Ramon Mendoza: de 'adelaar van Real' Wim Jeremiasse doet geen knieval 'Ik maak deel uit van het complot dat wielrennen heet' Succesvol zakenman bracht roemruchte voetbalclub weer terug aan de top ZATERDAG 16 APRIL 1988 EXTRA PAGINA 27 Jarenlang stond jurylid en wed strijdleider Wim Jeremiasse in het internationale wielercircuit aan de top, maar sinds oktober vorig jaar is hij op een zijspoor gezet. Officiële reden: zijn acti viteiten als fiscaal adviseur van de ploeg Raas. Maar zelf weet hij wel beter: "Ik heb me nooit gerealiseerd dat zoveel men sen de kans aangrepen om de poten onder mijn stoel van daan te zagen". door Koen Mijnheer Stel: voetbalscheidsrechter Jan Kei zer wordt na het leiden van de Euro pacup-wedstrijd tussen bijvoor beeld Real Madrid en Juventus ver dacht van partijdigheid. De parman tige Volendammer wordt vervol gens verbannen uit het Europese circuit. De officiële lezing van de Europese voetbalunie luidt: Keizer wordt niet lan ger capabel geacht als scheidsrechter op te treden bij Europese wedstrijden. De KNVB lapt die straf aan haar laars en blijft Keizer beschouwen als een vol waardige scheidsrechter die te pas en te onpas wordt ingezet bij wedstrijden in de eredivisie. Voor Wim Jeremiasse, een vergelijk bare grootheid op wielergebied, is bo venstaand voorbeeld werkelijkheid. De 48-jarige Brabander stond als jurylid en wedstrijdleider bij internationale wieler koersen jarenlang aan de top, maar sinds hij door de FICP (de profsectie van de in ternationale wielrenunie UCI) vorig jaar op de zwarte lijst werd geplaatst gaan profwielerwedstrijden in het buitenland aan zijn neus voorbij. Jeremiasse 'Jir- re' voor intimi wordt niet meer ge pruimd en slijt zijn dagen in Nederland se profkoersen en tussen de wielen van amateurrenners. Geen wrok Wim Jeremiasse eet die avond een 'vet te hap' uit de friteszaak tegenover zijn huis in het landelijke Schijndel. "Ik heb de hele dag in Limburg gezeten voor de Amstel Goldrace", klinkt het veront schuldigend. "Ik ben nog altijd honderd dagen per jaar met het wielrennen bezig. Baanwedstrijden in de winter, voorbe reidende vergaderingen, commissies-en jurycursussen bij de KNWU". Hij kijkt niet om in wrok en weigert actie te on dernemen tegen het feit dat de FICP hem, zoals hij zelf zegt, "in de frigidaire" heeft geplaatst. Juli 1987. Tour de France. Jurylid Wim Jeremiasse raakt in opspraak. De Zeeuw wordt ervan beschuldigd onder één hoedje te spelen met de ploeg van Jan Raas. Hij ontkent in alle toonaarden, maar Jeremiasse heeft de schijn tegen. Vooral omdat hij behalve jurylid ook een functie heeft in het stichtingsbestuur van Superconfex, een vijfmansgroep die de ploeg Raas terzijde staat met advie zen. Uit hoofde van zijn dagelijkse werk zaamheden op het belastingkantoor in 's- Hertogenbosch is Jeremiasse de fiscaal adviseur in dat stichtingsbestuur. Op de laatste dag van de Tour circule ren op de Champs Elysées al kopieën van een publicatie in de Belgische krant Het Laatste Nieuws waarin melding wordt gemaakt van de bestuurlijke binding die Jeremiasse met Superconfex heeft. Ook andere bladen berichtten tijdens de Ron de van Frankrijk over de dubbelfunctie van het Nederlandse jurylid. Daags na de Tour de France richt Wim Jeremiasse zich schriftelijk tot Superconfex. In die brief laat hij weten zich terug te trekken uit het stichtingsbestuur. De Zeeuw schrijft die brief onder druk van de Nederlander Hein Verbruggen (voorzitter van de FICP) en KNWU-voor- Ramon Mendoza is Spanjaard en verder zo ongeveer alles. Hij is met alle mogelijke woorden omschreven. Zo weggelopen uit een reclamespot met een glas Martini in de hand, zegt jij en jou tegen de barones, altijd in z'n zondagse pak, een door