Scoren zonder te kijken Degradatie dreigt voor Philidor Falende organisatie verpest feest Göbel Goalball-toernooi trekt veel bekijks MAANDAG 18 APRIL 1988 PAGINA 21 AMSTERDAM - Voor de zesde achtereenvolgende maal heeft Frans Göbel het lange-afstands- kampioenschap van de Amstel voor skiffeurs gewonnen. Nico Rienks roeide de derde tijd, hoewel de Amsterdammer op de officiële uitslagenlijst op de vijfde plaats Topprestaties badmintonners KRISTIANSAND (ANP) - Het Ne derlandse badminton heeft de aan sluiting met de Europese top op nieuw tot stand gebracht. Dat is de conclusie van de Europese titel strijd in het Noorse Kristiansand. De nationale ploeg haalde twee medailles, brons voor Eline Coene en zilver voor Alex Meijer en Erica van Dijck in het gemengd dubbel. Voorts waren er kwartfinale-plaat sen in de dubbels en Van Dijck in het enkel en achtste finaleplaatsen voor Lex Coene, Pelupessy en San- tosa. Slokop in de 63.000 inwoners tel lende Noorse stad was Denemar ken. Bondscoach Sörensen had ze ven titels voorspeld, een score van honderd procent. Die profetie was niet gebaseerd op grootspraak, maar op de realiteit. Toch ging Sö rensen bij de duivel te biecht. In aantal moest hij weinig toegeven, het werden er zes van de zeven, maar de belangrijkste titel ontglip te de Deense ploeg. Morten Frost, de 30-jarige vedet te in Deense ploeg, de nummer een op de Europese- en wereldranglijst slaagde er zaterdag niet in zijn hat trick te voltooien. Na Europese ti tels in 1984 en '86 was de editie in 1988 hem op 't lijf geschreven. Maar de Deen verloor op conditie van de acht jaar jongere Darren Hall, die in januari op het wereld- ranglij sttoernooi (zonder de zieke Frost) derde werd. De als derde ge plaatste Engelsman had in de 75 minuten durende slijtageslag meer reserves: 8-15,15-12,15-9. De eindstrijd bij de vrouwen was een Deens onderonsje. Kirsten Larsen, met haar eerste plaats op de ranglijst de gedoodverfde op volgster van de Engelse Troke, had tegen de 17-jarige Bostofte weinig moeite haar reputatie overeind te houden (11-7,11-2). McEnroe zorgt voor sensatie TOKYO (Reuter) - John McEnroe heeft gisteren in Tokyo de sensatie compleet gemaakt door in de finale van het met 1,3 miljoen gulden ge doteerde tennisevenement van Tokyo favoriet Stefan Edberg te verslaan en zijn eerste toernooize ge sinds 1986 te boeken. De Ameri kaan deed dat bovendien met over macht: 6-2, 6-2. McEnroe serveerde in de eindstrijd zeer sterk, retourneerde onberispelijk en gedroeg zich voor beeldig. Het was het sluitstuk van een opzienbarende rentree op de banen, waarvan hij drie maanden was gebannen na een woorden strijd met een scheidsrechter tij dens de open Amerikaanse. In Tokyo beheerste McEnroe de fina le van begin tot einde. Zijn Zweed se opponent, de nummer drie van de wereld, kreeg geen schijn van kans. „Ik had niet gedacht, dat ik er zo goed voor zou staan", zei de 29-jari- ge McEnroe, die gezakt is naar de 25e plaats op de wereldranglijst en sinds oktober 1986 (Scottsdale, Ari zona), geen toernooi meer won. „Ik gaf mezelf vooraf weinig kans. Ik dacht Edberg hooguit emotioneel de baas te kunnen. Maar alles liep fantastisch voor mij. En hij had zijn dag niet", verklaarde McEnroe, die voor zijn zege ruim twee ton op streek. Edberg zei psychologisch niet uit het lood te zijn geslagen door de verrassende comeback van de gril lige Amerikaan, maar door fysiek ongemak. „Ik heb een buikspier verrekt en kon amper serveren. Daarom raakte ik bijna geen bal. Het is voor het tennis goed, dat een speler als McEnroe terug is", zei