DNA-test pleit man vrij van verkrachting Is er n aantrekkelijker spaarvorm mogelijk dan de Spaarselect-rekening? De Spaarselect-extra- rekening. 4,5% 5% Veel zaken opgelost tijdens affaire Heijn Rooie Vrouwen PvdA: 80 jaar kleine stapjes VRIJDAG 15 APRIL 1988 PAGINA 3 AMSTERDAM (ANP) - De uitslag van de eerste in Neder land gebruikte DNA 'fingerprint' proef, aan de hand waar van daders van verkrachtingen herkend kunnen worden, heeft de onschuld bewezen van een 24-jarige Amsterdam mer. Volgens zijn advocaat mr. C. Korvinus heeft het unieke onderzoek aan de hand van bloed, sperma en haren opgele verd dat zijn cliënt niet de man is die vier vrouwen in de zo mer van 1985 op het terrein van het World Trade Centre in Amsterdam verkrachtte. "Het hof zal hem nu wel vrijspre ken", aldus Korvinus. De DNA-fingerprintproef naar da ders van verkrachtingen werd voorheen nooit in Neder land gebruikt. Korthals Altes rechtvaardigt extra inzet Vorig jaar augustus stelden procu reur-generaal mr. R. J. Manschot en advocaat mr. Korvinus samen voor aan het gerechtshof in de hoofd stad deze onderzoeksmethode te gebruiken om na te gaan of de r na deze voor de verdachte succes volle uitslag van de proef vele ver zoeken voor een bloed- en sperma- onderzoek zullen binnenkomen. Het DNA-onderzoek is, volgens de ontwikkelaars, even zeker als i verkrachtte. Zelf vingerafdrukken. Aan de hand van ontkende hij dat ten stelligste. Een bloed, sperma en haren kan de van de slachtoffers echter herken- identiteit van de verkrachter met de hem aan zijn gezicht en stem. honderd procent zekerheid wor- Mede op grond daarvan werd de den vastgesteld. Nodig hierbij is man door de rechtbank in eerste in- wel dat de verdachte bereid is stantie tot tweeëneenhalf jaar ge- bloed af te staan, vangenisstraf veroordeeld. Van die Vooralsnog zit daar een pro- tijd zal hij ruim twee maanden. De bleem. De grondwet geeft iedere veroordeelde ging tegen dit vonnis Nederlander uitdrukkelijk het in hoger beroep. recht op onaantastbaarheid van j zijn lichaam. Gedwongen bloed af- a verzoek van de procureur- nemen js daarbij niet mogelijk, ten- generaal en advocaat besloten de zi{ andere wet£n wor(£n Jaa'nw vier slachtoffers van de verkrach- tingen vrijwillig mee te werken aan ^'joor Mnpa"sltag het onderzoek. Dit werd in Enge- verkeerswet De regel wordt straks uitzondering en dat vergt plaatsing van heel wat nieuwe verkeersborden. Hoewel de maximumsnelheid per 1 mei omhoog gaat naar 120 km per uur, blijft het huidige maximum van 100 op veel snel wegen, vooral in de Randstad, van kracht. (foto anp> zij andere wetten worden aange past. Zo werd de bloedproef moge- de Wegen- land uitgevoerd. In Nederland zijn er nog geen mogelijkheden voor deze bloed-sperma-onderzoeken. Bij het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk is men sinds vorig jaar druk bezig de kennis en appara tuur in huis te halen om zelf derge lijke DNA-onderzoeken te kunnen AMERSFOORT - De Rooie 1 ROTTERDAM (GPD) - Het Rotterdamse ziekenhuis Dijk- zigt houdt ongeveer honderd em bryo's in leven, die eind vorig jaar zijn gevormd in een moge lijk met hepatitus B besmette kweekvloeistof. De embryo's be staan uit vier tot acht cellen en zijn in vloeibare stikstof ingevro- Zestig percent van de embry o's is na ontdooiing levensvat baar. Dan is pas na te gaan of zij afwijkingen hebben. De zieken huis-directie wil eerst de geboor tes afwachten van andere embry o's die in dezelfde kweekvloei stof zijn gevormd. De kans op af wijkingen achten de deskundi Dijkzigt houdt 100 embryo's even in ijskast gen van het ziekenhuis echter zeer