Advocaat mag niet bij politic-verhoor 'Piloten trainen op kaping is ondoenlijk' Lubbers voorlook: niet naar Israël ProVeste CDA en WD steunen minister Secretaresse Janmaat eist f 2 miljoen na verlies been Alphens onderzoek leidt tot inval bij stortplaats Officier in beroep na 'te lage straf CDA'er Duijn Uitkering te laat MANNENMODE WOENSDAG 13 APRIL 1988 I BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD/ANP) Minister Korthals Altes (justitie) blijft bij zijn weigering een advocaat bij het politieverhoor toe te laten. De bewindsman wenst ook geen experiment om de theorie in de praktijk te toetsen. De Tweede Kamer had in 1983 om een onderzoek gevraagd, dat inmiddels door prof. dr. Fijnaut is afgerond. CDA en WD, die de motie des tijds ondersteunden, leggen zich nu neer bij de opvatting van de minister. DEN HAAG (ANP) - Een stichting onder de naam 'Stichting schade vergoeding mevrouw W.B. Schuurman'eist een schadevergoe ding van twee miljoen gulden van de gemeenten Leerdam en Amster dam, de Anne Frank Stichting en de Staat der Nederlanden. Schuur man is de ex-secretaresse van oud- Kamerlid Janmaat die twee jaar ge leden bij de ongeregeldheden rond een vergadering van de Centrum partij in Kedichem zo ernstig ge wond raakte, dat een groot deel van haar rechterbeen moest worden geamputeerd. De zaak dient 11 mei voor de rechtbank in Dordrecht, al dus de stichting. Ruim honderd actievoerders wa ren op 29 maart 1986 naar Kedi- chemm getrokken om een verzoe ningsvergadering van de Centrum partij en de Centrum-democraten te verstoren. Het hotel Cosmopoli te brandde in korte tijd volledig uit. Schuurman liep de ernstige ver wondingen op toen zij zich met la- kens van de eerste verdieping van het in lichterlaaie staande hotel naar beneden liet zakken. Ook een andere aanwezige liep ernstige ver wondingen'op. De stichting schadevergoeding mevrouw W.B. Schuurman stelt nu onder meer dat de burgemeester van de gemeente Leerdam op de hoogte was van de vergadering en dat hij en de gemeentepolitie de moeilijkheden hadden moeten voorzien, omdat er al eerder bij ver gaderingen ongeregeldheden wa ren geweest. Toch waren slechts twee agenten paraat toen de moei lijkheden ontstonden, aldus de stichting. Volgens de stichting was ook de Binnenlandse Veiligheidsdienst (bvd) er van op de hoogte dat er voorbereidingen waren gepleegd om de vergadering gewelddadig te verstoren. De BVD zou hebben ge faald door die wetenschap niet door te spelen aan de politie in Leerdam, aldus de stichting. Mede daarom wordt ook de Staat der Ne derlanden aansprakelijk gesteld. Verder steunt de Staat der Ne derlanden via subsidies de Anne Frank Stichting, die in het blad Af druk "onverholen aanzet tot ge weld en terreur jegens Centrum democraten", zo meent de stich ting. De burgemeester van Amster dam draagt medeverantwoorde lijkheid voor de ongeregeldheden, aangezien een groot deel van de ac tievoerders afkomstig is uit de Staatsliedenbuurt in die stad. Vol gens de stichting is die buurt in fei te vogelvrij en heeft de Amster- dammmse burgemeester nagela ten daar orde op zaken te stellen. Ook zou Radio Stad, een mede door Amsterdam in stand gehou den omroep, een week voor de ver gadering in Kedichem hebben op geroepen deel te nemen aan het verstoren van de vergadering. Vol gens de stichting zou dit gepaard zijn gegaan met ontoelaatbare tot haat aanzettende uitlatingen. Schuurman heeft vele angsten en pijnen doorstaan en is voor haar verdere leven invalide. Zij is alleen staande en aangewezen op hulp van derden. De immateriële schade stelt zij wegens geleden en nog te lijden pijnen, smart, verdriet en on gemakken op twee miljoen gulden, aldus de stichting. Fijnaut adviseerde in zijn rapporta ge bij het verhoor door de politie van een verdachte een advocaat toe te laten. De onderzoeker