solaria gebronsd gelaat onder spierwit haar, arrogant maar tegelijk overvriendelijk, hij schijnt net zo zorgzaam om te gaan met de vouw in zijn pantalon als met zijn secretaresses, 60-plus maar nog altijd genoemd als 'versierder' temidden van de Spaanse elite. door Edwin Winkels Ramon Mendoza is miljonair en heeft in het leven alles bereikt wat hij begeerde. Als exporteur vooral, maar de oud-rech tenstudent die advocaat op zijn visite kaartje heeft staan, is ook commissaris van een grote bank en uitgever, leidde door de jaren heen zo'n vijftig bedrijven, heeft een kapitaal bezit aan paarden, maar wilde nog één jongensdroom ver vullen: 'presidente' worden van de voet balclub Real Madrid en daarmee na ruim twintig jaar weer de Europa Cup verove- Dat is hij nu drie jaar, en inderdaad haalde hij het Madrileense voetbalbe- drijf uit het slop. Een man die tien jaar geleden alle voorpagina's haalde als ver meend spion voor de Russische KGB en die nu op diezelfde prominente plaats in de kranten zegt: "Ik zou met geen presi dent ter wereld willen ruilen". Iets magisch De Madrileense taxichauffeur, voort durend via de spiegel met de passagier sprekend en tegelijkertijd andere bum pers op de imposante' Paseo de la Castel- lana ontwijkend, weet het op weg naar het Estadio Santiago Bernabeu haarfijn uit te leggen. "Bij Barcelona maken ze ie dereen kapot. Maar bij Real, als daar een voetballer het witte shirt aandoet, dan gebeurt er iets magisch in hem waardoor hij niet meer kapot kan". Dat is wel eens anders geweest. Driej jaar geleden nog, in het vooijaar van 1985, maakte Real Madrid het slechtste seizoen uit de geschiedenis mee. Het stond zeventien punten achter op die verachte kampioen, CdF Barcelona. De voorzitter, Luis de Carlos, verdween en even later trainer Amancio met hem. "Gelukkig is Santiago Bernabeu dood, hoeft hij dit niet meer mee te maken", klonk het. De Carlos, opvolger van de illustere Bernabeu die 'presidente' was van 1943 tot 1978, had een prachtige erfenis ver pest. Bernabeu had Real, met in het veld mannen als Di Stefano en Puskas, naar het succes van vijf achtereenvolgende Europa Cups geleid (1956-1960) en later ook nog eentje in 1966. Na zijn dood werd de roemrijke vereniging bijna het lacher tje van het land, kon ze na 1980 geen en kele keer meer Spaans kampioen wor den, laat staan internationaal potten bre ken. Generatie Toen stond Ramon Mendoza op. "Met de dood van Santiago Bernabeu was een historische etappe afgesloten en begon de decadentie. Het zal my lukken Real weer bovenaan te krijgen, en dat is geen grootspraak". Met liefst.16.000 handteke ningen werd zijn nominatie voor de ver vroegde 'presidentsverkiezingen' ge steund. Al die mensen vielen voor zijn charme en vooral zijn gouden handen. Plus zijn woorden: "Voorzitter zijn van Real is belangrijker dan welke ministers post ook. Ik zou mijn werk en al mijn illu sies opgeven om voorzitter van deze clubj te kunnen worden". Voor vier jaar werd hij gekozen, maar nu al zeggen ze in Madrid dat Mendoza de voorzitter zal zijn van een hele genera tie, zoals Bernabeu dat was. Real Madrid heeft meer leden dan ooit, trekt in de competitie minimaal 80.000 toeschou wers, veroverde in 1985 en 1986 de Uefa- Cup, in 1986 en 1987 de Spaanse titel, en moet komende woensdag na Napoli, Porto en Bayern München nog PSV hoe moeilijk dat ook zal zijn na de 1-1 in Madrid opzij zetten om voor het eerst na 22 jaar weer de belangrijkste Europe se beker in de immense prijzenzaal te zet ten. Zonder voetballers als Hugo Sanchez, Emilio Butragueno, Rafael Gordillo en Michel of trainer Leo Beenhakker tekort te doen, het huidige succes is vooral ook dat van Ramon Mendoza. "Ach", zegt hij zelf, "ik maak de