Werkloosheid lager volgens telling CBS Koude douche door handelscijfers VS 'Bankiers op tennisschoenen' mikken op alternatieve winst IMF waarschuwt voor kans op nieuwe crisis Verlies van Fokker over '87 107 miljoen De Benedetti voorlopig buitenspel VRIJDAG 15 APRIL 1988 ECONOMIE PAGINA 7 "De gegevens uit de registratie van de arbeidsbureaus komen vaak niet overeen met de werkelijk heid", aldus het CBS. Het CBS heeft voor het nieuwe cijfer de be staande definitie van de geregi streerde werkloosheid gehanteerd. Het gaat om personen van 16 tot en met 64 jaar, die bij het arbeidsbu reau staan ingeschreven, geen baan hebben en onmiddellijk 20 uur of meer in loondienst willen werken. Uit onderzoek blijkt dat van alle' ingeschreven werklozen bij de ar beidsbureaus 27 tot 29 procent in middels weer een baan heeft ge vonden. Bovendien is ongeveer tien procent van de als werkloos in geschrevenen niet binnen twee we ken voor een baan beschikbaar en wil ongeveer 1 procent minder dan twintig uur per week werken. Dat betekent dat 38 tot 40 procent niet als werkloos beschouwd kan wor den. Daar staat tegenover dat van de bij de arbeidsbureaus ingeschre ven personen die volgens de regi- WASHINGTON (ANP) - Het ziet ernaar uit dat er in de industrielan den voorlopig sprake zal blijven van gematigde economische groei. De aanhoudende onevenwichtig heden in de handel en het forse te kort op de Amerikaanse begroting vormen echter nog steeds een groot risico. Een nieuwe crisis moet niet worden uitgesloten. Dit zegt het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in zijn gisteren gepu bliceerde World Economie Out look, een halfjaarlijks rapport over de vooruitzichten voor de wereld- Het IMF verwacht dat de econo mische groei in de industrielanden iets zal afnemen van 3.1 procent in 1987 tot 2,8 procent dit jaar en 2,6 procent in 1989. Zonder de beurs krach zou de groei dit jaar en vorig jaar 0,25 procent hoger zijn uitge- Het instorten van de aandelen koersen heeft volgens het Fonds overigens ook zijn positieve kan ten. De noodzaak van aanpassings maatregelen wordt beter onder ogen gezien, het risico van 'over verhitting' van de economie in be paalde landen is verminderd en ook het inflatiegevaar is afgeno men. Het IMF verwacht dat de ge middelde inflatie in de industrie landen tot eind 1989 rond de drie procent zal blijven liggen. Volgens het IMF moeten landen die veel meer in- dan uitvoeren (vooral de Verenigde Staten) meer doen om de vraag binnen de per ken te houden, in het bijzonder door het begrotingstekort aan te pakken. De landen met overschot ten (vooral Japan en West-Duits- land, maar ook Nederland) dienen te zorgen voor voldoende binnen landse vraag en de import te bevor deren. Akzo Akzo mag vanaf 27 april het ara- midevezel Twaron weer in Groot- Britannië op de markt brengen. De rechtbank In Londen heeft het in voerverbod - dat sinds vorig jaar van kracht was - voor het superve zel van Akzo definitief opgeheven. Bovendien heeft het Oberlandes- gericht (gerechtshof) in Düsseldorf gisteren in hoger beroep bepaald dat het Amerikaanse chemiecon cern Dupont De Nemours met de verkoop in de Bondsrepubliek van haar eigen supervezel Kevlar in breuk maakt op een belangrijk oc trooi van Akzo. NMB Per 1 mei zal K. Fibbe (69) als voorzitter van de raad van commis sarissen van de NMB Bank worden opgevolgd door ir. J. H. Choufour. Fibbe blijft commissaris tot de al gemene vergadering van aandeel houders in 1989 en treedt dan af wegens het bereiken van de sta tutaire pensioensgrens. Karei Fib be was jarenlang bestuursvoorzit ter en president-commissaris van het failliet gegane OGEM-concern. Olieprijzen De prijzen van ruwe olie op de in ternationale vrije markt zijn giste ren weer wat verder aangetrokken. De belangrijkste Europese olie soort Brent steeg van 16,55 tot 16,65 dollar per vat voor directe levering. De handel was nerveus. stratie niet werkloos zijn, maar een andere baan zoeken, ongeveer 27 procent wel degelijk werkloos is. Per saldo