Recht op verlof bij geboorte kind Optreden Lubbers valt slecht Reconstructie trekt veel nieuwsgierigen Bijwerking medicijnen in 'gewone-mensentaal' Vissersbond vindt verplichte sanering vloot noodzakelijk PPR viert 20-jarig bestaan en kiest nieuwe voorzitter MAANDAG 18 APRIL 1988 PAGINA 3 Kabinet dient wetsvoorstel in DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft afgelopen vrijdag het lang verwachte wetsvoorstel voor ouderschapsverlof ingediend bij de Tweede Kamer. Volgens het voorstel krijgen werkende vrouwen en mannen zes maanden het recht op onbetaald deeltijdverlof voor de verzorging en opvoeding van kinderen onder de vier jaar. Gedurende een halfjaar werken zij maximaal 20 uur per week. Daarna is de werkgever verplicht hen weer volledig te laten werken. Om voor de regeling in aanmerking te komen moet men minstens een jaar in dienst zijn. De mogelijkheid tot onbetaald deeltijd verlof geldt niet alleen voor de "eigen" ouders van het kind, maar ook voor degene(n) die een kind onder de vier duurzaam ver zorgen en ermee op hetzelfde adres Ouders kunnen het verlof tegelij kertijd of na elkaar opnemen. Er worden geen beperkingen voorge steld in het aantal malen dat een werknemer ouderschapsverlof kan opnemen. Bij ieder kind is dat recht er opnieuw. De regeling geldt voor zowel het particuliere be drijfsleven als voor werknemers bij de overheid. Ouders die onbetaald minder gaan werken kunnen geen aan spraak maken op bijstand in geval het gezinsinkomen beneden het so ciale minimum daalt. De voorge stelde regeling gaat ervan uit dat de twee ouders de werkverdeling zo regelen dat dat wordt voorkomen. Alleen in de situatie van een één oudergezin is aanvullende bijstand in beginsel mogelijk. Het nu ingediende voorstel is er één in een reeks maatregelen die moeten bijdragen tot meer gelijke kansen voor mannen en vrouwen en een herverdeling van betaalde en onbetaalde arbeid. Het kabinet wil de periode waarin werkende vrouwen na een bevalling verlof kunnen opnemen uitbreiden van zes naar acht weken. Tot dusver is er sprake van een verlof van zes we ken vóór en zes weken na de beval ling. Door de uitbreiding zou het verlof in totaal op veertien weken uitkomen. Uit onderzoek blijkt dat tussen de 30 en 46 procent van de vrouwen die in aanmerking komen voor ou derschapsverlof daar ook gebruik van zou maken. Van de mannen zal tien tot twintig procent een beroep doen op de regeling. Uitgangspunt bij de nu voorge stelde regeling is geweest de kos ten voor overheid en bedrijfsleven zo laag mogelijk te houden. Dit ver lof is dan ook een minimumrege ling en sociale partners kunnen die in cao-onderhandelingen verder uitbreiden. Volgens schattingen zijn er jaar lijks zo'n 40.000 verlofgangers. ROTTERDAM (GPD) - De wer king en bijwerkingen van alle 3800 in Nederland verkrijgbare medicij nen komen in 'gewone-mensen taal' in een 5.5 centimeter dikke Geneesmiddelen Encyclopedie voor de 'gewone consument'. In het komende najaar ligt het stan daardwerk in een grote oplage in de winkels. De handelsuitgave zal overigens minder luxe zijn dan de in leder ge bonden zilver-op-snee exempla ren, die gisteren in Rotterdam wer den gepresenteerd door de samen stellers van het boek, het com puteradviesbureau Jan Rolloos en Partners uit Breda. Op het ogenblik beschikt minder dan de helft van de medicijnen over een bijsluiter. Vijftig percent van de gebruikers van medicamen ten vraagt er echter zelf om in de apotheek of kijkt thuis in het doos je of