3EJO KOUSENHUIS TENNISSOKKEN De Blocq zet alle zeilen bij Scorpions: geen geld voor een honkbalveld 'Het bacil' heeft De Fey te pakken Voor al uw Haarlemmerstraat 8 Leiden freeGÓLF.shop 'Het zou teleurstellend zijn als ik Seoul niet haal' Marathon van Rotterdam op Ozon-dag: vroeger starten DONDERDAG 14 APRIL 1988 SPORT LEIDEN - Esther de Blocq van Kuffeler (24) is op weg naar Seoul. De 'import Leidse' moet echter nog een aantal hele lastige klippen om zeilen om dit najaar ook daadwer kelijk in de Zuidkoreaanse hoofd stad te arriveren. De Blocq is de 'bemanning' van Marion Steen huis, de '470-zeilster' die begin de ze maand teleurstelde met een 23 ste plaats op het wereldkam pioenschap in Haifa. Dit magere re sultaat betekent voor het duo Steenhuis/De Blocq alle hens aan dek. Of zoals de gedreven sport vrouw De Blocq het stelt: "We moeten nu gewoon heel hard gaan varen anders kunnen we uitzen ding naar de Spelen vergeten". door Jaap Visser Esther de Blocq van Kuffeler groeide op in de Noordhollandse kustplaats Bergen en bracht een belangrijk deel van haar jeugd op het water door. De Blocq, die ge makshalve het tweede deel van haar achternaam onvermeld laat, rolde van de ene boot in de andere. De laatste keer dat ze van vaartuig wisselde was eind '85 toen ze uit een laser in een 470 stapte. "Waar om? Omdat de 470 een Olympische klasse is en ik wilde wel eens uit testen of ik het leuk zou vinden daarin te varen. Nu dat het geval blijkt te zijn, heb ik mijn zinnen op Seoul gezet. Het zou een hele te leurstelling betekenen als ik er straks in september niet bij zou zijn". De Blocq, die zich onlangs als fy siotherapeute in Heemstede ves tigde, heeft 'het vak' geleerd van haar vader, zelf een fanatiek wed strijdzeiler. "Maar bij ons thuis was het nooit een kwestie van moeten, dus er werd mij niets opgedrongen. Eigenlijk ben ik vanzelf fanatiek geworden. Met mijn twee zusjes was het vaak vechten geblazen, wie het eerst in de boot zat. Ik ben na melijk iemand die niet alleen wild is van varen, maar ook zelf het roer in handen wil hebben". De familiaire machtsstrijd was voorbij toen Esther de Blocq haar toevlucht zocht in een laser, een eenmansboot. Vanaf haar zestien de zeilt zij wedstrijden in de laser- klasse, "de enige klasse waarin destijds echt goed door vrouwen werd gevaren". Volgens De Blocq is een aantal jaren ervaring opdoen in de laserklasse een ideale voorbe reiding op zeilen in een Olympi sche klasse. "In een laser leer je na melijk heel goed sturen en dat is belangrijk voor het bemannen in een Olympische boot omdat je dan veel beter kunt meedenken met de stuurman of stuurvrouw. Boven dien is alles in de laserklasse stan daard. Je mag niets aan een boot veranderen, dus komt het helemaal op jezelf aan, Materiaal speelt een ondergeschikte rol, conditie en tac tisch inzicht geeft de doorslag". in 1985 viel zij bij het Europees kampioenschap in de prijzen. On der de stralende Portugese zon leg de zij beslag op een derde plaats. "Een heerlijke ervaring, vooral ook door het prachtige weer. Dat was heel wat beter dan een jaar eerder bij het WK in Schotland, waar ik tiende werd. Daar voer je voortdu rend in depressies. We maakten er lange dagen en in je eentje op het water kom je jezelf natuurlijk her haaldelijk tegen. Zo leer je afzien en doorzetten en dat is heel karak tervormend". Karakter