Hoofd verkeerspolitie: 'Proef met 50 kilometer op hele Rijksstraatweg' Wachtlijst van kinderdagverblijf kan inkrimpen Den Haag wil stuitje Wassenaar hebben Bouw sporthal een stap voorwaarts, geen sprong ADVERT^ PAGINA 16 REGIO LEIDEN VRIJDAG 15 APRIL 1988 WASSENAAR - De hele Wasse- naarse Rijksstraatweg moet als proef een maximumsnelheid van 50 kilometer per uur krijgen, als'die maatregel tenminste wordt gecom bineerd met strenge controles. Wanneer de snelheidsverlaging niet werkt en bijvoorbeeld de door stroming in het gedrang komt, kan de snelheid zó weer naar 70. Het hoofd van de Wassenaarse verkeerspolitie, J. Smit, stelt dat een week na het fatale ongeval en kort voordat een deel van de Rijks straatweg aan de 50 kilometer wordt gebonden. "We moeten niet teveel aftasten, maar ons gewone boerenverstand gebruiken", vindt hij. door Paul van der Kooij De gedeeltelijke snelheidsverla ging, door minister Smit-Kroes aangekondigd, noemt Smit "een laagje vernis. Men moet even een daad stellen", merkt hij op. Hij vraagt zich af hoe dat werkt, een weg met drie snelheden: 50, 70 en wederom 50. Zien automobilisten die borden wel? En: zorgt het niet juist voor een nog onregelmatiger rijgedrag? Natuurlijk, het korps zal veel controleren, maar agenten en ad ministrateurs zitten nu al aan hun maximum met de verwerking van 300 overtredingen per week. Bo vendien heeft Wassenaar geen aparte radarwagen. De wagen waarin de apparatuur wordt ge plaatst, dient ook andere doelen. Een tweede auto lijkt Smit dan ook geen overbodige luxe. En met een schuin oog kijkt hij naar appara tuur die het mogelijk maakt vanuit een rijdende auto harde rijders aan te pakken. Daar zijn heel mooie exemplaren van, oneindig veel beter dan de blauwe Fords waar het Wassenaar- se korps in 1956 mee begon op de Rijksstraatweg. De acht cilinders heetten in de volksmond 'Blauwe Engels' en hadden twee fototoe stellen. De ene toestel fotografeer de de tacograaf op het moment dat de andere camera op de auto richt te. Het was de tijd waarin de ver plicht gestelde stadslichten voor een rustig beeld zorgden op de Rijksstraatweg, maar andere zaken onrust brachten: "Je kon nog links en rechts afslaan, er was geen door getrokken middenstreep en we hadden meer zijwegen". Op 'bol- lendagen' had het korps zeven ex tra mensen in dienst om het ver keer te regelen, maar dat kon niet voorkomen dat op een topdag in 1957 twee Fransen de dood vonden na een botsing met een streekbus. Vogelvrij Sommige dingen verbeterden, andere gevaren bleven op de "uit de krachten gegroeide weg". Smit heeft het over een groot aanbod, de vele bebouwing, hoge snelheden, flauwe bochten, smalle rijstroken, het witte viaduct dat aan de kanten zo laag is dat vrachtwagens wel moeten inhalen en vreemdelingen tot wanhoop brengt. Ook werken sommige verkeerslichten niet goed. De exemplaren bij de Van der Oudermeulenlaan missen een pijl voor afslaand verkeer, terwijl daar op de weg wel strepen staan. Bo vendien moet het verkeer uit de zijstraten te lang wachten, merkt Smit op: "En dus rijdt men door rood of neemt men een sluiprou te". Mede daardoor zijn de gebrui kers van het fietspad langs de Rijksstraatweg soms vogelvrij. Ander probleem is dat mensen. oók als er tunnels, viaducten of stoplichten in de buurt zijn, zo maar de weg oversteken. Voetgan gers, fietsers, bromfietsers en auto mobilisten: allemaal kruisen zij de doorgetrokken streep. Het speelt vooral bij motel Bijhorst en het na bije buurtschap Kerkehout, ook de winkels, woningen en hore- ca-gelegenheden bij Den Deyl zor gen voor problemen. "Toen we vrijdag voor Brandpunt opnames maakten vanaf het witte viaduct wilden driemaal mensen de weg over", zegt het hoofd van de ver keerspolitie. "Ze deden het uitein delijk niet, maar het aarzelen was al gevaarlijk". Smit heeft psychische verklarin gen voor dergelijk weggedrag: "De mens is jachtig en hard en is