5Kerkmensen zijn tegenwoordig net echte mensen voor bijbels Utrecht en Warschau partners Fietsmarathon ZATERDAG 16 APRIL 1988 Voor de Nederlandse moslim geestelijke M. H. Zeid is de groot ste overeenkomst tussen joden christenen en moslims, "dat alle drie eigenlijk dezelfde ene God aanbidden". "Iedereen natuur lijk op eigen maniermaar wij geloven in Godzijn profeten zijn engelen, in de dag des oor deels enzovoort. Bovendien zijn het drie godsdiensten die een Boek hebben. Joden de Thora, christenen het Evangelie, mos lims de Koran. Als moslims gelo ven wij, dat de drie eigenlijk één godsdienst zijn". Of zij gelijk hebben, laat Zeid in het bij Boe kencentrum verschenen boekje 'Wie is Jezus?' buiten beschou wing. Zeventien schrijvers geven op de vraag naar Jezus een ant woord. De meesten zijn christen, maar benaderen de vraag vanuit zeer verschillende andergrond, de anderen zijn van joodsen en islamitischen huize. Binnen de islam zijn vele richtingen. Zeid denkt, dat wat betreft zijn idee van Jezus Christus 80 procent van de moslims hetzelfde gelooft als hij. En wat is dat dan? "De eerste grote profeet is Abraham. Wij noemen hem Ibra him. Hij was eigenlijk een waar schuwer, heeft de weg geëffend voor de echte boodschappers. Toen kwam de eerste bood schapper, in de persoon van de profeet Mozes. Hij heeft God ge hoorzaamd, zoals het hoort, maar helaas slaagde hij niet volledig. Een paar honderd jaar na Mozes was het jodendom weer ver vaagd, en niemand wist precies wat het echte geloof was". "Later de barmhartigheid van God is groter dan wij kunnen denken heeft God de tweede boodschapper gestuurd: Jezus Christuws. Alléén dus omdat de mens niet helemaal in Mozes wil de geloven. Jezus was een bijzon dere profeet in onze ogen. De eni ge die echt met veel wonderen kwam. Het staat allemaal in de Koran, zwart op wit, om de mens te laten zien hoe groot de macht van God is". "Maar ondanks al die wonde ren geloofden de mensen toch niet helemaal. De mens bleef ei genwijs. En na twee-, driehon derd jaar was het christendom ook vervaagd en wist niemand er meer iets van. Opnieuw moesten monniken en priesters het land uitvluchten om te ontkomen aan de achtervolging van politieke leiders die de godsdienst wilden misbruiken. Wij zeggen, dat God de deur niet meteen dicht wilde gooien voor de mens. Hij stuurde opnieuw een profeet en bood schapper, Mohammed, met de bedoeling dat het nu afgelopen moest zijn met de ongehoor zaamheid van de mensen." "Mohammed was de laatste waarschuwing. Na hem stuurt God geen profeten meer en is ie dereen verantwoordelijk voor zijn daden en wandaden. Daar om geloven wij als moslims, dat er weliswaar drie godsdiensten zijn, maar dat het in feite gaat om één godsdienst, één boodschap. Wij maken geen onderscheid tus sen het een en het ander". Als Zeid Jezus vergelijkt met Mo hammed, ziet hij geen verschil. "Het is dezelfde profeet van de zelfde God. Wij geloven in Mo hammed, maar ook in Jezus Christus, Mozes, Abraham, Izaak en elk van de zevenentwintig profeten die in de Koran worden genoemd". Verschil Een kardinaal verschil tussen islam en christendom betreft Christus' kruisiging. God wilde niet, dat zijn eigen profeet door de mens mishandeld zou wor den, zegt de islam. Hij stuurde een engel die precies op hem leek, en Jezus is naar God opge stegen. Maar engelen voelen niets en dus liet God de kruisi ging symbolisch gebeuren. "De mensen hebben dus die engel ge kruisigd en mishandeld. Zo kon den zij zien hoe grof ze kunnen zijn in hun daden en wandaden. In onze ogen is Jezus nog in le ven ergens bij God". Zeid beseft heel goed, dat christenen het met die zienswijze moeilijk hebben. In gesprekken zegt hij vaak: "Ik geloof niet wat jullie geloven, maar ik respecteer het en wil graag dat jullie ook mijn uitgangspunt respecteert". "De vraag blijft natuurlijk: wie heeft er gelijk? Misschien heb ben wij gelijk. Maar als je het over die vraag wilt hebben, dan is