Bewoners: procedure rond inbreidingsnota stopzetten Coninckshofje binnenkort opgeknapt Districtscommissie pleit voor meer bedden demente bejaarden actiel in viije tijd 'Gemeente loopt veel te hard van stapel' Boete geeïst tegen twee politiemannen na ongevraagde hulp Meisje (15) aangerand Restauratie kost 1,2 miljoen gulden WOENSDAG 13 APRIL 1988 STAD LEIDEN LEIDEN - Het aantal bedden voor demente patiënten in de Leidse re gio moet drastisch worden ver hoogd. Ook moeten de mogelijkhe den voor dagbehandeling worden vergroot van zowel somatische pa tiënten (mensen met een lichame lijke handicap) als voor dementen. Voor wat betreft de somatische huizen moet er een uitbreiding ko men van het aantal bedden dat ten koste moet gaan van bedden in al gemene en academische zieken huizen. En er moet een betere ver deling komen van verpleegtehui zen binnen de Leidse regio. Dit zijn de aanbevelingen die de werkgroep verpleegtehuizen doet van de districtcommissie Zuid- Holland-Noord doet in een rapport over knelpunten in de verpleeghui zen in de Leidse regio. In deze werkgroep zitten onder anderen wethouder Kuijers van volksge zondheid en directeur Van Beuse- kom van verpleegtehuis Leythen- rode. De commissie constateert een groot capaciteitstekort is bij verpleegtehuizen in de omgeving. Er wordt gesproken van 'opstop pingen' en 'filevorming' bij de op name van patiënten die lichamelij ke handicaps hebben en van de menten. Het capaciteitstekort dat veroor zaakt wordt door de vergrijzing, heeft volgens de commissie een ne gatieve invloed op de verpleegte huizen. Er zijn geen mogelijkheden voor snelle opname van zowel so matische als demente patiënten die in een crisissituatie verkeren. Er zijn lange wachttijden. Zo staan er op dit ogenblik 150 mensen op de wachtlijst van wie opname eigen lijk dringend gewenst is. Binnen de verpleegtehuizen is er sprake van een toenemende taakverzwa ring en zwaarder wordende werk last. De commissie is bepaald onge lukkig met de strikte scheiding tussen verpleegtehuizen voor so matische patiënten (mensen met een lichamelijke handicap) en psy- cho-geriatische patiënten (demen ten). Daarom moetvolgens het rap port gestreefd worden naar een ge combineerde status van de ver pleegtehuizen. In Leiden zijn er geen opvangmogelijkheden voor dementen, maar zijn er wel twee te huizen voor somatische patiënten. In de bollenstreek is de situatie juist omgekeerd. Onnodig worden door de strikte scheiding mensen 'afgekeurd' en vervolgens doorge stuurd naar een andere instelling. Het rapport constateert een ge brekkige afstemming tussen de verpleegtehuizen onderling. Er ontbreekt een duidelijke afbake ning en een gestructureerde sa menwerking tussen de verpleegte huizen waardoor er sprake is van communicatiestoornissen. Het ge volg hiervan is dat er irritatie en spanning ontstaat tussen de tehui- Burgerlijke Stand Geboren: Maria Elisabeth Sharissa dv. J.M. Mink en B, Neuteboom, Sebastiaan Ronald zv. H.F.A. Kok en P.S. Pijnacker, Jeremy Ni- gel zv. R. Timmer en D. Greefkes, Maureen Esther dv. P.J. Smit en C.W.L.M. Suften, Ali Haydar zv. M. Akbinar en Akbinar, Menno Pieter Johan zv. R.J. Ploeg en G.J.H. Stoop. Gijs zv. A. de Mooij en W.J. Brussee, Elsbet Aurora dv. P.J.M. Remijn en S. Nelissen, Tim zv. M.L. de Jong, Anwar zv. N. Boudchichi en M. Azaoui. Bart zv. J. Portegijs en M.G.F. Hof- mans. Stefan Petrus ALbertus zv. A.A.W. Mo lenkamp en C.B.M. Snijders. Thi Kim Chi dv. C. Nguyen en T.C. Tran. Geertje Willemina Hasiena dv. J. van der Plas en H.M. Bergman. Sander zv. J. Verra en J.C. Raaphorst. Timo thy William zv. H.J.A. van der Lans en W.M. Langelaan, Jeroen zv. R. Overdijk en C.H.M. Kampinga, Leona dv. F. de Geus en M.Y. van Loo, Raymond zv. R. Kuisen en M. Keere- weer, Henriètte Cornelia dv. J. Trippenzee en M.E. Jonk. Gehuwd: C.P. Pape en J.M. Engel. J.P. De- pondt