'Geen straatgevecht over straatweg' Jubilerend St. Matthias ziet de toekomst zonnig Bezwaren tegen bouw winkels bij Hoofdstraat Voorschoten wil aantijgingen burgemeester Wassenaar weerleggen LEZERS OPGELET! FELICITATIE-BON KABELKRANT FELICITATIE-BON Binnenkort boksen voor jongeren in Wassenaar WASSENAAR - Wassenaarse rand groepjongeren en andere enthou siastelingen kunnen vanaf volgen de week boksen in twee opgeknap te schoollokalen aan de Van Bel- laan. Drie maanden nadat de ge meenteraad een kleine 30.000 gul den opzij legde voor bouwkundige voorzieningen en boksbenodigd- heden, zijn de ruimtes zo klaar als 'het maar kan. Om ze zover te krijgen, hadden toekomstige boksers 550 manuren nodig en werden de dingen die zij niet konden doen, uitbesteed. Offi cieel geopend wordt de boksschool pas in september, na de zomerstilte van juli en augustus. De ingebruik name is vóór deze stilte gepland omdat de jongens letterlijk staan te trappelen om twee avonden per week de ring te verkennen. In 1985 stelde jongerencentrum Nieuw Nijevelt voor het eerst voor om verveling, baldadigheid en agressie via de georganiseerde bokssport te lijf te gaan. Het gedrag van een groepje luidruchtig op groeiende jongeren, ook wel koe- peljeugd genoemd, vormde toen de aanleiding. Het centrum had con tacten met professionele bokslera- ren en kreeg al snel de steun van de kleine PvdA-fractie. Waren in de verkiezingstijd alle partijen enthousiast, het duurde even voordat dat enthousiasme in ooncrete maatregelen werd ver taald en Nieuw Nijevelt als coördi nator aan de slag kon. Inmiddels is het zover en zien volgens wethou der V.C.W. Wensveen de ruimtes er zeer goed uit. Plezierig vindt hij het voorts dat de uitgaven waarschijn lijk binnen het kredietplafond blij ven en de inschrijfformulieren uit gebreide teksten bevatten. Ze wij zen er zelfs op dat veel verzeke raars niets uitbetalen wanneer de polishouder een verwonding op loopt bij het boksen. In den begin ne zijn er twintig boksers, het kun nen er snel meer worden. Evalua ties volgen na een en twee jaar. WARMOND- Heeft u ooit een har monieorkest, een operettekoor, een juniorenorkest, een drumband en een majorettencorps samen het Warmonds volkslied horen vertol ken? Die gebeurtenis heeft van avond plaats, bij de slotmanifesta tie van het jubileumfeest van de door Marieke Haafkens Warmondse Muziekvereniging st Matthias. Zeventig jaar bestaat de vereniging al, maar:"we kijken nu al uit naar het 75-jarig jubileum, want dat wordt helemaal groots", aldus Piet van de Kerkhof, de Voorzitter van St Matthias. Van de Kerkhof ziet de toekomst vol vertrouwen tegemoet. De vere niging heeft veel jonge leden, en zal niet snel uitgestorven zijn. Spe ciaal voor hen heeft de harmonie een paar jaren geleden een stapje terug gedaan. Die speelde eerst in de hoogste klasse 'superieur'. Maar om het voor de jonge mensen leuk te houden moeten de eisen niet te hoog zijn. Nu speelt de harmonie in de ereklasse. Maar veel jeugd heeft ook nade len. "Het ledental kan fluctueren doordat jonge mensen gaan stude ren of de stad uit trekken. Ook wil len de interesses nogal eens veran deren. We moesten twee jaar gele den bijna de marjorettes opdoeken omdat de jazz-gym toen in de be- KERKJE - De Vereniging Oud Oegstgeest houdt vanmiddag drie rondleiding in het Groene Kerkje. Tijdens de rondleidingen, die be ginnen om een, twee en drie uur, wordt verteld over de geschiedenis van het kerkje en de naaste omge ving. langstelling stond. Opeens kan dat dan weer aanslaan, want nu heb ben we 30 majorettes", vertelt Van de Kerkhof trots. Met instrumenten-voorkeuren gaat het al net zo. "We merken nu nog de gevolgen van het Berdien- Stenberg-effect. Heel veel vrou wen willen opeens fluit spelen. Het is ook een ideaal instrument voor