'Vertrouwen in visserij hersteld na onderzoek' 'Je moet nu eenmaal iets aannemen' Nederland talmt met vermelden geur- en smaakstoffen in voedsel Interview Kardinaal Simonis stelt intellectuelen gerust Rechercheur las 12.000 nutteloze Heijn-tips door DEN HAAG Het rapport dat na vijf maanden onderzoek over de zogenaamde visfraude-affaire door de kamercom missie Eversdijk op 4 juni 1987 werd gepubliceerd, heeft volgens de voorzitter van die commissie, het Tweede Ka merlid Huib Eversdijk (CDA), naar verschillende kanten schokeffecten gehad. "Toen tijdens de paspoortenaffaire werd gesuggereerd een dergelijk onderzoek op te zetten, kwam er volledige openheid van uit het ministerie van Buitenlandse Zaken. Ik weet dat het rapport ook doorwerkt naar andere minis teries. Maar het belangrijkste is het herstel van de geloof waardigheid van Nederland in Brussel dankzij dit rapport, waarin niets werd verbloemd. En daarvan kan het visserij bedrijfsleven weer voordeel hebben". Eversdijk: jnisschïen extra contigent voor Nederlandse vissers door Cees Keijzer Braks is in de tijd dat de commissie het onderzoek instelde als politiek 'aangeschoten wild' behandeld. Vooral de WD heeft bij monde van Piet Blauw gezegd dat, door het onderzoek, Braks zijn geloof waardigheid in 'Brussel' zou heb ben verloren. "Als daarvan al spra ke is geweest dan is dat vertrouwen in Braks in Brussel volledig her steld. Al een hele tijd werd ons land in Brussel niet meer serieus geno men omdat iedereen drommels goed wist wat er scheef zat met on ze visserij. Nu blijkt gelukkig dat we na het uitbrengen van het on derzoeksrapport weer aan waar digheid en geloofwaardigheid heb ben gewonnen". Eversdijk blikt terug en kijkt vooruit. Door het in Brussel her stelde vertrouwen moet het vol gens hem mogelijk worden, dat dit of volgend najaar de visserijstaten opnieuw om de tafel gaan zitten om de niet opgeviste quota te herver delen. "Dan zou er wel eens een ex tra contingent aan Nederlandse vissers kunnen worden toegewe- Toen de quotering werd inge steld was dat zuiver en alleen op grond van biologische gegevens. Bepaalde soorten vis zouden uit sterven als er werd doorgevist in de mate zoals de afgelopen jaren is ge beurd. "Helaas zijn die quoterin gen op biologische gronden politie ke quoteringen geworden. En dan volgt dat landen het hun toegewe zen quotum niet opvissen terwijl dat biologisch wel verantwoord is. Dan zal men wel weer eens zo ver standig worden tegen het eind van het jaar de overgebleven quota op ALKMAAR "Natuurlijk heeft de politie zichzelf met onjuiste aanna mes op het verkeerde been gezet. Maar ook de deskundigen hadden het uiteindelijk mis. Nee, ik verwijt mezelf of het team niets. We zijn een speelbal van de omstandighe den geweest. Het was een golfbe weging van hoop en teleurstelling. door Johan Bos Niemand had verwacht dat de ont voering van Gerrit Jan Heijn een eenmansactie was". De Alkmaarse rechercheur Ron Louwerse (28) heeft maandenlang leiding gegeven aan het recherche bijstandsteam, dat zich vanaf 10 september vorig jaar bezighield met de ontvoering van de Ahold- topman. De hoop deze onverkwik kelijke affaire snel tot een goed ein de te brengen, werd al na enkele weken gesmoord. En de twaalfdui zend tips die binnenkwamen na het televisieprogramma 'Opspo ring verzocht', bleken achteraf vol strekt nutteloos te zijn. Louwerse: "Toch ga je door. Het is vooral belangrijk de manschap pen op te monteren als het tegen nieuw te verdelen. En daarvan kunnen onze vissers straks profite- Volgens Eversdijk is het per 1 ja nuari van dit jaar ingevoerde con trolesysteem op de aanvoer van vis in de Nederlandse havens een goed werkend en sluitend systeem. Hier en daar zijn er volgens hem nog wel wat kinderziekten, maar die kun nen in korte tijd worden opgelost. Vooral in Vlissingen loopt de con trole nog niet goed. Volgens Evers dijk zijn de vissers over het alge meen wel tevreden met het sys teem. Naar zijn mening mag minis ter Braks in Brussel de