TAD LEIDEN Steeds Rijnland krijgt geen geld uit omroepfonds LEIDSCH DAGBLAD Vijf mannen aangehouden Provincie wil luistergeld tientje verhogen Open dag Oude Muziek muziekschool Leiden werkt niet mee aan verhuizing Koot Jeugd zamelt geld in voor vluchtelingen Stank in stad door gieren Info-centrum borstprotheses open Kankercentrum West weg uit de Opaalstraat s VRIJDAG 15 APRIL 1988 Redactie: Simone van Drie! en Melndert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Verberg's Auto Meer Toyota-plezier? Denk dan vooral aan een Verberg Toyota. Da's een Toyota waarvan u in de loop van de jaren meer plezier heeft Kom maar langs voor tekst en uitleg. A.J. Verberg's Auto B.V. Zoeterwoudseweg 23, 2321 GM Leiden tel. 071-313141 Daar komt u verder mee LEIDEN De politie heeft gister avond op het Kort Rapenburg vijf mannen in de leeftijd van 17 tot 31 jaar aangehouden, die kort daar voor bij het restaurant Chez Nouz hadden gegeten en de zaak zonder de rekening van meer dan 500 gul den te betalen, hadden verlaten. Op het politiebureau legden de da ders een bedrag van 220 gulden op tafel. Ruilen (1) "Hoeveel postzegels ik heb? Laat ik dat maar niet vertellen. Er zijn een hoop kapers op de kust die anders wel eens diefstal zouden willen plegen. Het zijn in elk ge val een hoop zegels. Ook veel zonder echte waarde hoor, maar er zitten een paar bijzondere bij". Piet Eradus 'ome Piet' voor in timi is een echte verzamelfa- naat. Naast allerhande postze gels, uit onder meer Nederland, Zwitserland, Israël en het Vati- caan, probeert de 61-jarige Lei- denaar zoveel mogelijk prent briefkaarten met daarop oude af beeldingen van Leiden in zijn be zit te krijgen. Op zichzelf niet zo bijzonder. Er zijn wel meer stad- en landge noten die een grote verzamel woede aan de dag leggen. "Maar we zijn de enige club in Leiden waar wordt geruild. Dat is juist het leuke. We houden geen vei lingen, er wordt niks verkocht", vertelt Eradus. Die 'club' is de ruilclub Koningskerk, waarvan hij op dit moment voorzitter is. Aanstaande zaterdag viert de vereniging, opgericht door de zelfde Eradus, haar vijfentwin tigjarig bestaan. "Ik spaarde toen, in 1963, al een tijdje postzegels. Maar er was niet zoveel geld om mijn verza meling uit te breiden. Het leek me dus wel aardig een ruilclub op te zetten". Zijn initiatief kreeg steun van de hervormde wijkker- kraad in Leiden-Noord. Met fol ders probeerde Eradus de be langstelling te wekken van de buurtbewoners. En dat werkte. De eerste avond die de club hield trok achttien belangstellenden. "Dat was nog in de Konings kerk op de hoek van de Koning straat en de Willem de Zwijger laan", herinnert Eradus zich. "Vandaar de naam. Maar na een jaar of tien werd die kerk afge broken en moesten we eruit. Nu staat daar het rouwcentrum van Van der Luit". De club was toen al flink gegroeid. "Ja, je had toen net die rage met al die speldjes en sleutelhangers. Dat ging hard. We hebben zelfs een tijdje onge veer tweehonderd leden gehad", zegt Eradus. Ruilen (2) Inmiddels heeft de vereniging sinds januari van dit jaar na ja renlange omzwervingen haar on derkomen gevonden in buurt huis 't Spoortje. De hoogtijdagen lijken echter wat voorbij te zijn. Op dit moment telt de club nog zo'n honderdertig leden. Bij de soep en de koffie krijgt men niet langer meer speldjes en sleutel hangers cadeau. Wat wordt er dan nog wel verzameld? Eradus: "Nou, dat zijn zijn toch voorna melijk postzegels, munten, si- garebandjes, lucifermerken en prentbriefkaarten. De gangbare dingen dus. Er was ooit eens ie mand die spaarde van die papier tjes die om sinaasappels zaten, maar als de rest dat niet doet ben je gauw uitgepraat. Ook dingen die met het koningshuis te ma ken hebben zijn niet zo in