'Israël blijft Palestijnen deporteren' Is er 'n aantrekkelijker spaarvorm mogelijk dan de Spaarselect-rekening? De Spaarselect-extra- rekening. 4.5% 5% Resolute premier Shamir: Veel Filipijnse kinderen verdwijnen in prostitutie Speakes gaf teksten door die Reagan nooit voorlas WOENSDAG 13 APRIL 1988 BUITENLAND PAGINA 5 TEL AVIV (Rtr/AFP/UPI) - Israël gaat door met het uit wijzen van Palestijnen die zich aan anti-Israëlische activi teit schuldig maken, ook al is het buitenland daar tegen. Dit heeft premier Shamir gisteren gezegd. AMSTERDAM (ANP) De meer- derheid van de huidige generatie Filipijnse kinderen leeft in een toe stand van permanente crisis. Zo'n 70 procent van hen is ondervoed en van de 1000 baby's sterven er 74 voor hun eerste levensjaar. Dat zei Ploumen gisteren in Amsterdam op een symposium over seksuele eploitatie van kinderen in de Derde Wereld. Ploumen is medewerkster van de vrouwenorganisatie Ga- briela en het Centrum voor Ont wikkelingssamenwerking (COS) in Roermond. Gabriela is een Filipijnse vrou wenorganisatie die zich bezig houdt met het geven van hulp aan en het verrichten van onderzoek naar de positie van kinderen op de Filipijnen. Ploumen vertegen woordigt de organisatie in Neder land en is geregeld op de eilanden groep voor onderzoek en onder steuning. „Steeds meer jongeren moeten er hun geld verdienen met hun li chaam. Dat gebeurt met name in de toeristenstreken en rondom de mi litaire bases van de Amerikanen", aldus Ploumen. „Veel meisjes ra ken zwanger. Per jaar vinden er on- geveer 30.000 geboorten plaats van door Amerikanen verwekte kinde ren. Een aantal wordt verkocht voor 50 tot 400 gulden, afhankelijk van hun uiterlijk. Neem de stad Olongopo. Om de zes weken vaart een vloot binnen met zo'n 8000 zee lui. De stad telt 250.000 inwoners en uit gegevens blijkt dat er 5000 kinderprostituees werken". Volgens Ploumen die haar infor matie uit eigen bevindingen, uit documentatie en op basis van ge sprekken met hulporganisaties heeft vergaard, groeit de kinder prostitutie op de Filipijnen, omdat de toeristen en pedofielen de Fili pijnen hebben gevonden als een plek waar ze goedkoop aan hun trekken kunnen komen. Een medewerker van het Comité voor Verwaarloosde Straatkinde ren in Olongapo heeft onlangs de geschiedenis van een 12-jarig meis je proberen te achterhalen dat het slachtoffer werd van seksueel ge weld. Volgens Ploumen is dit meis je vorig jaar overleden aan een hartaanval. „Het kind, Rosario Burgos Baluyot, werd vorig jaar naar het ziekenhuis in Olongapo gebracht, ineengekrompen van de pijn. Toen zij werd geopereerd, vonden de dokters een zeven centi meter lange vibrator in haar baar moeder. Het ene eind was getand, het andere einde bevatte een roesti ge schroef. Bij nader onderzoek bleek de vibrator al vijf maanden in haar lichaam te zitten. Ondanks de succesvolle verwijdering van dit object kon het leven van dit meisje niet meer worden gered". Na het onderzoek heeft de mede werker volgens Ploumen de dader kunnen achterhalen. „Het bleek Israël zette maandag acht Palestij nen over de grens met Libanon, wat gisteren tot botsingen tussen demonstranten en het leger leidde waarbij in de bezette Gazastrook één dode en meer dan 40 mensen gewond raakten. Vijf van de uitge-, wezen Palestijnen kwamen uit Ga- „Deporteren is een vorm van straf die wij gebruiken om rellen te verhinderen en het gewone leven te herstellen. Als er een noodzaak toe is, gebruiken wij dat middel", aldus de Israëlische eerste-minis- ter tegen journalisten. De Verenigde Staten, de belang rijkste bondgenoot van Israël, keu ren de deportaties af omdat die in hun ogen de politieke spanning