aHBHHUB 'Ik sta kandidaat vanwege mijn ideeën en kwaliteiten' 'Bij grote contracten gebeuren die dingen' Minder predikanten in studentenpastoraat Adelmund wil als FNV-vice voorzitter geen 'excuus-Triius' zijn AMSTERDAM Tussen alle interviews door werkt Karin Adelmund zieh in ijl-tempo door alle nota's en in gekomen stukken die tijdens haar zwangerschapsverlof zijn blijven liggen. Ze heeft daarvoor een snelle metho de gevonden: haar kleine, sober ingerichte werkkamer wordt voor een groot deel gevuld met een enorme afval container waar een groot deel van de post in verdwijnt. Sinds maandag staat Adelmund, voormalig voorzitter van de Vrouwenbond FNV, formeel kandidaat voor het vice-voorzitterschap van de vakcentrale FNV. Dinsdag 26 april zijn de officiële verkiezingen, maar haar benoe ming staat bij gebrek aan tegenkandidaten nu al vast. Schoonmaakwereld: steekpenningen uitzondering door Runa Hellinga Als door een wesp gestoken rea geert ze op de vraag in hoeverre de unanieme steun van de bonden voor haar kandidatuur te maken heeft gehad met het feit dat ze vrouw is. Helemaal niets, volgens haar. Ze is gekozen op basis van haar ideeën en kwaliteiten. Ze geeft toe dat ze wel bang is geweest als vrouw terecht te komen in de positie van 'excuus-Truus' en 'ali- bi-Marie', de vrouw die het geë mancipeerde gezicht van de bond naar buiten toe moest tonen. Daar om heeft ze ook lang geaarzeld eer ze zich echt kandidaat stelde. Maar bij haar kandidatuur speelde dat punt uiteindelijk geen rol. Oorspronkelijk was er binnen de FNV wel enige kritiek op haar be noeming tot vice-voorzitter. Met name de Industriebond vond dat die functie in handen moest komen van dezelfde persoon die ook het arbeidsvoorwaardenbeleid zou gaan coördineren. En dat is een functie waar Adelmund, zo geeft ze volmondig toe, niet geschikt voor is. Dat moet iemand doen die uit de praktijk het klappen van de onder- handelingszweep kent. Adelmund zal daarom de verant woordelijkheid houden voor het arbeidsmarktbeleid en medezeg genschap. Taken die ze nu als ge woon bestuurslid ook al vervult en die volgens haar heel nauw samen hangen met het arbeidsvoorwaar denbeleid. Immers, de werkloos heid kan alleen worden opgelost als in de bedrijven meer banen ko men, terwijl de cao-onderhandelin gen heel stroef lopen als de werk loosheid groot is: "Als ervoor iede re werknemer tien anderen staan te trappelen om aan de slag te gaan, dan kan ik je de resultaten van de cao-onderhandelingen zo voorre kenen". Sociale beweging Adelmund is jong, zeker in ver houding tot anderen die voor haar op deze functie hebben gezeten. Niet alleen jong in jaren, maar ook in ideeën. Zij is een duidelijke ver- Vakbond moet ook maatschap pelijk protest laten horen". tegenwoordiger van de jongere ge neratie vakbondsbestuurders die vindt dat de bond niet alleen een dienstverlenende functie heeft, maar ook een maatschappelijke en sociale beweging moet zijn: "Je moet als vakbond onderhandelen, maar je moet ook maatschappelijk protest laten horen". Zij schuwt de discussie in de bonden zelf dan ook niet. De vak beweging was jarenlang vooral de vertegenwoordiger van de werkne mers, de mensen die een baan had den. Werklozen, uitkeringsgerech tigden, vrouwen zonder baan ston den er een beetje buiten. De bon den hadden hen niets te bieden en wisten ook niet wat ze hen hadden kunnen bieden. Adelmund vindt dat de vakbeweging zowel de wer kenden als de niet-werkenden moet vertegenwoordigen. "De groep die buiten het arbeids proces staat, is heel groot gewor den. Het gaat om vrouwen, jonge ren, etnische minderheden, oude ren. Je moet als bond de belangen van werkenden en niet-werkenden vertegenwoordigen. Op de korte termijn kunnen die belangen heel tegenstrijdig zijn. Positieve actie voor vrouwen of jongeren roept bijvoorbeeld veel discussie op en kan op de korte termijn andere sol licitanten benadelen. Tot nu toe kunnen we die discussie in de bon den aan, maar een van de vragen waar we voor staan, is hoe je daar mee omgaat als vakbeweging. In tijden van crises, en toenemende werkloosheid leiden dit soort