Strijd zal opleven in Afghanistan' Baalbergenftj* Chirac: geen invloed voor Franse immigranten Verwachting na akkoord Helmut Kohl wil geen kemwapenviij Europa Perez de Cuellar doet nieuw vredesvoorstel Etiopië: Hulporganisaties voeren geheime missies uit' Moeders eisen vrijlating van Salvadoraanse gevangenen Neem die stap nu. hülsta !2! KATWIJK VRIJDAG 15 APRIL 1988 PAGINA 5 GENÈVE (Rtr/AFP/DPA) - Na elf onderhandelingsrondes gedurende bijna zes jaar hebben Afghanistan en Pakistan gisteren iff Genève een akkoord ondertekend dat onder meer dient te voorzien in de terugtrekking van de naar westerse schatting 115.000 Sovjetmilitairen uit Afghanis tan. De overeenkomst is voor een deel mede ondertekend door de Sovjetunie en de Verenigde Staten, die optreden als „garantie-machten" voor de naleving ervan. Diego Cordovez, de bemiddelaar voor de Verenigde Naties die reeds bij de eerste onderhandelingsron de in juni 1982 als pendeldiplomaat optrad, zei gisteren in het Palais des Nations, het VN-hoofdkwartier waar de plechtigheid plaatsvond: „Een stuk papier garandeert nog geen vrede". Volgens Cordovez zal in de nabije toekomst duidelijk moeten worden of het bereikte ak koord daadwerkelijk zal leiden tot het einde van de oorlog. Het islami tische verzet in Afghanistan, de mujaheddin, heeft reeds herhaal delijk te kennen gegeven de strijd tegen het communistische bewind in Kabul voort te zullen zetten. President Zia ul-Haq van Pakis tan. het gastland voor ongeveer drie miljoen Afghaanse vluchtelin gen. verklaarde gisteren in Islama bad te verwachten dat het bewind in Kabul, de Volksdemocratische Partij (PDPA) van Najibullah, niet lang meer in het zadel zal blijven. „Als Najibullah kan aanblijven, wens ik hem veel succes. Maar ik denk niet dat dit succes van lange duur zal zijn", aldus de Pakistaan se president. Zia meent dat de Afghaanse ver zetsstrijders het huidige bewind ten val zullen brengen. „Als het be wind verdwijnt door de inspannin gen van Cordovez", zo zei hij, „vind ik dat prima. De opstandelingen zullen het bewind zéker ten val brengen." Volgens de Pakistaanse president vorrht het Geneefse ak koord een bewijs voor de „moed" van de verzetsstrijders en van de drie miljoen Afghaanse vluchtelin gen op Pakistaans grondgebied. De tegenspeler van Pakistan in de onderhandelingen, de Afghaan se president en partijleider Naji bullah, verklaarde gisteren dat zijn land na het „succes" van de Ge neefse besprekingen een onafhan kelijke en niet-gebonden koers zal varen. Tijdens een toespraak bij de opening van een islamitische uni versiteit in de hoofdstad Kabul zei Najibullah dat het aan de Afghaan se bevolking is haar regering te kie zen. Hij doelde hiermee op de par lementsverkiezingen die op 5 april zijn begonnen. Het verzet heeft deze verkiezin gen als „bedrog" afgedaan. De mu jaheddin streven een volledig isla mitische regering na, waarin geen plaats is voor vertegenwoordigers van de communisten. Daarmee wijst het verzet ook initiatieven af van de onderhandelaars in Genève, die zijn overeengekomen na de on dertekening van het akkoord ver der te praten over de vorming van een zo breed mogelijke overgangs regering. Het akkoord, dat niet expliciet voorziet in een regeling voor een staakt-het-vuren, zal vanaf 15 mei van kracht zijn. De plechtigheid in de historische raadskamer van het Palais des Na tions nam gisteren iets meer dan een kwartier in beslag. Volgens sommige aanwezigen was in de zaal, waar wandschilderingen de verbroedering der continenten