de vrouwelijke bevolking, omdat het een licht en klein instrument Toen St Matthias in 1918 werd opgericht was er een toneel-, mu ziek- en zanggedeelte. De zang groep stopte in de veertiger jaren toen de belangstelling ervoor ver dween. Van de Kerkhof:"Die zang vereniging hebben we nooit meer opgericht, want er zijn nu koren ge noeg in Warmond. Met optredens werken we wel eens samen met de operettevereniging uit Sassen- heim". Binnen de toneelvereniging is in de geschiedenis veel veran derd. "Vroeger was het een heren gezelschap. Als er dan vrouwenrol len gespeeld werden, dan hesen ze zo'n kerel in een jurk", vertelt Van de Kerkhof. Zes keer per jaar treedt de toneelverening op. Meestal worden er Kiucnien ge speeld, zodat de mensen 'een avondje lekker kunnen lachen'. Opvang Een muziekvereniging zoals St Matthias, is in een kleine plaats als Warmond belangrijk. "Zo'n vereni ging is een belangrijke opvang voor de jeugd. Muziek leren ma ken, is bovendien iets waarvan je een heel leven plezier kunt hebben. Daarom zijn we de regionale mu ziekschool vorig jaar te hulp ge schoten toen die opgedoekt dreig de te worden. Matthias reageerde DEN HAAG/LEIDERDORP - De Stichting Leefbaar Leiderdorp en een buurtbewoner hebben bij de provincie bezwaar gemaakt tegen de komst van vijf of zes winkels met daarboven enkele huizen op de hoek van de Hoofdstraat tegen over het oude raadhuis. Zij brach ten tijdens een hoorzitting over het bestemmingsplan 'Oude Raad- huisbuurt' naar voren, dat er geen behoefte zou zijn aan een uitbrei ding van het aantal winkels in de straat. Namens de stichting zei mr. A. van Arkel onder meer, dat door het toestaan van extra buurtwinkels de parkeerdruk in de toch al smalle straten zal toenemen. Mevrouw Van Arkel: "Er wordt wel gesteld, dat aan de Berkenkade meer par keerplaatsen zullen komen, maar de vraag is alleen waar dat dan zal zijn. Ook nu al kunnen de bewo ners van het gebied hun auto slecht kwijt. Bovendien is gebleken dat consumenten en middenstanders uit het oude dorp geen behoefte hebben aan de extra winkels. Zij zien liever de directe omgeving ge handhaafd zoals die nu is". Mevrouw Van Arkel haalde te vens aan dat op korte afstand win kelcentrum De Winkelhof is. Vol gens haar zijn er genoeg winkels die aan de eerste levensbehoefte (melkboer, bakker) van de omwo ners voldoen. De woordvoerster van de stich ting noemde het tevens ongewenst dat ook het oude centrum van Lei derdorp meer en meer het karakter gaat dragen van een nieuwbouwge- bied. Dat karakteristieke moet be houden blijven, benadrukte me vrouw Van Arkel. Het bezwaar van de bewoner sloot voor een groot deel aan bij dat van de Stichting Leefbaar Leider dorp. Waarom, vroeg hij zich af, heeft de gemeente niet eerst een onderzoek laten instellen naar de vraag of er wel behoefte aan uit breiding van het aantal winkels is. De man onthulde, dat hij zelfs had aangeboden om de helft van de kosten die dit onderzoek met zich zou meebrengen, voor zijn reke ning had willen nemen. De ge meente is daarop niet ingegaan. De eigenaar van het pand tegen over het oude raadhuis waar de plannen moeten worden gereali seerd, vertelde dat hij over een lijst met namen beschikt van midden standers die belangstelling voor het nieuwe project hebben. Vol gens hem gaat het niet om een uit breiding, maar meer om een con centratie van winkels. snel door lessen over te nemen, zo dat die gewoon door konden gaan", zegt de voorzitter. St Matthias heeft geen eigen oe fenruimte. Dat is niet te betalen. In het verleden heeft dat nogal eens problemen opgeleverd. "Wij huren 't Trefpunt van de Nederlands Her vormde Kerk. Vofig jaar had die geen geld meer om de exploitatie kosten te dragen en toen moesten we er uit. Nu draagt de gemeente bij in de exploitatiekosten, maar