gebrekkige controle in verschillende andere Europese landen wel eens aankaar ten. Toch verontrust het hem dat er opnieuw geruchten opduiken over aanvoer van illegaal gevangen vis. "Daarover zal ik minister Braks van Visserij de komende dagen moeten aanschieten om hem daar op te attenderen Misschien is het wel overbodig dat ik het doe, om dat het ministerie ongetwijfeld ook de verhalen die de ronde doen al wel heeft gehoord". "We hebben geconcludeerd dat er heel wat was scheef gegroeid. Daarom heeft het rapport zoveel schokeffecten gegeven. In de eer ste plaats naar het ministerie van Landbouw en Visserij toe. Maar ze ker ook naar de vissers. Die wisten natuurlijk al lang dat het steeds maar toenemen van de capaciteit van de vloot spaak moest lopen omdat de door Brussel aan ons land toegestane quota niet werden verhoogd. Zonder het onderzoek en het rapport was het probleem van de overcapaciteit alleen maar groter geworden". "Vissers zijn geen heiligen. Maar bandieten zijn het ook niet". Evers- zit". De Alkmaarder heeft persoon lijk alle twaalfduizend tips doorge lezen: "Dat gaf enorme spanning. Als je iets weglegt - omdat het niets lijkt - denk je: 'Zou dat 'm mis schien toch zijn?' Achteraf ben ik blij dat die ene gouden tip er niet tussen zat, want dat betekent dat ik er niet naast heb gezeten". Tips In het begin draaiden veel van de tachtig ingeschakelde recher cheurs dagen van twaalf tot zestien uur: "We begonnen met eigen on derzoek, dat bestond uit ondervra gingen en een grootscheeps buurt onderzoek. Geloof me, dat is een uren-vretende bezigheid. Voorts krijg je al snel te maken met crimi dijk- zegt niet bij voorbaat de vis sers de schuld te willen geven van alles wat er mis is gegaan. Dat blijkt ook wel uit het rapport van de kamercommissie. Daarover pra tend geeft Eversdijk onverwachts een pluim aan de Urker visserijwe reld. "Die Urkers hebben kans ge zien in te breken op de Amerikaan se markt. Dat noem ik nog eens een prestatie. Waar het anderen niet lukt, is het hen gelukt vis- en vis- produkten op de Amerikaanse markt af te zetten". Problemen Grote zorg door de dalende quo ta's die Nederland mag opvissen ging uit naar de visverwerkende in dustrie. Door een tekort aan aan voer zou deze florerende bedrijfs tak wel eens in grote problemen kunnen geraken. Eversdijk denkt dat het de Nederlandse vissers nu wel lukt het gehele jaar door te zor gen voor een gelijkmatige aanvoer van de nodige vissoorten. Boven dien pleit Eversdijk er voor buiten landse vis aan te kopen om de mo derne visverwerkende industrie optimaal op peil te houden. De aangekondigde sanering van de vissersvloot met een kwart is nele figuren die contact zoeken en tips doorspelen. Sommigen pro beerden anderen er in te luizen uit rancune, of ze gaven zomaar tips door, in de hoop dat ze daarmee uit eindelijk de beloning zouden op strijken". "Toen kregen we plotseling brie ven binnen van de, naar wij toen dachten, ontvoerders. Je begint dan met het natrekken van de en veloppe, het bekijken van de ty- peletters, etc. Maar al die sporen liepen dood. Er waren wel 100.000 van die enveloppes in omloop..." Louwerse beaamt dat frustraties langzaam vat kregen op het bij standsteam, want er waren zelfs geen vingerafdrukken waar aan de speurneuzen zich vast konden volgens Eversdijk noodzakelijk wil het Nederlandse visserijbedrijfsle ven overleven. "We moeten daarbij wel voorkomen dat alleen de klein tjes de dupe worden van deze sane ring. Hierdoor moet een evenwicht groeien tussen de produktiecapaci- teit van de vloot en de toegewezen quota". Eversdijk is blij dat het visserij bedrijfsleven zelf ook een steentje wil bijdragen aan deze sanering. Tot nu toe hebben zich nog slechts drie vissers bij het ministerie van Landbouw en Visserij gemeld voor sanering. Met minister Braks is Eversdijk het eens dat pas het ko mend najaar de vissers zich voor sanering zullen aanmelden. In september hoopt Eversdijk met een aantal collega-kamerleden een bezoek te brengen aan