Het luxe leren op snelle scholen Aloude internaat maakte plaats voor moderne onderwijsinstituten ZATERDAG 16 APRIL 1988 VM A PAGINA 19 EXTRA M A BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Met het no nonsense-tijd- perk is een oud verschijnsel weer nieuw leven ingebla zen. De internaten van wel eer hebben plaats gemaakt voor moderne particuliere onderwijsinstituten die leer lingen in versneld tempo op leiden voor het havo- en vwo-diploma. Hun ouders dienen daartoe wel over de nodige contanten te beschik ken. "Het kost een kapitaal en het is elitair onderwijs. Maar elitair mag weer". door Paul de Tombe De tocht die vóór het schooljaar wordt gemaakt mag in veel op zichten typerend heten voor de onderwijsvorm. Voorafgaand aan een slopend seizoen storten alle leerlingen en een aantal docenten zich sinds kort in het avontuur van een soort overlevingscursus in Limburg en De Eifel. Onder leiding van erkende sportle raren en een psycholoog worden de deelnemers daar zonder geld op zak losgelaten om er samen bergen te be klimmen, met vlotten rivieren over te steken, te overnachten in het veld en zelf eten te maken. Het lijkt een op stapje naar een fysiek zware oplei ding, het is in werkelijkheid de intro ductieperiode van het Instituut Vrij bergen in Leiden. "Die tocht maken we om de leerlin gen in versneld tempo met elkaar en met de leraren te laten kennismaken. Om een hechte band te kweken, om een eenheid te formeren", zo schetst directeur/eigenaar Richard .Vrijber gen ("ik doe er zelf ook aan mee") het uitgangspunt van dit aparte school reisje. "Het is van belang dat de leerlingen elkaar leren helpen en elkaar over moeilijke perioden heen leren tillen. De grote jongen die de kleinere in De Eifel de berg op helpt zit een paar we ken later hier misschien te tobben met zijn wiskundesommen en kan dan op zijn beurt bij die kleinere te recht. Daar is het op gericht, en daar naast laat het ook zien dat je iets kan, als je maar wilt". Motivatie Het zijn twee van de centrale the ma's die het leven op het Instituut Vrijbergen beheersen. Keihard en met plezier (samen)werken, het hoog houden van de motivatie en de zeer intensieve persoonlijke begeleiding bepalen volgens Vrijbergen onder meer de kracht van het particuliere onderwijs dat hij samen met twintig full-time eerstegraads docenten aan vijftig leerlingen geeft in twee aan el kaar grenzende bovenpanden aan de Leidse Breestraat. "Erg belangrijk hier is de zorgzame zelfstandigheid van de leerlingen. Ze krijgen een begeleiding die de zelf standigheid zoveel mogelijk in tact laat en bevordert", zegt Vrijbergen. "We zijn geen drilschool. We roepen de zelfstandigheid en de discipline naar boven". Het Instituut Vrijbergen is een van de instellingen die zich in Nederland bewegen op de markt van het particu liere middelbare onderwijs. Zonder uitzondering richten die zich op de versnelde opleiding voor het havo- en vwo-diploma. De laatste twee jaar in één, met voornamelijk of louter exa menvakken. Daarvoor moeten forse bedragen worden neergegeteld de prijzen lopen uiteen van 8400 gulden aan het Luzac College tot 30.000 gul den aan het Instituut Blankestijn in Utrecht maar de ouders zijn er dan wel van verzekerd dat hun kinderen op een school zitten waar echt wordt gewerkt. De klassen zijn er klein, de dagen en weken lang. Niet zelden worden ook de avonden en de zaterdag en zondag voor extra lessen gebruikt, en er is een voortdurende controle. Algemene tendens: van streng tot strikt. Niet verzuimen, huiswerk maken. De sanctie is op zaterdag terugkomen (in een aantal vestigingen van