School de lucht in Tennis allang geen luxe sport meer Informatieve boekjes voor scholieren AANTJE Bloemen kweken 'tit'S WOENSDAG 13 APRIL 1988 PAGINA 9 ACHTERGROND Het Israëlische leger heeft de af gelopen dagen zeker dertien huizen van Palestijnen in het dorpje Beita op de westelijke Jordaanoever opgeblazen, tien tallen Palestijnen gearresteerd en acht van hen zomaar over de grens met het naburige land Li banon gezet. Dat alles als reac tie op de dood van een 14-jarig joods meisje, Tirza Porat. Zij kwam vorige week bij één van de vele botsingen tussen Israë liërs en Palestijnen om het le ven. In Israël heeft het voorval tot grote woede geleid. Vooral de joodse kolonisten, die vlak naast de Palestijnen wonen op de door Israël sinds 1967 bezette westelijke Jordaanoever en Ga- zastrook, schreeuwen om wraak. Het liefst zien zij dat het hele dorp Beita met de grond ge lijk wordt gemaakt. Volgens de eerste lezingen zou Tirza Porat door stenengooiende Palestij nen dodelijk zijn geraakt, maar uit een onderzoek van het leger is inmiddels gebleken dat het meisje door een van dichtbij af geschoten kogel om het leven is gekomen. En die kogel moet afkomstig zijn geweest uit het geweer van een Israëlische man, die het groepje jeugdigen waartoe Tir za Porat behoorde, begeleidde. De kolonisten willen echter niets van het onderzoek weten. Wraak, wraak en nog eens wraak, dat is het enige waar ze over willen praten. De houding van de joodse kolonisten is ty perend voor de tamelijk uit- zichtsloze situatie die er op het ogenblik rond het Palestijnse vraagstuk bestaat. Beide partijen, Israëliërs en Palestijnen, staan zo onverzoen lijk tegenover elkaar dat eigen lijk niemand een bevredigende oplossing weet. De al twintig jaar onder erbarmelijke om standigheden levende Palestij nen willen een eigen staat, Is raël voelt daar niets voor omdat men bang is voor nog een vijan delijke staat aan de eigen gren zen. Bovendien vinden heel veel Israëliërs, onder wie de kolonis ten, dat de in 1967 ingenomen gebieden definitief bij Israël moeten worden ingelijfd. De regering van Israël is ho peloos verdeeld. De ene helft, onder leiding van premier Sha mir, wil van geen enkele toe geeflijkheid weten en denkt het Palestijnse probleem met ge weld te kunnen oplossen. De an dere helft, onder leiding van vice-premier Peres wil wel pra ten over een zekere mate van Palestijnse zelfstandigheid als daar garanties voor vrede te genover staan. Inmiddels probeert de Ameri kaanse minister Shultz de Israë lische autoriteiten en Arabi sche buurlanden te winnen voor het idee van een internationale vredesconferentie. Dat idee heeft echter weinig kans van slagen. Enerzijds omdat Shamir er niets van wil weten, ander zijds omdat de Amerikanen de Palestijnen niet rechtstreeks willen laten meepraten. Ondertussen gaan de geweld dadigheden in Israël door. De dood van Tirza Porat was één van de vele trieste voorvallen die bijna dagelijks te melden zijn. Overigens vallen de doden vooral aan Palestijnse kant. Diegenen die erg verontwaar digd zijn over de uiteraard be treurenswaardige dood van het joodse meisje, doen er goed aan te bedenken dat de afgelopen maanden al zeker zo'n 140 Pales tijnen, onder wie ook veel jon geren in de leeftijd van Tirza Porat, het leven hebben gelaten. BERT PAAUW Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 Reuzenpanda's, ontdekkingsrei zen, ruimtevaart,'dieren en poli tiek. Dat zijn allemaal onderwer pen waar scholieren wel eens wat informatie over zoeken, bij