LEIDSCH DAGBLAD sas o Aidstest voor Nederlandse militairen Aanval op paleis Aquino verijdeld Brinkman opent schouwburg Demmenie <sL Chemisch oplosmiddel gevonden in Rijnwater Kabinet zwicht voor eis VS 1* V t& M Brokx naar Tilburg Keukens ZATERDAG 16 APRIL 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 /n No. 38601 Steekpenningen bij Defensie ROTTERDAM (GPD) - Ook het ministerie van defensie is betrok ken geraakt bij de omkooppraktij ken van een schoonmaakbedrijf. Ambtenaren worden ervan ver dacht in de jaren vóór 1986 steek penningen te hebben aangenomen van het Haagse schoonmaakbe drijf Servio. Er zou daardoor onge veer 2,5 miljoen gulden per jaar te veel aan het schoonmaken zijn uit gegeven. Zowel tegen de ambtena ren als tegen Servio loopt een ge rechtelijk vooronderzoek. Defen sie heeft de relatie met Servio in 1986 verbroken en nieuwe contrac ten afgesloten met veertig schoon maakbedrijven, waaronder De Zon. Dit bedrijf wordt nu echter genoemd in verband met mogelij ke omkoping van ambtenaren op het ministerie van binnenlandse zaken. BILTHOVEN (GPD) - Ook vol wassenen zouden op grote schaal moeten worden (her)ingeënt tegen difterie, kinkhoest, polio, tetanus, bof, mazelen en rode hond. Dat vindt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygië ne. Er zijn 'gaten' in de bescher ming tegen deze ziekten bij de be volking en die zouden moeten wor den opgevuld. Een speciaal inen tingsprogramma wordt voorbe reid, dat over enkele jaren in wer king moet treden. Uit een onderzoek via huisartsen blijkt dat ongeveer een half mil joen volwassenen tussen 40 en 55 jaar geen of onvoldoende antistof fen in zich hebben om te kunnen spreken van afdoende bescher ming tegen deze besmettelijke ziekten. Van kinderziekten mag in feite niet meer worden gesproken, omdat het risico van infectie ook op hogere leeftijd blijft bestaan. Ook volwassenen tegen besmettelijke ziekten inenten In feite moet men, zo redeneert het RIVM, na als kind de gewenste zogenaamde cocktail-inentingen te hebben ondergaan, als volwassene om de 15 jaar deze opnieuw eenma lig herhalen. Wie als kind niet is ge vaccineerd, of van wie dat niet be kend is, zou twee tot drie maal een inenting moeten krijgen. Pas dan kan worden gesproken van een ho ge beschermingsgraad in de bevol king. Wat het RIVM nu wil, is een inen- tingsprograma voor volwassenen, voortbouwend op wat de meeste kinderen beneden de 9 jaar onder gaan. Die krijgen de DKTP-cock- tail en tegenwoordig ook de BMR (bof, mazelen en rode hond). Boven de 25 jaar zouden alle ouderen hun vaccinatiegraad op peil moeten houden. Inenten is dan een goed koper alternatief dan bloedonder zoek. De 'gaten' in de afweer tegen de ze ziekten blijken uit onderzoek door de zogeheten huisartsenpeil- stations. Dit alles geeft het RIVM ook aanleiding om voorstellen te doen voor een nationale vaccinatie dag ter stimulering van inentings programma's. Men acht dit streven in overeenstemming met de aanbe velingen van de Wereldgezond heidsorganisatie voor het bereiken van een zo hoog mogelijk gezond- heidspeil. Die moeten ertoe leiden dat rond het jaar 2000 in de hele we reld besmettelijke ziekten worden uitgebannen, zoals dat met de pok ken al is gelukt. Nederlandse otter opnieuw bedreigd met uitsterven HAREN (ANP) - Als niet snel maat regelen worden genomen is de ot ter binnen tien jaar uit Nederland verdwenen. Het uitsterven van dit dier in ons land is niet alleen een verarming van onze fauna, maar geeft ook duidelijk aan dat er in dat geval fundamenteel iets mis is met het milieu in ons land. Dat is de me ning van de Stichting Otterstation Nederland, die zich inzet voor be houd van de otter. In Haren bij Groningen is vandaag het eerste