wees daarbij op ervaringen in de Vere nigde Staten en Scandinavië, waar de raadsman de verdachte tijdens het eerste politieverhoor bijstaat. Maar minister Korthals Altes voelde al in 1983 niets voor die re geling, die wettelijk zou moeten worden vastgelegd. Tijdens mon deling overleg met de Kamer ver klaarde hij toen al "weinig animo voor de regeling te hebben kunnen opbrengen. Daarin is niets veran derd". De bewindsman achtte de Nieuwe pas ook getest in de Bondsrepubliek DEN HAAG (GPD) Het Nederlandse paspoort zal ook door het Westduitse Bundeskrimina- lamt worden getest op fraudebe stendigheid. Minister van den Broek en staatssecretaris Van der Linden (buitenlandse zaken) schrijven dat in een brief aan de Tweede Kamer. De test door de Westduitsers geschiedt op verzoek van paspoortfabrikant KEP. Het Bundeskriminalamt in Wies- baden zal komende maandag over de resultaten van haar onderzoek rapporteren. Die week worden ook de testresultaten verwacht van de Centrale Recherche en Informatie dienst (CRI) en de Koninklijke Ma rechaussee. Vallen de onderzoeks gegevens positief uit, dan kan de nieuwe pas vanaf 9 mei worden uit gegeven. Eerder lieten CRI en Koninklijke Marechaussee weten dat de pas in hun ogen niet voldoet. De fraude bestendigheid van het door Ken merk en Personificatie geleverde model werd onvoldoende bevon den. Minister van den Broek gaf KEP daarop een laatste kans om de voldoen aan het contract dat met buitenlandse zaken is gesloten. Volgende week woensdag is de uiterste datum voor de Kamer om haar goedkeuring te geven aan het nieuwe paspoort. De gemeenten hebben na het debat in de Kamer twee weken de tijd zich voor te be reiden op uitgifte vanaf 9 mei. Aan vankelijk zou het nieuwe paspoort op 1 januari 1988 worden inge voerd. Binnenland kort Tweede Kamer Aannemingsmaatschappij J.P. van Eesteren uit Rotterdam is dins dag door de Rijksgebouwendienst uitverkoren voor de bouw van het nieuwe onderkomen van de Twee de Kamer tussen Plein-, Hofstraat en Lange Poten in Den Haag. Het gehele project vergt een bedrag van 97 miljoen gulden (inclusief tuinaanleg). Ook elektrotechni sche installaties, liften, roltrappen en dergelijke zijn gisteren aanbe steed aan diverse bedrijven. Het nieuwe onderkomen moet in 1992 gereed zijn. Drinkwater Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RI VM) en het Keuringsinstituut voor Waterleidingartikelen (KIWA) gaan samenwerken in hun onder zoek naar de aanwezigheid van vi russen in het water. Beide institu ten hebben daartoe een contract getekend. Het nieuwe samenwer kingsverband zal de aanwezigheid van virussen in zuiver drinkwater na afvallozingen gaan bekijken. Ook zal onderzoek worden gedaan naar virussen in het oppervlakte water. Seedorf Het gebruik van harddrugs on der in het Westduitse Seedorf gele gerde dienstplichtigen is niet zo hoog dat er aanleiding is voor extra maatregelen. Voor een door een so ciaal raadsman verondersteld ge bruik onder 10 tot 15 procent heeft de bewindsman geen bewijzen kunnen vinden, zo zegt staatssecre taris Van Houwelingen in ant woord op schriftelijke vragen van de WD-kamerleden Dijkstal en Van Heemskerck Pillis-Duvekot. Videobanden Op verzoek van het Britse distri butiebedrijf Shiva viel de politie in samenwerking met Buma Stemra gisteren vijf videotheken in Den Haag binnen. Ook in Amsterdam zijn een aantal zaken bezocht. Het Britse bedrijf, gespeoialieerd in films uit India, Pakistan en Tur kije, deed enige tijd terug aangifte bij justitie, nadat de Britten geble ken was dat er in Amsterdam en Den Haag illegaal gekopieerde banden verkocht werden. conclusies van Fijnaut onvoldoen de onderbouwd. Volgens Korthals Altes zijn de rechten van de verdachte in Neder land voldoende zijn gewaarborgd. De rechter toetst immers of bewijs onrechtmatig is verkregen, aldus de