voorbeeld voor een werkstuk. De stichting IVIO brengt het nieuwe tijdschrift AO-junior uit, dat telkens over één onderwerp gaat. Deze "groei-encyclopedie" verschijnt een keer in de twee weken. Het blad is bedoeld voor jongeren tussen "tien en zeven tien jaar. Als je je abonneert op AO-junior betaal je per jaar 54 Leerlingen van Rehoboth in Nieuw Vennep maken rondvlucht NIEUW-VENNEP - Iedere scholier wenst wel eens dat zijn school de lucht in gaat. Voor de leerlingen van de protestants- christelijke basisschool Reho both in Nieuw-Vennep gaat deze droom vrijdag in vervulling. Het schoolgebouw zelf blijft echter gewoon staan, het zijn de leerlin gen die het luchtruim kiezen. Bijna tweehonderd scholieren van Rehoboth beleven overmor gen hun 'luchtdoop'. In het ka der van een verkeersprojekt dat op deze school wordt gehouden, maken de leerlingen een rond vlucht boven Nederland in een Airbus van luchtvaartmaat schappij Martinair. Na afloop van de vlucht krijgen de deelne mers en 'luchtdoopcertificaat'. De directeur van de school, G. Medema, is maanden bezig ge weest met de voorbereiding van het projekt. "Het is een enorm werk, maar het geeft veel voldoe ning als alles watje wil ook wer kelijk lukt", zegt hij. Idee Enkele jaren geleden ontstond het idee voor een verkeerspro jekt. In november van het vorige jaar is Medema met de voorberei ding gestart. "Het begon als een algemeen verkeers-plan, maar we hebben het later beperkt tot het openbaar vervoer", vertelt hij. De scholieren krijgen drie weken lang les over verkeer. Dat onderwerp wordt in alle lessen ingepast. Zo kunnen ze bij reke nen vragen verwachten als: 'Een vliegtuig kan zoveel uur vliegen op 1000 liter brandstof. Als er 5000 liter getankt is en het vlieg tuig gaat 700 kilometer per uur, hoe ver komt het dan De op drachten zijn aangepast aan de leeftijd van de kinderen. "Eerste en tweede groepers zullen vooral knippend en plakkend hun erva ringen vormgeven, terwijl scho lieren van de hogere groepen voor bijvoorbeeld taal verslagen moeten schrijven", stelt de school-direkteur. Hij vindt ech ter de ervaring die de kinderen opdoen bij het projekt belangrij ker. "Het gaat er om dat de kin deren het leuk vinden. Ik kan een schitterend verhaal in de klas ophangen over hoe het is om te vliegen, maar het blijft ze na tuurlijk veel langer bij wanneer je ze ook daadwerkelijk mee de lucht in neemt". Met dat idee in het achter hoofd benaderde Medema de chartermaatschappij Martinair. "Ik heb ze gevraagd of er mis schien mogelijkheden waren voor zo'n rondvlucht. Eerst vie len ze van hun stoel van verba zing, maar toen het idee begon door te dringen, werden ze wil- denthousiast en hebben we alle medewerking gekregen", aldus Medema. De vliegtuigmaat schappij biedt de reis voor een zacht prijsje aan. "Als je de nor male prijs moet betalen is er geen beginnen aan. Ze hebben echter zo'n 80 procent van de prijs afge haald", zegt de schooldirecteur enthousiast. Voorwaarde voor het door gaan van de reis was dat alle kin deren mee konden. Er is een en quête onder de ouders gehouden met de vraag of ze financieel wil den bijdragen, zodat niemand thuis hoefde te blijven. Daar werd zeer enthousiast op gerea geerd. Toch is er een groep van veertien leerlingen die niet mee gaat. De reden hiervoor ligt vol gens Medema in de vliegangst van deze kinderen. Voor hen is een alternatief programma geor ganiseerd. Ze gaan in Amster dam de hele dag op stap met een. speciale tram. Behalve de vliegreis krijgen de Scholieren vertellen over het hoe en waarom van hun bijver dienste. Wil je zelf iets vertel len over je bijbaantje, schrijf of bel dan naar de Kits-redac- tie, postbus 54,2300 AB Leiden, tel. 071-144941. (Aflevering 4) gulden. Voor meer informatie kun je terecht bij het IVIO, post bus 37, 8200 AA Lelystad (tel. 03200-76411). De Leidse uitgeverij Zorn geeft ook thema-boekjes voor scholieren uit. 