Meningen over aids test sterk verdeeld rTÏÏFT Moeizame reorganisatie bij politie Rotterdam Of dachta bij AldTOLEASt alleen voor VW-Aadi terecht te kunnen Auto in Heijn-zaak uit U-water gehaald Lood van jacht en vissen vergiftigt bodemen water Ziektekostenverzekeraars vrezen uitbreiding AWBZ Boetes voor te hard rijden fors verhoogd DONDERDAG 14 APRIL 1 *88 Kabinet blijft tegen, bedrijfsleven voor WOENSDRECHT (GPD/ANP) - De Franciscaanse Vredeswacht gaat Woensdrecht verlaten. Het hoofdkwartier van de wakers, een huis in Hoogerheide en aange kocht met geld van giften, is inmid dels verkocht. Op 12 mei, Hemel vaartsdag, lopen de 'wakers voor de vrede' hun laatste tocht naar het hek van de basis. Ze zijn dan ruim vier jaar in Woensdrecht geweest. Het besluit om met de dagelijkse wake te stoppen, is genomen op grond van de komende ratificatie van het INF-akkoord door de Ame rikaanse Senaat in mei. Daardoor was de belangstelling voor de stille wachten bij de basis al sterk afge- De wakers trokken altijd heel op- DEN HAAG (ANP/GPD) - Het kabinet blijft tegen een aids-test voor sollicitanten. Dat vallend, in hun witte hesjes met heeft staatssecretaris Dees gisteren in Den Haag verklaard bij de presentatie van de cam- daarop het kiekende schoppende pagne Aids en Werk. "Seropositieve mensen en mensen met aids zijn onderdeel van onze popp je van p r samenleving", aldus Dees. Dees kondigde aan dat hij samen met zijn collega De Graaf (so ciale zaken en werkgelegenheid) nog deze week een notitie naar de Tweede Kamer zal stu ren over het probleem van aids-tests bij aanstellingskeuringen. Fransciscaanse Vredeswacht stopt met wake in Woensdrecht sis. Jong en oud, man en vrouw. De laatste tijd liep de belangstelling voor de wake, die twee keer per dag om 11.30 en 17.30 uur na een stille tocht bij de hoofdpoort van de ba sis werd gehouden, terug. "De spanning na de topontmoeting was er blijkbaar af', zegt een woord voerder van de Vredeswacht. De Vredeswacht als zodanig blijft be staan, alleen de lokatie Woensd recht vervalt. Zo gerieflijk als de Franciscaan se Vredeswacht er de laatste tijd in de moderne rijtjeswoning in Hoog erheide bijzat, is het niet altijd ge weest. Op Aswoensdag 1984 trok ken de eerste wachters, handelend onder het credo van de heilige Francis van Assisië 'vrede en alle goeds', in een oude barak op een voormalig kloosterrein in Hooger heide. Ze wilden laten zien dat ook na de massale demonstratie tegen kruisraketten in Den Haag een blij vende (geweldloze) demonstratie mogelijk was. Later trokken ze naar een cara van op de hoek van de Kooiweg, met zicht op de basis. En weer la ter, in december 1986, kochten ze de woning aan de Wouwbaan, ook weer vlak bij die basis. Elektrotherapie NIJMEGEN (ANP) - Patiënten die lijden aan duizeligheid, hoofd- en nekpijn kunnen met behulp van een fysiotherapeut zelf veel doen aan deze klachten. Volgens de Veg- helse fysio- en manueel therapeut R. Oostendorp zijn de klachten vaak een gevolg van stoornissen in de doorbloeding van de hersenen. De oorzaak daarvan is in veel ge vallen de beweging van de halswer velkolom. Oostendorp ontwikkelde een methode waardoor patiënten zich zelf thuis door middel van onder meer elektrotherapie kunnen be handelen. De fysiotherapeut geeft een aanvullende behandeling, ge richt op houdingscorrectie en ver betering van het evenwichtsge voel. Bij Philips en andere bedrijven in Nederland worden sollicitanten nog steeds op aids getest. Het gaat om sleutelposities en andere func ties, waar bedrijven vele tiendui zenden guldens in investeren, al dus secretaris sociale zaken van de Sero-positieve man geweigerd? AMSTERDAM (ANP) - Personeel in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis OLVG in Amsterdam heeft on langs geweigerd een hartpatiënt te opereren, van wie bekend was dat hij sero-positief is, dat wil zeggen drager van het aids-virus en be smettelijk voor anderen. Deze be schuldiging is gisteren geuit door het homofielenblad de Gay Krant en het COC, de organisatie voor ho