sterk met zichzelf bezig, denkt alles te kunnen". De praktijk is vaak an ders: botsingen komen vaak voor en hebben de afgelopen acht jaar 24 doden opgeleverd op de weg. Mooie weg Gelukkig worden de verkeers lichten bij de Van der Oudermeu lenlaan opgeknapt en komen er bij het motel betere verwijzingen, om het spontane keren wat tegen te gaan. Andere knelpunten verdwe nen vanzelf. Zo sloot het druk be zochte Autorama en sloot het Die renpark voorgoed de deuren. Het sterk spattende asfalt werd op gro te stukken vervangen door een ge luiddempende, wateropnemende variant. De stelling dat op dit asfalt sneller wordt gereden, ontkent Smit overigens ten stelligste. Een ander probleem is moeilij ker op te lossen: de schoonheid van de straatweg. Smit: "Er is teveel te zien. Veel buitenplaatsen, mooie bomen en plotseling bollenvelden. Vooral in spitsuren, wanneer de weg volzit en de gemiddelde snel heid naar de 85 kilometer zakt, Hoofd verkeerspolitie J, Smit naast de auto's die vorige week betrokken u straatweg: "We moeten ons boerenverstand gebruiken". kijkt men veel om zich heen". De chef verwacht dan ook niet dat de verhalen over grote gevaren de weg schoon zullen vegen van verkeer: "Je hoort nog steeds dat mensen speciaal deze weg uitkie zen. Als een soort uitje". Om ervoor te zorgen dat iedereen zich zo ple zierig kan voelen, heeft Smits ver schillende oplossingen. Een. Er moeten randwegen ko men, al wil een politieman Smit zich niet teveel inlaten met derge lijke omstreden zaken: "Ik moet er vooral voor zorgen dat het verkeer veilig door de gemeente wordt heengeloodst". Twee. Hij blijft vasthouden aan een middenberm en wijst op het stukje waar een middenberm ligt, aan de Leidse kant van Den Deyl. Hier gebeuren zelden ongelukken en hoeft de po litie amper te surveilleren. Drie. De snelheid moet omlaag. Volgens hem heeft 80 procent van de onge vallen te maken met hoge snelhe den en pakken de gevolgen ernsti ger uit door het ontbreken van middenbermen. Hij constateert dat het er ook na het ongeluk te hard aan toe gaat op de doorgaande route. Personenau to's halen snelheden van boven de 130 kilometer. Vrachtwagens rij den volgens hem vaak sneller dan 100 kilometer: "Vandaar ook dat we vaak 's morgens vroeg controle ren. Dan pakken we de rijders van de Rijnsburgse veiling". Zijn in druk is wel dat er minder overtre ders zijn: "We moeten langer staan om een rolletje vol te krijgen met mensen die boven de 100 reden. Zo'n drie kwartier voor 36 foto's". Toch is het nog lang niet zover dat ze de opsporing kunnen verruimen en ook mensen pakken die harder dan 90 rijden. Toen de politie in no vember begon met drie controles in de week, had ze zich dat doel wél gesteld. Wanneer er niks gebeurt, raken de Wassenaarse routes aan alle kanten vol en wordt iedere weg een sluipweg. Of de nachtmerrie ooit zal uitkomen? Hoewel Smit lovend doet over de daadkracht van zijn burgemeester en de minister van Verkeer en Waterstaat, waren de discussies van de afgelopen tijd niet allemaal even veelbelovend. Voordat zijn gemeentebestuur maandag de stilte zocht, zei de bur gemeester bijvoorbeeld dat een middenberm "schijnveiligheid geeft, tot hogere snelheden lijdt en erg veel natuur kost". Smit wijst de perste twee argumenten van de hand en stelt dat er geen schijnvei ligheid komt, maar veiligheid. Over de bomen is hij kort: "Wat is nu belangrijker, een boom of een mensenleven?" Dat anderen an ders praten, heeft veel met politiek te maken. En daar wil de agent zich niet teveel mee bemoeien. LEIDERDORP - Om de ca paciteit van het Leiderdorp- se kinderdagverblijf te ver groten, doen B en W van die gemeente in een nota ingrij pende voorstellen. Vooral door omzettingen binnen de peuterspeelzalen, slagen' ze erin om de wachtlijsten voor het kinderdagverblijf in te korten. Op de lijst staan onder meer 56 kinde ren. De urgentie zou hoog zijn. Om ze op te