Vijftig mille voor ldnderdagverblijf m i< o i<j m i<ï 3d Onvrede met hoge dakramen Linde geplant in Hans Vonkstraat Oegstgeest vraagt bijdrage bedrijven Bewoners Weteringpark schoorvoetend akkoor d Kies zelf de kleur waarmee u het effect van uw reclameboodschap wilt vermenigvuldigen. Bestrating verdeelt Warmondse burgers PAGINA 18 REGIO LEIDEN DONDERDAG 14 APRIL 1988 Belastingen omhoog in Zoeterwoude WASSENAAR - Ontsnappingskunstenaar John dè Boer uit België heeft gisteren een stunt uitgehaald in het zwem bad van recreatiepark Duinrell in Wassenaar. Onder grote belangstelling van de aanwezige kinderen liet de Belg zich in een ton, die met drie sloten was vergrendeld, in het water zakken. Hij had er ongeveer een minuut voor nodig zichzelf te bevrijden en weer naar het wateroppervlak te zwemmen. Een en ander gebeurde in het kader van de opnamen voor het televisie-programma 'De eerste de beste' van de TROS. In de laatste aflevering van deze serie zal John de Boer met zijn stunt te zien zijn. (foto Henk Bouwman) OEGSTGEEST - In Oegst geest kan binnenkort een kinderdagverblijf worden geopend. De meeste leden van de raadscommissie wel zijn gingen gisteren ak koord met een subsidie van 50.000 gulden per jaar. Over de hoogte van de tarieven bestond echter nog wat on enigheid. Geprobeerd zal worden bedrijven te laten bijdragen in de kosten van de kinderopvang. De behoefte aan een kinderdagver blijf in Oegstgeest wordt steeds groter nu de gemeente Leiden de deuren van haar kinderdagverblij ven sluit voor kinderen uit regio gemeenten. De 22 Oegstgeester kinderen die nu nog een Leids dag verblijf bezoeken, mogen dat tot hun vierde verjaardag blijven doen. Voor eventuele broertjes en zusjes moet echter een andere op lossing worden gevonden. Mevrouw Van Geffen van de Stichting Kinderdagverblijf Oegst geest: "In feite bepaalt de gemeen- WARMOND - Als het om de be strating van de doorgaande route gaat, valt de Warmondse bevol king in drie kampen uiteen. Voorstanders van gewone klin kers, voorstanders van beton- klinkers en voorstanders van as falt op de route Oranje Nassau- laan, Sweilandstraat, Herenweg en Oosteinde (of delen daarvan). Tijdens een hoorzitting, gister avond in het Trefpunt, hielden ze elkaar gisteravond aardig in evenwicht en gaven ze het ge meentebestuur stof tot studie. B en W willen van de oude klinkers af en blijven, na een nieuw rap port, voor de betonklinker. As falt mag op punten beter scoren, de kosten van een dergelijke be strating achten burgemeester en wethouders erg hoog. Drie mil joen tegen een dikke twee mil joen. Opvallend in de discussie was de verwarring over klinkers. Ve len zagen geen verschil tussen betonldinkers en gewone klin kers. "In de volksmond heet dat allemaal steen", begreep een ambtenaar. Een korte toelichting hielp dat misverstand uit de we- te Leiden nu voor sommige ouders de keuze tussen een tweede kind of baan". Raadslid Van Eisen (PPR) beaamde gisteren dat een kinder dagverblijf een noodzakelijke ba sisvoorziening is. "Lang niet alle bedrijven hebben de mogelijkheid er een crèche op na te houden. En met de vergrijzing in aantocht zul len er steeds meer vrouwen op de arbeidsmarkt nodig zijn". Vorig jaar hield de Stichting Kin derdagverblijf Oegstgeest een en quête waaruit bleek dat er een enorme vraag is naar kinderop vang in Oegstgeest. Precies 236 personen bleken belangstelling te hebben, waarbij de grote voorkeur uitging naar twee ochtenden en twee hele dagen voor kinderen tus sen de nul en twee jaar. Oudere kin deren zouden eventueel naar een peuterspeelzaal kunnen doorstro- Met de 50.000 gulden subsidie en 9.000 gulden huisvestingskosten, zal de