vra gen natuurlijk tot een zekere span ning". Een van de grote vraagstukken waar de vakbeweging binnenkort mee te maken krijgt, is de invoe ring van de nieuwe arbeidswet. Na de zomer zal de discussie daarover waarschijnlijk volop losbarsten, als de regering een adviesaanvrage hierover bij de Sociaal Econorhi- sche Raad indient. Een discussie waar Adelmund zich volop in moet storten, want de kwestie hoort in haar pakket thuis. "Het belangrijk ste discussiepunt wordt de be scherming van de werknemers te gen flexibele arbeidstijden", ver wacht ze. Flexibilisering Ze ziet nu al, dat werkgevers de nieuwe wet willen aangrijpen voor nieuwe vormen van flexibilisering van de arbeid, waar de FNV abso luut niet mee kan instemmen: "Er zijn natuurlijk vormen van flexibi lisering die wij ook willen. Bijvoor beeld de mogelijkheid om korter te werken als er thuis problemen zijn. Of afwisselende arbeid voor de man die nu nog de hele dag aan de lopende band dezelfde handelin gen verricht" "Maar de werkgevers sturen op hele andere vormen aan. Die willen straks dat mensen 's avonds en op zaterdag en zondag inzetbaar zijn zonder dat daar wat tegenover staat. En die willen dat de kaartjes- verkoper in de bioscoop ook de films afdraait en de toiletten schoon houdt. Ik vind het heel cy nisch dat er aan de ene kant zoveel mensen buiten de poort staan en de werkgevers hun werknemers aan de andere kant de meest onmoge lijke werktijden willen opdrin gen". De discussie wordt niet er niet makkelijker op, nu in 1992 de Eu ropese eenwording voor de deur staat. Te pas en, volgens Adel mund, vooral te onpas worden de andere Europese landen erbij ge sleept om te bewijzen dat het in Ne derland allemaal anders en slech ter moet. Ze kan zich aan dergelij ke vergelijkingen behoorlijk erge ren: "Europa wordt er alleen bijge haald als het zo uitkomt. Maar geen enkel Europees land is nog op het krankzinnige idee gekomen om mensen tot 27 jaar op een salaris voor jonkies te laten werken". Vrouwen Als ex-voorzitter van de Vrou wenbond liggen de belangen van vrouwen Adelmund nog steeds na aan het hart. En wat dat betreft gaat het goed met de FNV. Uit recente cijfers blijkt dat 85 procent van de nieuwe leden vrouw is. Een ont wikkeling, die Adelmund niet echt verbaast. Ze constateert dat vrou wen zo langzamerhand een andere positie op de arbeidsmarkt krijgen. Werken of willen werken is norma ler geworden. En vrouwen die wer ken, zien zichzelf ook niet meer als huisvrouw die daarnaast nog iets bijverdient, maar als echte werk neemster. Dat veranderde inzicht leidt volgens Adelmund tot een ho gere organisatiegraad. Overigens zal het volgens haar nog lang duren eer er net zoveel vrouwen als mannen lid van de bond zijn. Volgens het Centraal Plan Bureau zullen werkende vrouwen in 2020 pas een volwaar dige en gelijkwaardige plaats op de arbeidsmarkt hebben veroverd. Adelmund ziet overigens niet al leen bij vrouwen meer belangstel ling voor de vakbonden, maar ook binnen de bonden ook meer aan dacht voor vrouwen. Dat uit zich in een apart vrouwenbeleid en in de bewuste werving van vrouwen voor de bezoldigde bestuursfunc ties. Terwijl vroeger vooral vrijwil ligsters van de Vrouwenbond door stootten naar een betaalde functie binnen de FNV, komen nu dan ook steeds meer vrouwen van elders de bonden binnenkomen. Die veranderde houding is voor een groot deel te danken geweest aan de activiteiten van de Vrou wenbond FNV. Adelmund ver wacht echter dat haar voormalige thuisbasis in de loop der tijden aan belangrijkheid gaat inboeten: "De Vrouwenbond is een uniek ver schijnsel als je naar vakorganisa ties in andere landen kijkt. Maar het is ook een overgangsverschijn sel. Zolang veel vrouwen nog niet gebonden zijn aan een sector, zo lang ze als vlooien over de arbeids markt springen van het ene tijdelij ke baantje naar het andere of zelfs helemaal thuiszitten, blijft de druk van de Vrouwenbond nodig. Maar als vrouwen in 2020 een normale positie op de arbeidsmarkt heb ben, dan vinden ze in de andere bonden hun plek". ROTTERDAM (GPD) - "Tot twee keer toe heb ik in het verle