minister. "Te pas en te onpas wordt hier een beroep op gedaan", aldus de bewindsman. [ecHij wees er verder onder meer op dat de duur van de voorlopige hechtenis is beperkt, met alle ge volgen vandien voor de werklast van de rechterlijke macht, en dat een bekentenis alleen niet voldoen de is voor het verkrijgen van wettig en overtuigend bewijs. Ook argumenten in de personele en budgettaire sfeer maken de door Fijnaut voorgestelde regeling volgens de minister moeilijk reali seerbaar. Hij kreeg op dat punt steun van CDA en VVD. De kamer fracties deelden de opvatting van de minister dat Fijnaut heeft ver zuimd de financiële consequenties op een rij te zetten en dat zijn analy se de conclusies niet rechtvaardigt. Kosto (PvdA) en Wolffensperger (D66) menen dat financiële overwe gingen geen rol mogen spelen bij een principiële zaak als deze. Korthals Altes adviseerde de ka merleden het 600 pagina's tellende boek van Fijnaut maar in de kast te zetten. "Bij mij stond het al in de kast", aldus de minister, die overi gens niet na liet Fijnaut te compli menteren om zijn heldere analyse van de situatie in het buitenland. DRIE GENERATIES ORANJE oijlen koningin Wilhelmina onthuld 'Agenda's zijn niet op elkaar af te stemmen' DEN HAAG/TEL AVIV (GPD) - Premier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gaan voorlopig niet naar Israël. Of ficieel wordt verklaard dat de agen da's van Van den Broek en zijn Is raëlische collega Peres niet op el kaar konden worden afgestemd, zodat het bezoek moet worden uit gesteld. De oorspronkelijk voorgestelde data voor het bezoek van Lubbers en Van den Broek aan Israël in de derde week van mei, kwam voor minister Peres niet goed uit. De Is raëlische regering stelde toen voor om van 29 tot 31 mei het bezoek te laten plaatsvinden. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst komt dat minister Van den Broek niet goed uit. "Gegeven de omstandigheden is van Nederlandse zijde voorgesteld in gezamenlijk overleg te zoeken naar een ander geschikt tijdstip dat zodanig zal worden gekozen, dat het bezoek optimaal kan bijdragen aan de wederzijds beoogde verster king van de bestaande betrekkin gen", aldus een officiële medede- de Rijksvoorlichting- ALKMAAR/DEN HAAG (GPD) - Het aanblijven van het CDA-Twee- de-Kamerlid L. Duyn blijft onze ker. De Alkmaarse hoofdofficier mr. A. Josephus Jitta beroep heeft aangetekend tegen het vonnis in de zaak-Duyn. De Alkmaarse politierechter ver oordeelde Duyn vorige week we gens rijden onder invloed (met een promillage van 1,71) tot een boete van f500 en zes maanden voor waardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. De rechter kwam onder 'meer tot zijn milde vonnis door de vele negatieve publiciteit waarmee Duyn is geconfronteerd en het blanco strafblad van het CDA-ka- merlid inzake verkeersmisdrijven. Mr. Josephus Jitta is van oordeel dat de straf niet in overeenstem ming is met het delict en ook-aan zienlijk afwijkt van de eis van offi cier van justitie P. Groenhuis, die volgens de vaste richtlijnen voor een dergelijk alcoholpromillage een boete van f 1000 en een onvoor waardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid van zes maanden had geëist. Nu beroep is aangetekend, zal het CDA-kamerlid over ongeveer een half jaar opnieuw terecht moe ten staan, dan voor de strafkamer van het gerechtshof in Amsterdam. Een en ander betekent, dat het al dan niet aanblijven van Duyn als kamerlid binnen het CDA onder werp van discussie blijft. Een woordvoerder van de frac tie: „Het blijft voor Duyn een nare, slepende zaak. Aanvankelijk was hij woordvoerder 'veehouderij-za ken' van de fractie. Toen kwam hij in het nieuws vanwege het gebruik van de verboden geboortekrik bij het afkalven van een koe. Daarna werd hij woordvoerder 'verkeers zaken'. Prompt werd hij onder in- KINDERPORNO - Een 33-jarige man uit Groningen heeft bekepd dat hij in zijn huis veertig pornofo to's heeft gemaakt van een vierja rig meisje. Het gaat om een doch tertje van een kennis van de man. Zij kwam regelmatig bij hem op bezoek. De man en het kind staan samen ontkleed in diverse poses op de foto's. Deze wilde hij in de handel brengen. Vooralsnog is niet gebleken dat de man ontuchtige handelingen met het meisje heeft ling v. dienst. Deze nogal cryptisch gestelde mededeling betekent dat het de Nederlandse regering goed uit komt dat het bezoek nu uitgesteld kan worden. Nog afgelopen vrijdag zei premier Lubbers dat het bezoek door zal gaan, tenzij de situatie in Israël verslechtert. Maar al langer is bekend dat Lubbers het bezoek wilde uitstel len, zonder echter de Israëlische re gering voor het hoofd te stoten. Nu vanuit Israël de mededeling is ge komen dat het moeilijk is data te vinden waarop beide ministers van buitenlandse zaken hun agenda's vrij hebben, is dat dankbaar aange grepen het bezoek voor onbepaal de tijd uit te stellen. Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken wilde gisteren nog niet officieel reageren op het besluit het bezoek van de Neder- vloed rijdend aangehouden en op de bon geslingerd wegens fout par- landse minister-president keren. Het lijkt erop, dat het nood lot hem achtervolgt sinds hij ka merlid is". Fractievoorzitter Bert de Vries echter de officiële heeft bij herhaling gesteld, dat het van de uitspraak van de rechter in de zaak-Duyn zou afhangen, of het kamerlid kan aanblijven. Het von- l de Alkmaarse politierech- de minister van buitenlandse zaken Israel uit te stellen. Politieke kringen in Jeruzalem bevestigden Rijksvoorlichtingsdienst in Den Haag dat de reden van het uitstel "een kwestie van dataproblemen" Volgens een goed geïnformeerde ter werd dermate licht geacht, dat bron op het ministerie van buiten landse zaken in Jeruzalem was vice-premier Simon Peres tijdens het laatste" bezoek van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz aan Israel uit- het CDA-fractiebestuur onlangs geen beletsel voor aanblijven zag. Na de uitspraak in hoger beroep zal de zaak opnieuw worden bekeken binnen het CDA. genodigd om op korte termijn i Washington te komen voor nie gesprekken over het vredesproces in het Midden-Oosten. Enkele dagen geleden viel het besluit dat Peres' bezoek aan de VS van 17 tot en met 19 mei zal plaats vinden. Peres hecht grote waarde aan dat bezoek, omdat hem zou zijn gebleken dat de joodse lobby in Amerika meer en meer de politieke standpunten van premier Shamir ondersteunt. Peres vindt dat hij daaraan tegengewicht moet geven. Van moord verdacht jongetje (12) vrij BARNEVELD (GPD) - Een van de twee verdachten van de moord op de dertienjarige Hakim el Harchi (13) uit Ede is gisteren in vrijheid gesteld. De verdachte is 12 jaar. Dat hij is vrijgelaten sluit overigens niet uit dat hij iets met de moord te maken zou hebben. Een tweede verdachte is 18 jaar. De politie wil over het aandeel en de identiteit van de vrijgelaten jon gen geen enkele mededeling doen. De verdachte is in vrijheid gesteld op grond van zijn jeugdige leeftijd. Hakim el Harchi werd maandag 28 maart gevonden in een recreatie- bos bij de Gelderse plaats Voort huizen. Hij v/erd sinds een maand vermist uit een opvoedingscen trum uit Ede waar hij was opgeno- ZUTPHEN (ANP) - Justitie heeft gisteren een inval gedaan in het kantoor van een bv die eigenaar is van een stortplaats in het dorp Ernst (gemeente Epe). Het bedrijf wordt verdacht van illegale stort van chemisch afval van 1985 tot he den. Er is een aantal documenten in beslag genomen. De politie heeft geen aanhoudingen verricht. Dit heeft mr. J.Ch. Buttinger, officier van justitie in Zutphen, dinsdag bekendgemaakt. Justitie is het bedrijf, waarvan men de naam niet wil