Israël schiet guerrillaleden bij grens neer Mitterrand blijft populair door hechte band met Fransen SPAAR DE GROENE PERSIL COLLECTIE. Dukakis: 'VS zou Europa met kernwapens helpen' Reagan blijft verzet Afghanistan steunen De Mita presenteert met trots zoveelste kabinet DONDERDAG 14 APRIL 1988 BUITENLAND PAGINA 5 Reagan President Reagan heeft tegen over hoofdredacteuren bekend dat hij elke ochtend de krant eerst en vooral opslaat bij de stripverhalen en daarna de hoofdredactionele ar tikelen leest. Nicaragua De Sandinistische regering van Nicaragua en de Contra-rebellen zijn er niet in geslaagd tot afspra ken te komen over de wijze waarop het onderling overleg over het 60- daags bestand moet worden voort gezet. De rebellen dreigden een voor morgen voorgenomen ont moeting op hoog niveau te boycot ten. China Het Chinese parlement heeft zijn jaarlijkse, 20-daagse zitting afge sloten met het aannemen van een aantal wetsvoorstellen ter hervor ming van de economie van het land. Het was het meest democrati sche en open congres uit de ge schiedenis van de Volksrepubliek. Golfoorlog Een woonwijk van de Iraakse hoofdstad Baghdad is gisteravond getroffen door een Iraanse raket. Er zijn vele doden en gewonden onder de burgerbevolking geval len, zo heeft het Iraakse persbu reau INA bekend gemaakt. Nazi-documenten De Westduitse politie heeft giste ren invallen gedaan bij verzame laars van militaire curiosa en daar bij meer dan 1.000 gestolen docu menten uit de nazi-periode in be slag genomen. De invallen werden in Hamburg en München gedaan. De documenten zijn afkomstig uit een Amerikaans archief in Berlijn. Sikhs Binnen het complex van de Gou den Tempel in Amritsar, het heilig dom van de Indiase Sikhs, is giste ren door militante gelovigen een kwartier lang geschoten met auto matische wapens. Er werd geen melding gemaakt van gewonden. Het incident deed zich voor tijdens het Baisakhi doopfeest en er brak even paniek uit onder de vele gelo vigen die de tempel wilden bezoe ken. stand om hun zaak te sluiten. De leiders van de Palestijnse opstand riepen op tot een algemene staking uit protest tegen de massale arres taties van Palestijnen in het dorpje Salfit ten noorden van Jeruzalem. Salfit werd bestuurd door een dorpscomité in weerwil van het mi litair bestuur in de bezette gebie den. Het leger wilde voorkomen dat dit modeldorp een precedent zou scheppen. Intussen is in politieke kringen in Jeruzalem verwarring ontstaan over de groeiende invloed van de Sovjetunie bij het zoeken naar een oplossing voor het conflict in het Midden-Oosten. Nu gisteren be kend is geworden dat de Russische minister van buitenlandse zaken Shevardnadze zeer binnenkort naar het Midden-Oosten zal reizen om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de politieke standpun ten in de Arabische hoofdsteden, wordt in Jeruzalem gezegd dat de inmenging van de Sovjetunie in het Midden-Oosten twijfelachtig is. Tot grote ergernis van Jeruzalem vindt de Sovjetunie echter ook dat de'PLO een gelijkwaardige partner moet zijn in eventuele vredeson derhandelingen tussen Israël en de Arabieren. Moskou heeft, tijdens het recente bezoek van PLO-leider Arafat aan de Sovjetunie geëist dat de PLO het bestaansrecht van Is raël moet erkennen. Een mogelijk herstel van de diplomatieke be trekkingen tussen Israël en de Sov jetunie, is vanuit Jeruzalem gezien dan ook voorlopig niet te verwach ten, hoewel in Israël wel wordt in gezien dat de afhoudende Russi sche houding te maken heeft met de situatie in de door Israël bezette gebieden. ROME (GPD) - De Italiaanse re geringsformatie is nu rond. For mateur Ciriaco de Mita presen teerde gistermorgen aan' presi dent Cossiga de zoveelste herzie ne uitgave van de vijf partijenco alitie, waarvoor hij begin volgen de week het vertrouwen van de Kamers zal vragen. Het kabinet van De Mita is het 48ste sinds de oorlog. Het verschil met het onlangs gevallen kabinet-.Goria ligt voor al in het politiek zwaardere ge wicht van de premier: als leider van de