Luzac); "in de avonduren, en bij herhaling op za terdag terugkomen, en in een heel ernstig geval op zondag bij mij thuis opdraven" (Vrijbergen) en "desnoods verwijdering, want zulke dingen kun je niet toelaten, -dat is een onder mijning van je systeem" (Blankes tijn). Niet gekocht Het diploma staat in dat systeem centraal, het slaagpercentage op de dure instituten is hoog. "Maar dat di ploma kan natuurlijk niet worden ge- kocht. Het is echt niet zo dat ze dat hier kunnen halen op de tennisbaan of aan de rand van het zwembad. De kandidaten moeten keihard werken", zo rekenen de woordvoerders defini tief af met huns inziens de misvatting dat het hier zou gaan om een luxueuze vorm van leren. Het harde werken wordt uitgedrukt in de uren die-er worden gemaakt. Die variëren van 45 uur tot de 65 uur die de meest gemotiveerde leerlingen van Henk Dennert, landelijk directeur van het Luzac College z nig liever op gebouwen dan op het onderwijs". r het statige Haagse pand dat thans te koop staat. "Ik bezui- (foto's Wim Dijkman) Vrijbergen erin steken ("die hebben een sleutel en werken ook op zon dag"). De 'luxe' slaat in een enkel ge val, namelijk bij het Luzac College, al leen op de behuizing en verder voor namelijk op de kosten, veroorzaakt door de salaris- en huisvestingspos- ten. "Kwestie van een rekensom. Er is geen sprake van woekerwinsten". De hoge inschrijfbedragen beteke nen wel dat de instituten er niet zijn voor iedereen (in toelatingsgesprek- ken wordt trouwens ook geselecteerd op instelling en motivatie), maar "voor iedereen die het kan betalen". De doelgroep bestaat weliswaar uit leerlingen die in de laatste jaren van het reguliere middelbare onderwijs niet meer vinden wat ze zoeken en no dig hebben, maar in de prijzige prak tijk zijn dat 'natuurlijk' kinderen van gegoede ouders. Dat geldt wat minder voor het Lu zac College, relatief goedkoop op dat gebied, en in elk geval 'groot' in dit ty pe onderwijs waarin kleinschaligheid het sleutelwoord is. Die schoolketen met twaalf vestigingen in het land trekt volgens landelijk directeur Den nert een niet onbelangrijk deel van de middenstand aan. "Kinderen van ou ders met een inkomen tussen de 50.000 gulden en een ton. Mensen uit het goedlopende midden- en kleinbe drijf, hogere ambtenaren. De kinde ren van mensen die echt geld hebben zien we hier niet. Die gaan naar ande re instituten". Hypotheek "Daar komt het wel op neer", er kent rector Mulder van het Instituut Blankestijn. "Het gaat bij ons niet om mensen met beperkte middelen". Ook directeur Vrijbergen van het ge lijknamige instituut in Leiden kan niet om dat gegeven heen. "Het kost een kapitaal en het is elitair onder wijs", beaamt hij. "Maar elitair mag weer. Al gaat het bij de betere, duur dere instituten niet zozeer om een standsprobleem als wel om een inko mensprobleem", legt hij uit. Voor een jaar studeren moet bij hem momenteel 21.000 gulden wor den neergeteld. "Mijn leerlingenbe stand komt dus niét uit alle lagen van de bevolking, maar wordt bepaald door het inkomen. Ze komen uit de hoogste kringen in het land, maar er zijn ook mensen die er hypotheek voor nemen. Er is ouders veel aan ge legen hun kinderen goed onderwijs te geven". Daarmee tekent hij de markt die er is voor particuliere instituten. De be hoefte eraan bestaat al lang. Het Insti tuut Blankestijn, voortgekomen uit de hulp die de leraar van die naam bood aan leerlingen die zich voorbe reidden op het staatsexamen, floreert al 23 jaar in Utrecht. Met jaarlijks maximaal 160 leerlingen, verdeeld over drie gebouwen waarin door 30 fulltimers wordt lesgegeven. "En nog