Aanhoudend herstel in de bouwsector Partijen de Generale moeten strijdbijl begraven Gemeentewerken Rotterdam wil meebouwen aan toltunnels Ook Mees Hope uit felle kritiek op beurs 'Muiden' in beroep tegen verbod export explosieven Koers wordt morgen in aandeelhoudersvergadering uitgezet WOENSDAG 13 APRIL 1988 PAGINA 7 Bouwers willen ruime subsidieregels DEN HAAG (GPD/ANP) Het in 1986 ingezette herstel in de bouw heeft zich in het afgelopen jaar voortgezet. Behal ve de grond-, weg- en waterbouw hebben de overige secto ren zich positief ontwikkeld. De woningbouw heeft zich gestabiliseerd en de utiliteitsbouw (ziekenhuizen, kanto ren) is toegenomen. Dit zei de voorzitter van de bouwwerk gevers, verenigd in het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB), F. de Vilder gisteren bij de presentatie van het jaarverslag. ROTTERDAM Amsterdamse bestuurders fronsen het voorhoofd en Rijkswaterstaat kijkt wellicht op z'n neus: Rotterdam wil mee bouwen aan de vier nieuwe toltun- nels in de Randstad. Samen met de 'Caisse' uit Frankrijk die de beken de tolwegen daar succesrijk exploi teert en de Bank voor Nederlandse Gemeenten (als mede-geldschie ter), schreef de Rotterdamse dienst Gemeentewerken maandag in voor de bouw van een tunnel onder de Noord bij Alblasserdam. door Arnoud Riethof Als het ministerie van verkeer en waterstaat dit Frans-Nederlandse consortium voor de Noordtunnel aanwijst, mag het daarna ook drie andere toltunnels bouwen: de tweede Beneluxtunnel, de Blan kenburgtunnel bij Maassluis en de tweede Coentunnel bij Amster dam. In dat geval komt het zover, dat de gemeente Rotterdam gaat ver dienen aan een verkeersknelpunt bij de hoofdstad. Want de bedoe ling van het consortium is om, als de investeringen eenmaal zijn ge daan en de tunnel er ligt, tol te hef fen en dan geld te gaan verdienen. Binnen dertig jaar, want daarna moeten de bouwwerken 'om niet' worden overgedragen aan de Staat. De Rotterdamse dienst Gemeen tewerken heeft een grote hoeveel heid kennis in huis op het gebied van tunnelbouw. Die is voor een groot deel gelijk aan de kunde van Rijkswaterstaat, dat de tracés van de tunnel bepaalt, de andere voor waarden opstelt en de werkmetho den op z'n kwaliteit zal beoordelen. Dat kunnen dus nog leuke gevech ten worden tussen de ingenieurs van de rijksdienst en de bouwkun digen van het Rotterdamse Inge nieursbureau Utiliteits- en Water bouw. Het IUW, een onderdeel van Ge meentewerken met 76 man perso neel, werkt overigens al buiten de gemeentegrenzen. In Sjanghai wordt met de hulp van Rotterdam se ingenieurs een tunnel gereno veerd. Die Chinese stad is ge bouwd op eenzelfde soort weke bo den als Rotterdam, dus die samen werking is zo gek nog niet. Ge meentewerken is ook in de running voor de bouw van een nieuwe tun nel in Sjanghai, volgens de metho de met afzinkstukken. De Japan ners zijn de grote concurrent, met een plan om de tunnel via de boor- methode te bouwen. De Rotterdamse dienst is ook be trokken geweest bij de bouw van de Botlektunnel onder de Oude Maas tussen Hoogvliet en Spijke- nisse, heeft een groot project als de metrobouw achter de rug en de te keningen voor de Willemsspoor tunnel dwars door Rotterdam zijn ook al klaar. Het ingenieursbureau bemoeit zich, samen met de Neder landse Spoorwegen, nu alleen nog met de directievoering over dit pro ject. Net als bij de grote dienst Rijks waterstaat het geval is, dreigt voor het Rotterdamse IUW een gebrek aan grote projecten. In de stad zelf zullen er altijd bruggen, tunneltjes en andere kunstwerken bijge bouwd moeten worden, maar daar voor heb je op de lange duur geen 76 man en een hoop ervaring nodig. Dus kijkt IUW, net als een particu lier of geprivatiseerd bedrijf zou doen, buiten de grenzen om z'n voortbestaan