WÊmm Kaping past in lange reeks terreuracties tegen Kuwayt 'Rechtsbescherming kun je niet privatiseren' Achtergrond 'Heilige oorlog' als macaber familiebedrijf Bisschoppen gaan niet naar manifestatie Acht Mei' PAGINA 2 DONDERDAG 14 APRIL 1988 KUWAYT Een vrachtwagen vol explosieven rijdt rond half negen 's morgens door de poort van de Ameri kaanse ambassade in Kuwayt. De auto ramt de zij-in gang van het gebouwencomplex en vliegt de lucht in. Vrijwel tegelijkertijd ontploffen bommen bij het Fran se consulaat in de stad en onder de controletoren van het vliegveld. Het gevolg: zes doden, 86 gewonden en een enorme ravage. Dat gebeurt op 12 december 1983. De pro-Iraanse or ganisatie Islamitische Jihad (Heilige Oorlog) eist de aanslagen op. Het is een protest, laat zij weten, tegen de regering van Kuwayt, die in de Golfoorlog tussen Iran en Iraq de kant van Iraq lijkt te hebben gekozen. De aanslagen worden in die tijd nog afgedaan als het zo veelste bloedige incident in het oneindige conflict van de Arabische wereld. door Aly Knol Vijfjaar later blijkt die twaalfde de cember het begin te zijn geweest van een macabere opeenstapeling van gewelddadigheden, ontvoerin gen en kapingen. Een lont, waar van de vonk telkens nieuwe explo sies veroorzaakt, die steeds slechts een doel moeten dienen: de vrijla ting van 17 mannen veertien Irakezen en drie Libanezen die naar aanleiding van de bomaansla gen in 1983 in Kuwayt zijn veroor deeld. De 12de december 1983 mar keert het begin van een 'Heilige Oorlog' om de vrijlating van 17 ter roristen. De huidige kaping van de Kuwaytse Boeing 747 past naad loos in deze strijd. Een jaar na de bomaanslagen in Kuwayt, in december 1984, wordt een Airbus van de Kuwaytse lucht vaartmaatschappij gekaapt en in Teheran aan de grond gezet. De vier kapers eisen de vrijlating van hun 'onschuldige broeders' die in Kuwayt gevangen zitten. Twee Amerikaanse passagiers worden meedogenloos vermoord. Na zes dagen maken Iraanse commando's zonder verder bloedvergieten een einde aan de kaping. De Kuwaytse pers reageert geërgerd, de bestor ming van het toestel wordt een 'schertsvertoning' genoemd om de heimelijke samenwerking tussen Iran en de kapers te verhullen. Beestachtig De bemanning en de passagiers van de Airbus zijn verbijsterd over wat zij hebben meegemaakt. "Het waren zes dagen van regelrechte hel en onafgebroken terreur." zegt een Britse piloot. De kapers waren volgens hem 'knettergek' en ge droegen zich 'beestachtig'. Twee passagiers blijken met sigaretten te zijn mishandeld, in hun gezicht wa ren peuken uitgedrukt. Met toma tenketchup was gesuggereerd dat twee Kuwaytse passagiers waren neergeknald. Een andere passagier vertelt: "We hebben daar gewoon in een koker gezeten, de kogels vlogen ons om de oren, we werden be dreigd en niemand hielp ons, nie mand." Een hoge ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaart dat ,,er geen twijfel is dat de kapers banden hebben met het door Iran gesteunde tereur-netwerk in Liba non en elders". De Islamitische Jihad laat ander half jaar later, op 15 mei 1985, op nieuw van zich horen. Aan Kuwayt wordt 'de laatste oproep' gedaan de 17 gevangenen vrij te laten. Ze biedt aan om in ruil voor hun geest verwanten de door de Jihad in Li banon gegijzelde Amerikanen en Fransen vrij te laten. Kuwayt wei gert en een week later worden in Bayrut de Fransen Jean-Paul Kauffmann en Michel Seurat door leden van de Jihad ontvoerd, die tot op heden spoorloos zijn. Op 25 mei volgt een bomaanslag op emir Al Sabah van Kuwayt. De sjeik raakt slechts licht gewond, maar vier van zijn begeleiders ver liezen het leven. De Jihad dreigt met soortgelijke acties 'tegen alle tronen in de Golfstaten' als Ku wayt de 17 gevangenen van decem ber '83 niet laat gaan. In de dagen hierna ontploffen bommen bij kof fiehuizen aan de boulevard van Kuwayt: acht doden, 89 gewonden. Vrijlating Op 27 september van dat jaar wordt opnieuw gedreigd met de dood van zes Amerikaanse gijze laars in Bayrut als Washington zijn invloed niet wil aanwenden om Kuwayt