doelpunten niet, ik heb alleen dit bedrijf georganiseerd en ben |slechts een schakel in het succes. Na tuurlijk, toen ik hier kwam trof ik een grotere schuld aan dan verwacht (ruim 30 miljoen gulden, red.) en een collectief verlies van alle illusies. Dat laatste heb ik hersteld door veel met iedereen te praten en spelers als Sanchez en Gordillo te ko pen". Met dat laatste maakte Mendoza de schulden nog veel groter, maar als zaken man wist hij dat je moet investeren om beter te worden. "Hij was al zakenman toen hij nog een celletje was", schreef ie mand eens. Een zakenman die alles wat hy aanraakte in goud veranderde. Zijn geheim: "Ik ben een mus die door veel klappen voor zijn kop een adelaar is ge worden". Klappen in zijn jeugd, die al begonnen toen zijn moeder bij de bevalling over leed. Enig kind, arm en hongerig opge- jgroeid in de Spaanse Burgeroorlog, later zelf vader van zes kinderen, maar door zijn voortdurende hang naar zakelijk succes van zijn vrouw gescheiden. Alle andere privé-zaken verbergt hij in een bunker van discretie, "want ik hoef niet in die populaire roddelbladen te staan". Spion De laatste echte grote klap die hy in casseerde was zijn aftreden in 1978 als vice-voorzitter van Real Madrid. Een weekblad had 'onthuld' dat Ramon Men doza een KGB-spion was. "Dit terugtre den is tijdelijk, om mijn gekrenkte eer te verdedigen", beloofde hij. Hoe hij voor spion kon worden versle ten? Al in de jaren '60 reisde Mendoza naar Moskou. Een dag voordat een Spaanse minister een bezoek aan de Sov jet-hoofdstad zou brengen om handels contacten te leggen, opende Mendoza op het Rode Plein een koffer vol citroenen en sinaasappels. Vanaf dat moment was hy de 'man van Moskou'. "Er zijn daarna zoveel valse dingen over me gezegd en geschreven, omdat de Sovjetunie iets heel geheimzinnigs was en mijn handel dus ook. Maar nu reizen in het spoor van de premier dertig zakenlieden mee naar Moskou". De blaam werd gezuiverd en Ramon Mendoza kon verder gaan met zijn suc cessen. Naar het buitenland reisde hij niet meer. In eigen land blies hij de paar- desport nieuw leven in en bezit hy nu ruim dertig van Spanjes beste renpaar den. "Maar ik heb alty d één grote zwakte gehad, het voetbal". Na een halve eeuw lid geweest te zijn van Real Madrid moest hy maar eens 'presidente' worden. Pech De man die zichzelf omschrijft als "progressief en liberaal, een groot guer rillero, maar zonder me in de politiek te mengen", praat over zijn club slechts in superlatieven. "Met Real kun je tot het einde van de wereld gaan". Houdt trainer Leo Beenhakker altijd wat slagen om de arm, voor Ramon Men doza kon er voor de eerste wedstrijd te gen PSV in de halve finales van het Euro pa Cup 1-toernooi niets meer fout gaan. "Wat een pech", riep hy na de loting voor de kwartfinales. "Pech voor Bayern dan, wat erg voor ze, dat ze ons hebben ge loot". Dat vertrouwen was na de uitschake ling van de Duitsers alleen maar groter geworden. "Iedereen is het erover eens. Real is de beste van Europa". Alleen die beker ontbreekt nog, de beker die de jon gensdroom van Ramon Mendoza thans zo tastbaar maakt. Wim Jeremiasse moet het als jurylid en wedstrijdleider voortaan zonder internationale wielerkoersen doen. "Het enige frustrerende is dat ik voortdurend mijn integriteit moet verdedigen". <f0to gpd» zitter Piet van der Molen. "Ik voelde er eigenlijk niet zoveel voor omdat ik vond dat je met zo'n brief de beschuldiging toegeeft. Maar Verbruggen zei: je moet ermee kappen, dan sta je steviger in je schoenen". Jeremiasse zwicht dan in het besef dat hij op die wijze de deur naar de Olympi sche Spelen in Seoul openhoudt, waar hij als jurylid naartoe wil. "Omdat het zo ongeveer het enige evenement is