vangen zijn naar schatting 23 extra kindplaatsen nodig. Het kinderdagverblijf is nu zo'n 26 kindplaatsen groot. De voorzitter van de Stichting Kin deropvang Leiderdorp, mevrouw C. van der Broek, is zo ontevreden over het stuk van B en W, dat ze een "tegennota" heeft geschreven. De voorzitter vindt dat B en W in hun plan "te veel met vrijwilligers werken". Ze heeft uitgerekend dat in de plannen van B en W de SKL "bijna dagelijks een vrijwilligster moet inzetten". De SKL heeft zes peuterspeelzalen onder haar hoede en een kinderdagverblijf. Het meest ingrijpende voorstel van B en W is de overheveling van twee leidsters van de peuterspeel zaal Ukke-Pukke, dat net als het kinderdagverblijf Winnie de Poe is ondergebracht in het gebouw aan de Lijnbaan 14. Ukke-Pukke ver dwijnt daarmee. Het kinderdagver blijf kan dan in 1989 worden uitge breid met een zogenaamde pré- peutergroep van minstens tien kin deren. Dat de meeste klappen in de peu terspeelzalen vallen, ligt voor de hand, volgens B en W. Ouders ma ken voor hun peuters steeds meer gebruik van het gastouderproject of van andere vormen van kinder opvang in de niet-gesubsidieerde sector. In dat verband berichten B en W over een werkgroep die bezig zou met een studie naar de moge lijkheden voor een vorm van kin deropvang "op basis van de vraag- en aanbodsbepaling". In die werk groep zitten vertegenwoordigers van het St. Elizabethziekenhuis, verpleeghuis Leythenrode, de rijkspolitie, de SKL en de gemeen te. Ook zijn particulieren in de B en W zouden verder de peuter speelzalen Duimelot en Kruidje- roer-me-niet naar leegstaande schoollokalen verhuizen. Dan kun nen de huurkosten met 11.000 gul den per jaar worden gedrukt. B en W spelen ook met de ge dachte om het huidige kinderdag verblijf naar de vleugel van een niet nader genoemd schoolgebouw te verhuizen. Dit ook met het oog op de huurlasten. SKL-voorzitter C. van der Broek zal de laatste zijn om te beweren dat er geen vergroting van de capa citeit nodig is. Maar zij legt veel meer dan B en W doen, de nadruk op "kwaliteit". "Investeren in de kwaliteit van de opvang is het in vesteren in onze toekomstige vol wassenen", luidt de subtitel van haar tegennota. Dat staat in schril contrast met de'volgende opmer king van B en W in hun nota: "Con cluderend mag worden gesteld dat kwaliteitsverhoging niet leidt tot vermindering van het aantal kinde ren op de wachtlijst maar wel tot verhoging van de subsidie". En dat terwijl volgens de SKL- voorzitter kwaliteit extra zwaar gaat wegen nu de niet-gesubsidi- eerde sector volop in beweging is en dus de concurrentie ongetwij feld sterk zal toenemen. B en W hebben maximaal 70.000: gulden per jaar extra geld over voor hun plannen maar volgens Van der Broek is vrijwel niets van dat geld aan kwaliteit besteed. Het meeste geld gaat op aan personeel waar van er met een pré-peutergroep im mers meer nodig is, alsmede aan de kosten voor een aanpassing van het gebouw. Liever had ze een an dere normering gezien, met andere woorden: meer leidsteruren op minder kinderen. B en W willen die echter houden op de huidige ver houding, één leidster op zeven kin deren. Volgens Van der Broek zou bij voorbeeld de directrice het kinder dagverblijf moeten worden "vrij gesteld". "Zodat zij echt volledig als directrice kan functioneren. Nu werkt ze gewoon mee met de leid sters en moet ze maar tijd zien vrij te maken voor administratief werk". De voorzitter wijst ook op het verschil in salariëring tussen het kinderdagverblijfpersoneel en het peuterspeelzaalpersoneel. Het allerliefst zou ze een zoge naamde commissie artikel 61 in stellen. Zo'n aan de gemeente geli eerde club moet de kwaliteit gaan bewaken met een vestigingsver gunningenstelsel. Die commissie kan ook zorgen voor een gevarieer der aanbod van kinderopvang en een betere spreiding. Gebleken is dat speelzalen en dagverblijven nogal wijkgebonden zijn en in