TAD LEIDEN de beurt voor woning ABC wellicht over twee jaar verder uitgebreid Ouderen sneller aan Gemeente moet haar eigen bewakingsdienst oprichten 'Geld tekort voor onderzoek' LEIDSCH üa DAGBLAD JUBILARISSEN MOTORHUIS 'Dagverzorging helpt tegen vereenzaming' SCHILDER VAKMANSCHAP SINDS 1902 m Ruim 1200 huizen alleen voor bejaarden s ZATERDAG 16 APRIL 1988 LEIDEN - 65-Plussers krijgen met ingang van 1 juli van dit jaar met voorrang een woning toegewezen. Zij hoeven niet langer te wachten totdat zij op de gemeentelijke wachtlijst aan de beurt zijn. Voor dit doel heeft de gemeente 1244 be neden- en liftwoningen geselec teerd die alleen voor bejaarden zijn bestemd. Voorwaarde is dat de be trokkene ten minste twee jaar in Leiden woont. De huizen die vrij komen, worden voortaan per ad vertentie en een telefonisch infor matiebandje aangeboden. De oud ste inschrijver komt het eerst in aanmerking voor een nieuwe wo ning. De gemeenteraad moet nog met dit voorstel van B en W akkoord gaan. Verwacht wordt dat er in de raad weinig weerstand tegen be staat omdat de voorrangsregeling voor ouderen juist op verzoek van 'Wedstrijden met dieren zijn kwellerij' LEIDEN - De Dierenbescherming, afdeling Leiden en omstreken, heeft organisaties van verenigin gen en bedrijven verzocht om die ren bij manifestaties te sparen. Nu het seizoen van de rommelmarkten en braderieën weer aanbreekt, vreest de Dierenbescherming dat beesten bij wedstrijden en dergelij ke worden ingezet. De Dierenbe scherming vindt dit een vorm van dieren kwellen. Ze roept getuigen van dergelijke wedstrijden op om bij de initiatiefnemers ervan te pro testeren. Koren treden op in Leiden LEIDEN In de Stadsgehoorzaal wordt donderdag 21 april weer een koren- en activiteitendag gehou den voor ouderen. Aan deze dag, die nu voor de twaalfde keer wordt gehouden, doen zeventien koren mee uit Leiden en de regio. Het programma wordt opi 9.45 uur ge opend door burgemeester Goe- koop. De dag duurt tot 15.30 uur. j de gemeenteraad is ontworpen. B en W hebben voorgesteld de nieu we regeling bij wijze van proef voor een jaar in te stellen. De huidige regeling voor wo ningtoewijzing is voor bejaarden slecht 'toegankelijk' vindt de ge meente. Bovendien wordt er mo menteel alleen gekeken naar hoe lang iemand ingeschreven staat: de leeftijd van de betrokkene speelt geen rol. Bij de gemeente staan 1331 bejaarde huishoudens als wo ningzoekende ingeschreven. Nadeel Bij de toewijzing van een woning wordt gekeken naar de leeftijd van de oudste persoon van het gezin, deze moet tenminste 65 jaar zijn. De inschrijving als woningzoeken de is verplicht omdat de gemeente over alle gegevens wil beschikken van de kandidaten. Dit maakt een snelle toewijzing mogelijk. Het is voor deze groep niet meer nodig om de inschrijving jaarlijks te ver lengen. Het is de bedoeling dat de oude ren na de publicatie van de vrijge komen woningen via een daarvoor speciaal ontworpen kaartje binnen zeven dagen van hun interesse la ten blijken. Per huishouden kan slecht op één woning worden inge schreven. De drie oudste inschrij vers maken een kans op de woning. Laten zij het alle drie afweten, dan wordt de woning via het reguliere puntensysteem toegewezen. De kaartjes zijn verkrijgbaar aan de balies in het stadhuis en het stads- bouwhuis en bij de dienstencentra voor bejaarden. Mogelijk nadeel van regeling is dat voor woningzoeken den die jonger zijn dan 65 jaar en een medische indicatie hebben, het aantal beschikbare woningen af neemt. De gevolgen hiervan wor den bij de evaluatie van het experi ment bekeken. De nieuwe regeling kost de gemeente jaarlijks ruim 45.000 