zeker te stellen. Voor Rotterdam speelt boven dien een rol, zegt een woordvoer der van Gemeentewerken, dat drie van de vier nieuwe toltunnels een belangrijke rol spelen bij de bereik baarheid van het gebied. Rotter dam en z'n haven zijn afhankelijk van vloeiende verkeersstromen, dus wil de stad ook hier een vinger in de pap hebben. Het ministerie van verkeer en waterstaat sluit de inschrijving voor de Noordtunnel aanstaande dinsdag. Daarna mogen maximaal vier consortia meer gedetailleerde plannen en een offerte (geschat op rond de 380 miljoen gulden) uit brengen. Op basis daarvan doet mi nister N. Smit-Kroes uiteindelijk een keuze. Verkeer en Waterstaat zegt dat het absoluut geen rol speelt of de tunnelbieders van Ne derlandse of van buitenlandse na tionaliteit zijn. Er wordt alleen ge keken naar de financiële positie van de betrokken bedrijven en in stellingen, naar de omvang ervan en naar de vraag of het consortium voldoende ervaring heeft met grote tolprojecten. Met dat laatste zit Rotterdam goed, dat immers de Franse tol weg- en -tunnelbeheerder 'Caisse des Depots et Consignations' tot partner heeft gekozen. Deze Caisse is enerzijds bankier voor het pro ject en anderzijds heeft het vele ja ren ervaring met de financiering, de bouw en de exploitatie (zeg maar het beheer van de 'betaal- poortjes') van tolprojecten. In Ne derland, waar tol een vrijwel onbe kend begrip is, is een dergelijke deskundigheid niet te vinden. Maar het Rotterdams-Franse consortium moet concurreren met forse geldschieters als grote Neder landse banken, pensioenfondsen, de Nederlandse Investeringsbank en grote aannemers als HBG. Hol- landia-Kloos en Grootint. die al de hoogste ogen hebben gegooid bij bijvoorbeeld de verbreding van de Van Brienenoordbrug en de aanleg van de Willemsspoortunnel. De produktie is vorig jaar met twee procent gestegen.. De enige sector die achteruit ging was die van de grond-, weg- en waterbouw. De Vil der wijt dit aan de rijksoverheid, die in tegenstelling tot provincies en gemeenten, minder geld uit trekt voor deze sector. De Vilder vindt dat de premie-re gelingen voor de gesubsidieerde woningbouw op korte termijn moeten worden aangepast. Met na me de grenzen die aan de bouwkos ten, de zogenaamde stichtingskos- ten, worden gesteld om in aanmer king te komen voor de premies zouden moeten worden afgeschaft. De premie moet bovendien eenma lig worden en inkomensafhanke lijk. De Vilder is sceptisch over het plan van WD-leider Voorhoeve 30.000 huurwoningen aan de huur ders te verkopen om zodoende geld vrij te maken voor onder meer in frastructurele projekten zoals we gen en tunnels. Hij vindt dat de overheid eerst haar visie op het volkshuisvestingsbeleid in de ja ren negentig moet vastleggen. An ders is er volgens hem sprake van een 'uitverjkoopbeleid'. De Vilder vindt dat de overheid de sociale woningbouw niet moet loslaten. In zijn komende nota over de volkshuisvesting moet staatsse cretaris Heerma daar naar zijn me ning duidelijk over zijn. De over heid zal ook duidelijk moeten aan geven hoe zij de infrastructuur in ons land wil ontwikkelen. De bou wers kunnen daar hun beleid op af stemmen. De Vilder gelooft niet dat beleggers, als de overheid zich financieel uit de bouw terugtrekt, de sociale woningbouw zullen overnemen, zeker nu niet. De vraag is of deze sector de beleggers in de toekomst wel voldoende rende ment geeft, aldus de AVBB-voor- zitter. AMSTERDAM (ANP) De bank Mees Hope is fel tegen de be perkte bescherming die het be stuur van de Amsterdamse effec tenbeurs wil toestaan aan bedrij ven die zich tegen overnemingen beschermen. Op de huidige lage beurskoersen zijn veel onderne mingen mogelijke overnamekandi daten, aan wie het beursbestuur onvoldoende beschermingsmoge