de nieuwe wijk Buitenhof, waar verre weg de meeste kleine kinderen wo nen, is er totaal geen kinderop vang. VOORSCHOTEN - De leerlingen van de basisscholen in Voorschoten heb ben gisteren meegedaan aan een grootschalig verkeersspel in de sporthal aan het burgemeester Van der Haarplein in hun woonplaats. Het spel, 'Kijk goed uit', vormde onderdeel van de festiviteiten die de afdeling Voorschoten van Veilig Verkeer Nederland organiseert in het kader van het vijftigjarig bestaan. Het was gisteren niet de bedoeling een competitie op te zetten tussen de leerlingen. Bedoeling was de kinderen spelenderwijs vertrouwd te maken met situaties in het verkeer. Zij moesten daartoe allerlei opdrachten uit voeren die met het verkeer te maken hebben, zoals een puzzel, slalom en be hendigheid op de fiets. DEN HAAG/WASSENAAR - De gemeente Den Haag heeft problemen met het vinden van bouwplaatsen voor woningen en bedrijven. In een no ta van het college van B en W van Den Haag, getiteld "Geef Den Haag de ruimte" worden suggesties tot 'grenscorrrecties richting Wateringen, Wassenaar, Leidschendam en Zoetermeer gedaan. Burgemeester Haver- mans van de residentie wil niet agressief overkomen. "Het is niet zo dat Den Haag de territoria van andere gemeenten claimt", zei hij gisteren bij de presentatie van de discussienota. Om problemen met de buurgemeenten te voorkomen is het volgens Den Haag raadzaam ze ook in de voordelen te laten delen. Bij voorbeeld door allerlei voorzieningen wat verder uit het huidige centrum te plaat sen. In de toekomst, zo wordt in de nota gesteld, is waarschijnlijk één gro te agglomeratie-gemeente de beste oplossing. Geopperd worden ook een vierde bestuurslaag of een stadsprovincie. Het dagelijks bestuur van de residentie vinden het nodig dat de discussie daarover begint, "al is het landelike beleid nog zo ver niet". Volgende week hoort Den Haag van de buurgemeenten of die akkoord gaan met de Haagse oplossing of dat ze andere suggesties hebben. Voor alsnog gooit Den Haag het op een hechte samenwerking tussen de ge meenten van de agglomeratie Den Haag. "Dat zijn zaken die je niet zo maar even voor elkaar krijgt", weet de burgemeester. Zoals de zaken er nu voor staan zouden herstel en vernieuwing van de stad in gevaar komen, net als de sanering van verouderde bedrijfsterrei nen. De bestaande functies staan onder druk, voor nieuwe is onvoldoen de of geen plaats. LEIDERDORP - De Leiderdorpse sporthal heeft gis teren het hoogste punt bereikt. Voorlopig moet nog even afge wacht worden of dit feestelijk ge vierde gebeuren niet het enige hoogtepunt van sporthal 'De Does' zal blijken te zijn. De Leiderdorpse zaalclubs lo pen nog niet echt warm. voor het nieuwe onderkomen. De bad mintonners van Spotvogels en volleyballers van Leython heb ben wel ruimte in de hal ge claimd, maar doen dit eigenlijk met tegenzin. De financiële voor uitzichten voor de clubs zijn met de hoge huurlasten die zij op zich nemen, weinig rooskleurig. De basketballers van BVL zien de nieuwe hal althans de huur prijs helemaal niet zitten. Zij willen komend sportseizoen maar twee uur over de accommo datie aan de Hoogmadese weg beschikken. Verwacht werd, dat BVL een van de grootste huur ders van de hal zou zijn. door Willem Spierdijk De gemeente Leiderdorp hoeft ook weer niet voor leegstand van de hal te vrezen. Van buiten de gemeente schijnt er voldoende belangstelling te bestaan voor gebruik van de sporthal. Echt blij zal het gemeentebestuur toch niet zijn met de gang van za ken. Het sportcomplex wordt ge bouwd voor de Leiderdorpse clubs en niet voor die van buiten de gemeentegrenzen. De teleurstellend verlopende verhuur van sporthal was voor de linkse partijen in de Leider dorpse gemeenteraad aanleiding kritiek te spuien op de Leider dorpse sportraad. De politici twijfelen vooral aan de geloof waardigheid van het onderzoek dat enkele jaren geleden door de