Edberg. McEnroe zei van plan te zijn de weg naar de top weer in te slaan door mee te doen aan het toernooi van Forest Hills in mei. Daarna zul len Roland Garros en Wimbledon volgen. Hij beloofde tevens zich keurig te gedragen op de courts: „Ik wil het mezelf zo gemakkelijk mogelijk maken." Zege Navratilova Martina Navratilova heeft gisteren het met 300.000 dollar gedoteerde tennistoernooi van Amelia Island gewonnen. In de finale had de 31- jarige Amerikaanse geen enkele moeite met de veertien jaar jongere Argentijnse Gabriela Sabatini, die slechts twee games veroverde: 6-0, 6-2. Een week eerder was Navrati lova ook te sterk geweest in Hilton Head. Ze heeft dit jaar nu vijf toer nooien op haar naam geschreven: Dallas, Oakland, Washington, Hil ton Head en Amelia Island. BOKSEN - De Mexicaanse lichtge wicht Julio Cesar Chavez heeft in Las Vegas zijn wereldtitel (WBA) met succes verdedigd tegen de Pa- namees Rodolfo Aguilar, de num mer één van de uitdagerslijst. De scheidsrechter brak het ongelijke gevecht, dat was afgesloten op twaalf ronden, in de zesde af. staat. Ronald Florijn neemt daarop de tweede plaats in. Van een cor recte tijdwaarneming door de orga niserende vereniging De Hoop was geen sprake, en dat is een kwalijke zaak bij het organiseren van tijdra- Na het bekend worden van de uitslagen werd de deur van de ka mer van de organisatoren dan ook platgelopen door roeiers en coaches, die met de stopwatches, in de hand de juiste roeitijden aan de organisatoren kenbaar kwamen maken. De chaos werd steeds gro ter totdat de meeste deelnemers moedeloos, kwaad en teleurgesteld het clubgebouw van Nederlands oudste roeivereniging verlieten. Daarvóór was er goed tot zeer goed geroeid door de Leidse deel nemers. Ronald Florijn zag zijn po ging om Göbel's zegereeks af te stoppen na een goede poging niet beloond. Wel had hij het de meer voudige skifheadwinnaar moeilij ker gemaakt dan ooit tevoren, zoals Göbel na afloop verklaarde: "Na een paar kilometer was Ronald nog vlak bij me en durfde ik niet te ver snellen. Ik moest het risico lopen dat hij terrein op me zou winnen en gokken, dat hij later wat terug zou vallen'. Dat gebeurde ook halver wege de race, waarna de super- stayer vele tientallen seconden kon weglopen en finishen in een ver bluffend scherp baanrecord. Ach terin het deelnemersveld worstel de Nico Rienks zich langs vele te genstanders, moest onderweg nog een keer iets vastmaken aan zijn boot, en was een paar seconden langzamer dan Florijn. Vanoch tend zijn beide scullers vertrokken naar Italië voor een korte trainings stage en een toernooi in Piediluco bij Rome. Een onverwachte vijfde plaats in het eindklassement was er voor Jaap Krijtenburg, die zijn plaats Frans Göbel (foto anp) drie weken geleden in de sterke scullersacht volledig waarmaakte. In zijn eerste seniorenjaar heeft Krijtenburg met de eerste prijs in de senior-B-klasse een voortreffe lijke start gemaakt. Dat deed ook Martijn Blansjaar, die na overwinningen in de acht bij de vierkamp en de Head nu ook de skifhead bij de junioren op indruk wekkende wijze won. Technisch op hoog niveau en messcherp stu rend won Blansjaar in een nieuw baanrecord voor het vierde achter eenvolgende jaar zijn kategorie in de skifliead. Bij de vrouwen won Henriëtte van Ettekoven evenals de voor gaande twee jaar. Marijke Zeekand uit de dubbelvier van coach Rob bers werd tweede, gevolgd door de andere leden van de ploeg. Lies- beth van der Veld van Die Leythe was de snelste lichte skiffeuse. Bij de lichte heren legde Elzard Schip per van Njord beslag op de eerste plaats