mijn antwoord: laat het aan de Alwetende over. Hij moet beslis sen wie gelijk heeft. Als wij de rest van de opdrachten van God kunnen volgen en elkaar niet be vechten en niet doden en stelen, dan ben ik er zeker van dat God tevreden zal zijn over de hele mensheid. Dan hoeven we niette beslissen over iets dat van God Ook het God-zijn of het aan God gelijk zijn van Jezus is voor moslims ondenkbaar. "Wij belijden, dat er één God is. Hij is niet geboren, heeft geen kinderen verwekt. Jezus was niet Zijn zoon, maar een mens, een bijzonder mens weliswaar, maar een méns. Wij zijn bang voor begrippen als 'Vader' en 'Zoon' en voor uitdrukkingen als 'Gods kind' of 'kinderen van God'. Wij gebruiken daarom al tijd de term 'knechten'. Gewoon om een eind te maken aan de dis cussie. Wij moeten de grootheid, de machtigheid van God erken nen en zijn gewoon maar knech ten van Hem". Ook als christenen zeggen dat God in Jezus mens is geworden, zegt Zeid: "Dan ga je veel te ver". "In de islamitische theologie •worden God en mens heel duide lijk van elkaar gescheiden. Als ik mij vergelijk met een atoom van r Gebedsplaats voor moslims in de Bijlmer. zand en God met de rest van het heelal, dan nog is dat niet vol doende om het verschil tussen God en mens te laten zien. Dat accepteren wij blindelings en daar geloven wij in". Dagje uit "Gelukkig zijn er veel domi nees die goed preken, maar er zijn slechts heel weinig van die begenadigde voorgangers die je elke keer weer met genoegen be luistert". A. P. van Nienes, secre taris van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden in Leeuwardengeeft in het vrijzin nige blad 'Kerk en Wereld' een paar gedachten over 'naar de kerk gaan'. ontwikkeling van het geloofsle ven, kan niet ontkend worden dat hij die ontwikkeling nogal eens steunt. Niet voor niets noemde men vroeger de kerk gang wel godsdienstoefening". Van Nienes heeft bewonde ring voor de trouw van mensen die elke zondag gaan, maar waar schuwt voor 'al te grote vanzelf sprekendheid' en sleur. "Het is goed om een aantal keren bewust niétte gaan, bijvoorbeeld als je in de zomer er eens een hele dag op uit wilt trekken, of als je het laat hebt gemaakt met je gasten van zaterdagavond". Trouwens, om op tijd en rustig met zijn verhaal tje voor 'Kerk en Wereld' te kun nen beginnen, verzuimde Van Nienes ook een dienst. "Het lijkt me toe, datje zo des te bewuster andere keren wél gaat". Nog even over de predikers. "Dat predikanten vrije zondagen hebben, is niet alleen heerlijk voor henzelf, maar stelt ook de gemeente in staat in de eigen kerk eens een ander te horen. He laas zijn er kerkgangers, die dén juist wegblijven. Jammer, want zo worden kansen gemist, net als toen in die oerdegelijke en trou we gemeente de helft van de kerkgangers wegbleef omdat er een kandidaat in plaats van een dominee inviel". Marathon Hoe moet je kerkgangers te genwoordig in vredesnaam her kennen? Vraag van redacteur Albert van Dongen in het Nieuw Rotterdams Kerkblad. Aan don kere kleding soms en uitgestreken gezichten? De kerkeraad van de gerefor meerde kerk in IJsselmonde kreeg uit de regio Rotterdam bij val voor zijn protest tegen de ma rathon morgen in de Maasstad. De zondagsviering komt door de vele maatregelen in het gedrang en ook worden kerkleden door het tijdstip van de marathon uit gesloten van deelneming, zo mo tiveert de kerkeraad zijn be zwaar. Voorheen was de mara thon op zaterdag, maar op drin gend verzoek van de midden stand winkels in de binnen stad waren door de enorme toe loop onbereikbaar is de loop over 42.195 meter een dag ver schoven. Van Dongen: "Op die dag vinden kerkgan gers hekken en politie op hun weg. Een van de deelgemeente- besturen heeft bepaald, dat hun zoveel mogelijk gelegenheid moet worden geboden tot over steken van het parcours. Maar hoe herken je kerkgangers? Aan donkere kleding en uitgestreken Want kerkmensen zijn tegen woordig nét echte mensen. Moe ten ze zich dan