Leiderdorp stopt miljoenen in bodem Burgemeesters jureren Pauwhof niet voor 1 januari dicht Vragen over 'geld dat voor Haaswijk zou zijn' Warmondse jongeren bedreigd Botsing in Leiderdorp Leythenrode krijgt geld Jubileum Cliili- groep gevierd YIOS kampioen: feest in Zoeterwoude LEZERS LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD LET OP!! ALWEER VELE GULDENS KORTING VOORU Riolering baart komende jaren zorgen MAANDAG 11 APRIL 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 9 Om actievoerende gasten de tijd te geven WASSENAAR - De Wassenaarse Pauwhof, het befaamde rust- en in- spiratiepunt voor kunstenaars en wetenschappers, sluit niet voor 1 januari. Het bestuur, dat de bedden eerst in juli wilde wegdoen, heeft de termijn opgeschoven om actie voerende gasten de tijd te geven. Deze gasten zijn vorige maand met een reddingsplan gekomen en mo gen dat plan woensdag toelichten. In een brief aan de gasten, vere nigd in de Vrienden van de Pauw hof, prijst het bestuur het vele werk van de actievoerders: 'Uw in zet is indrukwekkend en daar zijn wij u dankbaar voor'. Overtuigd is men nog niet: 'Voor ons zal een goede bezetting toch de hoogste prioriteit blijven. Wij hebben onze twijfels over de haalbaarheid daar van, maar zien uit naar de concrete bewijzen, die uw optimisme in de ze rechtvaardigen. Wij hopen op een vruchtbare samenwerking in de komende maanden'. De Vrienden zijn blij met het uit stel, maar niet tevreden. Zij vinden het noodzakelijk dat dat eind april, begin mei wordt bekendgemaakt dat het pand aan de Rijksstraatweg in elk geval openblijft tot na het 50- jarig jubileum in 1990. Om dat mo gelijk te maken, is nog voor de zo mer een publiciteitscampagne no dig - binnen en buiten de doelgroe pen. Een handzaam affiche en een tot de verbeelding sprekende pos ter. daar gaat het om. Volgens de Vrienden is het cen trum 'enige malen op een weinig positieve wijze in het nieuws ge weest. Dit negatieve beeld is de af gelopen maanden nog versterkt door verklaringen over de redenen van de voorgenomen sluiting. Er zullen grote krachtsinspanningen nodig zijn om van dit negatieve imago af te komen. De vereniging Vrienden van de Pauwhof beschikt op het ogenblik over mensen die bereid zijn hun tijd, deskundigheid en ervaring voor dit doel beschik baar te stellen'. Trots rept de club over een informatica-consultant en een management-consultant. Het bestuur van de Pauwhof, de stichting Overvoorde Gordon, is heel wat voorzichtiger. In een brief stelt de stichting dat het openhou den van het rustoord 'grote finan ciële consequenties heeft'. De Vrienden mogen blij zijn met 'deze flinke concessie, mede omdat de huidige bezetting nauwelijks aan leiding geeft tot optimisme'. De gasten hebben dat optimisme wel en presenteerden onlangs een zonnig raamplan. Tot 1990 willen ze kostendekkend draaien door iets meer gasten te trekken en winstgevende activiteiten te orga niseren. Wanneer die opzet slaagt, zoeken ze sponsors die een verbou wing kunnen bekostigen en het mogelijk maken een reserve op te bouwen. De verbouwing waar ze op mikken kost ruim twee miljoen gulden. Voor dat geld zou het pand aan de Rijksstraatweg dusdanig moeten worden uitgebreid dat er 25 tot 30 gasten kunnen overnach ten. 10 tot 15 meer dan nu. Ook bin nen moet het een en ander veran deren. Iets meer comfort, beter geï soleerde vertrekken, moderne ate liers en een computerruimte. Bij het zien van dergelijke plan nen, doemen 'heel veel vragen' op bij het bestuur. Dit bestuur consta teerde de laatste jaren dat de be langstelling terugliep, het peil zak te en de leefti/d van de gasten steeg (vergrijzing). De Pauwhof kostte geld en dat kon zo niet veel langer doorgaan. Oktober vorig jaar kozen bestuurders voor sluiting en zagen ze heil in een nieuwe opzet: kleine bijeenkomsten, werkweken en