'Heropening proceszaak van belang' Midden-Amerika-politiek Reagan een fiasco Honger bedreigt opnieuw grote delen van Afrika Veto VS over anti-Israël motie Kopers hebben soms zelf óók iets te verkopen. Niet altijd is een toe komstige huiseigenaar tot dan toe huurder geweest. Re gelmatig is een koper tevens verkoper. En andersom. Je kunt dan natuurlijk zelf in die enorme aan- en verkoop materie duiken. Met het gevaar, essentiële zaken over het hoofd te zien. Eigen Haard ziet daarentegen niets over het hoofd. Kijkt zelfs veel verder dan u denkt. ZATERDAG 16 APRIL 1988 BUITENLAND PAGINA 5 Advocaten Zes van Sharpeville: PRETORIA De advocaten van de zogenaamde 'Zes van Sharpeville' hebben gisteren bij het hooggerechtshof van Pretoria officieel het verzoek ingediend, dat moet leiden tot de heropening van hun proces. De Zes van Sharpeville werden ter dood veroordeeld vanwege hun betrokkenheid bij de moord in september 1984 op een zwart gemeente raadslid Kuzwayo Diamini in het zwarte district Lekoa, waartoe ook de wijk Sharpeville behoort. Nadat de doodstraf tegen de vijf jeugdige mannen en een vrouw ook in hoger beroep was bevestigd, kwam het in binnen- en buitenland tot hevige protesten. De dag voor de geplande executie, op vrijdag 18 maart, ging de rechter van het hooggerechtshof van Pret oria alsnog akkoord met een ver zoek tot uitstel. Dat gebeurde om dat het vermoeden rees, dat één van de staatsgetuigen een valse verklaring had afgelegd. Rechter Human bood de verdediging hier bij de mogelijkheid om binnen één maand een officieel verzoek tot heropening van het proces in te dienen. door Ruud de Wit De belangrijkste advocaat van de Zes van Sharpeville, Prakash Diar, zei gisteren, dat het 'hoogst on waarschijnlijk' is dat de zes ook daadwerkelijk zullen worden vrij gesproken van hun aandeel in de moord op het gemeenteraadslid Diamini, maar hij sloot dat niet he lemaal uit. Algemeen wordt echter verwacht, dat een eventuele execu tie van de 'Zes' in een later stadium nu eveneens onwaarschijnlijk is geworden. Volgens het hoofd van de facul teit voor criminaliteit van de Uni versiteit van Zuidafrika, professor Sybrand Strauss, kan het nog wel enige tijd duren voordat er een be slissing valt over het lot van de 'Zes': „Nu is besloten de executie uit te stellen, is ook de noodzaak weggevallen om snel een beslis sing te nemen. Ik ben ervan over tuigd, dat de rechter de tijd zal ne men om een uitspraak te vellen over het verzoek tot heropening van het proces". Professor Strauss, die zelf een gerenommeerd tegenstander is van de doodstraf - in Zuidafrika worden elk jaar circa 160 personen Popgala Een groot deel van de internationa le pop-elite zal zich op 11 juni in het Londense Wembley-stadion vere nigen voor een marathongala ter ere van Nelson Mandela, de Zuid- afrikaanse vrijheidsstrijder. Zuidafrika In het centrum van Pretoria in Zuidafrika zijn gisteren twee bom men ontploft. Minstens twee perso nen kwamen om het leven en er werd ook melding gedaan van en kele gewonden. De ene bom explo deerde voor een bioscoopcomplex en de andere een paar minuten la ter bij een winkel en restaurant in de buurt. Van de daders ontbreekt elk spoor. Spanje In Spanje is gisteren een bom ontploft bij een verbindingsstation van de Amerikaanse luchtmacht, dichtbij de Amerikaans-Spaanse basis Torrejon ten. oosten van Ma drid. De installatie werd slechts licht beschadigd en er vielen geen gewonden. Niemand heeft tot dus ver de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Keulen Bij een gasexplosie in Keulen in Westduitsland gisteren zeventien mensen gewond geraakt, van wie drie ernstig. Het lek zou zijn ver oorzaakt door werkzaamheden aan de ondergrondse in de buurt. Italië De Italiaanse politie neemt de bewering van de Organisatie van Jihad Brigades serieus, dat deze beweging verantwoordelijk is voor de bomaanslag van donderdag op de club voor Amerikaanse militai ren in Napels. De politie maakt jacht op een 39-jarige Japanner, die lid is van het Japanse