in het Midden-Oosten alleen opvoe ren. Ook Groot-Brittannië heeft zich van de deportaties gedistanti eerd. „Het Amerikaanse standpunt kennen wij al enige tijd", aldus Shamir, die er aan toevoegde: „Wij treden op om de situatie weer in de hand te krijgen". In januari heeft de Veiligheids raad van de Verenigde Naties de Is raëlische politiek van verbanning eenstemmig veroordeeld als zijnde in strijd met een Geneefse Conven tie uit 1949 die betrekking heeft op de behandeling van burgers in oor logstijd. Hierover zei Shamir: „In onze kring zijn mensen die er an ders over denken. Het is een kwes tie van interpretatie, en allereerst moeten wij de orde en veiligheid herstellen". De Israëlische autoriteiten be schrijven de acht uitgewezen Pa lestijnen, net als 12 anderen wie de zelfde straf boven het hoofd hangt, -als terroristen die zich schuldig hebben gemaakt aan het aanzetten tot onrust. Nadat Israël in januari een aantal Palestijn'en in balling schap gestuurd had, kwam het op grote schaal tot gewelddadighe den. Sindsdien heeft het land 4.800 Palestijnen gevangen gezet. De Amerikaanse ambassadeur in Israël heeft dit land gisteren be schuldigd van gebruik van teveel geweld en onrechtmatigheid bij zijn aanpak van de Palestijnse op stand in de bezette gebieden. "Wij hebben uiting gegeven aan onze grote bezorgdheid over de vele ge vallen van overmatig gebruik van macht en scherpe ammunitie," al dus ambassadeur Thomas Pic kering in een lezing in de He breeuwse Universiteit van Jeruza lem. Buitenland kort Honduras De Hondurese regering heeft aangekondigd dat vanaf vandaag de noodtoestand niet meer van kracht is. De noodtpestand werd eind vorige week ingesteld, nadat een woedende menigte een gedeel te van de Amerikaanse ambassade in Honduras in de brand had gesto ken. Bij die rellen kwamen 5 men sen om het leven. Filipijnen Onderlinge gevechten tussen vij andelijke moslimorganisaties heb ben de afgelopen dagen in het zui den van de Filipijnen aan zeker 35 mensen het leven gekost en hon derden burgers gedwongen hun huizen te verlaten. De gevechten concentreerden zich rond de berg plaats Carmen op het eiland Min danao. Iran In het zuiden van de Perzische Golf is gisteren een tanker door een Iraanse speedboot in brand ge schoten. Het was de eerste aanval op het scheepvaartverkeer in de Golf in twaalf dagen. Het betrof de onder Saudiarabische vlag varen de Sagheera. Radio-actief Spelende kinderen hebben zon dag in de Westduitse stad Aken ampullen gevonden die gevuld wa ren met radio-actief strontium en cesium. De ampullen lagen in een opengebroken cassette die was achtergelaten door dieven die had den ingebroken in de Technische Hogeschool van Aken. Volgens een politiewoordvoerder liepen de kin deren geen gevaar op, omdat de straling gering was. Zuidkorea Op verschillende plaatsen in Zuidkorea is het tot onlusten geko men bij nieuwe studentendemon straties tegen de regering. In het noorden van Seoul werd een kan toor van de regerende Democrati sche Gerechtigheidspartij belaagd door tientallen studenten die met molotov-cocktails gooiden. Later op de dag kwam het tot een veld slag met de oproerpolitie, toen on geveer 1.000 studenten in Seoul de straat op gingen. Verdediging Abbas Hamadi vraagt om vrijspraak wegens gebrek aan bewijs DÜSSELDORF (AP) - Abbas Hamadi heeft gisteren voor de rechtbank in Düsseldorf ontkend iets te maken te hebben met de ont voering van de Westduitsers Cor- des en Schmidt in Bay rut. Zijn ver dedigers vroegen de rechtbank dan ook Hamadi vrij te spreken van de ze aanklacht, omdat het openbaar ministerie geen enkel bewijs kan leveren. Het openbaar ministerie eistte