betekent dit dat het aan tal geregistreerde werklozen 30 tot 33 procent lager ligt dan het officië le werkloosheidscijfer. Minister De Koning (sociale za ken) benadrukte dat de doelsteling van het kabinet blijft dat de werk loosheid in 1990 met 200.000 is ge daald en dan volgens de oude tel ling ongeveer 500.000 bedraagt. De vice-voorzitter van de FNV, Johan Stekelenburg. zei in een re actie op de nieuwe cijfers dat de werkloosheid niet met allerlei defi nities kan worden opgelost. "We zullen heel hard moeten blijven werken om het aantal werklozen te verminderen. Het kabinet heeft zich ten doel gesteld de werkloos heid terug te brengen van 700.000 naar 500.000. Als de nieuwe cijfers van het CBS juist zijn en er plotse ling 200.000 minder werklozen zijn, moet de werkloosheid dus naar 300.000 worden teruggebracht. Want dat is de opdracht die we el kaar hebben gegeven". In het werkloosheidsniveau in de industrielanden verwacht het IMF de komende twee jaar even eens weinig verandering. In Euro pa is de arbeidsmarktsituatie nog verslechterd, Groot-Brittannie uit gezonderd. Het IMF schrijft dat toe aan het achterblijven van de econo mische groei en het hoge niveau van de loonkosten. In 1986 en 1987 zijn de reële lonen in veel Europese landen weer sneller gaan stijgen. Voor de ontwikkelingslanden voorspelt het IMF een toeneming van de economische groei van 3,1 procent in 1987 tot 3,7 procent dit jaar en 3,9 procent in 1989. De groei blijft niettemin te bescheiden om duidelijke verbetering te brengen in de positie van de Derde Wereld, zeker in het licht van de forse be volkingsgroei. Wel is de schulden positie van de ontwikkelingslan den vorig jaar voor het eerst sinds het uitbreken van de schuldencri sis in 1982 duidelijk verbeterd. Dat was te danken aan het herstel van de grondstoffenprijzen en maatre gelen voor aanpassing van de eco- Voor de wereldhandel tenslotte ziet het IMF dit jaar een opgaande lijn. Het volume van de handel zal groeien met 5,5 procent na een toe neming. met 4,9 procent in 1987. Volgend jaar zakt de groei echter terug naar 4,3 procent. AMSTERDAM Deze week was het weer een kwestie van afwach ten. Wachten op belangrijke din gen die pas gisteren in hun volle betekenis bekend werden. Zo werd de halfjaarlijkse bijeenkomst ge houden van het Internationale Mo- door C. Wagenaar netaire Fonds (IMF), terwijl daar naast de langzamerhand berucht geworden maandelijkse publikatie van de Amerikaanse handelscijfers kon worden verwacht. Beide zou den bepalend kunnen zijn voor de koersvorming van de Amerikaanse dollar en daarom was vooral het grote publiek op vrijwel alle be- FRANKFURT (AP) - In de West- duitse pers zijn ze al gebombar deerd tot de 'bankiers op tennis schoenen'. de jonge, linkse zaken mensen die op 2 mei de deuren zul len openen van de Oekobank in Frankfurt, een financiële instelling voor milieu- en vrouwvriendelijke investeringen. door Joan Fischer/AP De ontwikkeling van milieuveili ge energiebronnen als vervanging voor kernenergie, 'schone' land bouw en zelfhulpcentra en bedrij ven voor vrouwen zijn projecten waarvoor de Oekobank graag een startkapitaal beschikbaar zal stel len, mits het bedrijfsplan voldoet aan de eisen van het kapitaal. Er moet winst gemaakt worden, maar niet in de wapenindustrie en niet door investeringen in Zuidafrika. "Het belangrijkste verschil tus sen de Oekobank en gewone ban ken is onze houding ten aanzien van politieke en milieuzaken, maar BRUSSEL Carlo de Benedetti heeft de strijd om de controle over de Generale Maatschappij van Bel- gie voorlopig verloren. De aandeel houders van de Generale lieten hem gisteren op hun buitengewo ne vergadering in Brussel met lege handen achter. Zij weigerden hem of een van zijn aanhangers in de nieuwe Raad van Bestuur van de grootste onderneming van het land te kiezen. door Hans de Bruijn Voorlopig kan de Italiaanse fi nancier dus niets doen met zijn ruim 47 procent van de Generale- aandelen. Zijn tegenstrevers - en dan vooral de Franse Compagnie