LEIDSCH DAGBLAD Vergeldingsactie VS in Golf Aruba vraagt hulp mariniers Nederlandse jagers maken twee mijnen onschadelijk Politie reconstrueert ook moordhandeling DRUKKERIJ DELTABACH ANDIJVIE EN GEHAKT MAANDAG 18 APRIL 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38602 Kantoor PLO in Den Haag beklad met Davidsterren DEN HAAG (ANP) - In de nacht van zaterdag op zondag is ingebro ken in het informatiekantoor van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO in Den Haag. Op muren, deuren en bureaus werden Da vidsterren geschilderd. Volgens de Haagse politie zijn de inbrekers binnengekomen door rolluiken en ramen te vernielen. De PLO heeft verklaard dat de ver trekken met documentatie en ar chiefmateriaal zijn doorzocht. Ver der konden geen inlichtingen wor den verstrekt over schade, buit of specifieke doelwitten. Ook over de identiteit en beweegredenen van de daderfs) tast men vooralsnog in het duister. Afgelopen nacht zijn het joods gemeenschapscentrum en het kan toor van Saudi-Arabian Airlines in Frankfurt beschadigd door bom aanslagen. De twee aanslagen ge beurden kort na elkaar rond mid dernacht. Bij het kantoor trof de politie bloedsporen aan die zij niet onmiddellijk kon duiden. De aan slagen hadden plaats op de dag van de herdenking van de opstand in het getto van Warschau 45 jaar ge leden. Twee doden bij ongeluk met ambulance in Rijnsburg (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG - Bij een botsing tussen een auto en een ambulance, die met zwaailicht en sirene reed, zijn gisteravond in Rijnsburg twee personen om het leven gekomen. Het is voor de vijfde keer in een paar maanden tijd, dat in Leiden en omgeving een ambulance bij een ongeval betrokkken is. De slachtoffers zijn de 37-jarige P.J. Mierenet uit Katwijk en de 22- jarige J. van Zuijlen uit Rijnsburg. Het ongeluk gebeurde op de krui sing Rijnsburgerweg/Floralaan- /Laan van Verhof in Rijnsburg. De Katwijker reed in een ambulance van het Oegstgeestse bedrijf Prins met zwaailicht en sirene over de Rijnsburgerweg in de richting van het dorp. Hij reed volgens de poli tie op de kruising met de Floralaan door rood licht. De Rijnsburgse stak op dat moment met haar auto de Rijnsburgerweg over in de rich ting van de veiling. De ambulance sloeg enkele ma len over de kop en kwam op de zij kant tot stilstand. De bestuurder werd op slag gedood. De bijrijder raakte lichtgewond. De personenauto kwam tot stil stand tegen een verkeerszuil. De Rijnsburgse moest door de brand weer uit de auto worden bevrijd. De vrouw werd zwaar gewond Op de muur van het PLO-kantoor in Den Haag werd een Davidster ge kalkt. Het schilderij van Arafat werd beklad. (foto anp) 24 PAGINA'S Ronald Koeman staat te gen Real Madrid vrijwel zeker buitenspel PAGINA 13 Adrie van der Poel maakt in Luik - Bastenaken - Luik zijn fout goed en wint zoals hij wil PAGINA 14 Hoofdklasser UVS verrast koploper DHC in eigen huis PAGINA 15 1 Sleutels en Voorschoten houden elkaar in de vierde klasse in evenwicht PAGINA 16 1 Arie Kurver kan weer la chen na 2-1 overwinning van Rijnsburgse Boys op ARC PAGINA 17 De Zijl/LGB geeft LZ be slissende zetje PAGINA 18 Tennisteam van Unicum maakt kruimels van Crac kers PAGINA 19 Binnen de Lijnen met goal-ball PAGINA 21 Uit handen van loco-burgemeester Den Dunnen ontvangt Densir de trofee, behorend bij zijn fabelachtige overwinning in de ma 1 thon van Rotterdam. «foto aï f De ambulance sloeg na de botsing een paar keer over de kop. overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden en overleed in de loop van de nacht aan haar verwondingen. De ambulance was op weg naar een patiënt in Rijnsburg. Nog voor de ambulance gearriveerd was, gaf de huisarts