dat De Blocq de ko mende maanden aan de dag moet leggen om haar doel, Seoul, te ver- wezelijken. Haar eerste stuur vrouw in de 470-klasse, Wilma Kra mer uit Ter Aar, heeft zij vaarwel gezegd "omdat het niet meer zo goed klikte" en inmiddels is zij aan boord geklauterd bij Marion Steen huis uit Almere. "Ik heb het gevoel dat ik met haar verder kan komen", verklaart De Blocq die zich precies een jaar geleden in de kernploeg van Henri van der Aat zeilde. Dat gebeurde in het Franse Hyeres waar het duo Steenhuis/De Blocq tijdens pré Olympische wedstrij den een keurige vijfde plaats be haalde. "Als lid van de kernploeg draai je mee in het internationale circuit en wordt er van alles voor je gere geld", heeft De Blocq ervaren. "Het is ook heel leerzaam om in zo'n kernploeg te zitten, want er worden voortdurend ervaringen uitgewisseld. De collegialiteit is heel groot en dat heeft me eerlijk gezegd wel een klein beetje* ver baasd, want er zitten toch concur renten van je bij. Per klasse kan maar één boot naar Seoul en in de 470-klasse zitten bijvoorbeeld drie vrouwenteams in de kernploeg. Van der Aat heeft echter heel dui delijk gesteld dat hij alleen met kanshebbers naar Seoul wil en dat het daarom geen zin heeft elkaar in de haren te vliegen. Hij wil dat over en weer zoveel mogelijk informatie wordt verstrekt omdat iedereen daar zijn voordeel mee kan doen". De Blocq, hoewel afgestudeerd nog altijd woonachtig in een Leids studentenhuis ("Gewoon, omdat het reuze gezellig is, maar ik ga hier binnenkort toch weg omdat ik on mogelijk meer mee kan doen aan het sociale leven"), moet eind deze Esther de Blocq van Kuffeler poseert tegen een academische achtergrond in haar woonplaats Leiden: "Ik durf rustig te beweren dat Olympisch zei len pure topsport is". (foto n Collegialiteit De Blocq doorliep de 'leerschool' in de laserklasse met succes, want ADVERTENTIE 'Free Golf Shop' is een unieke shop-in-shop formule. Een razendsnel groeiende keten van verkooppunten door het hele land. Met een uitgekiend assortiment golfspullen van prima kwaliteit tegen ongelooflijk scherpe prijzen: komplete STARTUITRUSTING bestaande uit: - schoenen - golfkar - ballen f 569,-- STARTSET made in the USA 5-delige set incl. royale tas f 339,- Beginner? Ijzer r t terugkoopgarantie! 11-delige sets, FOXX USA f 549,-- f 649,-- f 849,- PUTTERS f 49,50J GOLFBALLEN 'Free Golf Shop' f 1,95 TOPMERKEN Maxfli, Wilson. Pinacle enz. uitzoeken f 2,95 Free Golf Shop GOLFKAR f 99,- TASSEN f 79,50 - f 119,-- f 179,- METAL WOODS f 79,50 LAARZEN, HANDSCHOENEN, enz. Het komplete FREE GOLF SHOP-assortiment vindt u bij t noppen f 129,-- REKRE SPORT BV is gevestigd aan de Flevodwarsweg 15 te Leiden. Tel. 071 - 22 35 35. Geopend dagelijks van 9.00 tot 18.00. Zaterdag op afspraak. maand in Hyeres en eind mei in Spa de kwalificatie voor de Zomer spelen zien af te dwingen. In de praktijk komt het er op neer dat Steenhuis en De Blocq het Neder lands Olympisch Comité duidelijk moeten maken dat een klassering bij de beste acht van de wereld mo gelijk is en bovendien moet het tandem afrekenen met de nationa le concurrenten Henny Vegter en Marion Bultman, die op het recen te WK dertiende werden. De Blocq: "Ook geen geweldig resultaat natuurlijk, maar nog al tijd een stuk beter dan dat van ons. Maar als bij geen andere sport zijn details bij zeilen