George Michael: zanger van twintigste-eeuwse ballades Mooie melancholie uit Frankrijk Schuinsmarcheerders en champagne Arabesken en bisons Bertolucci nationale held Haitink krijgt Zilveren Fonograaf WOENSDAG 13 APRIL 1988 KUNST Popzanger met 'verzwikte' onderbuik in Ahoy 'Wiener Blut' in Leidse Schouwburg •Wiener Bluf van Victor Léon en Leo Stein met muziek van Johann Strauss door de Hoofdstad Operette. Met: Antoni Wink, Ni co Schaap, Germaine Compier, Karin Beu gels, Jan Handerson, Anita Heins, Jan-Ate Stobbe en vele anderen. Regie: Dick Top. Muzikale leiding: Martin Maizer. Gezien op 12 april in de Leidse Schouwburg. Aldaar nog vanavond te zien. LEIDEN 'Wiener Blut, eigner Saft, voller Kraft, voller Glut' als dat eenmaal weerklinkt, moe ten eigenlijk volop de kurken van de champagneflessen knal len. Dat hoort immers bij de sprookjeswereld van de operet te, ^vaar adellijke schuinsmar cheerders slechts één zorg ken nen: hoe het ene rendez-vous met het andere stell-dich-ein te combineren. De Hoofdstad Operette is weer twee dagen in Leiden neergestre ken. Dat betekent een schouw burg vol trouwe fans, die dit jaar lijkse glitter en glamour feestje niet willen missen. Er zyn er bij die een paar maal naar dezelfde produktie gaan kijken,- soms zelfs wel een keer of zes. Deze steun van de vaste aanhang en beslist ook het bruisende en thousiasme van de enige profes sionele operettevereniging in Nederland hebben de minister van WVC vooralsnog van zijn snode bezuinigingsmaatregelen kunnen weerhouden. In de loop der jaren heeft de Hoofdstad Operette gelukkig voor een steeds strakkere re gie gekozen. Die lijn wordt voort gezet door de Nederlander Dick Top, die dit seizoen als regisseur bij het gezelschap debuteert. Ou bolligheden, waarvoor de operet te toch al zo gevoelig blijkt te zijn, worden terecht zo veel mo gelijk vermeden. Top heeft zelfs geprobeerd om op een speelse manier iets van de historische context (Het Weens Congres van 1814) in de voorstelling te ver werken. Inhoudelijk stellen operettes vrijwel altijd niets voor. 'Wiener Blut' is hierop allesbehalve een uitzondering. Het is goed be schouwd een flodderig, slechts hoogst omstandig na te vertellen gegeven, waarbij de regisseur best eens het rode potlood had kunnen hanteren. Hij heeft het kennelijk niet, of in niet voldoen de mate, gedaan. Daardoor zakt het tempo van de voorstelling nog wel eens weg. Er blijft echter toch genoeg over om van een geslaagde produktie te kunnen spreken. De voorstel ling verloopt gedisciplineerd, de cors en kostuums zijn weer een lust voor het oog. De drie vrou wen, naar wier gunsten graaf Zedlau dingt, zijn leuk gety peerd. Karin Beugels een verras send nieuw gezicht temidden van vertrouwde Hoofdstad Ope rette-sterren: Germaine Compier charmant als altijd, Anita Heins parmantig en kordaat. Laatstge noemde speelt Pepi. Die Pepi is mannequin, oftewel 'Probier- mamsell'. Eine 'Probiermamsell: da's nou typisch operette-Duits, Bono burgemeester PALM SPRINGS (AP) - De Ame rikaanse zanger Sonny Bono, die in de jaren zestig met zijn ex-vrouw Cher een bekend popduo vormde, is gisteren tot burgemeester geko zen van het stadje Palm Springs in Californie. Bono kreeg ruim 4.800 stemmen. Zijn naaste rivaal kwam niet ver der dan 2.500 stemmen. Palm Springs telt 38.000 inwoners. De 53-jarige Bono, die tegen woordig een restaurant exploiteert in Palm Springs, scoorde in de ja ren zestig een tophit met "I've got you babe" dat hij samen zijn toen malige vrouw Cher zong. Compagnie J.F. Duroure opent 'Spring Dance' Grotjohann en Heyster in Denise Stephan Expositie met werk van Berl Grotjohann en Hetty Heyster, t/m"17 april. Galerie Denise Stephan, Bakkersteeg 18-20, Leiden. Ge opend vr. t/m zo. van 13.30-17.30 uur. LEIDEN - Tot en met 17 