bij de beginnelingen. In het veld van de jongere junio ren eindigde Rogier Blansjaar op de tweede plaats achter Dennis Stroombergen van Naarden. De prijs voor de beste roeier van vijf tien jaar ging wel naar de jeugdige Leidenaar. JAN KLERKS LEIDEN - De laatste twee ronden in de hoofdklasse van de landelijke schaakcompetitie lijken voor de schakers van Philidor 1 een kwes tie van bloed zweet en tranen te worden. Dit om een dreigende de gradatie nog te kunnen ontlopen. Niet alleen liepen de Leidenaren tegen een op zich te verwachten 7-3 verlies op bij de grote broer Vol- mac-Rotterdam 1 (zonder Jan Tim man), maar tevens zag Philidor van de concurrenten in de degradatie strijd het Nijmeegse SMB verra send met 4-6 uithalen bij Eindho ven. De hoop van de Piket-brigade is nu hoofdzakelijk gevestigd op het nog zien te achterhalen van het tegen Desisco ten onder gaande Groningen. Als schamele troost voor de 7-3 nederlaag in Rotterdam restte voor captain Joop Piket in elk geval nog het relatief eervolle resultaat. De schade leek geruime tijd zelfs tot een krappe nederlaag beperkt te blijven. Zo hield Heieen de Greef bijna zes uur lang gelijke tred met Marcel Piket, om tenslotte in de tweede tijdnoodfase alsnog door haar oud-clubgenoot te worden ge flest. De Rotterdamse Leidenaar Henk van Maaren was in een voor- uitgespeeld duel dichtbij een stunt tegen de Leidse Rotterdammer Ri- nie Kuijf. Na een misser leek een remise nog alleszins haalbaar voor Van Maaren, maar een tweede blunder werd de Philidor-man De Dolfijn tweede LUXEMBURG - De vrouwenploeg van De Dolfijn is gisteren in het 50 meter bassin van Luxemburg als tweede geëindigd in de clubkam pioenschappen van de Europese Gemeenschap. Met die klassering streek de ploeg tweeduizend gul den op. De winst, plus de premie van 4000 gulden, ging naar Wigan Wasps uit Engeland. Bij de man nen werd De Dolfijn negende. De titel was voor Hamburg. toch fataal. Ook captain Joop Piket was tegen Van Dop met pionwinst hard op weg naar een positieve in breng voor zijn ploeg. Ook hij raak te in de loop van het duel het spoor echter danig bijster en berustte tenslotte in remise. Na het verlies van Van Maaren was ook de verdere start van Phili dor weinig hoopgevend. Piet Bak ker zag zich in een tijdsbestek van twee uur van het bord gezet door Bruno Carlier (2-0), terwijl Van der Spek in een snelle remise diende te berusten tegen Van der Vliet. Voor kopman Peter Gelpke was er met wit tegen John van der Wiel geen houden aan: 31/2-1/2. Hans Kuijf demonstreerde vervolgens tegen Jeroen Piket hoe het wel moest. Weliswaar keek hij na tien zetten tegen een bedenkelijke positie aan, maar toen Piket in diep gepeins verzonken geraakte keerden de kansen. In een heftig tijdnoodduel slaagde Kuijf er dan ook in zijn ge renommeerde opponent op de knieën te krijgen: 31/2-11/2. Een ge degen winst van Gert Ligterink op Coen Stehouwer werd gecompen seerd door een pak slaag dat Leo Hofland aan Hans Böhm wist uit te delen: 41/2-21/2. Na de puntende- ling van Joop Piket viel spoedig de beslissing. RAG de Graaff diende gelet op de stand een remisestel ling te forceren tegen Jan de Wit, met het bijna onvermijdelijke ver lies als gevolg: 6-3. De nederlaag van Heieen de Greef bepaalde de eindstand vervolgens op 7-3. LSG 1 zal in de eerste klasse B na het 4-6 verlies tegen het Zeeuws- vlaamse Het Witte Paard op zijn tellen moet blijven passen, al is er daarbij van acuut degradatiege vaar (nog) geen sprake. In het Leid se Parlement vochten beide teams een verbeten strijd uit, waarbij veel partijen pas