en S.R. Simson, J.F. Eradus en J. den Houdijker, G. Kling en M.P. Boin, G. de Snoo en V. van der Vet. H. Hoogeveen en J.A.C. Kuperus. G. Bleijenberg en W.T. Heijmans. Vluchtelingen De Stichting Vluchtelingenwerk Lei- den/Oegstgeest zoekt mensen die vluchtelingen die in Leiden en omge ving zijn gehuisvest willen helpen om vertrouwd te raken met de Nederland se samenleving. Van de vrijwilligers wordt verwacht dat ze over enige ta lenkennis beschikken (ten minste En gels) en inzicht hebben in sociaal cul tureel en opbouwwerk. Belangstellen den kunnen zich wensen tot het bu reau van de stichting, tel 133088. Het bureau is elke dag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Vrijwilligers Het dienstencentrum Leiden Zuid- West zoekt vrijwilligers die bejaarden willen begeleiden en helpen met bij voorbeeld boodschappen doen. Be langstellenden kunnen contact opne men met het dienstencentrum, tel. 768711. Klaverjassen De Wijkvereniging Aklief houdt don derdag 14 april een klaverjas- en sjoelavond in de grote zaal van het verenigingsgebouw aan de Berlage- straat. De aanvang is 20.00 uur. Het inleggeld bedraagt 2,50 gulden. Matilo Drumband Matilo houdt vrijdag 15 april een bingo-avond in zijn clubhuis aandeZaanstraat126.0eaanvanais 20.00 uur. a LEIDEN - De Stuurgroep Bewo ners en Bouwlocaties wil dat de ge meente de procedure'rond de nota 'Bouwen in bestaande wijken' voorlopig stopzet. Het tempo waar in de gemeente de zaak probeert te klaren is zo hoog dat bewoners on voldoende gelegenheid hebben om serieus hun mening te geven. Beter is het dat de gemeente de nota nu opzij legt en eerst met belangheb benden gaat praten, zo menen Rei- nier Schuring, Herman Bavelaar en Frans de Jong, leden van de stuurgroep. De Stuurgroep Bewoners en Bouwlocaties werkt inmiddels aan een notitie waarin onder meer een verbeterde procedure zal worden voorgesteld. Over de details van die procedure willen Schuring, Ba- velaar en De Jong zich nog niet uit laten. "Maar in grote lijnen komt het erop neer dat de gemeente nu eerst met vertegenwoordigers van bewonersgroepen om de tafel moet gaan zitten en gezamenlijk een aan tal richtlijnen moet opstellen waar aan de bouwplekken in bestaande wijken dienen te voldoen", zegt Schuring. "Pas als die richtlijnen er zijn, zou er over de verschillende bouw locaties zelf moeten worden ge sproken. Op die manier komen er veel betere en meer doordachte plannen op tafel. Plannen die dan ook beter kunnen worden verde digd". Ongenoegen De stuurgroep is ontstaan uit on genoegen met de manier waarop de gemeente bewoners voorlichtte over de nota 'Bouwen in bestaande wijken'. Schuring: "Tijdens de in formatie-avonden was van een goe de voorlichting over het gemeente lijk beleid geen sprake. Er werd meteen op de afzonderlijke bouw locaties ingesprongen. En wat ga je dan krijgen... Iedere bewoners pleit voor zijn eigen wijkje en maakt zich geen zorgen als de 'rom mel' in een ander wijkje terecht komt". "De kans bestaat daardoor dat de plaatsen waar enorme weerstand is worden geschrapt en de plekken in, laten we zeggen, wat minder weerbare buurten worden gehand haafd. Terwijl die laatste plaatsen misschien nog veel slechter zijn". "Het lijkt ons nu juist veel beter als de zaak eerst eens op 'stadsni- veau' wordt bekeken. Ik bedoel: wat wil de gemeente bereiken met het bebouwen van die plekken, wat zijn de voor- en nadelen en hoe weeg je die af. We hebben het idee dat er nu alleen wordt gekeken naar het belang van de woningzoe kenden en niet naar andere belan gen. Om maar een voorbeeld te noemen: het dichtbouwen van een stukje groen kan betekenen dat het laatste speelveldje in een wijk ver dwijnt. Waar moet de jeugd dan naar toe? Daardoor kan vandalis me ontstaan, terwijl de politie nu juist zo haar best doet om het van dalisme in de gemeente te bestrij den". Een