symposia. Gasten kwamen hiertegen in ac tie. De ommezwaai was nergens voor nodig en de statuten verzetten zich ertegen, betoogden ze. De Pauwhof dient juist 'een oord van verpozing te bieden voor weten schappers en kunstenaars, een cul tureel centrum voor een ieder die volgens het bestuur daartoe in aan merking komt'. WARMOND- Vier jongens uit Katwijk hebben zaterdagnacht op de Sweilandstraat in War mond twee jongens en twee meisjes bedreigd in hun auto. Zij trapten deuken in de auto en sloegen een zijruit in. Twee van de bedreigers van 19 en 22 jaar oud zijn inmiddels aange houden. twee andere Katwij- kers worden nog verhoord. De politie weet niet waarom ze tot de bedreiging overgingen. LEIDERDORP- Een bromfiet ser uit Zoeterwoude is zaterdag met een pijnlijke schouder naar het ziekenhuis gebracht nadat hij in Leiderdorp op een auto was gebotst. Het ongeluk ge beurde op de Van der Valk Boumanweg. De twintigjarige bromfietser zag bij het afslaan de auto niet aankomen doordat de zon in zijn gezicht scheen. De aanrijding leverde een flin ke deuk op in het portier van de auto. LEIDERDORP- Het eerste bedrag dat komende donderdagmiddag uit de nieuwe geldautomaat van de Rabobank in Leiderdorp rolt. komt ten goede aan het Verpleegtehuis Leythenrode. Burgemeester Brug- geman die de automaat officieel in gebruik zal nemen, overhandigt het bedrag aan een vertegenwoor diger van het tehuis. Het geld zal gebruikt worden voor aanpassin gen in de voorzieningen of als bij drage voor nog te realiseren projec ten. LEIDERDORP- De Chiligroep Leiderdorp bestaat tien jaar. Om dit te vieren wordt op 10 juni het to neelstuk "Requiem" opgevoerd in de Muzenhof in Leiderdorp door de toneelgroep Baobab. Ook wordt er een Latijns-Amerikaans volks feest georganiseerd. Dit vindt plaats op 24 juni in de Hollandse Tuyn aan de Hoofdstraat. Naast de ze activiteiten zijn er nog de tradi tionele herdenking van de militaire staatsgreep in Chili en de jaarlijkse collecte. 'Hoe kon zo'n overschot ineens ontstaan?' OEGSTGEEST - Hoe kon ineens zo'n groot financieel overschot ontstaan in de Oegstgeester nieuwbouw wijk Haaswijk? Dat vraagt de plaatselijke politieke partij D66 zich af. D66 heeft burgemeester en wethou ders een groot aantal vragen gesteld over de nieuwste 'Haaswijk'rel'. Zoals wij afgelopen week meldden, wil de gemeente van de 3,5 miljoen gulden die er resteren als alle gron den in Haaswijk zijn verkocht en alle uitgaven zijn gedaan, bijna drie miljoen gulden gebruiken om in de algemene pot te stoppen. Het over grote deel van het geld vloeit Haas wijk uit, hetgeen tot felle protesten van de bewoners van de nieuw bouwwijk heeft geleid. Zelf heb ben ze namelijk ook de nodige wensen op het verlanglijstje. D66 stelt op zich ingenomen te zijn met de financiële meevaller. Maar ze vraagt zich af hoe zo'n groot overschot kon ontstaan en wanneer bouwer het Bouwfonds daarvan op de hoogte was. Vorig jaar beweerde het Bouwfonds na melijk nog dat geld dat men even tueel zou overhouden, ten volle no dig zou zijn voor de betaling van de resterende kosten. "Betekent dit overschot niet dat de critici gelijk krijgen die altijd hebben beweerd dat de exploitatie ruimte bood voor een ruimer opge zette wijk, dat wil zeggen van een meer met het oude Oegstgeest ver gelijkbaar karakter?", kraakt de partij een kritische noot. Jarenlang is gevraagd om om meer afwisse ling in de bouw én een geringere bebouwingsdichtheid. Dat kon al lemaal niet. "Nu het te laat is, blijkt dat dat wel degelijk had gekund", aldus D66. Ook vraagt D66 zich af of de voor het overschot gekozen bestem ming niet in strijd is met het uit gangspunt van de exploitatie, na melijk dat het ten goede zou moe- Presentatie De Leiderdorpse fotoclub Daguerre or ganiseert vanavond een presentatie van de Leidse filmer en AV-fotograaf Joop