te bewegen tot de vrijla ting van de 17 gevangenen. De boodschap wordt overgebracht door de Amerikaanse geestelijke Benjamin Weir, die zelf gevangene van de Jihad is geweest. Volgens Weir dreigen er nieuwe ontvoerin gen als Washington niets onder neemt. Als deze oproep geen effect heeft wordt op 6 oktober 1986 een eender beroep gedaan op Frankrijk. De Ji had in Bayrut verspreidt een com muniqué, dat vergezeld gaat van een video-film, waarop de drie geg ijzelde Fransen Marcel Caron, Mar cel Fontaine en Jean-Paul Kauff mann te zien zijn. Ditmaal is het Parijs dat bij Kuwayt moet aan dringen op de vrijlating van de 17 gevangenen. Op 22 augustus vorig jaar wordt de oproep gevolgd door een dreigement: als Frankrijk nu niet eindelijk iets onderneemt voor de gevangenen in Kuwayt die 'geestelijk en lichamelijk ernstig worden mishandeld' zullen de Franse gijzelaars in Libanon het moeten bezuren. De Islamitische Jihad wordt ver antwoordelijk geacht voor de meeste ontvoeringen in Libanon en de vrijlating van hun gijzelaars vrijwel steeds verbonden aan het lot van de Kuwaytse gevangenen. Enkele gijzelaars zijn er levend vanaf gekomen, anderen worden nog steeds vastgehouden, een Fransman en drie Britten en een Russische diplomaat zijn inmid dels vermoord. Onder de gijzelaars van de Isla mitische Jihad bevindt zich ook de Britse bemiddelaar Terry Waite die begin 1987 in Bayrut is verdwenen, terwijl hij een poging deed andere gijzelaars vrij te praten. Het Britse blad The Observer brengt een jaar geleden de verdwijning van Waite direct in verband met de eis om de vrijlating van de. 17 in Kuwayt. Neef .,De belangstelling van de Isla mitische Jihad," schrijft het blad, „concentreert zich op drie Libane zen die zich onder die zeventien be vinden". Eén van de Libanezen, gaat The Observer dan verder, is de neef (of mogelijk de zwager) van Imad Mughnyeh, een van de lei ders van de Jihad-organisatie. Toeval is er niet meer, schrijft thans het Franse dagblad Libéra- tion. Diezelfde Imad Mughnyeh bevindt zich in de stad Mashjad in het noorden van Iran als daar af gelopen week de gekaapte Ku waytse Boeing 747 landt om brand stof in te nemen, brandstof die veel gemakkelijker te vinden was ge De vrijlating van 17 door Kuwayt gevangen gehouden mannen is opnieuw de inzet van een kaping door de Ji had. (foto AP) weest in een van de andere en veel dichterbij gelegen grote in ternationale vliegvelden. En in het gezelschap van Mugh nyeh bevindt zich ook een van de familieleden van de broers Hama- dei, die in Westduitsland zijn gear resteerd, de één voor betrokken heid bij de ontvoering in Bayrut van de twee Westduitsers Cordes en Schmidt, de ander voor een ka ping van een TWA-toestel, waar mee hij de vrijlating van zijn broer had willen bewerkstelligen. De Libération: „NoCh Mugh nyeh, noch één van de Hamadei's bevonden zich in Mashjad voor zijn plezier. Door ze in Iran 'vast te hou den' wilden de verantwoordelijken in Iran Mughnyeh terugbetalen voor het feit dat hij in de vorige herfst verschillende malen ge tracht heeft in directe onderhande lingen te treden met de Franse re gering over de vrijlating van de gij zelaars in Libanon...". Op deze manier, zo gaat het blad verder, wilde Iran het tweetal af houden van inmenging in de 'offi ciële' onderhandelingen die op dit moment worden gevoerd tussen Iran en Frankrijk niet toevallig aan de vooravond van de Franse verkiezingen over een mogelijke vrijlating van de gijzelaars in Liba- Maar als om te laten zien dat men niet wilde worden 'vergeten', landt de gekaapte Kuwaytse Boeing juist in datzelfde Mashjad. Enkele da gen later dreigt de Islamitische Ji had vanuit Bayrut de Franse en Amerikaanse gijzelaars, die ze in handen heeft, te zullen doden als men het waagt het inmiddels op Cyprus gelande toestel te bestor men. De cirkel is weer rond. Een 'Heilige Oorlog', niet vanwe ge ideologie, niet vanwege gods dienst, maar als familiebedrijf? Blaauw: "De openstelling van de grenzen in de EG in 1992 heeft natuur lijk ook voor de politie gevolgen. Wat gaan we