ander voorbeeld. Door een open plek in een wijk te bebouwen, kunnen de verkeersstromen veran deren. Daar moet je goed naar kij ken, anders kunnen er grote pro blemen ontstaan. Zijn die proble men er, dan kun je de huizen niet meer afbreken en moet je zoeken naar allerlei lapmiddelen", stelt Schuring. Bezwaarschriften Als de gemeente eerst een 'dia loog' zou aangaan met de bewo ners, zouden dergelijke problemen voor een groot deel kunnen wor den vermeden. En bovendien zou den bewoners beter kunnen wor den overtuigd van de noodzakelijk heid van de plannen. Schuring: "Ik zeg niet dat er geen enkel bezwaar schrift zal. worden ingediend wan neer vertegenwoordigers van be woners worden ingeschakeld, maar het zullen er in elk geval aan merkelijk minder zijn". "Wat er nu dreigt te gebeuren is dat er er een 'gat' ontstaat tussen bewoners en gemeentebestuur. De gemeente zet zo veel vaart achter de zaak... Nog voor de zomer moet er een beslissing zijn gevallen. Het lijkt wel of ze als een stoomwals willen doordenderen en op geen enkele manier met de bewoners van gedachten willen wissfelen. Als de plannen straks in de commis sies zijn behandeld en het college een besluit heeft genomen, zullen veel bewoners ongetwijfeld een be roepsprocedure beginnen. Wat móeten ze anders". Schuring, Bavelaar en De Jong willen vooralsnog niet over de mo gelijkheden en de onmogelijkhe den van de verschillende locaties praten. "We willen dat de zaak DEN HAAG/ALPHEN - Drie hoofdagenten uit Alphen en Lei den hebben gisteren voor de Haag se rechtbank duizend gulden boete en vier weken voorwaardelijke ge vangenisstraf tegen zich horen ei sen. Zij hadden in de oude jaarsnacht van 1986 op 1987 actief meegedaan aan de relbestrijding. Dit terwijl de politie hun onge vraagde hulp niet op prijs stelde. De drie hadden een man, die én van hen zou hebben belaagd, op de grond gegooid en zouden hem heb ben getrapt en geschopt toen hij daar lag. Voor de rechtbank ont kenden zij getrapt te hebben. Al leen een 26-jarige Alphenaar erken de de man op de grond te hebben gegooid. De drie, waarvan de 26-jarige dienst doet bij de Leidse politie, evenals een 27-jarige Leidenaar, hadden bij een van hen in Alphen oud en nieuw gevierd. Omstreeks twee uur die nacht, gingen zij in burger de straat op, toen er in de stad rellen waren uitgebroken. Zij boden een dienstdoende ad judant aan te helpen, maar die zei hen naar huis te gaan. Op weg naar huis kreeg de 33-jarige man het aan de stok, met een 23-jarige plaatsge noot. Deze had hem een klap en een schop gegeven. De mannen gingen daarop achter de vriend van de 23-jarige aan, die niets met het geva' uitstaande had. Volgens di vers getuigen-verklaringen, van onaer meer geüniformeerde agen ten, hadden zij wel degelijk staan trappen. Een van de dienstdoende agenten had zelfs nog iets geroe pen, toen hij bij de plaats, des on- heils kwam. Degene die de 33-jarige Alphe naar daadwerkelijk een klap had verkocht, meest gisteren ook voor de Haagse rechtbank verschijnen. Hij vertelde te zijn uitgedaagd door iemand, die had geroepen: "Kom op, sla me dan als je een vent bent". In eerste instantie was hij doorge lopen, maar toen hij van achteren dreigde te worden aangevallen, gaf hij in een reflex een klap en een schop. Tegen hem eiste de officier eenzelfde straf als tegen de agen ten. Officier van justitie, mr. Sand- berg, achtte in vier gevallen mis handeling bewezen. Uit de diverse verklaren van de politie was hem gebleken dat de drie hoofdagenten wel degelijk een onschuldig ie mand hadden staan schoppen. Hij ging ervan uit dat onder agenten een saamhorigheidsgevoel heerst. Als agenten tegen collega's een be lastende verklaring afleggen, moet men wel over de scheef zijn ge gaan, vond de officier. Volgens de officier hebben ze as sistentie aangeboden om hun han den te warmen en