'De burgerlucht vaart', 'meisjes in hogere beroe pen', 'voetbalvandalisme', 'alco- hol' en 'aids' zijn onderwerpen waar al aandacht aan is besteed. Binnenkort worden uitgaven verwacht over de problemen rond discriminatie. Door sponso ring van bedrijfsleven, overheid en belangenverenigingen zijn de boekjes gratis verkrijgbaar. Al leen de verzendkosten moeten worden betaald. Voor meer in formatie: uitgeverij Zorn, post bus 434,2300 AK Leiden, tel. 071- 149141. Nico Remmerswaal uit Wasse naar is 19 en zit in de tweede groep van het kórt middelbaar beroepsonderwijs. Na school ("nog een jaar") wil hij als me taalbewerker aan de slag. Sinds zijn twaalfde verdient Nico een zakcentje in een tulpen- en nar- cissenkwekerij. "Als ik meer kon werken en meer zou verdienen, kon ik ten minste een auto kopen. Dat zou ik wel willen. EeN auto vind ik belangrijk, kan ik lekker overal heen, zelf gaan stappen in Noordwijk. Al het geld dat ik nu verdien gaat op aan uitgaan, soms ook aan kleding. Ja, ik heb er ook mijn rijbewijs mee ge haald. Per weekeinde geef ik on geveer vijf tientjes a honderd gulden uit aan drank in de disco theek. Met nog een gozer ga ik daar naar toe. Zonde? Je hebt er toch de leut van?" Bollenpelsters "Aan de toekomst denk ik niet zo. Ik woon nog bij mijn ouders en wil daar nog in geen jaren weg. Wat heb ik alleen te doen? Het is toch makkelijk alsjethuis- Nico Remmersw woont? Krijg ik mijn eten lekker op tijd". "Vanaf mijn twaalfde werk ik hier nu. Zeven jaar doe ik dit dus al, elk jaar hetzelfde werk. Bloe men snijden, inpakken en bollen rooien, 's Zomers op het land en 's winters in de kas. Buiten is het leukst, vooral als het lekker warm is. Beetje heftruck rijden bij de schuur en dan weer bollen rooien. Dat doen ze met de ma chine. Ik rijd ze dan af in kisten. Vooral tijdens het bollenpellen is het werk leuk. Nou..., al die bol lenpelsters]'. "In de kas zit ik vaak achter de lopende band. Aan het kontje van de bloemen kan ik zien of de bloemen misschien rot, ziek of beschadigd zijn. Die moet ik er uithalen. Best leuk werk, lekker makkelijk en met het radiootje "Per week werk ik ongeveer 16 uur. Aardig veel ja. Natuurlijk ook wel eens wat minder, dat ik een paar dagen helemaal niet kom. Per uur verdien ik zes gul den, daar ben ik tevreden mee. Meestal werk ik zaterdagoch tend van zeven tot een en don derdag- en vrijdagmiddag na schooltijd. Soms kom ik ook op zondagochtend werken. Dat doe ik eigenlijk liever niet want dat is mijn uitslaapdag. Maar als ze het vragen ga ik toch wel, dat hoort er nou eenmaal bij". Mest "Voor mijn vader werk ik ook nog. In het najaar en in het voor jaar rijd ik mest voor volkstuin tjes. We hebben een boederijtje maar ik woon gewoon in het dorp. Mijn vader was vroeger ambtenaar en is nu hobbyboer. Nee, een vies karweitje vind ik dat mestrijden niet. Je gaat daar na toch weer onder de douche?" "Op die boederij houd ik ook duiven, koeien en kanaries. Dus ik heb zat hobbies. De koeien zijn alleen voor de opfok. Kalfjes krijg ik van mijn vader en na twee jaar verkopen we die dan". "Via mijn broer kwam ik hier. hij had hier een