LEIDSCH DAGBLAD 'We zijn bereid te sterven' Alphense oliehandelaar blij met oprollen RaRa Zilveren Kruis ontkent aan rand van afgrond te staan Negen Oscars voor The Last Emperor Betere controle op alle stortplaatsen Yasser Arafat: kapers willen naar Algerije vliegen Tankauto's met gif toch naar Frankrijk? Topman TNO: onrust over Alphense gifbelt onjuist DINSDAG 12 APRIL 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38597 NOORDWIJK (GPD) - Wankelt Nederlands grootste ziektekosten verzekeraar, het Zilveren Kruis? „Allemaal verzinsels en kwaad sprekerij van de concurrentie", meent hoofddirecteur J. H. Bok van het Zilveren Kruis, een maat schappij met ruim 700.000 particu lier verzekerden en een premie- omzet van een miljard gulden. Uiterst vervelende verhalen, vol- gekocht, achtervolgen ons al enke- gens Bok, willen dat zijn bedrijf op le weken. Je kunt blijven ontken- het ogenblik zo slecht draait dat de nen, want we zijn niet te koop en er non-profitverzekeraar rijp is voor is ook helemaal geen reden om het overneming. Volgens ingewijden te zijn, maar zo wordt een in wezen uit de commerciële verzekerings- goede onderneming wel de put branche zou het nog slechts een kwestie van tijd zyn, voordat de 5 omvalt r de vele slechte risico's nu nog moeten toeleg die noodgedwongen ker niet alarmerend. En het is bo- vaker een beroep moeten doen op vendien slechts tijdelijk. We heb- de gezondheidszorg en daardoor ben inderdaad in 1986 4 miljoen geroddeld". Het Zilveren Kruis heeft zich volgens andere particuliere ziekte- Hoofddirecteur Bok: „De ge- verzekeraars afgelopen tijd ruchten dat we zouden worden op- tild' aan de zogenaamd slechte r hun verzekeringsmaatschappij meer kosten dan ze binnenbrengen aan premie. Bok ontkent niet dat het de ziek tekostenverzekeraar nauwelijks voor de wind gaat. „De financiële situatie is niet florissant, maar ze- verlies geleden en het negatieve i sultaat over afgelopen jaar zal nog wel iets hoger uitvallen. Maar be gin dit jaar is in feite al het herstel ingetreden. En vanaf 1989 zullen die verliezen definitief verleden tijd zijn door compenserende maatregelen die het kabinet gaat treffen v« waarop gen." Onlangs kreeg het Zilveren Kruis via de ziekenfondsen nog een zogeheten achtergestelde le ning een lening tegen 'zachte' voorwaarden van 45 miljoen gul den. Volgens directeur Bok mag dat bedrag niet worden gezien als „een financiële injectie" in zijn on derneming. „U moet het zien als een soort 'Wiedergutmachung', de storting van dat geld was een uit vloeisel van een eerdere afspraak met de ziekenfondsen over kosten die we hebben gemaakt omdat we van hen recent een grote groep ex- vrijwillige fondsverzekerden heb ben overgenomen." (zie verder pagina 2) LARNACA (AFP/Rtr) - De kapers van de Kuwaytse Boeing 747 hebben vanochtend, op de achtste dag van "de kaping, verklaard bereid te zijn te sterven voor het berei ken van hun doel. In de loop van de ochtend stelden de kapers opnieuw een ultimatum. Ze eisten dat de Boeing voor 12.00 uur Nederlandse tijd moest zijn volgetankt. „Wij moeten binnen 45 minuten luchtvaarmaatschappij niet over brandstof hebben, anders zijn wij toestellen van het type Boeing-747 gedwongen op een andere manier beschikt. Volgens de kapers zou- op te treden", aldus een van de ka- den door aanwezige rook passa- pers. Het ultimatum verstreek giers ook gebruik moeten maken evenwel zonder dat er iets gebeur- van zuurstofmaskers, de. De kapers vroegen de verkeers- toren om