TAD LEIDEN Bezoek Leidse musea ongeëvenaard groot 'Rechtszekerheid laat veel te wensen over' LEIDSCH m DAGBLAI Tijdens museumweekeinde 30.000 bezoekers Aanhoudingen na inbraak Aangifte van aanranding Leidse beroofd van handtas Hoogleraar bij viering jubileum wetboek: Boomfeestdag wordt in de Leidse Hout gevierd Spreekbeurt Korthals Altes in Leidse salon Bouwkeet afgebrand SPONS E@® s MAANDAG 11 APRIL 1988 WgÊÊÊÊÊgM LEIDEN - De musea in Lei den hebben in het afgelo pen weekeinde een record aantal bezoekers getrokken. Volgens schattingen wer den de Leidse musea tij dens het nationaal muse umweekeinde door zo'n 30.000 mensen bezocht. Nooit eerder was het zo druk. Vooral op zondag hebben bezoe kers zich staan te verdringen voor de museumdeuren. Toen het Rijks museum voor Oudheden gister middag de deuren openden zag het Rapenburg zwart van Het museum kreeg zaterdag zondag in totaal zo'n 5000 te verstouwen. "De laatste tijd is het in de weekeinden al veel druk ker. Maar dit slaat alles", aldus een museummedewerker. Het rijksmuseum aan het Rapen burg trok gisteren zelfs meer be zoekers dan tijdens de internatio nale tentoonstelling 'Schatten uit Turkije' twee jaar geleden. Toen werden op een zondag maximaal 2800 bezoekers geteld. Nu waren het er meer dan 3000. Ook het stedelijk museum De Lakenhal was zeer in trek bij de museumbezoekers. Ruim 5000 mensen bezochten zaterdag en zondag het museum aan de Oude Singel. Normaal krijgt De Laken hal op zondag zo'n 500 bezoekers. Gisteren waren dat er zes maal zo veel. "Het is ongelooflijk", vertelde een baliemedewerkster. "Er was een continue stroom van mensen". Gekkenhuis Een woordvoerder van het molen museum De Valk (1750 bezoekers) sprak van "een gekkenhuis". Zon dagmiddag trok De Valk zo'n 1400 mensen. "Ik kan mij niet herinne ren dat we ooit zoveel mensen heb ben binnen gehad. Als we hadden moeten afrekenen was het ook niet te doen geweest. Op een gegeven moment hadden we 200 mensen te gelijk in de molen. Dat is bijna on verantwoord. Zoveel mensen op al die smalle trappen". Een aantal musea ontplooiden extra activiteiten en ook musea die normaliter niet voor het publiek geopend zijn, openden dit week einde hun deuren. "Twee oudere dames in de hal van het Anato misch Museum (moe van het rond lopen) vertelden dat zij juist dit museum hebben uitgekozen om dat het gewoonlijk niet toeganke lijk is. Het Anatomisch Museum heeft van oudsher tot doel gehad de studenten in de geneeskunde een beter inzicht te geven in de bouw van het menselijk lichaam en LEIDEN Aan de Langegracht, op de hoek van de Klokpoort, heeft de politie vanochtend twee 18-jari- ge jongens uit Wassenaar aange houden. De twee liepen daar te sjouwen met een cassettedeck, si garen, aanstekers, en pakken thee. De spullen bleken afkomstig van een inbraak even daarvoor uit een drukkerij aan de Langebrug. LEIDEN Een 26-jarige vrouw uit Leiden heeft afgelopen zaterdag middag aangifte gedaan van aan randing. Ze was op weg naar de wo ning van haar vriend in de Van der Waalsstraat drie kwartier lang ge volgd door een jongeman die haar af en toe onzedelijk betastte. De knaap, een 20-jarige Leidenaar, werd door haar vriend in de klad den gegrepen en aan de politie overgedragen. LEIDEN Een 22-jarige Leidse is vrijdagnacht door drie jongeman nen aan de Oosterkerkstraat van haar handtas, met daarin honderd gulden, beroofd. De vrouw reed daar op haar fiets en werd door de drie onder gevloek en getier ge dwongen te stoppen. Vervolgens moest zij onder bedreiging haar tas inleveren. Deze is later leeg terug gevonden. ook vandaag de dag speelt het mu seum nog een belangrijke rol bij het medisch onderwijs. Voor het publiek is dit musem slechts twee keer per jaar geopend (komende herfst weer). Het