Gölz wint op bestelling SpoOrPtTV Ajax opnieuw uit bekerstrijd Jong Oranje uitgeschakeld Feyenoord als 'café-elftal' SieMatic Koersinzicht ploegleider Raas geeft doorslag DONDERDAG 14 APRIL 1988 SPORT PAGINA 21 RKC legt zwakke plekken bloot WAALWIJK (GPD) - De koning van de éerste divisie heeft gister avond competitieleider Jan Huijb- regts een goede dienst bewezen. RKC verschafte zich toegang tot de halve finales van het vaderlandse bekercompetitie door de toekom stige Europees bekerfinalist Ajax, formeel aantredend met het twee de elftal, in Waalwijk eenvoudig in de luren te leggen (2-1). Huijbregts kon daardoor een zucht van ver luchting slaken, want een fina leplaats van Ajax (2) zou van het be kertoernooi, een Brabants/Lim burgs onderonsje, een lachwek kende farce hebben gemaakt. De finale staat dit seizoen, ver stoord door afgelastingen en dwars liggende burgemeesters, namelijk geprogrammeerd voor donderdag 12 mei. Een dag eerder dient Ajax, hoogstwaarschijnlijk dank zij het mirakel van Marseille, in Straats burg de finale van het Europese toernooi der bekerwinnaars af te werken. Tot opluchting van Huijb regts stak RKC, dat door het verlies van Veendam bij Vitesse behalve een plaats in de halve finale de titel te vieren had en na de loting, waar bij PSV uit de koker rolde, hele maal niet meer te houden was, een stokje voor een nog chaotischer sluitstuk. Ajax, vijftien kilometer verderop eerder dit seizoen al afgetroefd door FC Den Bosch en dank zij het tweede elftal dat achtereenvol gens Sparta, FC Groningen en Vo- lendam uitschakelde in Waal wijk in de herkansing, kon nade ar moedige vertoning slechts wijzen op de blessurelij st en het overladen programma. Zonder Bosman en Blind, ver onder de maat vervan gen door Bergkamp en Scholten, had Ajax niks in te brengen bij het felle RKC, dat tijdens de seizoen voorbereiding overigens nog, met 1-3, zijn meerdere had moeten er kennen in de hoge Amsterdamse gast. „Zulk vechtvoetbal ligt ons niet", deed Barry Hulshoff nader hand een poging het krampachtige en armoedige spel goed te praten. „We zijn eigenlijk geen moment in de wedstrijd geweest. Fysiek kun- Benfica naar Amsterdam 713 AMSTERDAM (ANP) - Benfica completeert het deelnemersveld van het Amsterdam 713-toernooi, dat op 5 en 7 augustus in het Olym pisch stadion in de hoofdstad wordt gehouden. Organisator Jack van Zanten kwam gisteren met het bestuur van de Portugese club tot overeenstemming. Hij liet de ande re kandidaat, Real Madrid,, vallen toen bleek dat het bestuur van die club nog steeds geen besluit kon nemen. De andere deelnemende clubs zijn Ajax, Sampdoria uit Ita lië en de Braziliaanse club Flamen- nen we dit soort klussen nog niet aan. We zoeken altijd mooie oplos singen cn soms kan dat nu eenmaal niet". Bij het gebrek aan vechtlust kwam gisteravond een ongezond forse dosis nonchalance. Ajax schrok pas wakker toen RKC. dat in de bekercompetitie eerder de klippen NSW, Veendam en Ex celsior omzeilde, het stadionnetje in vuur en vlam had gezet. Na een kwartier profiteerde Stanley Brard, omgeven door de lucht van buitenspel, van voorarbeid van de grootste Amsterdamse plaaggeest, .Ad van de Wiel (1-0). Twintig minu ten later legde de door tal van clubs begeerde Marcel Brands de wanor de in de Ajax-defensie opnieuw bloot door, vrijgelaten door Ver laat, met het hoofd 2-0 aan te teke- Grieken winnen met 5-0 John van het Schip wordt belaagd door RKC-speler Arie Bogers (rechts). ATHENE (ANP) - Het overvolle 'competitie- en bekerprogramma en de daaruit voortvloeiende pro blemen met de samenstelling van de selectie hebben Jong Oranje kansloos gemaakt voor het berei ken van de finale van de strijd om het Europees kampioenschap voor elftallen tot 21 jaar. De danig ver zwakte formatie van bondscoach Nol de Ruiter werd gisteren in Athene weggespeeld door een agressief Grieks team, dat in de re turn over twee weken in Utrecht rustig een voorsprong van 5-0 kan verdedigen. Het gebrek aan medewerking van Ajax en PSV, die in de be kerstrijd hun belangen