Vijftien maanden geëist tegen Alphense vandaal Veel buitenlandse aandacht voor Bloemencorso Bollenstreek 'Overval' op Mulder juridisch onderzocht Verkeerstuin Zeehospitium gerenoveerd NIEUWE STREEKBUS M 1 PAGINA 18 VRIJDAG 15 APRIL 1988 Praalwagens met thema 'Idnderfestival' trekken op 23 april door streek HILLEGOM - Een groot aantal landen zal dit jaar beelden te zien krijgen van het Bloemencorso van de Bloembollenstreek, dat op za terdag 23 april van Haarlem naar Noordwijk rijdt. Een cameraploeg van de Duitse omroep Deutsche Welle vergelijkbaar met de Ne derlandse Wereldomroep komt die dag in de streek opnamen van het corso maken. Het is de bedoe ling dat de beelden van de Deut sche Welle in 126 landen worden uitgezonden. Dit vertelde de Noordwijkse VW-directeur Wim Rovers giste ren tijdens een persconferentie in het Hillegomse gemeentehuis over het komende corso. Behalve de Duitse televisie, komen er ook ca meraploegen uit de Verenigde Sta ten, Ierland, Japan, Canada en Tai wan naar de bollenstreek. Teleurstelling was er op de pers conferentie over het gebrek aan in teresse voor het corso van de Ne derlandse omroepen. "Hoe het komt weet ik niet, maar wij hebben geen enkele ingang in Hilversum", aldus de Henk Westerhof van de af deling pers en propaganda van het bloembollencorsocomité. "Het is toch een evenement dat jaarlijks meer dan een miljoen kijkers trekt". Het is volgende week zaterdag de 41ste keer dat de bloemenstoet door de streek trekt. Het corso heeft het thema 'Kinderfestival1. Op dat thema heeft ontwerper Kees van Driel zich volledig kun nen uitleven. Zijn artistieke ideeën leverde uiteindelijk praalwagens uit de sprookjeswereld en bekende kinderliedjes, zoals 'In Holland staat een huis', 'Roodkapje', Hans en Grietje' en ook 'Pinkeltje'. Tekening Deze laatste praalwagen is ge maakt naar een ontwerp van de achtjarige Amanda van Hoven uit Lisse. Zij werd winnaar van de door het corso-comité uitgeschre ven tekenwedstrijd, waaraan leer lingen van de basisscholen uit de streek aan deelnamen er kwamen 1100 inzendingen bij het corso-co mité binnen. Op een andere praal wagen zal de Tulip Queen 1988 uit Nieuw Zeeland plaatsnemen. De 20-jarige emigrantendochter Anna Pool uit Wellington is speciaal voor dit bloemenevenement naar Ne derland overgekomen. Ook de praalwagen van de ge meente Hillegom is een bijzondere. Uitgezocht is namelijk dat 'Alle eendjes zwemmen in het water' de duizendste praalwagen van het Bloemencorso van de Bollenstreek is. Een mijlpaal in de inmiddels 41- jarige geschiedenis van de bloe menstoet en het is louter een toe valligheid dat het corso indertijd in Hillegom is begonnen. Aan het corso nemen 20 praalwa gens en 22 versierde personenwa gens deel. De route is in grote lij nen hetzelfde als vorig jaar. Alleen zal dit jaar niet in Noord wij kerhout worden gestopt. De kleurenstoet komt om half acht in Noordwijker- hout aan en maakt vervolgens een rondrit door het dorp. Daarna be gint de laatste etappe naar eind punt Noordwijkerhout. Daar wordt evenals vorig jaar in het don ker een tocht door het dorp ge maakt. Deze rondrit met de ver lichte praalwagens begint om 21.00 In bloei In tegenstelling tot vorig jaar is er geen gebrek aan bloemen om de wagens 'op te steken'. Wel heeft het corso-comité te kammpen met het probleem dat al veel bloemen voor tijdig 'in de lach' staan, zoals corso- voorzitter Piet Goemans het giste ren uitdrukte. Veel kwekers zijn al in de paasvakante op het mo ment dat ze de beschikking had den over extra krachten begon nen met het snijden van de vroeg tijdig in bloei staande hyacinten, de bolbloem die voor het grootste deel wordt gebruikt bij het optui gen van de 42 wagens. Een aantal kwekers heeft op ver zoek van het corso-comité iets van de bloeirijkdom achtergehouden en opgeslagen in koelcellen. "Ten slotte worden er bij het 'steken' van de praalwagens meer dan