den bij een schoonmaakbedrijf gewerkt dat erg ver ging in het verstrekken van relatiegeschen ken. In de jaren 1976 en '77 heb ik het meegemaakt dat in vier maanden tijd twee auto's van 34.000 gulden cadeau werden ge- gegeven. Dat waren natuurlijk wel orders van drie, vier ton. Toen ik daar wat van zei, werd er alleen om gelachen, om die re den ben ik weggegaan. De man die de auto aannam, is overigens een half jaar later ontslagen". Dat zegt M. van den Bos, direc teur van BSO, het schoonmaak bedrijf dat de Tweede Kamer proper houdt: "En voordatje dat mag doen, wordt je bedrijf eerst helemaal worden doorgelicht". Volgens Van den Bos zit er een grote kern van waarheid in het boek 'Dweilen met de kont om hoog' van ex-direkteur Andrë Fruyters van schoonmaakbedrijf De Zon uit Rijswijk. Fruyters vertelt in zijn boek dat het in de schoonmaakwereld gebruikelijk is om controle op schoonmaak werk met steekpenningen af te kopen. Toch denkt Van den Bos dat de meeste schoonmaakbedrij ven niet snel hun toevlucht ne men tot dergelijke praktijken: "Als je één gulden te duur bent, halen ze zo de concurrent bin nen. De winst is minimaal", al dus Van den Bos. "Als je dan ook nog eens met steekpenningen moet werken, kun je beter achter een vuilniswagen van de ge meentereiniging gaan werken". Paul Eijgenraam van het ge lijknamige Rotterdamse schoon maakbedrijf vindt de zaak wat overtrokken. Eijgenraam kent de auteur en noemt André Fruy ters 'een beetje gefrustreerd'. Wat betreft de beschuldigingen: "Hij heeft er een oude Nieuwe Revu van vier, vijf jaar geleden bij gepakt. In het verleden is wei eens het een en ander gebeurd. Maar ik veronderstel dat in de schoonmaakwereld net zoveel wordt geregeld als in andere sec toren". Het geven van relatie-geschen ken levert naar zijn mening wei nig voordeel op: "Als je met een paar escort-dames aan komt zet ten, dan staat er volgende week een ander op de stoep, die er een paar extra aanbiedt. En dan ben je weer nergens. Nee, ik zie er het nut niet van in". Directeur Domhof van Drop bv: "Ik heb weieens over een reisje naar Spanje gehoord en over een doos wijn bij de kerst, maar gratis bezoekjes aan sex- clubs...nee". Maar na enig aan dringen geeft hij toe: "Van schoonmaakbedrijven in het Haagse heb ik wel eens gehoord over buitengewone relatiege schenken. Dat hangt af van de honger van het bedrijf in kwes tie". Domhof vindt het verhaal ze ker niet uniek. Kijk eens naar de aanncmerswereld. Als er grote contracten in het spel zijn, ge beurt dit soort dingen". Bedrijven die willen overle ven, pakken de zaken volgens di- rekteur De Vries van het gelijk namige schoonmaakbedrijf ge heel anders aan, want "het komt altijd uit als je het over de ver keerde boeg gooit". Vlotte jongens Volgens districtsbestuurder Leo Bons van de Industriebond FNV is de Zon niet slechter dan andere schoonmaakbedrijven. "Het personeelsbeleid vormt al tijd een zwak punt in schoon maakbranche. Dat komt doordat veel van die bedrijven zijn opge richt door vlotte jongens, die 20 jaar geleden een gat in de dienst verleningsmarkt zagen. Er wer ken veel vrouwen en mensen van minderheidsgroepen. Maar ook part-timers, die het schoonmaak werk naast hun eigenlijke werk doen". De schoonmaaksector telt nauwelijks vakbondsleden "waardoor we nauwelijks greep hebben op de bedrijfstak", ver telt Bond. Volgens de districts bestuurder wordt de toch al ma gere cao niet of nauwelijks nage leefd. "Omdat de werknemers niet of nauwelijks protesteren, kan de vakbond weinig doen", aldus Bóns. "Voor jou tien ande ren is de standaardkreet in de schoonmaaksector. De mensen houden zich dus wel koest. Ze komen elkaar ook niet tegen, omdat ze op verschillende loka- ties werken". "Er is een bikkelharde concur rentie en de sector kent veel beunhazen, die onder de prijs werken. Men concurreert elkaar kapot en opdrachtgevers veran deren onmiddellijk van schoon maker zodra ze weten dat een an der goedkoper is. Opdrachtge vers maken handig gebruik van de onderlinge concurrentie in de schoonmaakbranche", conclu deert Bons Sinds enkele jaren treedt De Zon niet