verdedig- De loting voor de halve finales had het volgende resultaat: RKC - PSV, Roda Jc - FC VVV. De wedstrijden worden ge speeld op 26 april. Er zijn geen replays. De eindstrijd wordt gehouden op 12 mei. Larsson De enige positieve uitzondering aan Amsterdamse zijde was Peter Larsson. De Zweedse international ging voor in de strijd, zelfs toen voor de derde maal dit seizoen zijn arm uit de schouderkom schoot, maar möest tot zijn verbazing con stateren dat zijn voorbeeld geen navolging kreeg. Zelfs toen de Zweed in de duisternis, te wijten aan een wel erg gebrekkige lichtin stallatie, de stand met nog twintig minuten te gaan tot 1-2 verkleinde, sprong de vonk niet over. Van 't Schip bleef volharden in zijn act van verwend jongetje, één- -maal zelfs leidend tot een geval van natrappen, laatste man Wouters liet zich gek maken door Van der Wiel, en ook op het middenveld won het spijkerharde, maar nooit uit de band springende RKC de slag. Het gebrek aan vechtlust bij Ajax deed de rest. „Dit is de verdienste van de hele ploeg", blikte RKC-trainer Leo van Veen terug op de 'Engels' aandoen de botsing. „Zelfs toen het 1-2 werd, kwamen we nauwelijks in problemen. We kunnen vechten èn we hebben kwaliteit". De Waalwijkse ploeg, door Van Veen, voormalig assistent-trainer in De Meer, in twee seizoenen tot een winnende voetbalmachine ge kneed, gaf Ajax ook in een ander opzicht een duidelijke les. De se lectie van de Amsterdammers, ex tra belast door de Europese ver plichtingen, is na de massale uit tocht te smal om óók een klus als RKC eenvoudig te kunnen op knappen. Een duidelijker pleidooi voor de komst van minstens drie spelers die ook in slechte tijden de kar kunnen trekken, was niet denkbaar. VENLO (GPD) - Tijdens de ere- ronde van VW in de jubelende Koel liep doelman John Roox gisteravond voorop. Die plaats kwam hem toe, want de redding waarmee hij in blessuretijd een knal van Dave Mitchell onscha delijk maakte en Feyenoord zijn laatste illusie ontnam op een ver lenging, was er een van uitzon derlijk gehalte. Het lange li chaam van Roox lag horizontaal in de lucht, toen hij beide handen om de bal klemde. Scheidsrech ter Van Swieten vond het zo'n schitterend sluitstuk van de avond, dat hij meteen affloot. Dave Mitchell sloeg verbijs terd de handen voor de ogen. De hele wedstrijd had hij geen goed kunnen doen. Hij had bijna alle kopduels tegen Bert Verhagen verloren, aan schieten was hij niet toegekomen en hij was zo vaak onderuit gegleden, dat Is rael hem een keer in een vlaag van razernij had toegeroepen: „Moet je mijn schoenen soms En nu kreeg Mitchell de bal dan eindelijk een keer goed op de wreef en nu verrichtte John Roox de redding van de avond. Onder de douche zullen de Feye- noorders elkaar ongetwijfeld troostend hebben voorgehouden dat ze geen geluk hadden gehad en daarbij elkaar herinnerd heb ben aan de kopbal van Mario Been tegen de lat kort na de rust. Israel woedend na uitschakeling tegen VW Maar dat kan nauwelijks als excuus gelden voor de slappe in stelling die sommige spelers in de Koel etaleerden. Rinus Israel had na de 2—1 nederlaag geen goed woord voor zijn ploeg over. „Het leek wel een cafe-elftal voor een zomeravondpartijtje," schamperde hij. „De heren wer den pas wakker, toen de situatie uitzichtloos was. Als we in de eerste helft net zo agressief had den gespeeld als in het laatste half uur, was dit niet gebeurd. Voor de rust speelden we zonder spitsen en aan de linkerkant bleef ook Barendse ver onder zijn niveau." De zwakte school bij Feye noord evenwel niet alleen in de aanval. Op het middenveld lieten ook Molenaar en Elstrup het af weten. Molenaar toonde geen centje overtuiging en de Deen kan alleen maar in het laagste tempo aardig voetballen. Omdat Feyenoord al eerder zijn handen had gebrand aan VVV - een paar weken geleden verloor het in de Kuip met 0—2 en vorig seizoen in de Koel met 3-0 nam het in het begin een afwachtende houding aan. Het hield veel mensen achter de bal, maar de dekking en het ingrijpen waren veel