IMF poogt geldmarkten te kalmeren Nieuw elan in haven Rotterdam Upjohn eist miljoenen van Volksgezondheid Onderzoek naar paling door groei kwekerijen ECU-MARIANNE f f\ 1 ft WBÊÈÈÊÊmi 4 4 4 4 4 ft 4 fHII^bbP i 4 i 4 Heao-studie voor hank en verzekering Gratis telefoonnummer tegen reclame opengesteld Impasse blijft in metaal-cao Reorganisatie PDM leidt tot 250 ontslagen ZATERDAG 16 APRIL 1988 PAGINA 7 Massale aankopen stuiten val dollar WASHINGTON - De voorjaarsvergadering van de lidsta ten van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft zich niet van de wijs laten brengen door de onrust op de fi nanciële markten, die donderdag ontstond na slechte Amerikaanse handelscijfers. Minister Ruding, de voorzit ter van de vergadering, noemde de reactie van de markten gisteren overdreven en maakte duidelijk dat het IMF zich in de eerste plaats dient bezig te houden met ontwikkelin gen op langere termijn. Journalisten op de persconferentie hadden het wat moeilijk met de te genstelling tussen de vrij optimisti sche sfeer op de vergadering van de belangrijkste internationale fi nanciële instelling ter wereld en de nieuwe malaise rond de dollar en de aandelenkoersen. Ruding wilde wel toegeven dat de ontwikkelin gen op donderdag de ministers niet waren ontgaan, maar hij bleef erbij dat het IMF niet van dag tot dag kan meewaaien met de marktwin- den. Volgens Ruding liggen deze kwesties veel meer op het bord van de groep van zeven grote industrie landen (G-7). Die gaf woensdag een communiqué uit waarin werd vast gesteld dat het de goede kant op gaat met het verminderen van de onevenwichtigheden in de handel en het stabiliseren van de wissel koersen. De volgende dag bleek dat het Amerikaanse handelste kort was toegenomen, wat de dol lar en de aandelenkoersen flink omlaag drukte. "Ongelukkige ti ming", aldus Ruding. De G-7 maakte donderdag en gis teren wel de toezegging waar om de dollarkoers via interventies op peil te houden. Daarbij werd ook de hulp ingeroepen van landen als Nederland en Zwitserland. De vergadering het IMF, dat halfjaarlijks het beleid uitstippelt, heeft al met al weinig opgeleverd. Wat betreft de algemene economi sche ontwikkeling is vastgesteld dat de industrielanden de beurscri- DEN HAAG (ANP) - Geneesmid delenfabrikant Upjohn uit Ede is bij de rechtbank in Den Haag een 'bodemprocedure' gestart om en kele miljoenen guldens schadever goeding te krijgen van het ministe rie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc). De fabrikant is ontdekker van het haargroei stimu lerende minoxidil dat nu in Neder land onder de naam 'Regaine' een klein jaar geleden is geregistreerd als geneesmiddel. Een aantal handelaren verkoopt het bestanddeel minoxidil echter ook als een cosmetische haarlotion dat vrij verkrijgbaar is. Upjohn ver wijt de overheid dat deze geen maatregelen heeft genomen tegen die losse verkoop. De fabrikant zou daardoor schade hebben geleden. Upjohn heeft zijn stappen gisteren op een bijeenkomst in Den Haag nader toegelicht. Een woordvoerster van wvc zegt in een reactie dat het ministerie zich houdt aan een EG-richtlijn die het gebruik van minoxidil in cos metische produkten pas na 1990 verbiedt. Upjohn vindt echter dat door die afwachtende houding de mogelijkheid tot nieuwe handel wordt opengesteld en vraagt als nog om ingrijpen door de overheid. De fabrikant uit Ede daagt ook het Helmondse bedrijf Farzoo voor Verzekeringen De Britse verzekeraar Eagle Star gaat zich op de Nederlandse verze- keringsmarkt werpen. Het concern doet dat met een nieuw verzeke ringsplan onder de