Anatomisch Museum trok dit weekeinde een dikke 4000 men sen. Alweer een record. "We zijn buitengewoon tevreden", aldus conservator Wim Mulder. De be langstelling ging niet alleen uit naar de verzameling rariteiten: wonderbaarlijke geboorten of af zonderlijke menselijke organen. Voor de hedendaagse medische technieken, verzameld in de spe ciale expositie 'De mens in bewe ging' bestond ook grote interesse. "Er bestaat steeds meer belangstel ling voor alles wat met het eigen lijf te maken heeft", verklaarde Mul der. Ook de kleine musea, zoals het Pijpenkabinet, trokken meer be zoekers dan gewoonlijk. Maar het aantal mensen dat het museum aan de Oude Vest bezocht was minder spectaculair dan bij de grote Leid- Terugkomen In het kader van het nationaal museumweekeinde waren vrijwel alle musea in Leiden gratis toegan kelijk. Woordvoerders van de mu sea zijn het er dan ook over eens dat het feit dat men niet hoefde te betalen voor veel mensen een re den was de musea te bezoeken. De meeste bezoekjes waren vluchtig. "Veel mensen trokken maar een half uurtje uit gingen dan weer naar de volgen de", vertelde de portier van Rijks museum voor Volkenkunde dat ook een record boekte (3500 bezoe kers). "Men wilde van alles graantje meepikken. Een stukje volkenkunde, een stukje Boer- haave en een stukje Lakenhal". Veel bezoekers kwamen van bui ten Leiden en er kwamen ook men sen die anders nooit naar een mu seum gaan. Hoewel veel bezoekjes maar kort duurden en de bezoe kers niet betaalden, zijn de musea blij met de grote belangstelling. "Veel mensen zijn verrast door al het moois wat hier in Leiden te zien is en zeiden dat ze beslist nog eens terug zouden komen om alles nog eens op hun gemak te bekijken". De verwachting is dat de Leidse musea nog geruime tijd zullen pro fiteren van de belangstelling tij dens het nationaal museumweek einde. Televisie Dat de Leidse musea een record aantal bezoekers trokken, heeft volgens alle betrokkenen ook ze ker te maken met het feit dat Lei den de afgelopen weken regelma tig op televisie te zien is geweest. "Dat heeft zeker geholpen". De wandeltocht die gisteren was uit gezet naar aanleiding vah het tv- programma 'Ontdek je plekje' bracht nog eens 4000 mensen op de been. Horeca-exploitanten pikten uiteraard ook een graantje mee van alle aandacht voor de stad Leiden. Het Anatomisch Museum, dat maar twee maal per jaar voor het publiek geopend is, trok dit weekeinde duizenden belangstellenden. Voor het Boerhaavemuseum had dit museumweekeinde nog een heel bijzonder aspect. Het is voor lopig voor het laatst dat dit muse um bezoekers over de vloer krijgt. Het Boerhaavemuseum sluit aan het eind van deze maand namelijk de deuren en zal haar collectie de komende jaren niet meer aan het publiek tonen. In die tijd wordt ge werkt aan de inrichting van het Boerhaavemuseum in het gerestaureerde Caeciliacomplex in de wijk De Camp. Het Boerhaavemuseum trok dit weekeinde ruim 500 bezoekers waaronder veel mensen die het i wel kennen maar nog een (foto Henk Bouwr laatste keer een kijkje kwamen men in het oude onderkomen de Steenstraat. Een suppoost het museum vertelde dat de m sen deze maand "als het ware t beetje afscheid komen r de feestbundel 'Recht vooruit' Alleenstaande ouders Fiom Leiden organiseert op dinsdag 12 april tussen tien en twaalf uur 's ochtends een informatie-ochtend over vakantiemogelijkheden voor al leenstaande ouders en hun kinderen. Er is veel materiaal werzameld om te bekijken of mee te nemen. Ook de Fiom-vakantiefolder is weer verkrijg baar aan het bureau aan de Langeg racht 61 Een vertegenwoordiger van de stich ting Zon en Vrijheid zal aanwezig zijn om informatie te geven over goedko pe vakantiemogelijkheden. Wie over dag niet kan komen, kan ook