Ik heb veel mensen, ongewild, ongerust gemaakt Boerhaavesehool wordt opgeknapt Dr. Eernisse, scheidend directeur van Leidse Bloedbank: 'Oordeel psychiater is soms onbetrouwbaar' actief in vrije tijd VREEMDE HANDTEKENINGENACTIE VRIJDAG 15 APRIL 1988 LEIDEN Dat de waarheid zó hard zou aankomen, had dr. J.G. Eernisse, scheidend medisch directeur van de Stichting Rode Kruis Bloedbank Leiden, niet ver wacht. In zijn afscheidsinterview voor het informatie blad van het AZL, Cicero, waarschuwde Eernisse on langs voor besmetting met aids via bloedtransfusies. "Er wordt nu gedaan of alle risico van besmetting met aids via een bloeddonatie is uitgesloten. Helaas is dat niet zo. Een besmetting met aids wordt niet direct ge volgd door een postieve uitslag van een aids-test. Bij he patitis zit er drie maanden tussen besmetting en aan toonbaarheid. Dit geldt ook voor aids. En een definitie ve aids-test betekent dus niet per definitie dat iemand het virus niet bij zich draagt. Ongelukken kunnen daar om niet uitblijven", aldus Eernisse in Cicero. De 'landelijke pers nam het be richt over en sindsdien heeft Eer nisse een lawine van verontruste telefoontjes gekregen. "Zo blijkt maar weer eens dat je met de waarheid heel voorzichtig moet zijn. Ik heb heel veel mensen, on gewild, erg ongerust gemaakt. door Annemiek Ruygrok Mijn bedoeling was om het idee dat er geen risico was weg te ne men. De winst van mijn opmer king zou moeten zijn dat risicofi guren zich als donor terugtrek ken". Eernisse vreest een niet te meten hoeveelheid ellende te hebben opgeroepen en erkent dat hij de angst omtrent aids heeft onderschat. "Aids zit in een speciaal hoekje. Vanwege de on- beinvloedbaarheid van deze ziekte. En het odium er omheen: homoseksualitet, drugs, sex. En tegenwoordig Afrika". Prostituées Met dat laatste doelt dr. Eer nisse op de besmetting via Afri kaanse prostituées. In het inter view met Cicero stelt Eernisse vast dat de Bloedbank door veel mensen nog steeds wordt ge bruikt als de goedkoopste en" meest gemakkelijke manier om erachter te komen of ze inder daad zijn besmet, daarbij de in cubatietijd van drie maanden vergetend. "Zo'n test bij de Bloedbank is anoniemer dan die bij de GG en GD. Er wordt nog steeds onjuist gehandeld uit on kunde of uit onwil. Maar de do nor die vandaag schoon is en bloed geeft, kan bij de eerstvol gende donatie positief zijn". Vandaar dat dr. Eernisse ge kant is tegen de nieuwe regel dat bloed op de dag van de test ook gegeven moet worden. Vroeger zat er maximaal vier weken tus sen test en donatie. Beide termij nen zijn willekeurig, is Eernisses mening. Maar de huidige gang van zaken, bedoeld om het risico van tussentijdse besmetting te verkleinen, levert voor de Bloed bank de nodige moeilijkheden op, terwijl de winstmarge zeer gering is. "Vroeger hadden we het produkt altijd klaar. Ook als er 's maandagsochtends om elf uur bloedplaatjes voor een ope ratie nodig waren. Nu is dat vaak niet het geval". Invriezen is geen oplossing en bovendien erg kost baar. Het wordt eigenlijk alleen gedaan bij patiënten met anti stoffen tegen elke donor. Van hen wordt het eigen bloed inge- Rode Kruis Dr. Eernisse is 35 jaar bij de Bloedbank werkzaam geweest. Toen hij er, als student-assisent, in 1953 kwam werken, was er ei genlijk nog geen Bloedbank. "Dat liep allemaal via het Rode Kruis. Had een ziekenhuis bloed nodig, dan werd dat gebeld. Pas in 1960 kwam er hier in Leiden een gezamenlijke bank. Want 'ie der voor zich' betekende dat do noren of naar het ene of naar het andere ziekenhuis moesten. Die ziekenhuizen hadden allemaal organisatietjes. Maar het AZL had toen de meeste ervaring en daarom is er in gebouw 30 een Bloedbank gekomen. Het was een inspanning van de vier zie kenhuizen in Leiden (de Anna- kliniek bestond toen nog) om op één plaats de handel af te r en te distribueren". Er ontstaat wel e< ring over, want ondanks de geza menlijke Bloedbank heeft elk ziekenhuis ook een eigen