groeperen in op- tochtjes naar het voorbeeld van de rode gardisten vroeger in het China van Mao opzichtig zwaaiend met het (oranje-)rode Liedboek?" De kerkeraad van IJsselmon de wil net als de stichting 'Mara thon' een goed verloop van 'dit zeer gewaardeerde evenement'. Maar dan we1 weer op zaterdag. Ook van de Nederlandse doopsgezinden wordt een bijdra ge verwacht aan de wereldwijde bezinning op het thema 'gerech tigheid, vrede en behoud van de schepping', waartoe de Wereld raad van Kerken heeft aangezet en die in het begin van de jaren 90 moet uitmonden in een wereld conferentie. Algemeen Doopsge zind Weekblad: "Onze oecumenische gezind heid is buiten kijf, maar we heb ben wel van alles aan te merken op (kerken van) medechristenen. Remonstranten zijn te elitair-in- tellectualistisch, luthersen te hoogkerkelijk, hervormden te imperialistisch, gereformeerden te precies en met rooms-katho- lieken kun je alle kanten of juist geen enkele kant uit". "En wijzelf? Wij glimmen als men van ons zegt, dat wij christe nen van de daad zijn, want dat geloven wij van onszelf ook. En 'nu, met dat verzoek van de We reldraad, daagt men ons uit. Nu gaat het om daadwerkelijk chris tendom. Kom op, doopsgezin den, wat brengen jullie daarvan terecht?" De commissie geestelijke za ken van de Algemene Doopsge zinde" Sociëteit heeft een werk groep ingesteld die plaatselijke gemeenten gaat helpen bij het zoeken naar antwoorden. De Katholieke Theologische Uni versiteit Utrecht wil gaan samen werken met de Academie voor Ka tholieke Theologie in Warschau. De samenwerking staat, volgens woordvoerder W. Weymans, geheel los van het experiment in het aarts bisdom Utrecht met de tijdelijke aanstelling van drie Poolse pries ters in de plaatselijke zielzorg. De bedoeling is, dat uit War schau vooral pas-afgestudeerden en docenten naar Utrecht komen; uit Utrecht gaan vooral studenten naar Warschau. De academie in Warschau (600 studenten) is een van de weinige wetenschappelijke instellingen in Polen waar mannen en vrouwen samen theologie kun nen studeren. Voor haar is de Utrechtse school om een aantal redenen een interes sante partner: haar samenwerking met de Utrechtse universiteit, waardoor ook onderwerpen als oe cumene aan de orde kunnen ko men, haar bibliotheek, die door au tomatisering veel toegankelijker is dan de Poolse bibliotheken, en haar ervaring met opleiding van mannen en vrouwen tot pastoraal werker(ster). 'Bijbels abc'. Van 21 tot en met 23 april komt de hervormde syno de in Doorn bijeen. Er ligt een nota op tafel over het kerkelijk beleid in een tijd van geestelijke depressies. In drieërlei opzicht zit de kerk in de problemen, zegt de nota: onderlin ge verdeeldheid, vervreemding tussen top en grondvlak en hetzelf de tussen kerk en wereld (evange lie én samenleving). Is er een oplossing? "Wij moeten terug naar het bijbels abc". Met Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot voldoening zien de samenstellers, dat veel mensen nu dat 'bijbels abc' leren spellen op cursussen 'theolo gische vorming voor gemeentele den'. "Kerkeraden zouden voor dit werk zelf daadwerkelijk de verant woordelijkheid op zich moeten ne men". Overigens verwacht de nota weinig van opwekkingsbewegin gen en evangelisatiecampagnes. Oecumene krijgt in de nota 'hoge prioriteit'. Over 'Samen op weg' wordt gezegd, dat met voorzichtig beleid het proces van hereniging moet worden voortgezet. Maar dat mag geen 'hervormd-gereformeer- de blokvorming' betekenen. De no ta pleit voor een 'spoedige en posi tieve beslissing' over remonstrant se deelneming aan 'Samen op weg'. De evangelisch-luthersen zijn al als partner aanvaard. Taxi. In Zürich en Bern (Zwit serland) rijdt een 'pastorale taxi' om hulpverleners zo spoedig mo gelijk bij mensen in nood te bren gen. Het initiatief is van een predi kant. Schots 'IKV'. In Schotland wordt, naar het voorbeeld van het Nederlandse Interkerkelijk Vre desberaad, een netwerk van vre- des- en gerechtigheidsgroepen op gericht. Het Australisch Bijbelgenoot schap organiseert voor de vijfde keer een gesponsorde fietstocht. Het begon met een toertocht van Sydney naar Melbourne. Drie medewerkers van het bijbelgenootschap trapten toen f. 4000 bij elkaar voor bijbel verspreiding in Indonesië. Vorig jaar leverde het fietsen van 300jon ge Australiërs van Perth naar Can berra ruimf. 