'Wat helpt een kaars en een bril als de uil niet ziene wil' 'Mijn verzamelwoede is een ziekte' van onbehoorlijk bestuur Rijnsburg beticht ministerie /GENOA PAGINA 18 REGIO DONDERDAG 14 APRIL 1988 Peter Koster organiseert mineralen- en edelstenenbeurs Van Leeuwen tijdens een vergadering van de commissie openbare werken op 5 september 1979 in een reactie op de on duidelijkheid over wat wordt gedumpt in de Coupépolder: "We vragen bij elke aanvraag voor storting die ons bereikt aan de provin cie om een garantie dat geen calami teiten kunnen optreden. Die verant woordelijkheid ligt dus bij de provin- Van Leeuwen tijdens de vergadering van de gemeenteraad op 25 juni 1980 waar de eerste verhalen over illegale stort ter discussie staan: "Ik ben van oordeel dat de (eigen) controle met die van elders voor de volle honderd procent waterdicht is". En: "De heer Metaal heeft gevraagd of ik. op de hoogte ben van de inhoud van ge storte vaten, maar er zijn geen vaten gestort. Wanneer er bij het vuil een vat is, wordt het aan de kant gezet en te ruggestuurd. De heer Metaal weet hoe het in de bouwwereld gaat; er wordt een container geplaatst en dan wil het wel eens gebeuren dat er een vat tussenkomt, maar dat gaat terug". En over de betrouwbaarheid van de vuiltransporteurs, eveneens tijdens de bewuste raadsvergadering: "De vervoerder die niet anders weet dan dat hij uitsluitend bouwafval ver voert en op de stortplaats tot de ont dekking zou komen dat hij toch een vat stort, wil dat zelf niet. Daarmee wordt geen spelletje gespeeld. De mazen in de wet zijn te klein om er door te glip pen. En de vervoerders houden zich aan de wet". En ten slotte opnieuw uit de raadsver gadering: "Naar mijn oordeel vinden op de vuilstort geen ongewenste stortingen plaats en is de controle verantwoord vanwege alle instanties die daar ope reren en niet in het minst de gemeen telijke". D66-fractievoorzitter A. van Geest over het beleid van wethouder Van Leeuwen op 18 december 1981: "Was het niet de asfaltfabriek of de firma Van Schip, dan was het wel de Coupépolder, illegale lozingen op het riool of de oude vuilstort in Aarlander- veen. Naaronze mening heeft het col lege in deze zakèn niet krachtig genoeg opgetreden. De wethouder belast met milieuzaken (Van Leeuwen, red.) heeft met zoveel woorden gezegd dat er geen milieubeleid is en dat het wat hem be treft, althans in controleerbare vorm, ook niet zal komen. D66 noemt dat on aanvaardbaar. Wederom moeten we constateren dat het CDA zijn verant woordelijkheid op dit punt ontloopt. Hoe kan een partij in zijn programma zulke fraaie woorden schrijven over milieubeheer en tegelijkertijd zo'n wethouder laten zitten?" Over de vele bodemverontreinigingen in Alphen uit het afscheidsinterview met de wethouder op 24 april 1986: Van Leeuwen wijst op provincie en rijk, die als eerst verantwoordelijken de bodemsanering bij de asfaltfabriek ter hand moeten nemen. "Het rijk moet de sanering betalen". Jacqueline en Peter Koster tonen een ametist geode van 62 kilo. (foto Ben de Bruijn) zou het ministerie zo spoedig mo gelijk overmaken. Het beloofde geld kwam echter niet, terwijl toch jaarlijks de rente en aflossingen moesten worden be taald. In april 1987 was dat nog zes ton. Komende vrijdag moet weer zes ton worden betaald. Tot nu toe kon de stichting het aandeel van het rijk steeds voorschieten. Maar de reserves van de stichting zijn in middels op, zodat de gemeente Rijnsburg ook enkele tonnen op ta fel moet leggen. Inclusief de komende betaling deze week, heeft de stichting van het ministerie maar liefst 1,2 mil joen gulden tegoed. "Wanneer het rijk dat geld alsnog betaalt, zit de stichting toch nog met een rente verlies van 250.000 gulden opge scheept. Ook de gemeente zal straks renteverlies lijden. Die ver liezen zullen we ook bij het minis terie op tafel leggen, maar de kans dat we dat geld terug krijgen is klein", schat Jonkman de situatie Jonkman meent dat de ministe ries steeds vaker uitbetalingen op rekken, zodat de gemeenten het geld moeten voorschieten en daar door