naam Leven plan. Men rekent erop binnen tien jaar tot de tien grootste Nederland se levensverzekeraars te behoren. Verbetering De Friesch-Groningsche Hypo theekbank (FGH), onderdeel van het verzekeringsconcern Aegon, heeft over 1987 een nettowinst ge maakt van 25,1 miljoen gulden, na een verlies van 110,3 miljoen in 1986. In de stroppenpot werd 40 miljoen gulden gestort. Boter De Europese Commissie heeft 31.250 ton boter voor 27 cent per ki logram beschikbaar gesteld voor Bangladesh. De boter is achttien maanden oud en is door Groot Brit- tannië en Ierland ingeleverd. Van deze boter zal 25.000 ton ghee (een botervetprodukt) worden ge maakt. De kosten van deze opera tie komen ten laste van het EG- budget dat voor bak- en braadboter is uitgetrokken. WAGENINGEN (ANP) - De Landbouwuniversiteit in Wagenin- gen start met een groot onderzoek naar het kweken van paling. De vakgroep visteelt en visserij gaat zich de komende jaren uitgebreid bezig houden met de voortplan ting, groei en gezondheid van pa ling. Dat heeft de Landbouwuni versiteit gisteren bekendgemaakt. De vakgroep heeft gekozen voor onderzoek naar de paling omdat er steeds meer palingkwekerijen ko men. Daarnaast ontstaat volgens de universiteit door verscheidene oorzaken een steeds groter tekort aan paling. Doordat paling zich in gevangenschap vrijwel niet voort plant, zijn de kwekerijen aangewe zen op jonge paling. Maar ook de beroepsvisserij die in het IJssel- meer en andere binnenwateren op paling vist, is afhankelijk van de natuurlijke aanwas van paling. Als gevolg van overbevissing en water vervuiling en -beheersing dreigt een groeiend tekort aan jonge pa ling. niversiteit in samenwerking met de Universiteit van Utrecht en de Katholieke Universiteit van Leu ven met het onderzoek begonnen. De afgelopen tien jaar heeft de vak groep met veel succes onderzoek gedaan naar de Afrikaanse meer val. Anderhalf jaar geleden begon de vakgroep al met een studie naar de beste methode om palingen te houden. Het visteeltonderzoek aan de universiteit zal zich nu volledig richten op de paling. Volgens onderzoeker L. Heins- broek is de afgelopen anderhalf jaar onderzocht wat de beste me thode is om palingen te houden. "Nu spitst het onderzoek zich toe op voortplanting, voeding, groei en gezondheid. Daarvan is het onder zoek naar de voortplanting de las tigste kluif die ons nog veel tijd gaat kosten", aldus Heinsbroek. Over de levenscyclus van de paling is nog steeds veel onduidelijkheid. Het is bij voorbeeld niet zeker op welke manier palingen zich voort planten. In het IJsselmeer en andere bin nenwateren wordt jaarlijks twee duizend ton paling gevangen. Daarnaast wordt vijfduizend ton paling ingevoerd. Volgens de on derzoekers zijn er gezien de om vang van de import en de aanwe zigheid van goede afzetkanalen voldoende kansen voor palingkwe kerijen. Momenteel zijn in Neder land tien kwekerijen die gezamen lijk een produktiecapaciteit van vijfhonderd ton hebben. Deson danks produceren ze maar de helft. Dat is volgens de universiteit een gevolg van het feit dat de meeste kwekerijen pas kort bestaan en niet op volle capaciteit draaien. Een ander probleem waarmee de kwekerijen te maken hebben is de aanwezigheid van een parasiet die grote delen van het Nederlandse palingbestand heeft aangetast. Volgens de kwekers treedt als ge volg hiervan veel uitval en slechte groei op. De universiteit doet sa men met de universiteit van Leu ven onderzoek naar de bestrijding van de besmetting. Het ministerie van landbouw en visserij heeft een brochure samen gesteld met informatie