stichting nog blijven zitten met een tekort van 13.000 gulden. De politieke partijen waren het er gisteren over eens dat dit tekort zou moeten worden opgevuld door plaatsen op het kinderdagverblijf reld en maakte de standpunten helderder. De mensen uit het klinker- kamp vinden dat de huidige, ou derwetse bestrating het dorpse karakter van Warmond het beste dient. Esthetiek en kleur staan hoog in hun vaandel. De voor standers van betonklinkers vin den dat die oplossing het dorps- karakter evenzeer waarborgt en bestreden dat het asfalt minder geluid en minder trillingen zal veroorzaken. Op asfalt gaan au tomobilisten harder rijden, vre zen de betonklinker-mensen. De asfalt-fans, vooral te vinden in de murw getrilde Sweilandstraat, zagen dat natuurlijk weer an ders. Volgens een ambtenaar zijn er nog geen conclusies te trekken. Zijn gemeentebestuur wilde gis teravond de gevoelens horen, maar ging een directe discussie uit de weg met de 60 aanwezigen. Ambtenaren maken van het ge beuren een letterlijk verslag, dat bij de andere stukken wordt ge voegd. Als alles meezit wordt de doorgaande route na de bouw vakvakantie opgeknapt. te verkopen aan bedrijven. Wet houder Blom opperde dat de ge meente een plaats voor haar reke ning zou kunnen nemen. Tarieven De heer Wegman (PvdA) stelde vraagtekens bij de tarieven voor ouders. "Is het tarief voor de laag ste inkomens (45 gulden per kind per maand) wel kostendekkend? Het mag niet zo zijn dat het goed koper is je kind naar het dagver blijf te sturen dan het thuishou den". Mevrouw Van Geffen ver klaarde dat de landelijke tarieven worden aangehouden die zijn ge baseerd op het inkomen en vari ëren van 45 tot 609 gulden per kind per maand. Omdat de gezinnen met de hoog ste inkomens het meest betalen, zou het voor de hand liggen dat de in geldnood verkerende stichting deze kinderen eerder aanneemt. Juist om dit te voorkomen, zullen er van elke inkomensgroep slechts twee kinderen worden toegelaten. De heer Kamphuis (WD) legde er met betrekking tot het toelatings beleid de nadruk op goed te bezien welke motieven ouders hebben om hun kind in een dagverblijf onder te brengen. "Is het voor studie, werk of slechts om een ochtend ge zellig te kunnen winkelen?". Kamphuis zei het zinvol te vin den om regelmatig een bespreking te houden over het reilen en zeilen van het kinderdagverblijf. "Met een verblijf van twaalf plaatsen, krijgen we wellicht te maken met ongeveer dertig kinderen en zestig ouders, een hele organisatie. De ta rieven en het functioneren van leidsters en ouders moeten af en toe het onderwerp van gesprek zijn". Raadslid Vissers (D66) zei aarze lend tegenover de subsidie te staan, "Ook al is de behoefte aan een kinderdagverblijf wel aange toond. Moet er, als een wachtlijst ontstaat, nog meer gemeentegeld in worden gestoken? Ik ben er voorstander van plaatsen aan be drijven te verkopen en de tarieven, voor ouders te verhogen. Deze zijn relatief laag en stellen weinig voor in vergelijking met de kosten die ouders nu soms maken voor een oppas thuis". Raadslid De Ruijter (CDA) was er nog niet zeker van of er zelfs wel een subsidie moet komen van 50.000 gulden per jaar. "Eeh kin derdagverblijf maakt deel uit van het totale welzijnspakket. Relatief weinig mensen maken er gebruik van. Op dit moment zie ik de finan ciële ruimte niet". Wethouder Blom verkondigde dat er al geluiden uit Den Haag zijn vernomen over een toekomstige rijkssubsidie voor dagverblijven. Tot die tijd moet de gemeente nog zelf bijspringen. "Bij grote belang stelling is trouwens nog helemaal niet gezegd dat er automatisch een tweede kinderdagverblijf moet ko- LEIDERDORP- De Hans Vonk- straat