ot terstation officieel in gebruik geno men. Uit onderzoek van de stich ting blijkt dat in ons land nog 30 tot 40 otters leven. Door versnippering en vernietiging van zijn leefmilieu en het sterk vervuilde water dreigt het dier opnieuw uit Nederland te verdwijnen. Op het plein voor de nieuwe Rotterdamse schouwburg wijst burgemeester Peper minister Brinkman (wvc) juist de andere richting op. Mevrouw Brinkman en de heer en mevrouw Korthals Altes (rechts) waren ook naar Rotter dam gekomen. (foto anp) ROTTERDAM (ANP) - Minister Brinkman (wvc) heeft gisteravond de nieuwe Rotterdamse schouw burg officieel geopend. Hierbij wa ren ook de 'Rotterdamse' ministers Korthals Altes (justitie) en Van Dijk (binnenlandse zaken) alsmede de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, F-atijn, aanwezig. De openingsplechtigheid had iaalzMk Demmenie Drukkerij Postbus 109-2300 AC Leiden Rietschans 68, 2352 BB Leiderdorp Tel. 071-41.11.41 orp ~1 plaats op het plein voor de nieuwe schouwburg, een ontwerp van de architect Quist. Daar knipte Brink man met een hegschaar een meter slang rood/blauw doek door. In zijn openingstoespraak noem de burgemeester Peper de nieuwe schouwburg onderdeël van de cul turele ontwikkeling van Rotter dam, die in de komende jaren zal worden voortgezet met de verdere invulling van het museumpark met de uitbreiding van museum Boy mans-Van Beuningen, de bouw van een kunsthal en de vestiging van het Nationaal Architectuurin stituut. Peper kenschetste „De Kist van Quist" als een uiterst efficiënte ruimte met professionele facilitei ten voor toneel, dans, musicals en - zei hij met nadruk tot Brinkman - wellicht opera. Zoals bekend is de laatste kunstuiting tot nu toe voor al een Amsterdamse aangelegen heid. Brinkman kwam niet met le ge handen. Hij bood de nieuwe schouwburg een wandplastiek aan van beeldend kunstenaar Carel Visser. DOODSTRAF - Op de gisteren in Den Haag gehouden jongerendag van de Staatkundig Gereformeer de Partij (SGP) heeft SGP-fractie- voorzitter Van der Vlies een lans gebroken voor herinvoering in ons land van de doodstraf. Hij herin nerde eraan dat de SGP vanaf haar oprichting (nu zeventig jaren gele den) altijd en consequent de herin voering van de doodstraf heeft be pleit. NIEUWEGEIN (ANP) - Bij me tingen van het Rijnwater bij Lobith zijn gisteren hoge concentraties van het chemische oplosmiddel is- ophoron gevonden. De Watertrans- portmaatschappij Rijn-Kennemer- land (WRK) in Nieuwegein heeft daarop haar inname van het Rijn water voor enkele dagen gestaakt. Dat heeft een woordvoerster van de WRK vrijdagavond meege deeld. De herkomst van het gif is nog onbekend. De WRK zuivert water uit het Lekkanaal, een zijtak van de Rijn, waarna het water geleverd wordt aan waterleidingbedrijven die Amsterdam en Noord-Holland van gefiltreerd water voorzien. Nu de WRK geen water meer uit de Rijn haalt, worden voor deze gebie den de watervoorraden in de dui nen aangesproken. Het Rijksinstituut voor Zuive- Het gaat hierbij uitsluitend om be roepsmilitairen. De opleiding van vliegers voor de FJ 6-jachtvliegtui- gen en Orions geschiedt geheel in Amerika. Omdat er geen alternatief is voor deze opleidingen, heeft het kabinet besloten te zwichten voor de Amerikaanse eis. Militairen die niet wensen mee te werken aan de keuring, of bij wie het aidsvirus in het bloed wordt aangetroffen, komen derhalve niet meer voor de genoemde functies in aanmerking. Voor hen zal een an dere loopbaan worden gezocht. Het kabinet legt er de nadruk op, dat het feit dat iemand 'seroposi tief is niet van invloed hoeft te zijn op het functioneren in de militaire dienst. Als bij een militair een aids virus wordt aangetroffen, zal dit in een persoonlijk