waren ze uit op een ordinaire kloppartij: "Ze heb ben zich met de rellenbestrijding bemoeid, terwijl ze waren wegge stuurd. Dat is een politieman zwaar aan te rekenen. Ze hebben een voorbeeldfunctie. Dat hadden ze zich moeten realiseren. Als je wilt knokken hoor je niet bij de politie thuis". Tegen de agenten zijn in afwach ting van de afloop van de behande ling voor de rechtbank nog geen disciplinaire maatregelen geno- De raadsman van de 23-jarige Alphenaar, H. Duim, vond in te genstelling tot de officier dat zijn cliënt de confrontatie op geen en kele manier had opgezocht. Hij vroeg om vrijspraak. De rechtbank doet 26 april uitspraak. LEIDEN - Een 15-jarig meisje heeft bij de politie aangifte van aanran ding gedaan. Het meisje fietste gis teravond rond elf uur door de Ke- telboetersteeg toen zij van achte ren door een man bij haar keel werd gegrepen. Het slachtoffer wist zich los te rukken waarna de man er vandoor ging. Grote partij kleding gestolen LEIDEN Uit een kledingwinkel aan de Hoogstraat is gisternacht een partij kleding ter waarde van bijna 2400 gulden gestolen. Na een ruit te hebben verwijderd, namen de dieven 20 broeken en 15 over hemden uit de winkel mee. De overhemden werden enkele uren later op de Vismarkt terug gevon den. eerst op 'stadsniveau' wordt beke ken. Gaan we het nu al over de ver schillende plekken hebben, dan lo pen we het gevaar dat de discussie alleen daar over zal gaan. En niet over de algemene richtlijnen die wij nu juist zo graag willen". Vaag De drie leden van de stuurgroep zouden ook graag zien dat, als de gemeente met bewoners praat, er uiteindelijk ook wordt gekeken naar het soort gebouwen dat op de verschillende plaatsen moet verrij zen. "Het is nu allemaal nog zo vaag", meent Bavelaar. "Om maar iets te noemen: voor een van de bouwlocaties waren twee varianten gemaakt. Volgens de ene variant zou er een flat moe ten komen van negen verdiepingen LEIDEN - Wethouder Kuijers van groenvoorzieningen plantte van morgen een boom in het Leidse Hout bij de opening van de Natio nale boomfeestdag. Aan de viering van deze dag doen 26 Leidse scho len mee met in totaal zo'n 600 kin deren. De afdeling natuur en milieu edukatie heeft ter gelegen heid hiervan een zogenaamde 'bo- menpad' door het Leidse Hout uit gezet waarbij kinderen kunnen zien wat er nodig is voor het plan ten en het onderhoud van een boom. Alle facetten van een boom, vanaf het graven van een gat tot aan het snoeien van de boom, komen tij dens deze rondleiding aan bod. (foto Jan Holvast) en volgens de andere een flat van vier verdiepingen. Tijdens de infor matie-avond, toen tegen die flat veel protest was gerezen, zei de ge meente plotseling dat er op die plaats, gezien het karakter van de wijk, maar beter laagbouw kon ko men. Dan vraagje je af: waar zijn ze mee bezig? Is er eigenlijk wel over nagedacht?" De stuurgroep hoopt dat haar no titie, die volgende maand moet ver schijnen, politici er alsnog toe overhaalt eerst met bewoners te overleggen. "Wat we gaan onderne men als ze dat niet doen? Daar heb ben we niet over nagedacht. We gaan er vanuit dat ze onze ideeën wèl oppikken. We willen de zaak positief blijven zien. Daarmee be reik je toch het meest", aldus Schu ring. Jonge play-back talenten kregen gisteravond in de Prinses Margrietschool aan de Boshuizerkade de gelegen heid hun kunnen te tonen. De jury riep de 5-jarige Sibel Yakisir (Madonna) uit tot winnares van de avond. De tweede plaats was weggelegd voor de 11-jarige Patricia Boehlee alsSamantha Fox. Op de foto een lachende Mar- gy Van Eek die als Manke Nelis een derde plaats bemachtigde. (foto Henk Bouwman) LEIDEN Binnenkort wordt be gonnen met de restauratie van het Coninckshofje, een elf huisjes tel lend hof dat naast het St. Elisabeth- gasthuis verscholen gaat tussen Oude Vest en Caeciliastraat. De restauratie, die