in Leiderdorp heeft er sinds gisteren een 'koningslinde' bij. Ter wijl Hans Vonk, de dirigent waar naar de straat is genoemd, het boompje recht hield, schepte me vrouw Vonk de aarde op de wor tels. "Ik hoop dat hij een lang leven heeft, langer dan wij. Dat is nou het leuke, als het goed is, overleeft hij ons allemaal, inclusief de wijk", al dus mevrouw Vonk die het een leuk idee vond om op de Nationale Boomfeestdag een linde te schen ken aan de straat die naar haar man is genoemd. Na het planten van de boom bracht het echtpaar Vonk een be zoek aan de woonvorm voor gehan dicapten in de straat. In deze woon vorm zijn twintig woningen voor li chamelijk gehandicapten die toch zelfstandig willen wonen. De hui zen zijn aangepast en voorzien van hulpmiddelen. Jannie Kransse is lichamelijk gehandicapt, "Ik woon hier nu vier jaar. Daarvoor woonde ik bij mijn moeder thuis in Zoeter woude. Maar het is fijn om een ei gen huis te hebben. Ik heb een huiskamer met een open keuken, een aparte slaapkamer en een dou che en toilet. Verder kan ik zo mijn terras oprijden". Omdat de meeste bewoners in WASSENAAR - Is het erg wan neer je vanuit je slaapkamer je ei gen tuin niet kunt zien? De bewo ners van premie-A woningen in het Wassenaarse Weteringpark zitten er een beetje mee. Op hun eerste etage beginnen twee slaapkamer ramen boven de 1,60 meter en weerklinkt de klacht dat er een stoel nodig is voor een kijkje. Anderen zijn zo blij met het goedgebouwde huis en de groene omgeving, dat ze het ongemak voor lief nemen in het laatste uit breidingsplan van de gemeente. Ze stellen zelfs dat wanneer de ramen lager hadden gezeten, de huizen kleiner waren geweest. Hun motto: liever een hoog raam dan een klei ne kamer. Volgens J.P.N. Krassenburg. voorzitter van de bewonersvereni ging, behoren de meeste van de 35 kopers tot de tweede categorie. Zijn club maakt dan ook geen zaak meer van de ramen, hoezeer som migen deze maand ook schrokken na de eerste opleveringen. "Net ka- juitramen", heette het toen. Of: "Wat een groot uitgevallen wc-ra- men". De affaire kwam half november aan het rollen. De eerste daken wa ren geplaatst en nieuwsgierige be woners schrokken flink van de hoog geplaatste ramen. Toen ze tij dens een voorlichtingsavond in september akkoord gingen met an dere, voorgefabriceerde daken, was niet duidelijk wat dat concreet zou betekenen. Er werd toen ook met geen woord gerept over een tweede probleem: de dakpan die tussen dakraam en wandje moet komen en het dakraam nog verder naar boven drigt. Aldus Krassen burg. een rolstoel rijden zijn de kamers en gangen ruim, en zijn er automa tische deuren. Op een enkele mis plaatste drempel na, is er geen ob stakel dat het rolstoelrijden in de weg staat. In een van de gangen hangt schertsend een wit bord met rode rand: 'matig uw snelheid'. De woningen zijn zo aangepast dat een gehandicapte alles zelf kan doen. De kasten en aanrechten zijn op goede hoogte gehangen, er zijn plafondliften om de mensen in bed te tillen en er is apparatuur om hulp in te roepen als dat nodig is. Die hulp is dag en nacht beschik baar. "Dat moet ook wel want veel mensen zijn zwaar gehandicapt", zegt een van de begeleiders. "Maar we helpen alleen als het nodig is, zelfs de was moeten ze zelf doen Er zijn drie twee-persoonswo ningen in het complex, waarvan er één dubbel bewoond wordt. "Die mensen hebben elkaar hier leren kennen. Ja, er gebeurt nog wel eens iets moois. Dan denkt ieder een: zou 't wat worden Maar er zouden meer mannen moeten wo nen, want we hebben een vrouwen overschot", aldus een van de ver zorgers. "De gemiddelde leeftijd van de bewoners ligt rond 25 jaar. Mede daardoor is de