gesprek worden meegedeeld. Bovendien zal dan worden overlegd over de medische begeleiding. Aan de superieuren van de betrokken militair zal slechts worden meegedeeld dat hij op medische gronden niet kan meedoen aan de opleiding in Ame rika. Premier Lubbers liet blijken dat het kabinet allerminst gelukkig is met de Amerikaanse eis. "Keuren op Aids past niet in ons beleid", al dus de premier. Hij wees er echter op dat in de afweging tussen de aids-keuring en het laten vallen van een defensietaak, uiteindelijk toch is toegegeven aan de Ameri kaanse druk. Niet toegeven zou be tekenen dat Nederland geen mili taire vliegers meer kan opleiden. In een groep onderzochte ver slaafde prostituées in Amsterdam is de besmetting met het aids-v' toegenomen van 23 procent in 1984 tot 30 procent in 1987. Onderzoe kers van de GG en GD en het Aca demisch Medisch Centrum in Am sterdam melden dit in het Neder lands Tijdschrift voor Geneeskun de. Zij noemen het bemoedigend dat de stijging onder verslaafden in Amsterdam niet zo snel gaat als in andere Europese steden. Eveneens bemoedigend vinden ze het dat er aanwijzingen zyn dat heroïne- en cocaïnespuiters hun riskant ge drag hebben gewijzigd. A BOEKHOUDER Bewolkt Verwachting tot middernacht: veel bewolking en vooral in het westen af en toe wat regen of lichte motregen. Matige, zuidelijke wind, kracht 3 tot 4. Middagtemperatuur circa 18 graden. Zondag 17 april a op: 06.39 uur, zon onder: 20.41 uur; lan op: 06.38 uur, maan onder: 22.38 water: 02.11 en 12.35 uur. Maandag 18 april zon op: 06.36 uur. zon onder: 20.43 uur; maan op: 06.58 uur. maan onder: Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.08 en 17.31 uur; laag water: 02.48 en 13.25 uur. ring Afvalwater is inmiddels een onderzoek begonnen. Volgens de WRK-woordvoerster gaat het om een zogenoemde pieklozing vlak voor de Duits-Nederlandse grens. Op diverse meetpunten langs de Rijn zijn inmiddels metingen ver richt. Die bij Lobith wees een con centratie van 26 microgram isopho- ron per liter uit. De WRK hanteert voor dergelijke matig giftige stof fen een grenswaarde van 10 micro gram per liter. Bij concentraties van 25 milligram per liter kunnen mensen irritaties krijgen. Isopho- ron is een chemisch oplosmiddel voor onder meer spuitlakken en pesticiden. Omdat de WRK er zeker van wil zijn dat het gif uit de Rijn helemaal weg is, zal nog enkele dagen wor- den gewacht totdat opnieuw Rijn water wordt ingenomen, aldus de - woordvoerster. Volgens haar zijn VPrkpfrSfnntrnlp de watervoorraden in de duinen V C1KCCI kCOIlirOlC daartoe toereikend. De WRK is het enige bedrijf dat water recht streeks uit de Rijn betrekt. (MO Interesse? Zie advertentie Mita Europe B.V. Ontdek de vele gezichten van de Huishoudbeurs! 7 t/m 17 april dagelijks van 10-17 ma. en di. 10-22 uur Gratis pendeldienst: volg borden P RAI AMSTERDAM Trein Toegangbilietten bij NS-s» DEN HAAG (GPD) Nederlandse militairen die in Ame rika oefenen of daar hun opleiding volgen, worden in het vervolg getest op aids. Het kabinet heeft hiertoe gisteren besloten. Daarmee wordt toegegeven aan de eis van de Amerikaanse regering dat alle militairen die meedoen aan gezamenlijke oefeningen of opleidingen op aids worden onderzocht. Dorenbos' kruistocht tegen porno Wordt Dukakis Reagans opvolger? VANDAAG 36 PAGINA'S 2 weken extra mannenmode tot en met 23 april "88 iren hebben gisteren tien pej aangehouden bij invallei mogelijke schuilplaatsen van luite nant-kolonel Honasan, de leider van een bloedige couppoging in augustus vorig jaar. Daarmee is volgens de strijdkrachten een aan val op het presidentiële paleis ver ijdeld, die door de groep van Ho nasan was beraamd, verijdeld. Een legerwoordvoerder zei dat onder de