lijkheden toestaat. Het rapport van de beurs houdt te veel rekening met de belangen van de aandeel houders. Kritiek van deze aard leverden enkele toplieden van Mees Hope gisteren tijdens een toelichting op de jaarcijfers van de bank over 1987. De beurs vindt in grote lijnen dat beschermingsconstructies (by voorbeeld het beperken van het stemrecht van de aandeelhouders, het plaatsen van preferente aande len bij bevriende stichtingen) tijde lijk moeten zijn en dat er niet te veel op elkaar gestapeld mogen worden. Ook bestuurvoorzitter R. Hazelhoff van de ABN, de moeder van Mees Hope, liet zich vorige week zeer negatief uit over het standpunt van het beursbestuur. Directievoorzitter dr. D. van Wensveen van Mees Hope vindt dat het standpunt, dat het beursbe stuur volgens hem heeft ingeno men zonder de leden van de beurs (commissionairs en banken, waar onder Mees zelf) of de genoteerd bedrijven te raadplegen, moet wor den beschouwd als een discussie stuk. Van Wensveen vindt dat een in houdelijk oordeel pver de toelaat baarheid van beschermingscon- Economie kort Prijzen De prijzen in ons land zijn tussen half februari en half maart met 0,3 procent gestegen. Vooral de zie kenhuiskosten en de prijs van kle ding gingen omhoog, aldus cijfers van het CBS. Schoenen en vers fruit werden ook duurder, terwijl groenten, kamerplanten ,en bloe men goedkoper werden. Benzine duurder Benzine en dieselolie worden morgen twee cent duurder. De li- terprijs aan de zelftankpomp wordt voor superbenzine 158 cent, voor euro loodvrij 152 cent en voor nor male benzine, afhankelijk van de maatschappij, 152 of 151 cent. De meest voorkomende prijs voor die sel wordt 84,8 cent. Staatslening De 6 procents staatslening, die de minister van financiën vorige week heeft uitgeschreven, heeft 2 miljard gulden opgebracht. De vo rige lening, waarop half maart kon worden ingeschreven, was goed voor een opbrengst van 4,75 mil jard gulden. Coca-Cola Het Amerikaanse frisdranken concern Coca-Cola heeft in het eer ste kwartaal de nettowinst met 13,5 procent zien stijgen tot 211 miljoen dollar. De forse winststijging is vooral toe te schrijven aan een groei in de wereldwijde verkoop van frisdranken alsmede de daling van de dollarkoers, aldus het con cern gisteren. structies thuishoort bij de wetge ver en uiteindelijk moet worden geregeld in een richtlijn van de Eu ropese Gemeenschap. Volgens hem bestaat nu het gevaar dat be drijven die wel beursnotering wil len zich daarvan laten weerhouden als zij zich niet tegen een eventuele ongewenste overname mogen in dekken. Over de economische ontwikke ling is Mees Hope iets minder pessimistisch dan een maand of twee geleden, toen de bank een flinke kans zag op een economi-' sche recessie in 1989, die al merk baar zou kunnen worden aan het einde van 1988. Intussen zien de drie 'boosdoeners', het tekort op de Amerikaanse begroting, het tekort op de handelsbalans en het tekort aan besparingen in de Verenigde Staten, er iets beter uit, aldus Mees- directeur dr. Th. Beels. De bank verwacht nu dat 1988 re delijk goed zal verlopen. Volgend jaar zou enige economische afkoe ling kunnen ontstaan omdat de nieuwe Amerikaanse president er dan vermoedelijk niet aan kan ont komen bepaalde correcties uit te Mees Hope denkt zeker aan sa menwerking met andere Europese bankiershuizen teneinde beslagen ten ijs te komen als in de jaren 90 de Europese grenzen wegvallen. Er wordt verder gewerkt aan het om- tuigen van de activiteiten van de bank naar een 'merchant bank', die zich toelegt op effectentransacties, emissies, begeleidingen bij beurs- introdukties én fusies en overne mingen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Muiden Chemie gaat in beroep tegen de weigering van het ministerie van