doorstroming gering. Maar als je eindelijk zelf standig woont, dan wil je ook niet anders meer". De voorzitter: "Men sprak wel over een iets hogere plaatsing van de dakramen en enkele extra knie schotten". Ook de bestek- en bouwtekeningen boden geen uit komst. Sommige schetsjes maak ten duidelijk dat het muurtje onder het raam 1,20 meter hoog is, maar meldden niet hoeveel ruimte er zit tussen muur en venster. Op aange paste tekeningen van de gemeente zouden de energiezuinige wonin gen zelfs lager geplaatste ramen krijgen. Moeilijkheid is natuurlijk dat een doorsnee koper van hoogtes geen benul heeft en niet bedenkt dat ook de schuine stand van het raam een woordje meespreekt. Het venster begint in een dergelijke op zet hoger dan het kozijn: dakpan en goot maken het moeilijker omlaag te kijken. Als klap op de vuurpijl bleken de nieuwe, betere klapra- men hun sluiting aan de bovenkant te hebben. Onbereikbaar voor We- teringparkers met gemiddelde li chaamslengte. De bewonersvereniging praatte met bouwer, architect en woning bouwvereniging St. Willibrordus, de hoofdverantwoordelijke voor de eerste fase. De gesprekspartners meldden dat de werkelijkheid mooier zou worden, na de plaat sing van een afwerkvloer. Als dat nog niet zou bevallen, was daar weinig aan te doen. Bouw- en milieutoezicht waren akkoord gegaan met de plannen. Wijzigingen leidden tot vertragen de welstandsprocedures, zwakke re dakconstructies, extra kans op lekkages en meer onderhoud. Drei gende taal dus. Als doekje voor het bloeden schonk de bouwer stevige stokken voor het openen van de ra men. "Bovendien bood men zijn excuses aan voor de minder geluk kige voorlichting", aldus Krassen burg. Plezier De bewonerscommissie begroef de strijdbijl toen deskundigen aan gaven dat de bouwer niets te ver wijten valt en verschillende kopers te hoop liepen tegen hak- en breek werk in het dak. Krassenburg: "Als vereniging moeten we de belangen van alle bewoners verdedigen. Als er tegenstrijdige ideeën leven, wordt het moeilijk voor het be stuur. Ik neem ook aan dat de ge meente nooit akkoord zal gaan met wisselend geplaatse dakramen". De voorzitter vindt dat hij "gedaan heeft wat hij kon. Je kunt als belan gengroep niet in alleS gelijk krij gen". Een minderheid van de kopers bleef strijden en schreef een brief aan bouw- en milieutoezicht. De dienst meldde droog dat de ge meente akkoord was gegaan met de tekeningen en geen reden ziet daarop terug te komen. Voor Kras senburg is daarmee de kous meer dkn af en meldt hij dat "het plezier in het Weteringpark niet wordt be paald door dakramen". Dat plezier heeft juist te maken met de schitte rende woonomgeveing en de prima gebouwde huizen. Volgens een toekomstige buur man van Krassenburg hebben ze echt een lot uit de loterij getrok ken, met de premie-A stulpjes aan de Leidse kant van de groene oase. "Zo goed bouwen ze tegenwoordig niet meer", stelt hij. "Geen wonder dat de aannemer in financiële pro blemen is geraakt. Voor dat geld kan je zó niet meer bouwen". Dat die woonomgeving niet zo makkelijk te zien is vanuit de ach terkamers, doet de buren weinig. Krassenburg: "In principe ben ik niet op mijn slaapkamer om te zien hoe ik woon. Bovendien kun je, als je een schuin dak hebt, toch al moeilijkje tuintje zien". Hij zal niet ontkennen dat de ramen hoog zit ten, maar hoedt zich voor "over drijving en irreële voorstellingen". Droog merkt hij op dat je, wanneer je je kind hoort gillen, direct naar beneden rent en niet eerët uit het raam kijkt. Ook stelt hij ijzig "datje Operette Het Leiderdorps Operette Gezelschap brengt binnenkort de operette 'lm Weis- sen Rössl' op de planken van de Leider- dorpse