Financiere de Suez - kregen 55 pro cent van de stemmen en maken voorlopig de dienst uit bij de Gene rale. De elf (Belgische) leden tellende Raad van Bestuur werd met twaalf nieuwe leden uitgebreid. Daarvan zijn zeven Fransman, vier Belg en een Luxemburger. De Generale heeft de Italiaan buiten de deur we- langrijke effectenbeurzen in de eerste helft van deze week nogal te rughoudend. Kenmerkend voor het toch niet onvriendelijke beursklimaat van de laatste tijd betekende dit geens zins dat er van lauwe stemming sprake was. Vrijwel elke effecten beurs meldde zelfs nieuwe mijlpa len, waarbij de meest markante in Tokio. De beurs van Japan kwam zelfs voor de eerste maal in de ge schiedenis boven de 27.000 na een stijging dit jaar van ruim 27 pro cent. Toppen Maar ook in New York en Am sterdam werden nieuwe toppen ge meld, zij het van beperkter allure. Zo begon onze beurs maandag met een nieuw hoogtepunt van dit jaar. onze manier van werken is hetzelf de," aldus de 34-jarige Torsten Martin, die optreedt als woordvoer der van de bank. "Goede bedoelin gen zijn natuurlijk mooi. maar de cijfers moeten wel in balans zijn". Alle negen medewerkers van de bank hebben jarenlange ervaring in het bankwezen of een uitgebrei de economische opleiding. De 40- jarige directeur Hans-Peter Schrei- ner heeft in de directie van twee banken gezeten. De gevestigde bankierswereld. inclusief de reus achtige Deutsche Bank, heeft tot dusver geen enkel commentaar ge geven op de oprichting van de jeugdige instelling. "De gevestigde banken beschouwen ons beslist ten te houden, maar staat nu in be langrijke mate onder controle van Franse financiers. Maar De Benedetti geeft de strijd nog niet op. Bij de stemming maak ten Suez en aanhang namelijk ge bruik van twee van de twaalf mil joen nieuwe aandelen die de Gene rale in januari heeft uitgegeven om de Italiaan buiten de deur te hou den. Alleen daardoor haalden Suez c.s. de meerderheid. De Benedetti bestrijdt echter de rechtmatigheid van die uitgifte en zal de uitslag van de stemming daarom voor de rechter aanvech ten. Stelt die hem in het gelijk dan zijn alle besluiten van deze aan deelhoudersvergadering ongeldig. De stemming verliep overigens niet gladjes. De computer die de ruim 32 miljoen stemmen van de 1156 aanwezige aandeelhouders moest tellen begaf het 's morgens. Daarom moesten de formulieren met de hand worden gecontroleerd en geteld. Dat karwei duurde vier uur. Volgens De Benedetti hebben zich onregelmatigheden voorge daan en hij liet dan ook een voorbe houd tegen de uitslag aantekenen. Ook bij de vaststelling van de lijst voor zowel het algemene beurscij- fer als voor de lokale markt. Woensdag werden die toppen op nieuw verhoogd en hierdoor kwam de stijging in Amsterdam sinds be gin dit jaar uit op 24 procent, waar mee onze beurs tot de meest geste gen aandelencentra van de wereld kan worden gerekend. Alleen Bel gië wist door de herrie rond de aan delen Generale Maatschappij nog iets meer op te lopen tot een stij ging van 31 procent. Ook Wall Street hield zich deze week aanvankelijk goed. In drie dagen kwam het koerspeil van de Dow Jonesindex 17 punten vooruit en overschreed daarbij voor het eerst sinds de oktober-krach de barriëre van de 2100. Begin deze maand was er nog strijd om de 2000, zodat de stemming bij overi gens beperkte omzetten sterk ver beterde. Toch is het veelzeggend dat in New York de stijging dit jaar fors bij de andere grote effecten beurzen is achtergebleven, want er kwam niet meer bij dan 4,5 pro cent. In Frankfurt bedraagt sinds eind 1987 de koersstijging 15 pro cent en in Zürich 12 procent. Al leen Londen doet het nog slechter dan Wall Street, want hier komt de stijging 'op slechts 3 procent uit. Maar dat komt door de vaste stem ming van het Britse pond in de af gelopen paar maanden. Teleurstelling Afwachtend, maar toch positief. Zo was het deze week tot donder dag op de meeste effectenbeurzen gesteld. En die positieve verwach tingen werden aanvankelijk niet beschaamd. Zo bevestigden