in de tweede tijdnood fase tot een beslissing kwamen. Wel diende als uitzondering op de regel Leon Konings op het eerste bord al snel de vlag te strijken te gen Helmut Cardon. Henk van Put ten trok de score met een goede winstpartij op de Belg Deleijn in evnewicht, waarna Dirk Sikkel en Folkert Geertsma hun voordeel net niet groot genoeg zagen om remise te kunnen ontwijken: 2-2. Bij Kees van Zijp kwam het evenwicht niet in gevaar (1/2-1/2). Jan Tolenaar te kende voor een goede winstpartij. Een resultaat waar ook Adriaan Clemens dichtbij kwam, maar als nog verloor: 31/2-31/2. Na een pun- tendeling van Aad van Moorsel brachten in de verre tweede zitting de duels Kuijpers-Steyn en Baart- Niewelink de beslissing. Zowel bij Baart als Kuijpers ging het daarbij langzaam maar zeker bergaf waarts. Met twee uiteindelijke nul len was vervolgens het 4-6 verlies een feit. Philidor 2 zorgde in 2C voor een flinke verrassing door een waar schijnlijk beslissende 21/2-31/2 voorsprong op koploper Groot- hoofd te nemen. De afgebroken partij van Ab Smit is daarbij met een pluspion zeker goed voor remi se, terwijl Herman van Halderen een iets mindere stelling remise moet kunnen houden. Beide duels blonken overigens gedurende twee zittingen uit door hun sterk wisse lende kansen. De basis tot de zege werd gelegd via goede winstpartij en van Wim Vriend, Leen van Of- wegen en Nico Kuijf. Henk van Loon tekende voor een remise, ter wijl Henriëtte de Greef en Michiel Vergeer weinig tegen hun oppo nenten hadden in te brengen: 21/2- 31/2. Een met het oog op potentiële degradatie cruciale winst boekte in dezelfde klasse LSG 2 tegen de re serves van het Witte Paard uit Sas van Gent: 51/2-21/2. Ada van der Giessen moest een snel verlies slik ken, maar Kees de Groot trok de score even vlot recht: 1-1. Theo Pi ket en Leo Huijsdens slaagden er daarna niet in om betere positie tot winst om te bouwen (tweemaal re mise), waarop een trucende Simon LEIDEN Doelpunten maken met je ogen dicht. Dat is zo bij zonder aan goalball, een team sport voor visueel gehandicap ten. Terwijl bij allerlei andere balsporten het nagenieten van een (doel)punt zo'n belangrijke plaats inneemt, kan een goalball- speler slechts uit de reacties van scheidsrechter en publiek opma ken of hij heeft gescoord. Bij het toernooi om de nationa le goalball-beker, afgelopen za terdag in het un iversitaire sport centrum in Leiden, zijn die reac ties niet van de lucht. Tientallen belangstellenden verdringen zich in de speelzalen om de acht beste teams van Nederland in ac tie te zien. Alleen de lokale favoriet ont breekt in de speelzaal. De organi serende vereniging De Sleutels is zelf namelijk niet door de voor ronde heengekomen, waardoor de 'werkloze' spelers Cees Smit en Cees Zwanenburg zich af en toe langs de kant staan te verbijten. „Eigenlijk kan ik het niet uit staan", laat Smit, tevens één van de organisatoren, zich ontvallen, „dat we voor de finale zijn uitge schakeld. De beslissende wed strijd uit de voorronde verloren we ondanks een 3-0 voorsprong. In de competitie zijn we nota be ne gepromoveerd naar de hoofd klasse, maar in ons eigen toer nooi schitteren we door afwezig heid". Smit moet toegeven dat zijn fa natisme met alles wat betrekking op goalball heeft, bijzonder groot is. „Voor een wedstrijd laat ik zelfs mijn pilsje staan, tijdens de wedstrijd geef ik mij helemaal. Voor deze sport heb een je een ijzeren conditie nodig. Verder gaat het om uiterste concentratie. Wat wij op dit moment alleen nog missen is een trainer. Als we die voor het volgend seizoen kunnen