Muzenhof. Dat kondigden we onlangs ook al aan, maar toen vergaten we één van de avonden van de uitvoe ring te vermelden. Volledigheidshalve dus nog even alle data: 16,17, 23 en 24 april. Aanvang op 16 en 23 april acht uur 's avonds, op 17 en 24 april twee uur 's middags. NBA De Stichting Niet Beroepsmatig Aktie- ven in Wassenaar houdt morgenmiddag in het cultureel centrum Warenar een bij eenkomst over vrijwilligerswerk. De film Toekomst van het Vrijwilligerswerk' zal worden vertoond en er zullen verschil lende sprekers zijn. Aanvang half vier, Kerkstraat 75. ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse reinigingsrechten gaan volgend jaar met 7,80 per woning omhoog, de onroerend-goedbelas- ting stijgt met vijf procent. Deze voorstellen uit de nota gemeentelij ke belastingen en rechten stuitten gisteravond niet op bezwaren bij de raadscommissie voor financiën. Zoeterwoudenaren moeten meer voor huisvuilophaal betalen omdat ook hun gemeente meebetaalt aan de verbetering van de vuilverbran dingsinstallatie in Leiden. De on- roerend-goedbelasting kan om hoog om grote investeringen mo gelijk te maken. De hertaxaties dit jaar, kunnen de stijging versterke. Toch blijven volgens B en W de Zoeterwoudse ogb-tarieven lager dan in omliggende gemeenten. Over de voorgestelde legesverho gingen willen raadsleden in de toe komst verder praten. INSLUIPER - Een insluiper in het Witte Huis in Oegstgeest kon giste ren in Leiden worden aangehou den door de politie. De man had meer op zijn kerfstok. Eerder was hij twee keer in Oegstgeest en een keer in Leiden woningen. vanuit de woonkamer altijd al een beter uitzicht hebt dan vanuit je slaapkamer". De voorzitter van woningbouw vereniging St. Willibrordus, J.A. van den IJssel, reageert kort en krachtig. Wanneer de bouwer niet volgens het bestek had gebouwd, was zijn club in actie gekomen. De bouwer bouwde juist wel volgens het bestek en de opgekomen pro blemen zijn volgens de voorzitter naar alle tevredenheid opgelost: "Ik heb althans niets meer ge hoord". Alexander Restaurant Alexander aan de Lange Voort in Oegstgeest heeft de derde prijs gewonnen in de competitie om de 'Neer- lands Dis Bokaal'. Deze prijzen worden elk jaar uitgereikt aan een paar van de 35Ö aangesloten restaurants die de 'Neerlands Dis-gedachte' op de beste wijze heeft uitgedragen. WARMOND Geboren: Van der Geest, Ma ria Cornelia; Van Schie, Johanna Wilhelmina; Van Velzen, Helena Margaretha Maria; Van Velzen, Wilhelmus Johannes Maria. Getrouwd: L.C.M. Bol en P.S.M. de Frank. Overleden: Scheltens, H. (1904); De Ridder, E.J. (1906); Koppers, J. (1930); Veldhoven, E.M. (1905); Burette, L. (1902); Van Riet, N.J. (1893); Kraan, T.A. (1902); Van Rijn, P.J. (1914); Heemskerk, P.J. (1910); Visbeen, A.D. (1915); Hoppenbrouwer, E.J. (1898); Van der Post, S.M. (1897). Dirigent Hans Vonk houdt de jonge linde rechtop terwijl zijn i aarde op de wortels schept. Omwonenden kijken toe (foto Ja Adverteren met een steunkleur zorgt ervoor dat alle ogen op gericht zijn. En dat is een belangrijke wetenschap als u écht doeltreffend wilt adverteren. Onze advertentie-specialisten leggen u graag uit hoe een steunkleur voor het beste werkt. En dat het veel minder kost dan u denkt. Interesse? Bel 071 -144941. Omdat u met een goed advies per saldo beter uit bent. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren. De voorzitter van de bewonerscommissie Weteringpark, J.P.N. Krassen burg (l), poseert in een huis van een van zijn buren voor de hoge ramen in de slaapkamer: "Vanuit de woonkamer heb je altijd al een beter uitzicht dan vanuit je slaapkamer" (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18