Gorbatsjov: ook belangen Israël tellen Akkoord Afghanistan is triomf voor supermi Ontmoeting met Arafat 'Prins Charles is gevaar voor Britse monarchie Japanners willen geen ereblanke zijn Hervormers in Hongarije aan de kant geschoven 'Grootste fout MOSKOU (AP/Rtr) - De Russische partijleider Michail Gorbatsjov heeft zaterdag verklaard dat de veiligheid van de staat Israël bij een vredesregeling voor het Midden-Oos ten even belangrijk is als de garantie van de rechten van de Palestijnen. Gorbatsjov zei dit tijdens een ontmoeting met de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO), Yasser Arafat, die een bezoek bracht aan Moskou. Volgens het Russische persbureau TASS heeft Gorbatsjov de rechten van Israël drie keer duidelijk ge noemd. „Het Palestijnse volk heeft het recht op zelfbeschikking in de zelfde mate als dit is verzekerd voor het volk van Israël," aldus Gorbatsjov. Op een ander moment zei hij:„Net als erkenning van de staat Israël en het in aanmerking i haar veiligheidsbelan- Afghaans verzet haalt vliegtuig neer: 29 doden ISLAMABAD (AP/Rtr) - Afghaan se moslim guerrillastrijders heb ben gisteren, niet ver van de grens met de Sovjetunie, een toestel van Sovjet makelij, een Antonov, neer gehaald. Daarbij zijn volgens Ra dio Kabul 29 mensen om het leven gekomen. Volgens het radiostation maakte het toestel een vlucht tus sen Maimaneh, in de noordweste lijke provincie Faryab, en Mazar-e Sharif, in de provincie Balkh. On der de doden zouden zich twee kin deren, acht vrouwen en zes beman ningsleden bevinden. Radio Kabul vermeldde niet of het ging om een verkeersvliegtuig van de binnenlandse luchtvaart maatschappij Bakhtar of een Sov jet-transportvliegtuig. Het is be kend dat Bakhtar Airline burgers vervoerd in. vliegtuigen die voor zien zijn van militaire tekens. Het toestel zou zijn neergehaald met luchtafweer-raketten. De laatste twee jaar beschuldig den Afghaanse en Sovjetfunctiona rissen geregeld het islamitische verzet ervan Amerikaanse Stinger- raketten tegen de burgerluchtvaart in te zetten. De jongste aanval komt nog geen twee dagen nadat'in Genève een akkoord voor een op lossing van het conflict in Afgha nistan is bereikt en deze week zal worden getekend door Afghanis tan en Pakistan. Het islamitische verzet verwierp het akkoord. Swaggart De Amerikaanse televisiepredi kant Jimmy Swaggart, die onlangs bekende contacten te hebben on derhouden met een prostituée, is uit zijn kerk, de Assemblies of God, gezet. Doodseskaders Rio de Janeiro is donderdag nacht het toneel geweest van een ware slachtpartij. In de sloppenwij ken, werden 33 personen ver moord. De moordpartij werd zater dag in de Braziliaanse pers toege schreven aan doodseskaders. De terreurgroepen, die volgens eerde re onderzoeken vaak zijn samenge steld uit politieagenten in burger, hebben het vooral gemunt op mis dadigers en drugshandelaren. Sovjetunie In de Sovjetunie is de afgelopen twee maanden een onbekend aan tal militaire officieren beboet we LONDEN Norman Tebbit, de oud-voorzitter van de Britse Con servatieve Partij, vindt dat kroon prins Charles zich in de toekomst moet onthouden van commentaar op het doen en laten van de rege ring Thatcher. Uitgelekt is dat Teb- door Haye Thomas bit, die nu voor het kiesdistrict Clingford in het Lagerhuis zit, zijn aanval gisteravond voor de BBC- televisie wereldkundig maakte. Zijn uitspraken zullen zeker tot een politieke rel leiden. Volgens Tebbit houdt prins Charles er gevaarlijke opvattingen op na. Met name de afgelopen maanden heeft de kroonprins her haaldelijk scherpe kritiek geuit op het regeringsbeleid van premier Thatcher ten aanzien van de werk loosheid, de binnensteden, het milieu en de overheidsinvesterin gen. Vooral de regelmaat waarmee de kroonprins zijn kritiek spuit, bete- kent volgens Tebbit dat Charles zich op gevaarlijk terrein heeft ge waagd. Omdat Charles' standpun ten wel heel dicht bij de standpun ten van Labour over deze onder werpen komen. „Als de prins in zijn kritiek te ver gaat, kan dat ern stige schade aan de monarchie toe brengen", waarschuwde Tebbit. En hij voegde eraan toe dat het echt gevaarlijk werd als de prins zich presenteerde als advocaat van soci alistische oplossingen. Tebbit wijt de kritische opmer kingen van prins Charles, met na me wat betreft de werkloosheid, aan frustratie. Frustratie over het feit dat hij zelf geen baan heeft. En ook geen baan zal hebben, tot hij geroepen