'Voor bekering is het nooit te laat' Marokkaanse vrouw verandert razend snel Bert Dorenbos trekt als een hedendaagse kruisridder ten strijde tegen porno Oudere generatie lijkt momenteel al uit het Stenen Tijdperk te stammen ZATERDAG 16 APRIL 1988 EXTRA PAGINA 21 Als een hedendaagse Don Quichotte vecht hij tegen de uitgevers van (soft)porno-bladen. Want die verderfelijke lectuur, waartoe hij gemakshalve ook de damesbladen Margriet en Libelle rekent, moet Nederland uit. Te beginnen uit de supermarkt. "Playboy toont de seks tenminste nog open en bloot. Bloot in dubbel opzicht wel te verstaan. Maar die zogenaamde damesbladen doen dat in het geniep. Door op arglistige wijze in hun rubrieken seksuele problemen te behandelen. Dat is nog veel gevaarlijker". Oud-EO-directeur Bert Dorenbos op zijn praatstoel. door Rob Hirdes Gelijk een moderne kruisridder zoeft de 45-jarige Bert Dorenbos ter beteugeling van het zedelijk verval dag-in dag-uit over 's Heeren wegen. Als directeur van de stichting Rain bow, waarbinnen hij zijn ethisch an nex bijbel-instituut heeft onderge bracht, heeft hij zich opgeworpen als ons nationaal geweten. En dat wil hij weten ook. Door het wijd en zijd uit te dragen. Ook al wordt daarop niet altijd, zoals in Oude Pekela, prijs ge steld. Of zoals gemeente-voorlichter Melle Wachtmeester het verwoordt: "Ik vind het belachelijk dat mensen van buitenaf zich met deze zaak gaan bemoeien. Een inmenging van mensen met zulke mallo tige ideeën is bij voorbaat vruchteloos. Zij hebben hier niets te zoeken". Maar dan hebben ze daar in Oude Pe kela in dit geval mooi buiten de waard, of beter gezegd: buiten Dorenbos gere kend. Want hij heeft er naar zijn zeggen alles te zoeken. "Want Satan heeft er, ge stoken in een clownspak, onder de be volking rondgewaard". Vergiffenis Rainbow-directeur Dorenbos is op het afgesproken tijdstip in geen velden of wegen te bekennen. Maar zijn echtgeno te Willy weet dat hij onderweg is en over laadt ons inmiddels met enige lectuur die door de in Nijkerk zetelende stich ting wordt gedistribueerd. Indachtig het- gezegde 'zij die geloven, haasten niet' meldt de directeur zich na drie kwartier wachten op kantoor. Terwijl hij veront schuldigingen mompelt schenken wij hem vergiffenis en een plichtsgetrouw medewerker hem op zijn beurt het res- tantje koffie iri, onderwijl opmerkend dat het overschot voor de goddelozen is. Gezien de wat krappe behuizing van de stichting stelt de directeur voor het gesprek buiten het pand te houden, en weldra rijdt hij met gezwinde spoed in zijn automobiel dwars door Nijkerk voor ons uit. Als ware het of de duivel hem zo ongeveer op de hielen zit, terwijl wij hem slechts als tijdelijke trouwe volgelingen proberen bij te houden. Iets dat met de nodige inspanning ook lukt. Achteraf is zijn haast verklaarbaar. Hij leidt een jachtig bestaan en heeft deze dag nog een hele rit voor de boeg. "Ik moet vanmiddag nog heen en weer naar Oude Pekela", geeft hij ongevraagd uit leg. "Het is ronduit schandalig wat rich daar met die arme kindertjes heeft afge speeld. Jezus zocht de verdoemden op om ze de weg te wijzen. Maar die 150 Ka merleden daar in Den Haag zijn bijna al lemaal keurig netjes in hun groene bank jes blijven zitten. Terwijl die ernstig ge schonden kindertjes daar in Oude Pe kela vogelvrij rondlopen". "Maar het is niet alleen de schuld van onze parlementariërs die zich achter in drukwekkende rapporten verstoppen; het is even zo goed de schuld van de pers die zich schuldig maakt aan journalistie ke hoerenloperij. Tot Elsevier toe. Ieder een stort zich in zo'n kwestie als in Oude Pekela, en nu weer in Almere, op de pi kante details. Ik ben ervan overtuigd dat er persmensen zijn bij wie de lijnen be kend zijn die tot een oplossing van Oude Pekela kunnen leiden. Maar die houden ze