mineraalwater, brood, De kapers lieten weten hun drei- toiletpapier en grote plastic zak- gement om het vliegtuig op te bla- ken. De onderhandelingen bevin- zen met een korte periode te heb- den zich in een impasse nadat nieu- ben verlengd, zodat een bemidde- we voorstellen werden afgewezen laar kan optreden. Ze zeiden verder en gistermiddag een tweede passa- de valse beloften beu te zijn en zich gier, een 20-jarige werknemer van voor te bereiden op de dood. de staatsbrandweer in Kuwayt, Kort daarvoor spraken de voor- werd gedood en uit het toestel zitter van de PLO in Cyprus, Samir werd gegooid. Dat gebeurde na de Abu Ghazaleh en diens tweede weigering om de tanks van het man Malaz Abdo een kwartier met vliegtuig te vullen, de kapers. Ze stonden op een rij dende vliegtuigtrap die het toestel In het toestel bevinden zich naar op niet meer dan een meter mocht schatting 44 passagiers en beman- naderen. Volgens PLO-leider Yasser Arafat willen de kapers naar Alge rije vliegen en worden er maatrege len getroffen om dit te bewerkstel ligen. Arafat zei op een persconfe rentie in Kuwayt dat het kapings drama vanavond ten einde zal lo pen. De kapers hielden vanochtend Links Bernardo Bertolucci met nog vast aan hun eis tot vrijlating T de 17 shi'ieten die in Kuwayt i zijn e (archieffoto) Bernard Haitink neemt met gemengde gevoelens afscheid van Concertge bouw. PAGINA 21 'Hausse' aan zelfmoorden onder asielzoekende Ta mils in Nederland. PAGINA 2 Bijbaantjes bij politie zijn een omstreden zaak. PAGINA 3 Acht Palestijnen door Is raël naar Libanon gede porteerd. PAGINA 5. 'Aanpassingen nodig om vut te handhaven'. PAGINA 7 Wielrenner Erik Breukink maakt belofte al waar. PAGINA 17 ROTTERDAM (ANP) - De 17 tank auto's met chemisch afval, die sinds 25 maart op het terrein van het transportbedrijf Jawico in Pyn- acker staan, kunnen misschien als nog naar Frankrijk vertrekken. Een dezer dagen zal hierover wor den beslist. De advocaat van de Westduitse oliehandelaar Heuser, mr. H.H. Luigies, zei dat vandaag na de uit spraak in het kort geding dat Jawi co had aangespannen tegen Heu ser, het Rotterdamse expeditiebe drijf Danzas en de Afvalstoffen Terminal Moerdijk (ATM). Vice-president mr. Boot van de Rotterdamse rechtbank wees de eis van Jawico af, dat een van de drie partijen de giftige lading moet terugnemen. Hoewel mr. Boot van mening is, dat het het beste zou zyn als de ATM de lading terugneemt om die weer in de tanks op te slaan, durft hij dat bevel niet te geven om dat hij het vergunningenbeleid van het ministerie van Milieubeheer niet wil omzeilen. Mr. Boot, die Jawico verder vol ledig in het gelijk stelde, bepaalde dat de drie gedaagden het trans portbedrijf dat met het gif zit opge scheept schadeloos moeten stellen. Zowel de oorspronkelijke eigenaar Heuser, als de ATM waren er vol gens Boot van op de hoogte dat het niet om onschuldige motorbrand stoffen ging, zoals in de ladingpa pieren werd vermeld maar om een lading, die gevaarlijke stoffen, met name PCB, bevatte." Jawico moest de lading in Pijnacker opslaan, toen het giftransport door de Fran se douane werd tegengehouden omdat er geen invoervergunning bleek te zijn. Danzas, die namens Heuser op dracht gaf om het naar Frankrijk te transporteren, kan zich er volgens de vice-president ook niet achter verschuilen dat zij de ware aard van de lading niet kende. (zie ook pagina 9) de Oscars Emperor'Rechts Cher o Douglas die in Los Angeles werden slagen" die zij uitgeroepen tot beste actrice en