Keukenhof SpoORPtTV 'grote onbekende' Japanner Ito Waarschuwing voor Timman in Brussel Rotterdam loopt groot financieel risico /sluiter"".' Ger Lagendijk noemt aantijgingen 'onzin' Marathontopper wil in Rotterdam op recordjacht gaan VRIJDAG 15 APRIL 1988 PAGINA 19 Voor het 'symbool' van Rotterdam, de Euromast, springt Kunimitsu Ito een gat in de lucht. (foto GPD) Voor Wim Verhoorn aanleiding op te merken dat Hermens met de nummer vijf van de wereldranglijst wel eens „een atleet op zijn retour" gestrikt kan hebben. De bonds coach van de Nederlandse wegatle- ten is behoorlijk ingevoerd in de Japanse loopcultuur die naar zijn zeggen „aan het ongelooflijke grenst". Verhoorn heeft de archipel in de Grote Oceaan inmiddels zes keer bezocht en is danig onder de in druk geraakt van het 'Oosters be wegen'. „Japan is een land dat bol staat van de tradities en daar is het marathonlopen er één van. Hardlo pen is daar een soort van religie. Jonge kinderen worden er al op school vertrouwd mee gemaakt. Je ziet overal in parken groepen schoolkinderen rennen in uniform. De sponsors staan voor de loop sport in de rij. dus geld speelt nau welijks een rol. Daardoor zijn er on gelooflijk veel faciliteiten en be staat er een uitgekiend en uitge breid selectiesysteem. Talent is er in overvloed, want een Japanner is vanwege zijn lichte beendergestel in aanleg geschikt om hard te lo pen. Bovendien is de prestatie drang in het land zo groot dat alle talenten ook enorm eerzuchtig en dus gedreven zijn". Eer en status Hoewel directe betalingen aan atleten officieel niet mogelijk zijn, kan het hardlopen voor een Japan ner een lucratieve aangelegenheid zijn. Verhoorn: „Goede lopers ko men bij een grote firma volledig op de loonlijst te staan en kunnen een enorme status bereiken. Toplopers kunnen zelfs de status van direc teur verdienen en zich zo verzeke ren van een goed staatspensioen. Geldprijzen kennen ze er niet. Toen Seko vorig jaar de marathon van Boston won, had hij geen idee wat hij met al die dollars moest be ginnen. Dat geld schijnt heel lang op een Amerikaanse bank te heb ben vastgestaan, totdat hij er uit eindelijk een bestemming voor had gevonden". Ito, die als klerk op de loonlijst staat bij een cosmetica-firma, blijkt evenwel uitstekend op de hoogte te zijn van het financiële bonussys teem dat in Rotterdam wordt ge hanteerd en de premie van 50.000 dollar voor een wereldrecord is hem ook bekend. „Maar ik ben hier niet voor het geld naar toe geko men. Voor mij telt alleen de eer. Ik wil vooral de Olympische keuzehe ren in mijn land laten zien dat ik nog niet versleten ben. Mijn knie blessure is helemaal genezen. Ik voel me topfit en in staat om het wereldrecord aan te vallen". Verhoorn echter: „Zo'n opmer king is typerend voor een Japan ner. Ze willen nooit van opgeven weten, maar ik zou het voor Ito al een fantastische prestatie vinden als hij zondag onder de 2.10 loopt. Hij zal ongetwijfeld meegaan met de kopgroep en dan kijken hoelang hij die jongens uit Ethiopië en Dji bouti kan bijbenen. Zijn strijdlust zal hem een heel eind brengen. Ito is iemand die loopt tot hij er bij neervalt". ADVERTENTIE Sportcomplex v v Zaterdag a.s. "Morsch II" LEIDEN aanvang 14.30 uur Smaragdlaan 3° klasse KNVB LEIDEN - SVPTT SCHILDERWERKEN BV *•*-*- 071-120666 men in het schaken of het viool spelen. Hij besloot de godin Caissa te omarmen, zonder overigens de muze te verwaarlozen. Zo trad hij onlangs in zijn vaderland nog op als Falstaff in de opera 'Die lusti- gen Weiber von Windsor' van