vinden, dan zie ik het weer hele maal zitten". Waarschijnlijk lukt dat de Al- jarige coördinator medezeggen schap op het ministerie van soci ale zaken wel, net als al die voor onmogelijk gehouden klussen die de gewezen dameskapper al heeft opgeknapt. Zo'n twintig jaar ge leden raakte hij van de ene op de andere dag zijn gezichtsvermo gen vrijwel volledig kwijt. Als ge volg van een zeldzame ziekte, naar later bleek. Sindsdien weet hij niet meer wat opgeven is. Brieven Neem alleen al de organisatie van dit toernooi. Ter opluistering van de bekerstrijd bedenkt Smit door Tim Brouwer de Koning een bijprogramma met lokale en nationale 'prominenten'. De ma nier waarop Smit zijn doel be reikt verloopt vrijwel altijd over papier. „Schrijven gaat mij in derdaad redelijk af', blijft de Voorschotenaar bescheiden. „Naar aanleiding van bepaalde uitspraken heb ik spontaan brie ven gericht aan Hans van Breu- kelen en Jack van Gelder. Hun re acties op mijn uitnodiging wa ren positief. Ook Jaap Bax stond op mijn lijstje van prominenten, maar hij moest vandaag voor de radio naar IJssélmeervogels". Van Breukelen en Van Gelder hebben zich wel vrij kunnen ma ken en bevestigen de veronder stelling van Smit. „Cees heeft mij een aantal prachtige brieven ge schreven", vertelt de sluitpost van PSV tussen het uitdelen van een paar handtekeningen door. „Als het even kan doe ik graag wat voor gehandicapten. Bij PSV behoren zij tot de trouwste supporters. Alleen wist ik niet dat Leiden zover van Eindhoven vandaan ligt. In deze drukke fa se van het voetbalseizoen heb ik weinig tijd voor lange reizen. Toch vind ik het leuk om hier aanwezig te zijn. Goalball is ze ker voor een doelverdediger een boeiende sport". heeft er speciaal zijn wekelijkse voetbalmiddag voor opgeofferd. „Cees schreef mij een brief naar aanleiding van mijn radiover slag van een wedstrijd van Wil lem II", herinnert de drukbezette reporter zich. „De spelers hadden in de rust shirts aangetrokken die geen rugnummers hadden. Ik zei daarover iets in de trant van: 'ze hebben zeker braïlle-nummers op'. Dat was voor Cees aanlei ding om mij voor een partijtje goalball te strikken". Ski-bril Uit het prominentenduel blijkt zonneklaar hoe moeilijk die sport voor ongeoefenden is. Met een verduisterde ski-bril op de neus moeten de drie spelers van het ene team de 600 gram zware bal in het 9 meter brede doel van de tegenstanders proberen te depo neren. Aan een belletje in de bal kunnen de spelers (als het ten minste stil is in de zaal) horen dat de bal er aankomt. Het stoppen van de onderhands geworpen bal vergt een goede timing en reactie. Bij de 'prominenten' lukt het tegenhouden van de bal aanvan kelijk niemand. De Leidse gele- genheids-goalballers, bij wie Jan Duivesteijn, directeur sport en recratie, en sportschoolhouder Aad van der Luit de basis vor men, hebben vooral op de doelpo gingen van Van Gelder geen en kel antwoord. Aan de andere kant gebruikt Van Breukelen al zijn talenten om het doel van de 'nationale prominenten' schoon te houden. Daarin slaagt de publiekstrek ker heel redelijk. Het team van Van Breukelen wint het 2x7 mi nuten (netto speeltijd) durende duel overtuigend met 13-6. De aanbiedingen van diverse goal- ballteams stromeri binnen bij de doelman van het Nederlands voetbalelftal. „Teken ons con tract maar met die bril op", grapt voorzitter Martin van Die- men van De Sleutels na afloop van het ludieke tussendoortje. Van Breukelen blijft nuchter onder de belangstelling voor zijn persoon. Hij beperkt zich tot het spel zelf. „Toch is goalball niet te vergelijken