ver beelden, sprake van een „kille" sfeer. Het was voor het eerst sinds het begin van de onderhandelin gen dat de Afghaanse minister van buitenlandse zaken, Abdul Wakil, en zijn Pakistaanse ambtgenoot, Zain Noorani, in dezelfde ruimte plaatsnamen. De twee bewindslie den kwamen door afzonderlijk Mijnexplosie In de Perzische Golf heeft zich gis teren onder de waterlijn van het Amerikaanse fregat Samuel B. Ro berts een explosie voorgedaan. Daarbij raakten tien opvarenden gewond. Na de ontploffing maakte het schip water, maar kon op eigen kracht verder varen. Stonehouse De auteur en vroeger Britse mi nister John Stonehouse, die in 1974 zijn eigen dood ensceneerde, is gis teren op 62-jarige leeftijd overle den. Hij werd getroffen door een hartaanval en overleed in het zie kenhuis. Bangladesh President Ershad van Bangla desh heeft vandaag de vrijlating aangekondigd van alle politieke gevangenen, met uitzondering van criminelen en mensen die zijn op gepakt wegens het gooien var bommen tijdens recente demon straties naar de president. schudden elkaar BONN - De Westduitse kanselier Kohl heeft het verlangen van Mos kou naar een kernwapenvrij Euro pa rigoreus van de hand gewezen. „Ook in de toekomst vormen de combinatie van conventionele en nucleaire opties de wezenlijke ba sis van onze veiligheid. Een. ook maar ten dele doorgevoerde, denu- clearisatie van Europa betekent het einde van de strategische een heid van het bondgenootschappe lijk gebied en stelt de geloofwaar digheid van onze afschrikking ter discussie". door Hans Hoogendijk Hij zei gisteren op een speciaal congres van de CDU over vrede en veiligheid, dat Bonn bereid is tot een dialoog met het Oostblok, maar alleen vanuit een vast in het Westen verankerde positie. Kohl ging slechts zijdelings in op het in Westduitsland zeer omstreden NAVO-plan de raketten voor de kortere afstand te moderniseren. „De Westduitse regering neemt zeer intensief deel aan de beslis singsproces over de toekomst van de NAVO en zal de gemeenschap pelijke resultaten zonder beperkin gen meedragen," zei hij. „Deze re sultaten zullen zich uitsluitend ori ënteren op het veiligheidsbelang van de Alliantie. Dat geldt zowel in relatie tot het overeindhouden van het defensieve vermogen, hetgeen vanzelfsprekend moderniseren in houdt. als op het gebied van de wa penvermindering". De liberale minister van buiten landse zaken Genscher. waar schuwde voor overijlde beslissin gen over een modernisering van de raketten voor de korte afstand. Hij benadrukte dat er eerst een 'totaal plaatje moet komen'. De Ameri kaanse ambassadeur in Bonn, Burt, riep op het CDU-congres de Westeuropese leiders gisteren in Bonn op zich bij hun beslissingen over de toekomst van de NAVO te laten leiden door de gedachte dat „als iets niet kapot is. je het ook niet moet proberen te repareren". Burt verwierp alle gedachten over alternatieve NAVO-strategieen en structuren, zoals een veiligheids verdrag met het Warschaupact, de denuclearisering' van Europa, een 'defensieve' verdediging of een de- JERUZALEM - Een bejaarde joodse man huilt op een begraaf plaats in Holoniets ten zuiden van de hoofdstad Tel Aviv, tij dens een bijeenkomst ter nage dachtenis aa n de 6 m iljoen joodse slachtoffers van de nazi-terreur uit de jaren dertig en veertig. Met het geloei van luchtaanvalsirenes werd giste ren op veel plaatsen in Israël de jaarlijkse herdenking ingeluid. Het verkeer kwam twee minuten tot stilstand en de radio zond de hele dag ernstige muziek uit. Res