moseksuelen. Het ziekenhuis ontkent de be schuldiging met kracht. Medisch- directeur W. van Mourik noemt het verhaal "baarlijke nonsens". Van Mourik herinnert zich wel een ge val, waarbij verpleegkundigen zich even afvroegen "of dit nu wel ver antwoord was", maar die twijfel is toen snel terzijde geschoven. "Pa tiënten in levensgevaar worden bij ons altijd geholpen", stelt Van. Mourik. ADVERTENTIE werkgeversorganisatie VNO, mr. A. M. Huntjens. "Omdat het toch om grote bedra gen gaat, wil een bedrijf zekerheid inbouwen. Het is een principiële opstelling. Bij de bedrijfskeuring wordt dan ook getest op virus-ziek ten zoals aids", meent Huntjens. Ook de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsartsen heeft verklaard dat voor bijzondere functies een aids-test gerechtvaardigd is. Volgens ir. A. Balemans, direc teur Gezondheid van het ministe rie van sociale zaken en werkgele genheid, wijst het kabinet ook deze keuringen af. Balemans kondigde overleg aan tussen regering en or ganisaties van werkgevers en werknemers om te voorkomen dat hierdoor een "domino-effect" ont staat: wanneer één werkgever met testen begint is de kans immers groot dat de anderen zullen volgen. Volgens Balemans betreden de werkgevers een hellend vlak als ze gaan selecteren op aids-risico, om dat dan ook allerlei andere gezond heidsrisico's in beeld komen, zoals roken en alcoholgebruik. Volgens staatssecretaris Dees heeft een aids-test weinig te maken met het doel van een aanstellings keuring voor een bepaalde functie, namelijk het beoordelen of iemend geschikt is^en bepaald beroep uit te oefenen. Het staat allerminst vast dat mensen die het aids-virus bij zich dragen ook werkelijk ziek zullen worden. Een ambtelijke commissie zal onderzoeken in hoeverre het nood zakelijk is om sollicitanten wette lijk te beschermen tegen dergelijke keuringen. Meer in het algemeen zal worden bekeken of de rechtspo sitie van sollicitanten wettelijk ge regeld moet worden. ROTTERDAM (GPD) De reorga nisatie van het Rotterdamse poli tiekorps dreigt te mislukken. Vol gens de dienstcommissie (de on- dernemingsraad van de politie) ontbreekt het de korpsleiding aan inzicht en deskundigheid om de grootscheepse veranderingen bin nen het politie-apparaat tot een goed einde te brengen. Vooral korpschef J. C. van Dorp wordt on geschikt geacht de huidige proble men het hoofd te bieden. De dienstcommissie schrijft in een vertrouwelijke brief dat de korpsleiding zich niet aan de af spraken houdt en het kader op ei gen houtje oplossingen probeert te zoeken. Volgens de betrokkenen zijn de vorig jaar in gang gezette veranderingen verzand in besluite loosheid en gebrek aan daad kracht. De reorganisatie bracht al bestaande klachten over het func tioneren van de politietop nog eens extra aan het licht. Hoewel de dienstcommissie ont kent aan te dringen op het vertrek van korpschef Van Dorp, wordt zijn positie van verschillende kan ten als 'zwak tot zeer zwak' om schreven. Hij werd in 1984 door burgemeester dr A. Peper wegge haald bij het ministerie van bin nenlandse zaken om in Rotterdam orde op zaken te stellen. Binnen het korps komt regelma tig de tegenstelling tussen korpschef Van Dorp en zijn plaats vervanger, hoofdcommissaris J. A. Blaauw, ter sprake. "Er is een we reld van verschil tussen die twee", vervolgt de zegsman. "Waren er problemen, dan kwam Blaauw zelf poolshoogte nemen. Van Dorp niet, die laat zich nauwelijks zien. Zeker niet als er wat aan de hand Kern van de reorganisatie was de instelling van een aantal nieuwe districten. Het hoofdbureau stoot te veel traditionele taken af. De strikte scheiding tussen de geüni formeerde dienst en de recherche werd opgeheven. GRONINGEN (ANP) - Jaarlijks komt bij de jacht- en de schietsport in Nederland zoveel lood in de grond en het water terecht dat al lerlei dieren, vooral vogels, het slachtoffer worden van loodvergif- tiging. Dit blijkt uit een onderzoek van het Centrum voor Energie- en Milieustudies van de Rijksuniver siteit in Groningen. De studie werd gisteren