700.000 op. Dit jaar nodigde het Australisch Bijbelgenootschap fietsers uit acht landen uit voor een eerste 'Ronde van Australië'. Die voert van Can berra naar Melbourne, dan oost waarts naar Perth, dwars door het woestijngebied noordwaarts naar Darwin en langs de noordoostkust via Brisbane en Sydney terug naar de hoofdstad. Doel is een miljoen gulden bijeen te brengen voor bij belverspreiding, speciaal voor uit LEEUWARDEN Alexandra van Keerberghen uit Rotterdam en Jan Post uit Leeuwarden vertrek ken begin mei naar Australië voor de langste fietstocht van hun leven. Samen met fietsers uit acht landen gaan ze op 8 mei op de pedalen voor een monstertocht van 13.028 kilo meter, de 'Ronde van Australië'. De tocht zal, als het vastgestelde fiets- schema wordt aangehouden, ruim vijf maanden duren. gaven in talen van de oorspronke lijke bewoners van deze 200 jaar oude natie. Jan Post (30) uit Leeuwarden is al zeer ervaren op de fiets. Vorig jaar reed hij 3000 kilometer door de Alpen en Hongarije. Alexandra van Keerberghen (22) wilde eerst te paard door Zuid- Amerika, trekken, maar toen zij van de fietstocht hoorde heeft ze dit plan laten varen. Zij probeert de Ronde op de ligfiets te volbrengen. De twee meldden zich voor deze fietsmarathon via het Nederlands Bijbelgenootschap in Haarlem. In ons land hebben ze al sponsors ge vonden. Maar er zijn nog steeds ki lometers te koop. (Deze foto van het Nederlands Bijbelgenootschap/Friesch Dagblad is genomen bij de toren 'Oldehove' in het oude centrum van Leeuwarden). LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Nau- ta, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 ds. Romein, R.dam, 5 ds. J. Smit, Hilversum; Ma- ranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer; Oecu menische geloofsgemeenschap De Regen boog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 ds. Alblas; Bethlehemkerk (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrij- dingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Horiensius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schouten; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs Wijk 'Stevenshof' (geb. 'Dijkhof') 10 kand. M. R. Limburg-Klokke. Acad. Zieken huis 9 rk. dienst. 10.15 ds. v. Beinum. Diako- nessenhuis elke zat, 10.30 rk. dienst, morgen 10,30 ds. v. 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Pe trak. (Surinamestr.) 10 ds. Hortensius, gez. dienst; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Mara- nathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gemeente; bejaardenhuis Groenhoven 10 hr. A. Hakker; Merenwijk zie herv. gemeente. Ge ref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds Heida. 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lok- horstk. Pieterskerkstr.) 10.30ds. J. Brüsewitz. Baptistengemeente (Bethlehemkerk Driftstr.) 9.30 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. M. Kloostra. Evangeliecentrum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) 10 evang. Zijlstra. mmv Continental Singers, wo. 8 bijbel avond. Pinkstergem. (O. Vest 13) br. J. Eiker bout, ha. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevende dag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhof land V.schoten)elke zat. 10 tot 11 bijbelstu die. 11 tot 12 predikatie. Christelijke Weten schap (Steensch. 6) 10.30. 'De Christenge meenschap' zat. 23 april 9.45 mensenwij- dingsdienst in oud-kath. k. Zoeterw.singel. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30,10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7. zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11Rijndijk (Leiden-Stevenshof) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo, 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7. zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. J. W. Hoffe- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 kand. mevr. E. Hagen, Leiden. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. v. Wijngaarden, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 kand. A. van Ek. Rk .Kerk zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 10 ds. Ommering, 5 ds. Jonkman; Kruiskerk 10 ds. Vlasblom, Boskoop; Opstan- dingskerk 10 ds. Jonkman, 6.30 ds. Omme ring; G. Herderkerk 10 vie. H. Allewijn, jeugd dienst, 7 ds. Mulder; De Bron 9.15 ds. Ver heul, 10.30 ds. Moll, 6.30 ds. Verheul; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. v. 't Hoff, Boskoop; Salv.kerk 10 ds. J. v.d. Haagen, Leidschen- dam, 6.30 hr. P. Noordam, Soest, zendings- dienst. Geref. Kerk Vrijg. (aula Beatrixlaan 4) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, 4.30 ds. W. G. Rietkerk. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v d Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molen- werfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt .gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 drs. C. Stavleu, 6.30 ds. M. v.d. Vlugt. Volle- evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. A. v.d. Hoorn. Pinkstergem. 'Het Licht' (Morgenstersch. Briljantstr. 1) zo. 10. Chris tengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) zo. 10. Leger des H. (Zonne weg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Man- dersloostr. 36) 10 ds. F. Knoppers. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoek steen', Schweitzerstr.-Bernhardstr.) 10 hr. J. Starre. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. Sterrenburg, Slikker veer; Salv.kerk 10 ds. Terlouw, 6.30 ds. Ver duin; Zeist; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman. Geref. Kerk 10 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4 30 ds. Simpelaar. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. Steinhart, Alp- BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma. 2.30 ds. Vlasblom, afscheid; De Stek 9.30 ds. v.d. Pol. Geref. Kerk 9 30 ds. v. 't Hoff. 5 ds. Wilschut, Alphen. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. M. W. Nieuwenhuijze. Mijdrecht. Ge ref. Gem. 9.30 leesdienst. 3.30 ds. Rietdijk. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 dr. Meyers, Leiden, 6.30 kand. N. Tramper, Zeist. Geref. Kerk 9.30 ds. Bakker, Amerongen, 5 ds. Cziria, Rijnsburg. Rk Kerk: dorp zat. 7. zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7. zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Verbeek. Ge ref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Thijsi Bloemen- daal, 7 ds. Verbeek, vesper. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Hemstede, Leiderdorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Koldewijn, Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN; Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Sloof; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. Nap, Ede. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 hr. M. de Ridder. S.heim, 5 ds. Kersten. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. Vliegkamp Valklenburg 9.30 euch.viering, pa ter H. Buskermolen, onderwerp: 'Hoe wij Hem herkennen?' KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Sjollema; O. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. K. Veldman, Nederhemert; Ichthusk. 9.45 samenzang, 10 ds. Christ, 5 kand. J. de Jong, Bleskensgraaf; Pniëlk. 9.30 ds. Veldman, 6 ds. Bogaard; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Bogaard, 6 ds. Vroeginde- weij. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. De Hoek steen (Burgersdijkstr.) 10 dovendienst, hr. P. C. v.d. Bos. Herv, Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. D. C. Nicolai, Leiden. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Kersten, 5 ds. Koster; Triumfatork. 10 ds. Kos ter, 5 ds. Rang, N.-Vennep, jeugddienst. Ge ref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 4 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 kand. H. Janssens. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst, di. 19 april 7.30 ds. v. Stuij- venberg, Terwolde/De Vecht. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Am- bachtsweg 2) 10 hr. D. Wolbers, Franeker. Soefi-beweging Universel Murad Hassil (ein de Zuid-Boulevard) 4 nam. universele ere- KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. J. v. Dok, Alphen. Geref. Kerk 10 ds, v.d. Lugt, 7 ds. Cnossen, Delft, gez. dienst. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth (gastdienst), 6 30 ds. Stegeman (opendeurdienst); Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Ste geman. Leythenrode 10 ds. W. de Leeuw. Elis.-ziekenhuis 9.30 ds. Brommet, 10 45 hoogmis. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 op- drachtdienst, hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt, 7 ds. Moll, Alphen, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Boeyinga, Bloemendaal, radiodienst, 7 zie herv. gemeente. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v. Win terswijk, 't Harde; Pauluskerk 10 ds. De Gel der. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk 10 drs. G. A. Scholte, Noordwijk, 7 hr. S. v.d. Land, Was senaar, gez. jeugddienst, mmv 'The Messen gers'. Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 9 30 leesdienst, 3 ds. Grutter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 (ha) en 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 De hervormde kerk in Voorhout. Tegenwoordig plaats van sa menkomst van de hervormd-gere- formeerde kerkge meenschap. (foto Wlra Dijkman) en 4 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Hee- reweg 52a) 9.45 hr. A. v.d. Laak. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 10.30. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6 30 ds. Eijsenga, Zw.dam. Geref. Kerk 9.30 ds. Nooteboom, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 7 ds. Boiten, Schiedam. Remon str. Gem. 10 dr. Meijering. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 (gezins- dienst) ds. De Graaff, 6.30 ds. Lekkerkerker Nieuw-Loosdrecht. Geref, Kerk 9.30 (dienst School en Kerk) en 7 (themadienst: 'Kind en Tafel') ds. Baane. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. v. Niel, Rijnsburg. Geref. Kerk 9.30 ds. Rang, 6.30 ds. Wijngaarden. Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. N. Brandsma. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 ds. Brederveld, Soest, 7 hr. M. Schreuder. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha. 5 ds. T. Guijt, Lunteren; Hoofdstr. (Zee) 10 en 5 ds. Ruitenburg, ha; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Guijt. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, ha; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. B. Roos- jen, Noordw.hout, 7 ds. Kuiper. Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 ds. Slofstra. 'Sole Mio' 9 ds. v.d. Lee. Ned. Prot. Borid (aula O.Zeew.) 10.30 dr. Verheus, Haarlem. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10ds. A. v.d. Meij; De Zilk 10 ds. Wagenvoorde, Benne- broek. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11Jo zefk. zat, 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. J. Irik; Pauluskerk 10 ds. Da Cos ta; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 prof. dr. M. de Jonge, 7 ds. Plomp. Geref. Kerk 10 ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 9.30 ds. Straling, A.foort, 3 ds. Hout man. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. M. de Jong, 4 ds. De Lange. Van Wijcker- slooth 4 ds. Da Costa. Endegeest 10 ds. Frie- derich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan, Zevenhoven. Geref. K. 9.30 ds. Zijl, 6.30 ds. Jaspers Focks, Dronlen. Remonstr. Gem. 10 ds. J. Breukink, Zeist, Rk Kerk zat. 7, zo. 9.15 en 11. ROELOFARENDSVEEN; Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. A. J. de Jong, Leiden, 7 hr. J. de Haan. Chr. Geref. K. 9.30 en 2.15. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Smaling. 5 ds. Wagter, jeugddienst; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Smaling. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Snel; Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Sy- brandi, Lelystad, 7 ds. Terpstra, intrede; Mara nathakerk 9.30 ds. Snel, bevestiging ds. Terpstra, 5 geen dienst. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 hr. H. Mostert, Zoetermeer, Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 10 ds. Keuning, ha, 7 ds. v.d. Woude, Wassenaar, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Bras, ha. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 mevr. C. Duhoux-Rueb, Wassenaar. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, 6.30 kand. A .v.d. Hoeven, Scheveningen. Geref. Kerk 9.30 ds. Cziria, Rijnsburg, 6.30 ds. Jeroense, Hoofddorp. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeu len, 6.30 ds. Germans, Sassenheim. Geref. Kerk 9.30.ds. Oegema, 6.30 ds. Huisman, H. woude. Geref. K. Vrijg. 9.30 ds. Houtman, 5.30 ds. Heida. Vliegkamp Valkenburg zie Katwijk aan den Rijn. VOORHOUTHerv./Geref. Kerkgemeen schap 10 ds. Elgersma, Noordwijk. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Meijering; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zeeuw. Hulp en Heil-kerk (Schaken- bosch) 10 ds. M. C. Kemp. Herv. evang. op I geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. G. H. van Koot- en, 4.30 ds. Blenk, A.dam. Geref. Kerk 10 ds. De Zwart, 7 ds. Blanken. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds.. Arnold. Aulagemeen schap Noordhofland 10.30 themadienst, 'Be houd van de schepping'. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7. zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 angli caanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem Brugk. 9.30 ds. I Kunz, 6.30 ds. Schipaanboord; Hoeksteen 9.30 ds. Schipaanboord, 6.30 ds. Goossen; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Kunz; Reho- both-school 9.30 kand. W. Groeneboom; Imm.kerk 9.30 en 7 ds. v. Houwelingen. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. v. Dalen, Den Haag, 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 9.30 ds. De Moor. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 ds. Los, Er- melo, 2.45 ds. Hidding, Bunschoten. Chr. Af- gesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Ge ref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30. Re monstr. Gem. 10 ds. Hooykaas, Den Haag. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. J. Visser, 4.30 kand. v. Dis; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Janse de Jonge; Messiask. zie Zijllaankerk; Dorpscentrum 9.30 ds. De Graaf, H.woude. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. v.d. Wou de, gez. dienst, 7 ds. Bras, S.heim. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30ds. Fockema Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. v. 't Hof. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Buikema. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Hen/, Gem. 9.30 kand. J. v.d. Kamp, Beverwijk, 7 ds. v. Driel. Geref. Kerk 9.30 hr. M. Schreuder, 7 ds. Christ, Katwijk aan Zee. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 dr. v.d. Zwaan, Leiden. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zo. 10 gezinsmis; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11 ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Eijsen ga, 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 10 ds. Buike ma, 6.30 ds. Aalders. Remonstr. Gem. 10 ds. R. Thieme-Tiesing, Boskoop.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2