trek". Zoals zijn vrouw kan merken. Slechts sporadisch slaagt zij erin haar verzameling 'Oranje' op de ruilclub uit te breiden. Aast zij dan niet op de postzegels van haar man die de beeltenis van on ze koninginnen dragen? Eradu^: "Soms zegt ze wel eens: is die postzegel nu voor jou of voor mij? Toch komen we daar altijd wel uit. Ik koop ook wel eens wat LEIDEN De omroepbijdrage in Zuid Holland gaat vermoedelijk met een tientje omhoog. De fracties van PvdA en CDA in Provinciale Staten gaan akkoord met een ver hoging, hoewel beide zich nog niet uitspreken over de precieze hoogte van het bedrag. De WD-fractie is vooralsnog tegen een verhoging, maar wil niet dwarsliggen. GS hou den voorlopig vast aan de verho ging van een tientje. De opbrengst, circa tien miljoen gulden, wordt in een fonds gestort waaruit de regio nale omroepen Radio Rijnmond en LEIDEN De gemeente is niet be reid om mee te werken aan de ver huizing van het taxibedrijf Koot (voorheen Kerkhof) naar het voor malige pand van Le Nobel aan de Zoeterwoudseweg. Het college van B en W heeft besloten om op geen enkele manier medewerking te verlenen aan een verhuizing van het bedrijf dat nu gevestigd is in panden aan de Narmstraat en Kruisstraat. Wethouder Tesselaar wilde ove rigens geen commentaar geven op de weigering om het taxibedrijf be hulpzaam te zijn bij de verhuizing. De wethouder was boos over een zinsnede in een artikel in deze krant van vorige week vrijdag. Ook instrueerde hij zijn ambtenaren om niets over deze zaak te zeggen. LEIDEN De Streekmuziek- school Leiden (Rapenburg 22) houdt morgen een open dag 'Oude Muziek'. Leiden is een van de wei nige plaatsen in Nederland waar op de muziekschool een behoorlijke afdeling Oude Muziek is. Om nu eens duidelijk de mogelijkheden voor de regio Leiden te laten zien is deze dag georganiseerd. In de ochtenduren (10.30-12.00 uur) kan er kennis worden ge- Radio West worden gefinancierd. De streekomroepen zoals om roep Rijnland hoeven er niet op te rekenen uit dit fonds subsidie te krijgen. Onder meer 'Rijnland' had hierom gevraagd. Subsidiëring van Rijnland betekent in feite erken ning van de streekomroep en dat wil de provincie niet. De provincie vindt twee gesubsidieerde omroe pen in Zuid Holland voldoende. Wel moeten de regionale en de streekomroepen beter gaan samen werken, vinden PvdA, WD en CDA. Het college van B en W had eer der stadsadvocaat Linskens op dracht gegeven uit te zoeken wie eigenaar is van het pand aan de Narmstraat en of het taxibedrijf Koot over geldige vergunningen beschikt. De Wijde Bliek bv, de eigenaar van het pand in Valkenburg dat door het taxibedrijf Koot wordt ge bruikt, is intussen in een juridische strijd verwikkeld met de curator in het faillissement van Kerkhof taxi, mr. Janssen. Vandaag zou er een koTt geding dienen tussen beide partijen. De advocaat van De Wijde Bliek, mr. E. Muller, en Janssen wilden geen commentaar geven op deze zaak. maakt met oude instrumenten als: traverso (dwarsfluit), barokviool, clavecymbel, luit en viola da gam ba. Tussen 12.00 en 13.00 uur is er een open podium voor iedereen die oude muziek tot 1800 speelt. Het Open Dag Ensemble onder leiding van Trudy van der Wulp speelt tus sen 14.00 en 15.30 uur. Iedereen die daar wat voor voelt kan meedoen. Om 11.00 uur is er een lezing over historische strijkinstrumenten door Gerard Landwehr en om 13.15 uur houdt Sebastian Nunez een le zing over luiten en luitbouw. De bouwers zijn overigens de hele dag aanwezig met voorbeelden van hun instrumenten. Tot slot om 16.00 uur geven de docenten een concert met muziek van Bach, Te- lemann, Domei en Schenk. De verhoging van de omroepbij drage is tegen het zere been van een groot aantal gemeenten die de ze lastenverhoging