taurants en andere uitgaanscen tra waren op Holocaust-dag bij de wet gesloten. De Dag ter Herdenking van Martelaren en Heldenzoals de herdenkingsdag officieel heet. wordt gehouden op de datum waarop in 1943 in het ghetto van Warschau de opstand begon te gen de nazi-bezetters. Ruim 2000 Israëliërs, onder wie veel jonge ren. zijn dit jaar naar Polen ge reisd om de plechtigheden rond de ghetto-herdenking bij te wo nen. In Israël werd gisteren ver ontwaardigd gereageerd op een verklaring van de Poolse rege ring waarin het 'gewelddadige gedrag' van Israël ten opzichte van de Palestijnen een beledi ging voor de nagedachtenis van de verdedigers van het War- schause ghettowerd genoemd. NEW YORK (AP) - Secretaris-ge neraal Perez de Cuellar van de Ver enigde Naties heeft een nieuw voorstel gedaan in een poging een eind te maken aan de Golfoorlog tussen Iraq en Iran. Volgens zegs lieden van de VN is Perez de Cuel lar er inmiddels van overtuigd dat de standpunten van deze beide lan den dermate uiteen liggen dat een bekrachtiging van de staakt-het- vuren resolutie zondermeer niet mogelijk is. Volgens de zegslieden, die met met name genoemd wilden wor den, roept Perez de Cuellar in zijn nieuwe vredesplan op tot een gro tere eigen rol in de pogingen de Golfoorlog te beeindigen. Zij voor stel was vervat in een vertrouwelijk schriftelijk rapport dat woensdag aan de Veiligheidsraad werd aan geboden. De Veiligheidsraad had Perez de Cuellar verzocht in New York vier ronden van onderhandelingen te houden met Iraanse en Iraakse ver tegenwoordigers met de bedoeling een duidelijke steunverklaring van beide landen te krijgen ten aanzien van VN-resolutie 598, waarin wordt Amerikanisering van de westerse verdediging, als 'overbodig en ge vaarlijk'. De ambassadeur, wiens mening veel gewicht heeft in Washington, ziet niets in een 'veiliggheidspart- nerschap' met Moskou, omdat zo'n verbond, volgens hem, berust op de verkeerde inschatting dat de Sovjetunie geen ernstige militaire bedreiging meer vormt voor het Westen. Hij begroette de pogingen om de Westeuropese Unie, WEU, nieuw leven in te blazen, maar „niet als alternatief voor de Ameri kaanse inbreng, doch als verster king van de Europese pijler binnen het bondgenootschap". Burt zei dat bij de discussies over de koers van de NAVO alle part ners rekening moeten houden met de speciale situatie van Westduits land. „Het antwoord op de specifie ke Duitse situatie is het concept van nucleaire risico-deling. Voor de VS betekent dat een duidelijk 'nee' tegen het concept van een tot Europees grondgebied beperkte atoomoorlog, voor Westduitsland betekent dit afkeuring van de-nu- clearisering van het eigen grondge bied". De NAVO moet 'op dezelfde koers' blijven en vanuit die positie onderhandelen met het Oostblok." aldus Burt. De Sovjetambassadeur Kwizins- kij verklaarde op hetzelfde congres dat 'de Sovjetunie een koers vaart die is gericht op de totale vernieti ging van alle nucelaire wapens en andere massavernietigingsmidde- len nog in deze eeuw. tegelijk met een drastisch vermindering van de conventionele wapens'. Hij prees de constructieve houding van de Westduitse regering in het ontwa peningsproces. Eerder had kanselier Helmut Ko hl uitvoerig stilgestaan bij de Duit se deling. Kohl benadrukte dat zijn regering het streven naar hereni ging met de DDR nooit zal opge ven, „maar alle democraten in ons land moeten het erover eens zijn dat het Duitse vraagstuk niet naar het voorbeeld van de machtspoli tiek uit de negentiende