Bezette gebieden na moord afgesloten Het belang van New York voor het presidentschap Vrees voor nieuwe uitbarsting geweld Abu Jihad grondlegger Palestijnse beweging China zal geen steun verlenen aan Filipijnse communisten Rode Brigades schieten Italiaanse senator dood Contra's negatief over plan van Sandinisten Eindeloos wachten in Algiers MAANDAG 18 APRIL 1988 BUITENLAND PAGINA 5 JERUZALEM (Rtr/AFP/DPA/UPI) - Israëlische militairen hebben gisteren de bezette ge bieden van de Gaza-strook en de westelijke Jordaanoever van de buitenwereld afgesloten. De autoriteiten hopen daarmee het geweld in te dammen, dat zaterdag losbarstte na de ^"operati^n^ moord op Abu Jihad, de tweede man van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO mene staking van drie dagen afge kondigd. Zaterdag kwam het tot een groot aantal gewelddadighe den tussen Palestijnen en Israëli sche soldaten. Daarbij zijn volgens Palestijnse bronnen minstens negentien men sen om het leven gekomen. Een groot aantal mensen zou gewond Abu Jihad werd zaterdag ver moord in zijn huis in een buiten wijk van Tunis. Volgens de PLO is de moord het werk van een Israë lisch commando. In regeringskrin gen in Jeruzalem wordt beweerd dat Abu Jihad het slachtoffer is ge worden van diepgaande onenig heid binnen de leiding van de PLO. Na het bekendworden van de zijn geraakt. Officiële Israëlische dood van Abu Jihad werd door de cijfers spreken van elf dodelijke Palestijnen in de Gaza-strook en de slachtoffers. Het geweld in de be zette gebieden heeft, sinds het be gin van de opstand in december vo rig jaar, officieus aan 157 mensen het leven gekost. Het Amerikaanse televisiesta tion NBC en het Amerikaanse weekblad Time hebben bericht dat de moord op Jihad het werk is ge weest van de Israëlische geheime dienst, Mossad, in nauwe samen werking met een commando-een heid van de marine en een elite- corps van het leger. In Jeruzalem is op dit bericht niet officieel gereageerd. Israëli sche functionarissen hebben er nooit een geheim van gemaakt dat de opdracht bestond Abu Jihad, de militaire rechterhand van Arafat, om het leven te brengen. Volgens NBC heeft .de kaping door een PLO-commando van een Israëli sche bus bij de kerncentrale Dimo- na, vorige maand, de doorslag ge geven voor deze Israëlische „ver geldingsactie". In Israël werd Abu Jihad be schouwd als het „brein" achter een reeks aanslagen. Ook zou hij een uiterst actieve rol hebben gespeeld bij de Palestijnse opstand in de be zette gebieden. Volgens een com mentator van het veelgelezen Is raëlische dagblad Yedioth Aronoth heeft Israël met de moord op Abu Jihad een „boodschap" overge bracht aan „de Palestijnen en de Arabieren in het algemeen". „Is- NICOSIA (AP) - Khalil al-Wazir, de militaire bevelhebber van de PLO die in Tunesië is vermoord, was één van de belangrijkste grondleg gers van de Palestijnse beweging. Hij vormde in het verleden een ge heime studentencel om tot een guerrillaleger. De 52-jarige Al-Wazir, die in het gehele Midden-Oosten bekend stond onder de naam Abu Jihad of „Vader van de Heilige Oorlog", was een veteraan in de oorlog tegen Israël. Hij was plaatsvervangend militair bevelhebber van de militai re vleugel van de PLO, recht streeks onder PLO-leider Yasser Arafat, en was de tweede man van de Fatah, de grootste groep binnen de PLO. J Als Arafats naaste medewerker was hij verantwoordelijk voor mili- zette gebieden en werd beschouwd als het brein achter de vier maan den oude volksopstand in de Westoever en de Strook van Gaza. Hij zou ei* bij de activisten in de be zette gebieden op hebben aange- raël is nog steeds in staat een ge voelige klap uit te delen", aldus commentator Yishai. PLO-leider Arafat zei gister avond in Tunis dat de Verenigde drongen geen vuurwapens tegen Staten mede-verantwoordelijk zijn de Israëliërs te gebruiken. de moord op zijn medewer ker. Arafat voorspelde dat de op stand in de bezette gebieden zal worden voortgezet en verhevigd. Geboren in Ramallah