Nog geen zicht op onafhankelijkheid Namibië Techniek schiet nog tekort voor reinigen bodem Deens parlement wil geen kernwapens in havens Procureur wil strengere straffen na moord tijdens tbr-proefverlof 'Effect plan-Dekker op koopkracht onderschat' ^Veroordeling Brokx en Gruijters dubieus' VRIJDAG 35 APRIL 1988 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE PAGINA 25 HAMBURG (ANP) Met de nu beschikbare technieken kan jaarlijks in Nederland 500.000 ton (325.000 kubieke me ter) verontreinigde grond worden schoongemaakt. Dit is de helft van de hoeveelheid die daarvoor in aanmerking komt. Dit zei voorzitter A. Batstra van de Nederlandse Ver eniging van Procesmatige Grondreinigingsbedrijven (NVPG) gisteren op een internationale conferentie van TNO over bodemsanering in Hamburg. LEEUWARDEN (GPD) - Om on gelukken te voorkomen met tbr- gestelden. die tijdens proefverlo ven ernstige misdrijven plegen, vindt procureur-generaal mr. dr. D.W. Steenhuis dat de rechterlijke macht meer mogelijkheden moet krijgen om de aard en uitvoering van een opgelegde straf te bepalen. Naar aanleiding van de onlangs in Groningen gepleegde moord op een jonge vrouw door een tbr-pa- tient van de Van Mesdagkliniek tij dens diens proefverlof, zei Steenhuis gisteren voor het ge rechtshof in Leeuwarden: "Het pu bliek denkt: geef ze maar een lange gevangenisstraf, wantje weet maar nooit waar die psychiaters mee be zig zijn". Om die reden eiste Steenhuis gisteren tegen een 33-jarige man uit Assen een gevangenisstraf van zes jaar plus onvoorwaardelijke tbr. De man heeft bekend in 1986 en '87 drie vrouwen in Groningen en Assen te hebben verkracht. Een vierde slachtoffer dwong hij tot anale seks. De rechtbank in Assen legde hem eerder een gevangenis straf op van vijf jaar en tbr. Met zijn eis van zes jaar wil Steenhuis in ieder geval bereiken dat de man voor tenminste vier jaar uit de samenleving wordt verwij derd. Ook wanneer de gevangenis straf wordt gecombineerd met een tbr-behandeling is het volgens Steenhuis zeker dat de man in ie- der geval gedurende vier jaar niet met proefverlof kan worden ge stuurd. Volgens de procureur-generaal moeten psychiaters in tbr-inrich- tingen soms risico's nemen als zij besluiten om patiënten met proef verlof te sturen. "Helaas kunnen zij die risico's niet altijd goed inschat ten. Ook kunnen patiënten de psy chiaters een rad voor ogen draaien. Justitie accepteert deze risico's niet. Ik wil dit soort ongelukken, zoals onlangs in Groningen, voor komen". De Assenaar die gisteren terecht stond is tien jaar verslaafd geweest aan heroïne en alcohol. Zelf ziet hij dat als belangrijkste oorzaak voor zijn ontsporingen. Het Consultatie bureau Alcohol en Drugs, dat over hem heeft gerapporteerd, denkt dat een behandeling in een afkick centrum voldoende is om hem voor volgende misstappen te be hoeden. Ook zijn raadsman mr. A.H. Wijnberg ziet dat als de beste op lossing. Wijnberg vindt de geeiste straf veel te hoog. "Zo'n eis doet eerder denken aan meervoudige doodslag." Volgens de raadsman is G. al voldoende gestraft met een detentie gelijk aan de duur van het voorarrest. Verder bepleitte Wijn berg een verplichte behandeling in een afkickcentrum of een tbr-be handeling zonder gevangenisstraf. De uitspraak volgt op 28 april. Met nieuwe, geavanceerde technie ken moet het volgens Batstra ech ter mogelijk zijn het percentage te reinigen grond de komende jaren op te voeren van 50 naar 80. Daar naast kan tien procent van de ver vuilde grond gedeeltelijk worden gereinigd. Deze is dan niet ge schikt om opnieuw gebruikt te worden en moet dus ergens wor den opgeborgen. Voor de rest van de verontreinig de grond hebben de schoonmaak bedrijven op het ogenblik geen adequate oplossing. Deze zal dus tijdelijk moeten worden opgesla gen totdat er technieken beschik baar komen waarmee de grond van zijn schadelijke en giftige stoffen kan worden ontdaan. Samen met de universiteiten zoeken de onder nemingen, die