waar ik als jurylid niet bij geweest ben". Kwaad geschied Het kwaad is op dat moment echter al geschied. Op 30 oktober richt KNWU- voorzitter Piet van der Molen zich nog eens in een brief tot secretaris-generaal Jekiel van de UCI, waarin hij stelt niet te twijfelen aan de integriteit van Jeremias se, Maar ook dat mag niet baten. De FICP wil hem niet meer, en daarmee bas ta. Wie verwacht een woedende Jeremias se aan te treffen komt bedrogen uit. "Kwaad? Nee hoor. Gefrustreerd? Ook niet. Ik kan alle beschuldigingen weer leggen. Het enige frustrerende is dat ik voortdurend mijn integriteit moet verde digen. Daar word ik wel eens moedeloos van, maar dat is ook het enige frustreren de aspect". Achteraf heeft Wim Jeremiasse er niet eens spijt van dat hij toetrad tot het stich tingsbestuur van Superconfex. "Maar ik heb me nooit gerealiseerd dat zoveel mensen de kans aangrepen om de poten onder mijn stoel vandaan te zagen", moet hij toegeven. Hij is bovendien nog steeds van mening dat zijn functie in het stichtingsbestuur van Superconfex moest kunnen samengaan met zijn werk zaamheden als jurylid. Om die reden sloeg hij indertijd het advies van de KNWU om het niet te doen in de wind. "Want er zijn zoveel mensen die in verge lijkbare posities verkeren". Hij noemt het voorbeeld van mensen die ooit deel uitmaakten van de sport- commissie van de KNWU, terwijl hun zoons kansen hadden geselecteerd te worden voor kampioenschappen. Jere miasse: "Eddy Beugels zat in het bestuur van de KNWU. Alle verzekeringen van de KNWU waren bij Beugels onderge bracht, omdat hij in het dagelijks leven assuradeur is. Joop Middelink was bondscoach en had een relatie met Vre- destein. Wat had men mij dan te verwij ten? Ik had met het sporttechnische as pect niets te maken. Ik zat als vijfde, neu trale man in het bestuur van Super confex om bij verschillen van mening een beslissende stem te hebben als fis caal technisch adviseur. Ik heb nog steeds een zuiver geweten. Ik heb nooit één renner bewust bevoordeeld of bena deeld". Jaloezie Jeremiasse is ervan overtuigd het slachtoffer te zijn geworden van jaloezie en afgunst in het internationale jury corps. Zijn integriteit stond immers nooit ter discussie. En als een van de wei nige juryleden die zijn talen sprak ge noot hij het voordeel dat hij overal inzet baar was en ingezet werd. "Maar nu hebben jaloerse collega's mij zwart gemaakt door te stellen dat ik par tijdig ben. Ze hebben zelfs geprobeerd mij de Olympische Spelen te ontnemen. Tijdens het UCI-congres in november bleek er al een Italiaan op mijn plaats te staan. Verbruggen en Van der Molen hebben toen ingegrepen en aan de voor zitter gevraagd hoe het kwam dat Jere miasse niet meer op de lijst stond. Toen durfde niemand zijn mond open te doen". Om die reden gaat Wim Jeremiasse toch naar Seoul. Verder moet hij genoe gen nemen met Nederlandse wedstrij den en internationale amateurkoersen, want bij de FIAC (de amateursectie van de UCI) heeft de Zeeuwse Brabander nog wel een goede naam. Maar de be langrijkste amateurwielerwedstrijd van het jaar, de Vredeskoers, gaat dit seizoen ook aan zijn neus voorbij. "Omdat de Tsjechen een Zwitser hebben voorgedra gen die in het verleden wat voor hen ge daan heeft, en omdat de Polen een En gelsman wilden die ervoor gezorgd heeft dat de Poolse ploeg gratis in de Milkrace kon rijden. Ja, zo werkt het". Het moet gezegd dat Wim Jeremiasse het hem aangedane onrecht ("want dat is het toch") met klasse draagt. Hij weigert uiting te geven aan gevoelens van woede en machteloosheid. De man die jureerde bij twaalf WK's voelt dat hij niets meer te bewijzen heeft. Twee jaar geleden nog kwam hij in een enquête onder UCI-le- den nog als vierde uit de