meer als schoonmaker van het ministerie van binnen landse zaken op. Bons kent de re den hiervoor niet. Van de om kooppraktijken zoals nu door Fruyters beschreven, heeft hij nog nooit gehoord. Minder uren Een collega-bestuurder van de FNV die anomiem wil blijven vertelt: "Fruyters was destijds niet een van de besten bij De Zon. Hij was daar directeur of districtsmana ger, dat weet ik niet meer. In het algemeen-komt het zeker voor dat minder uren gewerkt wordt, dan waarvoor betaald wordt. Al was het maar omdat een bedrijf inschat dat een gebouw in een bepaald aantal uren schoon te maken valt. En als dat dan in de praktijk blijkt mee te vallen, zijn er dus minder uren nodig. Of om dat de mensen die op zo'n project gezet worden na een poosje het gebouw kennen en daarvoor minder tijd nodig hebben. Het komt zeker voor dat uitbetaalde bedragen niet overeenkomen met de werkelijk gemaakte "Ik weet ook niet precies waar om Fruyters bij De Zon wegging. Er waren diverse problemen bij de direktie. De Zon is een heel groot bedrijf, in deze regio de grootste, met meer dan duizend werknemers, van wie de meesten trouwens maar een uur of tien in de week werken". Karin Adelmund: "Ik vind het heel cynisch dat er aan de ene kant zoveel mensen buiten de poort staan en de werkgevers hun werknemers aan de andere kant de meest onmogelijke werktijden willen opdringen". De komende vijf jaar moet het aantal predikantsplaatsen in het studentenpastoraat van 29 naar 22, maar in steden met hogere be roepsopleidingen zullen vijf nieuwe predikantsplaatsen moe ten komen. Een werkgroep van de Hervormde Kerk en de Gere formeerde Kerken stelt dat voor in een rapport getiteld 'Studen tenpastoraat, nu en in de toe komst'. Het gereformeerde kerk bestuur zal volgende week woensdag het rapport bespre ken. Later doet het hervormde kerkbestuur dat. Het protestantse studenten pastoraat wordt gefinancierd uit diverse landelijke en plaatselijke bronnen. Dat levert problemen op, nu de landelijke en plaatselij ke kerken tot bezuiniging wor den gedwongen. De werkgroep pleit voor samengaan van het hervormde beraad en het gere formeerde depulaatschap voor het studentenpastoraat. Dat sa menwerkingsorgaan zal het aan tal hervormde en gereformeerde predikantsplaatsen én de lande lijke bijdragen van de twee ker ken voor dit werk moeten gelijk trekken. De plaatselijke of regio nale bijdrage voor elke studen ten-predikantsplaats stelt de werkgroep op 20 procent. Door pensioen, vut en ander 'natuurlijk verloop' kan, volgens de werkgroep, het aantal predi kantsplaatsen in 1993 met 7 zijn verminderd. In Amsterdam ver vallen drie plaatsen, in Delft, Groningen en Wageningen 1. En dan zullen Leiden en Wagenin gen het elk nog met een halve plaats minder moeten stellen. Een deel van de bezuiniging wil de werkgroep gebruiken voor pastoraat onder hbo-stu- denten, gezien de te verwachten groei van deze groep. Gedacht wordt aan Leeuwarden, Zwolle, Arnhem en Den Haag, steden zonder universiteit. Predikanten met vut. Dc hervormde predikant A. K. van der Schoot in Voorschoten is van plan in september vervroegd uit te treden. Hij werkt sinds 1971 in deze plaats. Hetzelfde doet zijn collega M. J. Aarents te Katwijk aan den Rijn in oktober. Hij kwam in 1979 naar dit dorp. Vloeken uiteindelijk alleen het recht van de toevallige meerder heid bepalend gaat worden, on geacht de geestelijke waarden en normen die vanouds het gezicht van een volk hebben bepaald. Deze waarschuwing liet voorzit ter drs. B. J. Wiegeraad gisteren horen op de jaarvergadering van de Bond tegen het Vloeken (ruim 10.000 donateurs) in Amersfoort. Volgens Wiegeraad is in de Ne derlandse samenleving een 'anti christelijke tendens' waar te ne men. Als 'schrijnende voorbeel den van verzet tegen het eren van Gods naam' noemde hij onder andere de schorsing van het vloekverbod uit het ambtenaren reglement, de recente plaat van Robert Long met diens aanval op de EO en de 'kruisigingsactie' bij het huis van staatssecretaris De Graaf op Goede Vrijdag. "De bond, die vrijheid van menings uiting op zich waardeert, wil bin nen de