een miljoen gulden voor onderzoek hebben uitgetrok ken, naar een oplossing om ook de Drie procent fondsen beurs niet beschermd AMSTERDAM (ANP) - Slechts 3 procent van de op de gewone markt van de Amsterdamse effec tenbeurs genoteerde ondernemin gen gaat helemaal onbeschermd te gen overvallers door het leven. Dit is de uitslag van een inventarisatie die de Vereniging van Effectenbe zitters (VEB) de afgelopen maan den heeft gemaakt. Volgens VEB-directeur mr. R. de Haze Winkelman is gebleken dat 34 procent twee beschermingscon structies heeft, 12 procent drie en 6 procent vier. Bij de VEB zijn slechts 16 beurs- ondernemingen bekend die hele maal onbeschermd zijn. Daartoe behoren (nog) Landré Glinder- man, Braat Bouwstoffen, Indus- trieele Maatschappij en Mulder Boskoop. Van de laatste werd juist woensdag bekend dat de meerder heid van de aandelen in 'onvrien delijke' handen is overgegaan. De VEB is voor de voorstellen van het beursbestuur om de be scherming tegen onvriendelijke overnemingen te verminderen. "Als de plannen.van de beurs door gaan. en dat verwacht ik wel, dan blijven er nog voldoende bescher mingsmogelijkheden over. Wij vin den de weerzin van sommige be drijven en banken tegen de voor stellen dan ook overdreven", aldus De Haze Winkelman donderdag tij dens een toelichting op het jaarver slag van de VEB. Personeel bij KLMlaijgt straks training in veiligheid SCHIPHOL (ANP) - Al het vlie gend personeel van de KLM zal bij de rijkspolitie een speciale training in beveiliging krijgen. Het gaat om in totaal ongeveer 5.700 cockpit- en cabinebemanningsleden, die vanaf september één dag op het oplei dingsinstituut Leyduin van de rijkspolitie dienst luchtvaart zullen doorbrengen. De rijkspolitie begon ruim an derhalf jaar geleden met deze cur sussen, die bedoeld zijn om mede werkers van luchtvaartmaatschap pijen voor te bereiden op eventuele kapingen. Al gauw bleek de be langstelling hiervoor zeer groot. Martinair, Transavia, Air Holland en Netherlines lieten hun voltallig vliegend personeel en de medewer kers die direct betrokken zijn bij de afhandeling op de grond van passa giers deze trainingen ondergaan. De KLM maakte van de trainingen alleen gebruik voor het passage- personeel. De cockpit- en de cabi nebemanningsleden kregen van de KLM eigen instructies inzake hoe te handelen bij kapingen. Deze in structies werden echter wel opge steld in nauw overleg met de rijks politie dienst luchtvaart. Kortgeleden stelde de rijkslucht vaartdienst een beveiligingstrai- ning voor al het vliegend personeel wettelijk verplicht. De luchtvaart maatschappijen mogen die cursus sen wel zelf geven, maar zijn ver plicht deze eerst ter goedkeuring aan de directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst voof te leg gen. Over de inhoud van dit trainings programma wil de rijkspolitie geen enkele mededeling doen. Dit in het belang van de veiligheid, zo wordt gesteld. Een vertegenwoordiger van het ministerie van milieubeheer, J. Moen, deelde op de conferentie mee dat de Nederlandse overheid goede ervaringen heeft met het te rughalen bij de bedrijven van de kosten, die zij gemaakt heeft voor het saneren van de bodem. In vier honderd gevallen hebben de pro vincies inmiddels met onderne mingen overeenstemming bereikt over de uitvoering en financiering van de bodemschoonmaak. Waar geen overeenstemming kon worden bereikt, is de overheid naar de rechter gestapt. Tot nu toe zijn veertig rechtzaken aangespan nen met een eis tot schadevergoe ding van in totaal 300 miljoen gul den. Daarnaast wist de regering in tien gevallen een regeling te tref fen. waarmee een bedrag van tien miljoen gulden was gemoeid. In dertig andere gevallen heeft de re gering bedrijven verantwoordelijk gesteld voor de bodemverontreini ging. Dit aantal neemt nog elke maand toe. Een positief effect van deze actie is volgens Moen dat steeds meer bedrijven er uit zichzelf toe over gaan de grond schoon te maken of vrijwillig tot een