gulden. LEIDEN - In de vestiging van Het Motorhuis aan de Vondellaan werden gistermiddag twee werknemers we gens veertig jaar trouwe dienst uitgebreid in de bloemetjes gezet. Op de foto heeft voorzitter B. Van Swieten van de personeelsraad (rechts) juist een enveloppe met inhoud uitgereikt aan de twee jubilarissen: B. Timmers (links) uit Leiderdorp en I. Raaphorst (midden) uit Hazerswoude. Eerder op de dag werden ze op het gemeentehuis van Leiderdorp onderscheiden met de zilveren eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - De Leidse afdeling van de stichting Vakgerichte Belan genbehartiging Historici houdt op donderdag 21 april een forumdis cussie over meningsverschillen over eigentijdse geschiedschrij ving. Sprekers zijn de hoogleraren I. Schöffer, dr. J. Bank, dr. H. Bau- det, dr. N. Cramer en dr. C. Fasseur. Eigentijdse geschiedschrijving roept vaak heftige reacties op bij nog levende getuigen die zich ten onrechte in een kwaad daglicht ge plaatst voelen. Recente voorbeel den hiervan zijn de discussie rond het rapport Menten, het werk van dr. L. de Jong over de dekolonisa tie van Nederlands-Indië en het on langs gepubliceerde rapport over de rol van de huidige Oostenrijkse president in de Tweede Wereldoor log. Wat zijn de oorzaken van die hef tige reacties? In hoeverre worden zij gekleurd en verkleurd door per soonlijke herinneringen, ervarin gen en mogelijk gebrek aan in zicht? Op deze en aanverwante vra gen worden antwoorden gezocht tijdens de gratis toegankelijke fo rumdiscussie die wordt gehouden in het Centrale Voorzieningenge bouw, Cleveringaplaats 1, aanvang 20.00 uur. Gemeente bij begin bouw tweede deel: LEIDEN - De gemeente Leiden hoopt over twee jaar te kunnen be ginnen met de voorbereiding voor de derde fase van het Academisch Bedrijven Centrum (ABC). De ver wachting is dat het tweede gedeel te van het centrum in het science- park in de Leeuwenhoek over twee jaar volledig zal zijn verhuurd. De gemeente verwacht dat er dan nog behoefte bestaat aan meer ruimte in het ABC. De derde fase van de nieuwbouw moet verrijzen op de plaats waar nu het noodgebouw van het centrum aan de Niels Bohr- weg is gevestigd. Het ABC biedt ondernemers de mogelijkheid om kleinschalige la boratoriumruimte te huren. In het gebouw zijn een aantal voorzienin gen aanwezig die onontbeerlijk zijn voor het inrichten van onder- der Meer (met oorkonde) gaf gisteren het officiële startsein voor de tweede fase van de zoeksruimte. Aan een dergelijk (foto Jan Holvast) centrum blijkt grote behoefte te bestaan. Verschillende onderne mingen, die destijds in het bedrij vencentrum zijn gestart, hebben zich intussen zelfstandig in de Leeuwenhoek gevestigd. Het bedrijvencentrum is tot stand gekomen met geldelijke steun van verschillende instanties. Het rijk heeft de universiteit de grond voor het centrum voor een symbolisch bedrag ter beschik king gesteld, en provincie en ge meente hebben subsidies gegeven. Met de realisatie van de tweede fa se van het ABC is in totaal een be drag van meer dan vier miljoen gul den gemoeid. Nog voor er een spade de grond in is gegaan, is de helft van het tweede gedeelte van de nieuw bouw ai verhuurd. Het grootste be drijf in het nieuwe gebouw is Hol land Biotechnology (HBT). Deze onderneming huurt in totaal een LEIDEN Het PvdA-raadslid Ge- radts vindt dat de gemeente een ei gen bewakingsdienst moet oprich- gelijke organisatie gebruik kunnen maken. Geradts denkt echter dat er met een dergelijke bewakings ten die zou moeten gaan concurre- dienst geld valt te verdienen dat met commerciële diensten. De ze 'bewakingsdienst Leiden' zou moeten worden ondergebracht