april is bij galerie Denise Stephan een expositie te zien met schilderijen en aquarellen van Bert Grotjo hann en Hetty Heyster. Bert Grotjohann verkiest nummering van zijn composities boven het geven van titels, om te voorkomen dat bezoekers teveel beïnvloed worden bij de inter pretatie van het werk. Voor de schilderijen gebruikt hij romein- se cijfers. Kenmerkend voor de ze stukken zijn de dunne, inge kraste lijen, de reliëfwerking en de tweedeling van het vlak. In no. I bestaat het onderste deel uit een abstract patroon van brede, uitwaaierende banen in rode en paarse tinten. De- andere partij, uitgevoerd in blauw en groen, roept door kleurgebruik en vorm een beeld van de zee op. Bij dit doek lijkt het of hele partijen uit verborgen lagen tevoorschijn zijn gebracht. Naast de vaak fraaie kleurnu ances van de schilderijen vallen de nadrukkelijke, helder ge kleurde aquarellen op. De inten siteit van deze werken ontstaat door een heel bewerkelijke tech niek, waarbij verschillende kleurlagen over elkaar gezet zijn. Aquarel no. 7 laat een ingewik keld patroon van doorlopende arabesken zien die een decoratief effect hebben. Grotjohann ge bruikt ook in andere stukken dergelijke blad -of plant motie ven, zoals zonnebloem-achtige vormen in de vlakvullende com positie no. 5. De lichtheid en speelsheid van de beeldelemen ten doen hier, evenals bij no. 8, even denken aan Paul Klee. Naast dergelijke geslaagde stuk ken is no. 11 een voorbeeld van een aquarel waarin de neiging tot wildgroei van vormen de over hand krijgt. Doorgaans is Bert Grotjohann consequent in zijn benadering van kleur en vor mentaal, waardoor hij tot aardige resultaten komt. Hetty Heyster legt zich al vele jaren toe op het maken van klein schalige dierplastiek, waarbij zjj vooral het karakter van bepaalde diersoorten wil uitdrukken. In de uitgave 'Dieren ver-beeld' for muleert zij het als volgt: "Het dier ervaren in zijn eigen waar de—in zijn zo-zijn en niet an ders dan zichzelf'. Na zorgvuldig observeren wordt het uiteindelijke beeld de weergave van een momentopna me; het vertederende, onhandige van een jonge nijlpaard of jonge pantserneushoorn in brons vast gelegd. De zware bouw van som mige dieren als bison of oer-os, geven de kleine pastieken iets monumentaals. De nadruk op dit aspect gaat soms ten koste van de vrijheid, waardoor een stati sche indruk ontstaat. De twee beelden van drachtige geiten be zitten meer spanning doordat de gesloten vorm doorbroken wordt door een van de poten. 'Dieren ver-beeld', waarin een overzicht wordt gegeven van twaalf jaar, besluit met kleine ob jecten, die vrijer opgevat zijn. Een combinatie van de robuuste vorm met een minder statische houding zou de beeldjes extra 'gewicht' kunnen geven. NANCY STOOP AMSTERDAM (ANP) - Bernard Haitink, die deze week afscheid neemt als chef-dirigent van het Concertgebouworkest, is gisteren onderscheiden met de Zilveren Fo nograaf, de hoogste onderschei ding van de platenwereld in ons land. Algemeen-secretaris Leo Boudewijns van de overkoepelen de vereniging van grammofoonpla tenmaatschappijen in Nederland (NVPI) overhandigde de dirigent de onderscheiding. Haitink kreeg haar voor zijn gro te bijdrage aan de fonografische in dustrie en het volwassen worden van de grammofoonplaat. Boude wijns vertelde dat in de afgelopen dertig jaar er 325 verschillende pla ten zijn verschenen van concerten onder leiding van Haitink. "Nie mand in de wereld kan zich daar mee meten. Zowel kalitatief als kwantitatief scoort Haitink hoog", aldus Boudewijns. De onderscheiding wordt vol gens Boudewijns slechts zelden toegekend. Tot nu toe hebben slechts vijf Nederlanders haar ge kregen en Haitink is de eerste kun stenaar. Haitink zei in een dank woord dat hoewel de grammofoon plaat de magie mist