Otto Nicolai. In de partij met Timman zat er ook duidelijk muziek in voor Portisch. De dissonanten kwamen van de kant van wit. Timman speel de dezelfde Spaanse opening die hij ruim twee jaar geleden ook in Reggio Emilio tegen Portisch toe paste. Ook toen verloor Timman trouwens, waardoor hij tevens de toernooizege aan de Hongaar moest laten. Het zag er aanvanke lijk naar uit dat er na de opening weinig aan de hand was. Volgens gastgrootmeester Genna Sosonko kon Timman gemakkelijk remise maken. „Hij verkoos echter op avontuur te gaan en dat had hij be ter niet kunnen doen", aldus So sonko. Timman offerde een kwali teit en leek nog aardige compensa tie te krijgen. Maar Portisch wik kelde gedegen af naar een eindspel waarin hij nog altijd de kwaliteit voor stond. Op de 52e zet kwam het einde voor Timman die in Brussel bijzonder wisselvallig speelt. John Nunn tracteerde Mikail Tal op een daverende nederlaag. In een uiterst spectaculair duel speelde de Brit 5. Pg5 op de Caro-Kann van zwart, waardoor een scherp type spel ontstond, waarmee Nunn doorgaans wel raad weet. Onlangs nog zette hij in Linares de Bulgaar Georgiev op deze manier van het bord. Tal had zich kennelijk slecht voorbereid, want zijn vijfde zet was zo zwak dat hij direct met zijn rug tegen de muur kwam te staan. Toen er op de zeventiende zet nog een blunder volgde van de Sovjet rus, die een ronde eerder van Tim man verloor, was er geen redden meer aan. Drie zetten later had Nunn de zege binnen. Den Haag moet wedstrijd zonder publiek spelen ZEIST (ANP) - FC Den Haag moet op 1 mei het thuisduel tegen FC Groningen zonder publiek afwer ken. De tuchtcommissie van de KNVB heeft besloten naar aanlei ding van de relletjes bij het beker duel Den Haag - Feyenoord van 6 april de voorwaardelijke straf van de Haagse club, één wedstrijd zon der publiek, om te zetten in een on voorwaardelijke. FC Den Haag had die straf staan naar aanleiding van de gebeurte nissen bij het thuisduel van 1 maart 1987 tegen Ajax. De proefperiode zou op 7 mei aflopen. Den Haag kreeg eerder al een boete van 7500 gulden wegens de onregelmatighe den bij de thuiswedstrijd tegen Feyenoord, toen supporters op het speelveld kwamen en met vuur werk gooiden. Ajax werd vorige week op soort gelijke wijze behandeld door de strafcommissie van de voetbal bond. De voorwaardelijke straf van één wedstrijd voor lege tribunes werd wegens het wangedrag van de F-Side bij de wedstrijd Ajax- PSV omgezet in een onvoorwaar delijke sanctie. Het duel tegen Haarlem, op 24 april, wordt in een lege De Meer afgewerkt. Voorzitter Dé Stoop van FC Den Haag overweegt in beroep te gaan tegen de straf. Alvorens tot actie over te gaan, wil Stoop de motive ring van de tuchtcommissie af wachten. Als hij daar geen vrede mee heeft, schakelt hij raadsman Eric Vilé in. VRUDAG 16.05-16.53 BBC 2: Sport on Friday. 16.20-17.30 Ned 1: Sport op Vrijdag, met een gesprek met Aad de Mos (trainer KV Mechelen) en Henk Houwaart (trainer Club Brugge), een portret van Ajax-doel- man Stanley Menzo, aandacht voor het landskampioenschap van PSV. Johan CruijH, het honderdjarig bestaan van de Rotterdamse voetbalclub Sparta (met o a. oud-speler Tonny van Ede en dichter Jules Deelder), een portret van honkbal ler Haitze de Vries, wielrennen: met Edwig van Hooydonck, de marathon van Rotterdam met Marti ten Kate en John Vermeule en de sportquiz deze keer tus sen Mario Been en Erwin Koeman. 