Marok ko. Een groep Urker vissers blijkt problemen te hebben met de auto riteiten om voor de Marokkaanse kust te vissen op tong. "Die tong is van uitstekende kwaliteit. Mis schien kan ik tijdens mijn komen de bezoek iets voor de Nederlandse vissers bereiken. Ik zal er zonder meer mijn best voor doen, want het zou jammer zijn als we daar niet meer mogen vissen". klampen: "Wat dan gebeurt, is dat je vrijwel alle verdachte personen gaat volgen. Op een gegeven mo ment werd in Amsterdam door der gelijke figuren een grote overslag georganiseerd in een vuilnisboot. Wij erheen, maar op die 'interes sante' stort lag alweer een ton huis vuil. Dus iedereen spitten en wroe ten, in de regen, zonder dat het ook maar iets opleverde. In die eerste periode moesten we dat soort din gen wel doen, wat je had niet éen strohalm". Zwijgplicht Vooral in die tijd was het belang rijk de sfeer goed te houden. Lou werse: "Ook in hun privéleven hebben de rechercheurs het soms DEN HAAG Wat zit er in onze voedingsmiddelen en is dat gevaar lijk? Vragen die steeds vaker wor den gesteld, onder meer in verband met allergieën die veel mensen blij ken te hebben. Fabrikanten wor den meer en meer verplicht op de verpakking aan te duiden wat de inhoud is. Binnenkort komen daar ook de zogeheten E-nummers (voor toegevoegde stoffen) bij. Verplicht op de verpakkingen is bijvoorbeeld al de uiterste ver koopdatum en de houdbaarheids- aanduiding. Maar over de inhoud is de informatie nog summier. Vaak wordt niet meer vermeld dan 'con serveermiddelen' of 'kleurstoffen' Of er staat juist: 'geen kleurstoffen' of 'zonder conserveermiddelen'. Dat klinkt dan goed, maar zegt niet alles. door Cees Cornelisse Beter zou zijn, zo vinden de ex perts, te vermelden welke stoffen. Dat gaat ook gebeuren voor de zo geheten hulpstoffen de zogenaam de 'additieven': smaak-, geur-, kleurstoffen en bindmiddelen (emulgatoren). De Europese Ge meenschap gaat de vermelding van de E-nummers voor hulpstoffen verplichten. Verscheidene Europe se landen, zoals Westduitsland, België en Italië, hanteren de ver melding van deze nummers al ge ruime tijd. De vraag is dus wanneer Nederland de koe bij de horens vat. Consumentenorganisaties en het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding willen graag dat het snel ge beurt. Maar het ministerie van WVC (volksgezondheid) wacht nog omdat het tegelijkertijd enkele an dere wijzigingen van de Warenwet wil doorvoeren. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om aanduiding van de voedingswaarde van een pro- dukt. Gevaarlijk De vermelding van toegestane kleur- en smaakstoffen volgens de E-nummering biedt de klant nog geen zekerheid over de veiligheid van zijn voedsel. Om de paar jaar duikt een anonieme lijst op met E- nummers, waarbij dan staat ver meld dat bepaalde hulpstoffen kankerverwekkend, giftig of in ie der geval gevaarlijk zijn. Dat gebeurde onlangs weer, tot grote ergernis van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding, dat de laatste weken zowat overstelpt met vragen van bezorgde consu menten, temeer daar bleek dat de lijsten werden verspreid door offi ciële instanties. Een woordvoerder van het voorlichtingsbureau heeft maar één advies: in de prullemand met die lijst. Hij noemt de lijsten pure paniekzaaierij: "Er staan per tinente onwaarheden in". De herkomst van de lijsten is on duidelijk, zo zegt de woordvoerder. moeilijk gehad. Je kunt je sociale leven in zo'n situatie wel vergeten. Bovendien had iedereen absolute zwijgplicht". Ook in Haarlem, waar het 'zenuwcentrum' was gevestigd, lagen de problemen op de loer. "We zaten met zestig mensen in drie kamertjes. Dat was ruimtelijk heel ingewikkeld. Je bouwde jezelf steeds meer in tussen de stapels pa pier". Na 'Opsporing verzocht' leek er weer wat schot in de zaak te ko men, maar dat bleek achteraf schijn te zijn. "Geen van de tips sloeg op de nu gearresteerde man". Louwerse erkent dat hij persoon lijk wel eens op twee gedachten heeft gehinkt: een eigen visie