de ze ven grote industrielanden het vorig jaar gesloten akkoord de dollar op het huidige niveau te stabiliseren en afglijden zowel als fors stijgen te verhinderen. De dollar bleef daar- niet als concurrentie", aldus Schreiner. De Oekobank heeft van meer dan 12.000 geldschieters een kapi taal gekregen van 7,7 miljoen mark. Het geld is afkomstig van milieu-organisaties, de Groenen, en particulieren die minimaal 100 mark hebben ingelegd. De Deut sche Bank heeft, ter vergelijking, een kapitaal van 9.7 miljard mark. Het Bundesaufsichtsamt fur das Kreditwesen heeft de Oekobank op 7 maart definitief toestemming gegeven om van start te gaan. maar wel enkele beperkende voorwaar den opgelegd. Zo zal de Oekobank een maximaal kredietvolume mo gen hanteren van driemaal het be met aandeelhouders zijn volgens hem fouten begaan. Al 's morgens was duidelijk dat het blok rond Suez en de Belgische AG-verzekeringsgroep, dat nauw samenwerkt met de 'oude' leiding van de Generale, niet met De Bene detti in zee wilde. De Frans-Belgi sche groep verwijt de Italiaan dat hij, hoewel hij geen meerderheid bezit, toch de leiding van de Gene rale wil hebben en de baas wil spe len. Voorzitter Renaud de la Geniere van Suez zei dat met De Benedeti geen zaken te doen vallen zolang hij naar de absolute macht blijft streven en gerechtelijke procedu res blijft aanspannen tegen zijn te genstrevers. "We willen in de Raad van Bestuur van de Generale geen aandeelhouders die zo aanvallen". De Italiaan op zijn beurt verweet Suez dictatoriale neigingen, omdat het met 31 procent van de aandelen maar liefst zeven leden van de nieuwe, nu 23 leden telende. Raad van Bestuur levert, maar hem met 47 procent (van de oude aandelen) volledig buiten de leiding van de Generale houdt. "Zo ga je niet met de rechten van de minderheid om". door aan de vaste kant, mede op gunstige verwachtingen voor de handelscijfers. Algemeen werd daarbij aangenomen dat het al eni ge maanden teruglopende tekort in februari verder zou zijn teruggelo pen en op ca. 11 miljard dollar zou zijn beland. Daarbij werd uitge gaan van de gestage vermindering van Japanse handelsoverschotten en de enorme stijging van Ameri- ka's export naar onder meer Japan. In maart steeg die zelfs met 55 pro cent, terwijl Japans export naar Amerika met 10 procent afnam. Dit moet, zo wordt algemeen aangenomen, dit jaar een duidelij ke verbetering van Amerika's bui tenlandse handelspositie geven. Gisteren bleek helaas dat die prog nose nog wat te voorbarig was. Wat zo mooi op koersgebied leek te worden, veranderde radicaal, toen bleek dat het Amerikaanse han delstekort over februari niet 11 mil jard dollar, maar 13,83 miljard dol lar bedroeg en daarbij 1,39 miljard dollar hoger is uitgevallen dan over de januarimaand. Stemming De verbeteringstrend, die sinds november was opgetreden, werd hiermede hardhandig afgebroken en betekende voor het ïntèrnatio- nale effectenbeurswezen alsmede de valutamarkt een koude douche. De dollar liet prompt in Amster dam ruim 3 cent vallen. Wall Street opende 40 punten lager en eindig de met ruim 100 punten verlies. Op alle nog gangbare beurzen sloeg de stemming eveneens radicaal om. In Amsterdam liet de stem mingsindex alle behaalde terrein winst volledig vallen. Een lelijke tegenvaller, want volgens de oude ANP/CBS-index, die nog juist vóór de jobstijding werd opgemaakt, liet het algemene beurscijfer een drijfskapitaal. hoewel normale banken volgens woordvoerder Martin achttien maal hun kapitaal mogen uitlenen. Die beperking was noodzakelijk omdat de Oekobank niet is opge nomen in een fonds dat stroppen voor banken dekt. De gevestigde bankwereld heeft blijkbaar geen vertrouwen in de stabiliteit van de Oekobank. Het fonds, dat is opge zet door de particuliere banken, heeft gezegd over twee tot driejaar te zullen bekijken of de Oekobank als lid kan worden opgenomen. Met een aantal banktechnische vernieuwingen hopen de Oekoban- kiers een bijdrage te leveren aan de uitvoering van hun idealen. Zo AMSTERDAM (GPD/ANP) Vliegtuigfabrikant Fokker heeft over 1987 een verlies geleden van 107 miljoen gulden. In dat bedrag zit onder andere 147 miljoen gul den voor tegenvallende ontwikke lingskosten van de F-50 en F-100 naast een onbekend bedrag aan schadevergoedingen voor de te late aflevering van de F-100. Volgens E. Nederkoorn, de fi nanciële topman van Fokker, heeft het concern daarmee in een keer schoon schip gemaakt. De vlieg tuigbouwer is nu overgestapt van de ontwikkelingsfase naar de serie- produktie van de vliegtuigen. Hoe wel Nederkoorn niet verwacht dat de twee projecten de komende paar jaar aan de winst zullen bijdra gen, is hij ervan overtuigd dat bei de projecten op termijn winstge vend zulleo zijn. Hoeveel vliegtui gen Fokker moet verkopen om quitte te spelen, wilde Nederkoorn niet zeggen. Het concern is echter optimistisch gestemd over de toe komst. In totaal hebben de overheid en de banken nu zo'n miljard gulden gestoken in de ontwikkeling van de Fokker 50 en de Fokker 100. Ne derkoorn kondigde gisteren aan dat de uitgifte van aandelen, waar mee de overheid een belang van 49 procent in Fokker verwerft, bin nenkort zal plaatshebben. De 212 miljoen gulden die de overheid daarvoor moet betalen, is reeds aan Fokker voorgeschoten. Maar Fok ker wil snel af van die afhankelijk heid van de overheid en de banken. Volgens de Fokker-topman moet de deelname van de overheid als tijdelijk worden gezien. Fokker kan nooit goed functioneren als de ondernemingsleiding bij het ne men van belangrijke beslissingen voor zijn voortbestaan van de over heid en de banken afhankelijk blijft. Fokker probeert daarom institu tionele beleggers en investerings banken in het buitenland te inte resseren voor deelname in het be drijf. Volgens ingewijden zouden enkele grote Amerikaanse pen sioenfondsen belangstelling tonen ZUIDAFRIKA - Minister De Korte heeft de Economische Voorlich tingsdienst EVD opdracht gegeven in het overheidsblad Export Maga zine niet langer berichten op te ne men over exportmogelijkheden naar Zuidafrika. Export Magazine hield tot dusver het bedrijfsleven op de hoogte van mogelijkheden in Zuidafrika projecten uit te voeren. BEI JRS W E E K stijging zien tot zes punten. Ook die winst ging vrijwel volledig ver loren. Dit betekende voorts dat over een breed front de eerder deze week opgebouwde koerswinsten eveneens moesten worden terug gegeven. Alle internationals was dit lot beschoren. Een paar geluk kige, met fraaie bedrijfsberichten. als de VNU en Tulip Computers, konden echter toch nog enige waardestijging overhouden. Aan het fusiefront dienden zich ditmaal de Nedlloyd en Landrë Glinderman aan met rond 5 pro cent meer aan beurswaarde. Maar bij Hoek-Loos, Holec, Drukkerij De Boer en Wegener was het feest weer voorbij. De Europese optiebeurs liet sterk aanzwellende omzetten zien tot ruim 79.000 contracten giste ren.. Hierdoor ontstond een dagge middelde voor de werkweek van 48.000 opties tegen een daggemid delde van 33.800 in de drie dagen na Pasen. De olies waren verreweg nummer één, met soms een kwart van de dagomzet. Maar ook Philips trad op de voorgrond, alsmede de Nedlloyd, toen de fusiespeculatie weer van zich liet horen. wordt het mogelijk gemaakt om le ningen te sluiten met een gedeeld risico. Als bijvoorbeeld 10 mensen een bedrijf willen beginnen en een lening van 50.000 mark nodig heb ben, kunnen zij hun aansprakelijk heid beperken tot 5.000 mark per persoon. De Oekobank is een politiek on afhankelijk organisatie, hoewel de sympathie en financiële steun vooral van links komt. "Wij zijn geen Groene partijbank. oi" een bank voor uitsluitend progressieve mensen of de man in de straat," al dus Martin. „De vernietiging van het milieu, de bewapening en ram pen als Tsjernobyl treffen mensen van alle klassen en alle politieke overtuigingen." De Oekobank hoopt hulp te kun nen bieden aan het toenemend aantal jonge, linkse ondernemers in de Bondsrepubliek die vaak werken in een collectief verband. Maar de Oekobank zal ook gewone