vaste baan. Als hij het druk had vroeg hij aan mij of ik zin had om mee te gaan. Tij dens de zomervakantie had ik toch niks te doen. In het begin mocht ik niet zo veel, alleen een beetje onkrufd wieden". "Mijn broer werkt hier niet meer. Een jaar geleden is hij er mee gestopt, toen hadden ze geen werk meer". "Ik wil metaalbewerker wor den maar een eigen boerderij of kwekerij hebben lijkt me ook leuk. Maar ja, je moet wel geld hebben om zoiets te kopen. Een paar ton is niks tegenwoordig. Je kan er wat voor doen ja, om aan dat geld te komen, maar je komt niet zo maar aan de bak. Al die superheffingen en alles. Maar ei genlijk zou ik dat liever willen dan een baantje als lasser of fre- ERNA STRAATSMA Enkele leerlingen van de Rehoboth-school in Nieuw-Vennep dit luchtdoop krijgen: "Daar vliegen we vrijdag!" scholieren in hun projekt-weken gastlessen van medewerkers van de busonderneming Centraal Nederland en de Nederlandse Spoorwegen. Er staat ook een excursie naar de garage van het busbedrijf gepland. Maar het hoogtepunt van het hele projekt is toch de reis met de Airbus. "We hebben uitgerekend dat we in dat uur zo'n 700 kilometer kunnen vliegen. De definitieve route moet nog worden vastge steld, maar het plan is om over de Flevopolders naar Delfzijl te vlie gen. Dan wordt er boven de Wad deneilanden gecirkeld en zakt de Airbus langs de kuststrook af naar de Deltawerken. Vervol gens wordt teruggevlogen naar Schiphol. "Misschien kunnen we dan nog boven Nieuw Vennep cirke len. We hebben in ieder geval toestemming om tussen 14.00 en 15.00 uur op duizend voet te vlie gen. Dat is natuurlijk een zeer aantrekkelijke hoogte, als het maar helder weer is", hoopt Me dema. Hij regelde ook het ver voer van de leerlingen naar en van Schiphol. De Nederlandse Spoorwegen vervoert de groep van bijna tweehonderd leerlin gen met zeventig begeleiders gratis naar de luchthaven. "Ook bij de NS kregen we alle mede werking", verheugt Medema zich. Het projekt wordt afgesloten met een tentoonstelling op 28 april. Die dag laten de leerlingen zien wat ze in de drie weken van het verkeersprojekt allemaal hebben gemaakt. Ook zullen er stands zijn van verschillende vervoersbedrijven, waaronder de KLM, NS, Luchthaven Schip hol en Centraal Nederland. ROY KLOPPER ntmM pUM-Mmm fófdq P-Te&ertetf... TU mv msv 't t, laat ik wkv binnen blijven... WARMOND - Zomaar een bal letje slaan is er niet bij voor de kinderen die twee tennisbanen van het Dekker-complex in War mond bezet houden. Anderhalf uur achter elkaar backhands en forehands oefenen, volleren, sprinten en goed luisteren naar wat districtstrainer John Noakes zegt. Met rode hoofden zoeken de tennistalentjes na de training hun ouders weer op. „Toch is dit precies wat ze wil len", zo omschrijft Jan van der Marei de attractie van deze vrije tijdsbesteding. Het bestuurslid voor jeugdselectie van het dis trict Leiden kan het weten. In het dagelijks leven is -hij sportleraar en de ervaring heeft hem geleerd dat de jeugd het liefst iets te doen wil hebben. „Tennis is allang geen luxe-^port meer. Op dit ni veau moet je gewoon keihard werken, anders kom je er niet". Van de 48 jeugdspelers in de leeftijd van ongeveer tien tot en met zestien jaar die voor dis trictstraining in aanmerking ko men, streeft iedereen naar het hoogst haalbare. „Deze opzet is puur prestatief', geeft Van der Marei ronduit toe. „Natuurlijk kan er maar eentje kampioen van Nederland Worden, maar daar gaat het ons niet alleen om. Vrij wel alle spelers gaan dankzij