17 00-17 25 BBC 2: Sport on Friday 18 00-18 25 Ned 2: Sport: met een por tret van marathonloper John Vermeule. opnames van voorgaande edities van de marathon van Rotterdam, een gesprek met Frans Coerver, oud-speler en nu trai ner van MVV, een onderwerp over Marco van Basten (onder voorbehoud) en auto sport (de finale van de Camel Trophy). 20.20-20,50 BRT 1: Extra Time. 21 00-22 00 SCH: NBA Basketball '87/'88. 21.50-22.30 Ned 1: Brandpunt: met o a. beelden van de wedstrijd AZ67-FC Twente. 22.35-22.40 SCH: Voetbaluitslagen. 22.40-23.40 SCH: Sportsworld. 22.50-23.20 Did 2: Die Sport-Reportage. 00.00-00.57 SKY: Nederlands competi tievoetbal. ZATERDAG 10.23-10.55 Did 1Die Sport-Reportage. 13.15-18.05 BBC 1: Grandstand: met o.a. paarderennen in Newbury en snook er: The Embassy World Professional Championship in Sheffield. HAARLEM (GPD) Spelersma kelaar Ger Lagendijk is opnieuw in opspraak gekomen. Vier dagen voordat de president van de Rotter damse rechtbank uitspraak zal doen in het kort geding, aange spannen door Toulon tegen Lagen dijk en Ajax-spits Bosman, maakt het weekblad Nieuwe Revu mel ding van een geheim contract. Vol gens de overeenkomst, gedateerd 23 september 1987, zou Lagendijk, momenteel werkzaam voor de Ne derlandse Vereniging van Contract Spelers, 250.000 dollar van Toulon ontvangen als de verbintenis tus sen de Franse club en Bosman in de openbaarheid zou komen. Lagendijk noemde de aantijgin gen gisteravond „pure onzin". De spelersmakelaar heeft zich voorge nomen pas volgende week donder dag, als Bosman de Europa-Cup wedstrijd van Ajax tegen Olympi- que Marseille achter de rug heeft, „een klein stukje opening van za ken" te geven. Lagendijk: „Hou het er in elk geval maar op dat deze ar tikelen geen enkele kern van waar heid bevatten". Het weekblad meldde eerder dat Lagendijk, destijds in dienst van de Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal, 200.000 gulden van Tou- lon-manager Rolland Courbis zou hebben geëist voor zijn bemidde ling. Vorige week vrijdag diende voor de Rotterdamse rechtbank een kort geding, waarin Toulon eis te dat Bosman zich zou houden aan een vieijarig contract. De Ajacied en zijn zaakwaarnemer werden er van beschuldigd Toulon te hebben gebruikt om bij andere clubs, met name Anderlecht, financieel lucra tievere voorwaarden af te dwingen. Bosman stelde vorige week reeds, dat hij of Lagendijk nimmer een contract met Toulon ondertekend heeft, in Frankrijk noch in Neder land. Volgens de in Nieuwe Revu afge drukte kopie van het contract tus sen Lagendijk en Toulon, zou de spelersmakelaar 100.000 dollar, zo'n 190.000 gulden, ontvangen als Burgerrechter legt voetballer ROTTERDAM (ANP) - Abebe Mekonnen, de Ethiopiër, die met 2 uur 8 minuten en 33 seconden de wereldranglijst van 1988 aan voert, start zondag in de achtste marathon van Rotterdam. In de nacht van woensdag op donder dag arriveerde de politie-officier uit Addis Abeba op Schiphol. Het is de tweede keer, dat Me konnen, die vorig jaar van de vier marathons die hij liep er drie (Pa rijs, Addis Abeba en Montreal) won, in Rotterdam loopt. Twee jaar geleden kwam hij op de Co- olsingel in 2.09.08 als winnaar over de eindstreep. Jos Hermens, die de topatleten voor de Rotterdamse marathon vastlegt, kreeg eind vorige week van Ethiopische zijde de aanbie ding dat naast de eerder aange kondigde Belaney Dinsamo, de winnaar van vorig jaar, alsmede Kebede Balcha, nog drie andere Ethiopische lopers in de Maas stad zouden kunnen starten. Be halve Mekonnen ging het om Wodajo Bulti en Tadesse Gebre. Aanvankelijk zou Mekonnen maandag uitkomen in de mara thon van Boston. Omdat