daaraan doen? (foto anp) Vertrekkend hoofdcommissaris Blaauw verwerpt afstoten politietaken ROTTERDAM - Privatisering van politiewerk vormt een directe be dreiging voor de rechtsbescher ming van burgers. Het takenpak ket van de politie kan en mag daar om niet of nauwelijks worden be perkt. Dat betoogt de Rotterdamse hoofdcommissaris J.A. Blaauw. door Wilco Boom/ANP "De rechtsbescherming van de burger kun je niet privatiseren. Het mag niet zo zijn dat het opsporen van strafbare handelingen en het handhaven van de openbare orde in andere handen dan die van de politie komt", zegt hij. Op het ogenblik onderzoeken de politie-ministers, Van Dijk van bin nenlandse zaken en Korthals Altes van justitie, welke taken de politie zou kunnen afstoten. Blaauw moet er weinig van hebben. Bij voor beeld de bewaking van arrestanten in politiecellen door particuliere veiligheidsdiensten, wat op het ogenblik al bij acht politiekorpsen in ons land gebeurt, is Blaauw een doorn in het oog. "De privacy van verdachten is dan in het geding". De nu 60-jarige Johannes Alber- tus Blaauw - 'men noemt mij Jan' - heeft er in zijn lange loopbaan als politieman herhaaldelijk blijk van gegeven niet afkerig te zijn van te gendraadse uitspraken. Ook wat de taken van de politie betreft steekt hij zijn visie niet onder stoelen of banken. "Er is voor particuliere bewa kingsdiensten wel een taak, zoals in warenhuizen en in voetbalsta dions, maar als het hier dezelfde kant opgaat als in de VS, waar de particuliere bewaker niet meer van een politieman is té onderschei den, dan zijn we aan het afglijden", zo waarschuwt hij. Slechts enkele werkzaamheden van de politie kunnen naar Blaauws' mening wel door niet-po- litiemensen worden uitgevoerd, zoals het wegslepen van auto's. "Mits onder toezicht van de politie. Ik moet er niet aan denken dat er opsporingsbevoegdheden uitge deeld gaan worden". Privatisering van politiewerk leidt volgens de politiechef boven dien tot een uitholling van het poli tieapparaat. "Wat komt er dan te recht van allerlei goede voorne mens van de politiek ten aanzien van de criminaliteitsbestrijding? Die dingen staan haaks op elkaar". "De overheid hinkt op twee be nen. Enerzijds moet de politie overal achteraan en anderzijds wordt met dezelfde droge ogen de politiesterkte terug gebracht met 2.700 man ter compensatie van de invoering van de computer. Maar die heb ik nog nooit een boef zien vangen. De overheid is klaarblijke lijk niet in staat om de prijs te beta len die werkelijk voor criminali teitsbestrijding staat", aldus Blaauw. Versnipperd Het is niet de eerste keer dat Blaauw roept dat de criminaliteits bestrijding tussen de wal en het schip dreigt te raken. Twintig jaar geleden al brak hij een lans voor re gionale recherche in het Rijn mond-gebied. Hij kreeg toen één reactie; negatief. Nu, twee decen nia later, wordt er wel met disc- trict-teams gewerkt. Het gaat Blaauw echter nog niet ver genoeg. "De basistructuur van de politie, met 138 korpsen gemeentepolitie en 16 districten rijkspolitie, is niet goed". Meermalen heeft hij zich op het standpunt gesteld dat de korp sen gemeente- en rijkspolitie in el kaar geschoven hadden moeten worden. Bevoegdheden en priori teiten zijn door de huidige struc tuur teveel versnipperd, meent hij. "En dan heb je het nog niet eens over internationale criminaliteits bestrijding. De openstelling van de grenzen in de EG in 1992 heeft na tuurlijk ook voor de politie gevol gen. Wat gaan we daaraan doen? Daar is nog helemaal niet op inge speeld". De samenwerking tus'sen de politie in internationaal verband is naar zijn smaak veel te vrijblij vend. "Wat dat betreft heb ik me ook weieens een roepende in de woestijn gevoeld". Toch ziet Blaauw wel enige lichtpuntjes. "Men is nu aan het ontwaken en ik ben benieuwd wat daar uit gaat ko- Met zijn constante roep om meer aandacht voor de bestrijding van criminaliteit en zijn soms onortho doxe voorstellen hieromtrent - zo zou hij ooit junks een verblijf in werkkampen hebben toebedacht - heeft de vertrekkende politiebaas zich het image verworven van een rechtlijnige, conservatieve law and order-predikant, een winterharde boevenvanger. Hij weet dat hij als hardliner be kend staat, maar betwijfelt of dat beeld juist is. "Ik vraag me af of ik zo conservatief ben als ik word af geschilderd. Ik ben flexibel ge noeg. Het begrip law and order heeft in ons land een negatieve klank, net als crime-fighter. Maar ik vertaal het als niets anders dan dat de burger zijn veiligheid ge waarborgd wil zien. Mag dat alsje blieft?"