mx Gaaspanelen uitdaging voor creatieve doe-het-zelvers Dakisolatie voor de doe-het-zeiver -VRIJE TIJD Knielmat tegen kou en vocht Informatie over whirlpool-baden LEIDEN: AUTOBEDRIJF VAN DER VELDE BV, KENNEDYLAAN 118. weinig te blijven Hoewel tuinieren als hobby veel plezier oplevert, zijn er ook scha duwkanten. Vooral wanneer je het werk niet langer staande af kunt maar op de knieën moet. Niet al leen dat zo'n zacht ogend gazon toch vrij hard büjkt te zijn, je voelt ook de kou en het vocht in je knie gewrichten trekken. Een mogelijk heid is om een paar van die kniebe schermers aan te doen zoals strate- makers die gebruiken maar, wan neer je dan een stukje verderop wil ga je met van die knikkende knieën lopen en dat is ook niet alles. Een prettiger alternatief is een speciaal knielkussen. Het kussen is gemaakt van een dik materiaal dat wel wat doet denken aan de beken de groene kampeermatjes. Het is zacht aan de knieën en het isoleert goed tegen opkruipende kou en vocht. De knielmat van het merk Sealskin, die wordt geïmporteerd door de firma Van Loon in Waal wijk, kost bij hobbyzaken nog geen tientje. WANDELPIER SCHIPHOL - De genen die graag vliegtuigen tellen^ de zogenaamde 'spotters' en men sen die voor hun plezier naar vlieg tuigen en de bedrijvigheid daarom heen kijken, kunnen weer terecht op de wandelpier op Schiphol. De ze pier, die elk jaar druk wordt be zocht is tot 1 oktober dagelijks open van 10.00 tot 18.00 uur. Tuingaas, een in vele soorten en maten verkrijgbaar produkt, dat oorspronkelijk voor het maken van erfafscheidingen bedoeld was, bleek de fantasie van doe-het- zelvers zo zeer te prikkelen dat er behalve in de tuin ook binnenshuis gebruik van werd en wordt gemaakt. Dit bracht een van de bekendste fa brikanten van tuingaas, Bekaert, op het idee om aan de vraag naar deze toepassingen tegemoet te ko men. De nog vrij nieuwe 'draadpa nelen', gemaakt volgens het princi pe van de stevige soorten geplasti ficeerd tuingaas, bieden talloze praktische en decoratieve moge lijkheden. De panelen zijn in afmetingen van 60x120 cm verkrijgbaar, en in drie verschillende maaswijdten: 50,37,5 en 25 mm. Die met de groot ste maaswijdte van 50 mm zijn ge maakt van draad van bijna 3 mm dik; de overige van 2.55 mm dik. De verticale en horizontale dra den (in technische taal respectieve lijk inslagdraden en loopdraden geheten) zijn gepuntlast. Daarna werden de panelen van een stevige witte plastic-coating voorzien. Ze kunnen dan ook tegen een stootje. Slijten doet de plasticlaag niet gauw en het materiaal is ook volko men weerbestendig, dus ook bui ten te gebruiken of in keuken of badkamer. In decoratief opzicht kunnen de panelen gebruikt worden om er bij voorbeeld een verlaagd plafond mee te maken. Zo wordt op door zichtige wijze een bestaand en aan renovatie toe zijnd plafondopper vlak op een 'versierende' manier aan het oog onttrokken. Tegen een wand vormt een be kleding met gaaspanelen eveneens een speelse achtergrond, hetzij over een totaal wandvlak, hetzij over een gedeelte daarvan. Door de panelen met houten regels op enige afstand van het wandvlak te plaat sen, kan het gaasprofiel praktisch benut worden, bijvoorbeeld door er haakjes aan te bevestigen. Op die manier schep je een leuke gar derobe in hal of gang, een ophang- rek in de keuken, de badkamer of de garage. Een doe-het-zeiver zal er ook geen moeite mee hebben om er een opbouwbaar kamerscherm van te maken, of een 'vaste' door