op de zelfde datum 's avonds van 20.00 tot 21.00 uur op het Fiom terecht. Reünie Op zaterdag 16 april wordt een reünie gehouden voor ex-Werfstra(s)-ters, die in 1945 tijdens de reddingsopera tie uit de gevangenis te Soerabaja door het gat in de buitenmuur de vrij heid herkregen. De reünie duurt van elf uur 's ochtends tot vijf uur 's mid dags en is gratis (behalve consump ties) toegankelijk. Plaats: hotel het Spinnewiel, Laan van Nieuw-Oostin- dië 279, Den Haag. Telefonisch aanmelden voor de reü nie kan bij de heer R.L. Klaessen, te lefoon 070-834678, of bij -de heer G.L. Mariano, telefoon 070-858814. LEIDEN - In de Leidse Hout wordt woensdag een 'bomenpad' uitge zet. Dit gebeurt in het kader van de nationale boomfeestdag die dit jaar op 13 april wordt gevierd. De afgelopen jaren werden op boomfeestdag steeds op verschil lende plaatsen in Leiden bomen en struiken geplant. Het nadeel van deze manier van vieren is, volgens de directie groen van de gemeente, dat slechts weinig scholen konden meedoen en dat maar één facet van de stadsboom aan bod kwam, na melijk het planten. Dit jaar is de opzet van de boom feestdag zo gewijzigd dat er meer verschillende dingen over bomen naar voren komen en dat er veel meer scholen kunnen meedoen. Langs het bomenpad dat wordt uit gezet in de Leidse Hout komen in formatiebordjes bij de verschillen de boomsoorten. Bovendien is niet alleen te zien hoe een kleine straat boom geplant wordt maar ook hoe een hijskraan een grote boom plant. Verder is er te zien welk 'bomen- werk' er vanuit een hoogwerker wordt uitgevoerd, zal er een tak- kenkraker aan het werk zijn en wordt de werking van gereedschap en beschermkleding gedemon streerd. Er komt een informatie stand waar allerlei vragen over stadsbomen beantwoord kunnen worden en tot slot kan ieder als her innering zelf een zaag hanteren om z'n eigen boomschijfje te maken. De belangstelling voor deze boomfeestdag-activiteiten is heel groot. Volgens de gemeente doen er 26 scholen mee met in totaal 600 leerlingen. Het bomenpad is echter niet alleen voor scholen uitgezet. Iedereen die het bomenpad wil lo pen kan dat doen op woensdag tus sen 14.00 en 16.00 uur. Het start punt van het bomenpad is bij het theehuis in de Leidse Hout. Hier kan men vanaf 13.00 uur een route beschrijving en achtergrond-infor matie over het bomenpad krijgen. Voor de scholen begint de boom feestdag 's morgens om 9.00 uur met het hijsen van de boomfeest- dagvlag door wethouder Kuijers. De middag-activiteiten beginnen om 14.00 uur met het planten van een rode beuk aan de rand van de grote speelwei. Deze boom wordt aangeboden door de ANWB, ter ge legenheid van haar 15-jarig bestaan in Leiden. De ANWB zal hierbij te vens aandacht schenken aan de landelijke actie 'Laat niet als dank...' Een actie die iedereen dui delijk wil maken dat onze rommel zeker niet thuishoort in de natuur. DEN HAAG (GPD) - Er is te wei nig rechtszekerheid overgebleven in Nederland. De vraag of strikte naleving van de wet en van con tracten altijd billijk is, is steeds zwaarder mee gaan tellen in de uit spraken van rechters. Daarom kun nen bijvoorbeeld advocaten niet vóór een rechtsgang de kansen van hun cliënten inschatten. Er ont staat spanning tussen billijkheid en naleving van de wet. Aldus de strekking van een toespraak die professor Kleyn (Burgerlijk Recht) van de Leidse Universiteit hield bij de presentatie van 'Recht Vooruit', een bundel ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Burger lijk Wetboek in Nederland. "Wat partij A billijk vindt, vindt zijn tegenpartij B nu juist onbil lijk", aldus Kleyn. "Het is de vraag of in alle geschillen een oplossing te vinden is die door beide partijen als billijk wordt ervaren. Een oud Leids hoogleraar