van de concert zaal het medium hem steeds meer is gaan fascineren en hij het niet meer zou kunnen missen. "Ik ben Spring Dance Festival Utrecht. Voorstelling Compangie Jean Frangois Duroure (F) met La Anqê. Choreografie Jean Frangois Duroure. Muziekcollage Christophe Sechet. Gezien op 12 april in de Blauwe Zaal in Utrecht, alwaar nog vanavond. Tournee tot en met 23 april. OppePPer voor 'kwijnende' Italiaanse film Thailand knipt in 'The Last Emperor' BANGKOK (AP) - In Thailand draait de met negen Oscars onder scheiden film The Last Emperor sinds enige tijd in gecensureerde vorm. De Thaise regering heeft de ingreep bevolen omdat men de Chinese autoriteiten niet wil schof feren, zo heet het. Een week nadat de film op 16 fe bruari in première besloot de Na tionale Raad van Censuur in vijf bioscopen coupures aan te bren gen, aldus een Thaise distributeur. De overheid ontkent echter de film gecensureerd te hebben. Volgens de distributeur zijn on der andere de scènes uit de film ge haald waarin ex-keizer Pu Yi nogal hard wordt ondervraagd door fiinc- tionarissen van het nieuwe be wind. Ook de scène waarin de oud- gevangenisdirecteur die Pu Yi be geleidde in het heropvoedings kamp, wordt meegeleid en ge hoond in een mars tijdens de Cul turele Revolutie is er uit gesneden. ROTTERDAM - 'George Mi chael in Ahoy' bleek gister avond een sfeervol spektakel. Of hetzelfde fenomeen op 15 ju li de Kuip net zo gemakkelijk kan bespelen is nog maar de vraag. Het uitvergroten van zijn geraffineerde show tot sta dionformaat zou best wel eens een flinke verslapping tot ge volg kunnen hebben. door Louis du Moulin Het effect kwam in een bij voor baat al hysterisch sportpaleis voor al van een imposante lichtshow en van de schokkende heupbewegin gen van de zo vrouwvriendelijke Britse zanger. Niet de meest ge schikte hulpmiddelen om een ko los als de Feyenoordburcht klein te krijgen. Daarvoor is muziek toch het beste wapen, bij voorkeur ste vige, rauwe rock a la Stones, Springsteen, U2, en daarvan heeft George Michael niet veel in huis. Zijn grootste kracht ligt in de ge zwollen ballad, in welk genre hij twee klassiekers heeft gecomponeerd ('Careless Whisper' en 'A Different Corner') en nog een hele rits andere sterke nummers, waaronder 'Last Christmas' en 'Father Figure'. Zijn snellere repertoire is aanmerkelijk minder origineel, om nog maar te zwijgen van invloeden als Motown en Prince. Dat ook die middelmatige kost van hem wordt geslikt heeft voor een belangrijk deel te maken met de persoon. Het voormalige lelijke eendje (dik, gebrild, puisterig) geldt al enige jaren als een groot sekssymbool. Dat imago, reeds tij dens de Whaml-jaren gevormd, werd keer op keer versterkt mid dels pikante videoclips. En, zo werd gisteravond duidelijk, op het podium nog eens bevestigd. Geor ge Michael speelde bijna twee uur lang in op de via de beeldbuis ge kweekte verwachtingspatronen. Als de hapklare brok, die heel Ahoy' (niet alleen jonge meisjes) wel wilde verorberen. Zijn stem was beter dan vooraf werd aangenomen. Op zijn 'spel vreugde' viel niets af te dingen. De innemende zanger was ook telkens zichtbaar verrast door het Olé-lied, dat regelmatig spontaan werd inge zet. George Michael begon met het, ooit controversiële ,'I Want Your Sex' en eindigde daar een kleine twee uur later eveneens mee, zij het veel uitbundiger. Daar tussenin greep hij ook enkele keren terug op zijn Whaml-repertoire (onder meer 'I'm Your Man') en 'leende' hij van favorieten als Stevie Wonder ('Love's In Need Of Love Today'), Wild Cherry ('Play That Funky Mu sic') en LaBelle ('Voulez-Vous Cou- cher Avec Moi?'). Bij de uitvoering van het laatstgenoemde nummer (annex eerste toegift) moet George Michael welhaast zijn onderbuik hebben 'verzwikt', zo ging hij te keer tegenover z'n als lustobject dienende achtergrondzangeres. Hoezo rugpijn? Haitink met de Zilveren Fono graaf. (foto ANP) UTRECHT De samenwerking tussen choreografen/dansers Mathilde Monnier en Jean Fran cois Duroure heeft slechts drie produkties bestaan: na Pudique Acide uit 1984 besloot het twee tal onder de naam De Hexe voor stellingen uit te brengen. 