bij ten behoeve van politie-aktivitei- ten kan worden gebruikt. Het PvdA-raadslid had boven- de politie. Geradts betoogde dit dien scherpe kritiek op de werkwij- gisteravond op een ledenvergade ring van zijn partij. Er kwam veel kritiek op dit voor stel omdat alleen de kapitaalkrach tigen van de diensten van een der de politie. De politie gaat weinig efficiënt te werk, betoogde hij. "Op maandagmiddag zijn er veel mensen in dienst maar op za terdagavond als ze werkelijk nodig Op de presentatie van de Valkenburgse vondsten in het Rijksmuseum van Oudeheden wordt onder i reconstructie van een graanschuur getoond waarvan de resten zijn blootgelegd en enkele voorwerpen die op die LEIDEN Dagverzorging blijkt zorgingstehuizen. Na overleg tus- plaats zijn gevonden. Noodkreet bij expositie Valkenburgse bodemvondsten LEIDEN Er is op dit moment' ke graafwerk. Nu begint de tweede het vervolgonderzoek van de Val- ;an de kenburgse vondsten. Zij hoopte volgens dat onder meer het Prins Bernhard Fonds geld daarvoor beschikbaar zou willen stellen. "We ondersteu nen als provincie het belang van het onderzoek, maar we hebben het geld niet", zei ze in het Leidse i goede voorziening te zijn betrokkene en huisarts kunnen vereenzaming onder bejaarden te ouderen die tijdelijke verzorging zijn, zijn er maar een paar beschikbaar", aldus Geradts. Hij weet dit aan de door het rijk opge stelde regels die te weinig moge lijkheden bieden voort nachtelijk werk van de politie. Wanneer er 's nachts meer agenten de straat op gaan, kost dat ook meer geld. Ge radts zei ook dat de gemeenteraad te weinig invloed kan uitoefenen op de politie omdat de verantwoor delijkheid hiervoor is voorbehou den aan de burgemeester. Het gaat echter niet alleen om de regels maar ook om de mentaliteit bij de politie. "Maandagmiddag in je autootje rijden is nu eenmaal leu ker dan zaterdagnacht door de Haarlemmerstraat lopen", aldus Geradts. Hij pleitte ervoor de agen ten die de straat op gaan, beter voor dit werk te betalen. Het PvdA-raadslid Koek zei dat burgemeester Goekoop zich moet laten horen etage van het gebouw met een op pervlakte van 500 vierkante meter. Amerikanen HBT ontwikkelt onder meer pro- dukten waarmee diagnoses van ziektes kunnen worden gemaakt en produkten die in bio-technolgi- sche laboratoria worden gebruikt. Het bedrijf heeft afnemers over de hele wereld. Een van de grootste klanten van HBT is het grote Ame rikaanse biotechnolgische bedrijf Amgen. Directeur P. Koning van HBT verwacht dat zijn bedrijf over een aantal jaren op zoek moet naar een zelfstandige vestiging. "Het ligt in de lijn der verwachtingen dat die in het science-park hier in Leiden tot stand komt. Dat is het gemakke lijkst omdat ik en mijn 14 mede werkers zich intussen hier hebben gevestigd. Het is bovendien een voordeel om in een sciencepark te zijn gehuisvest. Vooral op Ameri kanen maakt dat nogal eens in druk". De overige nieuwe huurders in het tweede deel van het ABC zijn voornamelijk bedrijven die in het noodgebouw ruimte tekort komen. Mevrouw S. Groenwegen van de afdeling economische zaken van de gemeente begint binnenkort met de externe werving van bedrij ven. Daarbij richt zij zich niet al leen op startende ondernemingen. "Het ABC heeft ook mogelijkhe den voor al bestaande, grotere on dernemingen die aan innovatie wil len gaan doen, maar niet kunnen of willen investeren in laboratorium- kandidaa zich tot nu toe weinig gericht", aldus Groen wegen. Joyrider ramt auto en abri veel te weinig geld om de vondsten van de opgravingen in het Valken burg naar Romeinse en Middel eeuwse bewoningen te verwerken. "De bijna drie jaar