bekendma ken, op het spoor gekomen door het onderzoek naar illegale stort van chemisch afval in Alpen aan den Rijn. Of de twee zaken direct met elkaar verband houden is nog niet duidelijk. In Ernst zou de afge lopen jaren gebruikt straalgrit zijn gedumpt. Dat kan bij voorbeeld zand of kiezel zijn waarmee metaal van roest of verf wordt ontdaan. Het speciaal team dat met de zaak is belast (leden van de ge meentepolitie Epe en het milieubij standsteam van het ministerie van VROM) onderzoekt ook het ver moeden dat voor het vervoer van het afval valse transportorders zijn opgemaakt. Inmiddels zijn op de stortplaats zelf bodemmonsters ge nomen. Hoeveel straalgrit is ge dumpt is nog niet bekend. De stort plaats ligt in ieder geval niet in de directe nabijheid van een woon wijk of waterwingebied, aldus mr. Buttinger. De stortplaats is wel, na de gifaf faire in Lekkerkerk in 1980. door de gemeente bij de provincie aan gemeld voor opname in de zoge noemde Ginjaar-inventarisatie. Dat is een lijst van alle stort- en vindplaatsen van afvalstoffen die worden onderzocht op bodem- en grondwaterverontreiniging. Ge zien de lokatie van de stortplaats in Ernst lag het in de bedoeling daar pas op lange termijn een onder zoek in te stellen. Daarin komt nu dus snel verandering in. Onlangs bleek uit een onderzoek bij 42 werven in het Rijnmond-ge- bied dat in de scheepsbouw jaar lijks ongeveer 25.000 ton afval, in clusief dat van chemische aard, vrijkomt. Straalgrit vormt een be langrijke hoeveelheid van het che mische afval. Volgens de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond wordt het grit na gebruik onder meer afgevoerd naar België en Frankrijk, vermoedelijk niet altijd legaal. Uit het onderzoek bleek ook dat lang niet altijd duidelijk is wie daarvoor verantwoordelijk is. Wer ven sluiten dikwijls contracten af met onderaannemers voor het zo genoemde zandstralen, waarmee scheepshuiden worden gereinigd. In die contracten wordt dan be paald dat de onderaannemer het af- val moet afvoeren. AMSTERDAM (ANP) - Als ge volg van een fout in de nieuwe computerprogrammatuur van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) in Amsterdam zijn zo'n 2.500 bewoners van bejaardenhui zen ruim een week verstoken ge bleven van hun maandelijkse uit kering. Normaal wordt het geld rond de dertigste uitbetaald zodat de bejaarden er enkele dagen later over kunnen beschikken. De uitke ringen voor alleenstaande bejaar den bedragen 253,70 gulden; ge huwden krijgen 435,70 gulden. Dit geld is bedoeld als 'zakgeld'. ADVERTENTIE Ik kwam eigenlijk voor een ronde hals, maar ik vind die v-hals veel mooier..." En die mijnheer zei ook dat die erg goed staat met een mooie stropdas. PROVESTE MAAKT DE KEUS GEMAKKELIJK Haarlemmerstraat 149, Leiden KLM-gezagvoerder leeft ieder uur mee met Kuwaytse collega's HULSHORST - Elk uur van de dag luistert Tjeerd Duursma, voorzitter van de Vereniging van Nederland se Verkeersvliegers, naar het nieuws op de radio. Tussendoor kijkt hij naar Teletekst om voort durend op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen van de kaping van het Kuwaytse vliegtuig op de luchthaven van Cyprus. "Het laat je niet los. Je voelt je verbonden met de gezagvoerder van het vlieg tuig. Je beseft te goed wat hij moet doormaken". door Jos Heijmans Duursma (51) is dertig jaar in dienst van de KLM. Hij is gezag voerder op een DC-10 en vliegt re gelmatig op het Caraibisch gebied. Hij vindt dat hij geluk heeft gehad, want hij heeft nog nooit een kaping meegemaakt. "Het lijkt me afschu welijk. Het is een onvoorstelbaar zware belasting voor een gezag voerder. Zeker als de kaping, zoals deze, zo lang duurt. Je leeft voort durend in angst. Angst voor het le ven van de passagiers, voor dat van de bemanning en voor je eigen le- Er bestaan geen regels voor de waarop een