'Exta- sis' uit 1985 en 'Mort de Rire' uit 1986 hadden groot succes. Toch besloot Duroure vorig jaar De Hexe te verlaten en zijn eigen Compagnie op te richten. Zowel hij als Monnier zijn op het Utrechtse Spring Dance Fes tival te zien en gisteravond beet Duroure met 'La Anqa' het spits af. Uitgangspunt van het jubile rende festival (10 jaar) is dit jaar de vraag, in hoeverre de dans (nog) een autonome discipline is. Is de huidige choreograaf niet te- Fragment uit 'La Anqa'. gelijkertijd schrijver, theaterma ker, beeldend kunstenaar, musi cus etcetera? Of is de dans alleen de dans? Duroure maakt in elk geval ge bruik van veel theatrale en mimi sche middelen. Als inspratie- (foto pr) bron koos hij Jean Genet's 'De koorddansers' en als locatie, u raadt het al, het circus. Twee mannen en een vrouw bereiden zich voor op hun komende act. De koorddanseres concentreert zich op bijna autistische wijze. George Michael - 'hapklare brok' in Ahoy. Tegelijk biografie verschenen blij dat het fenomeen bestaat", al dus Haitink. Hij zei in zijn schik te zijn met de Zilveren Fonograaf, vooral omdat zo weinig mensen hem hebben. De Zilveren Fonograaf is een re plica van een van de fonografen, de Opera Phonograph van Edison, uitvinder en grondlegger van de geluidsregistratie. Voorafgaand aan de bekroning in het Amsterdamse Concertge bouw presenteerde uitgeverij Sijt- hoff daar de biografie van de diri gent Bernard Haitink, geschreven door de Britse schrijver Simon Mundy en eerder verschenen in de Engelse taal. Het boek brengt het leven van de dirigent in beeld van zijn vroegste kinderjaren tot de huidige tijd, waarin Haitink triomfen viert als een van de grote dirigenten van de wereld. In het 243 pagina's tellende werk zijn ook tal van foto's, diverse recensies en interviews opgeno men, alsook een complete disco grafie. Het eerste exemplaar werd door concertmeester Jaap van Zweden van het Concertgebouworkest aan Haitink overhandigd. De dirigent zei niet goed te weten wat hij er mee aan moest. "Meestal wordt een biografie uitgegeven van iemand die al overleden is. Maar mijn leven is nog niet voltooid", aldus Hai tink. Anita Heins als 'Pepi' en Jan- Ate Stobbe als 'Josef in Wiener' Blut. (foto Frits Gerritsen) waar vele Nederlanders kenne lijk gek op zijn. WIJNAND ZEILSTRA De ene man (Duroure zelf) lijkt op de elegante en dansante Pier rot, de andere man is de slungel achtige, tragische (en dus lach wekkende) clown. Deze clown onderneemt allerlei vergeefse pogingen tot contact maar alleen het publiek reageert op zijn grol len. En dat heeft effect. De over bekende" clichés van de 'domme August krijgen bij Duroure een extra schrijnende lading in con trast met de sereniteit en de een zaamheid van de danseres. Rond het circus hangt daardoor een opgewekte 'loosers'-sfeer, ook al in de hand gewerkt door de prachtig melancholische mu ziekcollage van Christophe Sechet. De combinatie tussen abstracte dans en banale grap pen is haarscherp uitgewerkt. Toch breekt de onderlinge contactloosheid tussen de dan sers de choreografie wel eens op en zakt de spanning weg. Op dit soort momenten lijkt de maker zijn ejgen statement teveel te wil len uitleggen met teveel verschil lende theatrale middelen. Maar de eenzaamheid komt zó ook wel over. Gelukkig staan er meer dan genoeg unieke beelden tegen over. Duroure heeft een zeer uit gesproken, persoonlijke stijl. Een unieke stijl. INGRID VAN