gering. In de periode november 1987 tot eind januari van dit jaar raak ten zeker 49 vrouwen in het Dijk- zigt-ziekenhuis besmet met he patitus B (geelzucht) als gevolg van het feit dat de kweekvloei stof was gemaakt met een be smet bloedserum. Een deel van de gedupeerden raakte ook zwanger. De eerste bevallingen worden in augustus verwacht. De kans op afwijkingen is gering omdat het virus niet overdraag baar is via de baarmoeder. Een speciale commissie zal het onderzoek naar mogelijke afwij kingen bij pas geboren babies begeleiden. Prof. dr. G.H. Zeil maker, hoogleraar fysiologie en hoofd van het laboratorium dat reageerbuisbevruchtingen uit voert: „Ik wil nog eens uitdruk kelijk zeggen dat er geen afwij kingen hoeven te worden ver wacht. Als alles goed gaat, kun nen de ingevroren embryo's bij de andere vrouwen alsnog wor den ingebracht." DEN HAAG (GPD) - Tijdens het politie-onderzoek naar de gijzeling van Ahold-topman Gerrit Jan Heijn. zijn veel andere misdrijven aan het licht gekomen. Dit schrijft minister Korthals Altes (justitie) in een verslag over het onderzoek aan de Tweede Kamer. Het staat daar om niet vast of het opsporingsper centage is gedaald als gevolg van de extra inzet van politiemensen bij de zaak-Heijn. Volgens Korthals Altes is de gro te extra inzet van mensen en mid delen in deze zaak 'gerechtvaar digd door de bijzonder dringende belangen die met de opheldering van dit type misdrijven zijn ge moeid'. "Het dient duidelijk te worden gemaakt - mede met het oog op de ontmoediging van poten tiële daders - dat de overheid zich tot het uiterste zal inspannen om deze hoogst ernstige misdrijven op te helderen". De andere misdrijven die als ge volg van het onderzoek aan het licht zijn gekomen, zijn inmiddels overgedragen aan de politiekorp sen die het betreft. Korthals Altes verwacht dat de daling van het aan tal opsporingen van misdrijven ge heel of gedeeltelijk gecompen seerd zal worden door de ophelde ring van misdrijven die tijdens het Heijn-onderzoek aan het licht zijn gekomen. Daderanalyse De minister geeft toe dat de ver dachte in de zaak-Heijn 'in vele op zichten niet aan het geschetste pro fiel voldoet', dat eind december door de politie werd bekendge maakt. Hij verklaart dit door de zeer beperkte hoeveelheid gege vens die op dat moment beschik baar was. Korthals Altes geeft wel doen. "Het grote probleem zijn.de che micaliën die nodig zijn dergelijke wen vieren morgen in Amersfoort hun verjaardag. Tachtig jaar gele den, op 18 april 1908, werd de Bond Sociaal-Democratische Vrou- pNA-fmgerprints te maken", al- wenclubs opgericht, waarin plaat- P,s Logtenberg, hoofd van de selijke vrouwenverenigingen zich afdeling bloed zoek van het lab in chemicaliën komen van het Britse bedrijf Imperial Chemical Indus tries (ICI), dat op de materialen pa tent heeft. Volgens Logtenberg wil dit bedrijf de chemicaliën niet ver kopen en slechts meewerken aan de onderzoeken in Engeland zelf. De onderhandelingen met ICI hier over zijn nog niet afgerond. Na de aanvraag voor het eerste DNA-flngerprint-onderzoek in de Amsterdamse verkrachtingszaak, kwamen in Rijswijk volgens Log tenberg nog diverse andere verzoe ken voor DNA-onderzoeken bin nen. Logtenberg verwacht wel dat Binnenland kort Vervalsers Voor het gerechtshof in Leeuwarden zijn drie mannen ver oordeeld die waren betrokken bij het vervalsen van Amerikaanse dollarbiljetten. Zij kregen celstraf fen variërend van zes maanden tot driejaar. De vervalsingen, ter waar de van 4.5 ton, werden gemaakt in drukkerij 'De Oldehove' in de Frie se hoofdstad ter waarde van 4,5 ton. Ook werden een rijbewijs