christen-democraten, de grootst coalitie-partij, wordt De Mita in staat geacht een grotere stabiliteit te garanderen dan zijn zwakkere voorganger. Althans in theorie, want in werkelijkheid bewijst de ervaring van de afge lopen jaren dat de stabiliteit van de kabinetten vooral wordt be paald door de numeriek minder sterke, maar onmisbare socialis ten. PARIJS - Het komende weekend genezen de Franse kiezers van een nationale kwaal. Opiniepeilingen over de uitslag van de presidents verkiezingen hadden zich immers als de mazelen verspreid. Iedere dag kwamen er minstens twee bij. De Franse kieswet verbiedt even wel opiniepeilingen vanaf veertien dagen voor de eerste kiesronde en die valt op 24 april. door Rudolph Bakker Morgen keert dan ook de rust in de Franse huiskamers weer. De kiezers weten dan alleen nog dat de kloof tussen de kandidaten Mitter rand en Chirac kleiner is gewor den. Nog afgelopen maandag zou WASHINGTON - Gouverneur Michael Dukakis, de koploper in de strijd om de Democratische pre sidentsnominatie in de Verenigde Staten, zou desnoods kernwapens inzetten als de Sovjetunie Europa zou aanvallen. Dat heeft hij gezegd in een interview met een New Yorkse krant. door Henk Dam Dukakis zei in het interview dat hij niet gelooft in een Russische in vasie van Europa. Maar als dat toch zou gebeuren „dan moeten we klaar staan om kernwapens te ge bruiken. Dat moet uiteraard met grote terughoudendheid gebeuren en als er geen enkel ander alterna tief is". Het is hoogst ongebruikelijk dat Het republikeinse voorstel om de vijf partijleiders in de rege ring op te nemen is niet doorge gaan, maar heeft wel geleid tot de benoeming van één van Craxi's naaste medewerkers, De Miche- lis, tot vice-premier. De republi keinen zelf leverden een presti gieuze figuur in Maccanico, ja renlang in dienst van de Kamer en negen jaar secretaris van de presidenten Pertini en Cossiga. Als geen ander moet hij in staat worden geacht leiding te geven aan de voorgenomen hervor ming van de staatsinstellingen. Voor de rest is het nieuwe ka binet grotendeels een getrouwe volgens de peilingen in de tweede (en daarmee laatste) ronde op 8 mei president Mitterrand herkozen worden met 52% van de stemmen en de huidige premier en Gaullis tenleider Chirac zou verliezen met 48%. De steun van de (in deze prog nose) in de eerste ronde verslagen alternatieve rechtse kandidaat Bar re mocht Chirac daarbij niet baten. Die afgelopen maandag was het stemmenverschil tussen Mitter rand en Chirac nog nooit zo klein geweest. Waarmee het raadsel de wereld niet uit was van president Mitterrands herboren populariteit. Nadat de vroegere socialistenlei der in de jaren '81 tot '86 na het mis lukken van het socialistische re- geerexperiment als president tot een historisch dieptepunt in de volksgunst was weggezakt, werd hij na '86 steeds sympatieker ge- Amerikaanse presidenten of zelfs presidentskandidaten aangeven, onder welke omstandigheden zij kernwapens zouden gebruiken. Dat werd gisteren direct onder streept door een van Dukakis' con currenten, senator Albert Gore. Dukakis „heeft een ernstige ver gissing begaan door aan te geven dat hij de Sovjetunie met kernwa pens zou aanvallen onder bepaalde specifieke omstandigheden. Dat is onverantwoordelijk en niet zo ver standig", aldus Gore. Dukakis zelf gaf gisteren als re actie: „Wat ik heb gezegd is al sinds jaren het beleid van onzé regering afspiegeling van het vorige. Op vallend is alleen de vervanging van de stokoude, maar nog springlevende Fanfani op bin nenlandse zaken door Gava (voorheen financiën). Fanfani zelf, die zijn post als senaatsvoor zitter door zijn ministersschap was kwijtgeraakt, werd niet met lege handen naar huis gestuurd: hij wordt nu minister van de be groting, terwijl Colombo daar vandaan naar financiën verhuist. Met Andreotti onveranderlijk op buitenlandse zaken en Cattin op volksgezondheid ontbreken dus ook in dit kabinet de oude ver trouwde gezichten niet. en het beleid van de NAVÖ. Als Gore dat beleid onjuist vindt, moet