- Blaauw is niet alleen bekend, bij I sommigen berucht, om zijn uit- I spraken. Hij geniet tevens aanzien lijke faam als.speurder. Enkele ma- len introduceerde hij in ons land nog niet eerder toegepaste recher che-technieken. Zo was het I Blaauw, de stropdas immer ge tooid met miniatuur-handboeien, die in 1961 voor het eerst het mas sale huis-aan-huis onderzoek liet uitvoeren. Ook het grootschalig nemen van j vingerdrukken - alle inwoners van de Rotterdamse buurtschap Kra- lingseveer moesten er in 1974 aan geloven in het kader van een moor- donderzoek - is door Blaauw geïn troduceerd. Blauw gaat per 1 mei met pen sioen. Daarna zal hij zich wijden aan het schrijven van onder andere zijn memoires. Blaauw: "Dan kan ik eindelijk een tweewielig van korpswege verstrekt rijwiel ge- De rooms-katholieke bisschop pen gaan op zaterdag 7 mei niet naar de jaarlijkse manifestatie van de 'Acht Mei'-beweging in Utrecht. Dat hebben zij gisteren op hun vergadering in Amers foort besloten. Het bestuur had hen persoonlijk uitgenodigd. Re- dén van de weigering is, dat in de gesprekken met het bestuur van de beweging nog niet de hoofdza ken van de meningsverschillen aan de orde zijn geweest. Voorzitter mevrouw W. Stael- Merkx van 'Acht Mei' had 'eer lijk gezegd' niet anders ver wacht nu het gesprek nog gaan de is. Zij vindt het jammer, dat de bisschoppen de sfeer tijdens zo'n manifestatie (steeds ongeveer 10.000 bezoekers) opnieuw zul len Evenals twee jaar geleden in Den Bosch zal de samenkomst straks worden besloten met een eucharistieviering waarbij ge bruik wordt gemaakt van het niet door 'Rome' erkende tafel gebed 'Gij die weet' van Huub Oosterhuis en Bernard Huibers. Het gebruik van dit gebed in Den Bosch was in juni 1986 voor de bisschoppen aanleiding de abt Ton Baeten, die in de viering was voorgegaan, te ontslaan als lid van de bisschoppelijke beleids adviescommissie. "Wij maken geen probleem van dit tafelgebed en willen blij ven opkomen voor onze ideeën", zei tweede voorzitter pater Piet Struik gisteren op een persconfe rentie. Volgens Struik hebben de erkende tafelgebeden niet 'die taalgevoeligheid' die bij de af sluiting van deze manifestatie past. Een andere reden om voor dit gebed te kiezen is dat het in veel parochies wordt gebruikt. Vorig jaar in Zwolle werd ge kozen voor een viering met brood en vis. Dit om duidelijk te maken dat ook andere vormen van viering dan de eucharistie mogelijk zijn. Dit jaar wordt het toch weer een eucharistieviering "omdat het zo'n belangrijk hei- kenningsteken voor katholieken De bisschoppen hebben de invoering van het nieuwe regle ment voor de parochies opnieuw uitgesteld. Het zal nu per 1 janua ri volgend jaar van kracht wor den. Volgens dit reglement, dat is aangepast aan het nieuw ker- kelijk wetboek, is de pastor altijd voorzitter van het parochiebe stuur. glement zou eerst eind vorig jaar worden ingevoerd, maar gezien de vaak negatieve reacties van parochies, pastorale raden en priesterraden (behalve Roer mond) besloten de bisschoppen al eerder tot uitstel tot 1 juli dit jaar. - Er komt binnen afzienbare tijd van de rooms-katholieke bis schoppen van Nederland een verklaring over de zondag. Twee redenen: de tendens in het be drijfsleven om werknemers meer ook op zondag te laten wer ken en bij plaatselijke overheden om middenstanders toe te staan hun winkel een aantal zondagen per jaar te openen. Joannes XXIII Op 3 juni is het 25 jaar gele den dat paus Joannes XXIII overleed. Hij was toen nog geen vijf jaar paus. Joannes XXIII werd vooral