regeling met de overheid komen. Een ander gevolg is dat ondernemingen een groeiend besef-hebben dat het goedkoper is maatregelen te nemen om grond- verontreiniging te voorkomen en hun afvalstoffen op een milieu vriendelijke manier te verwerken. DEN HAAG (ANP) - De werkge versorganisaties hebben berekend dat de koopkrachteffecten van de volledige invoering van het plan- Dekker voor de gezondheidszorg in 1992 twee keer zo groot zullen zijn als het kabinet voor 1990 heeft berekend. Mr. H.K. Klamer, werkgevers vertegenwoordiger in de Nationale Raad voor de Volksgezondheid, zei dit gisteren bij de behandeling van de reactie van de NRV op het defi nitieve kabinetsstandpunt over Dekker. Het kabinet geeft daarin alleen percentages koopkracht winst en -verlies voor diverse be volkingsgroepen in 1990, als pas de eerste stappen op weg naar het nieuwe systeem zijn gezet. Klamer waarschuwde ook dat er waarschijnlijk weinig terecht komt van de door de commissie-Dekker geqoemde besparing van 2,5 mil jard gulden. De komende basisver zekering zal volgens hem een sterk aanzuigende werking hebben. Hij vreest bovendien dat de basisver zekering zal "afglijden" naar een volksverzekering als de regering conform het advies van de overgro te meerderheid van de NRV meer voorzieningen in het verplichte ba sispakket stopt inplaats van in de vrijwillige aanvullende verzeke ring en het aandeel van de nomina le (in een vast bedrag uitgedrukte) premie ten opzichte van de procen tuele (inkomensfhankelijke) pre mie beperkt. Verder stelde Klamer -evenals Homo-voorvechter Jonkheer Michiels van Kessenich is gisteren bij de Britse ambassade opgepakt wegens het op plakken van pamfletten tijdens een demonstratie, gericht tegen een Britse anti-homowet. Deze zogenaamde 'Clausule 28' zou in strijd zijn met de VN-resolutie over de rechten van de mens. (foto anpi heeft besteed aan de gevolgen het verdwijnen van de binnengn zen in de EG voor het nieuwe"sys teem van ziektekostenverzekerin gen. "Je kunt buitenlandse verze keraars moeilijk binden aan een ac ceptatieplicht". Volgens hem zul len de ziekenfondsen vijf miljard gulden nodig hebben om te vol doen aan de Europese richtlijnen voor de reserves die verzekerings maatschappijen moeten aanhou den. Mr. N. de Jong (ziekenfondsen) noemde dat laatste inderdaad "een heel cruciaal punt". Volgens hem zal het dan ook heel duidelijk moe ten worden dat de basisverzeke ring een sociale verzekering is, waarvoor de reserveplicht niet geldt. Bijna alle groeperingen in de raad. op de ziekenhuizen na, spra ken zich uit voor een zo klein mo gelijke (ziekenfondsen, apothe kers, artsen) of helemaal geen aan vullende verzekering (FNV, pa tiënten). Ze vrezen dat jonge en ge zonde mensen zich niet aanvullend zullen verzekeren en dat de pre mies daardoor voor mensen met minimale inkomens, onder wie veel chronisch zieken en gehandi capten, te hoog worden. Zij zouden dan essentiele voor zieningen als fysiotherapie, tand heelkundige hulp en geneesmidde len die het kabinet in het aanvul lende pakket wil opnemen, moeten missen. Een vertegenwoordiger van de Vereniging van Nederland- Gemeenten zei dat in dat soort trouwens andere raadsleden- dat gevallen de Bijstandswet niet kan het kabinet te weinig aandacht bijspringen. KOPENHAGEN (DPA/UPI) - De Deense centrumrechtse minder heidsregering heeft gisteren op nieuw in het parlement een neder laag geleden inzake haar veilig heidsbeleid. In het Deense parle ment, de „Folketing", werd beslo ten dat in de toekomst elk schip dat de Deense havens binnenloopt er op gewezen moet worden dat het land in vredestijd geen atoomwa pens op haar grondgebied wenst. Het voorstel, dat was ingediend door de sociaaldemocraten, werd door drie oppositiepartijen en de radicaalliberale partij gesteund. De regeringspartijen stemden tegen, daar het besluit ook geldt voor vlootbezoek van de NAVO-landen Groot-Brittannie, de Verenigde Staten en Frankrijk, die over met kernwapens uitgeruste