eeuw kan worden opgelost. Oorlog en geweld zijn voor ons geen politieke midde len. Wie de toekomst van een vrij Duitsland ter harte gaat, kan alleen een politiek steunen, die op solda- riteit en een nauwe band met het Westen berust en op een construc tieve relatie met het Oosten" ADDIS ABEBA (AP) - Etiopië heeft westerse hulporganisaties er gisteren van beschuldigd geheime operaties uit te voeren. Zij zouden dit doen onder de dekmantel van het verlenen van humanitaire hulp. „Er zijn zekere charitatieve instel lingen en individuen geweest die instrumenten waren van de vijan den van Etiopië en dergelijke ac ties kunnen niet eenvoudig terzijde worden geschoven," aldus het Etiopische Nieuwsagentschap Op 6 april gaf Etiopië alle hulp verleners in het noorden van het land opdracht dat gebied te verla ten „om persoonlijke veiligheids redenen". In het noorden worden 3,2 miljoen mensen met de honger dood bedreigd. Er heerst al jaren lang een burgeroorlog in de twee noordelijke provincies Tigre en Eritrea. Gisteren kwam een speciale VN- gezant in Addis Abeba, de hoofd stad van Etiopië aan, om de uitwij zingen van de hulpverleners aan te vechten. De VN-vertegenwoordi- ger, de Fin Ahtisaari, zal ook over leg plegen met hulporganisaties en ambassadeurs van westerse landen en van de Sovjetunie, de belang rijkste bondgenoot van de Etiopi sche regering. De Verenigde Naties hopen dat Ahtisaari ook toestem ming krijgt voor een ontmoeting met president Mengistu Haile Ma- riam van Etiopië. De hulporganisaties hebben vol gens het persagentschap ENA „se rieuze misdaden" gepleegd door onjuiste informatie de wereld in te sturen over de droogte in het noor den. „Het Internationale Rode Kruis staat hierbij vooraan. Het heeft direct of indirect steun ver leend aan separatistische bandie ten," aldus het persbericht. Het Rode Kruis wil niet op de be schuldiging ingaan, omdat het vol gens de organisatie geen zin heeft in een woordenstrijd te vervallen. Volgens westerse functionarissen zijn de hulpverleners het land uit gezet om ooggetuigen te verwijde ren aan de vooravond van een grootscheeps offensief tegen de guerrillastrijders in het noorden. SAN SALVADOR (IPS) - Sal vadoraanse moeders, wier zonen zijn gevangen genomen, vermoord of vermist, hebben woensdag in San Salvador een protesttocht ge houden naar het ministerie van jus titie. Ze eisten de vrijlating van 42 politieke gevangenen, die in diver se gevangenissen worden vastge houden. Aangekomen bij het ministerie werden de vrouwen opgewacht door een eenheid van de oproerpo litie, die de toegang versperde. De demonstranten wilden echter mi nister Samayoa hun eisen voorleg gen. Ze beschuldigen de minister ervan dat hij eerdere toezeggingen niet nakomt. Drie van de 42 gevangenen wor den schuldig bevonden aan deelna me aan een bloedbad driejaar gele den, waarbij dertien mensen om het leven kwamen, onder wie vier Amerikaanse matrozen en twee burgers. Vorige week maakte pre sident Duarte bekend dat zij buiten de algemene amnestie vallen, die vorig jaar november werd toege zegd. Met de ondertekening van het vredesplan voor Middenamerika. vorig jaar augustus, verplichtte de Salvadoraanse regering zich alle politieke gevangenen vrij te laten. Opnieuw bijna botsing tussen vliegtuigen in Groot-Bnttannië LONDEN (AP) - Boven Zuidoost- Engeland zijn gisteren weer twee vliegtuigen op een haar na met el kaar in botsing gekomen. Het inci dent gebeurde twee dagen nadat op het vliegveld Gatwick bij Lon den ook al twee vliegtuigen