Rode Leger, een groepering die betrekkingen onderhoudt met terroristische or ganisaties in Libanon. Golfoorlog De Iraakse luchtmacht heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een reeks aanvallen op steden in Iran uitgevoerd, aldus een militaire woordvoerder in Baghdad. Iran meldde dat Iraakse bommenwer pers de steden Hamadan en Bakht- aran in het westen van Iran hebben aangevallen. Daarbij zijn minstens 13 mensen gedood, aldus het Iraan- se persbureau IRNA. JAKARTA (Rtr) - De honger slaat opnieuw schrikbarend toe in Afri ka. In Azië en Latijns-Amerika kampen miljoenen mensen met ge brek aan voedsel. Dat schrijft de Wereldvoedselraad (WFC) van de Verenigde Naties in een rapport, dat gisteren tijdens een regionale VN-conferentie in Jakarta open baar werd gemaakt. Volgens de WFC is de voedsel- consumptie in de ontwikkelings landen per persoon in 1987 alarme rend gedaald. Aanvankelijk was er enige vooruitgang in de strijd te gen honger, ondervoeding en ar moede. Maar het gaat nu weer de verkeerde kant op, aldus het rap port. Het verslag is ter voorberei ding van een bijeenkomst van 36 ministers van de WFC uit ontwik- kelings- en ontwikkelde landen. Deze bijeenkomst wordt volgende maand in Cyprus gehouden. De WFC verklaarde op een pers conferentie dat een nieuw initiatief dringend is geboden om de door honger, droogte en sprinkhanen plagen geteisterde ontwikkelings landen doeltreffend te kunnen hel pen. Volgens het rapport staan meer dan tien Afrikaanse landen voor een acute hongersnood. „Ter wijl de tragische ervaring van de wijdverbreide honger in Afrika be gin jaren tachtig nog levendig in onze herinnering ligt, bedreigt de honger opnieuw miljoenen men sen in Afrika", aldus het rapport. ka. „Het aantal mensen in Etiopië dat noodhulp behoeft, neemt alar merend toe, volgens rapporten van de Wereldvoedselorganisatie FAO". Alleen al in de provincie Ti- gray zal het aantal van circa 800.000 mensen dat nu noodhulp ontvangt de komende maanden verdubbe len, aldus de WFC. In Malawi, Mo zambique en Angola verkeren mil joenen mensen in acute nood. Oor zaken zijn onder meer slechte oog sten, gebrekkige infrastructuur waardoor voedsel uit de rijke lan den niet aankomt, en guerrilla-ac ties. naar de galg gebracht - meent dat de nieuw aangedragen informatie over de betrouwbaarheid van één van de staatsgetuigen, niet vol doende is om de rechter te bewe gen hen vrij te spreken: „Hun be trokkenheid bij de moord op Dia mini is zowel door de rechter als in hoger beroep onomstotelijk vast gesteld". Maar hij sloot niet uit, dat de rechter nu zal besluiten om de laatste beroepsinstantie in het land, president P.W. Botha, posi tief zal adviseren over een of ande re vorm van gratie". Concessies doen Sandinisten en Contra's rond de tafel scharen MEXICO (GPD) - De topontmoe ting tussen de Nicaraguaanse Con tra's en de Sandinistische regering is donderdagavond laat in Mana gua begonnen. Dat gebeurde nadat in de loop van de gisteren twijfels waren ontstaan over het doorgaan van het overleg. De partijen leken het op het laatste moment niet eens te kunnen worden over een aantal details. Concessies van beide kanten wa ren nodig om het overleg uit het slop te halen. Volgens de vorige maand overeengekomen wapen stilstand moeten deze gesprekken leiden tot een definitieve vrede in Nicaragua. Voortzetting van de dialoog was de afgelopen dagen steeds onzekerder geworden. Dele gaties van beide partijen konden het in het op de grens met Costa Ri ca liggende plaatsje Sapoa op nieuw niet eens worden over de grenzen van de speciale gebieden waar de Contra's zich moeten te rugtrekken. Verder stelden de re bellen een reeks van eisen voor het houden van de top in Managua, ei sen die voor de Sandinisten onaan vaardbaar waren. Beide partijen hebben nu water bij de wijn gedaan. Vertegenwoor digers van de Contra's hebben in middels de stand van zaken in Managua verkend. Na gesprekken met Sandinistische leiders als Tinoco, de vice-minister van bui tenlandse zaken, maakten