in de Amerikaanse stad, waar de mara thon voor de 92e keer wordt ge houden, ook de Zuidafrikanen Mark Plaatjes en Derrick May op het programma staan, mocht de Ethiopische bond zijn toploper op last van de regering daar niet laten starten. De organisatoren in Rotter dam was er veel aan gelegen Me konnen, die zijn beste tijd van dit jaar op 14 februari in de mara thon van Tokyo liep, vast te leg gen. Bulti, in 1987 tweede op de seizoenranglijst op de 10.000 me ter met 27 minuten en 27,41 se conden, maakt in Rotterdam zijn debuut op de marathon. Tadesse Gebre liep vorig jaar als 19-jarige in Rotterdam zijn eerste mara thon. De Ethiopiër ging toen zo onstuimig van start, dat hij later geen rol van betekenis meer kon spelen. De komst van de drie Ethio- piërs ging echter het Rotterdam se budget van 600.000 gulden, dat voor de lopers beschikbaar is, te boven. Op last van het bestuur van de stichting marathon Rot terdam moest Hermens vier an dere lopers op zijn startlijst door halen. Het zijn de Westduitsers Herbert Steffny, derde bij de Eu ropese titelstrijd van 1986 in Stuttgart, en Christoph Herle, de Oostenrijker Gerhard Hartmann en de Turk Mehmet Terzi. „Ik vond dat niet zo leuk", al dus Hermens, „want ik werk al jaren met deze lopers. Gelukkig heb ik hen nog in de marathon van Londen, die ook zondag wordt gelopen, kunnen onder brengen. Financieel zijn zij daar echter minder af dan in Rotter dam omdat ik in een dwangposi tie kwam te zitten en onderhan delen over startgelden dan na tuurlijk moeilijker wordt". Achmed Saleh, de tweevoudi ge winnaar van de strijd om de wereldbeker (1985, Hiroshima) en 1987 (Seoul) en tweede in de strijd om de wereldtitel in Rome, wil zondag in Rotterdam een aanval wagen op het wereldre cord van de Portugees Carlos Lo pes, die in 1985 in de Maasstad een tijd van 2.07.12 liep. Ik ben in goede vorm en gezien de te genstanders hier geloof ik dat een aanval op de tijd van Lopes succes kan hebben", aldus de lo per uit Djibouti. Gezien de breedte van het veld in Rotterdam loopt de organisa tie een groot financieel risico. 'Rotterdam' betaalt naast een startgeld ook premies op basis van de eindtijd. Die bonussen lo pen, volgens Jos Hermens, uit een van 10.000 tot 50.000 dollar voor een nieuw wereldrecord. door Jaap Visser Wie Kunimitsu Ito wat beter wil leren kennen is dus aangewezen op de hulp van derden, in dit geval een Japanse coach, en een televisiever slaggever die zijn drie hardlopende landgenoten in Rotterdam op de voet probeert te volgen. Blikvan ger Ito weet zich zondagochtend vergezeld van Fumiaki Abe en Tos- hihiro Shibutani en dat is voor de Japanse televisie, die op dezelfde dag ook verslag doet van de mara thon van Londen en die van Bos ton voorbeschouwt, aanleiding 'Rotterdam' voor een belangrijk deel op de buis te brengen. Hetgeen tekenend is voor de on gelooflijke populariteit van het lan ge afstandlopen in het land van de rijzende zon waarin de ster van Ito snel is gestegen. Sinds hij achter zijn landgenoot Taisuke Kodama (2.07.35) beslag legde op de tweede plaats in de marathon van Peking, geldt Ito in eigen land als een su perster. Die populariteit brengt hem geregeld in verlegenheid zoals hij via zijn gelegenheidstolken laat weten. „Aan de ene kant vind ik het leuk om op straat te worden her kend, maar aan de andere kant maakt het me een beetje schichtig. Ik weet niet goed wat ik er mee aan moet". Verplichting Kunimitsu Ito begon op vijftien jarige leeftijd in wedstrijdverband hard te lopen. „Op school bleek ik