TAD LEIDEN Steeds Museumjaarkaart mikt| op een nieuw publiek Onvrede over wijkcontainers mm Veel Merenwijkers komen af spraken over stukjes groen niet na Volière Plantsoen blijft waarschijnlijk bestaan s LEIDSCH DAGBLAD 'Mensen voor wie ze is bedoeld, kopen haar niet' LEIDEN De stichting jaarkaart heeft een nieuw cultuur- blad op de markt gebracht dat de lezers er toe moet overhalen de mu sea te bezoeken. Vorige week werd in Leeuwarden het eerste nummer van dit blad 'Vitrine' gepresen teerd en gelijktijdig ging voor de TROS-televisie een nieuw cultu reel magazine van start dat dezelf de naam meekreeg. TV-vitrine wordt om de veertien dagen op vrijdagavond prime-time (tussen de aktualiteitenrubriek en een Duitse crimi) uitgezonden en be handeld volgende week het wel en wee van de Leidse gifmengster Goeie Mie. De stichting doet er van alles aan om het museumbezoek ook in minder-cultureel ingestelde kringen populair te maken. Daar is dan ook alle reden toe, vindt directeur Frans Verbaas van de stichting musuemjaarkaart. Weliswaar zijn de verkoopcijfers van de kaart gestegen maar het doel is nog lang niet bereikt. "We zijn mislukt", stelt Verbaas stellig vast: "Met de jaarkaart bereiken we alleen die groep mensen die toch al naar musea ging en dat was juist niet de bedoeling". Hij relativeert onmiddellijk: "Misschien dat we de afgelopen twee jaar iets minder mislukt zijn. Gebleken is dat we in deze periode er in geslaagd zijn een nieuwe groep aan te boren". De keuze voor de TROS is dan ook niet toevallig. De stichting is bij alle omroepen langs geweest maar koos de TROS uit omdat de kijkers van deze omroep precies de doelgroep vormt die de stichting nog niet heeft weten te bereiken. De bijdrage van de zendgemachtig de bestaat overigens uit weinig meer dan het ter beschikking stel len van zendtijd. Het programma wordt door de stichting betaald die daarvoor een aanvullende subsidie van sponsor Robeco kreeg. Ver baas: "We proberen het program- fna een beetje drama-achtige in houd te geven. Zodat je eigenlijk zonder het te beseffen naar een programma over cultuur zit te kij ken. Een nieuwe en frisse aanpak, niet het zoveelste kerkepad of ont dek je plekje". Rek Bijna 250.000 jaarkaarten wer den er in 1987 verkocht en dat wa ren er slechts weinig minder dan het jaar daarvoor. De cijfers geven echter een vertekend beeld omdat in 1986 circa 65.000 jaarkaarten werden uitgegeven bij het openen van een nieuwe spaarrekening bij de ABN. Een sponsoraktie vanuit het bedrijfsleven waar beide instel lingen voordeel aan behaalden. De actie van de ABN was voor herhaling vatbaar wanneer beleg ger Robeco zich niet als sponsor voor de museumkaart had gemeld. Robeco sloot een contract af voor zes jaar waarbij de stichting 1,2 mil joen gulden toegezegd kreeg. De interesse van Robeco had direct te maken met het falen van de stich ting. Verbaas: "Het publiek waar Robeco op mikt, is hetzelfde als dat zich een museumkaart aanschaft". De samenwerking met de ABN buiten beschouwing latend, heeft Hoogheemraadschap verhoogt tarieven voor vergunningen LEIDEN Het Hoogheemraad schap van Rijnland hoopt jaarlijks 70.000 gulden meer te verdienen door de tarieven (leges) voor de af gifte van vergunningen en be- stuursstukken te verhogen. Zo moet voor een jaarverslag van Rijn land in de toekomst 25 gulden wor den neergeteld. Notulen van verga deringen gaan een gulden per blad zijde kosten. Tot nu leveren de le ges Rijnland 55.000 gulden per jaar op. Het aanvrager; van vergunnin gen op grond van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne wordt een echt dure aangelegenheid. Zo'n aanvrage kan in sommige ge vallen 1350 gulden bedragen. Deze kosten zijn zo hoog