dat is een tijdelijke oplossing. We hopen dat de accommodatienota rekening houdt met onze wensen", aldus Van de Kerkhof. In de Dekkerhal in Warmond zal het vanavond om acht uur een groot feest worden. Piet van de Kerkhof kondigt vast aan dat er verrassingen zijn. Na de verschil lende optredens kan er gedanst worden. De Warmondse muzikanten van St. Matthias, gekostumeerd en wel in actie. VOORSCHOTEN/W ASSE NAAR - Burgemeester en wethouders van Voorschoten onderzoeken dinsdag hoe ze de relatie met buurgemeente Wassenaar kunnen verbeteren. Na het fatale ongeluk op de Wassenaarse Rijksstraatweg heeft burgemeester P.H. Schoute fel uitgehaald naar het Voorschotense verzet tegen rijksweg U-west, de weg die Wassenaar als panacee voor haar problemen ziet. door Paul van der Kooij Hij noemde het in interviews en openbare commissievergaderin gen "sinister" en "te triest en te treurig voor woorden" dat de buur gemeente 70.000 gulden spendeert aan acties die zijn gemeente met de problemen laten zitten. Een derge lijke handelwijze zou een "triest gevolg zijn van de regiogedachte. De Voorschotense burgemees ter, P. Cannegieter, heeft zich over inhoud én bewoordingen van de betogen verbaasd. Vooral het woord 'sinister' stuitte hem tegen de borst. "Alsof wij ons hier in de handen hebben gewreven na dat verschrikkelijke ongeluk. Dat is toch al te kras", stelt hij. "Ik ben dan ook zeker niet van plan om in dezelfde toonzetting te reageren. Het mag dan over een straatweg gaan, een straatgevecht mag het ze ker niet worden". En: "We moeten er alles aan doen om te voorkomen dat dit dé toon gaat worden. Dat zou weinig verheffend zijn". Discussie Voorschoten verlangt een zake lijke discussie, waarin alle regiona le zaken en verkeersaspecten aan de orde komen. "Om een dergelij ke discussie gedocumenteerd te kunnen voeren, hebben wij 70.000 gulden opzij gelegd", verklaart de gemeentebestuurder. Gemakkelij* ke conclusies, zoals Wassenaar die trekt, kunnen geen basis zijn voor maatregelen. "De overlastkwestie heeft vele aspecten", noemt Canne gieter dat voorzichtig: "Het gaat niet alleen om verkeersstromen, maar ook om het waarom van ver keersstromen". Persoonlijk denkt hij dat een be langrijk deel van het verkeer op de Rijksstraatweg op Den Haag ge richt is. En die auto's zouden niet graag een ommetje willen maken via de nieuwe verbinding tussen de rijksweg Amsterdam-Den Haag (A44) en Amsterdam-Rotterdam (A4) - dwars door Voorschoten. Bo vendien moet eenieder goed be denken dat een nieuwe rijksweg voor een extra belasting van het milieu zorgt in de toch al zwaarbe laste Randstad. Cannegieter betreurt het dat zijn Wassenaarse collega aan die over wegingen voorbij lijkt te gaan en zich bedient van 'kretologie'; 'enig zins demogogisch te werk gaat'. De suggestie als zou Voorschoten me de-verantwoordelijk zijn voor het ongeval, noemt de burgemeester zelfs "buitengewoon smakeloos. Dat is een niet onderbouwde stel ling die de sfeer, waarin een serieu ze discussie kan opbloeien, belast". De eerste burger van Voorscho ten ziet dergelijke zaken als "ex cessen van een op zich begrijpelij ke emotie. Een zekere frustratie. Het is natuurlijk verschrikkelijk wat daar is gebeurd, maar dat mag niet betekenen dat je gaat tornen aan de normale omgangsvormen tussen gemeenten". Diskrediet De klacht dat Voorschoten 'eng' denkt, weerlegt Cannegieter als volgt: "Toen Wassenaar actie ging voeren vóór de aanleg van rijksweg 11-west, heeft de gemeente geen enkel contact opgenomen met Voorschoten, de getroffene. Wij hebben toen alles uit de krant moe ten vernemen. En men wist zeer goed dat wij diepe bezwaren heb ben tegen de weg die een verscheu rend effect heeft voor Voorschoten en samenhang en leefbaarheid da nig aantast". "Het betekent niet dat wij