en een aantal girocheques van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf nagemaakt. Zoutkoepels Het Tweede-Kamerlid Lansink (CDA) wil opheldering van minis ter Nijpels (milieu), die heeft ge zegd dat hij de eerstkomende 100 jaar geen ondergrondse opslag van radioactief en chemisch afval in Noord- en Oost-Nederland ver wacht en dat dergelijke opslag op een bepaalde plek van de baan is, zodra de provincie laat weten er te gen te zijn. In een opinie-onder zoek heeft 60 procent van de bevol king van de Achterhoek zich uitge sproken tegen de opslag van radio actief afval in zoutkoepels. Bankoverval De kassier van een filiaal van de ABN aan de Rotterdamse Peppel- weg is gisteren in zijn been gescho ten door een man die de bank over viel. De man sommeerde het bank personeel de deur naar de ruimte achter de balie voor hem te openen. Toen dat volgens hem niet snel ge noeg gebeurde schoot hij de kas sier in zijn been. Na een greep in de kas vluchtte de man het bankfiliaal weer uit en stapte buiten in een ge reedstaande auto, waarin een handlanger achter het stuur zat. Inenting Het GPV-kamerlid Schutte vindt het onjuist dat het vaccin te gen mazelen alleen wordt verstrekt in een gecombineerd vaccin tegen bij voorbeeld bof en rode hond. Hij heeft staatssecretaris Dees (volks gezondheid) gevraagd de bedoelde vaccins afzonderlijk te verstrekken wanneer ouders daarom uitdruk kelijk vragen. In schriftelijke vra gen wijst Schutte erop dat sommi ge ouders op medische en/of le vensbeschouwelijke gronden be zwaren hebben tegen inenting van hun kinderen tegen bij voorbeeld bof en rode hond. sperma-onder- bundelen. Het belangrijkste onder- werp in die tijd (later de eerste fe- ministische golf gedoopt) is de in voering van het vrouwenkiesrecht, dat in 1918 tot stand komt. door Ronald van der Horst hoe i verbeteringen gelden, hoe belang rijker de stapjes zijn. Die gematig de filosofie valt te beluisteren uit de mond van Geke Faber, voorzit ter van de Rooie Vrouwen binnen de PvdA, die morgen hun tachtig jarig bestaan vieren. Het ideaal van de Rooie Vrou- ■wen is een maatschappij de kleine inderdaad werk buitenshuis, hoe wel het nog steeds om slechter be taalde en lager gewaardeerde ba nen gaat, vaak in deeltijd. En in de politiek is een sterke of i aandeel heeft in betaald werk e het huishouden thuis. Het krijgen genomen Faber is bang dat het fout gaat met Schuivende Panelen, het ver nieuwingsrapport van de PvdA. l gelijk Tot ontsteltenis van de Rooie Vrou- Na de Tweede Wereldoorlog zet ten de sociaal-democratische vrou wen hun werk voort in de Vrou wenbond van de PvdA. In 1946 was men er ook in die bond nog van overtuigd dat politiek voor vrou wen niet het belangrijkste kan zijn. daaraan aangepast, ook al "Omdat het volkomen natuurlijk is dat tot dan toe weinig jonge dat de vraagstukken samenhan gende met haar taak als echtgenote en moeder in de eerste plaats haar aandacht vragen." Pas vanaf het het eind van de ja- verzorgen van kinderen geen beletsel mogen vormen voor vrouwen in hun streven naar eco nomische zelfstandigheid. Hoe ver is het gekomen na tachtig jaar? "We zijn er nog steeds heel ver van af," bekent Faber. "Maar de vrouwenbeweging heeft wel dege lijk wat bereikt. Bijna nergens hoor je meer dat meisjes alleen maar de Vrouwenbond wordt moeten trouwen en kinderen krij gen en dat jongens moeten doorle- later de kost te verdienen. geïnteresseerd zijn. Vanaf We zijn al een stuk verder met 2 1975 luidt de naam: Rooie Vrou wen. Je kunt niet apart lid worden van de Rooie Vrouwen. Alle 35.000 vrouwelijke leden van de PvdA allen". De Rooie