omdat het hoogheemraadschap de kosten van advertenties, waarin het voor nemen de vergunning te verlenen wordt kenbaar gemaakt, wil verha len op de aanvrager. Over de juistheid van het door berekenen van de advertentiekos- ten waren niet alle leden van de verenigde vergadering van de hoogheemraadschap het eens. Drie leden dienden dan ook een amen dement in op de nieuwe leges-ver ordening, met als doel het verhalen van de advertentiekosten te schrappen. "De advertentiekosten worden niet gemaakt ten behoeve van de vergunning-aanvrager", stelden de indieners van het amendement. Het voorstel werd overigens door een meerderheid van de verenigde vergadering verworpen. de stichting het vorige jaar een winst geboekt van bijna 60.000 kaarten. De eerste kwartaalcijfers van dit jaar voorspellen dat de stij gende lijn wordt doorgezet. Voor waarde is volgens Verbaas dat de huidige prijs van de museumjaar kaart niet extreem verhoogd wordt. Het volwassenentarief steeg de afgelopen jaren al 'met 25 pro cent (nu 25 gulden) en 'de rek is er vrijwel uit' zegt Verbaas. Met de museumjaarkaart werden vorig jaar bijna 4 miljoen gratis bezoeken aan musea afgelegd, 25 procent van het totale Nederlandse museumbe zoek. Zakelijk De directeur is er niet optimi- stich over. Wanneer de politiek be paald dat de musea hun eigen te korten moeten gaan dekken, sluit hij niet uit dat de prijs van het mu seumbezoek fors gaat stijgen. Ver baas ("Er zijn signalen in die rich ting") houdt het zelfs voor mogelijk dat de prijs van de jaarkaart over zo'n jaar of drie 'vijftig tot zestig gulden zal bedragen. Een dergelij ke beslissing hebben de museum- bestuurders overigens in eigen hand daar zij zelf vertegenwoor digd zijn in het bestuur van de stichting museumjaarkaart. Verbaas: "Ik waarschuw de mu sea er voor: wees er voorzichtig mee. Als de prijs met nog vijf gul den omhoog gaat, is de rek er echt uit". Het gevolg zal volgens Ver baas zijn dat de potentiële bezoe ker die de stichting nu tracht te be reiken, het museum definitief voorbij zal lopen. De entreeprijs van een gulden voor de musea gedurende het afge lopen museumweekeinde, mag be schouwd worden als de eerste maatregel van de musea om meer geld binnen te halen. Voorheen wa ren de musea tijdens dit weekeinde altijd gratis. "Gelukkig zijn niet al le musea blij met dit beleid", aldus Verbaas: "We hebben ook veel brieven gehad van musea die die prijs van een gulden maar niets vonden". Volgens Verbaas biedt sponso ring door het bedrijfsleven uitste kende mogelijkheden voor musea om hun inkomsten op te voeren. "Er wordt natuurlijk al veel aan ge daan. Maar mijn indruk is dat mu sea niet altijd de juiste weg bewan delen om een sponsor binnen te ha len. Men is daar in dit circuit ook slecht op toegerust. Er kan nog meer gebeuren aan sponsoring en de musea mogen zich daarbij best wat zakelijker opstellen". Raadscommissie valt over zwerfvuil LEIDEN - In de gemeenteraad heerst grote onvrede over het func tioneren van de wijkcontainers. Het is gebleken dat de containers die het ophalen van de plastic huis- vuilzakken vervangen, veel zwerf vuil veroorzaakt. Wethouder Kuij- ers heeft toegezegd om te bezien of de frequentie van het legen van de containers niet verhoogd kan wor den. Per geval zal bekeken moeten worden of het aantal bakken ook kan worden vergroot. Over de ini- nicontainers lieten de raadsleden zich positief uit. Een onderzoek van de gemeente- reiniging wees uit dat veel contai ners bij het legen vol zaten en dat er vuilniszakken op dat moment er naast stonden. Bovendien bleken raadsleden de containers onhandig in het gebruik te vinden. D66- raadslid Jan Hoekema was van me ning dat de wijkcontainers niet