gepresenteerd op een in ternationale conferentie van TNO over bodemverontreiniging en -sa nering in Hamburg. Niet alleen op het land komt jacht- en schietlood terecht. Ook de binnenwateren en de Noordzee worden door vissers bevuild. Lood komt van nature in de grond voor, in concentraties van gemiddeld 15 milligram per kilo. De onderzoe kers vonden op landbouwgronden en in natuurgebieden concentra ties aan die soms opliepen tot 200 milligram. Lood wordt in de natuur nauwe lijks afgebroken, waardoor de hoe veelheden gebruikt metaal zich in loop der jaren in de bodem en het water steeds meer ophopen. AMSTERDAM (GPD/ANP) - De gestolen auto waarin Ahold-top- man Gerrit Jan Heijn werd ont voerd, is boven water. De Fiat-Uno werd gistermiddag op aanwijzing van verdachte E. gevonden in het IJ bij Amsterdam-Noord. De ver dachte heeft op de dag van de ont voering in deze auto met zijn slachtoffer rondgereden, voordat hij Gerrit Jan Heijn meenam naar het bos bij Renkum en hem daar om het leven bracht. De auto,'die E. heeft gestolen op de Veluwe, is voor technisch on derzoek overgebracht naar Haar lem. De politie hoopt nu te kunnen nagaan hoe E. in de auto Gerrit Jan Heijn in bedwang heeft kunnen houden. De auto vertoonde op het eerste gezicht geen bijzonderhe den. De reconstructie van de ontvoe ring met de verdachte zal waar schijnlijk een dezer dagen plaats vinden, zo liet politiewoordvoerder A. Geelof gisteren weten. Ter nagedachtenis aan Gerrit Jan Heijn heeft het Ahold-perso- neelsblad 'Flitsen' een speciale edi tie gewijd aan de ontvoerde Ahold- topman. Het blad wordt vandaag en morgen in een oplage van 40.000 exemplaren verspreid. De speciale editie is alleen bestemd voor mede werkers van Ahold. Naast een opsomming van de Binnenland kort Ballon-fiasco Een promotieluchtreisje van de Nederlandse Hartstichting in Rot terdam is gisteravond uitgedraaid op een fiasco. De hete-luchtballon steeg met vier bemanningsleden op vanaf een grasveld. Door een plotselinge verandering van de wind kon de ballon onvoldoende hoogte maken en raakte een lan taarnpaal. Die knapte af en de bal lon belandde vervolgens aan de overkant van de straat in de bo men. De bak stortte daarna op een auto. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Dodelijk schot Een 23-jarige man uit Rucphen is gisteravond in het ziekenhuis van Roosendaal overleden, nadat hij zich per ongeluk in zijn buik ge schoten had. Een spoedoperatie mocht niet meer baten. Het onge luk gebeurde in zijn ouderlijk huis in Rucphen. De jongen demon streerde het vuurwapen aan een vriend. Nederlands In het Noordduitse grensgebied is een tekort aan leraren Neder lands omdat er een nauwelijks te stuiten belangstelling is voor onze moedertaal. In grensplaatsen, maar ook meer landinwaarts, wor den Nederlanders steeds vaker in hun eigen taal toegesproken. Na een aarzelend begin in 1982 telt de Duitse regio Emsland inmiddels negentien scholen waar Neder lands wordt gegeven. Na Engels is het de tweede buitenlandse taal. staat van dienst van Gerrit Jan Heijn, staan in het artikel eerder gedane uitspraken van hem. Ook doen een aantal Ahold-topmensen en zijn secretaresse uitspraken over het karakter en de verdien sten van de topman. Nog dagelijks bezoeken mensen uit alle delen van het land de plaats in de bossen van Renkum waar Gerrit Jan Heijn door E. is begra ven. Tientallen, vaak dure, bloem stukken liggen er en nog elke dag worden er nieuwe bij gelegd. Som mige mensen laten er hun tranen de vrije loop of verzinken er knie lend in gebed. De politie, die een week geleden het ontzielde lichaam op aanwij zing van de verdachte opgroef, heeft getracht de vindplaats ge heim te houden. Uit piëteit met de nabestaanden, zoals van officiële zijde werd meegedeeld. Maar toen toch eenmaal uitlekte waar zich het drama had voltrokken, werd het tijdelijke graf van Gerrit Jan Heijn tot een soort bedevaartplaats. Hon derden mensen hebben het inmid dels bezocht. De stichting Het Geldersch Landschap, eigenares van het land goed, overweegt