zichtige kamerafscheiding. Mogelijkheden Omdat het materiaal buigbaar is, zowel rond als onder een rechte hoek, kun je er ook meubilair van maken. Een plantenhanger bij voorbeeld, die als hij aan het pla fond wordt gehangen alle ruimte en steun biedt voor rijk-rankende planten. Ook een verplaatsbare kooi voor konijn of ander knaag dier is snel 'gebouwd'.Dat is een kwestie van een kubus buigen en daarop een los of scharnierend deksel van hetzelfde materiaal plaatsen. Om nog enkele van de toepassings mogelijkheden te noemen: een lec- tuurstandaard, een afdichting voor een trapportaal, en zelfs een 'luch tige" salontafel die opgebouwd wordt uit een vierkante of ronde zuil, met daarop een plaat spie- geldraadglas. De draadpanelen vormen een leuke uitdaging voor doe-het-zel vers met fantasie: als je het een maal in handen hebt, komen de ideeën vanzelf. De adviesprijzen zijn 18,50, 19,75 en ƒ24,50. Gemiddeld twaalf procent van de warmte in een woning verdwijnt via het dak. Wie graag die warmte binnenhoudt doet er verstandig aan het dak te isoleren. Met een beetje goede wil kan de doe-het- zeiver die klus wel aan. De meest voorkomende daken in Nederland zijn platte houten, platte steenach tige en hellende houten daken, meestal gedekt met pannen. Platte (houten) daken mogen nooit aan de onderkant worden gei- soleerd. Vochtige lucht uit de wo ning kan namelijk gemakkelijk in de ruimte tussen het isolatiemate riaal en het dakbeschot doordrin gen en daar condenseren. Ze moe ten aan de bovenzijde worden geï soleerd. Een vorm van dakisolatie die zelf eenvoudig is aan te bren gen, is die volgens de methode van het 'omgekeerde dak'. Hierbij wordt het isolatiemateriaal op de bestaande dakbedekking gelegd. Een eerste vereiste hiervoor is dat het dak in goede staat en volle dig waterdicht is. Als isolatiemate riaal worden platen van waterdicht geëxtrudeerd PS-schuim gebruikt. Ondanks zijn waterdichtheid is dit materiaal niet bestand tegen ultra violette straling. Een laag grind of tegels er overheen is daarom nood zakelijk. De 'omgekeerde dak'-me- thode is geschikt voor zowel een houten plat dak als een steenachtig plat dak. Uiteraard is het zaak eerst na te gaan of de dakconstructie wel op een zo'n extra belasting bere kend is. Hellende dak Een hellend pannendak moet aan de onderkant geisoleerd wor den. Het is belangrijk eerst een des kundige te laten bekijken of het dakbeschot aan de buitenkant (on der de pannen) is voorzien van een min of meer dichte laag. Als dat zo is dan mag een hellend dak niet zonder meer aan de binnenkant ge isoleerd worden. Als isolatiematerialen voor hel lende daken komen onder meer in aanmerking dekens van minerale wol, platen van PUR- of PS-schuim en platen van twee lagen houtwol- cement met daartussen een kern van PS-schuim. Het isolatiemateri aal moet van binnenuit tegen het dakbeschot worden bevestigd. Dat kan zowel tussen als over de bal ken. Er zijn glas- of steenwolde- kens te koop met speciale flenzen die eenvoudig tegen de balken (gordingen) kunnen worden geniet of genageld. Platen uit glas of steenwol kunnen direct tegen het dakbeschot worden bevestigd of zodanig worden aangebracht dat tussen beschot en isolatie een spouw ontstaat. Voor platen van kunststofschuim en andere materi alen die gemakkelijk vlam vatten, is een beschieting met een niet brandbaar materiaal, bijvoorbeeld gipsplaten, onder de isolatie nood zakelijk. Bij zolders is de meest eenvoudi ge