zeg gen: 'Wassenaar, hou jij de proble men maar' vervolgt hij. "We be grijpen heel goed dat Wassenaar last heeft van het vele verkeer. Maar je komt nu eenmaal niet ver wanneer je zegt: 'Spik, spik, spouw, ik geef de last aan jou'. Dat doen wij ook niet. In onze strijd zetten we alle voors en tegens op een rijtje en proberen wij ook met alternatie ven te komen". Cannegieter vreest geen moment dat Schoute zijn gemeente in dis krediet heeft gebracht door de bik kelharde uitlatingen; "Deze uitla tingen kwalificeren zichzelf. De meeste mensen nemen aan dat ze in alle emotionaliteit zijn gedaan". Het neemt niet weg dat het Voor schotense gemeentebestuur in ac tie komt. Of dat via een brief of via persoonlijke contacten moet ge beuren, durft de burgemeester nog niet te zeggen. "Als we dat dan ver volgens op een andere manier op lossen, zegt iedereen: hé, ze doen niks". In geen geval mag de indruk ontstaan dat Voorschoten campag ne voert tegen Wassenaar. i Wassenaar: "Houding van Voorschoten Lezers schrijven Rijksweg In het Leidsch Dagblad van 8 en 12 april j.l. is erg veel aandacht be steed aan de problemen rond de onveilige situatie van de Rijks straatweg en de vermeende over belasting van die weg. Deze aan dacht was er mede vanwege een zeer ernstig ongeval waarbij helaas vijf mensen om het leven zijn geko men. Dat deze trieste gebeurtenis wordt aangegrepen om opnieuw de aanleg van rijksweg 11-west aan de orde te stellen heeft mij, en vele an deren met mij, verbaasd en teleur gesteld. Naar mijn mening is de aanleg van deze oost-west verbin ding, dwars door Voorschoten, na melijk in geen enkel opzicht een oplossing voor de onveilige situatie of de vermeende overbelasting op de Rijksstraatweg. Immers, reeds lang is bij ver keerskundigen, sociaal-geografen en planologen bekend dat de aan leg van een nieuwe weg altijd nieuw verkeersaanbod oproept. 'We moeten niet de illusie hebben dat extra asfalt een oplossing kan zijn', concludeerde laatst een soci- zijn proefschrift. Dus: niet oude wegen worden ont last, maar de nieuwe wegen roepen nieuwe verkeersstromen op en ra ken eventueel ook vol, Beter is het de oorzaken van overbelasting en onveiligheid aan te pakken. Overigens ben ik persoonlijk van mening dat er geen sprake is van overbelasting op de Rijksstraat weg, want ik moet constateren dat deze weg zelden of nooit een ver melding krijgt bij de verkeersinfor matie op de radio, zelfs niet op mo menten dat elders in het land b.v. tachtig kilometer file staat. De oorzaak van een overbelas ting van een weg (zo die er is), kan tweeledig zijn, namelijk door een tekort aan (gedifferentieerd) open baar vervoer en een tekort aan aan vaardbare woongelegenheid in de buurt van de werkplek van men sen. De eerste oorzaak kan worden aangepakt door verbetering van het openbaar vervoer en de tweede oorzaak kan worden weggenomen door het verbeteren en verruimen van de woongelegenheid in en bij (grote) steden. Planologen hebben hier al onderzoek naar gedaan. Onveilig is de weg doordat voor zieningen ontbreken, op en bij de weg, die moeten bijdragen aan de verkeersveiligheid. Hier zijn drie oorzaken van onveiligheid te noe men. Een. Een te laag viaduct. waardoor voortdurend problemen ontstaan met te hoge vrachtwa gens. Twee. Het ontbreken van een middenbermbeveiliging, hetgeen trouwens ook een probleem is bij iedere tweebaansweg. Drie. De ge makkelijke gelegenheid tot te snel rijden. Ook ten aanzien van de onveilig heid moeten de oorzaken worden weggenomen. Dat zou kunnen door middenbermbeveiliging aan te brengen, te hoge vrachtwagens op deze weg te verbieden' of de doorgang van het viaduct te verho gen. (Is er trouwens ooit nagedacht over het verlagen van het wegdek dat onder het viaduct doorloopt? Dit lijkt me aanzienlijk goedkoper