één mil joen hyacinten gebruikt. Gelukkig zien veel kwekers het belang van een fraai corso in en hebben we veel medewerking gekregen", al dus een tevreden Piet Goemans. Volgens de Noordwijkse VW- directeur Wim Rovers is de streek in tegenstelling tot andere jaren nog niet vol. Dat betekent echter niet dat er volgend weekeinde min der gasten naar de duin- en bollen streek zullen komen. "In bijvoor beeld Duitsland is het dit voorjaar ook heel lang slecht weer geweest. De ervaring heeft dan geleerd, dat pas op het laatste moment wordt besloten om een trip naar de bol lenstreek te maken. Dat merkje nu ook, vooral de laatste dagen toen de temperaturen wat vriendelijker werden, steeg het aantal boekin gen. Ik verwacht dan ook dat we volgende week al heel snel de bord jes 'vol' moeten ophangen en men sen doorverwijzen naar plaatsen wat dieper het land in", was de ver wachting van Rovers. Rond het corso zijn ook dit jaar in de streek een groot aantal evene menten georganiseerd. Hoogte punt daarbij het corsofestival in de Hobahohallen in Lisse. Rond het opsteken van de praalwagens wor den in de veilinghallen een aantal sportieve en muzikale activiteiten gehouden. Onder meer worden de finales van een groot aantal spor ten van de dorpencompetitie in de hallen gehouden, zoals de verkie zing van de sterke man van de duin- en bollenstreek. Ook is er een kwis tussen de burgemeesters van de dorpen die aan de competitie deelnemen. Daarnaast #veel aan dacht voor de regionale muziekver enigingen. Het corsofestival wordt georga niseerd door de Lions en de Rotari ans uit de duin- en bollenstreek. De opbrengst van dit festival is voor de bestrijding van de kinderver lamming in Indonesië. Maar ook in de dorpen die door het corso wor den aangedaan, is er voor de vele duizenden belangstellenden het een en ander op touw gezet. Zo kunnen bezoekers die zondag op de Noordwijkse boulevard een kijkje komen nemen, een rond vlucht door de bollenstreek maken met een KLM-helikopter. Bij de VW aan De Grent in Noordwijk kunnen kaarten voor deze vlucht worden aangeschaft. is»*» LEIMUIDEN/UTRECHT - De nieuwe streekbus van Centraal Nederland is deze week gepresenteerd. De ingrij pend veranderde bus is comfortabeler en sneller dan de oude typen. Bovendien wordt hiermee een nieuwe CN- huisstijl ingevoerd, waarbij fie onderste rand van de buscarosserie in twee tinten blauw is uitgevoerd. Over twee weken worden de eerste exemplaren in gebruik genomen. De nieuwe luchtgeveerde bussen kosten drie ton per stuk en zijn voorzien van dubbel getint glas en een uitgekiend verwarmingssysteem. De motor heeft een groter vermo: gen. (foto Wim Dijkman) BOSKOOP De 'overval' via de Amsterdamse beurs op het con structiebedrijf Mulder Boskoop wordt aan een nader juridisch on derzoek onderworpen. De Indus triebond FNV laat uitzoeken of de nog steeds onbekende groep bin nenlandse aandelenkopers zorg vuldig is omgegaan met de gelden de fusie-gedragscode. "De wijze waarop het meerder heidsaandeel in Mulder Boskoop is verkregen, roept alleen maar af schuw op", aldus G. Frielink, dis trictsbestuurder van de industrie bond. Op het gistermiddag in Bos koop gehouden overleg tussen di rectie, vakbonden en de onderne mingsraad is afgesproken dat de identiteit van de nieuwe eigenaars van Mulder voorlopig niet wordt bekendgemaakt. "Ik wil eerst luisteren naar wat de andere partij ons te vertellen heeft", zegt de directeur van Mul der Boskoop, K. Kranenburg. "On danks de nare ervaringen moeten we zeer zorgvuldig zijn, want we spreken over de nieuwe eigenaars. HeJ belang van ons personeel gaat me zeer ter harte". De voorzijde van het constructiebedrijf Mulder aan de Parklaan in Bos- Mulder Boskoop fabriceert wa gens en machines voor de beton- mortelindustrie, zoals truckmixers en bandtransporten. Mulder neemt daarin ook internationaal een unie ke positie in. Mulder leed vorig jaar enkele