schepen beschikken. Minister-president Poul Schluter heeft aangekondigd dat zijn regering in de komende tien dagen zal onderzoeken of dit besluit het NAVO-lidmaatschap van Denemarken op één of andere wijze kan benadelen of in gevaar brengen. De coalitieregering heeft sinds haar aantreden in 1982 talrij ke nederlagen geleden inzake vei ligheidsvraagstukken. Tot dusver re heeft het alle beslissingen van de oppositionele meerderheid geac cepteerd. Deze week deden berichten de ronde dat de VS de Deense rege ring hadden gewaarschuwd tegen aanvaarding van het voorstel. De Amerikaanse ambassade sprak echter tegen dat Washington druk zou hebben uitgeoefend. De VS en Groot-Brittannië die regelmatig in de Deense wateren oefenen heb ben altijd geweigerd te zeggen of zich kernwapens aan boord van hun schepen bevinden. President Schlüter zei dat het parlementsbe sluit, dat met 75 tegen 58 stemmen was aangenomen, het NAVO-lid- maatschap van Denemarken ern stig zou kunnen aantasten. De pre sident zei dat als het onderzoek uit wijst dat de positie van Denemar ken binnen het Atlantisch bondge nootschap wordt bedreigd, zijn re gering gedwongen zal zijn om af te treden en hij nieuwe verkiezingen zal uitschrijven. Denemarken staat geen nucleaire wapens toe op zijn grondgebied, maar heeft zijn NAVO-bondgenoten nooit expli ciet gevraagd of hun schepen kern wapens aan boord hebben. Paul Schluter. zekering toegankelijk en betaal baar zal moeten zijn voor de hele bevolking. "Anders hoef je er niet eens aan te beginnen". Hij ver wacht overigens dat het wel na 1992 zal worden voordat alle plan nen zijn doorgevoerd, omdat het kabinet in zijn 'Dekker-brief op talloze vragen nog geen antwoord heeft gegeven. FILMPRIJS - De film "March 6, 1987" van Pim Korver uit Rotter dam is op het internationale festi val voor industriële films dat in Hannover is gehouden in de cate gorie bedrijfsdocumentaires de eerste prijs toegekend. Korver was de enige die toestemming kreeg de berging te filmen van de veerboot Herald of Free Enterprise die vorig jaar op 6 maart bij Zeebrugge was gekapseisd en waardoor 193 men sen om het leven kwamen. AMSTERDAM (ANP) - "De ver oordeling van van oud-minister Gruyters en oud-staatssecretaris Brokx door de Parlementaire Enquêtecommissie Bouwsubsi- dies berust op een juridisch du bieuze grondslag. De commissie ontbreekt het aan historisch be sef'. Dat stellen gerenomeerde juristen in het Nederlands Juris tenblad (NJB) deze week. Aan de vooravond van het kamerdebat over het enquèterapport wordt dit rapport in het NJB van ver schillende zijden stevig aange vallen. Professor mr. P. de Haan, hoogleraar onroerend-goedrecht en systeemontwikkeling van de administratieve wetgeving aan de Technische Universiteit in Delft en voorzitter van het Insti tuut voor Bouwrecht, meent dat in het rapport onrechtvaardig ge- oordeeld wordt over ambtenaren en bewindslieden. Het handelen in het begin van de tachtiger ja ren van staatssecretaris Brokx bij voorbeeld werd getoetst met de kennis van 1986 omtrent de ABP-affaire. "Dit is volstrekt onjuist, omdat die affaire voor iedereen kwam als een donderslag uit heldere hemel. Bovendien staat het hele geval ook nu nog in geen verhou ding tot de problemen welke in die jaren met betrekking tot de bouw- en woningmarkt aan de orde waren. Brokx had toen wel wat anders aan zijn hoofd dan ook nog goeddeels denkbeeldig gebleken fraudes van beleggers met wie hij samen vanaf 1980 de brand van de ineenstortende bouwmarkt moest blussen", al dus De Haan. "De betrokken amtenaren en bewindslieden hebben aan spraak op eer- en rechtsherstel, even goed als de bouwers en be leggers. Want in feite was noch van fraude, noch van wetsover treding, noch van onbehoorlijk bestuur in betekenende mate sprake", aldus De Haan. In een gezamenlijk stuk van mr. Th.C. de Graaf van het minis terie van binnenlandse zaken en mr. F. Michiels, hoofddocent staats- en bestuursrecht aan de Rijksuniversiteit Utrecht, wordt de veroordeling door de enquête commissie van de handelwijze van Gruyters en Brokx juridisch dubieus genoemd. "De enquêtecommissie vond het ontoelaatbaar dat Gruyters in 1976 sommige beleggers subsi die verstrekte buiten de door hem zelf in 1975 herziene subsi dieregelingen om. Tegen de ach tergrond van de toenmalige rechtsopvattingen en de bedoe lingen van het Besluit Geldelijke Steunverlening Volkshuisves ting 1965 was Gruyters' handel wijze echter goed verdedigbaar", aldus het artikel. 