Dood door schuld ten laste 'Fietspad begint nergens en eindigt nergens' Drempelvrees voor gemeente wegnemen Voor veroorzaken fatale botsing op Rijksstraatweg Halve ton voor poliobestiijding @0111001 PAGINA 14 REGIO LEIDEN WOENSDAG 13 APRIL 1988 Herbezinning na kritiek op verbinding tussen Westeindseweg en Kortmannstraat ZOETERWOUDE - Een fietspad dat nergens begint en nergens eindigt, zo omschrijven CDA en Progressief Zoeterwoude het door B en W voorgestelde fiets pad van het einde van de West eindseweg naar de drs. Kort mannstraat. Tijdens een gecom bineerde commissievergadering is dan ook afgesproken dat het gemeentebestuur voor de raads vergadering, eind deze maand, met iets beters moet komen. Volgens CDA-raadslid Roes- sen heeft de gemeenteraad dit fietspad nooit gewild en voelen ook bewoners er weinig voor uit gesproken. Als enige mogelijk heid om het een functie te geven, ziet hij een doortrekking via de Groote Blankaartpolder naar de Ondermeerweg. Mulder (WD) vindt elke cent die eraan besteed wordt, te veel. Bovendien ziet hij geen zinnige manier om het in het fietspaden plan in te passen en verwacht de politicus geen wervende wer king van dit pad. Toch ging hij tijdens de vergadering akkoord met het plan. Het zou "een voort zetting zijn van het beleid dat sinds 1976 wordt gevoerd in ver band met de ruilverkaveling en het gemeentelijk fietspaden plan". Progressief Zoeterwoude (PZ) vindt het, bij monde van Rin- gersma, maar een raar pad. Er is geen verbinding met recreatiege bied Vlietlanden of met de Geer- polder. Omdat zijn fractie twij felt aan het nut, ziet hij geen re den om met dit pad akkoord te gaan. Volgens burgemeester Hon- dijk past dit fietspad in het be leid van de gemeente om het landschap "open te leggen voor recreanten, zonder op één plaats samen te komen". Naar zijn me ning zal het de waarde van het groene gebied voor fietsers en wandelaars verhogen. Boven dien kan de waardering van het open gebied vlakbij de stadsbe- bouwing alleen maar toenemen. Hij stelde dat wanneer het fiets pad er ligt, men altijd nog kan kijken naar een verbinding met de Geerpolder. Bovendien geeft het een extra mogelijkheid om bij het Rijk aan te dringen op een fietskruising met rijksweg A4, om zodoende een verbinding naar de Vlietlanden te verkrij gen. De bezwaren van de bewoners van de Westeindseweg achtte hij niet doorslaggevend."Als er veel fietsers op die weg rijden, zal het autoverkeer zijn snelheid toch wel moeten aanpassen", aldus de burgemeester. Tenslotte bena drukte hij tijdens de vergadering dat het pad zwaar wordt gesubsi dieerd. De bijdrage van 43.000 gulden die Zoeterwoude moet betalen, is slechts tien procent van de totale kosten. De rest komt van de ruilverkaveling, de provincie en het rijk. Volgens de voorzitter van de ruilverkaveling komt er een fietspad gemaakt gaat worden vanaf de Westeindseweg, over de Hofweg naar de Meerburgerwe tering. Bij de molen Zelden ven Passé komt een recreatieterrein- tje. Hiermee wilde hij zeggen dat het bediscussieerde fietspad ze ker een plaats heeft in een fiets- padennet. Ringersma (PZ) wil eerst af spraken maken over eventuele verbindingen. Hij vindt het een vreemde werkwijze om eerst een pad aan te leggen en daarna te gaan hopen op aansluitingen. Raadsleden stelden hierop voor om een aansluiting te maken, via de drs Kortmannstraat, met het zogenaamde Slingerlandpad- Deze aansluiting moet uitkomen bij de Zuidbrantsche Watering, ter hoogte van de brug. Geen subsidie voor reddend zwemmen korps Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Zoeterwou de geeft zijn zes agenten geen cursus reddend zwemmen. Al leen de CDA-fractie wil de 1200 gulden opzij leggen waar de groepscommandant van de rijks politie te Hazerswoude om had gevraagd. Volgens Progressief Zoeterwoude hoort een dergelij ke cursus thuis in de opleiding van de politieman. Het rijk mag de kosten daar van niet afwentelen op de ge meente, aldus de progressieve oppositie. De WD-fractie acht reddend zwemmen 'één van de basisvaardigheden van de poli tie'. Dit bleek gisteravond tijdens de raadscommissie voor financi- WASSENAAR - De veroorzaker van de fatale aanrijding op de Rijksstraatweg, afgelopen donderdag, wordt dood