renteverlies lijden. "Het wordt tijd dat hierover binnen de Vereniging van Nederlandse Ge meenten wordt gesproken en dat deze misstanden vervolgens aan de kaak worden gesteld bij de rege ring", stelt Jonkman voor. Overigens lijkt in de affaire tus sen de Vlietstede en het ministerie nu toch een oplossing in zicht te zijn. De gemeente heeft eind maart beklag gedaan bij de Hoofd Inge nieur Directeur (HID) voor de volkshuisvesting in de provincie Zuid-Holland. De plaatsvervan gend HID, L. van Dijken, heeft in middels bij het ministerie aan de bel getrokken. De schriftelijke toe zeggingen uit 1981 en 1985 zijn na jaren nu opeens boven water geko men. De adviezen zijn gisteren ver zonden naar de afdeling in Zwolle. Er is een kans dat de 1,2 miljoen gulden in de loop van de maand mei worden overgemaakt. De Alphense milieuwethouder W. de Jong laat er ongevraagd geen twijfel over bestaan: "Als ik al wethouder was geweest in 1978 en '79. dan was ik nu opge stapt". Burgemeester M. Paats doet, eveneens ongevraagd, de zelfde mededeling: "Als straks blijkt dat ik indertijd niet zorgvuldig en adequaat heb ge handeld, verdwijn ik". Maar desgevraagd weigert de voormalige milieuwethouder D. van Leeuwen antwoord te geven op de vele vragen die er zijn. Terwijl hij de man is die helderheid kan verschaffen over de vermeende stort van honderdduizend vaten che misch afval in de Coupépolder. De CDA'er, die 26 jaar het ge zicht van de Alphense politiek voor een belangrijk deel be paalde en van 1974 tot 1986 wet houder was, geeft niet thuis als hem vragen worden voorge legd. Daarom dit verhaal. Zonder commentaar. door Rob van der Zanden en Henny van Egmond ALPHEN AAN DEN RIJN - CDA-wethouder Dirk van Leeu wen (63) verliet de Alphense ge meentepolitiek in april 1986 en stak daarbij zijn opvolger een hart onder de riem. Hij wenste PvdA-wethouder Wim de Jong veel sterkte met zijn portefeuille. Nu pas blijkt wat de erfenis in houdt. Want behalve twee onder geschikte projecten die Van Leeuwen volgens eigen zeggen niet had kunnen afmaken, telt de nalatenschap inmiddels een der de, onvoltooide zaak: een 'gif puist' die de huidige gemeente bestuurders mogen uitknijpen. Dirk van Leeuwen was twaalf jaar wethouder en tijdens de be ruchte jaren waarin honderddui zend vaten chemisch afval ille gaal zouden zijn gedumpt, ver antwoordelijk voor de vuilstort plaats. Van Leeuwen, die bij de laatste verkiezingen afscheid nam van de politiek, werd in 1925 geboren op een boerderij aan het ALPHEN AAN DEN RIJN - Ruim twintig jaar is Alphenaar Pe ter Koster al verwoed verzamelaar van mineralen. Hele dagen, week einden en vakanties besteedt hij aan zijn hobby. "Het is allemaal be gonnen toen ik tien of elf jaar was en ik van mijn oom een stukje py riet kreeg dat gevonden was in Winterswijk, ik raakte zo geboeid dat ik er mijn hobby van gemaakt heb", zegt Koster die samen met zijn vrouw Jacqueline jaarlijks een mineralen- en edelsteenbeurs orga niseert. Deze beurs wordt zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur gehouden in gebouw Nabij op het Alphense Lauraplein. door Constant Julien Op deze beurs tonen 25 hobbyis ten en amateur-mineralogen hun collecties mineralen, fossielen, edelstenen en schelpen en bieden zij exemplaren te koop aan. Ook is er van alles te zien op het gebied van gereedschappen en andere op mineralogie betrekking hebbende artikelen. Tevens wordt aandacht besteed aan de geneeskrachtige werking van edel- en halfedelste- De beurs werd tien jaar geleden voor het eerst in Alphen gehouden. Door een slechte organisatie werd het succes steeds minder. Peter Koster: "De vorige organisator liet de boel versloffen. Hij dacht bij voorbeeld dat één aankondiging in een krantje genoeg was om vol doende bezoekers te trekken". Tot twee jaar geleden kwamen er slechts honderd bezoekers. Vorig jaar, toen het echtpaar Koster de organisatie overnam, was het be zoekersaantal gestegen tot vier honderd Boeken Koster, die zaterdag zelf ook een stand bemant, heeft zijn kennis van mineralogie uit boeken en tijd