'Jehovagetuige niet uitzonderen' DEN HAAG (ANP) - De CDA-fractie in de Tweede Kamer houdt vast aan invoering van vervangende dienstplicht voor Jehova-getuigen. Dat blijkt uit de bijdrage van het CDA aan de schriftelijke voorbereiding van een debat over een wetsvoorstel om de problematiek van de totaalweigeraars op te lossen. Met deze opvatting druist het CDA in tegen het voorstel van de minis ters van defensie en justitie. Die hebben al eerder, in februari 1986, bak zeil gehaald met een voorstel om via een 'tweede toetsing' totaalweige raars over te halen vervangende dienstplicht te accepteren. Volgens de Kamer zou deze oplossing in feite niet voldoen, omdat to taalweigeraars ook die tweede toetsing zouden weigeren te ondergaan. In plaats daarvan zocht de Kamer via aanneming van een motie van CDA- Kamerlid De Kwaadsteniet de oplossing in een 'tussenvonnis' van de rechter. Zowel totaalweigeraars als Jehova-getuigen zullen immers wel gedwongen zijn voor de rechter te verschijnen. Die kan de dienstweige raar de mogelijkheid bieden in plaats van gevangenisstraf te kiezen voor vervangende dienstplicht. De regering heeft nu die weg via de rechter overgenomen in haar wets voorstel, maar wil voor de groep van belijdende Jehova-getuigen de zaak bij het óude laten. Jehova-getuigen worden thans in de praktijk niet opge roepen hun militaire dienstplicht daadwerkelijk te vervullen. Die uitzon deringspositie moet worden geschrapt, zo vindt de CDA-fractie. WINDHOEK/JOHANNESBURG In september is het tien jaar gele den dat de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties resolutie 435 aannam, die het vertrek van de Zuidafnkaanse troepen uit Namib ie en vrije verkiezingen onder su pervisie van de VN eist. Hoewel Zuidafnka de resolutie onder schreef, is er sinds 1978 geen veran dering in de politieke situatie in het voormalige Duitse protectoraat op getreden. door Ruud de Wit Namib ie is nog altijd een soort wingewest van Zuidafrika. Alle po litieke retoriek ten spijt heeft het bezoek van president P.W. Botha aan de hoofdstad Windhoek, eind. vorige week, opnieuw bevestigd dat Pretoria geen enkele haast heeft om resolutie 435 uit te voeren. De kwestie-Namib ië gaat terug naar het einde van de vorige eeuw, toen het grondgebied, dat is gele gen tussen het huidige Angola en de Zuidafrikaanse Noord-Kaap een Duits protectoraat werd. Bij het uitbreken van de Eerste We reldoorlog bezetten Zuidafrikaan se troepen echter dit gebied, dat toen Zuidwest-Afrika heette, en Tot direct na de Tweede Wereld oorlog voerde Zuidafrika officieel het mandaat over dit gebied, onder supervisie van de Volkerenbond. De nieuw gevormde Verenigde Na ties eisten in 1946 evenwel dat de regering in Pretoria dit mandaat te ruggaf, maar dit werd geweigerd. Om uit de impasse te geraken stel den de VN in mei 1967 een Raad van Elf in, die Namib ië zou moeten gaan besturen, totdat het onafhan kelijk was geworden. Zuidafrika weigerde deze Raad te erkennen, ondanks een veroordeling hiervoor in 1971 door het Internationale Ge rechtshof te Den Haag. Evenmin accepteerde de rege ring in Pretoria de beslissing van de VN in 1973 om de South West African Peoples' Organisation (SWAPO) als de 'enige en authen tieke' vertegenwoordiging van de circa 1 miljoen inwoners van Na mib ië aan te wijzen. Ook daarna bleef de VN tevergeefs zoeken naar een oplossing voor de Namibische kwestie, maar Pretoria ging zijn ei gen weg en installeerde in 1976 