ac- pleegd. teur. Cher voor haar rol in 'Moon- In e< struck', Douglas voor zijn rol 'Wall Street'. (foto's 'The Last Michael gevangen zitten wegens bomaan- 1983 hebben ge- Arabisch communiqué verklaarden zij te hebben besloten ALPHEN AAN DEN RIJN - De ii LOS ANGELES (REUTER/UPI/A- waarvoor hij was genomineerd. FP) - 'The Last Emperor', Bernardo 'The Last Emperor' is met 9 Oscars Bertolucci's epos over het bizarre de meest onderscheiden film sinds leven van de laatste keizer van Chi- 'West Side Story' die in 1961 10 Os- na, is de onbetwiste winnaar ge- cars kreeg en 'Ben Hur' die in 1959 worden bij de toekenning van de 11 Oscars in de wacht sleepte, belangrijkste filmprijzen in de Ver- De prijzen voor de beste manne- enigde Staten. De film sleepte van- lijke en vrouwelijke hoofdrol wa- nacht 9 van de 22 Oscars in de ren weggelegd voor de actrice en wacht, zoals die voor de beste film popster Cher voor haar rol in en de beste regisseur. 'Moonstruck' en Michael Douglas Bertolucci's biografie van Pu Yi, voor zijn vertolking van een gewe- die zijn leven begon als kind-keizer tenloze speculant in 'Wall Street', van een enorm imperium en die De Oscars voor de beste bijrollen zijn leven eindigde als verarmde gingen naar de Schot Sean Con- tuinman in communistisch China, nery en Olympia Dukakis voor hun won een Oscar in alle categoriën rollen in 'The Untouchables' en 'Moonstruck'. In zijn dankwoord loofde de Ita liaanse regisseur Bertolucci de hulp die hij kreeg in China. „De Os caruitreiking was voor mij altijd iets dat ver weg was, iets waar ik niet ingeloofde. Nu ben ook ik een Oscarslachtoffer", aldus Ber tolucci. Chinese Volksrepubliek Sportvliegtuig stort neer in het Usselmeer SCHIPHOL (ANP) - Een sport vliegtuig van de Rijksluchtvaart- toonde zich vandaag verguld met school in Eelde is vanmorgen na de Oscarregen. „Als co-producent een explosie in het IJsselmeer ge- van 'The Last Emperor', zijn wij stort op circa 300 meter uit de kust erg blij met het nieuws", zo ver van het Noordhollandse Andijk. In klaarde de directeur Teng Jingxian het toestel zaten twee vliegers van van het ministerie van radio, tv en de school. Over hun lot is nog niets film in Peking. bekend. De ontploffing werd gezien door opvarenden van het motorschip Nieuw Hoorn en door personeel van een pompgemaal bij de IJssel- meerdijk. Er is direct met een grootscheepse zoekactie begon- Opvarenden van de Nieuw Hoorn meldden om vanmiddag om kwart over twaalf wrakstukken van het vliegtuig te hebben gevon den. Van de twee inzittenden ont- brak ieder spoor. Het vliegtuigje DEN HAAG/ALPHEN - Minister betreft een Beech-33 (Bonanza) NlJpels (milieubeheer) wil dat er met de registratie PH-BNB, dat on- scherpere maatregelen worden ge- derweg was van Eelde naar Texel, nomen op alle stortplaatsen in Ne derland om bodemverontreiniging tegen te gaan. In een brief aan de Tweede Kamer naar aanleiding van de Alphense gifaffaire schrijft hij dat die maatregelen binnen 5 jaar moeten zijn genomen. Het gaat volgens Nijpels niet alleen EETHUIS DE STOEP DAGSCHOTEL 9,50 Vandaag: Varkenshaas kerrysaus Oude Rijn 1a. 071-144734 Jongetje drinkt van methadon MAASTRICHT (ANP) - Een 4- jarig jongetje uit de Maastricht se wijk Oostermaas, is overle den na het gebruik van me thadon. Het jongetje sliep zon dag met zijn moeder in één ka mer, ontdekte op het nacht kastje een flesje met methadon en dronk dat leeg. Toen de moe der wakker werd, ontdekte zij dat haar zoontje was overleden. Ze alarmeerde