bloed bank. "Dat is het bloedtransfu sie-laboratorium voor de eigen patiënten, de ziekenhuisbloed bank. In de wandeling ook ge woon bloedbank genoemd". Wat de Bloedbank onder scheidt van de ziekenhuisbloed bank is düs het innemen en dis tribueren van bloed. Dat de Bloedbank in het AZL is geves tigd, maakte het voor Eernisse Dr. Eernisse: "Zo blijkt r indertijd extra aantrekkelijk: "De Bloedbank hier is als zieken huisbloedbank met de patiën tenzorg belast. Dat betekent dat er allerlei wetenschappelijke ac tiviteiten omheen zijn. Om een voorbeeld te noemen: oorspron kelijk kon je met bloed slechts éen ding doen: het afnemen en toedienen. Maar voor heel veel patiënten is een volledige portie bloed niet te verstouwen. Als je uit dat bloed maar een fractie no dig hebt, plasma bijvoorbeeld, moet je alleen dat toedienen. En niet ook nog eens rode bloedcel len. Dus kwam je voor een prak tisch probleem te staan om plas ma uit bloed te centrifugeren". Die oplossing werd in de prak tijk gevonden. "Een interessan ter vraag was om thrombocyten (bloedplaatjes) uit het bloed te halen. De kliniek vroeg ons daar eens iets aan te doen. Nergens is s datje met de waarheid heel voorzichtig moet zijn een pasklaar recept voor dus gin gen we ook weer met de centrifu ge aan het werk. Nu wordt bloed soms voor vier verschillende doeleinden gebrukt, vroeger slechts voor één. Dat was zon de". Geen wetenschapper Dr. Eernisse voelt zich beslist geen wetenschapper. Met proto collen om onderzoek te doen heeft hij zich nooit bezig gehou den. Toch was de Leidse Bloed bank wat betreft uitsplitsingen uit bloed een koploper. Eernisse erkent achteraf het wetenschap pelijk niet goed te hebben aange pakt. "Anders had het wereld wijd een grotere invloed gehad. Ik denk dat, als een handelwijze die halverwege de jaren 70 werd gestart volgens een protocol ge lopen had, dat nog een ster in het blazoen van de Leidsi teit had betekend. Bovendien had je daarmee kunnen aange ven dat je in zo'n simpel service bedrijf als de Bloedbank ver domd veel leuks kunt doen. Voorwaarde daarvoor is dat je vanuit de kliniek een antwoord krijgt op je handelen en die sa menwerking is in Leiden altijd voortreffelijk geweest". Eernisse doelt hiermee op de bloedplaatjesvoorziening bij pa tiënten die veel transfusies krij gen. "Vaak liepen die transfusies op den duur mis. De antistoffen bij dergelijke patiënten braken de cellen af. Dat kwam door de witte cellen in het donorbloed. Die waren er niet uit te halen. In Amsterdam was indertijd een fil ter ontwikkeld, waardoor witte cellen uit het bloed konden wor den gehaald zonder het bloed te beschadigen. Op dat moment leek het zinvol om ook voor bloedplaatjes de witte cellen er uit te halen. Mijn idee daarbij was dat bloedplaatjes niet ge vaarlijk zijn, maar wel de witte cel-kenmerken hebben. Ik ben dat gewoon gaan doen. Over tuigd van mijn eigen gelijk, ben ik alle patiënten zo gaan behan delen. In plaats van ze in twee groepen te splitsen, wat voor een wetenschappelijk onderzoek noodzaak is". Dr. Eernisse had gelijk, maar zijn wijze van hande len werd niet als wetenschappe lijk onderzoek erkend. Regelgeving Wat hem zorgen baart, zo kort voor zijn vertrek, is de Wet op de Bloedtransfusie die binnenkort van kracht wordt. "Die zal de im port van bloedprodukten aan banden leggen. Ik vind het best dat ze alles willen regelen, maar als er nu eens uit het buitenland betere produkten komen dan we zelf kunnen leveren? Bovendien komt er een vrije markt in Euro pa". De regels zijn bedoeld om 'vei lig' bloed te kunnen garanderen. Maar daar heeft Eernisse, zoals bekend, zijn twijfel over. En dan komt het gesprek toch weer op het punt waar het begonnen is: aids. "De overheid gaat nieuwe folders tegen aids uitbrengen. Op de voorste en laatste pagina daarvan zouden mensen die in het risico-circuit zitten, moeten worden opgeroepen zich terug te trekken als donor. De maat schappij zou zich in dit opzicht harder