vorige week 11,5 jaar tegen Hamadi wegens ontvoering, afper sing en explosievenbezit. Hamadi wordt er van verdacht met de ontvoering van de twee Westduitsers zijn broer, Moham med Hamadi, vrij te krijgen. Mo hammed Hamadi zit in bewaring in Frankfurt nadat hij met explosie ven werd opgepakt op het vlieg veld aldaar. Zijn verdediger liet weten dat zijn cliënt de aanklacht van explo sievenbezit niet zal bestrijden en vroeg om één jaar gevangenisstraf. Dat zou betekenen dat Abbas Hamadi onmiddellijk in vrijheid moeten worden gesteld omdat De spanning in de Amerikaanse verkiezingsstrijd begint enigszins te stijgen nu de belangrijke voorverkiezing in de dichtbevolkte staat New York nadert. Op 19 april is het zover. De voorverkiezing was aanleiding voor de drie belangrijkste Democratische kandidaten om met elkaar in discussie te gaan, een iï|de Verenigde Staten nor maal verschijnsel gedurende de race naar het Witte Huis. Voor het debat toonden de Democraten Albert Gore lJesse Jackson (m) en Michael Dukakis zich nog dikke vrienden. Tijdens de uitzending sprongen de vonken er echter vanaf. Discussiepunt was Israël. Jesse Jackson kreeg het hard te verduren daar hij in het verleden PLO-leider Arafat had ontmoet. Dit treffen, heeft zijn kansen voor een zege in de staat New York, waar veel joden wonen, sterk verminderd. In de opiniepeilingen ligt Dukakis in New York voor met 48 tegen 32 procent. Gore zou het slechts met 7 procent moeten doen. (foto ap> WASHINGTON - Een forse rel is uitgebroken over de onthulling van Reagans vroegere woord voerder, Larry Speakes, dat hij destijds tegenover verslaggevers door hemzelf bedachte teksten liet doorgaan voor de woorden van de president. door Henk Dam In een boek over zijn tijd in het Witte Huis, dat volgende maand uitkomt, vertelt Speakes onder meer dat - later veel geciteerde - woorden die Reagan aan Gor- batsjov zou hebben gezegd bij hun eerste top in Genève, in wer kelijkheid uit zijn (Speakes') brein afkomstig waren. Speakes gebruikte ook woor den die minister Shultz (buiten landse zaken) tijdens een kabi netsberaad in 1983 over het door de Sovjets neergeschoten Ko- 2 lijnvliegtuig had gespro ken en liet die tegenover verslag gevers voor Reagans mening doorgaan. Speakes zei gisteren dat hij in zijn Witte Huis-tijd de gewoonte had de president precies te ver tellen wat hij aan verslaggevers had gezegd. Reagan heeft er nooit bezwaar tegen gemaakt, dat ik hem wel eens woorden in de mond legde, aldus Speakes. Maar de nieuwe woordvoerder van Reagan, Marlin Fitzwater, zei gisteren woedend te zijn over de door Speakes opgebiechte fal sificaties. „Het is een schande. Hij had dat nooit mogen doen". aldus een duidelijk boze Fitzwa ter. Hij zei gisteren niet met de pre sident over de onthullingen te hebben gesproken „maar ik ben er zeker van dat hij hier kwaad over is". Dat werd later door an dere functionarissen van het Wit te Huis bevestigd. Speakes gaf gisteren als reac tie er niet over te denken zijn ver ontschuldigingen aan Reagan aan te bieden. „Het is een eerlijk boek. En ik vind verder nog steeds dat ik me destijds kon ver oorloven namens de president te spreken. Het is allemaal een kwestie van weten hoe hij denkt en wat hij zal zeggen". een Australische arts te zijn die de Filipijnen geregeld bezoekt en vooral diensten van jonge kinderen verlangt. Hij zit op dit moment ge vangen en er is een proces tegen hem aangespannen. Het meisje werd gevonden toen ze het niet meer kon uithouden van de pijn. Ze weigerde te hertellen wie de da der was. Sommige straatkinderen hadden wel een idee, maar durfden uit zelfbehoud de politie niet in te schakelen". In de