langer geleden had je al in ternaten die de moeilijke gevallen uit het reguliere onderwijs opvingen. Maar het bestaansrecht daarvan is door de enorme arbeidskosten en de veranderde inzichten verloren gegaan en de particuliere instituten hebben dat gat opgevuld", doceert Vrijbergen een stukje geschiedenis. "Daarnaast hebben de bezuinigingsronden gere sulteerd in kwalitatief wat minder on derwijs dan we gewend waren op de reguliere scholen, en kreeg het onder wijs te maken met een veranderde examenvorm die het overdoen van het hele pakket onmogelijk maakt. Dat is gewijzigd in de certificatenre- geling, en die examens kunnen niet meer op de eigen school worden afge nomen. Door al die factoren is het aantal leerlingen dat veel aandacht nodig heeft en niet meer tot z'n recht komt in het gewone onderwijs licht gegroeid". Als vanzelf Die aanwas is volgens hem echter niet zodanig als zou kunnen worden verondersteld. "Het lijkt er op alsof de instituten de laatste jaren uit de grond schieten, maar dat komt voorname lijk door de manier waarop de aan dacht is gelokt door Luzac die in het verleden nogal eens tegen het regulie re onderwijs heeft aangeschopt. Dat is hem niet in dank afgenomen, ook niet door ons", aldus Vrijbergen die ongeveer in dezelfde tijd (1980) met zijn instituut begon als Erik Luzac met zijn particuliere schoolketen. Verder reikten de overeenkomsten niet. Vrijbergen, zelf afkomstig uit het reguliere onderwijs ("en daar heb ik nog steeds geen moeite mee"), werd als leider van een huiswerkinstituut als vanzelf de 'instituut-richting' in geduwd door een aantal ouders van zijn leerlingen. "Ik verdiende daar een goede boterham mee, met geringe werktijden. Maar ik adviseerde de leerlingen weieens twee jaar in één jaar te doen om op die manier een ho ger diploma te halen. Daar had je in die tijd alleen Blankestijn voor en dat vonden veel ouders te duur. Die vroe gen dus waarom ik zoiets niet ging doen, omdat ik bijna al die vakken zelf kon geven. Ik werd enthousiast voor dat plan, heb een paar adverten ties geplaatst en ben begonnen. Met vier man, maar het ging vrij snel goed lopen. Vorig jaar hebben we de groei afgebroken bij vijftig leerlingen. Gro ter willen we niet worden. Het is nu al zo arbeidsintensief dat je het uitslui tend kunt doen als je er ook plezier in hebt". Het zijn de voornaamste redenen dat Vrijbergen heel bescheiden ad verteert voor zijn instituut ("ik moet het voornamelijk van doorvertellen hebben"), dat zich uiterlijk onder meer laat kenmerken door de intieme sfeer van het bijeen zijn in sobere, maar sfeervolle ruimten. Contrast Schril contrast: het paleisachtige pand in de ambassadewijk in Den Haag dat fungeert als het hart van de organisatie van het Luzac College. Een particuliere schoolketen die acht jaar geleden werd opgezet vanuit commercieel oogpunt. Als produkt van het tweede kans-onderwijs (een mislukte schoolcarrière gevolgd door schriftelijke cursussen en ten slotte een lerarenopleiding) zag Erik Luzac destijds het gat in de markt: de ver snelde opleiding tot het weer heilige diploma in de 'no nonsense-maat- schappij' van het kabinet Lubbers. Luzac begon met het tweede kans-on derwijs. En toen die groep afnam volgde daaruit wat hijzelf 'eerste keus-onderwijs' noemde. Ruwweg voor 17- tot 20-jarigen, die om een of andere reden alsnog of versneld di ploma's wilden halen tegen een rede lijke prijs. Ze werden geworven via een opval lende Ster-reclame en kwamen te recht in sjieke panden, met de statige Haagse hoofdvestiging als toonbeeld van een succesvolle periode. Het pand staat nu te koop. "We