nogal snel te zijn en daarom werd mij geadviseerd te gaan hardlopen. Dat advies heb ik opgevolgd en ik had van het begin af aan plezier in het lopen. Het was wel zwaar, zo wel geestelijk als lichamelijk, maar ik heb doorgezet". Aanvankelijk als baanatleet en later als marathonloper. In 1975 legde de voormalige Aziatische kampioen op de vijf en tien kilome ter voor het eerst de klassieke loop afstand af. Het werd geen schok kend marathondebuut, want Ito had voor de 42 kilometer en 195 meter 2 uur en 31 minuten nodig. Maar de uit Nagano afkomstige at leet vervolgde zijn 'loopbaan' op voorbeeldige wijze. De magische grens van 2.10 heeft hij inmiddels drie keer royaal verlegd en met zijn indrukwekkende manier van lo pen trok hij de aandacht van Jos Hermens. De regisseur van de internationa le marathon van Rotterdam open de driejaar geleden de jacht op Ito, die enkele maanden geleden zwichtte voor een aanbod van de Nederlandse makelaar. Hermens: „Ik heb er hard voor moeten knok ken, maar eindelijk heb ik hem te pakken. Vorig jaar was het bijna rond, maar Ito haakte op het laatste moment af. Dit jaar heb ik hem Bosman voor de Zuidfranse club gaat spelen. De Nederlandse wet schrijft voor dat voetbalmakelaars geen beloning mogen ontvangen voor hun bemiddelende activitei ten. De laatste alinea van het afschrift van het contract, waarop opmerke lijk genoeg de handtekening van Lagendijk ontbreekt, luidt aldus: „Als een derde persoon kennis neemt van de overeenkomst tussen de heer Lagendijk en Rolland Courbis, zal het contract tussen Bosman en Toulon als geannuleerd worden beschouwd en verplicht Toulon zich de heer Lagendijk schadeloos te stellen voor de som van 250.000 dollar". „Dat mijn handtekening ont breekt, zegt voldoende", aldus La gendijk. Courbis daarover in Nieu we Revu: „We kwamen overeen dat alleen ik zou tekenen. Lagen dijk niet, maar die zou ook alleen maar ontvangen. Ik verplichtte mij dus tot de betaling". Toegangsprijs f 10,-. Kinderen 4 t/m 12 jaar f5,-. 28 ha Bloemenpark in Lisse. 20 ha Parkeerterrein. Dagelijks open van 8 -18.30 uur. Vragen? Bel 02521-19144. PRACHTIG DAGJE KLEUR Hoewel het er alle schijn van heeft dat John McEnroe in zijn partij tegen Greg Holmes knock-out is gegaan, kon een frontale botsing met een ballenjongen. de omstreden Amerikaanse tenniser niet afhouden van een duidelijke zege in de openingspartij van het met meer dan 600.000 dollar gedoteerde toernooi van Tokyo. Na door schorsin gen en blessures zeven maanden buitenspel te hebben gestaan, versloeg McEnroe in de Japanse hoofdstad achter eenvolgens zijn landgenoten Holmes (6-3, 6-4) en Derrick Rostagno. Tijdens zijn comeback in het internationale tenniscircuit toonde McEnroe snel voetenwerk en een streke service. Het 'enfant terrible' van de tennissport is in Tokyo als zevende geplaatst. De plaatsingslijst wordt aangevoerd door de Zweed Stefan Edberg. (foto AP) BRUSSEL (ANP) - Jan Timman heeft gisteren in Brussel opnieuw een vingerwijzing gekregen dat de tweekamp die hij eind augustus in Antwerpen speelt voor de kwartfi nales van het kandidatentoernooi tegen Lajos Portisch niet eenvou dig zal worden. De begin deze maand 51 jaar geworden, zeer ge routineerde Hongaar won in de elf de ronde van het eerste wereldbe kertoernooi met zwart van de Ne derlander, die na 52 zetten opgaf. Met Portisch zegevierden de Sov jetrus Beljavski (over de zwakke Belg Winants), de Brit Nunn (tegen de Sovjetrus Tal) en de tweede Hongaar Sax (tegen de uit vorm ge raakte Kortsjnoi). Lijstaanvoerder