economische zaken een vergun ning af te geven voor de export van een grote hoeveelheid explosieven naar Portugal. Zolang er geen uit spraak is van het College van Be roep voor het Bedrijfsleven zal het bedrijf in Muiden, met vestigingen in Ouderkerk aan den Amstel en het Friese Kollum, niet overgaan tot ontslagen. Dit zei een woord voerder van de Industrie- en Voe dingsbond CNV na afloop van on derhandelingen met de directie van de kruitfabriek gisteravond. De directie van Muiden Chemie heeft de bonden opnieuw laten we ten dat, wanrteer de omstreden Portugese order niet doorgaat, een derde van de ongeveer 360 arbeids plaatsen op het spel staat. De Eco nomische Controle Dienst (ECD) van het ministerie zegt echter aan wijzingen te hebben dat de grote Portugese order het oorlogvoeren de Iran als eindbestemming heeft en weigert een exportvergunning. Voor de uitvoer van explosieven en andere strategische goederen is zo'n vergunning van het ministerie nodig. Naar verwachting is daar mee vier tot zes weken gemoeid. De industriebonden van FNV en CNV stellen dat de 'veroorzaker van de situatie' moet opdraaien voor de schade die de werknemers lijden. Afhankelijk van de uit spraak zou dat EZ of de directie kunnen zijn. Muiden Chemie zal aan het ministerie van sociale za ken een zogeheten 0-urenvergun- ning vragen. Als sociale zaken toe stemt, zouden alle produktiemede- werkers met behoud van loon naar huis worden gestuurd. Een deel van de loonkosten wordt dan be taald uit het Algemeen Werkloos heidsfonds. BANKEN Polen wil de negen re gionale filialen van de staatsbank Narodowy Bank Polski (NBP) ver zelfstandigen. Het plan is de nieu we banken met hun rentetarieven en hun dienstverlening onderling te laten concurreren. De banken zullen worden gevestigd in War schau, Krakow, Gdansk, Katowice, Lublin, Lodz, Poznan, Szczecin en Wroclaw en worden per 1 januari 1989 geopend. ADVERTENTIE Bij Shipdock waar vroeger de ADM was gevestigd wordt momenteel de Amerikaanse pijpenlegger Apache gerepareerd. Het vaartuig is geschikt voor het leggen van pijpen met een doorsnede van veertig cen timeter op de zeebodem. Van de voormalige AMD-werknemers blijkt driejaar na het faillissement nog ruim een kwart werkloos. <foto anp> AMSTERDAM (ANP) - Ruim een kwart van het personeel van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij (ADM) is drie jaar na de sluiting van het bedrijf nog steeds werkloos. Meer dan de helft van het personeel, dat voor de sluiting uit 887 mensen be stond, heeft binnen twee jaar weer werk gevonden. Van dege nen die een nieuwe baan gevon den hebben, heeft 45 procent tot nu toe een onafgebroken werk periode gekend. Dat blijkt uit een rapportage van het onderzoek- en adviesbu reau 'voor regionale economie en lokale ontwikkeling'. De rap portage kwam tot stand in op dracht van de gemeente Amster dam. De ADM sloot in 1985 haar poorten als laatste grote Amster damse werf. Uitgebreide red dingspogingen van onder meer de gemeente Amsterdam kon den het bedrijf niet meer redden. In 1987 werd de ANS opgericht ten behoeve van de reparatie- Ruim een kwart ex-werknemers ADM werldoos werf Shipdock en de reparatie van het oorlogsschip de Almiran- te Grau. Op deze werven heeft een klein deel van de ADM-werknemers een baan gevonden. Het adviesbureau heeft de po sitie van de werkenden en werk lozen met elkaar vergeleken en kwam tot een aantal opmerkelij ke conclusies. Zo zijn de mensen die korte tijd bij de ADM hebben gewerkt makkelijker aan de slag gekomen dan hun collega's met veel dienstjaren. Ook vonden werknemers van buiten de hoofdstad vaker een nieuwe baan dan hun Amsterdamse col lega's. Ex-werknemers,in de la gere kantoorfuncties lijken" het best aan werk te zijn gekomen. De voormalige handarbeiders