hij dat zeggen. Maar hij moet zich wel aan de feiten houden". De strijd tussen Gore, Dukakis en de derde nog overgebleven Democra tische presidentskandidaat, domi nee Jesse Jackson, heeft de laatste dagen een meer venijnige wending genomen dan tot dusver het geval Dat komt omdat aanstaande dinsdag een uitermate belangrijke voorverkiezing in de staat New York wordt gehouden. Die verkie zing gaat om 255 gedelegeerden voor de Democratische nationale Koora, maar cneerc een itanaans spreekwoord: 'tussen zeggen en doen ligt de zee'. De laatste twee geschilpunten zijn de afgelopen dagen bijgelegd. De beslissing over de uiteindelijke bestem ming van de in aanbouw zijnde elektriciteitscentrale in Montalto (kernenergie of niet?) wordt op nieuw uitgesteld en voor de tele visie is een compromis bereikt: wie kranten bezit mag geen tele visienet hebben en omgekeerd. Van De Mita zal het alle bemid delingskunst vergen om ze des ondanks bijeen te houden en sa men te regeren. Dat hij die bezit, heeft hij bewezen met zijn gedul dige onderhandelingen tijdens de formatie. conventie - één van de grootste delegaties - en vooral ook om de geloofwaardigheid van de kandi daten. Als Gore het in New York niet bijzonder goed doet, dan zijn zijn kansen op de nominatie definitief verkeken. Het is niet ondenkbaar dat hij bij een gevoelig verlies zou besluiten uit de race te stappen. Het resultaat in New York zal ook bepalen, of Jesse Jackson een seri euze concurrent van Dukakis blijft. In aantallen gedelegeerden gere kend, loopt hij maar iets achter op Dukakis. Bij winst in New York zou hij de gouverneur kunnen in halen, met alle psychologische voordelen van dien. Aan de andere kant: als Dukakis stevig in New York wint en de peilingen wijzen daar vooralsnog op dan zou dat zo goed zijn voor de rest van zijn campagne, dat hij vrijwel zeker de Democratische no minatie zal winnen. Overlevenden van bombardement op Libië starten proces tegen VS WASHINGTON (AP) - Oud-mi nister van justitie Ramsey Clark heeft gisteren namens de verwan ten van 15 mensen die om het leven zijn gekomen bij bombardementen van de Amerikaanse luchtmacht op Libië, een proces aanhangig ge maakt. In de klacht worden de Ameri kaanse president Reagan en de Britse premier Thatcher als be klaagden genoemd wegens hun aandeel in de bombardementen. Er wordt een niet nader genoemd be drag aan smartegeld en schadever goeding geëist voor de doden, de verwondingen van 40 Libiërs en het verlies aan eigendommen. In de klacht wordt gesteld dat het werkelijke doel van de bombar dementen was Gadhafi te vermoor den en de Libiërs te terroriseren door de burgerbevolking te ver wonden in de hoop dat dit zou lei den tot verminderde steun voor hun leider. WASHINGTON (UPI/AFP/Rtr) - De Amerikaanse president Ronald Reagan verwacht dat het islami tische verzet in Afghanistan zijn gewapende strijd tegen de commu nistische regering in Kabul zal voorzetten, ook nu vandaag het ak koord over de kwestie-Afghanistan is ondertekend in Genêve. Hij zei dat gisteren na een toespraak tot Amerikaanse redacteuren van kranten. Reagan onderstreepte dat hij de mujaheddin niet in de steek zal la ten. Het Afghaanse verzet, dat geen deel uitmaakte van de Geneefse onderhandelingen, heeft zelfs reeds aangekondigd de wapens niet te zullen neerleggen na de on dertekening van het akkoord, die vandaag zal plaatsvinden. Volgens de Amerikaanse president komt de afwijzing door het verzet voort uit een 'verkeerd begrip' van het Ge neefse akkoord. De Sovjetunie weigert zich te verplichten tot stopzetting van de militaire hulp aan Kabul, zoals aan vankelijk bedongen door de VS, in ruil voor de stopzetting van de Amerikaanse hulp aan het verzet. Reagan zei gisteren dan ook dat "het akkoord ons niet verhindert de verzetsstrijders te steunen zo- Zuidafrikaanse politieagenten gedood door ANC-strijders JOHANNESBURG (GPD) - Twee blanke politieagenten zijn dinsdag om het leven gekomen toen zij pro beerden een ANC-terrorist in de zwarte woonwijk Mpumulanga