moeten opstellen. Maar het is niet te bewijzen welke bloeddonoren tot risicogroepen behoren". Het zal volgens Eernisse nog heel wat voeten in de aarde heb ben voordat het aids-virus in het bloed van besmette personen is aan te tonen, voordat de incu batietijd van drie maanden is verstreken. "Zodra die mogelijk heid er wél is, zullen er meer mensen, meer geld, meer ruimte beschikbaar moeten zijn. Het is aan de overheid om daarover te beslissen. Als ze maar wakker blijven. Daarom zeg ik: bouw het in in de volgende campagne". Moeten mensen nu een trans fusie weigeren? Eernisse vindt van niet. Tot nog toe zijn in drie jaar tijd bij de Leidse Bloedbank slechts twee sero-positieven (mensen die met het aids-virus waren besmet) aangetroffen. "En bovendien: het is vaak een kwes tie van leven of dood. Een bloed transfusie wordt alleen gegeven als er een noodzaak toe is. Maar er moet zoveel mogelijk worden voorkomen dat je bloed in mootjes hakt, vervolgens de brokstukken van verschillende donaties weer samenvoegt en die als bloed aan een patiënt toe dient Ik maak er bezwaar tegen, omdat een patiënt zo twee tot drie maal zoveel kans loopt op een besmetting van welke aard dan ook. Ik ben altijd een voor vechter van splitsen geweest, omdat het onjuist is om onnodig delen toe te dienen. Maar als het risico daardoor twee tot drie keer wordt vergroot, is het onjuist". Als voorbeeld haalt hij een anaesthesist aan, die vaststelde dat bij hartoperaties van naar schatting 36 donors bloedpro dukten werden aangeleverd. "Vroeger kreeg deze man van on geveer tien mensen porties bloed geleverd. De man had met de nieuwe gang van zaken terecht veel moeite. Evenwicht vinden is de taak van de Bloedbank. Waar bloed nodig is, geef je bloed. Is er een deel nodig, dan geef je slechts een deel". LEIDEN De Leidse tapijtfirma Fer van Duuren verkeert in sursé ance van betaling. Bewindvoerder mr. W. Sluiter verwacht dat er over ruim een maand zekerheid bestaat over de vraag of een faillissement kan worden afgewend. Sluiter is optimistisch over de reddingskan sen voor het bedrijf. Er werken bij het bedrijf dat is gevestigd aan de Hooigracht vier mensen in loon dienst. Couveuse Bij een artikel over het werk van de vereniging van ouders van couveu sekinderen dat enige tijd geleden in deze krant stond, is het adres van het secretariaat van de vereniging weggevallen. Dit luidt: Vereniging van ouders van couveusekinderen afdeling Leiden, de heer E. Stok vis, Schadekenlaan 70, Leidschen- dam. Tel. 070-277337. Lezers schrijven Milieuklachten In het LD van 5 april j.l. was een ar tikeltje te lezen onder de kop "Mensen kunnen klachten over milieu moeilijk kwijt". Hierin werd een beeld geschetst van de behan deling van milieuklachten in de re gio Leiden/Alphen aan den Rijn dat mogelijk tot misverstanden leidt. Het gevolg hiervan zou kun nen zijn dat men zich niet tot het juiste adres wendt met een milieu klacht zodat er ook geen adekwate behandeling van de klacht kan plaatsvinden. Om dit te voorko men en met het oog op een zo opti maal mogelijke dienstverlening aan de Leidse burgerij lijkt het me zinvol om in het kort de bestaande regeling onder de aandacht te bren gen. Deze regeling is ook te vinden in de Wegwijzer voor Leiden 87/88 (de gemeentegids die jaarlijks huis aan huis wordt verspreid) en ook in het telefoonboek van Leiden is on der de gemeentelijke instellingen het milieuklachtnummer van de directie Milieu afgedrukt. De in de zelfde gids vermelde telefoonnum mers voor milieuklachten hebben geen betrekking op Leiden. Het milieuklachtennummer Voor het melden van klachten over geluid, stank, bodemverontreini ging enz. in Leiden is 254437. Als u dit nummer belt, krijgt u de direc tie Milieu aan de lijn, die de klacht zo spoedig mogelijk zal proberen te verhelpen.. Buiten kantoortijd, d.w.z. 