Vrouwen werken ook men met bijvoorbeeld christelij ke vrouwenorganisaties en de Ne ren zestig komt de PvdA-vrouwen- mogen zich in principe Rooie derlandse Vereniging van Huis- organisatie met programmapunten Vrouw voelen en die ons bekend in de oren klinken dat willen, en vooral gericht zijn op volledige inschakeling van de vrouw in het 0r\ politieke en maatschappelijke le- vxcuiciLigu. ven. De tweede feministische golf Kleine stapjes-vooruit gaan gaat rollen. der geval in de goede richting. En den. Steeds meer Ook daar is de discussie over de noodzaak van verdeling van onbetaalde en betaalde arbeid over vrouwen en mannen, allang niet vrijblijvend meer. Vergelijk dat maar eens met twintig jaar gele hebben beidstijdverkorting per week. En dat terwijl het verkiezingsprogram nog spreekt van 32 uur, op weg naar een 25-urige werkweek. Lachertje "In Schuivende Panelen is men iets te makkelijk gezwicht voor werkgevers en ook wel werkne mers die zeggen: het kan effe niet verder met de atv. Men houdt halt bij 36 uur. Daar zijn we fel tegen. Een 36-urige werkweek is een la chertje voor wie streeft naar volle dige werkgelegenheid en een eer lijke verdeling van de banen," meent de voorzitter van de Rooie Vrouwen. Oneens zijn de Rooie Vrouwen het ook met de stelling in Schui vende Panelen dat je niet te veel mag verwachten van de macht van de overheid. Volgens hen is voor de gelijkberechtiging van vrouwen hulp van de staat onontbeerlijk. Faber: "Het rapport is ons te veel een pleidooi voor de markt. Waar gaat het concreet om? Het eerlijk verdelen van werk, kinderopvang, het scheppen van kansen door scholing, juist ook voor vrouwen, het voorkomen dat alleen vrouwen de dupe worden van de toenemen de flexibilisering, zoals nu met die afroepcontracten. Dat kun je niet aan de sociale partners overlaten. Dan zegeviert het recht van de sterkste. Natuurlijk valt het alle maal niet in detail van bovenaf te bepalen, van dat idee zijn wij intus sen ook af. Maar de overheid moet met regels voorwaarden stellen". De Rooie Vrouwen hebben in tern hun strategie aangepast. Kor te, doelgerichte projecten in plaats van jarenlange discussierondes. "We kunnen wel blijven theoretise ren, maar er moet ook wat gebéu ren," meent Faber. De afgelopen maanden hebben de Rooie Vrouwen zich lokaal inge spannen voor meer kinderopvang, vanaf september werpen ze zich op 'sociale veiligheid' voor vrouwen. Het gaat om plaatselijke, beschei den doelen. "Ervoor zorgen dat het probleem onderkend wordt. Een brief in de lokale krant en gesprek ken met de gemeente", zo tekent Faber de werkwijze. "En dan geeft het een tevreden gevoel als op een donkere, onveilige plek in een park een lantaarnpaal komt". toe dat de daderanalyse misschien met iets teveel stelligheid is ge bracht. De procureurs-generaal bij de gerechtshoven hebben een werk groep ingesteld die mogelijke ver beteringen van opsporingstech niek en -tactiek zullen onderzoe ken. Ook zal deze werkgroep zich bezinnen op uitgangspunten van het te voeren justitiële beleid in dergelijke zaken. Bovendien wordt bekeken of voorbereiding van zwa re misdrijven ook strafbaar gesteld kan worden. Nu nog is alleen de voorbereiding van een aanslag op leden van het Koninklijk Huis strafbaar. Korthals Altes is tegenstander van een verbod om tijdens een ont voering losgeld te betalen zolang er geen levensteken van de ontvoerde is ontvangen. "Op het moment dat er een verbod komt om losgeld te betalen, kan er een tegenstelling komen tussen politie en familie en dat is het laatste wat gebruikt kan worden bij een goede opsporing. In de zaak-Heijn was het een