de politie. Gisteren is sectie op het stof felijk overschot verricht. Daar bij kwam vast te staan dat het kind één milliliter methadon per kilogram lichaamsgewicht had ingenomen en daardoor is overleden. De moeder, een drugsverslaafde, was bezig aan een afkick-kuur. ,hun doodskleden onder hun kle- P'ïfêiiïïïSS?, ren te dragen opdat onze 17 broe- ders terugkeren, of zich te zullen voegen bij de geesten in de hemel'. Het gekaapte toestel hebben zij omgedoopt in 'het vliegtuig van het hoogste offer'. De verklaring werd via de radio aan de verkeerstoren overgebracht nadat Kuwayt gisteravond vrijla ting van de 17 volstrekt had afge wezen. Zelfs als er meer passagiers worden vermoord laten we nie mand vrij, zo liet het kabinet we ten. De kapers verklaarden zelf een .kabinetsberaad' te hebben gehou den en het beter te vinden roemvol te sterven, dan een onwaardig le ven te leiden. Zij riepen de bevol king van Kuwayt op haar revolutie tegen het .dictatoriale bewind' van haar land te versnellen. Ook dank ten zij de passagiers van het vlieg tuig ervoor dat ,zij bij hen zijn ge bleven, hen hebben gesteund eri het bewind van hun land hebben veroordeeld'. bijzonder blij' dat de daders1 de door RaRa geclaimde aanslag op Boot Olie en Van Staveren Ma rion Gas op 26 juni vorig jaar in Alphen 'waarschijnlijk' zijn opge pakt. "Angst dat ze zouden terug komen, heb ik nooit gehad, maar het is wel een veilig gevoel dat de zaak nu eindelijk lijkt te worden opgelost. Van de verzekering heb ben we inmiddels alles vergoed ge kregen. Wat dat betreft maakt deze ontwikkeling voor óns niets uit, maar uiteraard wel voor de verze keringsmaatschappij", aldus Boot. Als gevolg van de brand gingen bij het bedrijf aan de Energieweg twee garages, een tankwagen en enkele gastanks in vlammen op. De schade bleef dankzij een gunsti ge windrichting beperkt tot 550.000 gulden. Een onderzoek door de Alphense politie, geholpen door een speciaal bijstandsteam leverde niets op en werd in november stop gezet. Wel werd een Alphense re chercheur toegevoegd aan het lan delijke coördinatieteam, dat giste ren acht verdachten heeft aange houden in Amsterdam. Woordvoerder K. Wilting van de Amsterdamse politie: "Of ook de De situatie aan boord is de afge lopen nacht verder 'verslechterd omdat de mobiele airconditioning j j <fruk uitviel. De temperatuur in het toe- °r stel loopt daardoor overdag op tot 35 graden. Technici op Larnaca zijn niet in staat de mankementen te verhelpen, omdat de Cyprische HAMBURG (ANP) - Voorzitter W. de Jong van de Raad van Bestuur van de TNO acht de onrust over de vermeende schadelijke gevolgen van de gifbelt in Alphen aan den Rijn voor de volksgezondheid on- »r druk van de commotie die onder de bevolking is ontstaan, zou wel eens naar de verkeerde op lossing gezocht kunnen worden, waardoor onnodig veel geld wordt uitgegeven. uitspraak gisteren op een interna tionale conferentie over bodemver ontreiniging in Hamburg. De angst onder de omwonenden, die de TNO-voorzitter 'chemofo- bie' noemde, is niet terecht. Vol gens De Jong baseert men zich op onjuiste en misleidende informa tie. "Directe gevolgen voor de volksgezondheid zijn in dit soort gevallen eerder uitzondering dan regel". aanslag in Alpheh nu inderdaad wordt opgelost, moet nog worden afgewacht, maar er zijn zoveel overeenkomsten met de andere za ken dat Alphen wel degelijk thuis hoort in de aanslagen die door Ra- Ra zijn gepleegd". In totaal zijn door RaRa zeven aanslagen geclaimd: bij de Makro