wettelijke mogelijkheden stelling nemen tegen alles waar door Gods naam wordt mis bruikt". Professor dr. J. Douma vai vrijgemaakt-gereformeerde de theologische universiteit in Kampen spreker op deze jaar vergadering - vond het juist, dat de bond zich met zijn affiches tot elke Nederlander richt. "Wij ma ken ons niet druk over een God die een specialiteit is van room sen, gereformeerden of welke groep ook, maar wij eren Hem, die in Jezus Christus de wereld heeft liefgehad en alle mensen op het oog heeft". Vu helpt Indonesië. Dr. B. Goudzwaard, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, gaat deze maand naar Indonesië om aan de christelijke univeristeit in Salati- ga, de Universitas Kristas Satya Wacana, colleges te geven. Zijn reis is onderdeel van een pro gramma van de VU dat deze uni versiteit een hogere onderwijs kundige status moet verschaf fen. Op het ogenblik mag de school aan studenten ten hoogste de kandidaatstitel toekennen. Met het nieuwe programma 'ontwik- kelingskunde' hoopt de universi teit, met hulp van de Vrije Uni versiteit, het onderwijsniveau zo te verbeteren dat ze doctoraal-di- ploma's mag gaan uitreiken. Goudzwaard blijft daar een maand. De assistentie van de VU betreft één maand per jaar. Israël De rooms-katholieke vredes beweging 'Pax Christi Neder land' heeft minister Van den Broek van buitenlandse zaken gevraagd, tegenover de Israëli sche autoriteiten zijn zorgen uit te spreken over de toenemende neiging om op aandrang van kolonisten in de bezette gebie den "wraak te nemen op Pa- lestijnen" - De ruim 1300 hervormde ge meenten in ons land kregen van hun landelijke kerkbestuur een kanselboodschapter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de staat Israël, met de bedoe ling deze komende zondag in alle kerken voor te lezen. "Als Hervormde Kerk geden ken wij dankbaar, dat veertig jaar geleden het joodse volk, als brandhout uit het vuur gerukt, een eigen staat mocht uitroe pen", zo begint de boodschap. "Met zorg en besef van mede verantwoordelijkheid kijkt de kerk naar wat Israël en het jood se volk belemmert bij het op kweken van deze nog zo kwets bare spruit". De kanselboodschap noemt vier problemen: haat in de we reld tegen joden, vijandschap je gens Israël in de internationale gemeenschap, strijd voor een le gitieme plaats voor het Palestijn se volk en de onderlinge tegen stellingen binnen Israël over ka rakter en toekomst van deze staat. Ook zeven joodse organi saties in ons land maken zich zor gen over de toestand op de Wes telijke Jordaanoever en in de Ga- zastrook. Zij betreuren in een verklaring het verlies aan men senlevens in die gebieden. Tege lijk vertrouwen zij, "dat bevol king en regering ook in de toe komst alles in het werk zullen stellen om een rechtvaardige vre desregeling tussen Israël, de Ara bische landen en de Palestijnen tot stand te brengen". Alle regeringen in het Midden- Oosten zullen zo spoedig moge lijk aan vredesonderhandelin- gen moeten deelnemen, zeggen de joodse organisaties. Ze roe pen de regeringen van de Arabi sche landen op, diplomatieke be trekkingen met Israël aan te kno pen. Hervormde Kerk: beroepen te Mastenbroek kandidaat D. van der Streek Oldebroek, te Heme- lum (Fr.), deelwerk, kandidaat R. P. Oosterdijk Leiden; aangeno men naar Nieuwerkerk a.d. IJs- sel, deelwerk, kandidaat J. Ver haar Sliedrecht. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroe pen te Den Haag-Scheveningen J. Veenendaal Barendrecht, te Middelburg C. W. Buijs Veenen daal. Gereformeerde Gemeen» ten: beroepen te Den Haag-Zuid R. Boogaard Leiden. Homoseksuele predikant. Twintig hervormde predikanten hebben geprotesteerd tegen het besluit van het hervormde kerk bestuur in Zuid-Holland om een homoseksuele predikant los te maken van zijn gemeente. Vol gens het provinciale kerkbe stuur is de eenheid in de betrok ken gemeente verdwenen nadat vier jaar geleden bekend werd dat haar predikant homoseksu eel is. Diens naam wordt geheim gehouden. De predikant heeft in middels besloten, uit de gemeen te te vertrekken.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2