door schuld ten laste gelegd. Op dit misdrijf staat een maxi mumstraf van een jaar cel. Tevens stelt de Officier van Jus- titie dat de 20-jarige bloemenchaffeur onvoorzichtig en te hard reed. Van doorrijden na een aanrijding zou geen sprake zijn geweest. Kort na het ongeluk meldde de man bij een benzinestation dat er iets ver derop een ongeluk was geweest, 's Avonds nam hij zélf contact op met de politie in zijn woonplaats. De Officier wil haast achter de afwik keling zetten en heeft de Wasse- naarse politie gevraagd om volgen de week het proces-verbaal in te le veren. Over de inhoud van dit ver baal hebben korps en Officier meermalen contact gehad. De Rijnsburger reed donderdag morgen iets voor zevenen op de rij baan richting Leiden. Bij het witte nenauto belandde op de rijbaan voor tegemoetkomend verkeer, waar een Lissese vrchtwagen- chauffeur reed. De Lissenaar en de vier Hagenaars uit de personenau to waren op slag dood. Zuigkracht Volgens een van drie getuigen sneed de chauffeur niet alleen, maar hield hij ook te weinig af stand bij het gewone passeren. De persoon moest zijn stuur zéér ste vig vasthouden en voelde een enor me zuigkracht tijdens de manoeu- Geraakt heeft de chauffeur viaduct moest hij de middenbaan mand, zo blijkt uit een onderzoek van het gerechtelijk laboratorium. Het rapport van deze instantie is nog niet uit, maar volgens woordvoerder van de Wassenaarse politie bleek al snel dat de kleine beschadigingen aan de vrachtauto gen sneed hij de laatste auto dusda- niet van de bewuste botsing af- nig dat de bestuurder de macht komstig zijn, i omdat de doorrijhoogte de zijkanten onvoldoende is voor zijn lege wagen. Eenmaal het via duct voorbij, haalde de chauffeur enkele auto's in. Volgens drie eensluidende getuigenverklann- IN a li ta Het Zoeterwoudse bedrijf Nauta Nautic Holland bv, gevestigd aan de Hoge Rijndijk, viert dezer dagen het twintigjarig bestaan. Dat doet het onder meer met een jubileum- receptie op vrijdag 15 april. Aan sluitend wordt komend weekeinde een 'Engels weekend' gehouden waarbij de Broom en Fletcher sportboten, alsmede de Phantom Powerboten worden geïntrodu ceerd. In het weekeinde van 22 tot 24 april is er een grote Japanse show van buitenboordmotoren. het stuur verloor. De perso- Vlammen uit de schoorsteen LEIDERDORP- Aan de Zijldijk in Leiderdorp heeft de brandweer gisteren een schoorsteen schoon gemaakt, nadat een bewoner vlam men uit de pijp zag komen. De be woner liet haar hond buiten uit toen ze de vlammen en rook zag. Zij alarmeerde de brandweer maar toen die ter plaatse arriveerde kwa men er nog slechts vonken uit de schoorsteen. Avonds is de man verhoord en na dit verhoor kon hij gewoon naar huis. Zijn rijbewijs is niet ingetrok ken, zodat de Rijnsburger ook nu nog een vrachtwagen kan bestu- Op het bewuste stuk Rijksstraat weg, langs buurtschap Kerkehout, onder het viaduct en langs Duin- digt, wordt binnenkort een maxi mumsnelheid van 50 kilometer van kracht. Bovendien beloofde minis ter N. Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat dat zij in mei met een VOORSCHOTEN- Drs.Ngurah- Gedhe, plaatsvervangend ambas sadeur van de Indonesische am- apport komt over de drukke door- bassade, heeft gisteren een cheque gaande route door Wassenaar. Tot van 50.000 gulden in ontvangst ge- dat moment laat de plaatselijke po- nomen uit handen van de heer litiek harde eisen in de koelkast. Beers van de Rolaryclub Voor- schoten-Leidschendam. Het geld is bestemd voor een inentingspro ject in Indonesié en is bij elkaar ge bracht door leerlingen van de LEIDERDORP- Om de drempel vrees voor de gemeente weg te ne men bij mensen, organiseert het Vrouwenoverleg Leiderdorp mor genavond een informatieavond over 'Het reilen en zeilen van een gemeente', in het Leiderdorpse ge meentehuis. "Er is ons gebleken dat mensen een hoge drempel over moeten als ze met de gemeente te maken krijgen. Deze avond is er om die drempel te verlagen aldus Nel de Vries van Het Vrouwen- overleg. Op de avond zal ook de doelstelling van de emancipatieno ta die de stichting voorbereidt, worden toegelicht. "Momenteel is de emancipatie nota het belangrijkste onderwerp waar we mee bezig zijn. We hebben alle aangesloten organisaties