er een beschrijving bij zit. De vakgroep Sociale Farmacie van de Utrechtse universiteit ontdekte na onderzoek dat er bij de consument grote behoefte bestaat aan duidelij ke uitleg over alles wat er geslikt, gesmeerd of gewreven wordt. Meer dan 80 percent van de gebruikers leest die uitleg wanneer deze erbij is gesloten. "Geweldig, geen potjeslatijn meer, duidelijke klare taal. Ieder een moet dat boek kunnen kopen", vindt Hans van der Wilk, directeur van het Landelijk Patiënten Plat form. Initiatiefnemer Jan Rolloos betrok de organisatie in het begin van het project al bij de plannen. Voor het Platform in ieder geval is de nieuwe 'vertaalde' bijsluiter- gids van 1012 pagina's van onschat bare waarde. Alle 450 medewer kers aan de gigantische klus heb ben vier maanden lang zonder eni ge vergoeding aan de gids gewerkt. Artsen, apothekers, hoogleraren, huisartsen, automatiseringsspecia listen en de patienten/consumen- ten van het Platform. Alle gegevens zijn ook overge bracht op een floppy. Apothekers en artsen kunnen dan op een com puter de naam van medicijnen in tikken, met de naam van de pa tiënt, waarna binnen enkele secon den een uitgebreide bijsluiter uit het apparaat rolt. In het boek en het systeem zijn de homeopathische middelen niet beschreven. Een misser? Rolloos: "Vooral bij homeopatische midde len is het buitengewoon belangrijk hoe je ermee omgaat; dat verschilt per persoon. Maar we sluiten niet uit dat wij met een aanvulling ko men. Wij hebben ons nu aan de 3800 verkrijgbare middelen gehou den. Anders verslik je je in wat je doet". Gegevens Honderden doden en duizenden gevallen van ziekenhuisopname kunnen worden voorkomen met een bewaking van het medicijnge bruik, menen apothekers en huis artsen, die zijn aangesloten bij de organisatie Pharmacom. Zij ma ken gebruik van een computer, waarin niet alleen gegevens staan over medicijnen, maar ook infor matie over individuele patiënten, welke medicamenten zij krijgen voorgeschreven en wat zij al ge bruiken. Jaarlijks worden meer dan zes tigduizend mensen ziek, omdat zij verkeerde medicijnen gebruiken of omdat zij de recepten verkeerd toepassen. "De schuldvraag laten we in het midden", legt J. Rolloos, de ontwerper van apothekers- en artsencomputersystemen uit. De artsen die inmiddels met zijn Phar- macom-computers werken, be strijken 3,5 tot 4 miljoen patiënten. Met behulp van de apparatuur is simpel na te gaan of patiënten de voor hen noodzakelijke medicij nen wel hebben nabesteld en of zij er niet juist te veel van hebben ge kregen. Belangrijker nog is dat eventuele schadelijke nevenwer kingen snel komen vast te staan. Via een permanente lijn met de apotheek kan de arts elektronisch zijn recept doorseinen. Dit systeem is al succesvol gebleken. Zodanig, dat in toenemende mate huisartsen zich op het computersysteem abonneren. Apothekers en artsen hebben met deze apparatuur al overal in het land zogenoemde waarnemingsverbanden gevormd. Tijdens weekeindediensten kan men via de computer erachter ko men welke medicijnen een patiënt tot nu toe slikte en welke hij of zij absoluut niet mag i EEMNES (GPD) - Het visserij beleid van minister Braks (visserij) is gedoemd tot mislukken als er geen verplichte sanering van de vissersvloot komt. Dit zei de voor zitter van de Nederlandse Vissers bond, ingenieur J. K. Nooitgedagt, afgelopen zaterdag bij de jaarver gadering in Eepines. Nooitgedagt verwacht dat de al gemene inspectiedienst (AID) er niet in slaagt de eind 1987 gerezen