Dukakis: het braafste jongetje van de klas 'Na 7 jaar charisma wordt het tijd voor'n beetje competentie' ZATERDAG 16 APRIL 1988 PAGINA 23 Vanaf die overwinning ging het berg afwaarts. Dukakis had campagne ge voerd met de belofte de staatsbelastin gen niet te zullen verhogen. Maar het was zo beroerd gesteld met de economie van Massachusetts, dat hij dat niet kon vol houden. Sociale programma's waarvan hij had beloofd dat die intact zouden blij ven, moest hij ook laten vallen. Wat de kiezers daarbij nog het meest ergerde was dat Dukakis al die beslissingen nam zonder enig openbaar hartzeer te tonen. Dat was ook in lijn met zijn bijna robot achtige denken: bezuinigen was de enige logische oplossing, en dus deed hij dat. Punt uit. Diezelfde rechtlijnige, solistische, gortdroge, zelfs arrogante manier van Maar vriend en vijand moeten toege ven dat hij goed werk heeft gedaan door nieuwe bedrijven juist naar die regio's te leiden waar de economische nood het hoogst was. Dukakis' bijdrage aan het 'wonder van Massachusetts' was dus ze ker niet wezenlijk, maar hielp wel. Een regering-Dukakis zal geen geld over de balk smijten, dat staat vast. want Dukakis is legendarisch zuinig. Voordat hij de bescherming van de geheime dienst kreeg die presidentskandidaten hebben, placht hij per ondergrondse naar zijn werk te gaan. Hij koopt zijn kle ren bij de Amerikaanse equivalent van de Hema, en het gezins-eten bij de Ame rikaanse Edah. En wat hij aan eten zelf kan verbou wen, verbouwt hij zelf. Zijn vrouw Kitty zei onlangs dat haar man met een groen tetuintje begonnen was, omdat hij zo boos was dat hij in de winkel 89 dollar cent (1,70 gulden) voor een krop sla moest neertellen. Dat groentetuintje laat nog een karak tertrek van Dukakis zien: zijn netheid. Frank Salvucci, een politicus uit Massa chusetts, in de Washington Post: "Je kijkt naar dat tuintje en dan zie je alleen maar keurige rijtjes groenten, en geen sprietje onkruid. Hij houdt niet van wan orde. Hij wordt half gek als hij ergens graffiti op een muur ziet". Integer Een andere, door niemand betwiste karaktertrek van Dukakis is zijn integri teit. Salvucci nogmaals: "Hij heeft niet alleen geen skeletten in zijn kast hangen, hij heeft volgens mij niet eens een kast". In Massachusetts was het de gewoonte dat parlementariërs mooie lage num mers op hun kentekenplaat kregen. Dat staat sjiek, met een auto rondrijden met '17' of zoiets op de kentekenplaat. Duka kis maakte aan dat recht een eind, want: "Het is niet eerlijk. Iedereen moet een kans op de lage nummers hebben". Zo'n soort man is Dukakis. Een regering-Dukakis zal dus goed voor het morele gehalte van de landspoli- tiek zijn, zal hard werken, goed op de dol lars passen, en niet al te abrupt van koers veranderen, want Dukakis gelooft in ge leidelijkheid. Dat laatste neemt niet weg dat er grote verschillen z*jn tussen Duka kis en wat we, een beetje voorbarig, maar vast zijn voorganger Reagan zullen noe- Dukakis is vooruitstrevend in een aan tal opzichten: hij is tegen de doodstraf, vóór steun aan abortusklinieken, en, veel meer dan Reagan, een voorstander van het uitgeven van overheidsgeld aan za ken als openbaar vervoer en huisvesting. De gouverneur geldt ook heel anders dan Reagan als uitgesproken milieu bewust. Op het gebied van de buitenlandse po litiek en defensie is Dukakis een nog zo goed als onbeschreven blad. Maar in de lijn der verwachtingen ligt dat hij, als president, de ontzagwekkende geld verspilling op het ministerie van defen sie rigoureus zal willen bestrijden. Star Wars vindt Dukakis zonde van het geld, hulp aan de Contra's ook. Obstakel Alvorens die opvattingen in beleid kunnen worden omgesmeed, moet de gouverneur natuurlijk nog wel eerst tot president worden gekozen. Jackson is vooralsnog een groot obstakel op de lan ge weg naar de Democratische nomina tie. En zelfs als hij die heeft verslagen is daar nog altijd George Bush. Dukakis heeft één gelukje: Bush is zelf ook geen groot spreker, geen pu bliekstrekker, geen man van meeslepen de visies, geen dichter. Vandaar dat mo menteel de volgende grap in Washing- tonse politieke kringen circuleert: "Ver kiezingen tussen Bush en Dukakis? Dat is een ramp. Daarvoor is er te weinig caf feine in Amerika". Star Wars vindt hij zonde van het geld, en hulp aan de Contra's ook. Hij is uitgesproken