tonnen verlies, maar verwacht voor het lopende jaar een positief resul taat. De 'overvallers' hebben het meerderheidsaandeel in het kleine fonds Mulder Boskoop afgelopen maandag binnengehaald. Gedu rende die dag werden naar schat ting tweehonderdduizend beurs- handelingen verricht met de ver handelbare effecten van Mulder. Dit komt ongeveer neer op vijftig duizend aandelen, een derde van de totale hoeveelheid. De nieuwe groep eigenaars heeft zich vervol gens per brief bij de raad van com missarissen van Mulder bekendge maakt. „Wij maken ons enorme zorgen om de werkgelegenheid bij Mul der", aldus Frielink. "De intenties van de overvallers kennen we niet, maar de eerste kennismaking maakte op ons een zeer slechte in druk". 'Zwarte' arts Hazerswoude 'wit gewassen' HAZERSWOUDE - Huisarts E. Oosterhoff wordt vanaf 1 mei opgenomen in de vervangings regeling van de plaatselijke art sen. Dat gebeurt viereneenhalf jaar nadat hij zich tegen de zin van zijn collega's in Hazers- woude-Rijndijk vestigde. "Je kunt wel zeggen dat de zwarte dokter wit gewassen is", aldus een opgeluchte Ooster hoff. "Dit legt een behoorlijke druk op je privéleven. Dat kun je niet eindeloos volhouden. Tot nu toe moest ik alle week einden en avonden beschik baar zijn voor mijn patiënten. Voortaan hoef ik maar één van de zes weekeinden klaar te staan en ook veel minder avon den". Bij de komst van Oosterhoff reageerden de al gevestigde art sen erg afwijzend. Zij vonden dat er al genoeg artsen waren voor het aantal patiënten in Ha zerswoude en Koudekerk. In advertenties lieten zij weten niet voor de nieuwkomer te zul len waarnemen. Zij hielden voet bij stuk, terwijl de praktijk van Oosterhoff groeide. Toch is volgens Oosterhoff nu geen sprake van een specta culaire verandering: "In de loop der jaren ben ik gewoon een stabiele factor geworden. Ik heb de praktijk opgebouwd, maar ik heb sinds november 1986 alleen nieuwe patiënten aangenomen als anderen ver trokken. Getalsmatig werk ik niet meer op de zenuwen van de collega's. Overigens had de samenwerking volgens de ves tigingswet van 1986 toch wel tot stand moeten komen, maar gelukkig is de zaak nu genor maliseerd". 'Hij moet volledig op hol zijn geslagen' DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor het plegen van een reeks uiteenlopende delicten heeft de officier van justitie bij de recht bank in Den Haag gisteren tegen een 19-jarige Alphenaar een on voorwaardelijke celstraf van vijf tien maanden geëist. De feiten die de officier hem toe dichtte: het uit elkaar laten sprin gen van een telefooncel aan de Pa relstraat in zijn woonplaats. De jon gen, die tot op dat moment nog nooit met de rechter in aanraking was geweest, vulde daartoe een tennisbal met kruit en bracht die vervolgens tot ontploffing. Verder besprenkelde hij een geparkeerde auto met benzine en stak die in brand. Drie andere wagens die in de directe omgeving stonden, vat ten eveneens vlam. De Alphenaar pleegde ook een inbraak en stal du re apparatuur. Toen de politie hem arresteerde bekende hij nog eens een inbraak en de diefstal van en kele brommers. De officier van justitie sprak daarom van een serie buitenge woon gevarieerde feiten. "Je kunt het bijna niet verzinnen of hij heeft het wel gedaan. Volgens mij moet hij volledig op hol geslagen zijn toen hij al die dingen zo kort achter elkaar pleegde". De advocaat van de Alphenaar droeg de verklaring aan hoe het al lemaal was gekomen: verkeerde vrienden. Door hen had de 19-jari- ge jongen zich laten opstoken. Een van die maten werd onlangs tot ne gen maanden celstraf veroordeeld. Het psychiatrisch rapport dat over hem werd uitgebracht was duidelijk: een Alphenaar wist pre cies wat hij deed. Hem mankeerde niets. Het gezin waaruit hij komt omschreef de psychiater als 'keu rig'. Misschien, zo luidde een ander rapport (van de reclassering), was het thuis wat 'erg braaf. De ouders waren