stad Laguna werken drie tot vierduizend kinderen in de prostitutie. Het merendeel van hen is volgens Ploumen van het man nelijk geslacht in de leeftijd van 4 tot 15 jaar. „Zij worden als mooie bruin getinte exotische jongeren aangeprezen in weekbladen, recla mespots en pornografische films. De Australische politie heeft een lijst gemaakt van bekende pedofie len en deze naar de Filipijnse auto riteiten gestuurd met de vraag hen te weigeren het land in te laten. Het is voor de kinderen onmogelijk ge worden om uit deze situatie te ont snappen. Het is te diep in hun le vens en dat van de gemeenschap geworteld". Labour dwingt spoeddebat af over sociale voorzieningen LONDEN (GPD) Het nieuwe be leid van de regering-Thatcher voor 's lands sociale voorzieningen is een bijzonder hete aardappel in de Britse politiek geworden. Labour ruikt zijn kans om de dominerende Conservatieven in het Lagerhuis eindelijk weer eens onder grote druk te zetten en heeft daarvoor al zijn oppositiekanonnen in stelling gebracht. Na een felle woordenwisseling tussen premier Thatcher en de lei der van de oppositie Neil Kinnock, slaagde Labour erin om bij de voor zitter van het Lagerhuis een spoed debat over de sociale voorzienin gen af te dwingen. En dat is de eer ste keer dat dit gebeurt in deze ka binetsperiode. Volgens Labour betekent de nieuwe wettelijke regeling voor het sociale zekerheidsstelsel, die deze week is ingegaan, een duidelijke te ruggang voor de meeste Britten, die op extra uitkeringen zijn aange wezen. Premier Thatcher deelde het roerige Lagerhuis mee dat dit inderdaad voor zo'n miljoen Brit ten het geval is, maar, zo voegde zy er meteen aan toe, vijf miljoen Brit ten zijn bij de nieuwe regeling be ter af. Dit laatste nu wil Labour aan de hand van vele voorbeelden aan vechten. Daarbij gebruik makend van het feit dat ook bij verschillen de Conservatieven diepe twijfels bestaan over het nieuwe stelsel, dat er volgens de regering op gericht is om mensen te bewegen gebruik te maken van de groeiende welvaart en meer voor zichzelf te zorgen. Het geld dat daardoor vrijkomt wil zij besteden aan degenen die het echt nodig hebben. Een fel dis cussiepunt is vooral de bepaling, die mensen met meer dan 20.000 gulden op de spaarbank berooft van hun extra woontoelage. La bour wil deze grens op minstens 35.000 gulden aan spaargeld op trekken. Maar de regering-That cher wil daar niet van weten. Leiders verzet Afghanistan verwerpen vredesakkoord ISLAMABAD (AFP/DPAJ UPI/Rtr) - De zeven leiders van de bond van het Afghaanse verzet hebben gisteren meegedeeld dat zij eenstemmig het vredesakkoord voor Afghanistan verwerpen, dat morgen in Genève zal worden on dertekend. Zij vragen Pakistan geen enkele stap te doen die „de overwinning" 4 van de mujaheddin kan doen ver keren in „een nederlaag". De lei ders van de opstandelingen be dankten Pakistan voor de gastvrij heid die het land geboden heeft aan miljoenen Afghanen, maar riepen de regering in Islamabad tegelij kertijd op „hen op een belangrijk moment niet in de steek te laten". Verzetsleider Gulbodin Hematy- ar kritiseerde in zijn toespraak punt voor punt het akkoord dat ge sloten is na indirecte besprekingen tussen Afghanistan en Pakistan in Genève. Hij zei dat de mujaheddin niet gebonden zijn aan het bestand, en dat het Afghaanse volk de wa pens niet zal neerleggen zo lang hun eisen van een onmiddellijke en onvoorwaardelijke terugtrek king van de Sovjet-troepen en de vestiging van een islamitische re gering in Kabul niet gewaarborgd zijn. Een woordvoerder van het Sov jet-ministerie van buitenlandse za ken zei gisteren in Moskou dat Pakistan ermee heeft ingestemd