zij de ge maakte afspraken bekend. De Con tra-leiders kunnen ongehinderd een bezoek brengen aan de Nicara guaanse bisschoppenconferentie en het oppositie-dagblad 'La Pren- sa'. In principe hadden de San dinisten de Contra's elke vorm van mobiliteit willen ontzeggen. De re bellen zelf wilden absolute bewe gingsvrijheid. Nu geven ze toe dat hun mobiliteit beperkt moet blij ven vanwege hun eigen veiligheid. ALGIERS - Rond de gekaapte Kuwaytse jumbojet op de luchthaven van Algiers gaat het leven van alledag door. Elk kwartier landen of vertrekken er vliegtuigen, op korte afstand achter het gekaapte toestel om taxiënd, te midden van zonovergoten palmbomen. De blauw-witte Boeing 747, die de kapers sinds het begin van hun actie op 5 april wensen ie zien aange duid als het ..Vliegtuig van Martelaarschap", staat met de cockpit in de richting van de 400 meter verder gelegen verkeerstoren en het hoofdstationsgebouw. Er zijn geen tekenen die erop duiden dat de onderhande lingen met de kapers doorgaan. Alleen de bemanning in de cockpit onderhoudt op gezette tijden contact met de verkeerstoren over huishoudelijke zaken als repara- .ditioning en het verstrekken van eten en drinken. Alleen uit de aanwezigheid van een nog dagelijks aanzwellend leger journalisten en fotografen kan wor den afgeleid dat er iets bijzonders aan de hand is. Mili tairen richtten woensdag op een strook gras tussen het hoofdgebouw en de VIP-hal een tentenkamp in om de persvertegenwoordigers tegen de brandende zon te be schutten. Een voorkomend gebaar, maar er kan niet uit worden afgeleid dat een snelle ontknoping van het ka pingsdrama in zicht is. De journalisten zien met hun verrekijkers en telelenzen af en toe een Algerijnse func tionaris het vliegtuig binnengaan, maar veel andere ontwikkelingen vallen er niet te melden. (foto anp> WASHINGTON (GPD) - De Vere nigde Staten hebben gisteren in de Veiligheidsraad een veto uitge sproken over een motie, waarin bij Israël wordt aangedrongen op stopzetting van de deportaties van Palestijnen. In de motie werd ook gevraagd om een bemiddelingspo ging van de VN in het Midden-Oos ten. De Amerikaanse ambassadeur bij dé VN, Okun, zei dat de motie neerkwam op „een eenzijdige ver oordeling van Israël" en bovendien niets deed om het vredesproces te bevorderen. Okun bekritiseerde verder het feit, dat de Veiligheidsraad giste ren zich nu al voor de vijfde keer sinds december over de problema tiek rond de bezette gebieden uit sprak. „Dit past niet bij het gezag en prestige van de Raad", aldus Okun. De speciale vergadering van de Veiligheidsraad van donderdag en gisteren was een reactie op Is- raël's uitwijzing van acht Palestij nen, eerder deze week, en het Israë lische dreigement om binnen af zienbare tijd nog eens 12 Palestij nen te deporteren. Een eerdere versie van de resolu tie was afgezwakt in een poging aan een Amerikaans veto te ontko men. In die versie werd een stop zetting van de deportaties geëist en werd Israël veroordeeld wegens schending van de mensenrechten van de Palestijnen. Maar dat was voor de Amerikanen niet voldoen de. Niettemin zei ook Okun in de Veiligheidsraad dat Amerika niet achter de deportaties staat. De Is raëlische afgezant Joffe verdedig de de uitwijzingen door er op te wijzen dat vredesonderhandelin gen geen kans hebben zolang in de bezette gebieden „Molotov-cock- tails en stenen worden gegooid". De uitgewezen Palestijnen, aldus Joffe, maken deel uit van „een net werk van professionele aanstich ters van rellen en geweld". WENEN (AP) - De Tsjechoslo- waakse beweging voor de mensen rechten Charta 77 heeft de regering gevraagd alle politieke gevange nen vrij te laten en haar burgers toe te staan naar het buitenland te rei zen, als voorwaarde voor het cre ëren van een 'vertrouwenszone' in Midden-Europa. „Wil vertrouwen meer zijn dan een propaganda-leus, dan moet aan bepaalde voorwaarden worden voldaan", luidde een nieuwbrief van de in Londen gevestigde Pal- ach-pers. Het Charta-document, dat was ondertekend