Pieete. Deze filmer maakt gebruik van een computer waarmee zowel dia- als filmbeelden gestuurd worden van zeven projectoren en de hierbij behorende ge luidseffecten. Pieete vertoont een im pressie van The big apple' van New York, maar ook beelden van de seizoe nen en van de mooiste plekjes in Leiden. Aanvang acht uur in d& Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel in Leiderdorp. Toe gang gratis. Fancy fair De Voorschotense Maurits-scouting- groep houdt zaterdag 16 april een fancy fair annex rommelmarkt en mini-kermis in de Kimshoeve, Lord Baden Powell- weg in Voorschoten. Men kan er van elf tot drie uur terecht. De opbrengst van de dag is bestemd voor het maken van aan gepaste douches en toiletten voor de gehandicapte leden van de Maurits- groep. Spelletjes Een spelletjesmiddag voor jongens en meisjes van vijf tot en met zeven jaar. Dat organiseert de Voorschotense sportvereniging SVLV komende woons ten komen aan Haaswijk zelf. Steeds is gesteld dat een eventueel overschot zou worden besteed aan (voorzieningen voor) Haaswijk. "Dat is logisch, omdat de bewoners die gelden hebben opgebracht via hun grondprijzen", aldus D66, die een discussie wenst over alterna tieve bestemmingen van het over schot. dag vanaf twee uur in en om het sport complex aan de Juliana van Stolber glaan. Op het programma staan balgooi en. doelschieten, sjoelen, tafeltennis, koekhappen en een voetbaltoernooi. Toegang gratis. Amnesty De werkgroep Voorschoten/Wassenaar van Amnesty International organiseert een markt van tweedehands boeken in Voorschoten. Zaterdag, 16 april, komen mensen van Amnesty huis-aan-huis vragen of men voor dit doel boeken wil afstaan. Deze boeken worden verkocht op de markt die op vrijdag 27 en zater dag 28 mei wordt gehouden in de Linde- hoeve. Mensen die op 16 april niet thuis zijn maar toch boeken willen afstaan kunnen deze ook naar de Lindehoeve brengen, elke dinsdag- en donderdag avond tussen acht en tien uur in de pe riode van 16 april tot 28 mei. De op brengst van deze actie komt geheel ten goede aan het werk van Amnesty. Hongaarse avond Het Oegstgeester hotel/café/restaurant Het Witte Huis organiseert eens per maand een speciale thema-avond. De ze maand is dat een 'Hongaarse avond' op zaterdag 16 april. Er is een Hongaar se barbecue en het Leidse folkloristisch muziekensemble Achalay zal er spelen. Aanvang zeven uur. Voor meer informa tie: telefoon 153853. ZOETERWOUDE - De Zoe- terwoudse drumfanfare VIOS is afgelopen weekeinde eerste geworden bij de nationale kam pioenschappen in Amsterdam. Hetgeen tot uitbundige feesten in 'thuishaven' Zoeterwoude heeft geleid. VIOS, die onlangs promo veerde naar de eerste divisie, was door de Zuidhollandse bond afgevaardigd voor het kampioenschap. In de Amster damse sporthal Zuid werd de Zoeterwoudse drumfanfare ge confronteerd met drie concur renten. Volgens VlOS-woord- voerder N. v.d. Akker had voor al drumfanfare St. Hubertus uit Ulft veel indruk gemaakt. VIOS bracht als laatste twee stukken: de Binsfeldermars en de Presikhaafmars en daarmee behaalde ze in totaal 307 pun ten. De concurrenten behaal den respectievelijk 288,5, 288 en 300 punten. Eenmaal met 'blauwe wim pel' in Zoeterwoude terugge keerd stonden de overwinnaars zaterdagavond perplex. Bij het Muziekcentrum stond het korps majoretten aangetreden. Een spandoek maakte veel dui delijk. Daarop stond 'VIOS kampioen dus allemaal een zoen'. Vervolgens maakte het bestuur per brandweerauto een rondgang door het dorp. Heel wat Zoeterwoudenaren hadden het nieuws al gehoord en ston den het korps toe te juichen. Het kampioenschap blijkt VIOS nu, anderhalve dag later, al geen windeieren te leggen. Uitnodigingen voor optredens stromen binnen en ook melden zich opvallend veel nieuwe le den, aangetrokken door het i het werk bij het beoordelen van de