problemen rond de overbevissing dit jaar te voorkomen. De schol vangst dreigt, door een overschrij ding van het Nederlandse quotum, zelfs in 1988 eerder te worden ge sloten. De aanvoer van vis in bui tenlandse havens is daarvan een belangrijke oorzaak. Een aantal Nederlandse vissers met kleine, individuele visquota zet in Duitsland en België de vang sten aan wal. Zij ontduiken op die wijze de strengere controle van de AID op de Nederlandse landings plaatsen. De door hen aangevoerde vis wordt echter bij het Nederlandse quotum opgeteld. De collega's die over voldoende vangstrechten be schikken, dreigen hiervan de dupe te'worden. Ze kunnen de hun toe gewezen hoeveelheden niet meer opvissen, als minister Braks vroeg tijdig de vangst van een bepaalde vissoort moet sluiten. Nooitgedagt riep de bewindsman daarom op de controle in de buitenlandse havens te verscherpen. Nooitgedagt gaf in Eemnes aan dat 'iedereen ervan overtuigd is dat een verhouding moet bestaan tus sen de viscapaciteit van een kotter en de visrechten die erop berus ten'. Die verhouding moet worden vastgesteld, aldus de voorzitter van de Vissersbond. Een aantal kilo's tong of schol per pk motorvermo gen dient maatstaf te worden. Volgens Nooitgedagt moet ieder een die onder het gemiddelde uit komt zich afvragen of hij wel be staansrecht heeft. "Wij willen toch allemaal een koude sanering voor komen". Vissers die te weinig vis rechten hebben, moeten zich met andere woorden aanmelden voor de door Braks in het leven geroe pen saneringsregeling. kosten voor de werkgever worden beperkt, omdat het om onbetaald verlof gaat. De enige kosten vloei en voort uit een eventuele vervan ging, zoals kosten voor werving, se lectie en premielasten bij volledige voortzetting van de pensioenop bouw^ Botsingen zorgen voor chaos op weg APELDOORN (ANP) - Door ver schillende aanrijdingen op de weg Apeldoorn-Arnhem is vanochtend een complete chaos ontstaan. Bij de kettingsbotsingen waren in to taal 35 voertuigen betrokken. Ne gen mensen raakten gewond. Een weggedeelte moest tijdelijk wor den afgesloten. Omstreeks half acht gebeurde een eerste kettingbotsing, waarbij 13 auto's en twee motorrijders wa ren betrokken. Hierdoor raakten vier mensen gewond. Volgens de politiewoordvoerder gebeurden daarna nog verschillende aanrij dingen, waarbij nog eens 20 voer tuigen waren betrokken. Over de oorzaak van de aanrijdingen kon de politie nog niets meedelen. Door de mist gebeurde vanoch tend rond zeven uur een ongeval op de verbindingsweg tussen Bun schoten en Baarn. Daarbij raakten vijf auto's total loss. Twee mensen raakten gewond. De politie van Baarn en van Bunschoten is ruim een uur in de weer geweest om het verkeer te regelen. De brandweer moest een gewonde uit de auto be vrijden. Op de A2 den Bosch richting Utrecht leidde de mist tot vertra gingen in de ochtendspits. Op ver- schilende plaatsen stond het ver keer in kilometerslange files. Op de A12 (Duitse grens richting verkeersplein Velperbroek) zijn ter hoogte van Zevenaar bij zeven ket tingbotsingen zeker twintig auto's betrokken geraakt. Amsterdams protest tegen Britse 'anti-homowet' AMSTERDAM (ANP) - Enige duizenden mensen heb ben zaterdagmiddag in het centrum van Amsterdam betoogd tegen de Britse 'anti-homowet'. Het is een be gin dit jaar aangenomen nieuwe wet die plaatselijke overheden in Groot-Brittannië verbiedt om "propa ganda" te maken voor homoseksualiteit. Belangrijkste doel van de betoging was om solidariteit te betuigen met