dan het hele viaduct te verhogen). De mogelijkheid snel te rijden kan belemmerd worden door plaatsing van verkeerslichten en/of het op stellen van permanente snelheids- controle-apparatuur. Deze laatste oplossing werkt sterk preventief. De oplossingen in het kader van het openbaar vervoer zijn legio. Zou een shuttle-bus, die in de regio Amsterdam van start is gegaan, geen prachtige oplossing zijn voor de (vermeende) overbelasting van de Rijksstraatweg? Bedenk hierbij dat dagelijks grote aantallen amb tenaren vanuit Voorschoten en Leiden, vaak ook nog vanuit de zelfde omgeving, naar vrijwel de zelfde bestemmingen in Den Haag gaan! Ook een wat meer aangepaste dienstregeling van de NS zou won deren kunnen doen. Inwoners van Voorschoten die in Voorburg of in de buurt van het Haagse station Laan van Nieuw-Oost-Indië wer ken, kunnen gemakkelijk met de trein naar hun werk. Om op deze bestemming te komen, moeten fo rensen uit de Leidse Stevenshof en het Voorschotense Noord-Hof land, aanzienlijk meer moeite doen, Zij dienen in Mariahoeve over te stappen om op het volgende station weer uit te kunnen stappen. Mensen die ik ken zouden de trein genomen hebben als deze be lemmering er niet was geweest, maar gaan nu toch maar met de au to. Met een relatief eenvoudige in greep, die niet veel gemeenschaps geld zal behoeven te kosten (aan passing van de dienstregeling), kunnen weer een aantal mensen in het openbaar vervoer worden ge holpen. Daarmee wordt overigens wel een werkelijke ontlasting van de Rijksstraatweg bereikt. Zo zijn er nog wel meer oplossin gen te bedenken, maar dan in de sfeer van de planologie (dat is ech ter vooral een zaak van provincie en rijksoverheid), waarmee een bij drage geleverd kan worden aan de vermindering van het gebruik van de Rijksstraatweg. Wanneer ik samenvattend de ba lans opmaak, dan kom ik tot de conclusie dat de argumenten voor aanleg van rijksweg 11-west zijn gebaseerd op emotionele en niet- onderbouwde overwegingen, en dat de argumenten tegen de aanleg van de wég zakelijk van aard zijn. Deze zakelijke argumenten zijn van financiële en milieu-techni sche aard, namelijk: hoge (waar schijnlijk overbodige) kosten, zwa re extra milieubelasting (geluids overlast, luchtvervuiling, verlies van groen), verlies van woongele genheid, ontwrichting van een woongemeenschap en een ge scheurd dorp. Weegt dit alles op tegen het voor deel van de vermeende ontlasting van een reeds lang bestaande weg? Een groot gebied in de reeds volle Randstad verliest zijn kwaliteit als woongebied. Ook de aantrekkelijk heid van dit gebied dient als zwaar wegende factor bij een (economi sche) afweging te worden betrok ken. Ik spreek namens velen die vinden dat Voorschoten Voorscho ten niet meer kan zijn als rijksweg 11-west komt. Ik hoop dat de politiek niet voortdurend korte termijn belang tracht na te streven. R. Koopmans Het Wedde 87 Voorschoten Met de Leidsch Dagblad Kabelkrant kunt u t.n.o. GRATIS een felicitatie richten aan familiele den, vrienden en kennissen in de nieuwe Kabelkrant-ru briek,'van harte' Per dag kunnen wij plm. 10 felicitaties plaatsen. Wie het eerst de felicitatie-bon inlevert, maakt dus de meeste kans op uitzending. Deze unieke lezersservice geldt alleen als u nevenstaan de bon gebruikt en opstuurt naar het Leidsch Dagblad Kabelkrant t.a.v. redaktie/fellcltaties Witte Singel 1 2311 BG Lelden U'kunt de bon ook persoonlijk komen afgeven of invullen aan de balie van het Leidsch Dagblad. Niet-lezers betalen voor een felicitatie 25,- (incl. BTW). Voor inlichtingen (géén opgave), bel: 071-144941, tst. 221. 'van harte' - een felicitatie waard! Naam Adres Woonplaats Postcode Tel (wel/geen abonnee) schrijf in de vak|es de door u gewenste tekst

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10