vóór zich omdat seks en geweld nieuwsbronnen zjjn die vooral niet mo gen opdrogen". Dommeligheid Het zedelijk verval, met alle uitwassen vandien, vindt in de visie van Dorenbos zijn woekerende wortels bij de uitgevers van de pornobladen. Waarbij hij de geïl lustreerde damesbladen zoals Margriet en Libelle met het grootste gemak van de wereld over één en dezelfde kam scheert als de 'pornolectuur' van zwaarder kali ber zoals Panorama en Nieuwe Revu. "En vlak die rechtse Telegraaf niet uit met zijn pagina's vol 06-nummers, even min als het Veronica-omroepblad met z'n Pin Up Club. Wie dat alles niet wenst te zien getuigt van .christendommelig- heid van hier tot gunder. Die uitgevers zijn volksverleiders eerste klas, beho rend tot de nationale porno-maffia. Het zijn stuk voor stuk demonische mensen die vanuit een commercieel sadisme on schuldige kinderen en anderen tot slachtoffer maken", zegt hij met strie mende stem. "Vorige maand was ik nog op bezoek bij justitie in de Verenigde Staten. Daar praten ze over Nederland als een vrij staat die een enorme zuigkracht uitoe fent, ook op de porno-syndicaten in Amerika". Maar Dorenbos en de zijnen zetten zich persoonlijk in om het tij te keren voordat het definitief te laat is. Door naar de onderdrukten van het systeem toe te gaan. "Ik weet dat 99 procent van de Ne derlandse bevolking fel gekant is tegen al die ontwikkelingen die ons land zo langzamerhand tot op de rand van de af grond hebben gebracht. Het is wat dat betreft vijf voor twaalf. Nog net niet te laat dus. Maar wel al lang te laat voor wol lige verhalen. Onze doelstelling is sla pend Nederland actiegericht wakker te schudden. Om méssaal stelling te ne men. Want ik geloof nog in de geest kracht van Nederland". Zoals ook Jezus werd beschimpt en verraden, zo voelde Dorenbos zich bij zijn actie in Veenendaal waar hij in het openbaar opgekochte pornografische lectuur wilde verbranden. "Dat had een geestelijke schoonmaakactie moeten worden. Maar op sensatie beluste lieden hebben dat min of meer proberen te ver hinderen. Door ons met tomaten en eie ren te bekogelen. En door zo'n meisje in te huren dat daar provocerend met ont bloot bovenlijf rondstapte. Uiteraard draaide ik haar op dat moment de rug toe. Toch zou ik haar, maar dan onder an dere omstandigheden, graag nog eens willen ontmoeten. Zo'n kind heeft na tuurlijk al een heel leven achter zich, maar vergeet daarbij dat Jezus ook voor haar op aarde is gekomen. Dat zou ik haar nog eens in een persoonlijk gesprek willen duidelijk maken". En na een korte stilte: "Het is heel triest wat zich daar destijds in Veenen daal afspeelde. Waar leidt dat allemaal niet toe. Er is nog nooit enig geluk voort gekomen uit seksuele perversie. En de mannen die zo'n meisje hebben inge huurd zijn in- en intrieste mannen. Ze wilden mij bespottelijk maken. Maar uit eindelijk keren ze zich tegen zichzelf'. Hij verheelt niet, als een rots in de branding midden in het leven staand, dat de verleiding voor velen onder ons groot is. "Huisvrouwen die zich prostitueren, bedrijven die doen in escort-service, ver- huuradressen voor pornovideo's, eri fir ma's die alles onthullende blaadjes dis tribueren. Het zijn slechts de sterken on der ons die daartegen bestand zijn. Zelfs mensen van wie je iets dergelijks niet zou verwachten bezwijken onder de druk van de constante verleiding. Zoals die Amerikaanse televisie-dominees die met andere vrouwen het bed deelden. Zo zul len er wellicht hier en daar ook wel predi kanten zijn die achter gesloten gordijnen in die pornoblaadjes snuffelen. Als dat zo is, moeten die worden ontmaskerd om zich alsnog te kunnen bekeren. Om een anti-getuigenis te kunnen afleggen. Want voor bekeerlingen is het nooit te laat". Rubbers Dorenbos zit niet om woorden verle gen. Via Oude Pekela ("hoeveel kinde ren moeten er nog worden verkracht eer Den Haag eindelijk begrijpt waar het om draait?") en zijn Veenendaalse optreden belandt hij soepeitjes bij onderwerpen als abortus, aids en euthanasie. "Jezus is liefde en roept de mensheid op zijn naaste lief te hebben. Dat is heel wat anders dan je oude oma dood te spui ten onder het mom van euthanasie, of om elkaar met aids te besmetten. En wat doet Lubbers? Lubbers doet het met rubbers. Probeert aids met condooms te bestrijden. Laat bovendien toe dat pril leven in de moederschoot wordt ver moord. Bij elke abortus wordt Jezus op nieuw aan het kruis genageld. Want het zijn telkens zijn kinderen die door men senhanden worden gedood. Ziehier het maatschappelijk en zedelijk verval in op tima forma, voortvloeiend uit de seksue le vrijheid en uit naam van alle slapjanus- Om zijn actiegericht wakkerschudden van de tot hel en verdoemenis veroor deelde natie nader gestalte te geven, heeft de stichting Rainbow voor Oude Pekela de 'tiplijn' in het leven geroepen en voor met aids besmette patiënten is daar de 'aidslijn'. "Want wie vangt zo'n aids-jongen geestelijk op, die daar op drie hoog achter in Amsterdam ligt dood te gaan?". Dorenbos weet zich door hogerhand gestuurd in het leven. Hij is, zoals hij zelf zegt, als het ware uitverkoren. Want de daden die hij stelt had hij zelf nooit zo kunnen bedenken. De uitvoering ervan ziet hij als een roeping. "Overigens zit er in ieders leven leiding. Maar velen heb ben er moeite mee dat toe te geven. Ge loof zit niet vast aan kerken en opvoe ding. Dat zit in je eigen leven. Daar kun je zelf, door je er op te laten aanspreken en door er mededeelzaam over te zijn, hand jes en voetjes aan geven. Maar in plaats van dankbaar te zijn voor het geloof lijkt het wel of veel mensen zich ervoor scha men. Zodoende blijft het opvallend stil op het christelijke erf. Omdat velen zich in een identiteitscrisis bevinden. Daar om kunnen ze zich niet als een gelovig ie mand manifesteren. Omdat ze onzeker zyn, en dat maakt ze introvert". Uitverkoren Bij Dorenbos, 45 jaar geleden in Assen geboren in een gereformeerd vrijge maakt gezin en afgestudeerd in de be drijfseconomie aan de VU in Amster dam, is daarvan geen sprake. "Nee", lacht hij vrijmoedig. "Ik leef wat dat be treft niet in onzekerheid. Ik weet perti nent zeker dat ik ben uitverkoren. En daarvan wil ik getuigen. Door stelling te nemen tegen genetische manipulaties, tegen perversiteiten en al die andere de monische uitvindingen die onze normen en waarden aantasten". Hij put zijn kracht om dagelijks ten strijde te trekken tegen het morele verval uit zijn onbegrensde geloof. "Dat maakt mij sterk. Want als ik mezelf slap en com- promis-achtig zou voelen, zou ik kneed baar zijn in de handen van satan". Lange adem De Rainbow-directeur weet als geen ander dat zijn strijd er een is van lange adem en dat hij nog een lange weg heeft te gaan. Maar hij draagt zijn lot met opgeheven hoofd; om zijn medemens voor verdere verloedering te behoeden. "Want Jezus is niet alleen voor my, maar voor alle mensen op aarde gekomen. Om ons lief te hebben. Als je openstaat om Hem te ontvangen kan dat op elk uur van de dag. Want hij is overal. Ook hier aan ons tafeltje. IVJaar hij is met name daar waar de nood het hoogst is. Je kon nog eens verbaasd staan waar Hij naartoe zou gaan als Hy in Amsterdam zou lopen. Waarschijnlijk zou Jezus een aids- patiënt opzoeken". Zarah Tamouh: traditionele scheiding van de seksen wordt door de jeugd doorbroken. H De Marokkaanse feministe Zahra Tamouh hield deze week in Leiden een voordracht over de positie van de vrouw in haar land. Die beantwoordt al lang niet meer aan het beeld dat westerse media vaak geven. Integendeel, ook in de Marokkaanse samenleving voltrekken zich diepgaande veranderingen. In