Britse homoseksuelen. De organisatoren zagen de demonstratie ook als een vorm van "vroegtijdig ver zet" tegen de mogelijke komst van soortgelijke wetge ving in Nederland. De demonstranten vertrokken bij het homomonument aan de Westermarkt en liepen naar het Museumplein. Daar volgde een manifestatie. De nieuwe Britse wet verbiedt de plaatselijke over heid om financiële steun te verlenen aan organisaties die homoseksualiteit "propageren". Op scholen mag volgens niet meer worden gesproken over de "aan vaardbaarheid" van homoseksualiteit. De wet is vol gens haar tegenstanders in feite "een blanco cheque in handen van fanatici". (foto gpd) Uit de school klappen over benoeming Brokx niet gewaardeerd Binnenland kort Autoradio's De Rotterdamse politie experi menteert met een nieuwe methode in de strijd tegen diefstal uit auto's van radio/cassetterecorders. Door dertje blijkt het mogelijk dieven en helers te traceren. De afgelopen drie maanden is de politie er in ge slaagd op die manier dertig au tokrakers en tien helers in de kraag te vatten. Gifmonument Bewoners van de Steendijkpol- der in Maassluis hebben zaterdag in de wijk een "gifmonument" op gericht. De tekst op dit monument herinnert aan het feit dat ruim vijf jaar nadat de grootschalige veront reiniging in de wijk aan het licht kwam, nog steeds geen zekerheid bestaat over de wijze waarop de grond wordt schoongemaakt. Ruim 200 bewoners groeven een stuk van 2 vierkante meter vervuil de grond af. De kuil werd weer vol gestort met schone grond. Vervol gens werd hier het monument ge ïnstalleerd, een oranje vat met de tekst "dit is het enige stukje schone grond in de Steendijkpolder". Vee-export De firma Van der Ploeg en Terpstra in Hardegarijp heeft van Iran een exportorder gekregen voor het leveren van 4000 drachtige vaarzen. Gisteren is over het hele land de inkoop van de dieren op gang gekomen. De vee-export trekt de laatste tijd weer aan, vooral naar Frankrijk wordt veel geëxpor teerd. Tippelbus De Groningse "tippelbus", een opvangbus voor tippelaarsters, is slechts een bestaan van twee maanden beschoren geweest. Za terdagmorgen brandde de bus ge heel uit. De politie houdt rekening met brandstichting. In de bus die door de Groninger binnenstad reed konden tippelaarsters even op adem komen. Ze kregen koffie en condooms en konden een praatje maken. Er was nogal wat verzet in de buurt tegen de komst van de tip pelbus. ALMERE (ANP) - Het PPR-con- gres heeft zaterdag in Almere het 20-jarig bestaan van de partij luis ter bijgezet met de benoeming van een nieuwe partijvoorzitter. Bram van Ojik (33), de opvolger van me vrouw J. van der Plaat, zei in zijn slotwoord dat de PPR "kleur wil brengen in de grijsheid". Van Ojik waarschuwde de PPR ertegen om zich af te zetten tegen de PvdA, waar diverse ex-PPR- kopstukken, zoals Eric Jurgens, in middels politiek onderdak hebben gevonden. Het feit dat de PvdA 1 miljoen gulden uitgeeft om zijn imago te verbeteren via het recla mebureau Saatchi en Saatchi wekt te veel de indruk dat het de sociaal democraten in de eerste plaats gaat om een zo groot mogelijke steun van.de kiezers, zo vindt Van Ojik. Het congres werd door de schei dende partijvoorzitter een hart on der de riem gestoken. De PPR heeft de organisatorische vernieu wing achter de rug en kan als "vro lijk links" de toekomst met ver trouwen tegemoet zien, aldus Van der Plaat. De voorzitter van de PPR-fractie in de Tweede Kamer, Ria Beckers, vindt dat de PPR zich als partij de laatste