aan de verwachtingen voldoen. "De re sultaten maken me niet optimis tisch", zo zei hij gisteren tijdens de commissievergadering over dit on derwerp. CDA-raadslid Corrie Kramp noemde de container zelfs een gro te ramp. "Degene die het verzon nen heeft, moet eigenlijk gestraft worden. De bakken zijn veel te hoog. Mensen die niet de vuilnis zak boven hun macht kunnen til len hebben niets aan de container. Bovendien zijn de bakken vreselijk lelijk en worden ze op veel plaatsen beklad, wat het allemaal nog erger maakt", aldus Kramp. In 1986 besloot de gemeenteraad om van het inzamelen van huisvuil in de plastic zakken over te gaan naar verzamelen in minicontainers en wijkcontainers. Dit zou een ver mindering van de arbeidsbelasting betekenen voor het reinigingsper- soneel en een kostenbesparing met zich mee brengen. Tevens zou het zwerfvuil door opengescheurde zakken worden verminderd. In te genstelling tot de eerste twee is de laatste verwachting niet uit geko- Alkemadenaar veroorzaakt botsing LEIDEN - Een 43-jarige man uit Alkemade is vannacht op de Lam mermarkt aangehouden, nadat hij daar een botsing had veroorzaakt. De man reed met zijn auto in de richting van de Molenwerf, maar in plaats van bij de dwangpijl rechts aan te houden, begaf hij zich op de linkerweghelft. Daar botste hij te gen de auto van een 22-jarige Lei- denaar. De Alkemadenaar bleek onder invloed van alcohol te verke- Man (28) na bedreiging aangehouden LEIDEN - Een 28-jarige Leidenaar is gisterochtend op de Haarlem merstraat aangehouden. De man wordt verdacht van diefstal onder bedreiging met geweld. Eerder op de ochtend belde een bewoner van de Alexanderstraat de politie met de mededeling, dat er bij hem was ingebroken en dat de dief nog voor zijn deur stond. Toen de agenten kwamen, was de man echter al ver dwenen. Hij bleek een video- en een radiocassetterecorder te heb ben ontvreemd. Naam en signale ment van de man waren bij de poli tie bekend, waardoor hij vrij snel op de Haarlemmerstraat kon wor den aangehouden. De man had zijn 64-jarige slacht offer in de Alexanderstraat al eer der met een bezoek 'vereerd'. On der meer had hij onder bedreiging met een mes geld van de bewoner geëist en dat ook gekregen. lerzz*MA Het Aramco-gebouw aan de Plesmanlaan. Interesse voor pand Aramco LEIDEN Het Aramco-gebouw aan de Plesmanlaan heet in het ver volg Euro Center. De oliemaat schappij Aramco heeft het gebouw inmiddels verlaten en heeft zich ge vestigd aan het Schuttersveld. Voor het kantoorgebouw met een oppervlakte van ruim 16.000 vier kante meter is nog geen nieuwe huurder gevonden. Volgens een woordvoerder van het Haagse makelaarskantoor Na- dorp zijn twee grote bedrijven kan didaat om het gebouw aan de Ples manlaan te betrekken. Beide on dernemingen zouden geïnteres seerd zijn in de huur van het gehele gebouw. Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144p41, toestel 217 of 222. Don Quichote (3) "Ik voel me net ais Don Quichote die tegen de windmolens knokt". Met die woorden karakteriseer de Leendert Cavé enkele weken geleden in deze rubriek zijn strijd tegen de ambtenaren van de stadskabei en volkshuisves ting. Nog even ter herinnering: zijn zoon Gilbert kreeg op medi sche indicatie een gerenoveerde woning toegewezen in de Molen straat. Naar zeggen van pa Leen dert bleek het echter onmogelijk gebruik te maken van het rijke aanbod van de kabeltelevisie omdat de aannemer de kabel per ongeluk zou hebben wegge haald. De aansluiting voor de ka bel zou er nog wel zitten. Vader en zoon hadden dan ook niet ver wacht dat er een bedrag van 175 gulden moest worden betaald. Want dat was volgens hen de prijs voor een nieuwe aanslui ting. In alle andere gevallen