voor be langstellenden die een palingkwe kerij willen beginnen. Daarnaast adviseert de Stichting Aquacul- tuur in het Gelderse Huissen be ginnende palingkwekers. sis van oktober goed hebben door staan en dat er voorlopig sprake zal blijven van gematigde economi sche groei bij lage inflatie. Tegelij kertijd erkent het slotcommuniqué dat er nog flinke problemen zijn in de vorm van de onevenwichtighe den in de handel, de schuldenlast van de ontwikkelingslanden en de hoge werkloosheid, vooral in Euro pa. Het IMF blijft bij de strategie om de problemen van de schuldenlan den van geval tot geval te bekijken. Algemene regelingen voor gedeel telijke kwijtschelding zijn onge woon krachtig van de hand gewe zen, vermoedelijk omdat er steeds meer stemmen opgaan om dat wel te doen aangezien de situatie al ja ren vrij uitzichtloos is. Volgens mi nister Ruding zou zo'n soepele be nadering funest zijn voor de be reidheid tot de noodzakelijke eco nomische aanpassingen in de be trokken landen. Dollar Omvangrijke aankopen door centrale banken, waarbij ook De Nederlandsche Bank zich niet on betuigd heeft gelaten, hebben gis teren de koersval van de dollar kunnen afstoppen. De Amerikaan se munteenheid, die donderdag ruim drie cent verloor als gevolg van zwaar tegenvallende handels cijfers in de VS, daalde op de Eu ropese wisselmarkten nog wel iets verder, maar wist nog boven de 1,86 gulden te sluiten. i Cl 4 OA 4 4 4 4 i 1 1 1 i l i rtl VI lil !Q(T f■kVm AIM <8 PARIJS - Op 5.5 miljoen exemplaren van de gewone Franse postzegel, met de afbeelding van Frankrijks zinnebeeld Marianne, wordt de komen de tijd de waarde in european currency unit (Europese rekeneenheid, ecu) gedrukt. De Franse posterijen dragen zo hun steentje bij aan het promoten van de Europese eenheidsgedachte. (foto ap> de rechter. Dit bedrijf levert aan de Nederlandse kappers een haarlo tion met daarin minoxidil als haar groeimiddel. Volgens Farzoo-di- recteur K. Kortmann valt te ver wachten dat de omzet van dat pro- dukt dit jaar verdubbelt ten op zichte van vorig jaar. Al eerder verloor Upjohn een kort geding tegen Farzoo over deze zaak. Ook daagt de fabrikant de le verancier Makati bv uit Kromme nie voor de rechter. Upjohn wil een verbod op de verkoop van de lo tions. Bovendien gaat Upjohn in cassa tie tegen de uitspraak van het hof in Den Bosch. Dat bepaalde eerder dit jaar dat natuurlijke kaalheid geen ziekte is en dat minoxidil dus niet binnen de wettelijke definitie van een geneesmiddel valt. Upjohn vindt minoxidil wel een genees middel en zou zelf zou het genees middel bij voorbeeld niet voor schrijven aan mensen die ooit een hartinfarct hebben gehad. ROTTERDAM - De Rotterdamse haven wordt sinds enige tijd ge kenmerkt door een verschijnsel dat er jaren niet meer is gesigna leerd: elan. Zowel werkgevers, vakbonden als de (Rotterdamse) overheid dragen daaraan bij. Allen verwoorden de heilsboodschap dat er weer toekomst is voor de haven, waar vele bedrijven jarenlang wer den -en worden- geteisterd door verliezen, sociale onrust en felle onderlinge concurrentie. door Wilco Boom en Ron Meershoek/ANP Enige reden voor optimisme is er ook wel. Zo zal 's werelds grootste containerrederij, Sea-Land uit de VS, haar lading ook de komende twintig jaar in Rotterdam laten overslaan; donderdag werd hier voor het contract getekend met het overslagbedrijf Europe Container Terminus (ECT). Tevens is er sinds juli vorig jaar een nieuw werkgelegenheidsak- koord voor de noodlijdende stuk goedsector (het Akkoord van Delft) en lijkt sindsdien de tot dan toe ui termate gespannen