jaren bewust is geworden van het gevaar dat een kleine poli tieke groep bedreigt die door om standigheden steeds meer op zich zelf is teruggeworpen. De PPR, die begon als afsplit sing van de KVP na de nacht van Schmelzer (14 oktober 1966, toen het rooms-rode kabinet-Cals viel door een motie van de fractievoor zitter van de KVP), werd door Bec kers doorgelicht. "Wat zijn we ge worden", zo vroeg Ria Beckers zich af. "Een op ons zelf gericht stelletje, driftig bezig met interne zaken? De eigen dogma's steil en hardnekkig beschermend tegen een boze buitenwereld, die zich sinds onze geboorte inderdaad aan merkelijk heeft gesloten en ver hard?" Die retorische vragen beant woordde zei ontkennend. "Radica liteit is niet uit de tijd. Maar als ze niet aanstekelijk werkt, als we er te weinig mensen warm voor weten te krijgen, kan ze toch doodbloed- DEN HAAG (GPD) - CDA en WD zijn boos op premier Lub bers, nu deze uit de school is ge klapt over de procedure rond de benoeming van oud-staatssecreta ris Brokx tot burgemeester van Til burg. Lubbers vertelde afgelopen vrijdag dat voor Brokx is gekozen, hoewel zijn naam niet voorkwam op de voordrachtslijst van de ver trouwenscommissie van de Bra bantse gemeente. Het D66-kamer- lid Kohnstamm heeft een spoedde bat gevraagd, waarin minister Van Dijk (binnenlandse zaken) de pro cedure rond de benoeming van Brokx zal moeten toelichten. Vice-fractievoorzitter Hermans van de WD noemde het 'op zijn zachtst gezegd merkwaardig', dat Lubbers de gebruikelijke geheim houdingsplicht rond de voordracht niet in acht heeft genomen. Ook CDA'er Van der Sanden toonde zich 'weinig gelukkig' met de uitla tingen van de premier. Het kamer lid Meijer (PvdA) ging verder door te stellen dat Lubbers en minister van binnenlandse zaken Van Dijk de vertrouwenscommissie van Til burg een 'verklaring' schuldig is, waarom haar advies niet werd ge volgd. "Dan had vanaf het begin duidelijk gesteld moeten worden, dat Brokx het hoe dan ook moest worden", aldus Meijer. De Tilburgse vertrouwenscom missie, die zaterdag in spoedbe raad bijeen kwam, was verbaasd over de snelle benoeming van Brokx, drie dagen nadat de com missie haar lijst bij commissaris der koningin Houben had ingele verd. "Het is interessant te weten welke procedure er is gevolgd", al dus de voorzitter van de commis sie, CDA'er J. Melis. Hij noemde de uitlatingen van Lubbers 'be treurenswaardig' en zei vast te hou den aan de geheimhoudingsplicht om speculaties omtrent kandida-' ten te vermijden. Volgens Melis moet worden gedacht aan een her overweging of tenminste een eva luatie van de huidige procedure rond burgemeestersbenoemingen. Het Tilburgse gemeenteraadslid Stok, lid van de vertrouwenscom missie, betreurt het ten zeerste dat premier Lubbers de inhoud van het advies van de vertrouwens commissie bekend heeft gemaakt. "Ik had het op prijs gesteld als het kabinet ons advies gevolgd had. Je moet goede argumenten hebben om van zo'n advies af te wijken", al dus Stok, die verder zei het gevoel te hebben voor niets gewerkt te hebben. Hij wilde echter nadruk kelijk geen oordeel geven over Brokx zelf. Politicus Jacques De Kadt overleden SANTPOORT (ANP) - Jacques de Kadt, politicoloog, politicus en es sayist, is zaterdag in Santpoort op 90-jarige leeftijd overleden. De Kadt, geboren op 30 juli 1897 in Oss, bezocht de Hogere Burger school en werd PTT-ambtenaar. Ondertussen las en bestudeerde hij politieke en maatschappelijke vraagstukken. In 1919 trad hij toe tot de