in Duivendrecht (1985), bij Van Leer in Amstelveen en bij de Ma- kro's in Duiven en opnieuw Dui vendrecht (1986), bij de Makro in het Limburgse Nuth en by een benzinestation in Nieuwegein (1987). De aanslag bij Boot in Alp hen was de laatste in het rijtje opge ëiste aanslagen. De actievoerders lopen overi gens kans dat zij voor de schade die zy met hun aanslagen hebben ver- orzaakt, aansprakelijk zullen wor den gesteld. Shell wacht voorlopig af. Mocht het tot veroordelingen door de strafrechter komen, dan zal de maatschappij met haar ver zekeraars bekyken of het zin heeft schadeclaims in te dienen. Makro- eigenaar SHV laat het aan haar ver zekeraars over of pogingen moeten worden gedaan om de schade (ge deeltelijk) op de actievoerders te verhalen. Verzekeringsmaatschap pijen hebben SHV voor de gevol gen van de aanslagen op de Makro- vestigingen schadeloos gesteld. (zie verder pagina 3) De TNO-bestuurder deed deze Minister Nijpels kondigt maatregelen aan na Alphense gifaffaire (Van een onzer verslaggevers) Veel bewolking Half tot zwaar bewolkt cn mogelijk regen, in de middag opklaringen. Mi nimumtemperatuur omstreeks 5 gra- .An t. «O »«'6C11° i'lJfClB met dUCCH UII1 Ut! 12 300° gesloten stortplaat- De vooruitzichten voor donderdag tot cn roet zondag: Droog, perioden met zon cn geleidelijk hogere mid- dagtempcraturen. Woensdag,13 april zon op: 06.47 uur, zon onder: 20.34 uur: maan op: 05.47 uur, maan onder 16.41 Waterstanden te Katwijk hoog water: 01.29 cn 13.52 uur; laag water: 09.09 en 22.39 uur. n de 200 die nu nog Een groot deel van het chemisch afval verdwijnt nog steeds spoor loos. Aanscherping van het ver- gunningbeleid is daarom nodig, meent Nijpels. „Hierdoor zal het aantal bedrijven dat zich bezig houdt met de verwerking van che misch afval sterk afnemen en de den afgelegd besloot de provincie controle verbeteren", aldus de libe- Zuid-Holland een onderzoek te la- rale bewindsman, die meedeelt dat ten uitvoeren. Dat heeft uitgewe- de Wet Chemische Afvalstoffen de Afvalstoffenwet zullen opgaan wet. vijf verdachte plékken zijn op de voormalige vuilstort waar inmiddels een golfbaan is aangelegd. Of er ook daadwerke lijk chemisch afval ligt, zal pas dui delijk worden als het nadere onder zoek in mei wordt uitgevoerd. Als de verontreiniging in Alphen wordt aangetoond, zal worden ge poogd de veroorzaker daarvan voor de kosten te laten opdraaien. De landsadvocaat heeft in afwach ting van de onderzoeksresultaten daarvoor al de eerste voorbereiden- Volgens Nijpels kan de wet, die voor de zomer aan de Raad van State voor advies moet worden voorgelegd, een deel van de huidi ge problemen oplossen. Verder wil Nijpels meer doen aan het voorko men van het ontstaan van che misch afval. Een concreet actie plan zal ook nog voor de zomer aan de Tweede Kamer worden toege zonden. Volgens Nijpels is er geen on- middellijk gevaar in het Alphense de werkzaamheden verricht. Op dit recreatiegebied Zegersloot, in de jaren 1978 en '79 honderddui zend vaten chemisch afval zouden zijn gestort. Direct nadat ex-chauf feurs verklaringen daarover had moment voert de Staat nog 59 pro cessen om kosten van vervuiling te verhalen op de veroorzakers. Het gaat daarbij om een bedrag van 306 miljoen gulden. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' n ?^T5a_nd'.23-95 n per hall jaar 141.90 De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus Naam: Straal Postcode Plaats Teletoon 0 VB L

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1