schriften, maar vooral ook van col lega hobbyisten. Zij klein clubje in Nederland en ko men elkaar regelmatig tegen op beurzen tentoonstellingen en bij eenkomsten. "Zodoende is er gele genheid genoeg om onderling in formatie uit te wisselen". Ondanks zijn behoorlijke kennis op het gebied van mineralogie noemt Koster zich geen expert. "Ik ben een echte liefhebber. De schoonheid van mineralen is voor mij het enige belangrijke. Kleuren en vormen zijn vaak ongelooflijk mooi. Voor de experts zijn heel an dere dingen van belang. Bijzonde re stenen zijn in het algemeen de moeite van het aanzien niet waard. Van de drie a drieëneenhalfdui- zend soorten mineralen die bekend zijn, is maar een klein deel interes sant. Tachtig procent van de ste nen is te klein of niet perfect ont wikkeld". In zijn jeugd wilde Koster nog van zijn hobby zijn beroep maken door geologie te gaan studeren met als specialisatie vanzelfsprekend de mineralogie. "Dit is toen niet doorgegaan omdat die studie niet aansloot op mijn vooropleiding". Om toch op de hoogte te blijven van alle ontwikkelingen is Koster lid geworden van alle verenigingen in Nederland die zich met minera logie bezig houden. Hoewel dat er drie zijn, is Koster van mening dat er in Nederland te weinig aandacht is voor amateur-mineralogie: "Er zijn niet veel mensen die zich hier voor interesseren en we hebben in Nederland natuurlijk weinig plaat sen waar mineralen gevonden kun nen worden". Natuurwetten Een van de redenen dat Koster de beurs organiseert is dan ook dat hij meer mensen enthousiast wil maken voor mineralen. "Het boei ende aan mineralen is de manier waarop ze worden gevormd. Het is fantastisch welke natuurwetten in werking treden bij de ontstaans processen. Ook het oneindig aantal variaties in vorm en kleur die mine ralen kunnen hebben, spreekt me "Maar het is eigenlijk niet uit te leggen wat nu zo bijzonder is, het is denk ik gevoelsmatig. Het doet je wel iets, of juist niet". De Kosters behoren duidelijk tot de fanatieke amateur-mineralogen. Gedreven vertellen zij over het ontstaan van 'ametist geodes' door vulkanische krachten. Zelf zijn ze in het bezit van een half exemplaar dat 62 kilo weegt. Het is afkomstig uitBrazilië en de andere helft staat in een mu seum in Leiden. Koster noemt zijn verzamelwoe de een ziekte: "Er zijn mensen die heel enthousiast bijna al hun vrije tijd in een verzameling steken. Mijn vader had het bij voorbeeld met zijn postzegelverzameling, maar je kunt het ook hebben met suikerzakjes of sigarenbandjes. Ik heb het met mineralen en in min dere mate met fossielen. Fossielen raken mij ook wel, maar hebben niet dié bekoring die mineralen hebben. Voor veel anderen zijn het gewoon stenen, maar voor mij le- RIJNSBURG - De stichting be jaardenwoningen De Vlietstede in Rijnsburg heeft nog 1,2 miljoen gulden tegoed van het ministerie van volkshuisvesting (VROM). Dat bedrag zou het ministerie de stich ting betalen voor de bouw van 56 aanleunwoningen. Het ministerie zou jaarlijks drie ton aan de stich ting overmaken. Komende vrijdag moet De Vlietstede zes ton op tafel leggen voor de jaarlijkse rente en aflossingen. Omdat ze dat geld niet heeft, moet de gemeente Rijnsburg bijspringen. "Een zeer kwalijke zaak voor de Vlietstede en de gemeente. Hier is duidelijk sprake van onbehoorlijk bestuur door het ministerie", stelt burgemeester F. Jonkman. Gister avond had Jonkman duidelijk moeite om zijn woede in te houden. Tijdens de vergadering van de raadscommissie voor financiën kondigde hij aan dat De Vlietstede nu een beroep doet op de garantie die de gemeente indertijd heeft af gegeven voor de bouw van de aan leunwoningen. Gevolg is dat de ge meente voor het renteverlies op draait. Tegenover het bejaardenhuis De Vlietstede werden in 1982 op de hoek van de Smidstraat en de Oegstgeesterweg 56 aanleunwo-* ningen gebpouwd. De woningen werden in verband met de renova tie van het bejaardenhuis eerst door de bewoners van het tehuis gebruikt. lm 1984 konden de eigen lijke bewoners de aanleunwonin gen betrekken. Al voor de bouw (in juni 1981) was de stichting met het ministerie van VROM overeengekomen dat het rijk jaarlijks drie ton zou beta len. Samen met de huuropbrengst zou dan voldoende geld beschik baar zijn om de rente en aflossin gen van de afgesloten lening te kunnen betalen. Het geld van het rijk werd echter niet overgemaakt. Na vele brieven en boze telefoon tjes kwam in oktober 1985 een voorschot binnen: 725.000 gulden. Dat was genoeg voor tweeënhalf jaar. Het restant, zo werd beloofd, Oud-wethouder Van Leeuwen werd voorgelogen of wist van stort Van Leeuwen geeft in 1984 de aanzet voor de 'actie tankslag'. (archieffoto Wim Dijkman) notitie is opgesteld door het duo Scholten/De Back. Afgezien van de vraag of in grote hoeveelheden illegaal is ge stort, staat vast dat in het verle den afval is gedumpt in strijd met de vergunningsvoorschrif ten. En vaststaat verder dat de controle bij lange na niet vol deed. Vaststaat dus ook dat Van Leeuwen c.s. op het verkeerde been zijn gezet. Of er vanaf wis ten. Want was het niet De Back zelf die zei dat de controle sluitend was? "Die mensen (de gemeente ambtenaren, red.) hebben hun he le leven al doorgebracht op een vuilstort. Zij hebben wel zoveel ervaring dat zij onmiddellijk een- abnormale vracht van een nor male vracht onderscheiden". Maar wilde de gemeente wel controleren? In overleg met de provincie Zuid-Holland werden regelmatig de voorschriften uit de vergunning overtreden omdat afval werd aangeboden dat ner gens anders terecht kon. Het milieu-aspect telde niet echt. Fi- •nanciële aspecten wel, zo blijkt uit een ambtelijk stuk uit 1984. Er werd vlak voor de sluiting nog besloten om tijdelijk twee vuil transporteurs te laten storten. Om een sluitende begroting te krijgen. Er werd uiteindelijk honderdduizend gulden aan de dump verdiend. De belezenheid van oud-wet houder Van Leeuwen leidde tot fraaie discussies en mooie uit spraken. Maar over wie had hij het toen hij tijdens zijn wethou derschap de gedenkwaardige woorden sprak: "Wat helpt een kaars en een bril als de uil niet ziene wil?". Oud-wethouder Dirk van Leeuwen: "Je moet zeer paniekbestendig zijn". (archieffoto Wim Dijkman) Zuideinde in Aarlanderveen. De boerenzoon, calvinistisch opge voed, ging zelf op onderzoek uit. Hij schildert zichzelf graag af als een self-made man. "Ik gaf m'n laatste cent uit aan boeken. Tot twee, drie uur in de nacht lag ik dan te lezen. Geen flutromanne tjes, maar degelijke kost", zegt hij in een van de vele interviews uit het verleden, toen hij de pu bliciteit nog wel nodig had. Leek het er eerst op dat hij door zijn belangstelling voor ge wijde geschiedenis en geloofsbe lijdenis een bestuursfunctie in het kerkewerk zou krijgen, het werd met enige aarzeling de poli tiek. De boerderij werd bij ge brek aan een opvolger verkocht, Van Leeuwen werd tankmana ger bij een melkfabriek. In '74 be gon na veertien jaar 'gewoon' raadslidmaatschap zijn wethou derscarrière. "Je moet zeer paniekbestendig zijn. Niet bij de eerste de beste aanval omvallen. £ls je niet te gen kritiek kunt, moet je deze baan niet ambiëren. Je moet de rust vinden om de zaken op de juiste merites te beoordelen. Je bouwt door de tijd heen weer stand op". Een opvallende uitspraak van een man, die nu niet thuis geeft. Vrijwel alle hoofdrolspelers van de gifaffaire zijn de laatste we ken in de openbaarheid geko men. Er ontbreken slechts een paar namen: mr. Robbert Marie Gallas (64), de burgemeester die begin 1979 vertrok naar Delft. Het kost enige moeite, maar tus sen enige reizen door is de ge pensioneerde burgervader kort te spreken. Hij weet van niets: "Stel dat het zich zou hebben af gespeeld, dacht u dan dat ik niet zou hebben opgetreden?" De tweede? Dirk van Leeu wen, de man die niet vertrok in het begin van '79 maar bleef en alle onderzoeken en discussies 'meemaakte. Hij is tot in alle de tails op de hoogte van de zaak, maar is niet bereid te zeggen wat Gallas, Paats of De Jong wel ronduit willen verklaren. Paats mag nu de kastanjes uit het vuur halen en schietschijf zijn. Niet al leen de