FRANKENHUYZEN Chagall-collectie naar Joods Historisch Museum AMSTERDAM (ANP) - Het Joods Historisch Museum heeft sinds maandag een collectie van vijftig etsen en litho's van Marc Chagall in huis. Het museum heeft de verza meling in langdurige bruikleen ge kregen van de Congregatie van Missionarissen van de Heilige Fa milie in Vught. Dit heeft museum directeur Judith Belinfante giste ren meegedeeld. De vijftig etsen en litho's hebben als onderwerp 'Chagall en de bij bel'. Rond Kerstmis zal de verza meling in het Joods Historisch Mu seum worden tentoongesteld on der hetzelfde motto. Het opbouwen van de collectie was een hobby van pater Revers, die daarmee bijna dertig jaar bezig is geweest in samenspraak met zijn medebroeders van de congregatie. Toen hij in de jaren zestig begon met het verzamelen van werken van Chagall waren deze nog te be talen. 1(1) Gimme hope Jo'anna- Eddey Grant 2(4) Stop loving you-Toto 3 (2) Tell it to my heart- Taylor Dayne 4 7) Play it cool-Freiheit 5(6) Winter in America-Re ne Froger 6(3) Get outta my dreams get into my car-Billy Ocean '7 (12) Beds are burning- Midnight Oil 8(5) Reckless-Afrika Bam- baataa UB 40 9(9) Somewhere down the crazy river-Robbie Ro bertson 10 (11) She's like the wind-Pa trick Swayze 11 (21) Don't turn around-As- wad 12 (18) I need you-B VSMp 13 (13) Beat dis-Bomb the Bass 14 8) The time of my life-B Medley J Warnes 15 (15) The sun ain't gonna shine anymore-Grant Forsyth 16 (20) Hey mambo-B Ma- nilow Kid Creole 17 Ye ke ye ke-Mory Kan te 19 (30)- Everywhere-Fleet- wood Mac 20 (22) Addicted to love-Tina Turner 22 (14) Rise to the occasion- Climie Fisher 23 (16) I should be so lucky- Kylie Minogue 25 (24) Shake your love-Deb bie Gibson 26 (28) Say it again-Jermaine Stewart 28 (36) Shotgun-Selena 29 (19) Englishmen in New York-Sting 30 (37) Heart of gold-Johnny Hates Jazz 31 Song for Nadim-Yann Anderson 32 (35) Maladie d'amour-Ro- bert Strating 33 Stay on these roads-A Ha 34 Love is stronger than pride-Sade 35 Doctorin' the house- Coldcut 36 (33) Amsterdamned-Lois Lane 37 Tower of strenght-the 38 (25) Come into my life-Joy ce Sims 39 (29) Senza una donna-Zuc- chero Fornaciari 40 (23) Together forever-Rick Astley Bertolucci tijdens de opname van ROME (AP) - Bernardo Bertolucci, ooit nog vervolgd in eigen land we gens zijn geruchtmakende Last Tango in Paris, is dinsdag uitgeroe pen tot een soort nationale held in Italië. Zelfs president Francesco Cossi- ga stuurde de regisseur, die met zijn film maar liefst negen Oscars won een gelukstelegram. Ber tolucci zelf zei in een vraaggesprek met de Italiaanse televisie vanuit Hollywood dat de Oscars een op pepper betekenen voor de kwij nende Italiaanse filmindustrie. The Last Emperor is weliswaar een internationale produktie maar vijf van de negen Oscars gingen naar Italianen. Cossiga schreef in zijn gelukstelegram dat het succes van "The Last Emperor de grote e Last Emperor'. (foto AP) verdienste onderstreept van de Ita liaanse cinema ep haar auteurs". De 48-jarige Bertolucci kreeg in 1972 grote problemen met de Itali aanse justitie vanwege de "obscene scenes" in Last Tango in Paris. De regiseur werd aangeklaagd, even als hoofdrolspelers Marlon Brando en Maria Schneider, wegens obsce niteit. De verdachten werden weliswaar vrijgesproken maar de film zelf werd pas vorig jaar in Ita lië vrijgegeven. Destijds besloot de rechter gedu rende het proces dat alle kopieen van de film moesten worden ver nietigd. Pas nadat Bertolucci per soonlijk om een genade-oordeel had gevraagd bij de toenmalige president Giovanni Leone verdwe nen de kopieen in de Nationale Ci- nematheek. Chagall op 96-jarige -leeftijd, ter wijl hij bekken trekt tegen zijn kleinkinderen. (foto anp»

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25