met voetbal. Als ik duik, gooi ik mijn benen automa tisch de lucht in. Met goalball is dat een nadeel, want dan kan de bal onder je benen door in het doel belanden". Belletje Dat heeft alles te maken met de manier waarop goalball-spelers werpen. Echte worpen zijn verbo den, evenals het stuiteren van de bal. Het belletje moet immers goed te horen zijn. Harde 'roller- tjes' sorteren het meeste effect, vanaf de 'thuismat' waarop de spelers zitten richting de mat en het daarachter liggende doel van de tegenstander. Om de 'geblind doekte' spelers te helpen zijn er enkele herkenningsstrepen op de spelmat aangebracht, waarach ter de ene middenspeler en twee vleugelspelers opgesteld zitten. Daarnaast dient het 1,30 meter hoge doel als oriëntatiepunt. Een speler van de werpende ploeg staat op, voelt het doel achter zich, neemt een aanloop en 'werpt' de bal zo hard of zuiver mogelijk door de 18 meter lange speelzaal. De bal kan daarbij een snelheid van 75 kilometer per uur behalen. Wie zo'n 'rollertje' zon der te kunnen kijken tegenhoudt, loopt de kans geblesseerd te ra ken. De EHBO-ploeg heeft de han den dan ook vol aan het oplap pen van verschillende spelers. Verder zijn er geen wanklanken in het bijzonder spannend verlo pen toernooi, dat in Utrecht een even terechte als verrassende winnaar krijgt. In de zinderende finale tegen het Eindhovense EGS troeft de met veel effect wer pende ploeg uit Utrecht de ge doodverfde favoriet met razend- knap verdedigen af. Treffers zijn schaars. EGS, de rest van de dag een geoliede doelpuntenmachine, blijft overmand door wedstrijd zenuwen op één steken, Utrecht soort tweemaal. De laatste verrassing van de dag heeft Dick van Rijn in petto. De oud-sportverslaggever, die als pleitbezorger van de gehandi captensport de prijzen uitreikt, zegt als voorzitter van de Dick van Rijn-stichting De Sleutels 1000,- toe voor het integratietoer- nooi dat in september wordt ge organiseerd. Cees Smit kan te vreden zijn. Het volgende evene ment, dat de nadruk legt op goal ball als sport voor blinden en zienden („Iedereen kan het spe len"), kan al niet meer stuk. Duindam en een sterk acterende Tom Whiley de thuisploeg alsnog aan een 4-2 voorsprong hielpen. Mieremet besliste de wedstrijd door in betere positie met remise genoegen te nemen. Een goede winst van Wichers bepaalde de eindstand op 51/2-21/2. RUUD DOBBELAAR Karpov winnaar toernooi Brussel BRUSSEL (ANP) - De Rus Karpov kan de 20.000 dollar voor de eindze ge van het schaaktoernooi in Brus sel. de eerste uit de serie van zes om de wereldbeker, niet meer ontgaan. Zijn landgenoot, en meest hinder lijke concurrent, Beljavski werd zaterdag door de Brit Nunn op ele gante wijze gevloerd. Door die ne derlaag kroop Salov, een jongere versie van Karpov, naar de tweede plaats, een vol punt achter zijn leer meester en idool. Karpov voegde zaterdag na har de strijd tegen de Amerikaan Sei- rawan een half punt aan zijn score toe. Met zwart verwierf Karpov zich in het gecompliceerde mid denspel enige kansen, maar Sei- rawan verdedigde zich uitstekend en dwong de koploper na 38 zetten remise af. Door de deling van het punt kwam Karpov op negen uit dertien. Hij komt nog drie keer in actie, achtereenvolgens tegen Sax, Winants en Andersson. Beljavski verloor de aansluiting door van Nunn te verliezen. In een Spaanse partij had Nunn met wit steeds het betere van het spel. Bel javski verloor in de opening een paar tempi door het omspelen van paard en loper en Nunn maakte er dankbaar gebruik van. Hij zette de zwarte stelling onder druk en Bel javski begin op