een vragenlijst gestuurd. Ze kunnen, door het beantwoorden van die vragen, zelf aangeven wat er in de nota moet komen. Aan de hand van hoofdpunten, bijvoorbeeld: ver keer en vervoer, onderwijs, volks huisvesting of maatschappelijk werk, bekijken we welke achter standssituaties er zijn voor vrou wen waar we wat aan willen doen. Op die manier krijgt de emancipa tienota een zo breed mogelijk draagvlak. Uiteindelijk streef je er natuurlijk naar om al die achter standssituaties op te heffen, zodat een stichting als Het Vrouwenover leg niet meer nodig is. Maar ik ben bang dat het nog heel lang duurt voordat die situatie is bereikt". Het Vrouwenoverleg startte in 1986. Bij de gemeente groeide de behoefte aai. een overkoepelend orgaan voor de vele organisaties die Leiderdorp kent. De stichting bevindt zich nu nog in een experi mentele fase, maar zal in 1989 rechtskracht krijgen. "Het Vrouwenoverleg Leider dorp is van belang omdat je met vijftien organisaties achter je, nu eenmaal sterker staat. Dan ga je je realiseren wat je voor de maat schappij kunt betekenen. Je moet natuurlijk niet alleen actief zijn in vrouwenorganisaties maar in aller lei organisaties en besturen. Vrou wen hebben tenslotte overal mee te maken", vertelt Nel de Vries. "Zo zit ik bijvoorbeeld in de medezeg genschapsraad op de school van mijn dochtertje, dat is ook van be lang." De vijftien organisaties van het Vrouwenoverleg, zijn niet louter vrouwengroepen. De Sjelter en K &0 zijn er bijvoorbeeld ook bij be trokken. Alle groepen hebben ei gen bezigheden, maar streven ook iets gemeenschappelijks na. Ze willen de samenwerking bevorde ren tussen de organisaties en deel name van de vrouw aan de maat schappij stimuleren. Mevrouw de Vries: "Door alle aktiviteitenpro- gramma's naast elkaar te leggen kunnen we zien wat al wordt ge daan en waar wij ons niet mee be zig hoeven te houden. Het gaat ons om de blinde vlekken. We denken erover om cursussen te gaan geven in de toekomst, momenteel zijn we meer gericht op informatie-ver strekking. "Dingen waar we wat mee willen doen en die op het ogenblik erg spelen zijn het borstkankeronder zoek en seksueel geweld bij vrou- Nel de Vries. wen", vervolgt ze. "Dat laatste is een moeilijk punt. De aangiftebe reidheid ligt erg laag. De politie kan pas inventariseren hoe groot het probleem is, als vrouwen aan gifte doen. Maar het blijkt toch nog een groot taboe om over zulke din gen te praten. Over dit soort onder- taryclub Voorschoten-Leidschen- dam. Voor het bedrag worden vaccins gekocht om kinderen in Indonesië in te enten tegen polio. Om alle Indonesische kinderen te kunnen vaccineren is een bedrag nodig van 15 miljoen gulden. De Internatio nale Rotaryclub wil dit bedrag vóór 1992 bij elkaar te brengen, en in 61 landen spannen i clubs zich daan voor in. Na 1992 zal de Indonesi sche regering ervoor zorgen dat het inentingsproject wordt doorgezet. Het is de bedoeling dat rond de eeuwwisseling 95% van de kinde ren in de wereld vrij is van polio. De Rotaryclub werkt samen met de World Health Orgariisation (WHO) en UNICEF om door tal van acties dit doel te bereiken. Nederland is het enige land, dat op verzoek, Indonesië toegewezen kreeg. "Door de banden van Nederland met Indonesië, leek het ons leuk om speciaal voor dat land geld bij een te brengen", aldus de heer Smulders van de Rotaryclub Voor- schoten-Leidschendam bij de overhandiging in Voorschoten. Omdat voor de actie nog veel geld nodig is organiseert de Rotaryclub op koninginnedag in Voorschoten een sponsorloop waar iedereen aan deelkannemen. Volksdansen Voor de liefhebbers van volksdansen wordt vrijdag 15 april een volksdansin- stuif georganiseerd in de Leiderdorpse Muzenhof (Gordijnsingel 4). De instuif staat onder leiding van Ellen Schinkel en Joke Scholma. Aanvang kwart over acht 's avonds, toegang drie gulden vijftig. Accommodaties Naar aanleiding van een artikel in uw krant in de afgelopen week over de welzijnsaccommodaties in Warmond, voel ik mij als kerk voogd van de Hervormde Gemeen te genoodzaakt te reageren. Door een aantal leden van de Hervormde Gemeente is hier te genover mij gereageerd dat zij met mij zich diep beledigd voelen. Wan neer daar geschreven staat dat door