voor de burger ongewenst vinden. Mocht de om roepbijdrage desondanks worden verhoogd, dan dienen de streekom roepen er ook van mee te profite ren, vinden deze gemeenten. Pro vinciale Staten nemen in juni een definitieve beslissing over het om streden tientje. De verhoging geldt voor een periode van vijfjaar. Volgens de dit jaar van kracht ge worden Mediawet is de financie ring van de regionale omroepen met ingang van 1989 aan de provin ciebesturen opgedragen. Omdat GS er weinig voor voelen geld vrij te maken uit de eigen begroting, is voorgesteld de omroepbijdrage met het door de minister maximaal toegestane bedrag te verhogen. Behalve de WD gaven ook de kleine partijen gistermiddag in de statencommissie voor culturele za ken te kennen geen behoefte te hebben aan de verhoging van de bijdrage. Fermina (D66) sprak zijn twijfel uit over de behoefte aan re gionale omroepen. "Zeker niet als er voor betaald moet worden", al dus Fermina. Hij pleitte voor een experiment van vijf jaar met be taalde lidmaatschappen van de re gionale zenders. Nu de provincie de subsidiëring ter hand neemt, mag deze zich ook bemoeien met de hoeveelheid zendtijd van de betrokken omroe pen. Daarover lopen de meningen echter uiteen. De PvdA kiest voor de formule van 'Rijnmond' waarbij de hele dag een mengeling van (in ternationaal en regionieuws de ether wordt ingestuurd. De WD daarentegen ziet het regionale nieuws liever bloksgewijs ver spreid. Klein links pleitte ervoor de zendtijd van de twee omroepen tot drie uur per dag ieder te beperken omdat er anders doublures ont staan met de Gooise zenders. Dit zou bovendien minder geld kosten. De komende maanden wordt uit gezocht hoe hoog de verhoging precies moet uitvallen. Gedepu teerde Boone liet gistermiddag echter al blijken dat het uiteindelij ke bedrag toch rond de tien gulden komt te liggen. Boone zei dat de provincie als een soort bemidde laar tussemn de regionale en de streekomroepen moet optreden om de samenwerking gestalte te geven. Hij constateerde vooral 'pijnpunten' tussen Radio West en Omroep Rijnland. voor haar als ik ergens tegenaan loop. Want daar ontkom je toch niet aan: af en toe moetje wat ko pen. Maar bij ons staat het ruilen voorop". Misschien dat zijn vrouw op die manier binnenkort enige uit breiding mag verwachten van haar collectie. Aanstaande zater dag houdt de ruilclub namelijk in het Antonius clubhuis ter ge legenheid van haar jubileum een tentoonstelling waar diverse ver zamelingen van haar leden te zien zijn. Met gelegenheid tot rui len. Privacy Volgens de brief was met belang stelling kennis genomen van zijn sollicitatie. Bovendien wenste men hem alle succes toe bij het vinden van een geschikte werk kring. Want W. Van Duivenbode uit Valkenburg kwam niet in aanmerking voor de functie van waarnemend conciërge bij het Stedelijk Gymnasium in Leiden. Voor dit type functie gaf het be stuur van de school de voorkeur aan een" vrouw. Jammer voor Van Duivenbode, maar over de teleurstelling kon hij zich vrij ge makkelijk heen zetten. De kans afgewezen te worden loop je nu eenmaal als je solliciteert. Het stak hem echter wel dat het be richt hem in een open enveloppe was toegezonden, met een post zegel van 65 cent erop. Wel ge bruikelijk voor drukwerk, maar niet voor een brief. "Heb ik dan geen recht op privacy?", vroeg hij zich af. "Natuurlijk wel", meldt rector O. Roefs van het gymnasium. "Was de brief werkelijk open? Ik begrijp niet hoe dat heeft kun nen gebeuren. Hopelijk is dat niet het geval geweest met die vijftig andere brieven die we ver stuurd hebben". Dus maar even nagevraagd bij de administratie. Helaas, ook de rest bleek op de zelfde manier te zijn verzonden. Maar niet uit bezuinigingsover wegingen. "Het is echt