bij Pietermaritzburg te arresteren. De agenten werden het slachtoffer van een handgranaat, die de ANC-er liet ontploffen. Ook de verdachte i terrorist kwam hierbij om. Enige uren later werd een mede stander van de ANC-er opgespoord en na een hevige schotenwisseling gedood. Drie burgers raakten in het kruisvuur gewond. Bij de twee de ANC-er werd tevens een rugzak aangetroffen, waarin zich twee Russische AK 47-machinegewe- ren, een aantal handgranaten en munitie werd aangetroffen. Er is inmiddels een klopjacht ingezet naar een derde verdachte. De twee politieagenten waren 's nachts op patrouille in de zwarte woonwijk van het al maanden door interne onlusten zwaar getroffen gebied rond Pietermaritzburg, toen zij drie mannen zagen lopen, die gewapend waren met een AK 47-geweeér. De mannen probeer den aanvankelijk te vluchten, maar werden tenslotte toch aangehou den. Op hei moment dat de agen ten hen naderden om tot de arresta tie over te gaan, trok één van de zwarte mannen de veiligheidspin uit een handgranaat en blies daar mee zichzelf en de agenten op. Een derde agent raakte lichtgewond. Politieversterking zette direct de achtervolging in op de twee andere mannen en één van hen werd ver volgens omsingeld. Toen hij het vuur opende, werd hij doodgescho ten, maar in het kruisvuur raakten ook nog drie zwarte burgers ge wond. lang de Sovjetunie doorgaat de Af ghaanse strijdkrachten van wa pens te voorzien via de marionet ten-regering die zij achterlaat". De Amerikaanse regering noemt de verwijdering van de Sovjettroe pen uit Afghanistan - zij vielen het land op 27 december 1979 binnen - "een van de grootste overwinnin gen" uit de regeerperiode van pre sident Ronald Reagan. Het ak koord over de kwestie-Afghanistan werd vanmiddag om 14.00 uur in het Europese hoofdkwartier van de Verenigde Naties in Genève onder tekend door de ministers van bui tenlandse zaken van Afghanistan, Pakistan, de Sovjetunie en de Ver enigde Staten. De Amerikaanse minister Shultz en zijn Sovjetrussische ambtge noot Sjevardnadze zetten hun handtekeningen slechts onder het derde en vierde punt van de over eenkomst. Deze betreffen de inter nationale waarborg voor de nale ving van het akkoord, en het tijd schema voor de terugtrekking van de Sovjetmilitairen. Afghanistan en Pakistan ondertekenden het eerste punt (niet-inmenging in bin nenlandse aangelegenheden), het tweede (de terugkeer van de onge veer vijf miljoen Afghaanse vluch telingen) en het vierde punt. Deze nieuwe golf van enthou siasme rolde onverstoorbaar voort nadat de president in een tv-inter- view op 22 maart zijn kandidatuur voor een tweede ambtstermijn had aangekondigd, waarbij hfj de, toch algemeen als onthutsend ervaren, mededeling deed dat 'de sociale vrede werd bedreigd door klieken en clans, door intoleranten en par tijen die alles willen'. Mitterrands populariteit vermin derde evenmin toen hij in een serie radio- en tv-interviews dit kruisrid derschap tegen 'de klieken en de clans' al vrij snel verwisselde voor de rol van de grote verzoener. Zijn nieuwe schildknaap oud-minister Michel Rocard ging zelfs zover, dat ap) hij in een toespraak de, voor Frank rijk verbijsterende, stelling ont- dat !"j,de wikkelde dat ook politieke tegen- standers als fatsoenlijke en ver- t Mitterrand. macht niet langer in handen had. dienstelijke staatsburgers dienen te worden beschouwd. In één van zijn recente tv-interviews keek pre sident Mitterrand de camera diep in de ogen en verklaarde hij dat een sterke band van vriendschap en be grip hem met zijn landgenoten ver bindt. Aangenomen moet worden dat in deze, naar Nederlandse maatstaven wat dweperige, beken tenis een belangrijke grond waarheid schuilt. Francois Mitterrand deelt met miljoenen Fransen de ervaring van een braaf-burgerlijke en streng-ka- tholieke opvoeding, waarbij hij het katholicisme met zijn sterk hiërar chische trekken zonder volledig succes van zich probeerde af te schudden. Op het lyceum werd de jeugdige Francois net als zoveel van zijn landgenoten