bijna op elkaar botsten. De toestellen bleven volgens de officiële lezing bijna een kilometer uit elkaar. De Britse omroep (BBC) meldde echter dat de Airbus, die van Larnaca op Cyprus naar He athrow bij Londen vloog, een duik vlucht moest maken om een bot sing te voorkomen en maar slechts zestig meter van het andere vlieg tuig verwijderd bleef. opgeroepen tot een onmiddellijk staajct-het-vuren in de Golfoorlog. Dit plan bevat vijf kernpunten en vormt een gewijzigde versie van eerdere plannen. Voorgesteld wordt dat de secretaris-generaal de dag bepaalt waarop het plan moet worden gerealiseerd; vanaf die dag moeten beide landen een algeheel staakt-het-vuren respecteren; de zelfde dag zal een onafhankelijk or gaan een formeel onderzoek star ten om na te gaan welk van beide landen verantwoordelijk is voor het uitbreken van de oorlog. Enke le dagen later - de precieze datum zal door de secretaris-generaal wor den bepaald - moeten beide landen hun respectieve troepen terugtrek ken achter de eigen grenzen. Uiteindelijk moet op een later tijdstip - ook door de secretaris-ge neraal persoonlijk vast te stellen - een begin worden gemaakt met de uitvoering van, of in ieder geval on derhandelingen over andere ele menten van de resolutie. Op dat moment dienen beide landen ook te beginnen met het vrijlaten van alle krijgsgevangenen. Durf te veranderen. Uw slaapkamer in 'n nieuwe jas. Wees Yis kritisch op uw slaapkamer. Wat denkt u van 't meubilair? Juist: kijk dan 'ns in de showroom naar onze collectie Silhouette van Hülsta. Het tijdloze design en de individuele combinatiemogelijkheden werken uitnodigendDat geldt ook voor Hülsta's Rumat lattenbodem, waarop wij u 12 jaar garantie geven. De meubelmakers met de mooiste ideeën. Hülsta en wij. De profs voor 'n individueel interieur. PARIJS - Het sierbetonnen dak van de gigantische sporthal in Lyon donderde onder een plotse linge ontploffing van applaus nog net niet naar beneden. Vijftiendui zend aanhangers van premier en presidentskandidaat Chirac waren met autobussen uit alle regionale windstreken aangevoerd om hun held te horen zeggen wat ze zelf ook altijd al tegen hun buurman hadden gezegd. En ze kregen 'waar voor hun reis'. door Rudolph Bakker Chiracs bijna anderhalf uur du rende toespraak was al voor drie kwart voorbij toen het hoge woord als een kanonschot werd afge vuurd: 'geen stemrecht bij lokale verkiezingen voor buitenlanders in Frankrijk'. Het publiek klapte zich wezenloos. Iedere politieke meeting is volgens zijn eigen rite een hoogmis van het gelijk. De lof zangen en de preek staan van te vo ren vast. De gelovigen volgen ge dwee. Alleen als de strijd macht hoog oplaait worden i gezangen ingevoegd. President Mitterrand had als pre sidentskandidaat een 'open brief aan het Franse volk gericht. In de ze, voornamelijk vage, brief lan ceerde de president echter een ele ment dat hem duur te staan kan ko men en wellicht was het zijn enige grote fout tot nu toe. Hij stelde dat na zijn herverkiezing immigranten recht zouden krijgen op lokaal stenrecht, een oud en controver sieel onderwerp dat de meeste poli tici het liefst diep begraven zouden Met 'immigranten' worden na tuurlijk niet al die Hollanders, Brit ten en Zweden verstaan die met het oog op hun oude dag een huisje kopen in de Languedoc, maar de miljoenen 'gastarbeiders' uit de Magreb die al sinds jaar en dag aan de Franse economie hadden bijdra gen en die nu - in de wereld van de werkeloosheid als overtollig worden beschouwd. De massameeting