Oplossing bejaarden in zicht De roos mag, maar niet meer in de vuist Peper: in mei standpunt Jawico weer naar de rechter Conflict Rotterdamse politie Twee weken Afkoelingsperiode woonoord Lunetten Justitie laat weer verdachte Rara vrij Saatchi en Saatchi geven PvdA face-lift Fora better tomorrow vote Concjftt vatiw ZATERDAG 16 APRIL 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Ziektekosten: ROTTERDAM (GPD) Burge meester dr. A. Peper heeft twee we ken nodig om een standpunt in te nemen in het geschil tussen de dienstcommissie en de korpslei ding van de gemeentepolitie van Rotterdam. De dienstcommissie heeft gistermiddag tijdens een overleg met Peper nogmaals haar grieven op tafel gelegd. Ook het functioneren van hoofdcommissa ris J. C. van Dorp kwam daarbij uit gebreid ter sprake. Peper liet de betrokkenen weten op korte termijn over de kwestie van gedachten te wisselen met de volgende week of zij het overleg vakorganisaties en het korpsbe- met de korpsleiding voortzet, raad, de commissarissen. Een De kritiek op de korpsleiding woordvoerder meldde dat begin spitst zich toe op gebrek aan daad mei knopen zullen worden doorge- kracht, inzicht en deskundigheid, hakt. De dienstcommissie beslist De politietop zou zich verder niet houden aan afspraken en probeert op eigen houtje oplossingen te zoe ken. Dit alles leidt er onder meer toe dat de vorig jaar in gang gezette reorganisatie van het Rotterdamse politiekorps op een fiasco dreigt uit te draaien. Korpschef Van Dorp wordt van diverse kanten als zon debok aangewezen; zijn positie is volgens ingewijden 'zwak tot zeer zwak'. De dienstcommissie ontkent dat er direct op een vertrek van Van Dorp wordt aangestuurd. Dit in te genstelling tot geluiden uit het korps zelf, waar men geen goed woord voor de in 1984 op voor dracht van Peper aangestelde korpschef overheeft. Binnenge haald als 'vernieuwingsgezinde fi guur' blijkt hij nu contactarm en ontbreekt het hem aan 'inspirerend leiderschap'. UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) wil een groep bejaarden die in de particuliere ziektekostenverzeke ring gezien hun inkomen een zeer hoge premie betaalt, per 1 juli opnemen in het verplichte ziekenfonds. Het gaat hierbij otn de „meest schrijnende" gevallen. Voor de overige bejaarden die een te groot deel van hun inkomen aan de parti culiere premie kwijt zijn, wordt in overleg met het KLOZ, de overkoe pelende organisatie van particulie re verzekeraars, naar een oplossing gezocht. Dit blijkt uit een brief van Dees aan de Tweede Kamer, die er begin dit jaar bij de begrotingsbehande ling in een motie op heeft aange drongen om iets te doen aan de pro blemen van particulier verzekerde bejaarden. Bij de groep „schrijnende geval len" gaat het om mensen die al voor 1986 uit het verplichte ziekenfonds moesten, omdat ze 65 werden en die zich particulier verzekerden omdat ze vanwege het inkomen van hun partner niet in aanmer king kwamen voor de bejaarden- verzekering of voor een premiere ductie in de vrijwillige verzeke ring. Zij raken in financiële moei lijkheden als hun partner ophoudt met werken of overlijdt, omdat ze niet meer in aanmerking komen voor de standaardpolis en evenmin terug kunnen naar het verplichte ziekenfonds. Dees wil hen die laatste mogelijkheid nu per 1 juli alsnog bieden Een veel grotere groep bejaarden die in financiële problemen is ge raakt bestaat uit mensen die in. april 1986 al particulier verzekerd' waren, maar wier inkomen na hun 65ste sterk is gedaald en die - voor al als ze zich pas op latere leeftijd verzekerden - forse