geïnjecteerd met het 'Franse kwaad', dat wil zeggen 'de nimm'er aflatende zucht tot zwammen, terwijl men op de universiteit alleen waardering heeft voor 'stijl en voor talent', (in de woorden van de negentiende eeuwse filosoof Ernest Renan). Wellicht is het verkiezingsjaar '88 daarmee het jaar van een echte revolutie. En gaat Frankrijk een pe riode van 'briljante' onduidelijk heid tegemoet, waarin de ene rege ring van 'goedwillenden' de andere aflost. ADVERTENTIE Groene Persil liet speciaal voor u een exclusieve collectie van 6 aardewer ken drinkbekers ontwerpen U heeft maar liefst een jaar lang de kans om voor deze unieke serie te sparen Tot i april volgend jaar vindt u op elk 2 kg pak Groene Persil één gratis waardezegel. Voor twee zegels en een geringe bijdrage in de portokosten (f1,50) ont vangt u de drinkbeker met het motief van uw keuze. De start van deze spaaractie wordt extra aantrekkelijk gemaakt! Want ge durende de eerste april-actiemaand zitten er tijdelijk twee waardezegels op het 2 kg actiepak Dus heeft u meteen al de eerste beker te pakken (zie ook de beschrij ving op het 2 kg actiepak). Niets wast schoner. Infiltranten beteaden veiligheidszone TEL AVIV (Rtr/GPD/AP) - Israëlische troepen hebben gis terochtend voor zonsopgang drie guerrillastrijders dood geschoten die vanuit Libanon waren geïnfiltreerd. Dit heeft een legerwoordvoerder in Tel Aviv bekendgemaakt. De legerpatrouille achtervolgde de drie in in de zogeheten Israëlische 'veiligheidszone' in het zuiden van Libanon. De guerrillastrijders waren uitge rust met m-16 geweren, raketlan- ceerinstallaties en handgranaten. Zij waren van plan in Israël men sen te gijzelen, aldus het leger. Het incident gebeurde vlakbij Kibbutz Dan, waar vorige week ook al drie verzetstrijders in een vuurgevecht met het leger waren gedood. In de Gaza-strook stikte een 70- jarige Palestijnse vrouw in haar huis nadat Israëlische soldaten een traangasgranaat naar binnen had den gegooid. Met de dood van de bejaarde vrouw is het totaal aantal slachtoffers opgelopen tot 141. Is raëlische bezettingstroepen lever den voor de tweede achtereenvol gende dag gevechten met Palestij nen die protesteren tegen de uit wijzing van acht Palestijnen door Israël naar Libanon. Naar aanleiding van de deporta tie van de acht tekende het Interna tionale Rode Kruis fel protest aan en zei dat Israël de Conventie van Genève hiermee zou schenden. De Conventie bepaalt dat regeringen, in tijden van conflict, de mensen rechten moet blijven respecteren. Uitzetting van bewoners van bezet te gebieden is verboden. In Jeruzalem is het tot een tref fen gekomen tussen Palestijnen, omdat sommige kooplieden had den geweigerd gevolg te geven aan een oproep van de Palestijnse op- In Panama blijft het onrustig. Gisteren werd Fran cisco Perez, lid van de Panamese commissie voor de mensenrechten en belast met de naleving daarvan, door militairen gearresteerd. De mensenrechten-acti vist was één van de zeven arrestanten die tijdens een protestmars tegen de regering door de Panamese poli tie in hechtenis werd genomen. Nadat maandagnacht een 25-jarige Amerikaanse korporaal per ongeluk door zijn collega's tijdens een patrouille werd doodgeschoten, heeft het VS-leger de dag daarna op een opslagterrein voor brandstof bij de Amerikaanse luchtmachtbasis Howard opnieuw een vuurgevecht geleverd met veertig a vijftig onbekende indringers. Bij het incident waren honderd militairen betrokken. Noch bij de Amerikanen noch bij de indrin gers vielen slachtoffers. Volgens een legerwoordvoerder van de VS-basis begonnen de onbekenden met schieten. Naar de identiteit van de indringers wordt een onder zoek ingesteld, aldus de Amerikaanse minister van de fensie, Carlucci. (foto ap) Over de toekomst laat De Mita zich optimistisch uit, maar socia listenleider Craxi verwacht nu al niet dat het kabinet tot d'e vol gende verkiezingen (1992) zal overleven. Hij is tevreden over het bereikte programma-ak-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5