Ibrahim al-Wazir de zoon van bakker. Hij verliet het gebied r oorlog van 1948 en vestigde zich met zijn gezin !n Gaza. Enkele jaren later, op de middel bare school in Gaza, werd hij voor zitter van de studentenvereniging en begon jeugdige Palestijnen te rekruteren. Zij vormden een clan destiene cel, gericht tegen het Egyptische gezag over Gaza. In 1955 leidde Al-Wazir zijn eer ste grote operatie. Hij en zijn mede standers bliezen watertanks op bij Beit Hanoun. In de oorlog van 1956 vluchtte Al-Wazir naar Egypte, waar hij zich inschreef aan de rechtenfaculteit van de Universiteit van Alexan- drie. Daar ontmoette hij twee ande re studenten, Yasser Arafat en Sa- lah Khalaf. Samen richtten zij Fa tah op, een verzetsgroep gewijd aan herstel van het land Palestina dat verloren ging aan de Israëliërs. Fatah, een Arabische afkorting voor Palestijnse Nationale Bevrij dingsbeweging, zou de kern wor den van de Palestijnse bevrijdings beweging. Op 1 januari 1965 verordende Al- Wazir een militaire operatie vanuit Syrië, over de Golan-hoogte, in Is raël. De eerste januari geldt voor de vijf miljoen Palestijnen nog altijd als "Revolutiedag". Terwijl Arafat tussen de Arabi sche hoofdsteden op en neer reis de, op zoek naar fondsen en politie ke erkenning voor de Fatah-strij- ders, organiseerde Al-Wazir nieu we militaire operaties over de Is- raëlisch-Libanese en de Israëlisch- Syrische grenzen. In 1970 vestigde de PLO haar hoofdkwartier in Li banon. Toen het Israëlische leger in 1982 Libanon binnenviel om de PLO te vermorzelen, werd hij geevacueerd op hetzelfde schip als Arafat. Bei den genoten daarbij de bescher ming van Amerikaanse marine schepen. Al-Wazir vestigde toen zijn hoofdkwartier in Damascus. De betrekkingen tussen de PLO en Syrië stortten in 1983 echter ineen. Al-Wazir verhuisde in 1986 naar Tunis, waar de PLO haar nieuwe hoofdkwartier vestigde. Hij laat een vrouw, drie zonen, Ji had (24), Bassem (21) en Nidal (2) en twee dochters, Iman (18) en Hanan (14), achter. westelijke Jordaanoever een alge- SINGAPORE (GPD) - China zal communisten en de communisti sche partij op de Filipijnen niet steunen. Premier Li Peng heeft dit vrijdag president Aquino beloofd tijdens een twee uur durende ont moeting. Li Peng verzekerde mevrouw Aquino dat Peking zich niet met de binnenlandse aangelegenheden van haar land zou bemoeien. De be sprekingen met de Chinese leiders werden als vriendelijk geken schetst. Ondanks haar drukke agenda vond mevrouw Aquino tijd om zijden stoffen te kopen in een van de bekende warenhuizen in Peking. Op een briefing aan journalisten verklaarde de woordvoerder van de president, dat in Manila het ge rucht gaat, dat de voortvluchtige ex-kolonel Honasan, Aquino, bo ven aan op zijn dodenlijst heeft ge zet. Hij voegde er echter aan toe, dat dergelijke dreigementen dage lijkse kost waren voor het staats hoofd. Aquino heeft ook gesproken met de nieuwe president Yang Shang- kun. Zij nodigde president Yang en premier Li Peng uitgenodigd voor een tegenbezoek. Voordat zij vrijdag naar Peking vloog bezocht Aquino een dorpje bij de stad Xia men, waar haar overgrootvader vandaan kwam. Buitenland kort Frankrijk Frankrijk heeft zijn ambassadeur uit Canada teruggeroepen nadat 21 Franse vissers waren gearresteerd die illegaal in Canadese wateren hadden gevist. De Franse vissers werden donderdag aangehouden nadat ze met opzet het visverbod aan hun laars hadden gelapt. Thatcher Met haar controversiële nieuwe bezuinigingen in de gezondheids zorg heeft de Britse premier That cher zich de grootste parlementaire tegenstand op de hals gehaald sinds zij in juni werd herkozen voor een derde ambtstermijn. Van de 376 conservatieve parlementsle den stemden er 28 tegen het rege ringsbesluit om de Britse burgers hun gratis controlebezoeken aan tandarts en oogarts af te nemen. Computerkraak Een Westduitser heeft twee jaar lang ongestoord kunnen rondneu zen in de gegevens van meer dan 30 computers waarin data zijn opge