intelligent, integer en milieubewust. Is tegen de doodstraf, en vóór steun aan abortusklinieken. Ook al zit dominee Jesse Jackson hem op de hielen, Michael Dukakis (54) is de meest waarschijnlijke kandidaat voor de Democratische nominatie, en volgens de huidige opiniepeilingen moet hij in november de Republikein George Bush kunnen verslaan in de race naar het presidentschap van de Verenigde Staten. Wat voor een man is Reagans vermoedelijke opvolger? "Jullie zullen nog naar me terugver langen als Dukakis in het Witte Huis komt", zei president Reagan on langs gekscherend tegen een groep je journalisten. Die keken elkaar eens aan, en dachten: hij heeft ge lijk. door Henk Dam Want of je nu vóór of tegen de huidige president bent: met Reagan viel de afge lopen jaren in elk geval een hoop te bele ven. Niets menselijks was hem vreemd: luiheid, domheid, slechtheid, de hele we reld heeft er de afgelopen jaren volop van mogen meegenieten. Dat zal bij Dukakis nooit gebeuren. Voor hem geen middagslaapjes terwijl politiek Washington in brand staat. Voor hem geen briefings in de vorm van strip verhalen waarin zijn staf probeert hem de allersimpelste beginselen van kern ontwapening bij te brengen. En voor hem al helemaal geen Iran-Contra- schandaal. In de buurt van Dukakis is een man als de huidige minister van jus- titie, Ed Meese, een oude vriend van Reagan tegen wie maar liefst drie gerech telijke vooronderzoeken lopen, eenvou digweg ondenkbaar. Spaarzaam Nou en of, de wereldpers zal Reagan nog missen als hij zou worden opgevolgd door Dukakis. Geen kolossale blunders meer. Maar ook geen grapjes meer, zoals Reagans eerste woorden téfeen zijn vrouw nadat hij zwaar gewond was ge raakt bij een moordaanslag: "Schat, ik vergat te bukken". Dukakis is hoogst intelligent, ijverig, spaarzaam, door en door integer, oppas send en absoluut het braafste jongetje van de klas. Maar hij is ook zo bruisend als een glas champagne dat vijf dagen heeft gestaan, zo geestig als een cursus boekhouden voor gevorderden, zo cha rismatisch als een kilo aardappelen. Ook vrienden omschrijven Dukakis als een koele technocraat, zeker geen warmte uitstralende persoonlijkheid. Oud-president Nixon merkte onlangs op: "In de politiek helpt het als je een beetje poëtisch bent. Dukakis is geen poëet. Hij is zelfs geen prozaïst. Hij is meer een computer". En Dukakis zelf geeft impliciet zijn tekorten op het men selijk vlak toe als hij over het verschil tussen hem en Reagan zegt: "Wordt het, na zeven jaar charisma, niet eens tijd voor een beetje competentie?". Dokter Ondanks die niet geringe handicaps heet de meest waarschijnlijke kandidaat voor de Democratische presidentsnomi natie Michael Dukakis, ook al blijft do minee Jesse Jackson hem dicht op de hielen zitten. En peilingen voorspellen dat hij in november, bij een tweestrijd te gen George Bush, zou moeten kunnen winnen. Dus dat Reagan worclt opge volgd door Dukakis is heel wat meer dan de angstdroom van op sensatie belust persvolk. Waarom is Michael Dukakis zoals hij is? Een deel van het antwoord is, zoals al tijd bij dit soort vragen, in zijn jeugd te rug te vinden. Van belang is dan aller eerst dat hij de zoon is van emigranten. Zijn vader Panos reisde als 15-jarige jon gen vanuit Griekenland naar Amerika. Hij sprak geen woord Engels toen hij in het land van de onbegrensde mogelijk heden aankwam, maar acht jaar later wist hij zichzelf al de medische faculteit van de prestigieuze universiteit van Har vard in te praten, en uiteindelijk werd hij dokter. Voor Dukakis' moeder Euterpë geldt een vergelijkbaar verhaal. Ook zij sprak alleen Grieks toen ze op 9-jarige leeftijd in de VS arriveerde, en ook zij maakte van zichzelf een Amerikaans succesver haal. Ze ging naar de universiteit en werd lerares. In zo'n omgeving, waar zelfdiscipline, hard werken en de noodzaak om te sla gen het ritme van de dag bepaalden, groeide Dukakis op. "De normen waren hoog. Er werd van je verwacht dat je het goed op school deed. Er waren allerlei ta ken. Zakgeld moest je zelf verdienen. De régel was: geen privileges", zo zei hij on langs zelf daarover. Op school haalde Dukakis steevast de hoogste cijfers. Zijn vrije tijd vulde hij met schoolpolitiek en met sport, waarbij hij zich vooral als een geduchte cross country-loper onderscheidde. De school tijd werd gevolgd