arrestanten acht mari niers waren die eerder deze maand de ontsnapping van Honasan mo gelijk hebben gemaakt. Honasan verdween op 2 april met 14 van zijn bewakers van het schip waarop hij DESS0 W00LPR0FHE De nieuwe Desso wolmerk tapijtkollektie is nu in de winkel te bewonderen. Zuiver scheerwollen tapijt in diverse structuren en meer dan 100 verschillende kleuren. Op z'n allermooist en met 5 jaar schriftelijke Desso garantie. Welkom bij de Desso dealer. desso 'Cry Freedom' niet voor scholieren TILBURG (ANP) - Het gemeente- bestuur van Tilburg heeft besloten niet mee te werken aan vertoning van de bioscoopfilm „Cry Free dom" aan scholieren tussen de 15 en 20 jaar in die stad. Enkele weken geleden kwamen het Zuidelijk Afrika Platform en de CDA-wet houder van onderwijs, Timmer mans, met het plan de film, waarin de apartheid aan de kaak wordt ge steld, te vertonen aan de scholie- De schooljeugd zou daarna in de klas over het onderwerp kunnen praten. Timmermans zegde een subsidie van vijfduizend gulden toe, in de veronderstelling dat hij daarvoor by de overige leden van het gemeentebestuur wel een wil lig oor zou vinden. De twee PvdA- wethouders vinden echter dat het plan .onvoldoende is voorbereid'. De rijkspolitie Geldermalsen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag tegen 38 automobilisten proces verbaal opgemaakt tijdens een ver keerscontrole op de A2 (Utrecht- Den Bosch) ter hoogte van Gelder malsen. Acht automobilisten kregen een bekeuring wegens een te hoog al coholpromillage in het bloed. Dat varieerde van 1 tot 1,6 promille. prachtige lenteweer kunt u bij ons heerlijk lunchen, koffiedrinken of dineren op ons schitterende, aan het water gelegen terras. Restaurant Engelbertha Hoeve Hoge Morsweg 140 Leiden Tel.: 071-765000 DEN HAAG (GPD) - Oud-staats- secretaris van volkshuisvesting Brokx wordt burgemeester van Tilburg. Het kabinet heeft met de ze benoeming de voordracht ge volgd van de Brabantse commissa ris van de koningin, Houben. Op de voordracht van de vertrouwens commissie van de gemeente Til burg kwam Brokx' naam niet voor. Dat Houben van de Tilburgse voor dracht is afgeweken, komt volgens premier Lubbers omdat hij reke ning heeft gehouden met de grote bestuurlijke capaciteiten van Brokx. Het Tilburgse gemeenteraadslid Stok, die lid was van de vertrou wenscommissie, betreurt het ten zeerste dat premier Lubbers de in houd van het advies van de ver trouwenscommissie bekend heeft gemaakt. Het kabinet heeft volgens pre mier Lubbers niet overwogen te wachten met de benoeming tot de Tweede Kamer zich heeft uitge- sinds zijn arrestatie in december gevangen werd gehouden. Kolonel Templo, die aan het hoofd stond van de operatie, zei dat het leger had ingegrepen zodra de aanvalsplannen van de dissidente militairen waren uitgelekt. Hij zei dat de samenzweerders van plan waren geweest het paleis, dat aan de oever van de rivier de Pasig is gebouwd, vanaf het water in rub berbootjes te benaderen. Florendo zei president Aquino in Peking te lefonisch op de hoogte te hebben gehouden van het militaire ingrij pen. In verband met een vierdaagse reis van de president naar China en Hongkong was het leger in hoogste staat van paraatheid gebracht. Ge vreesd werd dat haar afwezigheid door Honasan of andere dissidente legerofficieren zou worden aange grepen om een nieuwe poging om een staatsgreep te plegen. arnoldus De mooiste keukenshowroom van Leiden en omgeving sproken over het rapport van de parlementaire enquêtecommissie, die het oneigenlijk gebruik van bouwsubsidies heeft onderzocht. Ook voor bouwkundig advies-en offerte arnoldus Willem Barendszstr. 23 Waard industrieterrein 071-211578

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1