slagen over onder andere toeleve ranciers voor het leger. Dat meldde The New York Times. Hij wist door te dringen tot gegevens over kern wapens, SDI, de space shuttle en het Noordamerikaans luchtverde digingssysteem. Foetussen De Britse arts, Hitchcock, heeft begrip gevraagd voor de transplan tatie van hersencellen uit foetussen voor de bestrijding van de ziekte van Parkinson. Hitchcock liet ook weten dat er absoluut geen sprake van is dat foetussen juist ten be hoeve van dergelijke transplanta ties worden geaborteerd. IJsbombardement Een blok ijs ter grootte van een voetbal heeft zaterdagmorgen het dak van een huis in Tonbridge in Kent (Groot-Brittannië) door boord. De bewoners zaten aan het ontbijt en ontkwamen met de schrik. Het blok ijs, mogelijkerwijs losgeraakt van een vliegtuig, sloeg een gat van 25 cm doorsnee. Muiters De opstandige gevangenen in de gevangenis van Ensisheim, in Oost-Frankrijk, die sinds vrijdag avond twee mensen in gijzeling hielden, hebben zich gisteren zon der geweld overgegeven aan de au toriteiten. De 250 muiters hadden een bewaker en een non gegijzeld, die op bezoek was in de gevange nis. Tijdens de actie is het gevange nisgebouw voor 75 procent ver woest door brand. Een man van de Jordaanse burgerwacht draagt één van de i vrachtwagen werd gedood. De vrachtauto was zaterdag op weg r toen hij van de weg afraakte en zich door een gebouw boorde. r slachtoffers, die door een ongeluk met ee ■r een brand, veroorzaakt door een autobon ROME (GPD) - Met de moord op de 51-jarige christen-democrati sche senator Ruffilli hebben de Ro de Brigades in Italië bewezen het niet eens te zijn met hun vroegere leiders, dat het tijdperk van de ge wapende strijd is afgesloten. Ruf filli werd zaterdagmiddag met een nekschot vermoord in zijn woning in Forli, niet ver van Bologna. De moord werd pas ontdekt na een telefonische mededeling aan de plaatselijke redactie van La Re- pubblica. Hierin meldden de Rode Brigades de 'terechtstelling' van de senator, waarmee „de aanval op het hart van de staat", tien jaar ge leden begonnen met de ontvoering van Aldo Moro, wordt voortgezet. Ruffilli was bij het grote publiek totaal onbekend, maar speelde bin nenskamers een belangrijke rol als naaste medewerker van de nieuwe premier De Mita. Als kenner van het staatsrecht was hij nauw be trokken bij de voorbereiding van de staatkundige hervormingen die een belangrijk deel uitmaken van De Mita's regeringsprogramma. MEXICO (GPD) De top tussen Contra-voorman Calero toonde Sandinisten en Contra's zit in het zich uiterst verontwaardigd. „Dit is slop. De gesprekken, die vrijdag- een ongekend ultimatum", zo ver nacht begonnen in de Nicaragu- telde hij, „öf we geven c aanse hoofdstad Managua, gaan nog door. Maar alle ppstieve gelui den van de afgelopen dagen zijn plotseling verdwenen. Beide par tijen staan opnieuw frontaal tegen over elkaar. Inzet is nu een nieuw plan van de Sandinisten om tot een duurzame vrede te kunnen komen. Generaal Ortega, de Sandinisti- sche minister van defensie, be weerde tegenover de pers dat het om een 'redelijk en praktisch' voor stel gaat. Volgens Ortega zouden de Sandinisten hebben geprobeerd om zoveel mogelijk tegemoet te ko men aan de wensen van de rebel len. De Contra's zelf lieten echter een totaal ander geluid horen. Volgens hen betekent het nieuwe plan van de Sandinisten 'een gigantische stap terug'. Zo zou de overdracht van humanitaire hulp aan rebellen die zich terugtrekken in de specia le staakt-het-vuren-zones worden gekoppeld aan het neerleggen van de wapens en het ondertekenen van de definitieve vrede. komen de honger". Volgens de rebellen wordt de na druk in het Sandinistische voorstel gelegd op de ontwapening. Maar in ruil daarvoor zouden de Sandinis ten niet meer doen dan 'vage belof tes' inzake respekt voor de men senrechten en vrije verkiezingen. Volgens één van de Contra-lei ders hebben de Sandinisten met hun voorstel het hele vredesproces in gevaar gebracht. De