minder scherp en resoluut dan Israel had gepre dikt. Joop Hiele moest in de eer ste vijf minuten al twee reddin gen verrichten en drie hoek schoppen afweren. Aan Hiele heeft het gister avond niet gelegen. Hij en Van Herpen waren de beste Feye- noorders en daarnaast haalden ook Mario Been en Ruud Heus een dikke voldoende. Een onnodige overtreding van de laatste leidde zeven minuten voor rust wel tot het eerste Ven- lose doelpunt. Bij een vrije schop op de rand van het strafschopge bied trok Reynierse alle aan dacht naar zich toe, maar het was Raymond Libregts die de bal langs de muur en via de vinger toppen van Hiele in het doel joeg, 1-0. Met Wijnstekers voor de ge blesseerde Molenaar en Blinker op de linkervleugel toonde Feye noord na rust aanzienlijk meer initiatief dan ervoor. Van Blinker ging in de eerste vijf minuten al meer dreiging uit dan van Barendse in de voorgaande 45. Israel: „Dit was een positief punt. Ik ben blij dat Blinker zich ook in uitwedstrijd zo goed ont wikkelt.' Direct nadat Been uit een voorzet van Hofman tegen de lat had gekopt, scoorde VW 2—0. Bij een dieptepass van Reynierse op Luhukay verzuimde Sjaak Troost het stapje naar voren te doen en daardoor kon de razend snelle VW'er ongehinderd op Hiele afgaan. Pas toen leek Feyenoord zich bewust te worden van de belan gen die er op het spel stonden VW werd teruggdrukt en 69e minuut scoorde Jos van Her pen met een strak 20-meter schot. Feyenoord verhoogde de pres sie, maar VW hield vrij gemak kelijk stand en kreeg via c ters nog enkele goede kansen op 3—1. Dat het tenslotte toch op een verlenging uitdraaide dankte VW aan doelman Roox ADVERTENTIE Goedhart voor een topmerk keuken Goedhart voor een kookklare oplevering van uw keuken Hoeft u niet te zorgen voor loodgieter - elektricien - tegelzetter en overige vakmensen. staJS? loodgieterswerk c«3l;v_ uum. metselwerk tegelwerk Goedhart ook voor een betaalbare keuken Keuze uit ruim 40 keukenopstellingen in diverse merken van 3000,— tot 30.000,-. Goedhart Bouwhuis Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel 01720-22100 Openingstijden: 8.30-12.30 uur - en 13 30-17.30 uur. Zaterd. 10.00-16.00 uur Vrijdag koopavond tot 21.00 uur HOEI (GPD) Winnen op bestelling is in de wielrennerij een amper haalbare kaart. De triomf die Rolf Gölz gisteren bevocht in de Waalse Pijl heeft er echter veel van weg. Im mers, nog geen week geleden hield zijn directeur-sportief Jan Raas een van zijn gevreesde tirades. start in Spa legde Raas daarom het onvoorwaardelijke kopmanschap in Gölz' handen. Raas: „Voor het eerst in de anderhalfjaar dat hij bij ons is, was hij de enige kopman. Ik ben blij voor hem dat hij het heeft waargemaakt. Dat zou ik ook ge zegd hebben als hij niet had ge wonnen. Hij heeft laten zien dat hij de verantwoording wil en kan ne- De Zeeuw richtte zich in zijn don derpreek tot zijn renners, die hij verweet niet goed met hun vak be zig te zijn. „We zullen de touwtjes eens eventjes gaan aanhalen", kon digde Raas, teleurgesteld in het uit blijven van klinkende prestaties, op boosaardige toon aan. De echo van deze dreigende taal is nog niet weggeëbd of zie: een van Raas' dis cipelen haalt succesvol uit. Rolf Gölz, een 25-jarige in Aken woonachtige Westduitser, bedien de Raas dus op zijn wenken. Overi gens de renner die zich als laatste de verwijten van de ploegbaas hoefde aan te trekken. Als een van de weinigen in het team van Super- Confex presteerde Gölz naar beho ren. Zij het wel minder opvallend dan in voorgaande jaren, toen hij al in februari en maart veelvuldig scoorde. Tot gisteren stond Gölz op twee overwinningen, behaald in de Ronde van Valencia en die van het Baskenland. Boven op de Muur van Hoei, an dermaal drievoudig 'kuitenbijter' tijdens de 242 kilometer lange gol vende tocht door de Belgische Ar dennen, legde Gölz uit waarom hij zich de afgelopen maanden niet meer die veelvraat van weleer toonde. Gölz: „Al die overwinnin gen waren natuurlijk wel leuk, maar als het echt moest gebeuren, was ik er vaak niet. Daarom heb