bijgaand artikel schetst mevrouw Tamouh een aantal van die veranderingen. De positie van de Marokkaanse vrouw wordt bepaald door verschillende facto ren. Allereerst door de klasse waartoe zij behoort. Daarnaast door de plaats waar zij woont: het leven in de stad verschilt aanmerkelijk van dat op het platteland. Vervolgens door de in Marokko heersen de maatschappelijke waarden en wetten. En ten slotte ook door haar eigen vermo gen om zich voor veranderingen open te stellen. Over de Marokkaanse vrouw bestaan verschillende mythen, zowel uit Marpk- kaanse als niet-Marokkaanse koker. Hoewel de positie van de vrouw in Marokko de laatste jaren sterk veran derd is, bestaan daarover nog talrijke cli chés. Zo bestaat nog de voorstelling van de vrouw die niet in het openbaar ver schijnt; over de vrouw die moet worden onderhouden en aan haar man onderda nig is, enzovoort. In het Westen gaat het om het beeld van de passieve vrouw, zon der werk, die niet kan lezen en schrijven. Dit beeld wordt in stand gehouden door de westerse nieuwsmedia die overwe gend naar het exotische zoeken als het om de Derde Wereld gaat. Familie Allereerst een sprekend cijfer. Op dit ogenblik bestaat éénvijfde deel van de familiehoofden in Marokko uit vrouwen. Hierbij gaat het om gezinnen die uitslui tend door de vrouw financieel worden onderhouden. Dit is in Marokko een vrij nieuw verschijnsel dat met de dag toe neemt. Een van de belangrijkste oorza ken van dit verschijnsel is de grote trek van het platteland naar de steden. De ste delijke bevolking omvat op dit ogenblik ongeveer de helft van de totale bevol king. Gevolg hiervan is de snelle afbrok keling van de traditionele Marokkaanse familiestructuur. Leefden voorheen meestal meerdere gezinnen van één fa milie onder leiding van de oudste man bij elkaar, tegenwoordig is het gezin steeds meer op zich zelf aangewezen. Bij overlijden of ziekte van de man, evenals bij echtscheiding, staat de vrouw dan ook veelal geheel alleen voor alle ge zinstaken, zowel buitens- als binnens huis. Met het afbrokkelen van de patriar chale familiestructuur wordt het dan ook steeds dwazer om nog van de passieve, of van de man afhankelijke Marokkaanse vrouw te spreken. Op dit ogenblik bestaat overigens één derde deel van de universitaire studen ten in Marokko uit meisjes: 50.000 meis jesstudenten op een totaal van 150.000. Dit is een hoog cijfer, waarbij nog be dacht moet worden dat op het platteland veel meisjes geen enkele scholing heb ben genoten. Bovendien kiezen armere Marokkaanse families, die geen hoger onderwijs voor alle kinderen kunnen be talen, dikwijls voor een opleiding van de jongens. Betaald werk Wederom een sprekend cijfer: uit de sta tistieken blijkt dat in Marokko één op de vier werknemers een vrouw is. Dit cijfer geeft een idee van het grote belang van de vrouw voor de Marokkaanse econo mie. Dit terwijl zij nog maar kort geleden begonnen is de arbeidsmarkt binnen te dringen. Want betaald werk door een vrouw is in een land als Marokko een re cent verschijnsel. Marokkaanse vrouwen oefenen verschil lende beroepen uit. Bovendien richten ze zich de laatste jaren op steeds nieuwe arbeidsterreinen, die voorheen exclusief mannelijk waren, zoals'de handel. Het beroepsonderwijs, dat in Marokko de laatste jaren is opgekomen, stimuleert de vrouw ook in andere richtingen zoals technische beroepen, landbouw enzo voort. In de publieke dienstensector vindt men de vrouw ook in diverse be roepen, zij het doorgaans onderaan de ladder. Hier doet zich nog de invloed gel den van het lagere onderwijsniveau van vrouwen van oudere generaties. Tra gisch is voorts dat een jongere generatie van universitair gediplomeerde vrouwen tengevolge van de economische crisis die het land meemaakt, nauwelijks aan de slag kan komen. Elke crisis heeft haar