contact te zoeken met de nabestaanden om te bezien of er wellicht in de toekomst kan worden gekomen tot het plaatsen van een eenvoudig gedenkteken. UTRECHT (ANP) - Automobilisten die zich na 1 mei niet houden aan de maximum-snelheid kunnen op forse geldboetes rekenen. Bij herhaalde snelheidsovertreding riskeert de weggebruiker bovendien een (onvoor waardelijk intrekken van het rijbewijs. De controle op de naleving van de maximum-snelheid is voornamelijk in handen van de Algemene Verkeersdienst Rijkspolitie. Maar ook de dis- tricts-rijkspolitie en de gemeentelijke politie hebben delen van snelwe gen in beheer. Hoeveel meer tijd rijks- en gemeentepolitie vanaf 1 mei in snelheidscontroles gaan steken, is nog met geen mogelijkheid te becijfe ren. Zeker is wel dat het werk met in het gunstigste geval hetzelfde aantal mensen moet gebeuren. Er zijn tien radarinstallaties aangeschaft. Deze installaties leggen ge heel automatisch snelheidsovertredingen vast. Het is nog niet bekend waar de installaties komen te staan. Die zullen in elk geval geregeld wisse len, omdat automobilisten snel doorhebben wanneer ergens een radar- kast is geplaatst. De kast blijft wel gtaan, maar de automobilist blijft in het ongewisse of hij wel of niet op foto is vastgelegd. De nieuwe snelheidslimiet van 120 kilometer per uur voor personenau to's en motoren wordt alleen bij de grensposten aangegeven. De limiet van 100 kilometer per uur zal wel steeds aangegeven staan op gele ele menten met een onderlinge afstand van 25 meter op de vangrails. De geldboetes voor te hard rijden gaan vanaf 1 mei met gemiddeld 35 gulden omhoog. Schematisch weergegeven gelden vanaf 1 mei bij alle snelheidslimieten de volgende boetes: overschrijding: politie Openbaar Ministerie eis bij kantonrechter t/m 14 km 50,- 65.- 75,- 15 t/m 20 km80,- i io.- 130,- 21 t/m 25 km120,- 155.- 180,- 26 t/m 30 km140,- 175,- 195,- Overschrijdingen boven de 30 kilometer per uur komen de automobilist op een boete van zes gulden per kilometer te staan. Bij de kantonrechter zal het OM een twintig procent hogere boete eisen. Als een automobilist binnen een jaar voor de tweede keer de maximum snelheid met meer dan 30 kilometer overschrijdt, wordt de boete met vijf tig procent verhoogd. Bij een derde overtreding zal het OM bij de kanton rechter een geldboete en voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid eisen en bij een vierde keer een geldboete en onvoorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid. UTRECHT (ANP)-De t. le ziektekostenverzekeraars heb ben in een brief aan de Tweede Ka mer fel geprotesteerd tegen de ma nier waarop het kabinet het pakket van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) wil uitbrei den. Zij vrezen een verslechtering van hun positie ten opzichte van de ziekenfondsen, waarmee zij vol gens het plan-Dekker in 1992 moe ten gaan concurreren. Voor een aantal maatschappijen dreigen ernstige financiële problemen, aangezien zij door de verschuiving naar de AWBZ ook een aanzienlijk deel van hun premie-inkomsten gaan verliezen. Deze week werd bekend dat staatssecretaris Dees (volksge zondheid) de kosten van het eerste jaar verblijf in een psychiatrisch ziekenhuis per 1 januari 1989 wil onderbrengen bij de AWBZ. Die kosten worden nu nog betaald door de ziekenfondsen en de particulie re verzekeraars. In 1989 en 1990 Knipkaart in hele onderwijs HOOGEVEEN (GPD) - Minister Deetman (onderwijs) wil voor alle vormen van onderwijs na de leer plicht een 'knipkaartsysteem' in het leven roepen, zodat iedereen op elk gewenst tijdstip in zijn leven onderwijs kan volgen. In deze kabi netsperiode zal de minister nog met wetvoorstellen komen om een dergelijk systeem in te voeren. Deetman zei dit gisteren in Hoogeveen, waar hij een inleiding hield op het symposium Beroep 2000. Volgens de bewindsman kan met zo'n systeem zichtbaar worden of jongeren actief in hun toekomst investeren. Is dat het geval, dan is het ook redelijk dat zij kunnen re kenen op meer steun van de maat schappij. Het