evenwel door dat de hulp niet meer nodig was omdat de toestand van de patiënt minder kri tiek bleek te zijn dan aanvankelijk werd gedacht. In korte tijd zijn vier ambulances van de Eerste Hulpdienst in Lei den bij een botsing betrokken ge raakt. Het is de eerste keer dat nu een ambulance van Prins bij een verkeersongeval is betrokken. WASHINGTON/TEHERAN (Rtr/AFP) - De Verenigde Sta ten hebben vandaag in opdracht van president Reagan twee Iraanse olieplatforms aangevallen in de Perzische Golf. De aanval is een vergelding voor de zeemijn die vori ge week een Amerikaans oorlogsschip beschadigde. Dit heeft het Witte Huis bekendgemaakt. De platforms wor den door de Iraanse militairen gebruikt als commando- en radarstations, aldus woordvoerder Fitzwater. kort geleden was gelegd door Iran. Tien opvarenden werden gewond en de materiële schade was groot. Iran ontkende iedere verantwoor delijkheid en waarschuwde Was hington voor een vergeldingsac tie. Mijnenjagers Het Nederlands-Belgische eska der, dat in de Perzische Golf ope reert, heeft gisteren twee mijnen gevonden en onschadelijk ge maakt in de nabijheid van het Amerikaanse schip. Het waren de eerste mijnen die de Nederlandse marine in de Golf onschadelijk heeft gemaakt, nadat een half jaar geleden de eerste schepen naar het gebied waren vertrokken. Volgens marinevoorlichter Van Leeuwen stoomden de twee Ne derlandse mijnenjagers, de twee Belgische mijnenvegers en het be voorradingsschip vrijdag op naar het gebied waar de mijnen waren gesignaleerd. Na sonarpeilingen werden robots met televisie-came ra's overboord gezet om de geloka liseerde mijnen te onderzoeken. De mijnen waren van het type M-08, het model dat enkele maanden ge leden op een Iraans oorlogsschip werd aangetroffen. Ze zijn van Russische makelij. De robots drop ten explosieve ladingen, die later op afstand tot ontploffing werden gebracht. Volgens Fitzwater vielen de Ameri kaanse strijdkrachten olieplat forms aan bij Sirri en Sassan in het zuidelijk deel van Golf. Ook het Iraanse persbureau Irna maakte melding van de Amerikaanse actie. Een Iraans oorlogsschip deed als vergelding even later een aanval op een platform in het olieveld Mu barak. Het olieveld is eigendom van de Verenigde Arabische Emi raten, maar wordt geëxploiteerd door de Verenigde Staten. Bij de aanval door de Iraniërs werd niet alleen een olieplatform be stookt, maar ook een onder Britse vlag varende tanker. Het ging daar bij om de 112.744 ton metende York Marine. Er waren geen mel dingen van slachtoffers. Het Iraan se oorlogsschip zou zijn onder schept door de Amerikaanse mari- De VS beroepen zich op het recht van zelfverdediging. Fitzwa ter zei dat de aanval een vergelding was voor de recente hervatting door Iran van het leggen van mij- nen in internationale wateren en de aanval op een Amerikaanse mari- Holvast) nefregat- de Samuel B. Roberts. "De Iraanse regering is herhaalde- lijk gewaarschuwd", aldus Fitzwa- Het fregat liep afgelopen donder dag schade op toen het schip op een mijn voer, die volgens Ameri kaanse regeringsfunctionarissen Eiland wil drugshandel hard aanpakken WILLEMSTAD (GPD) De Aru- gelegd op een grote partij cocaïne, baanse regering wil dat Nederland- verpakt in waspoeder. se mariniers worden ingezet bij de De Arubaanse politie moet er- strijd tegen de drugshandel. Het ei- kennen dat de kusten van het ei land wil af van zijn negatieve land nauwelijks te bewaken zijn. imago als doorvoerhaven van ver- Over enkele maanden krijgt Aruba dovende middelen vanuit Zuid- een met moderne apparatuur uit- Amerika naar de VS en Europa. Dit geruste patrouilleboot voor de poli- is een van de belangrijkste ge- - spreksonderwerpen bij het bezoek deze