slachtoffers. In Marokko zijn dat de laatste jaren, zowel in de vrije als in de dienstensector, de vrouwen. Desondanks kan worden ge wezen op de rol die de Marokkaanse vrouw als werkneemster in het onder wijs en de gezondheidszorg is gaan spe len. Uit deze beide arbeidssectoren is zij niet meer weg te denken. Daarnaast wer ken vrouwen al geruime tijd in de voed sel- en textielindustrie en beoefenen zij traditioneel-Marokkaanse ambachten zoals het tapijtweven en de leerbewer- king. Gemengd straatbeeld In tegenstelling tot vroeger ziet men te genwoordig in Marokko een gemengd straatbeeld van mannen en vrouwen, jongens en meisjes, vooral overdag. De vrouw gaat nu zelf naar de markt om haar boodschappen te doen en het me rendeel van de vrouwen beheert zelf standig het huishoudgeld. Dit is een nieuw verschijnsel. Toch zijn er nog wel enkele plaatsen waar vrouwen betrekke lijk zeldzaam zijn aan te treffen, zoals in de koffiehuizen en de bioscopen. In het begin van de tachtiger jaren ontstond echter in de grote steden een nieuw type koffiesalon waar jongens en meisjes el kaar ongedwongen ontmoeten. Ook deze nieuwe ontwikkeling verspreidt zich ge leidelijk vanuit de grotere steden naar de kleinere en zal zich, naar te verwachten valt, ten slotte ook op het platteland doen gelden. Zoals blijkt uit de omgang binnen het ge zin met dochters, is de visie op de vrouw in Marokko geleidelijk veranderd. Stond een vader in de zeventiger jaren zijn dochter alleen toe naar buiten te gaan wanneer zij naar school moest, tegen woordig kan hij zijn jongere dochter niet meer weigeren om ook tijdens haar vrije tijd buiten te zijn. Wat een gunst was voor een oudere dochter tien jaar gele den, geldt tegenwoordig voor een jonge re dochter als een recht. Ook accepteren gezinnen nu doorgaans van hun doch ters dat zij vóór het huwelijk op natuur lijke wijze kennismaken met een man. Men spoort zijn dochters zelfs wel aan om zelf op zoek te gaan naar een passen de echtgenoot. Vrouwenstemmen In Marokko zijn allerlei vrouwenorgani saties actief, zoals de Vereniging van Marokkaanse Vrouwen, die de zaak van de vrouw op verschillende nationale en internationale bijeenkomsten vertegen woordigt. Deze vereniging doet veel werk onder vrouwen die uit het platte land naar de stad zijn getrokken, onder meer door hen te helpen bij het leren van handvaardigheden zoals borduur- en naaiwerk. Ook wordt wel de helpende hand geboden bij de opvoeding van de kinderen, en zij het zeldzamer bij de bestrijding van het analfabetisme onder deze vrouwen. Op dit ogenblik is deze vereniging bezig coöperatieve onderne mingen voor vrouwen te helpen oprich ten. Van belang zijn verder de nieuwspro gramma's die met vrouwenzaken samen hangen, vooral van de radio, die een zeer breed publiek bereiken. Verder zyn de politieke partijen in Marokko druk doen de ruimte te scheppen voor vrouwelijke afdelingen binnen hun organisaties en ook om onderwerpsgewijs vrouwenza ken in hun kranten aan de orde te stellen. Zo kennen bijvoorbeeld sommige dag bladen een wekelijkse vrouwenpagina. Aanvankelijk werd het vrouwennieuws nog grotendeels, door mannen beheerst. Maar ook daarin kwam verandering, me de onder invloed van verschillende voor aanstaande Marokkaanse schrijfsters. In de tachtiger jaren ontstond een eigen vrouwenpers. Het belangrijkste en eer ste vrouwentijdschrift (in het Arabisch en met een oplage van 15.000 exempla ren) is het maandblad "Acht Maart". Het blad ontwikkelde zich tot de woordvoer ster van alle Marokkaanse initiatieven ten behoeve van de vrouw. Door al deze activiteiten is de vrouw van het natio- naal-Marokkaanse platform niet meer weg te denken. Obstakels Ondanks al het voorgaande bestaan in Marokko nog tal van obstakels die de ontwikkeling naar een maatschappij met gelijke rechten voor