knipkaart-systeem verdeelt het onderwijs in punten: een bepaald aantal punten geeft recht op een bepaalde hoeveelheid onderwijs. Iedereen kan zelf uitma ken wanneer hij onderwijs wil vol gen. Deetman vindt dat de mbo-oplei- dingen en het stelsel van leerling wezen steeds meer op elkaar gaan lijken en beconcurreren. Deze on derwijsvormen moeten elkaar aan vullen tot één stelsel. In dit licht wilde de minister ook de toekomst bezien van het deeltijd-mbo, dat nu een kopie vormt van het dag-mbo. Schandknaap neergeschoten ROTTERDAM (GPD) - Bij een schietpartij in een huis in Rotter dam-Hoogvliet is gisteravond een 22-jarige schandknaap levensge vaarlijk getroffen in de hartstreek. De jongeman was met een collega op bezoek gegaan Bij de 64-jarige bewoner, die de jongens vroeg zijn woning te verlaten. De man voelde zich door het tweetal bedreigd. Een van hen verliet daarop de woning, maar de tweede eiste als nog geld van de bewoner. Die haal de een vuurwapen tevoorschijn en schoot zijn belager neer. moeten ook de overige psychiatri sche voorzieningen in de AWBZ worden ondergebracht. In totaal gaat hem om een pakket van 4,2 miljard gulden. Het kabinet wil de AWBZ, waar voor een inkomensafhankelijke (procentuele) premie geldt, gelei delijk uitbreiden. De premie voor het ziekenfonds zal tegelijkertijd voor een groot deel een vast bedrag (voor iedereen gelijk) moeten wor den. Op die manier kunnen beide verzekeringsvormen naar elkaar toegroeien totdat alle verschillen verdwenen. Pas dan is volledige in voering van het plan-Dekker mo gelijk, dat voorziet in een basisver zekering met een grotendeels pro centuele premie en een aanvullen de verzekering met een volledig vaste premie. Volgens de commerciële verze keraars dreigen zij een kwart van hun premie-inkomsten (4,2 miljard gulden) kwijt te raken door de overheveling van allerlei ziekte kosten naar de AWBZ, terwijl zy niet bij de uitvoering van de plan nen worden betrokken. De zieken fondsen, die de AWBZ uitvoeren, krijgen daarentegen een taakuit breiding. Volgens directeur Scheerens van de KLOZ, de organisatie van parti culiere ziektekostenverzekeraars, wordt een aantal maatschappijen wordt "eerst even kreupel getrapt" voordat ze in 1992 met de zieken fondsen moeten gaan concurreren. Hij vindt dat er 'onbehoorlijk be stuur' dreigt, vooral omdat Dekker altijd is uitgegaan van het principe 'gelijke monniken, gelijke kappen' voor alle ziektekostenverzeke- Oproep tot boycot BASF-produkten AMSTERDAM (ANP) - Een aantal "verontruste" Nederlanders - on der wie het Amterdamse gemeen teraadslid Roel van Dufin en de hoogleraren De Haas (Delft) en Reijnders van de Stichting Natuur en Milieu - wil een boycot van BASF-produkten vanwege de ver vuiling van de Ryn door dit con cern met het bestrijdingsmiddel bentazon. De waterleidingbedrijven van Amsterdam en Noord-Holland ont dekten onlangs de aanwezigheid van te hoge concentraties bentazon in het water dat zij uit de Rijn ha len. Het middel was afkomstig van BASF in Ludwigshafen. Dat be drijf heeft beloofd de lozing van bentazon binnen enkele jaren te verminderen. Gevaar voor de volksgezondheid is er volgens de waterleidingbedrijven niet. maar bentazon hoort niet in drinkwater thuis, menen zij. Een eventuele boycot van BASF betreft volgens de initiatiefnemers vooral de videobanden, magneet banden, cassettes enz., die het be drijf verkoopt. "Wij zullen iedereen in Nederland,die op door BASF vergiftigd drinkwater is aangewe zen, oproepen geen produkten van BASF te kopen totdat de fabriek de lozing van Bentazon heeft ge staakt". ADVERTENTIE Wegvakken met limiet 100 km/mr. Bron: Rijkswaterstaat dienst verkeerskunde De 100 kilometer-grens blijft van kracht op de ringwegen bij Rotterdam, een deel van deA4 Den Haag-Schiphol, de Velsertunnel, een groot deel van de A2 Utrecht-Den Bosch en de randwegen bij de grote steden. Voor vrachtauto's, bussen en auto's met aanhanger blijft een maximumsnel heid van 80 kilometer per uur van kracht.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3