hele zware beslissing: geen levensteken en toch losgeld overhandigen. Maar als er geen losgeld was be taald, was deze zaak niet opgelost". G. J. Heijn was geketend door zijn ontvoerder HAARLEM (ANP) - Gernt Jan Heijn was bij zijn ontvoering 9 sep tember vorig jaar geboeid met en kele kettingen. Een slotje zorgde ervoor dat hij zich niet van deze kettingen kon bevrijden. Persoffi cier van justitie mr. Th. Bot in Haarlem deelde dit vandaag mee. De verdachte van de ontvoering, de 45-jarige P.E. uit Landsmeer, heeft over de kettingen gesproken tijdens zijn verhoren. Mr. Bot wist nog niet of de kettingen zijn gevon den in de woensdag boven water gekomen auto waarin Heijn door zijn ontvoerder een dag lang is rondgereden. De officier kon niets zeggen over de aard van de kettingen. Hij wist evenmin te vertellen of Heijn ook geboeid was tijdens zijn ontsnap pingspoging en toen hij bij Ren- kum door zijn ontvoerder werd doodgeschoten. Het 'ketting-verhaal' onder steunt volgens mr. Bot wel E.'s ver klaring dat hij de ontvoering alleen heeft uitgevoerd. De reconstructie, een dezer dagen, van de ontvoe ringsdag zal daarover meer duide lijkheid en zo mogelijk uitsluitsel kunnen geven. Politie en jüstitie houden angstvallig geheim wan neer deze reconstructie plaats vindt. Bosbrand in Bral tan t BUDEL (ANP) - Een bosbrand heeft gisteren bij Budel-Dorplein ongeveer 12 hectare natuurschoon in de as gelegd. De politie ver moedt dat kinderen met vuur heb ben gespeeld en zijn verrast door de harde wind. Enkele kilometers noordelijker ging bijna 2 hectare bos en heide verloren in de ge meente Waalre, zo maakte een woordvoerder van de rijkspolitie district Eindhoven bekend. ADVERTENTIE Geen minimuminleg. Opnamen kontant toegestaan. Vrij opneembaar tot f 5.000-per kalendermaand. Rentepercentage per jaar. Geen minimuminleg. Opnamen kontant toegestaan. Vrij opneembaar tot f 2.500,-per kalendermaand. Wie voor iets kostbaars spaart, moet zich het nodige ontzeggen. Toch kan het gebeuren dat u opeens tegen een aantrekke lijke aanbieding aanloopt. De Spaarselect-rekeningen van de Nutsspaarbank bieden u dan alle financiële vrijheid die u nodig hebt om 't leven te ver aangenamen. Bovendien is er geen mini muminleg vereist en krijgt u toch een hoge rente. Bij de Spaarselect-rekening is dat 4,5 procent, terwijl u de vrijheid houdt om per kalender maand 5.000 gulden op te ne men. Let wel: zonder moeizame overboekingen, zonder boete. Alleen wanneeru meer wilt opnemen, wordt er over 't meer dere 1% retourrente ingehouden. Bij de Spaarselect-extra- rekening krijgt u zelfs een rente van 5 procent en kunt u desge wenst, zonder restrikties, per kalendermaand 2.500 gulden opnemen. Over het meerdere wordt 1% retourrente ingehouden. Per kind: Alleenstaande: Echtparen: f 500,- per jaar. f 1.000,- per jaar. f 2.000,- per jaar. Saldering genoten rente met betaalde hypo theekrente is met terugwerkende kracht tot 1 januari 1987 komen te vervallen. Mocht u nog twijfelen wel ke spaarvorm van de twee voor u het aantrekkelijkst is, vraag dan gerust - vrijblijvend - advies bij de Nutsspaarbank, of stuur de bon in.'Waar u in ieder geval zeker van kunt zijn, is dat de Spaarselect-rekeningen net zo aantrekkelijk zijn als de zaken waarvoor u spaart. De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. Stuurmij a.u.b.meerinformatie.overde Spaarselect-rekeningen. Rentepercentage per jaar. Naam: Adres: Postcode:. Telefoon:. .MV .Plaats:. LD3 In een enveloppe zonder postzegel zenden aan: Nutsspaarbank I Den Haag, Antwoordnummer 1980,2500 VD Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3