en een recherche-kijk: "Ik dacht al Als bron worden op de lijsten twee ziekenhuizen' in Parijs genoemd die onderzoek doen op het gebied van kanker. Maar deze ziekenhui zen bestrijden iets met de versprei ding ervan te maken te hebben. Wie wel verantwoordelijk is, is vol gens de woordvoerder niet bekend. Het voorlichtingsbureau voor de voeding tilt zwaar aan deze zaak omdat blijkt dat allerlei officiële in stanties de lijsten aan consumen ten doorgeven. „Bedrijven distri bueren ze onder hun werknemers en artsen geven ze uit aan pariën- ten. Van een dergelijke autoriteit mag je toch verwachten niet aan dit soort onzin mee te werken", aldus de woordvoerder. Om tegengas te bieden aan de ne gatieve sfeer waarin de hulpstoffen of additieven verkeren, komt het voedingsbureau binnenkort uit met een brochure 'Hoe veilig is ons voedsel'. Die zal genuanceerd beeld brengen, aldus het bureau en ingaan op (de gevaren van) voedsel, de invloeden van de radioactieve stoffen en de voor- of nadelen van een magnetronoven. Warenwet De stoffen die op de E-lijst voorko men, zijn door een groep Europese deskundigen als veilig aange merkt. Een producent mag ook niet zomaar wat toevoegen; aange toond moeten worden dat het pro- dukt er beter van wordt en dat er geen risico's zijn. Dan pas krijgt men toestemming ingevolge de Warenwet. De Keuringsdiensten van Waren houden er nauwlettend toezicht op. Maar in het algemeen leveren de hulpstoffen volgens het voedings bureau geen risico's voor de ge snel na de ontvoering dat Heijn dood was, want alle verzoeken om een teken van leven werden gene geerd. Maar zakelijk gezien moest je er van* uit gaan dat hij. nog leef de". Eind januari raakte de ontvoe ringszaak op een dood spoor. Lou werse ging, op verzoek van zijn korpschef, terug naar Alkmaar, maar de rechercheurs G. Dijkema uit Alkmaar en W. Swart uit Aker sloot zijn tot het einde toe geble ven. Uiteraard werd Louwerse re gelmatig in het overleg tussen de chefs betrokken. Hij zegt: "De zaak zat lange tijd vast, totdat zes weken geleden voor het eërst losgeld in roulatie kwam. Al snel werd een man opgespoord, die daar mee te zondheid op. Wel is het zo dat een aantal mensen een allergie voor een bepaalde stof bezit. Ze kunnen niet tegen het eten van chocolade, mosselen of het drinken van melk. Sommige kinderen kunnen opge wonden raken van bepaalde kleur stoffen. De vermelding van E-nummers kan mensen in dat opzicht behulp zaam zijn, hoewel er ook dan nog problemen kunnen rijzen. Want het is niet in alle gevallen zo dat een hulpstof moet worden vermeld. Als bijvoorbeeld een koekfabriek j voor zijn koekjes margarine ge bruikt, is dat voor die fabriek een I grondstof. Van die stof (voor de producent daarvan een gereed pro- dukt) hoeft niet te worden vermeld wat daar nu weer allemaal in zit... Daar komt bij dat de vermelding van E-nummers alleen gaat over de toevoegingen; niet over de ingredi ënten van het produkt zelf. Wie het naadje van de kous wil weten, kan een voedingsmiddel laten testen. Of informeren of het getest is. Dat kan alleen via artsen of diëtisten gebeuren; die kunnen dan bij TNO gegevens opvragen van het voor komen van bepaalde stoffen. TNO heeft veel voedingsmidde len getest en de resultaten staan in een databank. Dat is de Alba, de Al- lergiebank, een initiatief waarvoor de ministeries van WVC en Land bouw en Visserij subsidie verstrek ken aan TNO. Bij het Voorlich tingsbureau voor de Voeding kan iedereen lijsten opvragen van veel voorkomende stoffen in produk- ten. (Voorlichtingsbureau voor de Voeding tel. 070-503777; Allergie- bank TNO 03404-52244) maken kon hebben en die bij de be- I wuste telefooncel woonde. Het bleek dat hij veel geld in handen had, maar geen werk. Dat maakte hem extra verdacht. Ik werd na tuurlijk weer heel enthousiast, maar helaas kon ik niet bij de af wikkeling van de zaak aanwezig zijn". Verbaasd Louwerse was opgeluch't en boos toen de verdachte werd gearres teerd: "Ongelooflijk dat één man Gerrit Jan