aanvankelijk al voor 1980 op het programma stond, kost 1,2 miljoen gulden. Het is er toen niet van gekomen en als er nu niet plots wat geld was overgescho ten bij het ministerie, had de res tauratie waarschijnlijk nog jaren op zich laten wachten. De opknap beurt neemt een jaar in beslag. Het Coninckshof werd in 1773 gesticht uit de nalatenschap van Cecilia Coninck, zo leert het na slagwerk 'Hofjes in Leiden' van de heren Kleibrink en Spruit. De stichtster lag toen al zes jaar begra ven in de Hooglandse kerk, maar het had de toenmalige Nederduits Gereformeerde gemeente de nodi ge moeite gekost een geschikte plaats te vinden. Cecilia Coninck, van oorsprong een Amsterdamse met een uit Leiden afkomstige moeder, had 50.000 gulden be schikbaar gesteld waarvan de grond van het voormalige St. Ur- sulaklooster en een huis aan de Ou de Vest werd aangekocht. Het huis werd gesloopt en op die plaats verscheen het huidige poort gebouw van het hofje waarin ook de regentenkamer is onderge bracht. Achter de poort werden ze ven voor die tijd zeer ruime huisjes opgetrokken. "De bewoonsters zullen moeten zijn 'behoeftige be- jaerde Vrijsters of Weduwen onbe last van kinderen en belijdenis doende van de Gereformeerde Re ligie alsook deugdzaam van ge drag... Dezelve zullen zonder con- Het Coninckshofje met in het midden de oude pomp. sent van een der Regenten des nachts niet buiten het Hofje mogen verblijven", zo stond in het regle ment vast. Zij ontvingen jaarlijks 100 gulden ieder. De portierster stektekeningen die bij de bouu had recht op 25 gulden extra als vergoeding voor het schoonmaak werk en het openen en sluiten van de poort. Nu nog is het merendeel van de bewoners op leeftijd. Van het Coninckshof is een nage Henk Bouwman) noeg compleet archief beschikbaar waarin nauwkeurig alle ontwikke lingen rond het hof en zijn bewo- worden vermeld. Zelfs de be- i het hof werden gebruikt, zijn nog aanwezig. In 1851 liet de Leidse burgemees tersdochter Jeanne Nocolatia del Court van Krimpen het bestuur van het hof 24.000 gulden na met de opdracht daarvan vi huisjes te bouwen. De vier werden een precies kopie van de reeds be staande woninkjes. Maar het hof zou zich nog verder uitbreiden: In 1867 besloten de regenten tot de bouw van een aparte portierswo ning. Men maakte zich het niet al te moeilijk door de toegangshal van het hof vol te bouwen waardoor eenieder die het hofje in of uit wil de door een gang in de woning van de portier heen moest. Die situatie bestaat nog steeds. In 1773 werd uit een collecte de bouw van het elfde hofjeshuis gefinancierd dat sim pelweg tegen de anderen werd aan geplakt. Geheel volgens deze traditie staat het hofje nu ook weer een kleine uitbreiding te wachten. Niet alleen wordt het leegstaande koets huis tot woning omgebouwd maar verschijnen er ook twee huisjes in een lege hoek van het hof. Aan de zijde van de Ceaciliastraat wordt de bestaande hoge muur vervangen door een lagere waarin ruimte is uitgespaard voor doorkijkjes naar het hofje. Segmenten De restauratie behelst vooral het opheffen van bouwkundige gebre ken die in de loop der jaren aan de woningen zijn ontstaan. Boven dien worden de sanitaire voorzie ningen aan de huidige maatstaven aangepast en worden de woningen geïsoleerd. De open zolder die de woningen met elkaar verbindt, wordt in segmenten verdeeld zodat de bewoners de beschikking krij gen over een eigen zolder. De kosten van de restauratie worden voor 80 procent door de overheid vergoed. Het restant moet worden opgebracht uit een huur verhoging. De restauratie gebeurt in fasen zodat een deel van de be woners het hofje niet hoeft te verla ten maar slechts tijdelijk van huis wisselt. Architect Taco Mulder is verantwoordelijk voor het restau ratieplan dat wordt uitgevoerd door aannemer Bekooy.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15