werkstukken van deelnemers c RIJNSBURG Zes burgemees ters en twee wethouders uit de streek hebben zaterdag de werk stukken gejureerd van cursisten van de Rijnsburgse bloembindcur- sus. De werkstukken stonden op gesteld in één van de hallen van de bloemenveiling Flora in Rijnsburg. De jury bestond uit de burge meesters Sinke (Valkenburg), Scheenstra (Oegstgeest), Jonkman (Rijnsburg), Winkel (N'oordwijker- hout), Van der Kroft (Lisse) en Bos (Katwijk), die versterking hadden gekregen van de 'loco's' Van Scha- gen uit Warmond en mevrouw Hui gen uit Leiderdorp. De veilinghal was opgenomen in de route van de zaterdag gehouden 'Kom in de kas'. Niet minder dan 5500 belangstellenden kwamen een kijkje nemen bij de fraai 'opge tuigde' werkstukken. Het was de derde achtereenvolgende keer dat de expositie onderdeel was van Kom in de Kas, maar nog niet eer der werd een dergelijk hoog aantal bezoekers geteld. Aanvankelijk zag het er overi gens niet naar uit dat een zo groot aantal bezoekers zou worden ge haald. Dat was waarschijnlijk een gevolg van het koude en regenach tige weer in de morgenuren. Rond twee uur was het volgens secretaris P. van Rhijn echter enorm druk in de veilinghal. De jury vond bij de gevorderden het werkstuk van mevrouw Koem an uit Rijnsburg het mooist. Daar na volgden de bloemstukken van de heren Van der Voet uit Noord- wijk en Berkhout uit Lisse. Bij de beginners won J. Bruin uit Lisse, terwijl zijn collega's Van Beek en Bouwman de tweede en derde prijs van de jury kregen toebedeeld. Aan de cursus namen 180 mensen deel. Uw dagblad biedt u in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen 41,- korting op de Gezinstoerkaart. Gedurende de maanden juni, juli en augustus kunt u dan met uw hele gezin kris kras door Nederland reizen, als u dat .maar binnen een periode van 10 dagen doet. Koop bij één van onze kantoren vóór 29 april a.s. een cheque voor een gezinstoerkaart. U betaalt dan: 2e klas: geen 140,- maar 99,-- Ie klas: geen 200,- maar f 169,- Op de eerste dag dat u gaat reizen, ruilt u aan het NS-loket de cheque in tegen een echte Gezinstourkaart. U ontvangt dan meteen de gratis voordeelpas, een boekje vol aantrekkelijke kortingen op consumpties en toegangsprijzen. Ook ligt er een folder voor u klaar vol tips voor evenementen en attracties die niet alleen leuk, maar ook nog gratis zijn. De NS vat het begrip 'gezin' vader (of twee personen die i samenwonen) en verder alle jer ruim op: moeder en/of pleegkinderen tot en met 18 jaar. U dient echter a jnminste een jaar loket de leeftijd van de kinderen te kunnen bewiji igen kinderen, stief- of Overigensde hond mag ook mee. Kaarten verkrijgbaar bij de kantoren van het Leidsch/Alphens Dagblad: Witte Singel 1Leiden i y. Julianastraat 19, Alphen a/d Rijn Vuurbaakplein, Katwijk Guinststrtiart A LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp en indirect de ingezetenen van deze ge meente moet de komende jaren miljoenen guldens onder de grond stoppen. Het vervan gen en repareren van stukken riolering zal de komende vijfjaar alleen al een bedrag van ruim 500.000 gulden opslorpen. Dat is nog afgezien van het 'gewone' onderhoud - dat gaat intussen ook door. Voor wat de kosten na die eerstko mende vijf jaar betreft, blijft het nog even koffiedik kijken. De ge meente is momenteel bezig met een inventarisatie naar de toestand van de riolering. Daartoe laat men een speciale zelfzoekende camera naar beneden zakken. De camera 'loopt' door de rioleringsbuizen en brengt alle mankementen genade loos aan het licht. Nog maar twaalf van de in totaal 62 kilometer riole ring in Leiderdorp is nu 'in kaart' gebracht. Een en ander verloopt tergend langzaam omdat er telkens alleen maar geld beschikbaar is om" een stukje riolering (lees: een paar kilometer) in kaart te brengen. Zo doende kan gemeentewerken