leeftijdstoesla gen moeten betalen. Het aanfal bejaarden dat meer betaalt dan de premie voor de „standaardpakketpolis" die verze- Binnenland kort Boete De officier van justitie bij de rechtbank in Roermond mevrouw mr. G. Bemelmans, heeft gisteren in hoger beroep boetes variërend van 50 tot 500 gulden geëist tegen de 34-jarige vroegere advocaat mr. Baruch Moszkowicz uit Melick. Hij stond terecht wegens een serie ver keersovertredingen waarvoor hij al eerder door de kantonrechter was veroordeeld. De verdachte was hiertegen in beroep gegaan. Commandant Generaal-majoor J. Tjassens (54) volgt in december 1988 luitenant- generaal M.J. Wilmink op als com mandant van het 1 Legerkorps. Ge neraal Tjassens is nu commandant van de 1 Divisie „7 december". De ministerraad is gisteren - op voor stel van de minister defensie - ak koord gegaan met de voordracht voor de benoeming van generaal- meOoor Tjassens. Dit heeft het mi nisterie van defensie meegedeeld. Misdrijven Twente beschikt sinds gisteren als eerste van de 24 Nederlandse politieregio's officieel over een computersysteem dat een belang rijke bijdrage moet leveren <aan de oplossing van misdrijven. Zes korpsen van gemeentepolitie en elf groepen van de rijkspolitie zijn in het kader van dit systeem aange sloten op de centrale computer in het hoofdbureau van politie in En schede. Deze apparatuur zorgt voor de opslag van alle informatie die de korpsen per terminal doorgeven over misdrijven en daders. De poli tie kan 24 uur „a la seconde" de ge wenste gegevens uit dat bestand oproepen. Te laat de uitbetaling van premies voor de zogenaamde premie C-koopwo- ningen (vrije-sectorwoningen met een eenmalige bijdrage van 5.000 tot 28.200 gulden) laat- gemiddeld negen maanden op zich wachten. Dat blijkt uit een onderzoek dat het ministerie van volkshuisvesting onlangs heeft gedaan. Eerder had staatssecretaris Heerma naar aan leiding van klachten bij de Natio nale Ombudsman ontkend dat er sprake was van vertraging. Geen beroep Het Openbaar Ministerie in Am sterdam zal geen beroep aanteke nen tegen het vonnis van de Am sterdamse rechtbank in de zaak van de vier vroegere verpleegkun digen in het VU-ziekenhuis. De vier werden onlangs tot voorwaar delijke straffen veroordeeld omdat zij drie coma-patiënten met injec ties hebben gedood. Hoger beroep hoort volgens officier van justitie L. de Wit niet verder in de rechts zaal thuis, maar dient elders te ge beuren. keraars moeten aanbieden aan nieuwe verzekerden en waarvoor een premie geldt van 181 gulden per maand, wordt geschat op 20.000. Onder hen zijn er ongeveer 7.000 die per maand meer dan 250 gulden per persoon betalen. Vol gens Dees moet het mogelijk zijn voor bejaarden een maximum pre mieniveau in te voeren dat over eenkomt met de premie voor de standaardpakketpolis. KLOZ-directeur R. Scheerens zei gisteren desgevraagd dat het KLOZ-bestuur heeft aangeboden om bejaarden die derde klas verze kerd zijn en wier premie hoger is dan 181 gulden, het verschil terug te betalen. Wie eerste of tweede klasse is verzekerd krijgt dan de mogelijkheid een derde klas-verze kering te nemen. Misleiding AMSTERDAM (ANP) - De ge meente Amsterdam poogt de presi dent van de rechtbank te .mislei den'. B en W bedienen zich van .aperte onjuistheden' om toch ge lijk te krijgen. De advocaten van de bewoners van het kraakpand Con- radstraat 11 verklaarden dit giste- Ze reageerden tijdens een pers conferentie op de brief die B en W stuurden aan rechtbankpresident B. Asscher in het kader van een kort geding. B en W pogen via dit geding het