Sandinisten zelf vinden dat de rebellen veel her rie maken over een voorstel dat aan de onderhandelingstafel kan wor den bijgesteld. Al het optimisme rond de top is abrupt verdwenen. Eerder dit weekeinde heette het nog, dat de Contra's hadden aangeboden om in ruil voor 'politieke concessies' bij de Verenigde Staten aan te drin gen op een einde van de economi sche boycot tegen Nicaragua. En één van de Contra-leiders liet we ten dat de rebellen wellicht nog de ze week naar de zeven speciale staakt-het-vuren-zones zouden trekken. ALGIERS De kaping van de Boeing 747 van de Kuwayt Air lines is het afgelopen weekein de tijdelijk in een nieuwe fase beland. Zaterdag kondigden de kapers aan Algiers te willen verlaten en naar een andere be stemming te willen uitwijken. door Gerrit Jan Hoek Gistermorgen eisten de kid nappers, dat de jumbo voor 12 uur Nederlandse tijd bijgetankt moest worden. Maar na het ver strijken van die termijn, zonder dat er een druppel kerosine in de tanks van de Boeing 747 was overgeheveld, kondigden de kapers aan voorlopig in Algiers te blijven. Dit gebeurde, zo ver klaarden zij in een communi qué, op verzoek van de Alge rijnse autoriteiten. De monotomie van het einde loze wachten op de luchthaven Houari Boumediene in Algiers werd zaterdag eindelijk door broken. Op het moment, dat het merendeel van de ruim 300 journalisten symptomen begon te vertonen van de 'Jumbo- staar', lieten de kapers via de verkeerstoren weten, drie jour nalisten te woord te willen staan, twee buitenlandse cor respondenten en een Algerijn se verslaggever. In de VIP-room van het vlieg veld, ingericht als tijdelijk pers centrum, speelden zich chaoti sche taferelen af. Want weini gen wilden zich de journalistie ke buitenkans laten ontgaan om oog in oog te staan met de kapers. Na oververhitte discus sies besloot de westerse pers commune de correspondenten van de New York Times en de BBC af te vaardigen. Dit besluit leidde bijna tot een handgemeen tussen En gels- en Franstalige journalis ten, omdat de Fransen het recht op een eigen afgezant claim den. Door ingrijpen van de Al gerijnse overheid, werd alsnog de BBC-correspondent inge ruild voor de correspondent van het Franse persagentschap AFP. Ongeveer een kwartier kre gen Youssif Ibrahim (NYT) en Marie France Osenda (AFP), aangevuld met Sid Ali Benme- chiche van het Algerijnse pers bureau APS, de gelegenheid om zittend op de vliegtuigtrap met de kapers te praten. Een van hen, gemaskerd, trad als woordvoerder op, waarbij hij af en toe werd gesoufleerd door de waarschijnlijke leider van het commando, terwijl een der de kaper zich verdekt had opge steld achter de vliegtuigdeur met een machinegeweer. „We vragen onze Algerijnse broeders om brandstof voor het vliegtuig, omdat we onze reke ning met Kuwayt elders willen vereffenen", luidde de meest dramatische passage uit de boodschap van de kapers. „We willen niet, dat het bloedbad plaats vindt in een bevriend land, dat ons ontvangen heeft en pogingen gedaan heeft om het probleem op een voor ons allen aanvaardbare manier op te lossen". De kapers die volgens New York Times-correspondent Ibrahim, afgaande op hun Ara bische accent vrijwel zeker uit Libanon afkomstig zijn en tus sen de 20 en 35 jaar oud zijn, herhaalden hun eerder gedane dreigementen. „Onze 17 broe ders moeten op vrije voeten ko men om de mars tegen de VS voort te zetten. We zijn niet van plan om van idee te veranderen. Als Kuwayt de 17 niet vrij laat zijn we bereid om iedereen te doden. We zijn niet bang voor de dood". Dat juist hij door de Rode Briga des als slachtoffer werd gekozen, verraadt opnieuw de gedetailleer de informatie waarover de terroris ten beschikken. De telefonische melding van de moord was afkom stig van de 'strijdende communisti sche partij' (PCC), één van de twee takken waarin de Rode Brigades op een vergadering in Parijs in 1985 uiteenvielen (de andere noemt zich 'unie van strijdende communis ten', UCC). Veedieven Sudan richten bloedbad