ik het in februari en maart betrekke lijk rustig aan gedaan, met als uit gangspunt in april te pieken. Dan zijn de mooiste prijzen te verde len". Selecte groep Daarvan heeft Gölz er nu dus eentje te pakken. Weliswaar staat de Waalse Pijl minder hoog geno teerd dan Luik-Bastenaken-Luik (komende zondag aan de orde) en werd de 52e editie niet eens rijp be vonden voor wereldbeker-punten,, maar het is toch een koers die er wezen mag. Raas: „Het i nigen gegeven deze koers te Gölz werd door Raas geacht tot het selecte groepje kanshebbers te behoren uit de groep van 191 ren ners, van wie er 75 gistermiddag fi nishten. Aan de vooravond van de Tot voor kort werd betwijfeld of Gölz in staat was de status van kop man te dragen. Mentaal kende de Duitser bij herhaling zwakke mo menten en moest zijn ervaren Bel gische toeverlaat Pevenage hem* weer moed inspreken. Daarnaast miste hij het broodnodige zelfver trouwen om die gewichtige job in houd te geven. Gölz: „Vroeger keek ik nog te veel op tegen man nen als Ludo Peeters, Gerrit Solle- veld en Jelle Nijdam. Ik durfde hen niet te commanderen. Nu doe ik dat wel en zeg tegen mijn ploeg- makkers dat ze mij uit de wind moeten houden". Straffe wind In de Waalse Pijl was dat gisteren geen overbodige luxe. Het peloton diende af te rekenen met een straf fe, koude wind en het uit de wind houden van de kopman was der halve bittere noodzaak. De renners van Raas hielden zich keurig aan het consigne van de baas: alles en iedereen voor Gölz. Raas tevreden terugblikkend: „Ik wil niet direct zeggen dat dit een gevolg is van mijn harde woorden vorige week, maar het kan nooit kwaad om de heren eens nadrukkelijk op hun verplichtingen te wijzen. In elk ge val hebben ze in deze Waalse Pijl verschrikkelijk goed gewerkt". Gölz voer er wel bij. Ook Raas zelf bleek trouwens een aandeel in de Duitse zegetocht te hebben. De oud-wereldkampioen appelleerde weer eens met succes aan zijn koer- sinstinct, waarmee hij vroeger als actief renner zoveel indruk maak te. Toen de ploegleider zich tijdens de beslissende ontsnapping aan het front meldde om bij Gölz te in formeren hoe-ie er voorstond, zei deze: „Ik voel me niet helemaal goed meer". Waarop Raas hem te verstaan gaf dat hem dan nog maar één ding te doen stond. „Demar- De Westduitse wielrenner in Nederlandse dienst, Rolf Gölz, gaat i nend over de eindstreep in de Waalse Pijl (foto reer op de voorlaatste klim en geef alles watje hebt", luidde het (drin gende) advies vanuit de volgauto. Vluchtpoging Gölz deed dat even later, op de op dertien kilometer voor de eindstreep gelegen Cte de Ben- Ahinp, prompt en die vluchtpo ging bleek zowaar een schot in de roos. Zowel Steven Rooks, Moreno Argentin, Charly Mottet als Horst Kappes, aanvankelijk Gölz' com- panen, onthielden zich van ade quaat counterwerk. Raas: „Daar was ik eigenlijk ook een beetje van uitgegaan. Ik ken die jongens een beetje en voorzag dat zich geen voor de andere geroepen voelde de kastanjes uit het vuur te halen". De visie van Raas bleek haar scherp, hetgeen werd bevestigd door Rooks, de beste Nederlander, die als derde over de streep kwam doordat Argentin hem in de laatste klim eenvoudig loste. „In eerste in stantie reageerde ik nog wel, maar toen ik even achterom keek en Ar gentin mij duidelijk maakte dat hij zich zat te sparen, hield ik het ook voor gezien. Er was totaal geen be reidheid om Gölz terug te pakken". En dat terwijl Rooks zelf snode plannen had en een solo a la Gölz in gedachten had. „Ik was van plan op dat zelfde klimmetje weg te gaan, maar Gölz was me net voor. het niet den, dwong De Ruiter in Athene een defensief ingestelde ploeg het veld in te sturen. Op het midden veld miste hij zijn vaste pionnen Winter en Witschge. De bonds coach vulde de gaten op met de verdedigers Lankhaar en Van der Meer, die bij hun club voorname lijk in de achterste linie spelen. De Ruiter haalde daarmee de comple te defensie, die tegen Spanje zo succesvol was geweest, uit elkaar. Van Eek (FC Den Bosch) en Leusink (PEC Zwolle) completeer