zou de prijs 88,50 gulden zijn. N. Adema van volkshuisves ting ontkende evenwel dat er sprake was van een fout. Bij in grijpende renovaties zou de ka bel altijd worden verwijderd. De kosten voor een nieuwe zouden dan uiteraard niet op volkshuis vesting verhaald kunnen wor den. Dat was een zaak voor de stadskabei die daarvan de aanleg verzorgde. A.J. Van Donzel van de stadskabei was eveneens niet van zins de kosten op zich te ne men. Wanneer een huurder ka beltelevisie wilde hebben moest hij daarvoor zelf betalen. En wel het standaardbedrag van 175 gul-, den, nieuwe aansluiting of niet. Leendert Cavé liet het er niet bij zitten en stuurde een brief beroep van de stadskabel. "Die brief heb ik laten opstellen door de wets- winkel in Leiden. En nou maar kijken wat er gebeurt, want ze zijn nog niet van me af. Des noods val ik hun beslissing op een ander manier aan". Het eerste gevecht is dus nog niet afgelopen, maar inmiddels is de Leidse Don Quichote een tweede gevecht begonnen. Wat wil het geval? Toen zoon Gilbert een paar maanden geleden zijn intrek wilde nemen in zijn nieu we woning bleken de muren nogal vochtig. Nadat de aanne mer dat euvel evenwel had ver holpen kon Cavé junior er dan toch in. "Maar nu zit er weer een gigantische vochtplek op de muur van de keuken. De aanne mer heeft gewoon een paar gips platen aan de muur gespijkerd en daaroverheen behang ge plakt. En dat laat nu weer los. Gilbert moet nu geregeld flink stoken om het zaakje nog enigszins droog te houden", al dus Leendert Cavé. Dat was bepaald niet het enige wat niet naar zijn zin was. De wo ning was naar zijn mening bij zonder slordig opgeleverd. Re den om de uitvoerder van de werkzaamheden, de heer Freyee van aannemingsbedrijf Ooye- vaar uit Alkmaar, met H.Van Leeuwen van volkshuisvesting uit te nodigen eens een kijkje te komen nemen. Don Quichote (4) "Ik heb ze gezegd dat ik anders naar de huuradviescommissie en de wetswinkel zou stappen. Nou, en toen kwamen ze wel", vertelt Leendert Cavé. Wat zijn dan pre cies zijn klachten? Cavé: "Op de tegels van de binnenplaats heb ben ze beton klaargemaakt. De resten hebben ze gewoon laten liggen, net als allerlei andere troep. Gilbert moet nu een Vliko- bak huren om die troep kwijt te kunnen". "En de vloer van de woonka mer loopt scheef', vervolgt Ca vé." Gilbert heeft een boeken kast gekocht en die staat tien centimeter uit het lood. De aan nemer pakte een waterpas en kwam tot de conclusie dat de po ten van de kast niet even lang wa ren. Die man was zo onredelijk, ik kon wel in 'm wonen als je be grijpt wat ik bedoel. Ik heb toen gezegd: je kan goed meten. Bin nenkort moet ik naar de oogarts. Dan kun je meteen mee". Volgens pa Cavé werd de aan nemer steeds kwader: "Want ik liet zien dat er ook een paar dor pels los lagen. Daar waren ze ge woon vergeten schroeven in te draaien. En blijkbaar was ook het nietpistool defect geraakt want de nietjes in een paar gips platen aan het plafond waren er met een hamer in geslagen. De putten waren duidelijk te zien. De aannemer liep kwaad weg en sloeg de deur achter zich dicht". Helaas bleek Freyee vandaag niet te bereiken voor zijn visie op het gebeurde. H. Van Leeuwen van volkshuisvesting wél, hij maakte het tafereel van dichtbij mee. Hij vindt het echter een vreemde gang van zaken dat Ca vé de pers op de hoogte heeft ge steld van zijn klachten: "Moet dat nou echt in de krant? Als dat zo gaat denk ik erover mijn abon nement maar eens op te zeggen. Ik heb de heer Cavé toch niet ge zegd dat we er niets aan zouden doen? Hij was echter onredelijk en wilde niet luisteren naar de heer Freyee en naar mij. Zulke problemen spelen er vaak, maar die worden altijd opgelost. Er komt immers