kwam niet lang geleden tot de conclusie, dat bij de Hoge Raad (het hoogste rechtsor- gaan) billijkheid gelijk staat met de bescherming van de underdog. Dan is rechtspraak een onderdeel van de sociale hulp geworden. Het is een kwestie van maatschappijbe schouwing of men dit een wenselij ke ontwikkeling vindt". Kleyn legde zijn gehoor de vraag voor of het niet tijd wordt terug te gaan naar een strakkere hantering van dat Burgerlijk Wetboek, ten koste van het laten meetellen van de billijkheid. Herziening In dat gehoor bevond zich onder anderen minister Korthals Altes, LEIDEN - Minister Korthals Altes van justitie zal op maandag 18 april een spreekbeurt houden voor de WD en de JOVD. De minister zal onder meer spreken over de oplos singen voor de tekorten bij de poli tie, het cellentekort, over alterna tieve straffen en de invloeden, op justitieel terrein, van het opheffen van de grenzen binnen de Europe se Gemeenschap in 1992. Na de spreekbeurt van de minister is er gelegenheid voor discussie. De bij eenkomst, die voor iedereen toe gankelijk is, vindt plaats 'In den Leidschen Salon' aan de Steen straat 2. die verzocht was het eerste exem plaar van 'Recht Vooruit' in ont vangst te nemen. De minister ging in zijn toespraak in op de al meer dan veertig jaar durende herzie ning van het Burgerlijk Wetboek. Die 'codificatie' is al sinds 1880 on derwerp van bespreking, toen mi nister Modderman Koning Willem III schriftelijk kenbaar maakte dat 26 onderwepen aan herziening toe waren. Als dat niet gebeurde zou Nederland na veertig jaar zijn wet boek ontgroeid zijn. Later, in 1898, werd een ontwerp voor veranderingen ingediend waaruit sommige bepalingen nu nog te vinden zijn in het huidige Boek 3 van het Burgerlijk Wet boek, van 'vermogensrecht in het algemeen'. Maar net als de veran deringen die in 1886 en in 1901 door verschillende staatscommissies werden voorgesteld, is dat ontwerp geen wet geworden. Het justitiële apparaat dat de ontwerpen moest bestuderen en begeleiden was een voudig te klein, vertelde Korthals Altes. Tijdens Thorbecke moest justitie het doen met één wetge vingsambtenaar. Het wetboek raakte in de loop van de tijd steeds meer verouderd. Korthals Altes noemde in zijn toe spraak een voorbeeld van de voer man die te hard reed in zijn diligen ce. Een artikel daarover kwam in 1950 nog in het wetboek voor. "Of moeten we dit verschijnsel zien als blijk dat er niets nieuws is onder de zon: alles is veranderd, maar met de verkeersdiscipline blijft het droevig gesteld". "Nu", aldus de minister van Jus titie, "is inmiddels wat onze her-co dificatie al veel werk gereed of na genoeg voltooid. De eerste twee boeken zijn van kracht. De boeken drie, vijf en zes zullen binnenkort van kracht worden". De door de bewindsman bedoelde boeken gaan over vermogensrecht in het algemeen, zakelijke rechten en het verbintenissenrecht. In dat laatste boek zullen ook koop. lastgeving en bewaarneming wettelijk vastge legd zijn. Boek Acht over het vervoerrecht zal, "naar alle waarschijnlijkheid", nog eerder tot wet worden. "Daar mee is echter nog niet de herzie ning van ons burgerlijk en handels recht gereed". Sommige delen wachten nog op herziening en zijn voorlopig nog in andere wetsboe- ken en afzonderlijke wetten te vin den. LEIDEN De brandweer moest afgelopen zondagochtend in actie komen aan het Rapenburg bij een brand in een bouwkeet. De keet brandde echter volledig uit. Vol gens de brandweer moet de oor zaak worden gezocht in kortslui ting. ADVERTENTIE a 1 één van de acht W Het B00TTEHRHS gaat eannaTond 1 open. uitsluitend toegang Tia veerbootje aan de nieume rijn de Plantage IN DE OUDE MARENPQKT deWW pij SOORTEN BIER J7wcc Sp.uy.eti STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7