's avonds, 's nachts en in de weekends moet een ander nummer worden gedraaid; 258888. Dit is het nummer van de gemeentepolitie die poolshoogte komt nemen en in ernstige gevallen de directie Milieu erbij haalt. Bij klachten van minder ernstige aard worden deze door de politie zelf opgelost of worden deze de volgende dag doorgegeven aan de directie Milieu die de behande ling op zich neemt. Alleen voor klachten waarvoor de provincie de milieuvergunning heeft verleend, moet het provincia le klachtennummer worden ge draaid: 070-116111. Dit is het num mer dat voor Leiden in het LD van 5 april is vermeld. Aangezien het voor een Leidse burger echter moeilijk of niet is uit te maken of het om een onder de gemeente dan wel om een onder de provincie val lend bedrijf gaat, is het aan te beve len in alle gevallen gebruik te ma: ken van de gemeentelijke telefoon nummers. De directie Milieu en de politie kennen de plaatselijke om standigheden het best en zijn daar door in staat het snelst een oplos sing te bereiken. In een enkel geval zal doorverwijzing naar de provin cie moeten plaatsvinden. Gezien de hierboven beschreven regeling waardoor de gemeente permanent bereikbaar is voor het indienen van klachten over het milieu, zult u begrijpen dat ik de conclusie van uw redacteur dat de Leidse burger zijn milieuklachten moeilijk kwijt kan, niet kan delen. G. in 't Veld, hoofd directie Milieu, Stadsbouwhuis, Langegracht 72, Leiden Overleden: H. Timmerman geb 18 sep 1909 vrl geh. gew. met W D. van Muijen, M. Heidoorn geb 18 |an 1955 vrl geh gew. met C.W. Bruin, C. de Mol geb 5 dec 1917 man, C. Jonker geb 29 jan 1909 man, P. Ouwerkerk geb 5 aug 1922 man, M. van Leeuwen geb 4 mrt 1932 man, M. Spaargaren geb 9 jan 1926 man, Q. de Wit geb 18 apr 1911 man, J.M.A Edelaar geb 4 apr 1944 man, P.J.W. van Adrichem geb 24 dec 1903 man. LEIDEN - De betrouwbaarheid van een psychiatrisch oordeel over eventuele arbeidsongeschiktheid is verre van optimaal. Dit zou kun nen worden verbeterd door meer dan één psychiater bij een beoorde ling in te schakelen. Ook zou de keurende psychiater beter op de hoogte moeten zijn van de sociale wetgeving en zijn taak hierbij. Bo vendien zou een psychiatrisch rap port moeten voldoen aan vier crite ria: leesbaarheid en begrijpelijk heid, controleerbaarheid, onderlin ge vergelijkbaarheid en deskun digheid. Dit concludeert M. Kabela in zijn proefschrift 'Psychiatrisch oordeel beoordeeld: de psychiatrische be oordeling van arbeidsongeschikt heid' waarmee hij gisteren tot doc tor in de geneeskunde aan de Leid se universiteit promoveerde. Het aantal uitkeringsgerechtig den is de laatste jaren sterk toege nomen. Vooral het aandeel van de psychiatrische aandoeningen is aanzienlijk: jaarlijks worden zo'n 15.000 psychiatrische rapporten uitgebracht. De Ziektewet, de Al gemene Arbeidsongeschiktheids wet en de Wet op de Arbeidsonge schiktheid garanderen werkne mers bij ziekte toch een inkomen. Maar soms gaat de bedrijfsvereni ging niet met een uitkering ak koord. De verzekerde kan hierte gen in beroep gaan bij de Raad van Beroep, die op zijn beurt - wanneer het psychiatrische problemen be treft - aan een onafhankelijk psy chiater om advies vraagt. Dr. Kabela onderzocht de over eenstemming tussen psychiaters over de beoordeling van arbeidson geschiktheid en de argumenten die zij bij het bepalen daarvan gebrui ken. Een groot probleem bij het vaststellen van een psychiatrische stoornis is dat ziekte, ziektegevoel en -gedrag moeilijk van elkaar zijn te onderscheiden. Voor het onder zoek stuurde Kabela 32 psychiaters tien psychiatrische rapporten ter beoordeling. Deze moesten aange ven of zij de in de rapporten be schreven verzekerden wel of niet arbeidsgeschikt achtten en op grond van welke argumenten. In een aantal gevallen liepen de meningen van de psychiaters over eenzelfde verzekerde nogal uiteen. Kabela onderscheidt 'strenge' en 'milde' psychiaters, al naar gelang ze vaker of minder vaak geneigd zijn de verzekerden als arbeidsge schikt te zien. Beide groepen ge bruiken weliswaar dezelfde argu menten bij het vaststellen