hebben het minst vaak een baan gevonden. De niet-v/erkenden zijn ervan overtuigd dat zij vast werk met hetzelfde loon als bij de ADM niet zo snel zullen vinden. Dat heeft te maken met het feit dat de lonen bij het ADM vrij hoog wa ren. Het gemiddeld aantal dienstjaren per werknemer lag hoog en er werd veel in ploegen dienst en overuren gewerkt. De laatste groep klaagt ook over de gebrekkige voorlichting over uitkeringen en het ontbre ken van een sociaal plan. "Slech te ervaringen met het arbeidsbu reau, de vakbonden en de sociale dienst heeft bij een deel van de ex-werknemers ertoe geleid dat men apathisch is geworden of geen vertrouwen meer heeft in de betrokkenheid van deze orga nisaties bij hun lot en in de be reidheid hierin verandering te brengen", aldus de onderzoekers in het rapport. Hollandse kazen Bijzonder smakelijke kazen, vers van het mes. Keuze uit: Uniekaas extra belegen, Maasdammer, MaaslanderofWestlitekaas.. Per 500 gram Geldig vjr. 38 VROOMS DREESM ANN VÜ? j BRUSSEL - Nog nooit hebben zo veel aandeelhouders zich gemeld voor een aandeelhoudersvergade ring van de Generale Maatschappij van België. En nog nooit hebben zij zo weinig te vertellen gehad over wat er met 'hun' maatschappij moet gebeuren. door Hans de Bruijn Vroeger daagden bij zulke bij eenkomsten hooguit enkele tien tallen aandeelhouders op, die sa men ongeveer eentiende van het kapitaal controleerden. Het waren de mannen die al vele jaren en zonder tegenstand van betekenis de dienst bij de Generale uit maakten. Maar morgen is de vergaderzaal in het hoofdkantoor aan de Brus selse Koningsstraat te klein om alle aandeelhouders te herbergen. Er worden er duizend verwacht. Op de binnenplaats wordt zelfs een tent opgezet om de belangstellen den onderdak te bieden. Ook de internationale pers komt massaal naar Brussel om de ont knoping mee te maken van de Ge- nerale-story, het 'Dallas-zonder vrouwen' zoals Generale-topman Davignon dat noemde, de laatste slag in de strijd om de macht over de grootste maatschappij van Bel- gie. Een strijd die het land maanden lang bezighield en bijna dagelijks tot nieuwe ontwikkelingen leidde, waarbij dan weer de ene en dan weer de andere partij aan het lang ste eind leek te trekken. Die één was een syndicaat rond de Franse Compagnie Financière de Suez, de ander de Italiaanse financier en in dustrieel Carlo de Benedetti. Kemphanen Op hen zijn morgen alle ogen ge vestigd. Al die kleine aandeelhou ders komen eigenlijk alleen maar om toe te kijken. Tot begin dit jaar was bijna 90 procent van het kapi taal van de Generale in handen van tienduizenden van dat soort beleg gers. Een paar invloedrijke fami lies en ondernemingen bezaten de overige tien procent en bestierden de Generale. Nu heeft Suez met steun van de Belgische AG-verzekerings- groep 50,7 procent van de aande len, en De Benedetti met zyn Belgi sche steunpilaar André Leysen (Gevaert) 48,9 procent. Aan hen hebben vrijwel alle kleine beleg gers het laatste kwartaal hun aan delen verkocht tegen vaak het vier voudige van wat zij er zelf voor hadden betaald. De hoogste koers was ruim 9000 frank (500 gulden). Als morgen de koppen worden geteld zal geen rekening gehouden worden met de 12 miljoen nieuwe aandelen die de Generale heeft uit gegeven om De Benedetti buiten de deur te houden. De juridische strijd over het bezit van deze aan delen en de rechtmatigheid van de uitgifte zal nog vele maanden du- Naar verluidt heeft de Generale slechts een klein deel van die aan delen gedeponeerd voor de verga dering. Mocht de rechter immers De Benedetti achteraf gelijk geven, dan zouden alle besluiten waarover door deze aandelen is meegestemd, met terugwerkende kracht ongel dig zijn. Vsn de oude aandelen is nog maar 0,5 procent in omloop. Dat