aan in Kenya NAIROBI (UPI) - Veedieven, af komstig van de nomadenstammen Toposa in het zuiden van Sudan en Dongiro in Etiopië, hebben woens dag in het noorden van Kenya bij een overval bijna 200 mensen om het leven gebracht. Dat heeft de re gering in Nairobi gisteren beves tigd. Ongeveer vijftig mensen hou den gewond zijn geraakt. De circa vijftig veedieven trachtten zo'n 3.500 stuks vee te stelen, aldus de autoriteiten. Diefstal van vee komt bij noma dische stammen in het oosten van Afrika regelmatig voor. Daarbij zijn schermutselingen tussen Sudanese of Etiopische stammen en de Kenyase Turkana-stam bijna traditie geworden. Door het toene mend gebruik van vuurwapens krijgen de incidenten een steeds bloediger karakter. Volgens de Kenyase minister van staat Kitele hebben Kenyase veiligheidstroepen kort na het inci dent ter plekke veertig veedieven gedood. Aan Kenyase zijde zouden daarbij geen slachtoffers zijn geval len. Ruim 3.000 stuks vee zijn vol gens de minister uit handen van de Sudanese en Etiopische nomaden gered. Volgens éen krant in de hoofdstad Nairobi zijn bij de over val 400 leden van de Toposa-stam betrokken geweest. Bijna allen zouden zijn ontkomen. De Sudanese nomaden kunnen als gevolg van de burgeroorlog in het zuiden van Sudan vrij gemak kelijk beschikken over automati sche geweren, met name van het Sovjetrussische type AK-47. De Turkana's zijn doorgaans slechts met tradtionele wapens toegerust. In het noordoosten van Kenya vond 30 maart e.en vergelijkbaar gewelddadig treffen plaats tussen leden van een stam in Somalië en van de Boran-stam in Kenya. Daar bij kwamen 15 Boran-nomaden om het leven. NEW YORK - De voorverkiezing die alles zal bepalen, het gevecht van de waarheid. Hoe vaak is dat de afgelopen maanden al niet gezegd als er weer eens een voorronde voor de Amerikaanse presidents verkiezingen werd gehouden? Het wordt nu ook weer gezegd en ge schreven over de eerstvolgende voorverkiezing, morgen, in de staat New York. Het gaat daarbij met na me om de Democratische presi dentskandidaten. door Henk Dam De voorverkiezing in New York kan voor de Democraten doorslag gevend worden. Wat staat er op het spel? Om te beginnen gedelegeer den voor de nationale Democrati sche conventie die in de zomer de definitieve presidentskandidaat zal aanwijzen. Het bevolkingsrijke New York vaardigt 255 gedelegeêr- den af, meer dan welke andere Amerikaanse staat dan ook met uitzondering van Californië. En juist in deze fase van de Democrati sche strijd is elke gedelegeerde er Dukakis heeft in het verkiezings seizoen tot nu toe, volgens de meest betrouwbare tellingen, 816 gedelegeerden aan zich weten te binden en Jesse Jackson 715. Al- bert Gore volgt op ruime afstand met 395 gedelegeerden. Die cijfers krijgen reliëf indien men bedenkt dat er 2032 gedelegeerden nodig zijn om de Democratische nomina tie te winnen en dat er bij alle ko mende voorverkiezingen nog 1636 gedelegeerden zijn te verdienen. Een kleine berekening levert als resultaat op dat koploper Dukakis 1266 van die 1636 gedelegeerden moet zien te veroveren, wil hij zich al in het voorverkiezingsseizoen verzekeren van de nominatie. Als hij dat niet helemaal haalt, dan kan hij, door steun van de kleine 700 niet-gekozen gedelegeerden die ook op de conventie mogen stem men (bestaande uit de partijtop) nog wel de nominatie krijgen. Maar het psychologische voordeel van de rechtstreeks gekozen kandidaat is hij dan kwijt. Voor Jackon geldt een vergelijk baar verhaal, zij het dat het voor hem nog moeilijker is om al vóór de nominatie de benodigde 2082 gede legeerden aan zijn zegekar te bin den. Maar hij kan vooralsnog blij ven hopen met in ieder geval méér kandidaten dan Dukakis uit de voorverkiezingen te komen. De niet-gekozen gedelegeerden zou den dan wel bijzonder stevig in hun schoenen moeten staan, als ze Jackson vervolgens de nominatie zouden onthouden. Gore, tenslotte, kan al niet meer aan de benodigde 2082 gedelegeer den komen. Ook