kraakpand ontruimd te krijgen ten behoeve van de bouw van 141 woningwetwoningen. As scher doet volgende week donder dag uitspraak. ADVERTENTIE AMSTERDAM (GPD) Het open baar ministerie in Amsterdam heeft gisteren opnieuw een ver dachte in de RaRa-zaak vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. Don derdag waren al vier andere ver dachten op vrije voeten gesteld. De resterende drie verdachten van de groep van acht die begin deze week in Amsterdam werd gearresteerd, blijven op lastvan de rechter-com- missaris voor een periode van maximaal twee keer zes dagen in hechtenis. Volgens officier van justitie mr. L. de Wit heeft het onderzoek geen extra bewijs opgeleverd om de vijf nog langer vast te houden. De drie die nu nog worden vastgehouden, zijn twee Amsterdam r zich in de zon koesterend bewa- RaRa is de actiegroep die er on der meer van wordt verdacht aan slagen te hebben gedaan op vesti gingen van de Makro en Shell-ben- zinestations. Die werden gepleegd uit protest tegen de betrokkenheid van de twee maatschappijen in Zuid-Afrika. De drie advocaten van de RaRa- verdachten die nu nog vastzitten, hebben scherpe kritiek op politie en justitie. Ze zeggen te worden te gengewerkt en de verdachten niet normaal te kunnen bezoeken. Het kost hun veel moeite om de dos siers onder ogen te krijgen en bo vendien worden er volgens hen ge gevens achtergehouden. VUGHT (ANP) - In de kwestie van het woonoord Lunetten bij Vught is gistermiddag een afkoelingspe riode van veertien dagen ingesteld. Dat is gebeurd na overleg tussen de gemeente Vught, het ministerie van wvc en de kampraad. In die veertien dagen zullen er door wvc geen acties worden ondernomen Uitstel reis Israël van praktische aard DEN HAAG (ANP) - Het uitstel van het in medio mei voorziene be zoek van premier Lubbers aan Is raël moet volgens de minister-pre sident vooral worden gezien als een praktische aangelegenheid. Lubbers zei dit gisteren na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. Gezien de problemen met de Pa- lestijnen in de bezette gebieden (Gazastrook en Westelijke Jor- daanoever) was besloten van het bezoek van Lubbers ter viering van het veertigjarig bestaan van de staat Israël niet slechts een proto collaire aangelegenheid te maken, maar door het vergezellen door mi nister Van den Broek van buiten landse zaken meer een politiek treffen. Doordat Van den Broeks collega Peres ten tijde van het beoogde be zoek in Washington verblijft, „was het alternatief dat we zouden te rugvallen op het protocollaire, dat was niet goed geweest", aldus Lub bers. M^wdewiA tip opzbj "r" Met grozettë geraspte kaas Door de verse groentesoep 'n paar eetlepels Grozette Geraspte Kaas roeren. Daarna de soep niet meer laten koken! ROTTERDAM (ANP) - De presi dent van de Rotterdamnse recht bank krijgt dinsdag opnieuw te maken met met het probleem van de 747 ton met PCB's vervuilde motorolie, die sedert 25 maart staat opgeslagen in zeventien tankautos van het transportbedrijf Jawico in Pijnacker. Niet alleen dient dan een kort geding van de staat tegen de vier bij de afvalstoffen betrok ken bedrijven, maar ook een kort geding van Jawico tegen de drié bedrijven en de staat. Dat heeft mr. M. van Rossenberg, de raadsman van Jawico gisteren meegedeeld. Jawico, dat de motorolie naar Frankrijk zou transporteren maar daar van de Franse douane geen toestemming voor kreeg, probeert via het kort geding opnieuw zijn tankwagens leeg te krijgen en de schade te verhalen op de overige drie bedrijven - ATM in Moerdijk, het Rotterdamse expeditiebedrijf Danzas en de