staat altijd nog voor 140.000 stuks. Talloze kleine beleggers hebben bij hun winstgevende verkoop één aandeeltje bëhouden om toch toe gang te hebben tot de aandeelhou dersvergadering, waar de koppen worden geteld en de strijd beslist. Een duur toegangskaartje voor een bijeenkomst die wel eens een anti-climax zou kunnen worden. Want de afgelopen dagen is duide lijk geworden dat zowel AG-Suez als De Benedetti bereid zijn tot on derhandelen. Mogelijk is de strijd bijl dus al voor morgen begraven. De Benedetti gaf voor Pasen al toe dat hij er niet in is geslaagd .de meerderheid te verwerven. Zijn bod van 8000 frank voor een aan deel (reële waarde ongeveer 3500 frank) heeft niet geleid tot overlo pers uit het Suez-kamp. Twisten Toch is zijn belang zo groot, dat hij nu drie zetels in de nieuw samen te stellen Raad van Bestuur van de Generale kan eisen, met hemzelf aan de leiding. De Benedetti stelt immers dat hij nog steeds de groot ste individuele aandeelhouder is. Suez weigert op zijn deze eis in te gaan, zolang de Italiaan zich 'vijan dig' blijft gedragen. Alleen als hij zijn minderheidspositie erkent, valt te praten, zegt men in Parijs. Er zijn aanwijzingen dat dit nu ook zal gebeuren. Met bijna 50 procent beschikt de Italiaan over de macht om belang rijke beleidsbeslissingen van de meerderheid te kunnen blokkeren. Een bedrijfsvoering waarbij de twee grote blokken aandeelhou ders elkaar op zo'n manier naar het leven staan, zal de Generale echter geen goed doen. In de stilte die na de publicitaire storm van begin dit jaar sinds en kele weken is ingetreden, zouden al aftastende gesprekken tussen beide blokken hebben plaatsge vonden. Mochten Suez en De Be nedetti het deze week nog eens worden, dan is de aandeelhouders vergadering van morgen een pure formaliteit geworden. Samen hebben Suez en De Bene detti met hun aanhangers 100 mil jard frank (5,5 miljard gulden) uit gegeven in de strijd om de Genera le. Hoewel het allebei financieel sterke groepen zijn - De Benedetti had twee miljard 'over' gaat dat natuurlijk niet zonder problemen. Suez heeft een obligatielening van 1,6 miljard gulden moeten uit schrijven om haar belang in de Ge nerale te kunnen financieren. De winstgroei die het vorig jaar nog verwachtte, zou nu tegenvallen. De Benedetti verkocht zijn levensmid delenconcern Buitoni aan zijn Zwitserse partner Nestlé en pro beert een verzekeringsconcern uit zijn groep te slijten aan Franse be langstellenden. Beide partijen zien dus wel in dat samenwerking in de Europese hol ding die de Generale kan worden in ieders belang is. Daarbij is de grote vraag die op ieders lippen brandt natuurlijk wat er met de Ge nerale eelf gaat gebeuren. Door gaan op de huidige weg die van de 'oude dame' een slecht geleid, ingeslapen concern heeft gemaakt is uitgesloten. Suez heeft aangekondigd de aan deelhouders morgen een indus trieel plan te zullen voorleggen. Daarin moet duidelijk worden wat gaat gebeuren met ouderwetse en slechtdraaidende ondernemingen als de wapenfabriek FN, de staal- onderneming ACEC, het chemie concern Gechem en de mijnbouw- poot van Union Minière. Zowel De Benedetti als Davig non hebben al laten weten dat de Generale zich op enkele hoofdta ken moet gaan concentreren om overeind te blijven. De vakbonden vrezen al een uitverkoop en banen verlies. Wellicht kan De Benedetti, die al eerder noodlijdende onder nemingen (Olivetti) oppepte, uit komst brengen. Mochten beide groepen het voor morgen toch niet eens worden, dan wordt de aandeelhoudersvergade ring een botsing, die noch henzelf noch de Generale goed zal doen. Dan kan de Suez-groep met haar krappe meerderheid de eerste viool blijven spelen. Maar dan wel een die vals klinkt.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7