omwonenden van de voormalige belt liepen te hoop tegen de burgemeester, maar ook mensen als het raadslid Ge rard Harmes van de Socialistiese Partij. De manier waarop Paats persoonlijk werd aangevallen zou met name Van Leeuwen zich moeten aantrekken. De burge meester wordt zonder dat bewij zen worden geleverd, beschul digd en verdacht gemaakt. Al die aantijgingen zouden eigenlijk ook aan Van Leeuwen moeten zijn gericht. Hij was immers de verantwoordelijke man binnen het college, al plaatste burge meester Paats zich in het verle den, evenals op dit moment zich nadrukkelijk op de voorgrond. Duidelijkheid Toen Van Leeuwen in het be gin van de jaren '80 verantwoor delijk was, lieten zijn uitspraken aan duidelijkheid niets te wen sen over (zie kader). Van Leeu wen, daarin gesteund door zijn ambtenaren J. de Back (adjunct- directeur openbare werken) en G. Scholten (chef reiniging), ac cepteerde van niemand de ver wijten als zou er iets mis zijn met de stortplaats en de gemeentelij ke controle op de belt. Van Leeu wen stond pal achter zijn ambte naren die van alles en nog wat werden beschuldigd. Maar nu, nog geen acht jaar later als de zelfde beschuldigingen opnieuw en veel scherper worden geuit, zwijgt Van Leeuwen, evenals De Back. Het vreemde aan de zaak is dat Van Leéuwen, De Back en Scholten hun stellige uitspraken baseerden op onderzoek. "Mij nerzijds bestaat - ook na uitge breid onderzoek - het volste ver trouwen in de integriteit van de betrokken medewerkers", schrijft directeur openbare werken A. Bos in een notitie aan B en W. De DONDERDAG 14 APRIL Alphen klavecymbel- en blokfluitcon- concert Nederlands Studenten Kamerorkest olv Daan Admiraal, met Miranda van Kralingen en Joung-Hee Kim, sopraan, werken van Ravel, Berlioz, Schat en Brahms, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. schrijver en kinderboekenre- cencent Rindert Kromhout zal ver- literatuur kan zijn en over verha len, thema's en ideeën in de jeugdliteratuur, in literair caté van 9 studentenvereniging SSR, Ho- gewoerd 108, aanvang 20.00 uur. flamenco-concert, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. nieuw ballet van EdWubbe:'In- trodans', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'De geparfumeer de tuin', door het danserscollec tief. aanvang 20.30 uur in het Lak- theater. film: The riverbed', van Rachel Reichman, aanvang 21.15 uur in het LVC. Leiderdorp klaverjassen bij buurtvereni ging De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw aan de Splinlerlaan. ar, Heemraadlaan. voorlichtingsavond Vrouwen- overleg Leiderdorp, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. VRIJDAG 15 APRIL AJphen concert Cresendo in De Bron, Troubadourweg, aanvang 20.00 film: 'Radio Days' van Woody A Boskoop vlooienmarkt in de Beurshal. A.P. van Neslaan, van 17.00 tot 22.00 uur. concert Scarlatti en Beethoven, besproken en beluisterd, door Toos Onderdenwijngaard, piano, aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O. in de serie lezingen: Toekomst voorspellen. Zin of onzin? van avond de laatste lezing met de titel 'De Supermens', door D. Steen huis uit Nijverdal, aanvang 20.00 uur in de Lokhorstkerk aan de Pie terskerkstraat. optreden van The ordinary. Schoppers'. met dixielandmuziek, aanvang 21.30 uur in Droomfa- briek, Oude Singel. lm: 'Rue cases nègres', om 21.15 uur en optreden van 'Into the flesh', in het LVC aan de Bree- voorstelling 'De neef van Ra- vang 20.30 uur in het Laktheater, Cleveringaplaats. Leiderdorp volksdansinstuif, aanvang 20.15 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. Oegstgeest concert in de Concertserie Oegstgeest door het Kodëly Kwartet, met werk van Haydn, Kodaly en Debussy, aanvang 20.15 uur in de Groene Kerk aan de Haarlemmerstraatweg. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui- Warmond dart-competitie Kommunikatie Warmond, aanvang 20.15 uur in het Meerpunt. competitiewedstrijd volleybal vereniging WVC-Leython 3, aan vang 21.15 uur in sportzaal Klim Op, Endepoellaan.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 20