consumptiekredieten verstrekken aan particulieren die een nieuwe auto willen kopen of hun huis wil len verbouwen voor aandelen Fokker. Hiermee zou Fokker onafhankelijker wor den van de Staat en zou de over heid zich op termijn weer uit Fok ker kunnen terugtrekken. Fokker wil hier zelf niets naders over zeg gen. behalve dan dat er met buiten landse beleggers gepraat wordt. Granaria mag toch buiten beurs om graan vervoeren DEN HAAG (ANP) - Het Rotter damse veevoederbedrijf Granaria krijgt toestemming om met 24 duwbakken een deel van de trans porten van het bedrijf te gaan ver zorgen. Het bedrijf is echter tevens de laatste die een dergelijke ver gunning krijgt. Dat heeft minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) gisteren in Den Haag bekend ge maakt. Het inzetten door Granaria van duwbakken voor eigen ver voer, waarbij de duwboten per ge legenheid zouden worden ge huurd, wordt al maandenlang fel bestreden door de binnenschip pers. Zij vrezen namelijk dat daar door grote hoeveelheden lading niet meer via de schippersbeurzen worden aangeboden en dus aan de neus van de particuliere schippers voorbij gaan. Bestuurder De Vries van de schippersbond ONS kondigde di rect na afloop van de mededelin gen van de minister aan dat de schippers in beroep zullen gaan te gen de vergunning voor Granaria. Volvo hult zich in stilzwijgen over nieuwe auto BORN/HELMOND (GPD) De Volvo-leiding in Helmond hult zich in stilzwijgen over berichten dat het concern in juni van dit jaar met een nieuwe auto op de markt komt, de Volvo 440. Een auto die rond de 40.000 gulden moet gaan kosten en die bedoeld is voor de zakenwe reld. Volvo-woordvoerder J. W. Buij wilde het bericht bevestigen noch ontkennen. De nieuwe Volvo ('een vijfdeurs hatchback') zou op de Europese markt moeten gaan concurren met auto's als de Ford Scorpio, de Audi 80, de (nieuwe) VW Passat en de Opel Omega. Het zou voor Volvo een aantrekkelijke markt zijn om dat duurdere auto's per stuk meer winst opleveren. Zeker voor een re latief klein autoconcern als Volvo Car. Het onverwachte succes dat Volvo met de 480 in Europa boekt, zou betekenen dat het concern in de duurdere markt nog beter kan Het is geen geheim dat Volvo de laatste hand legt aan een nieuwe auto, die is afgeleid van de Volvo 480, het huidige vlaggeschip. Naar verluidt zouden twee varianten van dit model min of meer produktie- gereed zijn, zowel in een hatch- back- als een sedan-uitvoering. Volvo-president ir. A. Deleye wees er onlangs op dat het nieuwe model pas op de markt komt als de verko pen van de 300-serie, die over de topjaren heen is, aanmerkelijk te ruglopen. Op dit moment zou dat echter nog niet het geval zijn en schommelt de produktie van de 300-serie nog rond de 100.000 stuks per jaar. Bekend is ook dat met de nieuwe Volvo's het huidige produktenpro- gramma in Born wordt uitgebreid; ze zullen naast de 300-serie worden gemaakt en zijn niet bedoeld om die te vervangen. Als de 300-serie goed blijft verkopen, is op termijn uitbreiding van de produktiecapa- citeit in Born noodzakelijk. BOUWVAKKER De werknemer in 'de bouw loopt naar verhouding grote risico's voor zijn gezondheid. Vaak is er sprake van een combina tie van factoren die zijn gezondheid bedreigen. Vooral rugklachten ko men veel voor. Ook is er een grote belasting als gevolg van geluids overlast en een slecht klimaat. Af hankelijk van het werk kunnen daarnaast ook chemische verbin dingen zoals asbest en oplosmidde len, en stof de gezondheid schaden. Dat blijkt uit een onderzoek van de vakgroep Arbeidsgeneeskunde van de Rijksuniversiteit Limburg. DEN HAAG (GPD/ANP) Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) telt ongeveer 30 procent minder werklo zen dan het officiële werkloosheidscijfer aangeeft. In fe bruari ^ou Nederland niet 685.000 werklozen, maar 485.000 hebben gehad. Het CBS schrijft het verschil toe aan de ver vuiling van de gegevens zoals die bij de arbeidsbureaus be kend zijn.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7