verenigingen van prot. chr. signa tuur minder huur wordt betaald, moet ik u meedelen dat dat niet waar is. Alleen verenigingen, die onder de Hervormde Kerkeraad vallen, betalen geen huur, want dat zou onzinnig zijn. De Kerkvoogdij treedt namens de leden van de Hervormde Ge meente op als eigenaar. Het ge bouw is in feite eigendom van alle leden der Hervormde Gemeente. Wanneer de Kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente aan de her vormde verenigingen haar zou vra gen, zou dat betekenen dat een huiseigenaar zichzelf huur zou moeten betalen. Dat gebeurt toch ook niet. Wanneer iemand zich denigre rend uitlaat tegenover uw verslag gever, vind ik dat uw verslaggever deze insinuaties aan het adres van de Kerkvoogdij niet in het artikel kan opnemen, want door dit te doen stemt hij met deze insinuaties in. Hij had minstens vooraf moeten informéren of de uitspraken juist zijn. Gezien de aard van dit artikel, mede in verband met een artikel dat enige tijd geleden in uw krant is opgenomen over 't Trefpunt, spreek ik het vermoeden uit dat de ze verslaggever er alleen maar op uit is om de Hervormde Gemeente van Warmond zwart te maken. C. de Jong Sweilandstraat 25 2361 JA Warmond. Naschrift redactie: Van uitlatin gen van wie dan ook in bewust arti kel is geen sprake. De verslaggever zelf wist uit vorige affaires rond 't Trefpunt (met Ut Sloepie) al dat hervormde verenigingen worden bevoordeeld qua huurtarieven. Voorts gaat de kerkvoogdij er vol slagen aan voorbij dat zij gemeen tesubsidie krijgt voor de exploita tie van het gebouw. Dat is gemeen schapsgeldopgebracht door alle Warmonders dus ook door het niet- aervormde bevolkingsdeel. Wassenaarse sporthal snel voor anderhalve ton opgeknapt WASSENAAR - De Wassenaarse sporthal aan de dr. Mansveltkade wordt binnenkort opgeknapt. In specties hebben aan het licht ge bracht. dat de daken in slechte staat verkeren en de tribunes in zéér slechte staat. Uit veiligheidsover wegingen zou het 'absoluut nood zakelijk' zijn de tribunes op korte termijn. Een algehele opknapbeurt kost 149.000 gulden en dat hebben de politieke partijen er best voor over. Dit bleek gisteravond in de raads commissie voor welzijnszaken, be jaardenbeleid en jeugd- en jonge renwerk. De gemeentelijke sport hal is in 1970 gebouwd en kampte de laatste tijd met lekkages. Een onderzoek leerde dat norma le onderhoudsbeurten niet meer volstaan. De constructie van het hoge dak, afgedekt met leislag, wordt kaal. Het gedeelte waar fijn grint op ligt, 'vertoont plooivor- ming, diverse lekkages en verkeert in slechte staat', zo schrijven B en W in hun voorstel aan de gemeente raad. 'De dakbedekking van het la ge dak vertoont blaas- en scheur vorming'. Het hoge dak willen de bestuur ders ontdoen van de grintlaag en voorzien van een nieuwe dakbe dekking met twee lagen. Ook moe ten alle ontluchtingskokers, rook- gasdoorvoeren en hemelwater-af voeren worden vervangen. Het la ge dak krijgt eveneens een nieuwe tweelaags bedekking. Deze aan- .passingen kosten 92.500 gulden. Het vernieuwen van de zes 'tri bunesecties' vergt 16.500 gulden. Voor dat geld worden defecte on derdelen vervangen, komen er ver stevigingsprofielen, wordt er wat gelakt en kan het geheel opnieuw worden afgesteld. Met BTW erbij komt het totaal op 140.000 gulden. werpen buigt onze beleidsgroep zich". "Het is moeilijk te zeggen of de mensen het Vrouwenoverleg seri eus nemen, die reacties druppelen langzaam binnen", merkt De Vries. "De gemeente neemt ons wel seri eus. In de nota 'Uit in Leiderdorp, veilig', die we in 1987 pre senteerden hadden wij een aantal adviezen opgenomen om de sociale veiligheid van vrouwen in de ge meente te bevorderen. Zo vroegen wij op bepaalde plekken om meer verlichting en om de begroeing. Kruising blijkt weer te krap OEGSTGEEST- Op de kruising van de Salvialaan en de Dahlialaan in Oegstgeest, zijn gistermiddag twee inwoners van die plaats met hun auto's op elkaar gebotst. De beide voertuigen zaten van voren flink in elkaar na de aanrijding. Volgens de politie komen aanrij dingen op dat punt vaker voor doordat het een 'krappe kruising' is en de mensen er vaak met hoge snelheid rijden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14