de 23e zet een dure fout. Tb8 was inferieur en gaf wit de gelegenheid met zijn loper via d7 naar g4 te lopen, met Td8 had h ij meer kansen op tegenspel behou den. Ook zijn 25e zet (Pf4) was du bieus. Nunn liet de Rus niet ont snappen en wikkelde af naar een eindspel, waarin hij op de dame vleugel twee verbonden vrijpion nen had (1-0). Jan Timman kwam voor de der de keer op de score van vijftig pro cent. Hij versloeg de Belg Winants in 24 zetten. De overwinning telt overigens niet mee voor het klasse ment om de wereldbeker, omdat Winants een invitatie-speler is. De Belg, die in de Nederlandse com petitie uitkomt in het tweede team van Volmac, speelde de Nimzo-In- diër te scherp. Hij drong sterk op met zijn pionnen en verzwakte de structuur ervan. Het was aan Tim man wel besteed om snel en hard toe te slaan (1-0). Het was zijn derde overwinning, met evenzovele ne derlagen. Dramatisch hoofdpersoon in Brussel is Kortsjnoi. Zijn negatieve reeks kreeg zaterdag een vervolg tegen de Zweedse remiseschuiver Andersson. Het was zijn zesde nul in de laatste zeven partyen. An dersson gaf met zwart aan tevreden te zijn met remise, maar profiteer de van de risicovolle aanpak van de oud-Rus. Lib re-titel voor Van der Stappen DEVENTER (ANP) - Raymond Burgman is er niet in geslaagd zijn hattrick in de nationale biljarttitel strijd in het vrije spel te voltooien. Na kampioenschappen in 1986 en '87 sneuvelde de matador uit Baarn in het afgelopen weekeinde in De venter in de voorronde. John van der Stappen, vorig jaar verliezend finalist, maakte van het buiten kansje uitstekend gebruik. Hij ver sloeg in de finale de Limburger Lemmens in één beurt (400-3). Lemmens werd in het Verpleeg huis Sint Jozef de reuzedoder. In de zevende en laatste ronde van poule A speelde de biljarter uit Meerssen het klaar Raymond Burgman tot een kansloze te degra deren. Tot die slotronde had Burg man bijna perfect gepresteerd. Drie van zijn vijf partijen had hij in één beurt voltooid en de andere twee in twee en drie beurten. Die serie onberispelijke verrichtingen stonden niet garant voor de fina leplaats. Libre houdt voor biljar ters geen geheimen in. Het is een tombola, waarin de gelukkigste met de hoofdprijs aan de haal gaat. In Deventer werden 19 van de in to taal 44 partijen in één beurt afge wikkeld. Burgman werd het voor naamste slachtoffer. Wellicht wat te zelfverzekerd door zijn prestatie- reeks veroorloofde hij zich kort na de acquitstoot tegen Lemmens een onnauwkeurigheidje, dat direct tot de ondergang leidde. Lemmens maakte geen fout, liep met het kun stivoor aan een magisch touwtje drie keer rond de tafel en carambo leerde 400 keer achtereen. In poule B had John van der Stappen het gemakkelijker. Achter zijn rug maakten de concurrenten elkaar af. Alleen in de slotronde kwam de Waalwijker in gevaar. De reeds uitgeschakelde Koorevaar wilde zich voor zijn zwakke presta ties revancheren op de vrijwel ze kere poulewinnaar. Het werd een pover gevecht, waarin Van der Stappen in de zesde beurt remise forceerde. Door het gelijke spel werd hij winnaar van de groep en zeker van de plaats in eindstrijd. In de finale was hij oppermach tig. Lemmens, het toernooi als ne gende speler van de veertien bin nengestapt, was op van de zenu wen en vertrok met drie van acquit. Van der Stappen had meer contro le over de ballen. Met soepele stoot- arm draaide hij zijn rondjes voor de 400 caramboles in vijftig minuten af. Burgman was in de strijd om de derde plaats tegen Klok (400-265) nog iets sneller.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21