in Lyon was de laatste monsterbijeenkomst die presidentskandidaat Chirac met het oog op de eerste ronde van de verkiezingen op 24 april gehouden heeft. Na drie maanden van reizen, praten en handenschudden ziet de 56-jarige Gaullistenleider er nog net zo fris en uitgerust uit als een gebronsde zwemleraar bij het aan breken van het zwemseizoen. Jacques Ch Het politieke krachtenveld is in de loop van zijn campagne echter aanzienlijk veranderd en Chirac mag er zichzelf mee feliciteren dat dit voor een belangrijk deel het re sultaat is van zijn eigen aanpak. Volgens de opinie-onderzoeken, die de Fransen met even grote hartstocht tot zich nemen als hun dagelijkse 'baguette', is presidents kandidaat en oud-premier Barre als medekandidaat uit eigen kamp in een praktisch hopeloze positie teruggedrongen. Presidentskandidaat Mitterrand zakt steeds verder van zijn onaan tastbare post naar bestrijdbaarder regionen terug. En er is het door Chirac allerminst gewilde - feno meen Le Pen, de leider van het ult rarechtse Nationale Front, die van zijn aanvankelijke ÏO procent in de 'polls' al gestegen is tot 12 procent en die waarschijnlijk nog steeds confortabel in de lift zit. President Mitterrands belofte aan de immigranten is hard bezig dit krachtenveld nog verder te ver anderen. Premier Chirac heeft bliksemsnel ingezien dat hij stem men aan De Pen verliest wanneer hij het anti-immigrantenlied niet in zijn eigen 'hoogmis' opneemt en dat heeft hij afgelopen woensdag tijdens de massameeting in Lyon voor het eerst en met doorslaand succes gedaan. De opmerking van Lyon valt sa men met de aan zekerheid grenzen de geruchten dat de luitenants van Chirac achter de schermen met de luitenants van Le Pen in een eerste fase van onderhandeling zijn getre den. Op dit ogenblik dat wil zeg gen zo'n tien dagen voor de eerste verkiezingsronde zou Chirac in de tweede ronde als de enige over gebleven opposant van kandidaat- Mitterrand over 40 procent van de i beschikken. Hij heeft de stemmen nodig van het Nationaal Front, dat over een reservoir van zo'n elf procent aan kiezers zou beschikken. Het eerste onderhandelingspunt voor de aan hangers van Chirac is dan ook. dat Le Pen tegen de tweede ronde zijn aanhang officieel oproept voor kandidaat Chirac te stemmen. Terwi jl Chirac meent dat hij poli tieke zelfmoord pleegt wanneer hij direct met Le Pen in onderhande ling treedt, is hij er in Lyon toch mee begonnen hardop mee te den ken met enkele van de theorieen die Le Pen al sinds jaar en dag van de daken roept. Hij zal ermee op houden het voor te stellen alsof de aanhangers van Le Pen zowel van de pest als van de cholera bezeten zijn. Van zijn kant is ook Le Pen er mee begonnen een redelijker toon aan te slaan. Niemand hoort hem meer ministerszetels eisen. En hij stelt voor om 'met de parlementai re meerderheid de reele middelen onder ogen te zien'. De 15.000 aanhangers van Chirac waren woensdagavond in Lyon te vreden uit de sierbetonnen sport hal weer in hun autobussen terug gekeerd. Blijft de vraag of op 8 mei de Fransen in hun meerderheid kiezen voor deze gepommeerde machtsmachine, die politiek welis waar nimmer van zijn geloof was afgeweken, dan wel voor de 71-jan- ge patriarch Mitterrand, die al met alle winden is meegedraaid, maar die als machtsfactor het raadsel achtige - en daarmee onaantasba- re incarneert, waarmee het in de grond van de zaak katholiek den kende Frankrijk al eeuwenlang verkozen heeft te leven.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5