durende opgra vingen zijn nutteloos als er geen geld komt om de gedane vondsten te kunnen analyseren." Dat zei E. Bult, coördinator van de opgravin gen, gistermiddag. Bult deed deze uitspraak tijdens de officiële presentatie van enkele van de Valkenburgse vondsten in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. Deze presentatie bete kent de afsluiting van de eerste fa se van het onderzoek; het eigenlij- fase, de verwerking vondsten. Maar daar Bult op dit moment echter onvol doende geld voor. In de afgelopen jaren zijn vol gens Bult enkele spectaculaire vondsten gedaan. Deze maand trof fen de archeologen nog een bijna geheel in tact zijnde kademuur aan uit de vroege middeleeuwen. Eer der dit jaar kon uit de vondsten al worden opgemaakt dat de Romein se nederzetting in Valkenburg vol gens de onderzoekers belangrijker is geweest dan werd aangenomen. Gedeputeerde I. Gunther zei dat de provincie geen geld heeft voor voorkomen. Dat meldt het gingstehuis Rijn en Vliet jaarverslag van 1987 over zijn wijk functie. Vorig jaar maakten 51 ou deren gebruik van de dagvoorzie ning. Opvallend is dat de deelnemers nodig hebben geplaatst worden i.. zijn Rijnen Vliet, Groenhoven of Haag- wijk. Het aantal plaatsingen steeg in 1987 met 80 procent ten opzichte van 1986. Direct na de restauratie van Rijn Vliet is gestart met een restau- LEIDEN - Een 18-jarige automobi list uit Leiden ramde gisteravond op de Burggravenlaan een auto, een abri en een koffietent. Na aan houding door de politie bleek de van jongen zonder rijbewijs, met een 4. A X?.r" alcolholpromillage van 1,8 achter !eg dat hu regelmatig met de politie het stuur te hebben gezeten. i de officier van justitie heeft. ADVERTENTIE niet alleen afkomstig zijn uit de rant voor wijkbewoners en tehuis- wijk Zuid-West, waar het verzor- bewoners. Volgens het jaarverslag gingstehuis is gevestigd. Zestig maken er nu in totaal 50 mei procent van de deelnemers is af- gebruik van deze voorziening, komstig .uit andere wijken stad. De dagverzorging In het jaarverslag wordt verder gesteld dat de gedachte dat het ver- ^■^^■^^■^^^■^^■■■■zorgingstehuis een volledig alter- r onderdelen van de wijkfunctie natief sociaal-cultureel centrum De provinciale archeoloog drs. Hallewas deed een dringend be roep op het bedrijfsleven om het onderzoek naar de Romeinse be woning in dat deel van de Rand stad tot een goed einde te brengen. "Anders zie ik geen mogelijkheid de zaak af .te ronden." staat e Rijn Vliet. Daarnaast be- tijdelijke verzorging, i de hele buurt kan zijn, niet houdbaar is. Het verzorgingstehuis er een restaurant voor ouderen en blijft voor een groep ouderen twee- worden er sociaal-culturele activi teiten ontplooid. Op het gebied van de tijdelijke Toch verzorging is in 1987 een begin ge- ma-aanbod de keus voor het bezoeken van acti viteiten, aldus het jaarverslag. dagelijks program- Rijn en Vliet. Circa maakt met samenwerking tussen 50 ouderen uit de wijk maken van Rijn t Vliet en twee andere dat aanbod gebruik. van muiden leiden bv Hoge Rijndijk 68-70 LEIDEN Tel: 071-122469/126741 Na een avondje stappen had hij de autosleutels van zijn vader mee genomen om een ritje door de stad te kunnen maken. De twee bjj het ongeval betrokken auto's raakten zwaar beschadigd, de jongen bleef ongedeerd. Vlooienmarkt gaat niet door LEIDEN De traditionele vlooi enmarkt op 23 april gaat door een wijziging in de planning van de ac tiviteiten van de Groenoordhallen niet door. De daaropvolgende vlooienmarkten, waar onder die op 30 april, vinden wel normaal door gang. Discussie eigentijdse geschiedenis STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9