nog een tweede op leveringsfase, want na de eerste oplevering wordt altijd bekeken of er nog wat aan de woning moet gebeuren. Wij zijn nu aan zet". Hij vreest echter nooit van de heer Cavé te zullen afkomen: "Die man is zo onvoorstelbaar ei- genwijs. Ik heb nog nooit zo ie mand meegemaakt, het is echt een uniek exemplaar. De vloer loopt echt waterpas. Aan bepaal de dingen kan echter niks wor den gedaan. Het is een oud huis waarvan de muur bijvoorbeeld wat uit het lood staat. Die kan niet worden rechtgezet. Maar wat kan worden verholpen, doen Leendert Cavé gelooft dat ech ter niet en is vast besloten zijn strijd voort te zetten: "Net als bij de kabeltelevisie ga ik door. Ik ga een aanval plegen op het beleid van volkshuisvesting. Ze laten het werk doen door incapabele arbeiders, maar controleren niet hoe deze het doen. Een beetje handig persoon kan dat werk minstens net zo goed. Terwijl het een artikel-12 gemeente is, smij ten ze met geld. En dat wordt af gewenteld op de ruggen van de gewone man". HERMAN JOUSTRA LEIDEN - Een jaar na het begin van het privatiseren van de stuk ken groen in de Merenwijk, blijkt dat bewoners op grote schaal de af spraken daarover niet nakomen. Wethouder Kuijers van groenvoor zieningen overweegt daarom de sterke arm erbij te roepen om de gesloten overeenkomsten af te dwingen. Hoofd directie groen C. Jochemsen zei gisteren het diep treurig te vinden dat zijn medewer kers tijdens het werk door bewo ners onheus worden bejegend. Kuijers meende dat het privati seren van openbaar groen in be paald opzicht uit de hand is gelo pen. Omdat bewoners uit de Me renwijk voortdurend stukjes ge meente-groen bij hun tuin trokken is vorig jaar besloten om bepaalde delen te verkopen. "We hadden de hoop dat het gladjes zou verlopen. De praktijk heeft nu anders uitge wezen. We zijn te naïef geweest in onze goede bedoelingen". Ook de gemeenteraad Was gisteren van oordeel dat er opgetreden moest worden tegen degenen die de af spraken schenden. Zo mogen bewoners die een stukje grond hebben gekocht niet het karakter veranderen dat het als openbaar groen aanvankelijk had. Volgens directie groen snoeien ei genaren echter toch het groen en bouwen ze op die plaats onder meer schuttingen en hekken. Zelfs wordt er nog gebouwd en gegraven op delen waar leidingen en kabels in de grond liggen. Niet in de laatste plaats door de halsstarige houding van sommige bewoners heeft het privatiserings project grote vertraging opgelo pen. De Duinen en de Dalen waren aangewezen als proefgebied en hadden al afgerond moeten zijn. Binnenkort begint de gemeente aan de andere wijken, te beginnen met de Velden. LEIDEN - Mogelijk blijft de voliè re in het Plantsoen gehandhaafd. Directie groen denkt aan een een voudige versie waarbij het aantal vogels wordt verminderd. Tevens moeten er minder waardevolle vo gels in de volierre komen zodat de kans op diefstal kleiner wordt. Er wordt gedacht aan mechanisering van het voederen. Buurtvereniging De Hoge Woerd zoekt voor de vo gels een sponsor. Het plan van de gemeente om de verzorging van de vogels uit te be steden aan een vogelvereniging is op niets uitgelopen. B en W wilde op die manier op de volière bezui nigen. Drie verenigingen zijn aan geschreven, waarvan één reageer de met een afwijzing en de andere twee niets van zich lieten horen. Wethouder Kuijers zei gisteren toch wel waarde te hechten aan het handhaven van de volière, omdat het een attractie voor heel Leiden blijkt te zijn. Hij hoopt volgende maand met een nader uitgewerkt voorstel te kunnen komen. -STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN - STAD LEIDEN STAD LEIDEN -STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17