verhouding tussen werkgevers en vakorganisa ties, met name de Vervoersbond FNV, aanmerkelijk te zijn opge klaard. Al dat goede nieuws neemt niet weg dat er legio bedreigingen zijn voor de 'Poort van Europa', zowel in de haven zelf als (ver) daarbui ten. Een greep daaruit: - Het EG-landbouwbeleid speelt de graanoverslag in de haven par ten. Niet voor niets kondigde de Graan Elevator Maatschappij (GEM) onlangs het verdwijnen van WASSENAAR (ANP) Wie geen prijs stelt op telefonische benade ring door bedrijven met reclame kan dit melden via een gratis tele foonnummer. Het nummer (06-0224666) is gisteren officieel in gebruik gesteld door ir. P.P.'t Hoen, plaatsvervangend hoofdirecteur PTT Te lecommunicatie. De proef met het telefonisch antwoordnummer is een initiatief van het Direct Marketing Instituut Nederland (DMIN). Dit is een vereni ging van bedrijven die via de post of de telefoon de consument recht streeks benaderen met reclame. Het antwoordnummer is in samen werking met PTT Telecommunicatie ingevoerd. DMIN en de PTT willen dat particulieren zich kunnen beschermen tegen ongewenste benadering voor commerciële doeleinden via de te lefoon. Deze reclamevorm, ook wel telemarketing genoemd, staat in Nederland nog in de kinderschoenen maar begint in omvang sterk toe te nemen, aldus 't Hoen. Mensen die het nummer bellen krijgen voor bevestiging van hun te lefoontje een antwoordkaart thuis gestuurd, alsmede een lijst met be drijven die bij DMIN zijn aangesloten. Na bevestiging zijn zij er voor vijf jaar van verzekerd dat zij verstoken blijven van telefoontjes van DMIN-leden. DMIN kent al langer een postaal antwoordnummer (666 in Amster dam) waar men kan laten weten dat persoonlijk gerichte brievenbus reclame niet op prijs wordt gesteld. Op dit nummer kwamen vorig jaar circa 19.000 van dergelijke verzoeken binnen. Ook waren er vele dui zenden die opgaven juist wel in het adressenbestand van de organisa tie te willen komen. ROTTERDAM (GPD) - Zes scho len voor hoger economisch en ad ministratief onderwijs (heao) be ginnen het komend schooljaar met de nieuwe afstudeerrichting bank en verzekeringswezen. Deze stu dierichting is opgezet in nauwe sa menwerking met het bedrijfsleven. Het gaat om de heao's in Rotter dam, Amsterdam, Eindhoven, Arn hem, Zwolle, Groningen en Leeuwarden. De overige twaalf economische hogescholen komen pas aan de beurt als de behoefte aan deze studie sterk zou groeien. Mr. H.G. Fens van de Rotterdam se assurantiemaatschappij Mees Zoonen, die deze opleiding mede heeft voorbereid, zegt: "Het verze keringswezen, en ook de bankwe reld, hadden al eigen cursussen, met diploma's en al. De over het al gemeen schriftelijke opleidingen zijn bestemd voor mensen, die al in ondernemingen werken. Maar de bedrijven blijken toch ook behoef te te hebben aan personeel met een algemene heao-achtergrond, die te gelijk meer dan theoretische ken nis hebben van banken of van ver zekeringsmaatschappijen". De voorzitter van de centrale di rectie van de Hogere Economische School, drs. J.W.L. Stubbe: "Een jaar of twee geleden bleek de be hoefte aan een specifieke opleiding uit onze contacten met banken. Die willen graag goed opgeleide jonge mensen met een specifieke kijk op het bankgebeuren. Meer dus dan de heao tot nu toe kon bieden. Ook de hogere economische scholen zelf zagen grote voordelen in een wat meer op de praktijk gerichte opleiding. Het motiveert de leerlin gen meer, geeft hen een beter uit zicht op een bepaald beroep en een carrière daarin en de overgang van school naar werk kan veel soepeler