Heijn vermoordt en daarna defamilie maandenlang aan het lijntje houdt. Je bent ook verbaasd dat je zo lang op het ver keerde paard hebt gegokt. Zelfs de deskundigen hadden een verkeer de dader(s)-analyse ontworpen. Maar je moet iets aannemen, an ders heb je niets." Louwerse steekt de loftrompet over hét recherchewerk. Volgens hem heeft Nederland voldoende professionele mensen in huis, die dit soort misdaden aan kunnen. De kritiek van ex-commissaris Toore- naar, dat er grove fouten zijn ge maakt, wijst hij dan ook met klem van de hand. "Maar natuurlijk laat je in zeven maanden tijd wel eens ëen steekje vallen." Rooms-katholieke academici en andere rooms-katholieken op verantwoordelijke posten hebben vrijwel alle directe invloed in de tegenwoordige maatschappij verloren. Dat moet kardinaal Si monis vaststellen in een brief aan het 'Thijmgenootschap', de vere niging van rooms-katholieke in tellectuelen in Nederland. Onze beschaving is Icennelijk zó, dat men er alleen met de grootste moeite en dus nog maar spora disch in slaagt op een maat schappelijk relevante manier vorm te geven aan de christelijke overtuiging". Het 'Thijmgenootschap' bleek 'ernstig miskend' te zijn door uit latingen van de paus en de kardi naal zelf over de rol van intellec tuelen in de kerk. De paus zei be gin januari, toen de bisschoppen hun vijfjaarlijks bezoek aan Ro me brachten, dat de volledige eenheid tussen bisschoppen en gelovigen en tussen gelovigen onderling wordt belemmerd door onvoldoende medewerking van intellectuelen en theologen. Een dag later verweet Simonis de theologen en intellectuelen, te veel aan de kant te blijven staan. Het 'Thijmgenootschap' wees er in zijn reactie op, dat het tal van actuele onderwerpen bestu- deert, zoals de toekomst van de arbeid, de gezondheidszorg, de toekomst van de kerken en de identiteit van de rooms-katholie ke wetenschapsmensen. "Die in spanning wordt naar onze me ning op pijnlijke wijze over het hoofd gezien". Het genootschap nodigde de bisschoppen uit lid te worden en als spreker aan de bij eenkomsten deel te nemen, "zoals nog onlangs de bisschop pen Bar en Möller deden". Volgens Simonis betekent de opmerking van de paus geen ont kenning van het werk van bij voorbeeld het 'Thijmgenoot schap'. "Maar de paus heeft wel een gevoelige en belangrijke kwestie aangeraakt". De kardi naal hoopt, dat het bestuur erin zal slagen de activiteiten van het genootschap en andere organisa ties te versterken en te verbre den. Ook universiteiten en hoge scholen dienen medewerkers'en studenten te helpen om een ka tholieke levensovertuiging een meebepalende factor in hun werk te laten zijn. De bisschop pen op hun beurt zullen 'waar mogelijk' advies aan het genoot schap vragen. Verdeeldheid Verdeeldheid onder de bis schoppen is gevaarlijker voor de kerk dan de verschillende opvat tingen onder gelovigen. Daar door wordt de eenheid naar bui ten toe niet bedreigd. Eerder is die veelvormigheid voorwaarde voor eenheid. De Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving schrijft dat in een brief aan de bisschoppen naar aanleiding van toespraken tijdens hun vijfjaarlijks bezoek aan Rome begin dit jaar. Erkend wordt, dat de tegenstellingen binnen de kerk op tal van punten zijn verscherpt. "Dit tot verwar ring binnen de geloofsgemeen schap en tot schande voor het ge loof'. De bisschoppen moeten 'tot elke prijs' voorkomen, partij in deze polarisatie te worden. "Juist als gelovigen menen het enig juiste standpunt te huldi gen, moeten bisschoppen als 'herders en gidsen' op hun hoede zijn". De paus prees bij hun bezoek de bisschoppen om hun 'voor zichtige pogingen', tot een vruchtbare dialoog te komen met kritische groepen. Daarin kan de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving zich ge heel vinden. "Gelukkig zijn de bisschoppen afgestapt van hun "sectarische en scheurmakende' eis dat bijvoorbeeld de 'Acht Mei-beweging' eerst een geloofs belijdenis zou overleggen alvo rens het gesprek te kunnen aan gaan". "Dan