de ze training stukken beter spelen. Afvallers zijn er nauwelijks. Be halve dan als gevolg van de na tuurlijke selectie die het systeem met zich meebrengt. Naarmate de jongens en meisjes ouder wor den, zijn er minder plaatsen voor hen beschikbaar". Die wetenschap doet de en thousiaste tennissers weinig: ze hebben het op de baan zichtbaar naar hun zin. „Het is bijna niet te geloven", vertelt Van der Marei verbaasd, „maar er valt bijna nooit een onvertogen woord tij dens trainingen of wedstrijden. Het lijkt wel of deze generatie uit modeltennissers bestaat. Vroe ger ging het er heel anders aan toe. Wie zich nu tijdens een trai ning misdraagt kan meteen ver- trekken". 'Je moet keihard werken anders kom je er niet' En dat wil natuurlijk geen van de jonge tennisbeloftes meema ken. Vooral niet omdat vader en moeder meestal langs de baan staan te kijken naar hun verrich tingen. „De rol van die ouders is van onschatbare waarde", vindt Van der Marei. „Zij brengen de kinderen naar de plaats van be stemming en betalen de training. Bovendien offeren ze een deel van het gezinsleven op, omdat hun kind toevallig een aardige bal slaat. Eten om zes uur bij voorbeeld kun je op een trai ningsdag wel vergeten". De beslissing om een kind aan to Mel w/fKvfl hmukrdq Zbu'tdsn 0 tinnen hoor.. J* -Miöctot Districts tennisleraar John Noakes (middden) legt uit hoe de volley moet worden uitgevoerd. Zijn leerlb gen bootsen hem zo goed mogelijk na. (foto Jan Hoivas de districtstraining te laten deel nemen kan dan ook niet buiten de ouders om worden genomen. Van der Marei: „Ouders en kin deren weten precies wat hun te wachten staat. Wij vertellen ze de voor- en nadelen van onze trai ning. Zo maken alle betrokkenen steeds weloverwogen keuzes". Danny van der Doe uit Nieuw Vennep behoort met zijn tien jaar tot de jongste uitverkoren tennissers. Zijn ouders kijken geamuseerd naar wat hij er op het gravel van terecht brengt. „Danny vindt dit schitterend", beweert vader Van der Doe stel lig. Danny's moeder voegt daar aan toe dat zoonlief zelf maar moet bepalen hoeveel tijd hij aan zijn grote hobby wil besteden. Om alle trainingen te volgen heeft de jonge tennisser niet al leen tijd maar ook geld nodig. De kosten van een volledige cursus kunnen oplopen tot 1350,- per jaar. Daarvoor krijgen de talent volle spelers van de verenigin gen uit het district Leiden een gevarieerd aanbod van trainin gen onder deskundige leiding. „Met een man als Noakes mogen wij onze handen dichtknijpen", vindt Van der Marei. De taak van de net als Barry Hughes pratende Zoetermeerder van Britse afkomst omvat meer dan alleen het bezighouden van de jonge tennistalenten. Van alle districtspelertjes moet hij een uitgebreid dossier bijhouden, dat zowel naar de speler zelf als naar zijn vereniging wordt opge stuurd. Daarin staan onder meer de vorderingen op technisch, taktisch en conditioneel gebied vermeld. De districts tennisleraar (DTL) heeft hierop de beste kijk. Van der Marei waagt zich liever niet aan beoordelingen, hoewel hij daartoe als tennisleraar wel be voegd zou zijn. Maar de voorma lig B-speler uit Nieuw Vennep is tevreden met een rol achter de schermen. „Laat mij het organi satorische werk maar doen in de commissie jeugdselectie. Dan loop ik in elk geval ook geen ge vaar mijn eigen kinderen te moe ten beoordelen. Die tennissen ook, maar merkwaardig genoeg geen van allen op districtsni- V8TIM BROUWER DE KONING 1 zuilen we darten ie p&kn (wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9