gaan. "Natuurlijk waren wij huiverig voor een al te grote afhankelijkheid van de eisen die bedrijven stellen", zegt Stubbe. "En aan de andere kant waren bijvoorbeeld de ban ken huiverig om geld te steken in een toch algemeen gerichte oplei ding. Tot ons beider verrassing zijn de gesprekken erover, eerst vooral tussen de heao's en de banken in de eigen regio, toch voortgezet. Bijna tegelijkertijd kwamen ook de geza menlijke verzekeringsmaatschap pijen met een soortgelijke opvat ting voor de dag. Daar is een lande lijk overlegorgaan tussen banken, verzekeraars en scholen uit voort gekomen. Zodat nu voor het eerst een hogere beroepsopleiding spe ciaal gaat opleiden in examens voor twee bepaalde bedrijfstak ken". In het eerste, tweede en derde jaar zullen gastdocenten van de ge zamenlijke banken en het assuran tiewezen de afstudeerrichting me de begeleiden. Hun lessen zullen in de loop van de tijd worden overge nomen door eigen docenten van de heao's. Het bedrijfsleven blijft uit eindelijk nog betrokken bij het le veren en invullen van de stage plaatsen, het mede bepalen van de lesinhoud en de leerboeken en door het leveren van andere hulp middelen. Leerlingen van heao's, die van havo of atheneum komen, zullen al in januari van hun eerste school jaar voor de bank- of verzekerings opleiding kunnen kiezen. Aan het eind van de driejaar, waarin onder meer een stage van een halfjaar zit en een half jaar voor het schrijven van een afstudeerscriptie, krijgen deze leerlingen behalve het (staats- )diploma heao in de bedrijfsjuridi sche richting, ook een certificaat dat door de betrokken bedrijfstak wordt verstrekt. Zij hebben dan een zodanige opleiding dat zij vrij wel direct een functie kunnen krij gen in het 'middle-management' van een bank of een verzekerings maatschappij. Russische handel blijft aan banden MOSKOU (GPD) - Er is geen dui delijke versoepeling in zicht in de handelsrelaties tussen de Sovjetu nie en de Verenigde Staten. De Amerikanen houden voorlopig nog vast aan de manier van handeldrij ven die de Russen afhankelijk stelt van de wijze waarop het Kremlin de mensenrechten naleeft en dan vooral het recht op emigratie. Voorts zullen de VS zich blijven verzetten tegen een Sovjet-lid maatschap van de GATT (de club waar internationale prijsafspraken worden gemaakt), zolang de Rus sen niet overgaan tot een werkelijk vrije markteconomie. Dit is het voor de Russen wat te leurstellende resultaat van de elfde jaarlijkse bijeenkomst van de ge meenschappelijke handelscom missie van beide landen, die deze week in Moskou plaatsvond. De VS houden vast aan hoge im portheffingen op Russische pro dukten. DEN HAAG (GPD) - De vier vak bonden in de metaal willen herope ning van de onderhandelingen over de metaal-cao. Uit de leden- raadplegingen die Industriebon den FNV en CNV. de Unie-BLHP en MHP-Metalectro afgelopen we ken hebben gehouden, blijkt dat de meeste leden het eindbod van de werkgeversorganisatie FME af wijzen. De bonden willen daarom dat de werkgevers met nieuwe voorstellen op tafel komen. De metaalwerknemers zien twee belangrijke knelpunten. Ze voelen niet voor het voorstel van de werk gevers om de arbeidstijd zonder toestemming van de vakbonden J tot 9,5 uur per dag te verlengen. Bo vendien vinden ze de werkge versplan om de vut-regeling met twee jaar te verlengen onvoldoen de. De meeste bonden willen een regeling voor vijfjaar. Alleen de le den van de Unie gaan met twee jaar akkoord, maar ze willen wel de ze kerheid dat de financiering van de vut-regeling ook na 1990 is gega randeerd. De werkgeversorganisatie