het hierin gespecialiseerde bedrijf maar een paar weken per jaar de weg op sturen, zoals momenteel bijvoorbeeld gebeurt aan' de Coornhertdreef. Om sneller te kunnen werken heeft de afdeling van gemeente werken die zich met het onder grondse gebeuren bezighoudt, bij burgemeester en wethouders een aanvraag ingediend voor een extra krediet. En de verantwoordelijke ambtenaren G. Voorvelt en A. Theunissen hebben er goede hoop op dat de gemeenteraad daar bin nenkort 'ja' tegen zegt. Als dat ge beurt, kan de gemeente in één klap achttién kilometer onderzoeken. Overigens hoeft niet alle 62 kilo meter riolering te worden onder zocht. Om een goede indruk te krij gen van de staat waarin de buizen verkeren, is het voldoende als de camera langs de helft ervan is ge gaan. Alarmklok Directeur gemeentewerken M. van den Berg liet een tijd geleden de alarmklok al luiden. Volgens hem verkeert de Leiderdorpse rio lering in zo'n slechte staat dat nie mand zou kunnen voorspellen wel ke financiële problemen de ge meente de komende jaren boven het hoofd hangt. Zelf sprak hij toen al in termen van 'de riolering gaat ons een miljoen per jaar kosten'. Van den Berg zei toen ook te den ken dat door de slechte onder grond waarmee men in Leiderdorp kampt, het riool er niet strak meer bij ligt. Zijn ambtenaar Voorvelt zegt nu, een jaar later, nog geen zinnig woord over de toekomstige kosten te kunnen zeggen. "Juist omdat we nog maar zo weinig hebben onder zocht, we zijn nu nog maar hap snap bezig, durf ik niet te stellen dat het riool er zo slecht aan toe is. Wat we nü gaan doen, mede met dat extra krediet, is er echt een lijn in aanbrengen. Ja. ik vind dat we goed bezig zijn". - Is het punt niet juist dat het rio leringsprobleem haast geen mens aanspreekt omdat het om 'onder grondse' zaken gaat, zaken dus die niemand ziet? Voorvelt: "Dat zou je kunnen zeggen, maar het moét gewoon, of men het nu leuk vindt of niet. Je bent inderdaad een boel geld kwijt en je ziet er niets van terug. Ander zijds is iedereen in '86 met de pro blemen geconfronteerd bij de flats, waar problemen ontstonden met de riolering. Daarvan is menigeen toch wel geschrokken". Voorvelt doelt op het buizenstel sel bij de Horsten-flats, dat plots klaps zo slecht bleek te zijn dat het wegdek erdoor verzakte. Straten Een 'tv-ploeg' peilde de afgelopen dagen de staat waarin enkele kilometers rioleringsbuizei bevindt. Hier is de ploeg'aan het werk in de Coornhertdreef. en stoepen in de buurt moesten in allerijl worden afgezet. Het gevaar zou anders bestaan dat wagens door het wegdek zouden zakken. Ruim 300.000 gulden was er nodig om de riolering bij de flats weer in een deugdelijke staat te brengen. Maar ook op andere plekken in Leiderdorp zijn rioleringsbuizen tot een dikte van nog geen twee centimeter uitgesleten, legt Theu nissen uit. Als buizen eenmaal te veel dikte hebben verloren kunnen ze het gewicht van de grond erbo- Weliswaar kan de camera niet re gistreren welke dikte de buizen nog hebben, maar er is een (nieu we) techniek om de zogeheten res tant wanddikte te meten. Theunissen: "Een beetje aantas ting heb je altijd. Maar echt ingrij pen moetje pas als er sprake is van uitkankering, als de kiezelstenen van het beton los komen te zitten. Als die stenen echt loslaten, wordt de buis almaar dunner. Op een ge- i Leiderdorp zich geven moment zit er gewoon een gat in het riool en dan loopt het zand van het wegdek erin. Zo werkt dat". Volgens beide ambtenaren kan hierbij geen enkele beschuldigen de vinger worden geheven. Hier is geen sprake van achterstallig on derhoud. "Wat er bij die flats ge beurde, heeft toch ook niemand kunnen voorzien. De toestand van de riolering peilen blijft voor een deel natte vinger-werk: alles zit nu eenmaal onder de grond..."

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9