gaan naar een wat meer schoolachtig gebouw", verklaart directeur Henk Dennert. "Ik vind het prachtig dat ik hier een paar maanden heb mogen zitten, maar voor een particuliere school is dit natuurlijk een waanzinnig duur gebouw". Aangezien dat ook in mindere mate voor de andere vestigingen gold, re zen er twee jaar geleden liquiditeits problemen bij het college. Oprichter Luzac werd uitgekocht door een be leggingsmaatschappij, Henk Dennert werd vorig jaar aangetrokken om de financiële plooien glad te strijken. Dat is inmiddels gebeurd. "De zaak is weer gezond", zegt Dennert, oud-rec tor van een gymnasium in Groningen, waar hij ook nog buiten-universitair lid van de universiteitsraad is. "We kunnen ons weer volledig richten op het onderwijsconcept". Prima concept 'En dat is een prima concept", geeft hij Erik Luzac na. "Het was een bril jant idee om op die ontwikkelingen in het onderwijs in te spelen. Het Luzac College is ook een kansrijke onderne ming, anders zou die beleggingsmaat schappij geen geld erin hebben gesto ken, maar het is alleen te hard van sta pel 'gelopen sinds men een paar jaar geleden van middag/avondopleiding een dagopleiding is geworden. Met name op het gebied van de huisves ting, want toen moesten al die dure panden worden gehuurd. Dat is en wordt nu dus geregeld, en ik bezuinig liever op gebouwen dan op het onder wijs. We gaan dit jaar ook niet meer in de Ster-reclame omdat je hetzelfde met minder geld ook kunnen berei ken. We moeten het voor 70 procent van de mond-op-mond reclame heb ben. We adverteren dan wel fors om dat we ook die andere dertig procent binnen moeten krijgen, maar alleen via die mondreclame wordt je kwali teit bevestigd". Dennert is vast van plan van het Lu zac College de Mercedes onder de par ticuliere instanties te maken. "Die pretentie heb ik. Ik realiseer me dat er in die wereld Jaguars en Rolls Royces rondrijden, maar wij richten ons op de klasse die daaronder zit. Net als bij een Mercedes krijg je bij ons een ga rantie op de kwaliteit". Liefst 432 medewerkers, verdeeld over de twaalf vestigingen, moeten daarvoor borg staan bij een totaal aan tal leerlingen dat de 150 per school niet overtreft. Ook Luzac werkt louter met eerstegraads leraren. "De over grote meerderheid van hen werkt op free lance basis, er is een steeds groei ende groep die bij ons een grote ne venbetrekking of een kleine hoofdbe trekking heeft, en een kleine groep die full-time in dienst is", schetst Dennert de organisatievorm. Die is vorig jaar trouwens ook gewijzigd.. Het centralistische model is verlaten, '?d Vrijbergen, directeur van het gelijknamige Leidse instituut: "Klein schaligheid is het sleutelwoord in dit type onderwijs". iedere vestiging stelt nu in overleg de eigen boekenlijst en het rooster vast. Diploma De onderwijsvorm die daarmee wordt omlijst is duidelijk. Geheel ge richt op het diploma. Geen vormende vakken als maatschappijleer of han denarbeid, maar een gerichte voorbe reiding op het examen. Dennert: "Dat is het doel, niet het cijfer of de weg er naartoe, maar dat diploma. Dat staat nog altijd centraal, maar er is de laatste tijd ook een verschuiving op getreden naar meer dan examentrai ning alleen. Vroeger vroegen ouders alleen naar het slaagpercentage (ove rigens 60 tot 90 procent in de verschil lende vestigingen), tegenwoordig komt daarbij ook het zich ontfermen over het kind. Die sociale component komt meer en meer op de voorgrond, en die vind je hier ook terug. Onder wijskundig krijgen de leerlingen veel meer steun, veel meer hulp, waardoor ze een stukje zelfbevestiging krijgen. Dat is