vorm van isoleren een isolatie deken over de balken te rollen. Meer informatie: SVEN, Postbus 503, 7300 AM Apeldoorn, tel. 055- 497911. Toen de 'whirlpool', de krachtige waterbeweging in het badwater, in de mode kwam, werd dat be schouwd als een luxe. Dat brui send badwater wel degelijk een gunstige invloed op het lichaam heeft, is intussen aangetoond. Er zijn nu diverse systemen ont wikkeld, die met allerlei (vaak ver warrende) namen worden aange duid: behalve whirlpool kom je ook kreten als bubbelbad, sprudel- bad, spirlpool, hydro-therapie bad- pool, anti-stresspool enz. tegen. Kom er maar uit. Beknopte informatie over whirl pooling is samengevat in een poc ketboekje, geschreven door Peter van Ouwerkerk. Daarin worden de drie hoofdsystemen verklaard: de luchtinspuiting (ook wel het spa systeem genoemd), de waterin spuiting (hydro-systeem) en de ge combineerde methode: inspuiting van zowel lucht als water. In principe kan elke badkuip van een whirlpoolsysteem worden voorzien. De handige doe-het-zel- ver kan er zelf veel aan doen. Wat het kost, zowel wat de aanschaf- fings als de energieprijs per uur be treft, staat in dit boekje keurig op een rijtje. Ook aan de veiligheid wordt aan dacht besteed. Er komt immers elektriciteit aan te pas. Kema-keur en kwaliteitskeurmerken (o.a. van het TNO) bieden een waarborg Wie over dit onderwerp wat meer wil weten kan het boekje (gratis) aanvragen bij P. J. van Ouwerkerk, tel. 075-353500. Vlooien bestrijden Wie kat of hond als huisdier heeft, weet ervan mee te praten: met zo'n beest haal je vaak meteen vlooien binnen. Met chemische middelen kun je ze bestrijden, maar dat kan zowel voor huisdier als voor mens vervelende gevolgen hebben. Sinds kort is er een niet-chemi- sche vlooienband te koop: de 'bio- band' die citronella- en citroen grasolie bevat. Over het onderwerp 'vlooien dood, maar geen risico voor mens en huisdier' kan bij de Milieutelefoon 020-269161 alle ver dere informatie worden opge vraagd. SOLDEERPEN - Weller brengt een handzaam apparaatje om heel secuur zacht- en hard soldeerwerk te doen. Het smalle, zeer lichte (57 g) model maken deze 'soldeerpen' geschikt voor werken aan de mo derne elektronische apparatuur. De 'Pyropen Jr.' werkt op een klei ne flacon butaangas, die nagevuld kan worden. Informatie: The Coo per Group, Den Bosch tel.O 73- 219001. Bij niet gebruikte zolders kan de isolatie rechtstreeks over de balken worden gelegd. (tekening gpdi De Citlöën AX is tijdelijk f 1.00Q- extra zuinig. CITROËN CITROEN AX IITRE De Citroen AX is behalve heel zuinig ook handig, ruim en beperkte serie van de Citroen AX met de speciale naamtoevoeging De voorraad is echter beperkt en de speciale prijs geldt uit- degelijk. En hij rijdt geweldig. Snel en soepel. "Formidable" en een aanschafprijs die duizend gulden lager is. sluitend bij aanschaf tussen 13 april en 10 mei 1988 en bij registratie op Geen wonder dat de AX steeds populairder begint te worden De Citroen AX Formidable serie begint al bij fl. 14.500,- kenteken vóór 21 mei 1988. Enige haast is dus wel geboden, in Nederland. Kijk maar om u heen. En kijk ook 'ns in de exclusief afleveringskosten en omvat 12 uitvoeringen, waaronder Bovendien informeert uw Citroen agent u ook graag over showroom, want daar wacht u nu een heel oijzonder aanbod. Een de 5-deurs versies. 't voordelige Auto Plezier Plan van Citroen Financiering Nederland.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13