FME voelt weinig voor hervatting van de onderhandelingen. De werkgevers houden vast aan hun eindbod en het is volgens hen aan de bonden om daar al dan niet op in te gaan. De werkgevers zijn wel bereid hun eindbod in een reguliere vergade ring van de Raad van Overleg in de Metaalindustrie nog eens toe te lichten. OOSTERHOUT (GPD) - Bij PDM in Oosterhout, een bedrijf dat vi deo-tapes en -cassettes maakt, ko men als gevolg van een forse reor ganisatie 250 werknemers op straat te staan, bijna de helft van het per soneelsbestand. Het bedrijf gaat op eigen benen verder nu de vorig jaar aangekondigde samenwerking met Agfa-Gevaert van de baan is. PDM wil zich nu toeleggen op de produktie van videobanden. De Unie BLHP, vakbond voor administratief, technisch en com mercieel personeel, wil van PDM horen wat de redenen van de ingrij pende reorganisatie zijn, die giste ren door de directie werd aange kondigd. Uniebestuurder Van Her pen: "We willen de achtergronden van de plannen weten. Het is name lijk de vraag of de gekozen vorm van de reorganisatie het voortbe staan van het bedrijf kan waarbor gen. Daarna gaan we met de direc tie onderhandelen over een sociaal plan". De Unie ziet de voorgestelde plannen wel als een streven naar behoud van de werkgelegenheid in Oosterhout. "Maar dat neemt niet weg dat de reorganisatie hard bij de mensen aankomt die het treft", aldus Van Herpen. Bestuurslid Kruize van de Indus trie- en Voedingsbond CNV zegt in eerste instantie teleurgesteld te zijn over de op handen zijnde ont slagen bij PDM. "Toch zag het er tijdens de onderhandelingen met Agfa-Gevaert nog somberder uit. De cassette-afdeling die nu ver dwijnt, zou in geval van samenwer king met Agfa ook zijn verdwenen. Daarbij zouden er meer ontslagen zijn gevallen dan nu het geval is," aldus Kruize. Maandag is er nader overleg met de directie van PDM. Dan wordt ook duidelijk op welke termijn de reorganisatie tot stand komt. meer dan honderd arbeidsplaatsen - De afkalving van de zware in dustrie in het Duitse Ruhrgebied heeft negatieve gevolgen voor de machinale overslagbedrijven (ert sen en kolen) in de haven; - De overcapaciteit aan kaden en terreinen in de haven duurt onver minderd voort, waardoor bedrij ven, vooral wanneer zij toch al een slechte financiële positie hebben, geneigd zijn om voor ramsprijzen te werken, om toch maar aan het werk te blijven. Dat heeft voor alle bedrijven prijsbederf tot gevolg plus minder winst of meer verlies; - Er is sprake van een verschui ving van de vervoerstromen in Eu ropa in zuidelijke richting (Kanaal tunnel). - En het Akkoord van Delft wordt mogelijk achterhaald door het nog immer afkalvende la dingaanbod voor de conventionele stukgoedsector (kisten, zakken en balen) waardoor andermaal sociale onrust dreigt. Missen Al in 1980 wezen de Delftse hoog leraren Poeth en Van Dongen erop dat de bakens moesten worden ver zet, anders zou de Rotterdamse ha ven de boot van de toekomst wel eens lelijk kunnen missen. Niet meer louter en alleen bezig zijn met het op peil houden en uitbreiden van de de overslag ('tonnen jagen'), maar in eendrachtige samenwer king nieuwe zaken op de rails zet ten die de positie van Rotterdam als handels- en distributiecentrum versterken. Containeroverslag in de Rotterdamse haven. (foto GPD) Directeur ir. H. Molenaar van het Gemeentelijk Havenbedrijf, des tijds opdrachtgever voor het on derzoek van de Delfste hooglera ren, merkt in dit verband op: "Pro bleem is dat samenwerken niet de kracht van de gemiddelde Rotter damse onderneming is. Die heb ben er grote moeite mee