den de laatste lijn, waardoor Jong Oranje het redelijk bezette Karais- kakis-stadion met zes pure verde digers betrad. Al na twaalf minuten bezaten de Grieken een riante voorsprong. Eerst mocht Karasavides het halve veld oversteken. Met vijf tegen standers op de hielen passeerde de behendige spits van PAOK doel man De Goey met een schuiver in de uiterste hoek. Twee minuten la ter kreeg de Nederlandse ploeg een nieuwe dreun te verwerken. De Goey werd verrast door een van richting veranderd schot van Iko- nomides: 2-0. De dreigende afgang was voor De Ruiter het sein in te grijpen. De Utrechter herstelde enigszins de balans binnen zijn elftal door de zwakke Leusink te vervangen door de aanvallend ingestelde Matthaei. Lankhaar nam de rechtsback plaats over. „Ik wist vantevoren, dat het elftal de juiste balans miste. Maar ik had geen andere keus. Er ontbrak een verdedigende mid denvelder in de groep. Dat heb ik geprobeerd op te lossen door Lankhaar en Van der Meer naar het midden te schuiven. Die opzet is gewoon mislukt", luidde het ver weer van De Ruiter op de zwakke openingsfase, waarin de meeste Nederlanders naar hun juiste plaats liepen te zoeken. De ingreep na achttien minuten bracht meer rust in het Oranje-elf- tal, dat zich aan de Griekse druk ontworstelde. Willems en Matthaei hielden de Griekse aanvalsdrang op rechts beter in toom en leverden tevens nog enkele bruikbare voor zetten. Boere kreeg de beste kans. Na een voorzet van Willems kreeg de lange spits de bal plotseling voor de voeten. Moulakides stopte zijn uithaal. Op het moment dat de jeugdinternationals de wedstrijd onder controle leken te hebben, le verde een van de vele uitvallen de Grieken het derde doelpunt op. Vlak voor de rust kwam Karasavi des na een combinatie door het centrum opnieuw vrij voor De Goey. De spits speelde de doelman eenvoudig uit: 3-0. De lijdensweg van Jong Oranje werd in de tweede helft nog erger Vakalopoulos en Karasavides ver schenen direct na rust al alleen voor De Goey. De Sparta-doelman bleef in die confrontaties overeind. De jonkies van De Ruiter herstel den zich verdedigend, maar aan vallend bleef het team verder on der de maat. De tandem Van Loen- /Boere won soms een kopduel maar gevaar ontstond er niet voor het Griekse doel. De Griekse ploeg, van wie drie spelers in december op Rhodos ook de onbelangrijke interland te gen het Nederlands A-elftal mee maakten, bleef voorin wel onna volgbaar. Vooral Karasavides, in de eerste helft al een plaag voor Leusink en Lankhaar, creëerde veel mogelijkheden. Zijn snelle en uiterst geraffineerde passeerbewe gingen waren de Nederlandse ver dedigers meestal te veel. Een kwar tier voor het einde was Karasavi des zijn tegenstander Lankhaar weer eens te snel af bij een uitval. De Goey was opnieuw kansloos te gen zijn inzet: 4-0. Twee minuten voor het einde herhaalde de beste Griek zijn actie nogmaals (5-0) en gaf daarmee het teken voor een volksfeest op de tribune. De Grie ken hadden hun revanche op Ne derland en dat was het voornaam ste uitgangspunt van de Zuideuro peanen. Ontslag Ufarte MADRID (GPD) - Atletico de Ma drid grossiert in trainers. Precies drie weken heeft Armando Ufarte het op dè bank van de Madrileense volksclub uitgehouden. Ufarte kreeg op staande voet de bons van de wispelturige voorzitter van Atle tico, Jesus Gil y Gil, nadat de trai ner weigerde de suggestie van zijn voorzitter op te volgen om vier spe lers buiten de ploeg te laten. Ufarte is de tweede trainer, die Atletico de Madrid dit seizoen ver slijt. Vorige maand zette Gil y Gil ook al de Argentijn Cesar Luis Menotti aan de dijk uit ontevreden heid over de conditie van het gros van de selectiespelers. DONDERDAG 17.05-17,30 BBC 2: Paarderennen. 22.00-22.20 SKV: Hoogtepunten uit het Italiaanse competitievoetbal. 22.20-23.20 SKY: Spaans competitie voetbal. 22.35-23.35 SCH: Major League Base ball: Amerikaans honkbal. 23.35-00.35 SCH: American Indoor Soccer League: Amerikaans zaalvoet bal.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21