Communistische Partij Hol land (CPH), schreef artikelen voor het dagblad De Tribune, hield spreekbeurten en ondernam reizen naar Moskou. Nadat hij in 1924 na een conflict de CPH verliet stichtte hij met Henriëtte Roland Holst en enkele anderen de Bond van Kommunisti- sche Strijd en Propagandaclubs (BKSP). Later trad hij toe tot de SDAP (1928) en in 1932 richtte hij met enkele anderen, onder wie Sal Tas, de Onafhankelijke Socialisti sche Partij (OSP) op; een linkse af scheiding van de SDAP. De Kadt was mede-oprichter van het tijdschrift De Nieuwe Kern, waarin hij en Tas hun ideeën over nieuwe vormen van socialisme uit eenzetten. Bij het uitbreken van de oorlog ontkwam De Kadt naar Engeland en trok vandaar via Australië naar Nederlandsch-Indië (van 1941 tot 1945). Daar heeft hij tot het einde op Java in een Japans concentra tiekamp gevangen gezeten. Terug in Nederland trad hij toe tot de Tweede-Kamerfractie van de PvdA. Daar gold hij als specialist buitenlandse zaken en defensie. In 1969 verliet hij de PvdA en werd lid van DS'70, het politiek gezelschap van Drees jr. en De Brauw. Van zijn hand verschenen tal van boeken. Verder schreef hij veel ar tikelen over de crisis rond Nieuw- Guinea. De Kadt was bezig de laatste hand te leggen aan zijn drie delige autobiografie waarvan hij reeds de eerste twee delen had ge publiceerd. Het derde en laatste deel heeft hij niet meer kunnen af maken. Zelfgemaakte bom AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft zaterdag in Amsterdam- Noord een 19-jarige jongen gear resteerd, die ervan wordt verdacht vrijdagavond een zelf gemaakte bom te hebben gegooid tussen een groep kinderen. Een 16-jarig meis je kreeg forse bomscherven in haar lichaam en moest met spoed wor den geopereerd. De jongen wierp zijn bom op een speelterrein aan de Hoeksewaard- weg. Het gewonde meisje stond er vijftien meter vandaan. Het motief van de bommenwerper is de politie nog niet duidelijk. De recherche onderzoekt de bom. Politiecordon onttrekt gebeurtenissen rond woning Gerrit Jan Heijn aan het zicht HERWIJNEN - Nu het hoge water van de rivieren is gezakt, zitten hoeren opgescheept met een enorme hoeveelheid meegevoerde rommel Het plastic afvallint strekt zich over het hele rivierengebied uit. (foto anp) BLOEMENDAAL - Zondagmor gen zes uur. Felle schijnwerpers doorboren de ochtendschemering rond de villa van de familie Heijn aan de Saxenburgerweg in Bloe- mendaal. Een bestelauto van justi tie laadt video-apparatuur uit. Ca mera's worden opgesteld rond de oude garage achter de woning. Mannen rollen kabels uit. door Wim Meiners en Peter Contant In het diepste geheim is deze ochtend uitgekozen om de eerste fase van de ontvoering te recon strueren. De 45-jarige verdachte uit Landsmeer moet aan politie en jus titie laten zien hoe en wanneer hij in de auto van Gerrit-Jan Heijn is gestapt en hoe hij zijn slachtoffer daarna gedwongen heeft om naar de Hoge Duin en Daalseweg te rij den. Daar stond een gestolen Fiat Uno gereed voor de tocht naar de Veluwe. Om zes uur is de omgeving nog niet afgezet. Dranghekken stonden zaterdag reeds langs de omliggen de straten op de stoep, soms met een waarschuwingsbord "Padden- trek" erop, maar de geüniformeer de politiemensen die de bewaking voor hun rekening moeten nemen, verzamelen zich pas tussen zes en half zeven in het Bloemendaalse politiebureau. De al wel aanwezige leden van het speciale recherche team verbazen zich over de aanwe zigheid van de pers. 