bijzonder vervelend", verzucht Roefs, "on ze administratie heeft een fout gemaakt. Het is niet conform on ze policy brieven zo de deur uit te doen, want het betreft toch per soonlijke zaken. Het zal niet meer gebeuren". HERMAN JOUSTRA Piet Eradus: "Dingen die met het Koningshuis hebben te maken, zijn niet meer zo in trek". LEIDEN De doordringende stank die gisteren in de stad hing, is afkomstig van grote hoeveelheden gier die de boeren op het land spui ten. Dat zegt een woordvoerder van de directie milieu van de ge meente Leiden. De combinatie van droog weer en een stevige wind zorgde voor de verspreiding van de lucht. Nu het land is opgedroogd, rijden de boeren in groten getale uit om de gier die de afgelopen win termaanden werd verzameld, kwijt te raken. Bij de directie milieu zjn geen klachten over de stank bin nengekomen. ADVERTENTIE Vrijwilligsters van het Borstprothese Informatie Centrum met enkele modellen protheses. Gisteren werd het cen trum officieel geopend met een open middag. Op 21 april kunnen vrouwen hier voor informatie terecht. LEIDEN - Vanaf 21 april zullen vrouwen, bij wie een borst is geam puteerd, voor informatie over pro theses terecht kunnen bij het Borstprothese Informatie Centrum aan de Opaalstraat 5. Het centrum, dat gevestigd is in het gebouw van het Integraal Kanker Centrum West, is opgezet door vrouwen die zelf hebben ondervonden hoe moeilijk het kan zijn om aan een goede prothese te komen. Zeven adres geholpen". En bij die win kels, meestal een corsetterie, is vaak nog maar één soort prothese aanwezig. Kiezen tussen de een of de ander is dus vaak onmogelijk, ook al omdat de stap naar zo'n zaak heel moeilijk is. "Dan kom je een winkel binnen en tref je het slecht als er een jong meisje staat. Die roept dan door de hele zaak dat die mevrouw van de prothese er is. Dan kun je wel door de grond zak- worden) zullen bij toerbeurt op de eerste en derde donderdag van de maand van elf tot twee raad en daad bij te staan. "Helaas is het nog zo datje w neer je na een amputatie het kenhuis verlaat blij mag zijn noodprothese mee te krijgen. We noodprothese is. Daartoe i vrijwilligsters (het moeten er acht ken". Henny van de Haak vindt het ook een bezwaar dat borstprothe ses alleen via het commerciële cuit kunnen worden aangeschaft. zig zijn om hun lotgenoten met "Er wordt meteen verteld dat je al je kleren moet veranderen. Die hemdjes kunt u voortaan niet meer aan, wordt er dan gezegd. Terwijl dat helemaal niet waar is. Met een goede prothese kun je gewoon alles hopen dat alle ziekenhuizen in Lei- dragen. Zelfs een badpak", den en omgeving dat gaan doen, De vrijwilligsters van het Borst- maar op dit moment is dat nog niet prothese Informatie Centrum be- het geval. Sommige ziekenhuizen ogen hiermee vrouwen in alle rust ben, maar er niet zo tevreden over zijn, kunnen hier op hun gemak eens over hun problemen praten", aldus Henny van de Haak. Het centrum is tevens een op vang voor (ex)-patiënten, want "Vaak is het belangrijk om alleen maar eens te kunnen uithuilen bij lotgenoten. Veel vrouwen hebben problemen met hun prothese, niet omdat hij niet goed past, maar om dat ze de ellende geestelijk nog niet hebben verwerkt. Daarom accep teert hun lichaam die prothese niet. Ze hebben er een afkeer van. Soms is het in zo'n informatiecentrum voor het eerst dat een vrouw in de spiegel durft te kijken. Al die tijd hebben ze dat geweigerd, omdat ze hun probleem verdringen". Het centrum is ook telefonisch bereikbaar onder nummer 071- 769359. LEIDEN - In het kader van de actie 'Jeugd voor jeugd' zullen op woensdag 27 april Leidse scholie ren in het voortgezet onderwijs geld bijeen lopen voor leeftijdge noten die hun jeugd in vluchtelin genkampen moeten