niet meer zo jong. Kortom, thuis viel niet zo bar veel te bele ven. Dus ging hij de deur maar uit. De officier van justitie verweet hem, dat hij zich wel eens had mo gen afvragen wat hij aanrichtte. Vooral omdat hij volledig bij zijn positieven was. "In vrij korte tijd heefthij enorm veel schade te weeggebracht en ongelooflijk veel onrust onder de slachtoffers ver oorzaakt. En hij besefte alles. Dat vind ik het meest kwalijke van de zaak. Daarom eis ik een hogere straf dan tegen z'n maat". Die straf kwam neer op twintig maanden gevangenisstraf waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De advocaat van de Alphenaar vroeg de rechtbank om enige cle mentie. Na zijn havo-examen is hij naar de meao gegaan. Hij zit dan wel in detentie, maar studeert hard. In de tweede helft van dit jaar wordt die opleiding een stuk zwaarder. Om die naar behoren te kunnen volgen moet hij eigenlijk de lessen volgen. „Legt u hem een kortere straf op dan de officier vraagt. Geef hem nog een kans om op het goede spoor te komen. Kort nadat hij die strafbare feiten had gepleegd, heeft hij een vriendin gekregen. Zij wil hem helpen op dat goede spoor te blijven". De rechtbank doet 28 april uit spraak. KATWIJK De verkeerstuin op het terrein van het Rijnlands Zee hospitium in Katwijk zal volledig worden vernieuwd. Door de ge meentelijke dienst openbare wer ken van de kustplaats is een plan ontwikkeld voor een hele nieuwe indeling van de tuin, die behalve voor verkeersonderricht aan rol stoelgebruikers onder meer ook zal worden gebruikt voor de revalida tie van patiënten. Met de uitvoe ring van het plan is volgens direc teur F.H. Goudswaard van het Zee hospitium een bedrag van onge veer 180.000 gulden gemoeid. Een deel van de kosten van het project zal waarschijnlijk worden vergoed door de Fabes, de vereni ging van fabrikanten van beton- straatstenen. Die toezegging is vo rig jaar door de vereniging gedaan bij de uitvoering van de straatma- kerswedstrijd 'De staatmaker aan zee-show' in Katwijk. De Fabes liet toen weten dat het materiaal voor de renovatie van de verkeerstuin ter beschikking zal worden ge steld. Volgens directeur Goudszwaard kunnen ook de resterende kosten worden gedrukt als de feitelijke werkzaamheden in het kader van een leerlingenproject voor straat- makers worden uitgevoerd. Door het Zeehospitium is ook een bijdra ge in de kosten gevraagd aan het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur. Verder wordt gehoopt op bijdragen van het plaat selijke bedrijfsleven. Giften kun nen worden overgemaakt op giro nummer 5528920 van de stichting Vrienden van het Zeehospitium, onder vermelding van 'verkeers tuin'. De verkeerstuin wordt behalve voor het verkeersonderricht aan rolstoelgebruikers en andere be woners van het Zeehospitium, ook gebruikt door de leerlingen van de mytylschool De Vierbot, waarvan het gebouw direct aan de tuin grenst. Het opnieuw ingedeelde terrein krijgt verder ook een func tie als recreatievoorziening en zal worden gebruik voor de revalidatie van patiënten van de revalidatiekli- niek, onder meer door het aanbren gen van hoogteverschillen op de looproutes. vijver, een groot schaakbord, een volière, een broeikas, allerlei bloembakken en een pergola. De verkeerstuin bestaat verder uit een stratencircuit en er worden onder meer verkeerslichten en oversteek plaatsen aangebracht. Het schets ontwerp is van Vierbot-medewer- ker P. van Rhijn en het plan is uit gewerkt door de gemeentelijke dienst openbare werken van de kustplaats. Milieuvluchten van rijkspolitie STREEK De rijkspolitie begint Rijnland. een dezer dagen met een serie ex- Vanuit de lucht hoopt de politie perimentele helikoptervluchten illegale lozingen, puinstortingen om milieuovertredingen op te spo- en andere milieudelicten te consta- ren. De vluchten voert de politie uit teren. Wanneer de vluchten succes samen met de provincie Zuid-Hol- vol verlopen, zal vaker een helikop land en het Hoogheemraadschap ter de lucht in worden gestuurd. Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: R. van Leeuwen, tel: 218661, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld, tel: 218661 spreekuur: Rosmolen 2. Groep 2 - Pieterse, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Bergmeijer- ,de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Luyk, Wasstraat 2a, tel: 122522. zo 8 uur tot 24 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel: 122538. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel: 141225. zo 8 uur tot 24 uur: H. Jurgens, tel: 125820, spreekuur: Burggravenlaan 102. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Hiemstra, tel: 140159, spreekuur: Meloenstraat 39. zo 8 uur tot 24 uur: dr. Driever, tel: 120161, spreekuur: Zocherstraatl Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8.00 uur tot zo 24 uur: za: U.P. Arndt, Pluimgras 48, Leiden, tel: 220238, spreekuur: Florijn 10, tel: 891000; zo: P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel: 410070, spreekuur: Hoofdstraat 40, tel: 410070, beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: E.J. Roelants, Frans Halslaan 10, tel: 153747. Voorschoten za: L. Prescott, Bachlaan 1, tel: 2356; zo: E. Schotanus, Leidseweg 305, tel:766426. VRIJDAG 15 APRIL Alphen concert Cresendo in De Bron, Troubadourweg, aanvang 20.00 film: 'Radio Days' van Woody Allen, om 20.30 uur in Hooftstraat Filmhuis. Boskoop vlooienmarkt in de Beurshal, A.P. van Neslaan, van 17.00 tot 22.00 uur. 22.00 uur in de Groenoordhal. concert Scarlatti en Beethoven, besproken en beluisterd, door Toos Onderdenwijngaard, piano, aanvang 20.15 uur in de Kapel- iKfiO. in de serie lezingen: Toekomst voorspellen. Zin of onzin? van avond de laatste lezing met de titel 'De Supermens', door D. Steen huis uit Nijverdal, aanvang 20.00 uur in de Lokhorstkerk aan de Pie terskerkstraat. aanvang 21.30 uur in Droomfa- briek, Oude Singel. film: 'Rue cases nègres', om 21.15 uur en optreden van 'Into the flesh', in het LVC aan de Bree- straat. Leiderdorp volksdansinstuif, aanvang 20.15 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. de Concertserie door het Kodély werk van Haydn, Debussy, aanvang Warmond dart-competitie Kommunikatie Warmond, aanvang 20.15 uur in het Meerpunt. competitiewedstrijd volleybal vereniging WVC-Leython 3, aan vang 21.15 uur in sportzaal Klim Op, Endepoellaan. ZATERDAG 16 APRIL Alphen Festa Italiana, jongerencen trum Madonna, Prins Hendrik straat, om 20.30 uur. optreden The Magnificent 7, jongerencentrum Het kasteel, Concertweg, aanvang 21.00 uur. Zegerplasloop, start om 14.30 uur op de Sportlaan. jeugdbingo (voor de jeugd van 12 tot 16 jaar) in buurthuis Wester haven, Emmalaan 45, van 19.00 tot 20.30 uur. mineralenbeurs in gebouw Na bij, Lauraplein, van 10.00 tot 17.00 uur. voorstelling 'Rinkelrooien' door Boskoop rommelmarkt voor Lima, van 9.30 tot 17.00 uur op het Kerk plein. Hoogmade/Koudekerk educatieve weidevogelexcur sie over de Ruigekade en Matten- kade, start om 8.00 uur bij de krui sing Groeneweg/Ruigekade, Hoogmade en bij de Ridderhof, Hazerswoude start tentoonstelling i Huis Rijnenburg, - Leiden vlooienmarkt, van 10.00 16.00 uur; Reprovak '88, v i de Pieterskerk, van 10.00 tot 17.00 uur. open dag oude muziek in de Streekmuziekschool, Rapenburg 22. van 10.30 tot 16.00 uur. LPSV-Oranjeloop over 2, of 10 km, start 11.00 uur in het Leid- se Hout. optreden van 'Suspended Four' latin jazz, aanvang 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Leiderdorp operette 'lm Weissen Rössel' door het Leiderdorps Operette Gezelschap, aanvang 20.00 uur in In de Hobaho-hallen worden de staalconstructies van de praalwagens in de stro gezet. Volgende week wordt be gonnen met het 'steken' van de ruim één miljoen hyacinten. (foto wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18