van doorslagge vend belang. Als een paar dingetjes tegenzit, vaar je bagger. Dat is ons op het WK overkomen, maar mis schien zijn Vegter en Bultman bij een van de volgende wedstrijden aan de beurt. In elk geval willen we niets aan het toeval overlaten. Daarom wordt er keihard getraind. Niet alleen op het water, maar ook in de zaal. We doen twee keer in de week aan krachttraining. Daar naast moet je heel veel lezen om in materiaaltechnisch en tactisch op zicht bij te blijven. Gemeten naar de tijd die je er insteekt en de licha melijke en geestelijke inspannin gen die je moet leveren, durf ik trouwens rustig te beweren dat Olympisch zeilen pure topsport hun club uiterst onzeker is, kunnen Milo de Wind (links) en Florian Fransisco nog la- De toerrenner en de uitdaging LEIDEN - Het leger van recrea tie-wielrenners groeit nog steeds. Wie op zondagochtend langs 's-heren wegen rijdt komt ze overal tegen. Soms alleen, maar meestal in groepjes. Als het even kan rijdt een toerrenner a la Eric Breukink, met de zit van de echte prof. Tot dat grote peloton van lief hebbers behoort ook de 43-jarige Leidenaar Theo de Fey. Hij kwam bij de toerrenners terecht, omdat hij zijn lievelingssport, het voetballen, niet meer mocht beoefenen: „Ik heb jaren bij Roodenburg, VTL, en in de zaal, bij De Tegelhandel gespeeld, maar toen ik een 'dubbele menis cus' opliep moest ik noodge dwongen stoppen. Toen ben ik voor mezelf een beetje gaan fiet sen. Ik betrapte mij erop dat ik steeds fanatieker werd", aldus Theo de Fey, die languit gestrekt in een stoel ligt in de kantine van Swift na zijn wekelijkse rit van 60 km. „Ik doe dit nu zes jaar, soms zelfs tweemaal in de week. Je raakt er snel aan verknocht". De reden om steeds maar weer op dat racekarretje te stappen zoekt De Fey in zijn sportieve aard. „Het is een uitdaging om met elkaar bezig te zijn en steeds weer te kijken hoe ver je komt. Ook als het slecht weer is stap ik op de fiets. Het is ook aardig om bij te houden hoeveel kilometers je per jaar aflegt. Dat ligt toch gauw tussen de 4000 en 5000 kilo meter". Het is bekend dat wielrenners en ook toerrenners niet graag al leen netsen. „Dat geldt ook voor mij", zegt De Fey. „Als ik 's zon dags op de club kom kijk ik even om me heen en dan zoek ik een bepaald groepjeuit. Het liefst een rustige groep. Als we door deweeks een rit rijden gaat het meestal veel pittiger". Veel toer renners houden het bij ritten in de regio, maar de meer gevorder den zoeken het voor langere tochten verder op. Luik-Basten aken-Luik over 270 km bijvoor beeld of Parijs-Nieuwegein (600 km). Bij de vraag aan Theo de Fey of hij daar ook aan de start ver schijnt glimlacht hij. „Natuur lijk, als die bacil je eenmaal te pakken heeft moet je ook dat meegemaakt hebben. Dat gaat trouwens niet zomaar, je moet er speciaal voor trainen. Als je er gens aan begint moet je het goed doen, dus ook bij de toersport. Op zaterdagavond houd ik mijn gemak, geen alcohol en niet te veel eten. Na de tocht drink ik wel met een groep een lekker biertje". Door de opkomst van het 'toe ren' gaat het ook in de fietsenin- dustrie goed. Een behoorlijke fiets kost een paar duizend gul den en de bijkomstige materia len zijn ook niet goedkoop. Theo de Fey beaamt dit: „Mijn fiets heeft 2300 gulden gekost en een shirt, een broek en banden van een beetje kwaliteit zijn