oorspronkelijke eige naar van de lading, de Westduitse oliehandelaar Heuser. Eerder deze week kende de Rotterdamse recht bank Jawico wel een schadeloos stelling toe, maar deed geen beslis sende uitspraak over de vraag wat er met het chemisch afval moet ge beuren. Jawico eist dat Afval Terminal Moerdijk de motorolie opslaat. De ze eis wordt volgens mr. Van Ros senberg nu in een andere context naar voren gebracht, omdat in te genstelling tot de eerdere procedu re nu ook de staat gedaagd is. Vice- president Boot van de rechtbank wilde deze eis eerder deze week niet toewijzen, omdat hij het ver gunningenbeleid van de staat niet wilde doorkruisen. Mocht deze eis niet worden toegewezen dan wil Jawico vernietiging van de stoffen op kosten van de overige drie be drijven. Verder vraagt de transpor teur uit Pijnacker opnieuw schade vergoeding voor het feit dat de ze ventien tankauto's nog steeds bui ten bedrijf zijn. Ook de Rotterdamse expediteur Danzas, die als tussenpersoon bij het verzorgen van de transport door Jawico betrokken was, heeft de andere betrokken partijen ge daagd. De bedoeling van Danzas daarbij is vooral om te voorkomen dat dit bedrijf moet bijdragen in de kosten die met de afwikkeling van de kwestie gemoeid zijn. Danzas eist dat de giftige motorolie wordt opgeslagen bij ATM in Moerdijk, waar het ook vandaan is gekomen en dat de staat dit gedoogt. Boven dien wil Danzas door ATM en Heu ser schadeloos worden gesteld voor de schadevergoeding aan Ja wico, waar Danzas volgens de eer dere uitspraak van de Rotterdamse rechter in moest bijdragen. Verder eist Danzas dat uiteindelijk de voormalige eigenaar van de olie. Heuser, wordt verplicht de vergif tigde motorolie bij de Afval Ver werking Rijnmond te laten vernie tigen en voor de kosten daarvan op te draaien. BRANDWONDEN - Een werkne mer van de aluminiumfabriek Al- del in Delfzijl is gisteren in een bak met gloeiend vloeibaar metaal ge vallen. De man. een 29-jarige inwo ner van Appingedam, liep zeer ern stige brandwonden op en is over gebracht naar het brandwonden centrum van het RKZ in Gronin gen. De werknemer was bezig dek sels op een ovenbak te vervangen toen hij uitgleed en in de vloeibare metaal (900 graden Celsius) te rechtkwam om barakken af te sluiten. De kam praad heeft beloofd dat er geen nieuwe bewoners zullen komen. Donderdagavond ontstonden er ongeregeldheden, toen twee amb tenaren van wvc probeerden een barak af te sluiten en dicht te spij keren. Zij werden door bewoners van het kamp mishandeld. Adjunct-directeur-generaal B. Bothe van wvc liet weten dat mi nister Brinkman persoonlijk heeft ingestemd met het compromis. „Wij hopen dat de gemoederen na de afkoelingsperiode in zoverre be daard zijn dat verder kan worden gewerkt aan het herhuisvestings- beleid van de Zuidmolukkers in Lunetten. Het beleid van het mi nisterie blijft hetzelfde. Voor het einde van het jaar moet het kamp ontruimd zijn", aldus Bothe. Gistermiddag zijn twee van de drie personen die 's ochtends in al le vroegte door de politie van hun bed waren gelicht, vrijgelaten. Ze bleken niets met de ongeregeldhe den van donderdagavond te maken te hebben. De politie is nog wel op zoek naar vier andere verdachten. Zowel de burgemeester van Vught als de kampraad heeft een beroep op hen gedaan zich bij de politie te melden. Rond half zes was de extra politiemacht van honderd man ME volledig teruggetrokken, aldus de politie. Terugvordering te hoge studiebeurs ZOETERMEER (ANP) - Het minis- terie van onderwijs gaat de komen de weken de te veel uitgekeerde studiefinanciering