Anatoli Karpov kwam remise over een met de Joegoslaaf Nikolic. Hij heeft nu nog een half punt voor sprong op Beljavski, die echter nog een partij in te halen heeft. Portisch staat bekend om zijn muzikaliteit. Als kind had hij de keus tussen het zich verder bekwa- ADVERTENTIE geldstraf op SHREWSBURY (SID) - Voor het eerst in de geschiedenis van het Engelse profvoetbal heeft een bur gerrechter een zware overtreding van een speler met een geldboete bestraft. Aanvaller Chris Kamara van tweede divisieclub Swindon Town werd door de rechtbank van Shrewsbury veroordeeld tot het betalen van ongeveer 5500 gulden. Bovendien moet hij 450 gulden smartegeld betalen aan Jim Melro se van Shrewsbury Town. Kamara had zijn tegenstander meteen na het eindsignaal van de competitie wedstrijd Shrewsbury - Swindon (2-1) op 20 februari bewusteloos ge slagen. Melrose brak daarbij zijn jukbeen op drie plaatsen. Rechter Morris Galliërs achtte niet bewe zen dat Melrose Kamara had gepro voceerd. De kleurling Kamara heeft steeds volgehouden dat zijn tegenstander hem rascistisch beje gende. Kamara had naar aanlei ding van het incident al een boete van bijna 4000 gulden gekregen van zijn vereniging, die hem bo vendien voor een maand schorste. Voorzitter Karl Nielsen van de Deense voetbalbond maakt zich sterk voor een terugkeer van de Engelse clubs in de Europese be kercompetities. „Denemarken heeft nooit iets tegen Engelse clubs gehad", verklaarde Nielsen. „Wij zijn altijd gekant geweest tegen hun uitsluiting van de Europese voetbalcompetities en wij vinden het hoog tijd dat Engeland terug keert". De UEFA neemt in juni een beslissing of de Engelse clubs weer worden toegelaten tot de clubcom petities. ROTTERDAM (GPD) Kunimitsu Ito is weliswaar de op papier snelste deelnemer aan de marathon van Rotterdam, de 33-jarige Japanner is ook de grote onbekende in de bonte verzameling topatleten die zondagochtend door de Maasstad trekt. Van de nummer vijf van de wereldranglijst aller tijden is niet meer bekend dan dat hij een 1 meter 63 kort en 53 kilo licht loopwondertje is dat op 19 oktober 1986 de marathon van Peking afraffelde in 2 uur 7 minuten en 57 seconden. Kunimitsu Ito is de vriendelijk heid zelve, maar wat er achter het typisch Japanse masker van be- leefheid en innemendheid schuil gaat, blijft een kwestie van gissen. Zijn 'vreemde' woordenschat be perkt zich tot 'yes' en 'no' en die Engelse bevestiging en ontken ning spreekt hij bij voorkeur achter elkaar uit. Vraag: „Mister Ito, bent u van plan het wereldrecord \jan Carlos Lopes te gaan aanvallen?" Antwoord: „Yes, no...". flink op zijn gemoed gespeeld en een beetje dramatisch gedaan. Ik heb gezegd dat hij het tegenover het Nederlandse publiek echt niet kon maken om Rotterdam weer te laten schieten. Dat hielp, want hij voelde zich moreel verplicht hier aan de start te verschijnen". Loopcultuur Dat doet hij met een drieledig doel, want Ito wil overmorgen niet alleen als eerste door het finishlint op de Coolsingel gaan, de vader van twee kinderen wil ook het we reldrecord van de Portugees Lopes (2.07.12) verbeteren en zich daar mee kwalificeren voor de Spelen van Seoul. Dat mislukte eind vorig jaar toen Ito tijdens Oympische se lectiewedstrijden in Fukuoka op 2.14.57 bleef steken. Hij bleek nog onvoldoende genezen van een knieblessure en stortte in het twee de deel van de race, waarin Ta- keyuki Nakayama met 2.08.18 de beste wereld prestatie van 1987 le verde, volledig in elkaar.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19