hij zou echter, theoretisch gesproken, als de man Michael Dukakis. met de meeste gedelegeerden kun nen eindigen en zo Ook dus nog een heel klein kansje op de presidents nominatie behouden. Daarom zijn de 255 gedelegeerden die de staat New York aan te bieden heeft van belang. De Democratische partij is ge baat bij een duidelijke koploper. Als bijvoorbeeld Dukakis dik in New York zou winnen, dan zou dat eindelijk wel eens het 'bandwagon effect' in werking kunnen zetten, met ruime overwinningen bij alle volgende voorverkiezingen. Peilingen Maar zover is het nog niet. Eerst moet hij in New York winnen en dat staat nog niet vast ondanks pei lingen die hem de zege lijken te be loven. De meest recente peilingen geven hem 49 procent van de stem men, tegen Jesse Jackson 34 pro cent en senator Albert Gore 8 pro cent. Maar bij die cijfers moeten minstens twee kanttekeningen worden gemaakt. Om te beginnen is de steun voor Dukakis, zoals dat in verkiezings jargon heet, 'zacht'. Dat wil zeggen dat Dukakis' kiezers niet echt warm voor hem lopen, en bij wijze van spreken alleen naar de stem bus zullen gaan als het zonnetje schijnt en de wind mee is. Dat ligt bij Dukakis' voornaamste concur rent, Jackson, anders. De mensen die op hem kiezen zijn enthousiast over hem en zullen zeker stemmen, ook al zou New York morgen door een orkaan worden getroffen. In de tweede plaats is nog niet ze ker, wat het effect zal zijn van de steun die Gore eind vorige week onverwachts kreeg van New York's invloedrijke en flamboyan te burgemeester, Ed Koch. Het zou niet ondenkbaar zijn dat die steun Gore's aantrekkingskracht op in ie der de joodse kiezers (Koch is joods) vergroot. Dat zou dan zeker ten koste gaan van Dukakis en niet van Jackson, naar wie toch al heel weinig joodse stgemmen gaan. Als Gore maar voldoende joodse stem men van Dukakis afpikt, dan wint s de cruciale reken- Kwart Waarom is het zo belangrijk voor Gore en Dukakis dat zij het met na me bij de joodse kiezers goed doen? Omdat die een kwart van het electoraat in New York uitmaken. Schaamteloos heeft dan ook met name Gore naar de joodse stem men gehengeld. Hij heeft zich zón der enige reserve pro-Israël opge steld. Zelfs heeft hij zijn steun be tuigd aan de toch in zeer brede kringen veroordeelde bezette-ge- bieden politiek van Israël's pre mier Shamir. Dutokis is minder opportunis tisch geweest. Hij heeft onder meer gezegd de brief van een groot aan tal senatoren te steunen, waarin de ze enkele weken geleden Shamir verzochten een minder harde lijn te volgen. Hij heeft ook steeds de mogelijkheid opengelaten dat hij ooit de vorming van een Palestijn se staat, in wat nu de bezette gebie den zijn, zal steunen. Desondanks leidt hij veruit, waar het gaat om de joodse stem. Volgens een peiling van eind vo rige week mag Dukakis op 70 pro cent van de joodse stemmen reke nen. Gore krijgt 12 procent en Jackson 6 procent. Daarbij moet worden aangetekend, dat de moge lijke effecten van Koch's steun aan Gore nog niet verwerkt zijn. Waar om heeft Dukakis de meerderheid bij de joodse stemmen? Omdat zijn vrouw Kitty joods is, omdat Gore nog steeds relatief onbekend is, maar vooral omdat in Dukakis de man wordt gezien die het best Jackson kan afstoppen. Steun Want de zwarte dominee valt bij deze kiezers heel slecht. Niet ver geten is, dat hij vier jaar geleden New York verachtelijk afdeed met „Hymie-town" (hymie is een scheldwoord voor joden). Niet ver geten is zijn steun aan PLO-leider. Arafat. Jackson heeft de afgelopen weken zijn uiterste best gedaan om in ieder geval iets van de verloren grond terug te winnen. Maar het wantrouwen blijft bestaan. Jackson zal het dus vooral van de zwarte kiezers moeten hebben, ook goed voor een kwart van het aantal kiezers overigens. Die, plus de Spaans-talige stemmen en de stem men van vakbondsleden (ook een minderheid in Amerika) zouden hem toch wel eens net over de streep kunnen helpen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5