'Een knap staaltje, heren'. Om half. zeven meldt rechter commissaris mr. F. B. Bakels zich. Hij leidt de uitvoering van de re constructie. Er mag niet gefotogra feerd worden, zegt hij, en iedereen moet weg. Er is een ring rond de villa van de familie Heijn getrok ken, en daarbinnen mag niemand zich ophouden. Ook de getuigen, die justitie alsnog heeft weten te verzamelen, mogen zich alleen op houden op de plaats waar ze op die negende september hun waarne ming hebben gedaan. Op het gras- landje tegenover de villa staat een tractor met kar gereed. Kennelijk heeft een boer iets gezien. Door de geopende deuren van de garage is de Audi 200 zichtbaar, waarmee de Ahold-topman zich destijds naar zijn tandarts wilde begeven. Het groen-blauwe voer tuig is achteruit naar binnen gere den, zoals Gerrit-Jan Heijns ge woonte was. Op een plank aan de achterwand staan drie reiskoffers. De andere auto's van de afwezige familie Heijn staan op de oprit aan de achterkant van de woning. In de Audi wordt registratie-apparatuur aangebracht. De auto zal straks op aanwijzing van de verdachte naar buiten worden gereden. Inmiddels ontstaat er een koorts achtige drukte rond de villa. Enige tientallen vertegenwoordigers van politie en justitie nemen hun plaat sen in. Advocaat mr. C. M. Sanders, de raadsman van de verdachte, ar riveert met een zware tas. Kort daarop wordt hij gevolgd door hoofdofficier van justitie mr. Th. Bot en persrechter mr. J. N. van der Pijl-Van Andel. Er wordt gedempt gesproken. Als de onbevoegd aan wezigen door de politie tot buiten het cordon worden gevoerd, wordt de verdachte naar de plaats van het misdrijf gereden. Hij zit in een ge blindeerd bestelbusje. De recon structie kan beginnen. Nieuwsgierig Politie en justitie willen achter halen of de Landsmeerder inder daad alleen heeft kunnen hande len. Ze hebben veel tijd uitgetrok ken. De operatie mag tot in de mid dag duren. Maar klaarblijkelijk worden de handelingen vlot en overtuigend verricht. De volgorde van de gebeurtenissen blijft voor de buitenwereld echter verborgen. De politie heeft zorgvuldig een rij busjes langs de weg opgesteld, zo dat de meeste handelingen aan het oog worden onttrokken. Later zul len woordvoerders verklaren, dat de reconstructie niet veel nieuw licht op het onderzoek heeft gewor pen. Intussen houden politiemensen en rechercheurs in burger op iede re kruising en by ieder bospad nieuwsgierigen op een royale af stand. Dat zijn niet alleen fotogra fen en scanner-luisteraars, die al snel de weg naar Bloemendaal heb ben weten te vinden, maar ook buurtbewoners. Velen voelen plot seling een onbedwingbare neiging om de hond uit te laten. Ze stellen hun tuin en hun balkons beschik baar voor wie een glimp van de re constructie wil opvangen. En ze wijzen de weg door andermans tui nen om door struiken en heesters te turen naar de politie-activiteiten. De leden van het speciale recher che-team zijn in een goede bui. Ze merken, dat de pers zich aan de spelregels wil houden en doen een oogje dicht, als ergens illegaal over een hek wordt geklommen. Een besnorde functionaris laat zijn ge havende hand zien. De tanden van de teckel van de verdachte staan erin. De rechercheur had anderhal ve week geleden de opdracht ge kregen "om die hond ln verzeke ring te stellen". Het beest was doodsbang geweest en was de ge hele woning in Landsmeer doorge rend, jankend, bijtend en alom ont lasting achterlatend. "En het was maar zo'n klein mormel".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3