sportraad is verricht naar de be zettingsgraad van de sporthal. Het is onjuist dat politici nu verwijtend richting sportraad kijken. De sportraad heeft geen andere taak dan het adviseren van het gemeentebestuur in za ken die de Leiderdorpse sport betreffen. De raad kan doen ook niet verantwoordelijk worden gesteld voor het gebrek aan be langstelling van de sportclubs voor de sporthal. Dat die belangstelling van de Leiderdorpse sport tegenvalt, heeft namelijk eenvoudig aan te wijzen oorzaken. Enkele jaren geleden begonnen de verenigin gen BVL, Leython en de Spotvo gels met de exploitatie van de kantine van de kleine sportzaal Op Dreef. Die barexploitatitie is intussen de kurk geworden waar de clubs op drijven. Die vereni gingen zijn dan ook niet bereid de exploitaitie van die kantine te laten varen. Daarbij is de huur van de sporthal voor de clubs een be paald dure aangelegenheid. Zij moeten 15 tot 20 procent meer voor hun accommodatie neertel len. Voor de basketballers is overgang naar 'De Does' hele maal niet te betalen. Zij betalen nu voor een gymnastiekzaal be dragen tussen de 13 en 15 gulden per uur, huur van een halve sporthal kost hen 30 gulden per Toch was hét niet nodig ge weest dat deze ontwikkelingen tot een half bezette sporthal heb ben geleid. Het gemeentebe stuur heeft de fout gemaakt het 'oude' sporthalplan van de plank te halen, in plaats van in te spelen op de recente ontwikkelingen. Was het bijvoorbeeld niet mo gelijk gewèest bij het nieuwe complex een kantine voor de zaalsporters aan te leggen? Dat zou weliswaar ten koste gaan van de klandizie van de horecavoor- - ziening bij het zwembad, maar het aantal bezoekers van de sporthal valt in het niet bij de 170.000 bezoekers die het zwem bad minder verliesgevend moe ten maken. Tarieven En was de bouw en verhuur van de sporthal niet de gelegen heid om de tarieven van diverse Leiderdorpse sportaccommoda ties eens op elkaar af te stem men? De Leiderdorpse politiek vraagt al jaren om een zogenaam de 'Tarievennota', waarin wordt aangegeven hoe hoog de ge meentelijke bijdrage aan de ver schillende sportaccommodaties is. Die tarievennota is nog altijd niet verschenen, de Leidse Sport Federatie heeft al enkele jaren geleden zo'n overzicht gepresen teerd. Met het Leidse voorbeeld in de hand moet het toch moge lijk zijn om voor Leiderdorp met een handje vol accommoda ties en sportclubs op een ver loren achternamiddag zo'n nota in elkaar te zetten. Of is zo'n nota nog niet verschenen omdat dan blijkt dat de zaalsporters al jaren lang meer betalen dan hun ac commodatie de gemeente kost? Al met al getuigt het niet van veel visie door domweg een sporthal neer te poten, waarvan mijnheer Pellikaan (de aanne mer) er al honderden op identie ke wijze in Nederland heeft ge bouwd, zonder zich vooraf de problemen van de zaalclubs te realiseren. Dit heeft nu tot ge volg dat de Leiderdorpse basket balvereniging BVL, een club die momenteel regionaal aan de weg timmert, nauwelijks van de nieu we spörthal gebruik kan maken. Daarvoor is natuurlijk niet de sportraad verantwoordelijk, maar het gemeentebestuur zelf. Natuurlijk is de nieuwe sport hal alleen al door de kwaliteit van de accommodatie voor de Leiderdorpse zaalsport een stap voorwaarts. Het had echter een 2 sprong kunnen zijn. Wethouder Hui gen hijst de vlag naar het hoogste punt van de nieu we sporthal. Links van de vlaggemast staat wethouder Beze- mer tevreden toe te kijken. KOMB.NATIE rt, pakweg 260.000 lea.rs ,n 34 p.aa.s.nBoa.ndien kennen e ens jg pakket mogelijkheden helpen de juiste taktiek te kiezen. Want ook de krant heeft tussen voor- en achterpagina zijn gevoelige plekken. Laat u eens uitgebreid en «Vrijblijvend voorlichten over de beste keuze voor uw bedrijf. Bel 144941 en laat u zich daarbij door niets weerhouden.wij hebben een oplossing voor elk budget. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16