door universitaire op leidingen op het als vooruitstrevend be kend staande Swarthmore College en, na een tussentijdse dienstperiode in Korea, de Harvard-universiteit waar hij rechten studeerde. Vreemde talen leren was een van Du kakis' hobby's: hij spreekt Grieks, Spaans, Italiaans, Frans en Koreaans. Maar zijn grootste belangstelling bleef ook tijdens zijn universitaire jaren de po litiek. Zelden werden op de universiteit verkiezingen gehouden zonder dat Du kakis daarbij een hoofdrol speelde. Te kenend voor zijn karakter was dat hij ooit campagne voerde op het thema 'een schone universiteit'..In het kader daar van maande hij zijn mede-studenten aan "geen rommel achter te laten die een an der moet opruimen". Het klinkt bijna ka rikaturaal braafjes, maar zo was hij. En zo is hij nog steeds. Weinig vrienden Direct na Harvard dook Dukakis in zijn staat Massachusetts in de lokale poli tiek. In 1962 werd hij in het Huis van Af gevaardigden van deze staat gekozen. Hij verbaasde daar zijn collega's door al meteen met een uitgewerkt beleidspro gramma te komen. Dukakis maakte, in de acht jaar dat hij in het parlement van Massachusetts zat, weinig echte vrienden, maar won wel veel respect. Hij kwam altijd met de on vermijdelijke oplossingen, had altijd zijn huiswerk het best gedaan. In 1974 achtte Dukakis de kring bewonderaars en meelopers om hem heen groot genoeg om een gooi te doen naar het gouver neurschap, de hoogste baan die er in een staat te vervullen is. En hij won. In debat met Gary Hart in februari van dit jaar: ruimschoots de overwinnaar. Michael Dukakis geniet van zijn vorderingen op weg naar het presidentschap. Hier staat hij ontspannen de pers te woord na een overwinning op Jesse Jackson in Wisconsin. «foto ap> optreden zorgde al spoedig voor grote impopulariteit in het parlement. Een staatssenator: "Hij hield niet van roken, en we hadden zo'n hekel aan hem dat we allemaal een sigaar opstaken als we met hem moesten vergaderen, zelfs mensen die normaal helemaal niet rookten". 'Publieke dood' Nadat in 1978 zijn termijn was verstre ken lieten de kiezers van Massachusetts Dukakis vallen als een baksteen. Hij won geen nieuwe termijn als gouverneur. Sterker: hij kreeg niet eens de nominatie van de Democratische partij. Dat was een énorme klap voor Duka kis die aanvankelijk domweg niet be greep waaraan hij die te danken had. Zijn vrouw Kitty sprak later 'van "een publie ke dood". Dukakis raakte zo depressief dat, aldus Kitty, "ik me op een gegeven moment echt ernstige zorgen over hem begon te maken". Maar na de rouw jcwam het herstel. Dukakis ging lesgeven, en ondertussen werkte hij met indrukwekkende vast houdendheid aan zichzelf. In zijn eigen woorden: "Ik leerde hoe ik moest luiste ren, hoe ik coalities moest bouwen. Ik begon te begrijpen dat je mensen moet betrekken bij wat je doet, en dat je dan een beter produkt krijgt". En het hielp. Dukakis maakte vrien den, won aan invloed, metselde uiterst zorgvuldig aan .een nieuwe organisatie. Toen er in 1982 weer verkiezingen wer den gehouden werd hij, met 53 procent van de stemmen, opnieuw gouverneur van Massachusetts. Dat is hij nog steeds, want mede dank zij zijn nieuwe, pragmatische, op consen sus gerichte manier van werken is zijn positie in Massachusetts onaantastbaar geworden. En er is meer: in de jaren van Dukakis' gouverneurschap heeft de eco nomie in Massachusetts een hoge. vlucht genomen. Van een verarmde staat met een aanzienlijk hogere werkloosheid dan in de rest van het land, werd het een staat met praktisch geen werkloosheid. Veel nieuwe bedrijven in de high tech-sfeer hebben zich in Massachussetts geves tigd. Het is een van de weinige staten zonder begrotingstekort. Wat Dukakis steeds vergeet te vertel len is dat veel activiteit van het bedrijfs leven in Massachusetts te danken is ge weest aan defensie-opdrachten van de regering-Reagan. Wat hy ook niet noemt is dat de daling van de werkloosheid vooral te danken is aan de relatief grote bevolkingsafname in Massachusetts. Goed werk Op die economische kentering voert Dukakis zijn presidentiële campagne. "Ik kan voor het land doen wat ik voor Massachusetts heb gedaan, want ik ben de man van het wonder van Massachu setts", is zijn boodschap. Maar is dat ook Dukakis en zijn vrouw Kitty.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23