gezagvoerder zich moet gedragen als zijn toestel wordt gekaapt. Maar Duursma is ervan overtuigd dat geen enkele gezagvoerder risico's zal nemen. "Elke kaping wordt van meet af gertomen. Ook als er twijfels zijn, zoals onlangs bij de kaping van een KLM-toestel in Ro me. Achteraf blijkt de jeugdige ka per ongewapend te zijn. Maar je mag daar niet op gokken, je mag geen risico nemen. Je kent je ver antwoordelijkheid voor de passa giers, de bemanning en het vlieg tuig en je handelt daar ook naar". Elke gezagvoerder zal volgens Duursma proberen het vertrouwen te wekken van de kapers en een sfeer te kweken, waardoor onder handelingen mogelijk zijn. Daar naast probeert hij de passagiers ge rust te stellen. "Daar hoef je geen regels voor vast te stellen. Dat spreekt voor zich". Het is van be lang dat een gekaapt toestel zo snel mogelijk aan de grond komt. "In de lucht is de situatie veel gevaarlij ker. De gezagvoerder heeft dan zijn volle aandacht nodig voor de vlucht. Bovendien is de communi catie gebrekkiger. Aan de grond kan de gezagvoerder alle tijd beste den aan de kapers. Hij is minder kwetsbaar". Helder Naarmate een kaping langer duurt, is het bovendien onverant woord dat dezelfde gezagvoerder het vliegtuig bestuurt. "Zolang al les goed gaat, is het bedienen van een vliegtuig niet zo moeilijk", zegt Duursma. "Maar ik moet er niet aan denken dat er technische pro blemen ontstaan. Een gezagvoer der moet snel kunnen reageren, helder van geest zijn. Als hij al zo lang in een vliegtuig zit, is hij daar toe niet meer in staat. Het is voor een goede afloop belangrijk dat ge kaapte vliegtuigen zoveel mogelijk aan de grond blijven". Duursma heeft hij geen goed woord over voor autoriteiten die weigeren een gekaapt vliegtuig te laten landen, zoals de Syriërs, die het toestel geen toegang gaven tot de luchthaven van Bayrut. Dat soort landen zouden geboycot moeten worden. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Verkeersvliegers pleit daarvoor binnen de IFALPA, de overkoepe lende wereldorganisatie. "Al gerui me tijd praten we daar informeel over. In de volgende ledenvergade ring, volgende maand, zal dat onge twijfeld aan de orde komen". Hoewel kapingen na een betrek kelijke periode van rust de laatste tijd weer vaker voorkomen, zijn vliegers niet voorbereid op dit soort terroristische acties. Piloten trainen op kapingen is volgens Duursma niet mogelijk. "De kapin gen verschillen te veel van elkaar om een behoorlijke nabootsing te realiseren. Een kaping is sterk ge bonden aan de persoon van de ka- per(s), aan de politieke doelstellin gen, aan de bewapening". Hygiëne "Je zou de bemanning wel kun nen trainen op contacten tussen de kapers en de gezagvoerder en tus sen de kapers en de luchthaven. Maar als je dat grondig wil doen en een kaping zo realistisch mogelijk wil nabootsen, dan duurt zo'n trai ning gauw een week. Je moet reke ning houden met de angst van de gezagvoerder, de toenemende ver moeidheid van bemanning en ka pers, de voedselproblemen, de luchtverversing, de slechter wor dende hygiëne. Die situatie moetje creëren en dat kost een hoop tijd. Een realistische training zou een enorme belasting zyn en kan bo vendien ernstige geestelijke gevol gen hebben". Met de jongste kaping is volgens Duursma opnieuw aangetoond dat veel vliegvelden voor wat betreft de beveiliging zo lek zijn als een mandje. Zodra een kaping voorbij is, zijn de meeste autoriteiten ge ruime tijd weer attent. Maar als de belangstelling afneemt, verminde ren ook de veiligheidsvoorzienin gen. Duursma vindt dat ook passa giers actiever moeten zijn om ka pingen te voorkomen. "Als mensen iets verdachts zien, moeten ze dat onmiddellijk melden. Zoals je ook in een warenhuis de chef waar schuwt, als iemand iets probeert te stelen".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3