ook be hoorlijk kostbaar". Maar voor de échte liefhebber is dat natuurlijk geen punt. WIM VAN DUIVENBODE door Fred Segaar LEIDEN Aan het nomadenbestaan van Scorpions is voorlopig nog geen einde gekomen. Sinds de 'Leiderdorp- se' honkbalclub driejaar geleden neerstreek op één van de velden van RCL leek het clubje enthousiastelingen voor langere tijd een 'thuis' te hebben gevonden. Drie jaar later echter is de ruim zestig leden tellende vereniging alweer veroordeeld tot een vlucht. Scorpions mag het seizoen nog afmaken, maar moet daarna op zoek naar een braakliggend stukje grasland. Dat moet overigens bij voorkeur niet in Leiderdorp liggen, want daar is volgens het gemeentebe stuur geen ruimte voor de club. name de Antilliaanse leden. Hol- landers blijken toch wat meer be hoefte te hebben aan luxe en van de vrouwen is het natuurlijk best te begrijpen dat ze zich willen dou chen". Volgens Harkes echter bestaat er nog steeds een overeenkomst met RCL, waardoor de spelers gebruik kunnen maken van de kleedac commodatie van de voetbalvereni ging. „Als het goed is, dan heeft de club nog steeds een sleutel. Maar ik denk dat dat door de vele bestuurs wisselingen niet bekend is bij de mensen die daar aan het honkbal len zijn". „De club heeft vanaf het begin gezegd geen behoefte te hebben aan al die voorzieningen. Als ze maar konden honkballen. Maar nu levert het toch problemen op. Mis schien dat het beter zou gaan als er een keet zou staan. Maar de aan sluiting van telefoon, riolering en elektriciteit is gewoon heel duur. Dan praat je al over acht a negen duizend gulden. Dat lukt dus niet als je bedenkt dat de club de huur niet eens kan betalen". Het veld, dat overigens op enkele honderden meters van de kantine van RCL ligt, had vroeger een openbaar karakter. Als de velden in de omgeving waren afgekeurd, trok een groot aantal clubs naar De Bloemerd om er te ballen. „Tot Wil- hemus aan toe kwamen ze hier voetballen", zegt Harkes, „waar door het dus kapot werd getrapt. Toen hebben we er een hek om heen gezet". „We zullen er alles aan doen om een oplossing te bedenken, al be seffen we dat dat heel moeilijk zal zijn", roepen De Wind, die tevens trainer van Scorpions is, en Fran sisco in koor. „We hebben inder daad gedacht aan een fusie. Maar het voortbestaan van Flashpower in de Stevenshof is eveneens onze ker en het veld van Volle Bak in de Leidse Hout is te klein om te honk ballen". „Ze zitten hier duidelijk met ons in hun maag", zegt De Wind. „In Leiden is het al niet anders. Daar zijn we begonnen op een openbaar veldje. Totdat we moesten verdwij nen. De gemeente Leiderdorp zegt nu dat we te weinig Leiderdorpse leden hebben om hier te mogen blijven. Maar die mensen hebben helemaal geen zin om hier te ko men spelen als ze zich niet eens fat soenlijk kunnen omkleden". „Het is eigenlijk al een uitzonde ring dat ze het seizoen mogen af maken", zegt J. Harkes van de af deling sportzaken van de gemente Leiderdorp. „Het definitieve be sluit kwam nogal laat. Vandaar dat we hebben gezegd: 'Jullie mogen tot september blijven'. Maar dan moeten ze inderdaad vertrekken van het zesde veld op De Bloe merd. We hebben vanaf het begin gezegd dat het een tijdelijke be stemming was en de gemeente heeft de voorwaarde gesteld dat er geen uitbreiding in de vorm van een kantine of iets dergelijks zou komen. Dat hebben