bekend omdat hij, tegen de wil van de curie in, het Tweede Vaticaans Concilie bij een riep. Ter ere van deze paus is giste ren in het Katholiek Documenta tiecentrum van de Katholieke Universiteit van Nijmegen een tentoonstelling over hem ge opend van werk van Frederick Franck. Franck, een tot Amerikaan ge naturaliseerde Nederlander, kreeg in 1962 en 1963 als enige toestemming om als tekenaar aanwezig te zijn bij de zittingen van het concilie. Hij maakte te keningen, schilderijen en minia turen van onder anderen de paus, die toen al ziek was. Een deel van zijn collectie heeft Franck later geschonken aan het Katholiek Documentatiecen trum. De tentoonstelling duurt tot en met 13 mei. Vergrijzing bij luthersen. Bijna 50 procent van de evange- lisch-luthersen in Nederland is ouder dan 65 jaar. Een zesde van de leden is zelfs ouder dan 80. Dat meldt de tweede secretaris van het bestuur van de Evange- lisch-Lutherse Kerk, ds. R. E. van den Berg (Delft), in een toe lichting bij de cijfers over 1987, die de lutherse synode volgende maand zal bespreken. Vorig jaar daalde het aantal le den met 495 (ongeveer 5 pro cent). Er waren eind vorig jaar precies 11.184 lutheranen in Ne derland. Al een aantal jaren daalt het ledental jaarlijks met 5 pro cent, door overlijden, uittreden en 'administratieve correcties'. Van den Berg is bezorgd over de vermindering van het kader. Gezien de vergrijzing zat dat er natuurlijk al in, "maar als een en ander zich voortzet op deze ma nier, zal het voor degenen die overblijven steeds moeilijker worden". Hij roept zijn kerk op, de komende tijd hieraan grote aandacht te besteden. Predikanten De jaarvergadering van de Gereformeerde Predikantenver- eniging in Nijkerk koos gisteren ds. B. J. G. Roolvink (42) uit Baarn tot haar voorzitter. Hij volgt ds. H. J. Bavinck (Baarn, toerustingspredikant in algeme ne dienst) op, die vijf jaar voorzit ter is geweest. Penningmeester ds. A. Hooimeijer uit Arnhem werd vervangen door ds. P. Paulus uit Middelburg. Er werd gisteren nog geen besluit genomen over collec tieve toetreding tot de Bond van Nederlandse Predikanten. Wel sprak de vergadering als haar intentie uit, op korte ter mijn te zullen toetreden. Juridisch zijn er nog wat ha ken en ogen. Het bestuur gaat nu op een nieuw voorstel studeren, vooral juridisch nauwkeuriger geformuleerd. Waarschijnlijk zal een extra vergadering worden uitgeschreven om dit voorstel te bespreken. Hervormde Kerk: aangeno men naar Spannum en Kubaard (Fr.) R. J. Perk Nieuw-Buinen. Gereformeerde Kerken: be roepen te Diemen-Watergraaf- smeer-Bijlmer C. H. W. van den Berg Lexmond-Ameide. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Rijns burg voor zendingsdienst op Cu racao kandidaat W. J. Keesen- berg Zwolle. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Zoetermeer R. Boogaard Leiden. Evangelisch-Lutherse Kerk: beroepen te Den Haag H. Mudde Zwolle. Baptistengemeenten: beroe- Leiden. De kerkeraad van de christelijke gereformeerde kerk in Leiden (Opstandingskerk Steenschuur) heeft mevrouw drs. C. Romkes (35) te Urk met ingang van 1 juni benoemd voor zijn projekt 'Stadspastoraat'. Dit is een deeltijd-functie. Mevrouw Romkes heeft theologie gestu deerd aan de Theologische Uni versiteit van de Gereformeerde Kerken in Kampen. Evenals een paar andere plaat selijke kerken kreeg de christe lijke gereformeerde kerk in 1986 een groot bedrag uit de nalaten schap van een Leidenaar. Een van de bestemmingen van dit le gaat is het projekt 'Stadspasto raat'. Leiden. De hervormde en gereformeerde kerken hebben in de vacature van mevrouw ds. M. Terlouwv-Sterk de gereformeer de predikant drs. J. Mondeel (40) uit Reeuwijk benoemd tot part time ziekenhuispredikant voor het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Ds. Mondeel zal hier donderdags en vrijdags werken. Hij maakt deel uit van de Dienst Geestelijke Verzorging en is via deze dienst bereikbaar. Zondag 1 mei zal hij in een kerkdienst in zijn nieuwe functie worden bevestigd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2