week van premier Henny Eman aan Nederland. De drugshandel via Aruba, voor al cocaïne, heeft de laatste jaren on gekende vormen aangenomen. Be rucht zijn de nachtelijke droppings vanuit kleine transportvliegtuigen, terwijl ook supersnelle motorbo ten de drugs overal aan land kun nen brengen. Dit weekeinde nog heeft de Arubaanse politie beslag John Demjanjuk waarschijnlijk schuldig aan nazi-misdaden tie, gefinancieerd via de Neder landse ontwikkelingshulp. De Amerikaanse regering heeft zich al bezorgd uitgelaten over de rol die Aruba speelt in het interna tionale drugsverkeer. In Washing ton bestaat namelijk de indruk dat de plaatselijke autoriteiten 'ooglui kende medewerking' verlenen. Eman: "Daar is geen sprake van. Maar men kan van een klein eiland je met 60.000 inwoners niet ver wachten dat we supermoderne middelen hebben om in ons eentje Naspelen ontvoering Heijn levert weinig op CETtltlS DE STOEP DAGSCHOTEL 9,50 Vandaag: Steak cognacsaus f 9,50 Oude Rijn 1a, 071-144734 Enkele buien Vannacht weinig wind en enkele mist banken. Overdag af en toe zon en voor al in de middag en avond enkele re- gen- of onweersbuien. Minimumtem peratuur ongeveer 10 graden. Middag- temperatuur rond 20 graden. Matige wind, hoofdzakelijk tussen zuid en oost. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Af en toe zon en eerst nog een enkele bui. Aanzienlijk koeler met vanaf woensdag middag- temperaturen rond 12 graden. Dinsdag 19 april zon op: 06.34 uur, zon onder: 20.45 uur; maan op: 07.24 uur, maan onder: 00.05 Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.48 en 18.14 i water: 01.34 en 14.16 uur. JERUZALEM (GPD) John Demjanjuk, de uit de Oekraïne af komstige Amerikaan die het afge lopen jaar voor een speciale recht bank in Jeruzalem terechtstond voor beweerde misdaden tegen het joodse volk in het nazi-concentra tiekamp Treblinka, is naar alle waarschijnlijkheid schuldig be vonden. Hoewel het tot elf uur Ne derlandse tijd in Israël nog niet be kend was tot welke conclusie de drie rechters in Jeruzalem geko men waren, bestond in de volge pakte rechtszaal de indruk dat de rechtbank Den\jar\juk inderdaad identificeert als Iwan de Verschrik kelijke, de man die de gaskamers bediende waarin tijdens de TWee- de Wereldoorlog 700.000 joden zijn omgebracht. Tijdens de zitting van vanoch tend las rechter Levin vier uur lang een deel van het bijna 500 pagina's tellende vonnis voor, waaruit het voorlopig duidelijk werd dat de I rechters de identificatie van een aantal ooggetuigen, die Demjanjuk aanwezen als Iwan de Verschrikke- laag U)ke. accepteren. De zitting zou vanmiddag worden voortgezet. BLOEMENDAAL (GPD/ANP) - Na de reconstructie van de ontvoe ring van Gerrit-Jan Heijn gisteren in Bloemendaal, zal binnen enkele dagen in de bossen van Renkum ook een reconstructie van de moordhandeling op de Ahold-top- man plaats hebben. De 45-jarige verdachte uit Landsmeer zal dan aan de politie moeten tonen hoe hij de meest georganiseerde misdaad F-16 NEERGESTORT - Een F-16 Heijn heeft gedood- Het naspelen die er bestaat, tegen te gaan". Van de Amerikaanse luchtmacht is van de gebeurtenissen bij de wo- vanochtend in een veld bij Trier nmg. van *!et slachtoffer dat dne De premier zal bij zijn bezoek be- neergestort. De piloot wist zich per uur in öe,g ,nam' leverde ?v®"" nadrukken dat militaire faciliteiten parachute te redden. Het toestel gen^ nauwelljks nieuwe gezichts- gebruikt moeten worden voor 'de maakte een oefenvlucht op geringe Punten °P- grootste vijand van de mensheid', hoogte. wel dat E. zijn slachtoffer met ket tingen had geboeid. Over het motief van de dader wil Bot ook niets zeggen. Ook wilde hij niet nader ingaan op de vraag of E. extra wordt