man en vrouw, ern stig belemmeren. De heersende Marok kaanse wetgeving geeft de man het recht zijn echtgenote zonder opgave van rede nen, wanneer hij maar wil, te verstoten. Het belachelijke resultaat is dat bijvoor beeld in Casablanca jaarlijks op elke honderd huwelijken 64 echtscheidingen plaatsvinden door verstoting. Natuurlijk wordt het hoge percentage echtscheidin gen mede veroorzaakt door tal van socia le en economische omstandigheden, zoals de crisis waarin het land verkeert. Maar het beter wettelijk regelen van de echtscheiding zal ertoe kunnen bijdra gen dit hoge getal te verminderen. Dit is v.an groot maatschappelijk belang, want in een samenleving als Marokko, waar zelfs de geringste sociale zekerheid ont breekt, is de stabiliteit van de familie één van de weinige bestaande sociale 'zeker heden'. Nog steeds kan een vrouw in Marokko niet trouwen zonder medewerking en toestemming van een voogd (in principe de vader of een ander mannelijk familie lid). Hier is sprake van een tegenstijdig- heid binnen de wetgeving, die immers de vrouw wel actief en passief kiesrecht toe kent en haar in alle opzichten verant woordelijk stelt, indien zij als enige een familie leidt. Bovendien is deze bepaling (die soms tot grote moeilijkheden leidt tussen de vrouw en haar voogd) niet meer in overeenstemming met de reali teit. De Marokkaanse vrouw trouwt meer en meer met de man van haar eigen keuze. Politiek Ook de gebrekkige politieke vertegen woordiging van vrouwen is in Marokko nog een groot probleem. De vrouw heeft het actief en passief kiesrecht, maar er zit nog steeds geen enkele vrouw in het Marokkaanse parlement. Er zyn wel op plaatselijk niveau enige vrouwelijke ver tegenwoordigers, met name in gemeen teraden. Maar bedenkt men dat de helft van de Marokkaanse kiezers uit vrouwen bestaat en dat vrouwen een belangrijke rol in verschillende maatschappelijke sectoren spelen, dan is het vrouwelijke aandeel in de politiek wel uiterst miniem Er moet dus nog heel veel gebeuren, ook aan verandering van mentaliteit. Vooral bij hen die beslissingen nemen over heerst dikwijls nog een verouderde men taliteit die geen rekening houdt met de nieuwste ontwikkelingen. Zo dreigt een steeds groter wordende kloof te ontstaan tussen oudere generaties en de jeugd, bij wie de veranderingen zich op dit ogen blik razendsnel voordoen. Karakteris tiek voor de Marokkaanse stadsjeugd an no 1988 is de ongedwongen omgang van jongens en meisjes, op een wijze die tien jaar geleden nog voor onmogelijk moest worden gehouden. Dit geldt niet alleen voor het contact tussen jongens en meis jes op school en werk, maar ook in de vrije tijd. Vroeger brachten mannen en vrouwen hun vrije tijd gescheiden van elkaar door. Zo ontstonden zelfs speci- fiek-mannelijke en vrouwelijke kunst uitingen zoals de volksliederen van man nen en de orkestjes van vrouwen, waar-, bij onder meer de luit wordt bespeeld. Tegenwoordig doorbreekt de jeugd in Marokko echter die traditionele schei ding van de seksen, ook in de vrije tijd. Jongens en meisjes trekken op zondagen wel naar het strand of het bos, met mu ziekinstrumenten, radio's en cassettere corders. Weliswaar gaat het hier nog om een betrekkelijk zeldzaam verschijnsel, maar ook dit gedragspatroon zal zich, naar verwacht mag worden, geleidelijk over Marokko verspreiden. In elk geval staat vast dat deze jeugd aan Marokko in de toekomst een nieuw gezicht zal geven. Reeds thans lijkt het wel alsof de oudere generatie uit het Stenen Tijdperk stamt. Zarah Tamouh is docente aan de universiteit van Rabat in de geschiedenis van Afrika. Zi j is redactielid en mede-oprichtster van het eerste en belangrijkste vrouwentijdschrift van Marokko. "Acht Maart". Vertaling: Pic- ter Sjoerd van Koningsveld.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21