terugvorderen. De betrokken leerlingen en stu denten krijgen volgende week een acceptgirokaart om het geld terug te storten. Zij waren er al eerder van in kennis gesteld dat het te veel uitgekeerde bedrag nog moet wor den terugbetaald, aldus het minis terie gisteren. Het gaat om ongeveer 135.000 studerenden. Hierbij zitten vol gens het departement veel afgestu deerden en mensen die met hun studie zijn gestopt. Zij ontvingen ten onrechte nog een studiebeurs. Gemiddeld moet 1.000 tot 1.500 gulden worden terug gestort. Het departement wijst er op dat mensen die hun studie beëindigen dit zelf op een wijzigingsformulier aan de dienst studiefinanciering in Groningen moeten melden. Dit wordt in hun eigen belang geacht omdat zij pas voor bijstand of kin derbijslag in aanmerking komen als de studiefinanciering niet meer wordt uitgekeerd. AMSTELVEEN - De gebalde vuist hoort niet meer bij de Partij van de Arbeid. Maar met de roos in de vuist is het ook gedaan sinds de sociaal-democraten het oppoetsen van hun imago hebben toever trouwd aan Saatchi en Saatchi. Het grootste reclamebureau ter wereld, dat op politiek gebied naam maak te met - nota bene - de keiharde campagne waarmee de Tories van Thatcher in het zadel werden ge houden, geeft de PvdA een face lift. door Pieter van de Vliet Geen vuist meer, maar twee in eengestrengelde handen. Die vuist was te hard, te veel het symbool van polarisatie. 'Haak in bij de PvdA' is de slogan nu. Samen staat voorop. Bij dit vriendelijke beeld horen bloemen. Dus de roos, sym bool van de liefde, blijft. De flower power van de vernieuwde PvdA. Echt lief begon het reclamebu reau overigens niet, maar meer cy nisch, op z'n Saatchi's: "Met zo'n kabinet heeft de PvdA niet eens een reclamebureau nodig". Het staat er als een feit, in duidelijke zwarte letters. 'Bezuinigen blijkt belangrijker dan extra banen en in vesteren in de toekomst. Jongeren zonder werk worden straks het kind van de rekening. En dat ter wijl de mensen die het allemaal best kunnen betalen erop vooruit gaan'. De tekst wordt begeleid door een driekwart pagina grote foto van een lachende premier Lubbers. Ge suggereerd wordt dat Lubbers in z'n nopjes is met het 'Paaspakket het kabinet zichzelf nog overtreft'. 'Dat heb ik 'm toch maar weer geflikt', lijkt de premier te denken. Z'n lachje krijgt iets sa tanisch. Dat is niet echt zo, maar het lijkt zo door de geraffineerde combinatie van tekst en foto. Heeft het reclamebureau de foto van Lubbers bijgewerkt? De Volkskrant schrijft: "De wallen bo ven en onder zijn ogen werden met retouche-zwart aangedikt en ook zijn borstelige wenkbrauwen en het fietsehrek in zijn gebit kregen een extra accent. De cosmetische ingreep moest blijkbaar leiden tot de beeltenis van een boef'. Directeur Hans Burgers van Saatchi-Nederland trekt even licht verbaasd de eigen wenkbrauwen op en zegt dat er niets is bijgewerkt aan de foto van Lubbers. "Dat is ook niet nodig". Hij zegt niet dat Lubbers een 'smoel' heeft, of een 'tronie' en zeker niet dat hij een 'boef is. "We laten hem gewoon zien zoals hij is". Burgers lacht. Maar hoeveel impopulariteit hebben ze toegevoegd aan Lubbers door hem zo in een advertentie af te beelden? En mag dat? "Waarom spant u niet een proces aan tegen de PvdA", oppert Burgers. En of het mag? In reclame mag je niet lie gen, maar je mag het wel een beetje aandikken. De neus poederen is toegestaan, vindt de Reclame Code Commissie. Harder Saatchi en Saatchi is van oor sprong Engels. In het moederland ging het er nog wel iets harder aan toe bij de campagne die voor de