van de arbeidsgeschiktheid, maar ze waarderen die argumenten ver schillend, aldus Kabela. Voetbal Zondagavond 17 april heeft in 'The Jam' (Tweede Binnenvestgracht 15) een videovertoning plaats van de voetbalwedstrijd die op 17 apriUussen Leidse muzikanten en kroegbazen werd gespeeld. De aanvang is 21.30 uur. Na afloop wordt een jamsession gehouden. Strandloop De atletiekvereniging Holland houdt zondag 17 april een strandloop. Deel nemers kunnen kiezen uit de afstan den 2, 4, 8 en 12 kilometer. De in schrijving is op het laatste parkeerter rein, links bij de Wassenaarse slag. De start is om 11.00 uur. Ouderen De Wijkouderenraad Leiden Zuid- West houdt zondag 17 april een ont spanningsmiddag voor ouderen bo ven de 55 jaar. Tijdens de middag tre den onder meer de drumfanfare en majoretten van VIOS uit Zoeterwoude op. De bijeenkomst begint om 14.30 uur in club- en buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan 5 en duurt tot 16.30 uur. De entree bedraagt twee gulden. Klaverjas De muziekvereniging De Burcht Lei den houdt zondag 17 april een klaver jas- en sjoelmiddag in haar clubge bouw aan de Aalmarkt 9. De aanvang is 14,00 uur en de entree bedraagt 2,50 gulden. Architecten Het Leids Architecten Kaffee houdt maandag 18 april een bijeenkomst over industrieel bouwen. Tijdens de avond geeft Michiel Cohen van Cepe- zed een toelichting over de manier waarop zijn bureau de industrie bij bouwprocessen betrekt. De avond begint om 20.00 uur en wordt gehou den in sociëteit De Burcht. Restauratie kost ruim miljoen LEIDEN - De panden van Boer- haave dag- en avondonderwijs voor volwassenen aan het Noord- einde worden helemaal opgeknapt. De verbouwingen gaan een bedrag van 1,3 miljoen gulden kosten. Het pand Noordeinde 1 is een stadsmo- nument en gaat gerestaureerd wor den. De bouwers zijn reeds begon nen aan de renovatie van het daar naast gelegen pand nummer drie. Volgens conrector J.F. van den Wijngaard die zich bezig houdt met de verbouwing, was de behuizing er heel slecht aan toe. Bepaalde de len stonden op instorten. Verdieping voor verdieping wor den de panden aangepakt. Er komt een nieuwe centrale verwarming en de buitenzijde wordt geheel op geknapt. Er komen nieuwe kozij- Uitstel van betaling voor Van Duuren nen en de muur wordt opnieuw ge pleisterd en geverfd.. De school heeft altijd veel te kampen gehad met graffiti. Daarom is besloten om de begaande grond te voorzien van keramische tegels, die makkelijk schoon zijn te maken. Vooral het deel van de school op de hoek met de Witte Singel wordt volgens Van den Wijngaard erg mooi. "Dat waren oorspronkelijk de huizen van de commandanten van de aan de overkant gelegen Zeevaartschool. Begin van deze eeuw is die school verdwenen en dus kwam ook dat pand vrij. In Noordeinde 1 kwam de Eerste Leidse School die weinig-heeft ver bouwd en daarom is het vermoede lijk nu op de monumentenlijst ge plaatst". Van den Wijngaard hoopt dat nummer drie nog voor de bouwvak klaar is. Daarna moet aan het ande re pand worden begonnen. Dat zal zo'n 9 maanden vergen. Door de re novatie is dé school wel in lokalen- nood gekomen, met name omdat op dit ogenblik de schoolonderzoe ken worden afgenomen. Bij andere scholen huurt Boerhaave zolang lo kalen. LEIDEN - Mevrouw Roefstra overhandigde vanochtend namens 160 bewoners van de Agaatlaanflat een lijst met handtekeningen aan directeur A. Mulder van de Woningbouwvereniging Leiden WBLDe bewoners maken bezwaar tegen de verhoging van de servicekosten door het aantrekken van een huismeester. Zijn taken zouden tot het normale takenpakket van de WBL horen. Mulder zei de handtekeningenactie echter 'een vreemde zaak' te vin den, omdat 200 van de in totaal 222 bewoners reeds het renovatiecontract hadden getekend waarin de kostenver hoging was opgenomen. Ze zouden voor de ondertekening daarvan ruimschoots de gelegenheid hebben gehad hun bezwaren kenbaar te maken. (foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17