een soort interim-regering, wat de uit komst was van de zogenaamde in terne Turnhalle-conferentie. Deze regering werd volledig gedomi neerd door de blanken, verzameld in de Democratic Turnhall Alliance (DTA), die slechts 10% van de be volking uitmaken. Impasse Tegenstellingen tussen de DTA- regering en de Zuidafrikaanse re gering leidden uiteindelijk tot een binnenlandse impasse en in 1983 zond de regering-Botha een admi nistrateur-generaal naar Wind hoek. Tenslotte werd er twee jaar later geprobeerd de VN te passeren door de vorming van een zoge naamde transitioned of overgangs regering, onder leiding van Moses Katjiuongua, waarin zes van de acht politieke partijen in Namib ië zijn vertegenwoordigd. Er is een aantal redenen aan te geven, waarom Pretoria er weinig voor voelt om VN-resolutie 435 uit te voeren. De belangrijkste is onge twijfeld de gerechtvaardigde vrees dat democratische verkiezingen onder supervisie van de VN zullen leiden tot een door de marxistisch- leninistische SWAPO gecontro leerde regering. Maar het officiële argument, dat de regering-Botha steeds weer aanvoert om de aanwe zigheid van een Zuidafrikaanse be zettingsleger te rechtvaardigen, vormen de circa 40.000 Cubaanse militairen in het buurland Angola, die al vanaf 1975 de MPLA-rege- ring in Luanda bijstaan tegen de door Zuidafrika en de Verenigde Staten gesteunde Angolese bevrij dingsbeweging Unita. Omdat de militaire vleugel van de SWAPO op zijn beurt wordt ge steund door de MPLA-regering in Luanda en veel gewapende acties van de bevrijdingsbeweging vanuit Angola worden opgezet, vreest de regering-Botha dat bij een eventuele onafhankelijkheid van Namib ie onder leiding van de SWAPO de Cubaanse hulptroepen in Angola op zullen schuiven naar Namib ië, waardoor de met de SWAPO nauw samenwerkende Zuidafrikaanse bevrijdingsbewe ging ANC een springplank voor haar militaire operaties in Zuidafn-, ka kan krijgen. Een andere reden voor de aan houdende Zuidafrikaanse aanwe zigheid in Namib ie zijn de minera len, die in de grond zitten. Namib ië is een dun bevolkt land, maar uiter mate rijk aan diamanten, uranium, zink, koper en lood. Tenslotte kan er gewezen worden op de banden tusen de overwegend Duitse blan ken van Namib ië en die in Zuid afrika. Net zomin als de blanken van Zuidafrika een zwarte meer derheidsregering willen accepte ren in hun eigen land, wordt dat ge wenst door de blanken van Namifc Afgelopen week heeft Botha aan alle twijfels een einde gemaakt, waar het gaat om zijn werkelijke plannen met Namib ie. Dat bete kent: geen onafhankelijkheid on der supervisie van de VN, maar een soort thuisland-situatie, waarbij de blanke minderheid het voor het zeggen moet houden. Zo breidde Botha eenzijdig de bevoegdheden van de door hem aangestelde admi nistrateur-generaal, Louis Pienaar, uit en kondigde hij aan desnoods zelf het initiatief te zullen nemen als de constitutionele plannen van de huidige tussenregering niet snel een voor hem acceptabele vorm krijgen. Dictaat Gezien de reactie van de voorzit ter van de tussenregering, Mose» Katjiuongua van de SWANU (de Nationale Unie van Zuidwest Afri ka) kan worden aangenomen, dat zeker drie van de zes partijen die nu in de tussenregering vertegen woordigd zijn, zich tegen Botha's dictaat zullen verzetten. Er wordt dan ook nadrukkelijk gespecu leerd over de val van deze omstre den tussenregering. Nu de internationale onderhan delingen over het door Pretoria en de VS geeiste vertrek van de 40.000 Cubanen uit Angola ook niet erg lijkt te vlotten, moet worden ge vreesd, dat de onafhankelijkheid van Namib ië volgens VN-resolutie 435 verder verwijderd is dan ooit. De eventuele val van de door Pret oria geinstalleerde tussenregering betekent verder het einde van de zoveelste poging van Zuidafrika om de schijn op te houden over een democratische en voor de rest van de wereld acceptabele politieke op lossing voor Namib ie

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25