doorbrengen. Het gaat om gesponsorde prestatie lopen, die ook in de rest van Neder land - maar dan op 29 april - worden georganiseerd. Het is de bedoeling om in totaal vier miljoen gulden bijeen te brengen. De opbrengst van de actie zal on der meer ten goede komen aan de Afghaanse vluchtelingen-jongeren die al jarenlang geïsoleerd leven in het Pakistaanse grensgebied. On derwijs en vakopleidingen kunnen zij niet krijgen en ook is er nauwe lijks enige medische zorg. De prestatieloop is een initiatief van de Stichting Vluchteling en wordt mede georganiseerd door het Actiecomité 'Bevrijdingsweek- Vluchtelingenweek' waarvan ko ningin Beatrix beschermvrouwe is. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot mevrouw J. de Gooyer-Oushoorn, S. van 's Gra- vesandeweg 24, 2242 JH Wasse naar, telefoon 01751-18480. i alle firma's die aldus Henny van de Haak. prothesen leveren een modelexem- Na bestraling krijgt de vrouw plaar voorradig. De vrijwilligsters pro- kunnen de vrouwen alle inlichtin- 2 van gen verstrekken. "Uiteraard is de zaken waar dat kan gebeuren krijgt informatie gratis. Er wordt hier ze niet. "Hooguit via de kruisvere- niets verkocht. Trouwens, ook nigingen wordt een vrouw aan ei LEIDEN Het Integraal Kanker centrum West (IKW) gaat waar schijnlijk nog dit jaar van de Opaal straat verhuizen naar het Schut tersveld. Volgens directeur J. Ver burg van het IKW zal het naar alle waarschijnlijkheid worden onder gebracht in het Educacenter. "In grote lijnen is er overeenstemming over deze lokatie", aldus Verburg. Aanvankelijk had het centrum het Eysingahuis aan de Rijnsbur- gerweg op het oog, maar de ge meente wilde daaraan geen mede werking verlenen. "Wethouder Pe ters van ruimtelijke ordening liet ons in februari per brief weten daarvoor geen toestemming te zul len verlenen, omdat de gemeente geen kantoren in dit pand wil heb ben". Het Eysinga-huis is eigen dom van het Leids Universiteits Fonds. Op het ogenblik wordt het gebruikt als vergaderruimte en er zitten enkele kantoren van de Leid se universiteit in. Verburg zei giste ren nogal verbaasd te zijn over het opmerkelijke standpunt van Pe ters. Mocht ook met het Educacenter geen overeenstemming over huis vesting voor het IKW worden be reikt dan heeft Verburg nog vier lo- katies op het oog: twee in Leiden, één in Voorschoten en één Oegst- geest. Welke dat zijn wilde Ver burg, in verband met eventuele on derhandelingen, nog niet zeggen. Maar wat Voorschoten betreft gaat het waarschijnlijk om het voorma lig pand van het regionaal zieken fonds aan de Witte de Withlaan. Dat staat, sinds de verhuizing van het RZLA naar Leiden, te huur. Het Integraal Kankercentrum West moet verhuizen, omdat de ei genaar van het pand, de Bedrijfs Gezondheids Dienst (BGD). wil uitbreiden. De BGD heeft op korte termijn het pand aan de Opaal- straat zélf in zijn geheel nodig. Ook het IKW gaat uitbreiden. "We zit ten elkaar een beetje in de weg en dan is het logisch dat de eigenaar het hele pand neemt en wij verhui zen. We gaven de voorkeur aan het Eysingahuis, omdat dat goed be reikbaar is met het openbaar ver- Ook het Educacenter is goed be reikbaar, maar Verburg is bang dat de zakelijke kantorenomgeving van het Schuttersveld de drempel voor bezoekers enigszins zal verho gen. "Hopelijk heb ik wat dat be treft ongelijk". Het IKW heeft op het ogenblik 25 medewerkers in dienst. Vermoede lijk worden dat er meer, wanneer volgend jaar het bevolkingsonder zoek naar borstkanker een aan vang neemt. "Een groot project dat het IKW zal gaan coördineren. Dat betekent vanuit Leiden tot aan Gouda, de Waterweg en de Duin en Bollenstreek". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD" LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15