ze altijd geac cepteerd". Geen voorzieningen Maar het ontbreken van voorzie ningen als een kleedruimte, dou che en kantine bij het veldje achter de Dwars wetering heeft een daling van het ledental tot gevolg gehad. Beschikte Scorpions enige tijd ge leden zelfs over twee softbalteams, nu zijn er nog 'slechts' vier honk- balploegen over. Die -terugloop heeft verminderde inkomsten tot gevolg en aangezien de huur van het veld 2.500 gulden bedraagt, kan de club de 'verblijfskosten' niet meer betalen. „Dat is eigenlijk de hoofdreden voor het college", zegt Harkes. „Men houdt vast aan dat bedrag. Dat is overigens hetzelfde als het bedrag dat RCL voor een veld be taalt. Inderdaad verdient de ge meente aan dat veld dubbel, omdat het zowel 's zomers als 's winters wordt bespeeld. Het grote pro bleem is dat Scorpions de huur niet meer kan betalen. En van kwijt schelding wil men hier niets we ten". „Dan wordt het natuurlijk heel moeilijk om het hoofd boven water te houden", beseffen Milo de Wind en Florian Fransisco, die beiden nauw zijn betrokken bij het wel en wee van de club die in 1984 werd opgericht. „Zoals het er nu voor staat, moeten we straks inderdaad weg. En dus kun je je afvragen wat er met de club moet gebeuren. Waar moeten we nu heen? In Lei den willen ze ons evenmin hebben. Misschien is Oegstgeest nog een mogelijkheid. Maar het liefst zou den we natuurlijk hier blijven", verzuchten de twee eerste team spelers van Antilliaanse afkomst. „Maar dan zou je hier een ruimte moeten hebben waar je je kunt om kleden", zegt Milo de Wind, wij zend op een provisorisch ingerich te dug-out, de enige plaats die be schutting biedt op het veld. „De echte liefhebbers doen niet zo moeilijk. Die komen hier puur voor de sport. Dat zijn inderdaad met Als de club uiteen zou vallen („Waar we niet van uitgaan, we zul len er alles aan doen om dat te voor komen"), betekent dat volgens De Wind dat er nogal wat talent verlo ren zou gaan. „Bij de jeugd hebben we veel goede spelers. Een aantal honkballertjes speelt dit jaar zelfs in het eerste. Wie ergens een veldje met een keet voor ons heeft, mag zich melden" de sport. Dat zijn inderdaad met zich melden". ROTTERDAM (GPD) Warmte, Dus verhuist 'Rotte: ROTTERDAM (GPD) - Warmte, luchtvervuiling, ze plagen de spor ters het meest op het heetst van de (mid)dag. Dat hebben de duizen den deelnemers aan de Rotterdam Marathon vorig jaar ontdekt. Het weer was plots omgeslagen, hitte en windstilte veroorzaakten onder meer een veel te hoge concentratie schadelijke ozon in de lucht, waar naar de lopers hapten. Resultaat: zwaar tegenvallende tijden, zowel voor winnaar Belayneh Dinsamo als al zijn 'volgers', alle meer of minder fanatieke recreanten die gehoopt hadden hun persoonlijk record weer met enkele minuten aan te scherpen. Dus verhuist 'Rotterdam' zon dag naar de ochtend, start elf uur. Nog vrij laat, want de finish van de snelsten is net na enen, de minde ren zijn nog later in de middag on derweg. Niks aan de hand, als, net als vorig jaar, de temperatuur maar niet van de ene op de andere dag fors stijgt. Want wat blijkt uit de gegevens van de werkgroep Luchtverontrei niging en Gezondheid van het bu reau WISE uit Amsterdam, dat vo rig jaar met de beruchte ozon-cij- fers kwam, zondag is de Ozon-dag bij uitstek.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25