door Hajek, Devaty en Janat, prees het initia tief van de Tsjechoslowaakse rege ring om een 'vertrouwenszone' te langs de scheidslijnen van Charta pleit voor vrijlating van politieke gevangenen Warschaupact en NAVO. Het voor stel, dat in februari werd gelan ceerd door de Tsjechoslowaakse partijleider Jakes, wil culturele, militaire, ecologische en humani taire relaties bevorderen tussen Midde'neuropese landen als Oost en Westduitsland, Tsjechoslowa- kije en Oostenrijk. De Charta-ondertekenaars vroe gen de regering blijk te geven van haar betrouwbaarheid en geloof waardigheid door de fundamentele rechten van haar burgers te respec teren en zich open te stellen voor openbare controle. Zij vroegen on middellijke invrijheidstelling van Wolf, die in 1983 voor zes jaar de ge vangenis in ging omdat hij over de toestand in Tsjechoslowaakse ge vangenissen had geschreven en pa- tér Jaworski, die tot acht maanden werd veroordeeld, omdat hij zon der toestemming de mis had gele- De WFC schrijft verder dat de toestand in veel landen in Azië en Latijns-Amerika snel achteruit is gegaan. Kampuchea, Laos en Sri Lanka alsmede de Fiji-eilanden kampen met droogte. Bangladesh daarentegen wordt geregeld ge troffen door overstromingen. „In Latijns-Amerika wordt de voedsel situatie ernstig bedreigd door droogte en zware regenval. Dat is tevens het geval in El Salvador, Guatemala, Haïti, Honduras, Mexi co en Nicaragua en in gedeelten van Brazilië". De VN-organisatie meldt verder dat tweederde van de kinderen in India en éénderde in Zuidoost-Azië lijden aan ondervoeding tegenover een kwart in Afrika en vijf a tien procent in Latijns-Amerika en het Midden-Oosten. „Ondervoeding en ziekte veroorzaken elk jaar on nodig de dood van circa veertien miljoen kinderen onder de vijf jaar", aldus het rapport. IJzeren Dame heeft ook wel eens momenten van zwakheid LONDEN (Rtr) - Premier That chers imago van 'IJzeren Dame' loopt in een nieuw boek enigszins een deuk op. Zij was in de verkie zingscampagne die haar vorig jaar een derde aaneensluitende ambts termijn opleverde, moe en geprik keld. De politieke wetenschappers David Butler en Dennis Kavanagh, de auteurs van "The British Gene ral Election of 1987", schrijven dat Thatcher persoonljke rivaliteit tus sen hooggeplaatste raadgevers nauwelijks wist te bedwingen en dacht dat de voorzitter van haar Conservatieve partij het op haar had gemunt. "Terecht of onterecht, zij raakte er steeds meer van overtuigd dat (Norman) Tebbit haar als afgedaan beschouwde," aldus het gisteren verschenen boek. Volgens de schrijvers voelde mevrouw That cher zich vooral kwetsbaar na de Westland-affaire, in de loop waar van twee Conservatieve kabi netsleden opstapten naar aanlei ding van een controverse rond de verkoop van de enige helikopterfa- briek van Groot-Brittannië. "In februari 1986 kwam zij er achter dat enkele van haar vertrou- welijkste topministers en "hun vrouwen praatten over de nood zaak om haar te vervangen," zo staat in het boek. Eén week voor de verkiezingen van 11 juni 1987 toon den de opiniepeilingen aan dat de Conservatieve voorsprong kleiner werd en Thatcher probeerde Teb- bits campagnestrategie om te bui gen op een dag die sindsdien door de pers is omschreven als "Wobbly Thursday", aldus Butler en Ka vanagh. "Mrs. Thatcher was moe en geprikkeld en haar nervositeit werd verergerd door een hardnek kige kiespijn," vervolgen zij. "Er varen leden van haar staf herinner den zich een soortgelijke gemoeds toestand tijdens de verkiezingen van 1983." Noriega kreeg volgens Bush miljoenen van Libische leider WASHINGTON (AP) - De Pana mese militaire machthebber Norie ga is ondanks de Amerikaanse eco nomische sancties tot dusver op de been gebleven, omdat hij onder an dere van Libië miljoenen dollars steun heeft gekregen. Dat heeft de Amerikaanse vice-president Bush gisteren verklaard voor het Ameri kaanse Genootschap van Hoofdre dacteuren. Bush baseerde zijn informatie op „verscheidene betrouwbare bron nen". Hij zei ook te verwachten