niet onze doelstelling, maar wel een aardig nevenprodukt. Het zorgt ook voor een prettige sfeer. Die ver schilt misschien niet van de sfeer op een andere leuke school, maar de kin deren die hier zitten zaten op die an dere scholen nou net niet in dat sfeer tje". Het Luzac richt zich niet alleen op hen, maar ook op leerlingen die zijn gezakt voor het eindexamen havo of vwo en die toch hun diploma willen halen, of leerlingen die op het nipper tje in de voorlaatste klas zijn blijven zitten. "Die twee groepen zijn vrij groot", geeft Dennert aan. "Kleiner is het aantal leerlingen dat in het regu liere onderwijs goed kan meekomen maar het sneller wil doen". Volgens de directeur worden er te genwoordig geregeld leerlingen afge wezen. "Als hun motivatie niet goed is, of als ze zichzelf overschatten. In de herfstvakanties hebben we trou wens een evaluatie en dan zeggen we ook eerlijk waar het op staat. Wie het dan niet is gelukt kan 80 procent van zijn geld terugkrijgen. Tenslotte moet je het ook fysiek kunnen opbrengen. Als we daaraan twijfelen adviseren we het pakket in tweeën te knippen en er toch maar twee jaar over te doen. Sommigen proberen het dan toch, an deren bedanken vriendelijk. Niet erg. Ik heb liever honderd leerlingen min der en een goede mond-op-mond re clame, dan honderd leerlingen meer en een slechte naam". Veranderd Die had het college in de onderwijs wereld enige tijd wel, doordat er in het verleden vaak op de reguliere scholen werd afgegeven. Die houding is veranderd. Wel zegt Dennert dat "het onderwijs en de jeugd worden verwaarloosd", maar hij voegt er on middellijk aan toe: "Dat is niet de schuld van de rectoren en de onder wijsgevenden, die werken keihard. Maar de omstandigheden zijn niet goed, vind ik. Ik heb er zelf in gezeten en keek tien jaar geleden ook uiterst wantrouwend tegen dit soort institu ten aan, maar dat is veranderd door wat ik aan klappen heb zien uitdelen in het reguliere onderwijs. Ik zie ook niet dat daarin positieve veranderin gen komen". Die ontwikkelingen hebben mede tot gevolg gehad dat de onderwijswe reld nu ook anders tegen de particu liere instituten aankijkt. "Tien jaar ge leden was het particulier onderwijs negatief gestigmatiseerd", blikt Den nert terug. "Nu is er sprake van een positievere toonzetting. Er ontstaat hoe langer hoe meer contact. Vreem de scholen bellen voor informatie of sturen leerlingen door voor de huis werkbegeleiding, iets wat we ook doen. Ik heb het gevoel dat we nu ge accepteerd zijn". "We hebben ook een goede toe komst", denkt Dennert, die in januari volgend jaar de activiteiten gaat uit breiden met een taleninstituut 'voor luxe directie-secretaressen en sales managers'. Aan dergelijke uitbreidin gen wordt bij Blankestijn en Vrijber gen- niet gedacht. Vrijbergen geeft naast het onderwijs in de examenvak ken wel een informatica-cursus voor de liefhebbers onder zijn leerlingen, maar meer niet. Groter wil hij per se niet worden, duurder zal wel moeten. "Want de personele kosten zijn gigan tisch". Hij hoeft niet bang te zijn dat hij zich daarmee uit de markt prijst. "Voor de betere instituten is er een constante markt", aldus de directeur die van zijn leerlingen een vignet (IVL) cadeau kreeg, waarin het puntje op de i ontbreekt ("dat wordt na het examen gezet"). Op zijn beurt neemt Vrijbergen z'n leerlingen na het centraal-schriftelij- ke examen mee op een driedaagse ka notocht door de Ardennen. "En daar zit niets psychologisch of financieels achter. Dat is inbegrepen bij de prijs, en dat is één groot feest".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19