conservatieven van Thatcher is ge voerd. Je ziet een lange rij werklo zen; de uitzichtloosheid ligt er dik bovenop. Labour isn't working (Labour werkt niet) staat er boven in ongeveer dezelfde letters als de Nederlandse reclamejongens nu voor Labours zusterpartij, de PvdA, gebruiken. In Adformatie, het blad voor de reclamewereld, noemt Giep Fran- zen van reclamebureau FHV/BB- DO het 'een vreemd fenomeen' dat het Londense Saatchi voor de Con servatieve Partij heeft gewerkt en dat de Nederlandse Saatchi met de PvdA in zee gaat. De meeste Ame rikaanse bureaus, zoals BBDO waarmee FHV is gelieerd, mogen trouwens niet voor politieke partij en werken. Maar ook los van die richtlijnen zou Franzen de PvdA niet als klant willen. "Een bedrijf als Heineken gooit zich toch ook niet in de strijd voor een politieke partij? Als je je als bu reau met een politieke partij als de PvdA gaat bezighouden, kan dat tot spanningen leiden naar bepaal de klanten toe". Burgers wijst op banden tussen het Rotterdamse bureau Navar en FHV. Zegt dat het Rotterdamse bu reau wel wat voor de WD doet. "In principe zouden wij ook voor CDA en WD kunnen werken. Moeilij ker zou dat zijn met partijen die zich zodanig anti-bedrijfsleven op stellen, dat we in conflict komen met de belangen van onze cliënten. PSP of CPN zou heel moeilijk zijn. De CPN komt absoluut 'nicht im Frage', uitgesloten. Vergeet niet dat de stichters van Saatchi joodse mensen zijn. Saatchi is een koshere organisatie. We werken dan ook niet voor Botha, zoals is beweerd". Zuidafrika Binnen de PvdA heeft de 'nega tieve' publiciteit rond de banden met Zuidafrika veel (maar inmid dels verstomd) gekrakeel gegeven. PvdA-woordvoerder Peter Kramer zei te weten "dat Saatchi-Londen in opdracht van British Airways Zo deponeerde Saatchi in de campagne voor de Britse conservatieven de zusterpartij van de PvdA, Labour, in dé prullenmand. (Archieffoto) advertenties plaatst in Zuidafrika en daarvoor samenwerkt met een Zuidafrikaapse bedrijf'. Maar hij zei ook te weten dat Saatchi haar Zuidafrikaanse vesti ging jaren geleden heeft afgesto ten. Terwijl Saatchi-Nederland nooit banden met Zuidafrika heeft gehad. „En ook niet zal krijgen", zegt Burgers. De Saatchi-vestiging in het 'snelle' gebouw aan Welzijn in Amstelveen, in de wandeling de 'Blauwe Kubus' genaamd, is aardig autonoom. "Alleen financieel let Londen nauwkeurig op ons". Er zijn genoeg redenen voor de 38-jarige Burgers om met de PvdA te willen werken. Het is de grootste politieke partij van het land. "We werken graag met marktleiders. Het is een prestige-account. We willen laten zien dat we professio neel genoeg zijn om het te laten sla gen. We bemoeien ons niet met de politiek, wel met de communicatie van de partij. En het corporate ima ge, het gezicht naar buiten, kan nog verder worden verbeterd". PvdA-leider Wim Kok heeft in tussen al laten weten 'zich door geen reclamebureau ter wereld te laten voorschrijven wat h(j moet doen'. Hij zal niet optreden in Ster renslag, zich niet wentelen in mod derbaden of deelnemen aan andere zeepreclame-achtige spektakels. Burgers: „Dat hoeft hij niet, dat willen wij ook niet en dat weet hij. Kok is van zich zelf al goed, hij zal z'n eigen draai wel vinden. Manne tjesmakerij wordt schromelijk overschat; wij hebben dan ook geen kappers of kleermakers in dienst. Kok is genoeg manager om te weten dat wij het professioneel zullen aanpakken. En dat we en thousiast zijn. Wim Kok zal niet met één roos, maar met een hele bos op tournee gaan".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3