dat Noriega op de duur toch zal moe ten opstappen. „Noriega moet gaan en Noriega zal gaan," zei Bush. De vice-president herhaalde ook dat hij niets van Noriega's vermeende banden met drugshandelaren heeft geweten, totdat de Panamese ster ke man daarvoor in de VS werd aangeklaagd. In een toespraak die voorname lijk was gewijd aan de buitenland se politiek, zei Bush dat de Ameri kaanse regering poogt „het burger- bestuur in Panama te beschermen tegen Noriega". „Tot nog toe heeft hij de aanzienlijke economische druk die wij uitoefenen weerstaan en ik kan u een redenvertellen waarom. Verscheidene betrouwba re bronnen geven aan dat hij mil joenen dollars steun krijgt van de Libische leider," zei Bush. Over het buitenlands beleid zei Bush verder dat het akkoord voor de terugtrekking van Sovjet-solda ten uit Afghanistan „een grote tri omf voor de vrijheid" is. Maar hij zei ook dat de Amerikanen waak zaam moeten blijven, opdat de Russen hun beloften ook nako- Intussen hebben de Amerikanen nog geen bewijzen kunnen vinden voor de beschuldiging dat Panama betrokken is geweest bij een schie tincident bij een Amerikaans brandstofdepot, afgelopen week. Woordvoerder van het ministerie van defensie maakten dat gisteren bekend. Toch houden de Amerika nen vast aan de eerste versie van het incident, ook al noemen de Pa- namezen de beschuldiging bela chelijk. Volgens de Amerikanen is er zo wel in de nacht van maandag op dinsdag als in de nacht daarop ge schoten bij een brandstofdepot op de Arraijan Tank Farm in Panama, nadat geüniformeerde indringers waren gesignaleerd. Bij het eerste treffen kwam één Amerikaanse marinier om het leven. Hy werd ge dold door een kogel van een colle- De twee r derzoek toen melding werd ge maakt van een inbraak van zes tot acht indringers. De volgende nacht zouden ongeveer honderd mari niers betrokken zijn geweest bij een vuurgevecht met veertig tot vijftig indringers. ADVERTENTIE '#~V Hoewel nog driekwart jaar in func tie, kan nu reeds worden vastge steld dat de Amerikaanse presi dent Reagan met zijn beleid ten aanzien van Midden-Amerika de plank volledig heeft misgeslagen. Kondigde Reagan bij zijn aantre den in 1981 aan dat hij orde op za ken zou gaan stellen in Amerika's 'achtertuin' - hetgeen kon worden door Bert Paauw vertaald als een terugdringen van linkse invloeden en een verstevi ging van de greep van de VS op Midden-Amerika - ruim zeven jaar later rest geen andere conclusie dan dat daar niets van terecht is ge komen. Integendeel, 'links' is allerminst teruggedrongen terwijl anti-Ame rikaanse gevoelens onder de Mid denamerikanen hevig zijn aange wakkerd. Van dat laatste zijn voor al de laatste maanden een aantal opzienbarende staaltjes ten beste gegeven in landen als Honduras en Panama. Nicaragua Speerpunt in Reagans politiek is altijd geweest de bestrijding van de Sandinistische regering in Nicara gua met als uiteindelijk doel de verdrijving van het revolutionaire bewind dat de door de VS gesteun de rechtse dictator Somoza in 1979 terzijde had geschoven. Contra-re volutionairen, aanvankelijk vooral voormalige aanhangers van Somo za, werden rijkelijk van geld en wa pens voorzien om de Sandinisten te bestoken. Daarnaast werd met een economische boycot en het plegen van illegale acties van de ge heime dienst CIA (onder meer het leggen van mijnen in Nicaraguaan se havens) gepoogd de strop nog strakker aan te halen. De VS-politiek heeft de leefsitua tie voor de Nicaraguanen inder daad dramatisch verslechtert. De economie is volkomen in het slop geraakt. Alfabetiserings- en land hervormingsprogramma's zijn op dood spoor beland terwijl door de bloedige strijd tegen de Contra's bijna iedere familie wel een dode of gewonde telt. De door de VS ge- hooptevolksopstand is echter ach terwege gebleven. Door handig manouvreren en het aanknopen van onderhandelingen met de Con tra's lijkt het Sandinistische regi me onder leiding van president Da niel Ortega nog altijd stevig in het zadel te zitten. El Salvador Ten aanzien