de steunpunten en trainingskampen van het Afghaanse verzet op Pakis- taans grondgebied te ontmantelen. De ontmanteling van de Afghaanse verzetsbases zal binnen dertig da gen plaatsvinden nadat in Genève het akkoord over Afghanistan is getekend. Verder zei de woord voerder dat ook Iran, dat niet direct bij de onderhandelingen in Genève is betrokken, via diplomatieke ka nalen was benaderd om de kampen van de mujaheddin op Iraans grondgebied op te ruimen. Af ghaanse functionarissen hebben in het verleden gezegd dat er in Pakis tan circa 200 verzetsbases zijn en ongeveer 20 in Iran. Radio Kabul deelde gisteren mee dat verzetsstrijders een generaal van het Afghaanse leger hebben gedood. Brigade-generaal Shah Aqa was vice-bevelhebber van de centrale militaire zone in zijn land. Tijdens zijn terugkeer uit de noor delijke regio naar de hoofdstad Ka- bul werd de generaal bij een aan slag door de mujaheddin nabij de plaats Pul-e-Matak in de provincie Parwan ernstig gewond. Hij over leed later in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. Chinese minister moet banden met Sovjetunie aanhalen SINGAPORE (GPD) - Met de be noeming van een Sovjetexpert tot minister van buitenlandse zaken, lijkt de Chinese regering het be lang te willen onderstrepen van een verbetering van de betrekkin gen met Moskou. De nieuwe minis ter Qian Qichen (60), die de meer westers georiënteerde Wu Xueqian opvolgt, is een carriere-diplomaat; hij spreekt vloeiend Russisch en Engels en is vanaf 1982 belast met de onderhandelingen over de nor malisatie van de betrekkingen met de Sovjetunie. Hij staat bekend als een sluw, intelligent en keiharde onderhandelaar. Geen minimuminleg. Opnamen kontant toegestaan. Vrij opneembaar tot f 5.000,- per kalendermaand. Rentepercentage per jaar. Geen minimuminleg. Opnamen kontant toegestaan. Vrij opneembaar tot f 2.500,- per kalendermaand. Wie voor iets kostbaars spaart, moet zich het nodige ontzeggen. Toch kan het gebeuren dat u opeens tegen een aantrekke lijke aanbieding aanloopt. De Spaarselect-rekeningen van de Nutsspaarbank bieden u dan alle financiële vrijheid die u nodig hebt om 't leven te ver aangenamen. Bovendien is er geen mini muminleg vereist en krijgt u toch een hoge rente. Bij de Spaarselect-rekening is dat 4,5 procent, terwijl u de vrijheid houdt om per kalender maand 5.000 gulden op te ne men. Let wel: zonder moeizame overboekingen, zonder boete. Alleen wanneeru meer wilt opnemen, wordt er over 't meer rekening krijgt u zelfs een rente van 5 procent en kunt u desge wenst, zonder restrikties, per kalendermaand 2.500 gulden opnemen. Over het meerdere wordt 1% retourrente ingehouden. Vernieuwde fiskale vrijstellingsregelingen genoten rente m.i.v. 01/01/1988. Per kind: f 500,-per jaar. Alleenstaande: f 1.000,- per jaar. Echtparen: f 2.000,- per jaar. Saldering genoten rente met betaalde hypo theekrente is met terugwerkende kracht tot 1 januari 1987 komen te vervallen. Mocht u nog twijfelen wel ke spaarvorm van de twee voor u het aantrekkelijkst is, vraag dan gerust - vrijblijvend - advies bij de Nutsspaarbank, of stuur de bon in. Waar u in ieder geval zeker van kunt zijn, is dat de Spaarselect-rekeningen net zo dere 1% retourrente ingehouden, aantrekkelijk zijn als de zaken Bij de Spaarselect-extra- waarvoor u spaart. De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. Stuur mij a.u.b. meer informatie over de Spaarselect-rekeningen. Rentepercentage per jaar. Naam: Adres: Postcode:. Telefoon:. .M/V .Plaats:. In een enveloppe zonder postzegel zenden aan: Nutsspaarbank I I Den Haag, Antwoordnummer 1980,2500 VD Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5