met elkaar tot nieuwe dingen te komen". Molenaar hoeft niet eens zo ver terug te gaan om die opmerking te staven met een voorbeeld. In de loop van 1986 kwamen drie grote havenconcerns (Furness, Interna- tio Muller en Pakhoed) met een plan om hun drie stukgoedbedrij- ven te fuseren tot één sterk bedrijf. Triton geheten. Dat mislukte, niet in de laatste plaats wegens gebrek aan onderling vertrouwen. Nieuwe experimenten, nieuw elan; de in 1980 bezorgde bood schap van de hoogleraren Poeth en Van Dongen is, daar twijfelen Mo lenaar noch de directeur van de Rotterdamse werkgeversorganisa tie SVZ F. Kuiper aan, door de Rot terdamse haven alsnog opgepikt. Kuiper: "De bedrijven zijn ervan overtuigd dat er kansen liggen voor de haven in de jaren negentig. Er is te lang navel gestaard, maar dat is Keerpunt Een voorbeeld van een geslaagd experiment heeft Molenaar bij de hand. Vanuit zijn raam op de acht tiende etage van de kantoortoren waarin het havenbedrijf zetelt, is het groente- en fruitoverslagbedrijf Fruit Terminal Rotterdam (FTR) te zien. Binnen de FTR werken stuwadoors en fruitimporteurs sa men. Eendrachtige samenwerking die zijn vruchten afwerpt. Begin maart werd de opslagcapaciteit van dit bedrijf drastisch uitge breid. "De eerste hal is nog niet klaar, of de tweede wordt in ge- bruik genomen en de derde komt eraan", aldus Molenaar. Kuiper noemt de oprichting van Nedrail, waarmee is ingespeeld op de nog steeds toenemende behoef te aan transport per spoor vanuit de haven naar het achterland, het geen overigens nog enorme inves teringen vraagt aan infra-structure- le werken. Kuiper: "Nedrail is in tussen al een onderneming van 85 cargadoors, expediteurs en rederij en, die er een vorm van centrale boeking op nahoudt. Dat werkt ef ficiënt en levert de deelnemers kor ting op". De Rotterdamse haven staat op een keerpunt, en niet vrijwillig. De jaren dat de positie van de haven - dankzij haar gunstige ligging- van zelfsprekend en onbetwistbaar een sterke was, zijn voorbij. De econo mische activiteiten in Europa ver schuiven naar het zuiden (zuidelijk deel van de BRD en de Alpenlan den), de teloorgang van het voor Rotterdam belangrijke Ruhrge bied is al enige tijd aan de gang. Er rest de Rotterdamse haven echter nog voldoende tijd om op de veran deringen in te spelen, vinden Mole naar en Kuiper. Probleem Al die mooie ontwikkelingen ten spijt heeft de Rotterdamse haven nog een dreigend probleem van formaat in eigen huis: de sociale verhoudingen. Vorig jaar nog werd acht weken lang gestaakt in het stukgoed. Uiteindelijk wisten werkgevers en bonden het Ak koord van Delft af te sluiten, waar- in de afvloeiing zonder gedwongen ontslag van enige honderden over tollige stukgoedwerkers is gere geld. Nauwelijks een halfjaar later echter hangt er alweer onrust in de lucht. Sinds het bereiken van het Ak koord van Delft is de verhouding tussen bonden en werkgevers vol gens FN V-bestuurder Paul Rosen- möller echter wel aanmerkelijk verbeterd. "Het is belangrijk dat er weer elan in de haven komt", roept ook de vakbondsbestuurder. O. Heemskerk, directeur sociale za ken van de werkgeversorganisatie SVZ, bevestigt: "Er is nu aan beide zijden het besef dat er een weg ge zocht moet worden om eruit te ko- men. Dit jaar moeten we voor eens en voor altijd afkomen van het werkgelegenheidsprobleem". Molenaar noemt het Akkoord van Delft een illustratie van tussen de partijen gegroeid vertrouwen. "Nu zeggen ze gezondheid als de ander niest. Vroeger zeiden ze: je verpest de atmosfeer".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7