bus. "Wat mij dan verwondert is dat ik er dan nu plot seling niets meer van zou kunnen. Na tuurlijk vindt men mij nog goed genoeg, maar UCI-mensen wijzen dan weer naar dat verhaal in Het Laatste Nieuws en zeg gen: dat verhaal ligt er toch maar". Hein Verbruggen, de voorzitter van de FICP die Jeremiasse in de ban heeft ge daan, oordeelt dat de hele zaak in der minne geschikt zou kunnen worden. Je remiasse: "Hij zei: ga eens praten met Contër, de secretaris van de technische commissie. Maar dat doe ik niet. Precies, dat zou een knieval zijn en daar pas ik voor. Ik wacht wel tot ze weer naar mij toe komen. Dat zal zeker gebeuren. Maar dan zeg ik: mijne heren, ik heb eruit gele gen omdat ik niet goed genoeg was, hoe kan ik dan nu wel weer goed genoeg be vonden worden?". Jeremiasse neemt het Hein Verbrug gen kwalijk dat hij zich in de FICP niet heeft sterk gemaakt voor zijn landge noot. "Verbruggen vindt dat ik het gelijk aan mijn zijde heb, maar hij zegt niet de schijn te willen wekken als Nederlander voor een Nederlander te willen pleiten. Enerzijds kan ik dat wel begrijpen, maar aan de andere kant vind ik het zwak. Tenslotte zou hij dan als voorzitter van de FICP praten en niet als Nederlander. Er zijn Italianen die hemel en aarde be wegen om hun landgenoten te bevoorde len, maar wij Nederlanders zijn weer roomser dan de paus". Jeremiasse troost zich met de gedach te dat goede en internationaal georiën teerde juryleden dun gezaaid zijn. Hij is ervan overtuigd dat er in de toekomst weer een beroep op hem wordt gedaan. "Want als ik toch zie dat er dit jaar een Fransman naar de Coors Classic wordt gestuurd die niet één woord Engels spreekt, en er een Luxemburger naar de Giro moet een man uit een land waar amper aan wielrennen wordt gedaan... Vorig jaar kreeg ik trouwens in de Vre deskoers een Rus mee die alleen Rus sisch sprak. Die man zat de hele dag te schrijven in de auto. Via-via heb ik ge vraagd wat hij zat te doen. Bleek hij alles op te schrijven wat hy zag: koeien, paar den en alles van de omgeving". Boeiender Het jureren bij amateurwedstrijden er vaart hij niet eens als een degradatie. Het is zo langzamerhand een stokpaardje van Jeremiasse dat amateurwedstrijden boeiender zijn dan die bij de beroepsren ners. "Ik zou het erger vinden geen ama teurwedstrijden meer te mogen doen dan wanneer ik, zoals nu, geen buiten landse profwedstrijden meer mag doen. Amateurs gooien altijd de beuk erin, ter wijl de grote rondes bij de profs meestal in drie, vier dagen worden beslist. Ach, en ik heb nu ook lol op mijn manier. Als ik jury-rapporten van sommige wedstrij den lees, lach ik wat af'. Zelfs het feit dat hij zyn maatschappe lijke loopbaan ondergeschikt heeft ge maakt aan zijn functie als jurylid ("ik had meer kunnen bereiken zonder die hob by") kan hem in zijn huidige situatie niet storen. "Ik heb veel levensvreugde ge had dank zij het wielrennen. Ik heb din gen meegemaakt die het daglicht niet kunnen verdragen, maar ik wil de vuile was niet buiten hangen. Dat zal ik ook nooit doen. Ik maak deel uit van het com plot dat wielrennen heet en dat omvat al het goede en al het slechte. Het heeft me gelukkig gemaakt, en zo voel ik me nog steeds". "Ik heb veel mensenkennis opgedaan en ik ben spijkerhard geworden. Ook voor mezelf. Tien jaar geleden had ik er goed van gebaald als dit me was overko men, maar nu zit ik er echt niet mee. Ik blijf ervan overtuigd dat ik het jureren had kunnen combineren met mijn func tie als bestuurslid bij Superconfex. Ja, dan had ik twee petten gehad, maar ik zou ze nooit tegelijkertijd gedragen heb ben". Ramon Mendoza rechts) met Leo Beenhakker: geen grootspraak. <foto gpd>

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 27