van El Salvador heeft Reagan zich uitermate beij verd voor versterking van de posi tie van de christen-democratische president Napoleon Duarte. Op grote schaal werd de afgelopen ja ren humanitaire, militaire en finan ciële steun verleend. Verbetering van de levensomstandigheden van de bevolking zou volgens de Ame rikaanse zienswijze vanzelf leiden tot een afname van de steun voor het linkse verzet terwijl het rechts extremisme onder leiding van de moordlustige generaal d'Aubuis- son de wind uit de zeilen zou wor den genomen. Niets van dit alles is bewaarheid geworden. Omdat Duarte niets zin vols met de Amerikaanse middelen heeft gedaan werd zijn christen-de mocratische partij enkele weken geleden bij de parlementsverkie zingen pijnlijk verslagen door de club van d'Aubuisson. Deze ex-mi- litair, die in het verleden met recht se moordcommando's dood en ver derf zaaide in El Salvador, is voor stander van het wegsturen van de Amerikaanse militaire adviseurs uit zijn land. Volgend jaar gaat hij bij de presidentsverkiezingen een poging doen om Duarte uit het za del te wippen. Het linkse verzet, dat weigerde mee te doen aan de parlementsverkiezingen, lijkt door alle ontwikkelingen niet noemens waardig verzwakt. Honduras Uitermate pijnlijk voor de VS was onlangs de uitbarsting van an ti-Amerikanisme in Honduras. Hondurezen bestormden de Ame rikaanse ambassade in de hoofd stad Tegucigalpa om de vrijlating van een gedeporteerde 'drugsko ning' te eisen. Otndat de onlusten zich dreigden uit te breiden zag president Azcona zich zelfs ge noodzaakt de noodtoestand uit te roepen. Wellicht heeft hij dat moe ten doen onder druk van de VS die Honduras bijkans hebben gekolo niseerd. De Hondurese economie draait volledig op Amerikaanse dollars, grote aantallen VS-militai- ren oefenen regelmatig op speciaal voor de Amerikanen aangelegde vliegvelden terwijl president Azco na het inrichten van kampen voor Nicaraguaanse Contra's heeft moe ten toestaan. Het zelfrespect van de Hondure zen heeft in de afgelopen jaren een geduchte knauw gekregen. Zelfs uit Hondurese legerkringen ko men tekenen van protest tegen de Amerikaanse arrogantie en over heersing. De gewelddadigheden van enkele weken moeten dan ook niet worden gezien als teken van solidariteit met een omstreden drugshandelaar - die op onwettige wijze naar de VS werd uitgewezen - maar meer als uiting van gevoelens van haat en frustratie jegens de yankees. Panama Dezelfde uitingen doen zich op het ogenblik ook voor in Panama waar generaal Noriega de scepter zwaait. Deze gewetenloze uitbuiter en onderdrukker zou waarschijn lijk al lang het veld hebben moeten ruimen, ware het niet dat de afkeer van veel Panamezen voor de Ame rikanen het wint van de weerzin te gen Noriega. Noriega hamert voortdurend op de bemoeizucht van de VS, met name ten aanzien van het Panamakanaal dat volgens een in het recente verleden geslo ten verdrag aan het einde van deze eeu,w volledig in Panamese handen overgaat. Dé VS zouden uit zijn op verbreking van dit verdrag. Intussen heeft Reagan Panama middels een boycot ook in een eco nomische wurggreep genomen, maar dat heeft nog niet geleid tot de val van Noriega. De rol van 'un derdog' heeft Noriega zelfs enige sympathie opgeleverd bij Midden- amerikaanse buurlanden als Mexi co en Guatemala die, ongetwijfeld tot onaangename verrassing van Washington, onlangs in ongewoon heldere taal betoogden dat de VS eens moeten ophouden om de za ken in dit stukje van de wereld naar hun hand te willen zetten. Alles overziend \s Reagan er al lerminst in geslaagd 'de Ameri kaanse achtertuin' volgens eigen inzichten te ordenen. Een VS-di- plomaat drukte zich onlangs in het weekblad Newsweek nogal duide lijk uit: "Zeven jaar bloedvergieten zijn voor niets geweest". Eigenlijk zijn alleen Costa Rica oorlogshandelingen en al te grote gewelddadigheden bespaard ge bleven. Maar dat land heeft dan ook het minste last gehad van Amerikaanse bemoeienis.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5