zouden er eerder on overbrugbare verschillen dan ge meenschappelijke opvattingen en verantwoordelijkheden aan de orde komen". Hamlap "Als je wilt dat de hond zijn kluif laat vallen, moetje hem een hamlap voorhouden". De Neder lands-gereformeerde predikant drs. P. J. van Kampen gebruikte dat beeld om te illustreren dat het afwijzen door gelovigen van bepaalde zonden alleen maar zin heeft als uit hun eigen leven blijkt dat het béter kan. Van Kampen was een van de spre kers op een studiedag in Drieber gen van de Evangelische Allian tie over ethiek en moraal. Onder evangelische christe nen blijkt de bezinning op maat schappelijke problemen te groei en. Zij ontdekken, dat ze zich niet tot symptoombestrijding kunnen beperken. "Echt ideaal is de situatie nog niet", consta teerde voorzitter ds. F. H. Veen- huizen. "Veel vragen op het ge bied van ethiek en samenleving zijn in evangelische kring nog maar nauwelijks doordacht". De Nederlands-gereformeerde predikant W. G. Rietkerk zag in eenzijdige aandacht voor evan gelisatie' een versmalling van het bijbelse begrip 'verlossing'. "Christenen moeten wel degelijk een eigen geluid laten horen op het gebied van ethiek, maar al tijd met behoud van eigen vrij heid en verantwoordelijkheid van de mens". "Hoe kunnen wij moreel zijn zonder moralistisch te worden?. Het heeft geen zin mensen een bepaalde moraal voor te houden zonder hen te kennen en te begrijpen". Van Kampen die aan het be gin van dit bericht wordt geci teerd zei, dat christenen niet de indruk moeten wekken dat ongelovigen ethisch op lager peil leven. "Wij hebben slechts de op dracht, de grootheid en liefde van God te tonen". Hij verwees naar de geweldige maatschappe lijke betekenis van opwekkings bewegingen in de 17de en 19de eeuw, bijvoorbeeld met betrek king tot de afschaffing van de slavernij, bewegingen met eeri sterk accent op gebed en van een grote oecumenische kracht. "Zij gingen dwars door alle kerken heen". Domineesorkest. Op de tweedaagse jaarvergadering van de Bond van Nederlandse Predi kanten kwam het pas opgerichte domineesorkest 'Pastorale' voor het eerst voor het voetlicht. Dat gebeurde gisteren in de Utrecht se Dom, waar het orkestje de ver zamelde dominees vergastte op werken van Corelli, Telemann en Mozart. Er speelden ook anderen mee, maar wel allemaal pastorie bewoners. In het programmaboekje vroe gen de muzikanten hun collega's vooral 'met pastorale oren' (dus mild) te luisteren; ze hadden nog maar drie keer met elkaar gere peteerd. En het is al belangrijk "met elkaar in goede harmonie bezig te zijn". Voorlopig wil men het orkest 'hervormd' houden. "Dan heb ben we al verschillende stem men genoeg", zo werd deze., be perking verklaard. Nu zijn van de predikantenbond voorname lijk hervormde dominees lid. Maar als straks de gereformeerde predikantenvereniging er wel licht en bloc bij komt, kan een gereformeerde contrabas be zwaarlijk worden afgewezen. Dat is goed voor de gevarieerd heid van het repertoire en de har monie hoeft er niet onder te lij den. Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen te Meppel B. Metselaar Leeuwarden, te Wierden J. Plomp Barendrecht (buitenge wone wijkgemeente), te Zeist J. C. den Toom Ernst; bedankt voor Ede en voor Harderwijk W. Ar- keraats Giessendam. Gerefor meerde Kerken: aangenomen de benoeming tot industriepredi kant bij de interkerkelijke stich ting 'Evangelie en Industrie' in Gelderland (deelwerk) H. T. Wol- ters Nagele-Tollebeek, naar Doesburg (deelwerk) mevrouw C. Wolters-Berghout Nagele-Tol- lebeek, naar Emmeloord B. K. Breeman Onderdendam-Be- dum; bedankt voor Tiel me vrouw N. J. de Jong-Dorland Oostvoorne. Gereformeerde Ge meenten: bedankt voor Rotter- dam-IJsselmonde Chr. van der Poel Yerseke. Gereformeerde Ge meenten in Nederland: bedankt vpor Ederveen F. Mallan Alblas- serdam. Aan snoepgoed worden voor de kleur of smaak vaak stoffen toegevoegd. Kinderen zijn er soms allergisch voor. (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2