bewaakt. Dit in ver band met E.'s bekentenis tijdens zijn verhoren dat hij zelfmoord zou hebben gepleegd als hij had gewe ten dat de politie hem op het spoor (zie verder pagina 3) Drinkwater in Alp hen zou niet aan normen voldoen DEN HAAG/ALPHEN - Twee PvdA-Kamerleden trekken de kwaliteit van het drinkwater i Alphen in twijfel. De parlemen tariërs Swinkels en Rienks heb ben minister Nijpels gevraagd of er nog wel mag worden ge sproken van deugdelijk drink water. Beide kamerleden willen van minister Nijpels (milieu) weten of het drinkwaterbedrijf in Al phen de afgelopen jaren gere geld de kwaliteitsnormen heeft overschreden en waarom het dit heeft gedaan. Zijn de ge bruikers van het Alphense drinkwater hiervan op de hoog te gesteld, zo vragen zij, en op welke manier is dat dan ge beurd. De PvdA'ers vragen Nij pels of er op korte termijn maatregelen moeten worden getroffen. Directeur J. Ketel van het drinkwaterbedrijf in Alphen vertelde vanmorgen, dat de normen niet worden overschre den, ondanks het feit dat er kele aan de hoge kant zijn. Vol gens hem is er tussen de ge meente en een kweker van si vissen enig verschil van r ning over die normen. "Die man verwijt ons dat de kwali teit van het water zodanig is, dat hij schade lijdt. Het water wordt echter voortdurend ge controleerd. Is er iets niet in or de, dan wordt dat direct ge meld". De sierviskweker heeft bij de gemeente Alphen een schade claim van anderhalve ton inge diend. Leidenaar hakt vitrine door LEIDEN - Een 26-jarige Leide naar heeft gisteravond met e bijl huisgehouden in een snack bar in de Paul Krügerstraat. De man had een patatje gekocht e meende te weinig wisselgeld te hebben teruggekregen. Daarop haalde hij een bijl van huis waarmee hij de 22-jarige eige naar van de snackbar bedreig de. In een poging deze te raken, sloeg hy de koelvitrine in twee ën. Na nog een ruit te hebben ingeslagen, verliet hij de snack bar. De man werd later op de avond door een kennis van de snackbar-eigenaar van huis ge haald en naar de politie ge bracht. Een 61-jarige Leidenaar liep zaterdagavond klappen op in snackbar 'De Marnix' in de Marnixstraat. Ook een klant die het voor hem opnam, werd ge slagen. De daders, twee jon gens, waren verdwenen toen de politie arriveerde. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Hollandse andijvie, 1/IQ 500 gram i.rR/ Gehakt half-om-half, (1 QQ kilo ®s©@ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. In aanwezigheid van de verdach te werd gistermorgen vroeg nage speeld hoe Heijn werd geboeid en in de gestolen auto werd meegeno men. De politie had de omgeving volledig afgeschermd voor het pu bliek en de media. Bij de reconstructie werd de Au di van Gerrit-Jan Heijn gebruikt. Uit de gistermorgen in scène gezet te ontvoering zou kunnen worden afgeleid, dat de man uit Landsmeer zijn slachtoffer al bij diens woning onder schot heeft genomen, bij hem is ingestapt en direct naar de door hem gestolen Fiat Uno is gere den. De Uno werd gisteren niet ge bruikt bij de reconstructie. Volgens de Haarlemse persoffi cier van justitie Th. Bot ziet het er naar uit dat E. inderdaad alleen heeft gehandeld, zoals hij steeds heeft verklaard. De reconstructie in Bloemendaal was vooral ook be doeld om er achter te komen hoe E. zijn slachtoffer in de auto in be dwang hield. Wat daaruit is geko men, wilde mr. Bot gisteren niet kwijt. De officier verklaarde eerder NEEM NU EEN ABONNEMENT! 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u Detaalt'l pern (allee per kwartaal 70,95 per half jaar per |aar 270.25 ir aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straal Postcode Plaats Teietoon controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1