wordt om koning van Groot-Brittannië te worden. „Ik kan me voorstellen dat de prins daarom extra meevoelt met hen die werkloos zijn. Hij is veertig jaar en heeft nog geen echte verantwoor delijkheid mogen dragen. Ik denk dat dit zijn grote probleem is". Tebbit schaart zich bij de kring van conservatieven, die zich in toe nemende mate bezorgd maken over de kritische openheid van prins Charles. Het vorig jaar ver oorzaakte de conservatief Tony Marlow grote opschudding in het Lagerhuis, toen hij de indruk wek te prins Charles ongeschikt te vin den om te zijner tijd koning van Engeland te worden. Net als toen zal er ook nu weer een golf van sympathie voor de prins over En geland spoelen. Vooral omdat de gen, is de oplossing van deze kwes tie (van het Palestijns zelfbeschik kingsrecht) een noodzakelijk ele ment voor de vestiging van vrede en goed nabuurschap in dit gebied op basis van de beginselen van in ternationaal recht." Hij voegde daaraan toe dat voor een vredesregeling eerst nodig is dat Israël de in 1967 bezette gebie den teruggeeft; hij sprak in dit ver band van een „sleutelvoorwaarde." Arafat heeft eerder al gezegd dat hij bereid is de resoluties van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties te erkennen waarin het Is raëlische bestaansrecht wordt be vestigd. Hij stelt daarbij de voor waarde dat de Verenigde Staten de PLO erkennen en andere VN-voor- stellen goedkeuren die terugtrek king van Israël uit de bezette gebie den behelzen. Arafat heeft in zijn gesprekken met Gorbatsjov en de Russische minister van buitenlandse zaken Edouard Sjevardnadze zijn visie op een internationale vredesconferen tie gegeven. „Wij zijn voorstander van een dergelijke conferentie, als die werkelijk efficiënt en actief zou zijn, en niet beperkt zou blijven tot een paar ceremoniële functies," zo verklaarde de PLO-leider op een persconferentie. Dit was een kennelijke verwij ding naar voorstellen van de Ame rikaanse minister van buitenland se zaken George Shultz, die vorige week tijdens zijn pendelmissie door het Middenoosten heeft ge pleit voor een meer symbolische vredesconferentie, die zou kunnen dienen als startpunt voor onder handelingen; de PLO zou in de Amerikaanse visie van deze confe rentie worden uitgesloten. De Israëlische minister van de fensie Rabin heeft gisteren beves tigd dat het 15-jarige meisje Tirza Porat vorige week is omgekomen door een kogel en niet door stenen van Palestijnen. Rabin verklaarde dat de kogel kennelijk werd afge vuurd door één van de twee kolo nisten die het meisje en andere teenagers begeleidden bij een wan deling rond het dorp Beita in de door Israël bezette westelijke Jor- daanoever. Ondanks de verklaring van Ra bin drongen rechtse ministers op de vergadering aan op krachtige maatregelen tegen de inwoners Beita. De botsing tussen deze inwoners en de groep kolonisten uit de nabijgelegen joodse vesti ging Eilon Moreh deed zich woens dag voor. Het Israëlische leger zei oor spronkelijk dat Porat was doodge- stenigd door inwoners van Beita, maar volgens een militair rapport dat in het weekeinde uitlekte werd zij waarschijnlijk getroffen door een afgedwaalde kogel die werd af gevuurd door de begeleidende ko lonist Roman Aldubi, die een M-16 geweer droeg. Joodse kolonisten wezen de militaire lezing echter af als „leugens". Aldubi bevindt zich nog steeds in coma als gevolg van slagen op het hoofd die hij kreeg van de zuster en de moeder van één van de Palestijnen die werden doodgeschoten. PANAMA-STAD - In het kader van de Amerikaanse troepenzending naar Panama heeft de Panamese regering duizenden burgers opgeroepen een militaire training te ondergaan. Een groot aantal vrouwen meldde zich hier voor aan en voegde zich bij generaal Noriega's 'bataljon van de waardigheid'. Intussen gaf de Amerikaanse pre sident Reagan Panamese bedrijven en burgers opdracht niet langer belasting te betalen aan de regering. Daar mee zou economische druk kunnen worden uitgeoefend op het bewind van de omstreden militaire leider, generaal Noriega. In de verklaring van het Witte Huis stond tevens dat de tegoeden van de Panamese overheid bij Ameri kaanse banken zouden worden geblokkeerd. (foto ap» JOHANNESBURG (GPD) - Negenentwintig Japanse organi saties hebben gisteren via een paginagrote advertentie in de Sunday Star de Zuidafrikaanse regering gevraagd rechtvaardig heid te betrachten in het geval van de 'Zes van Sharpville'. In de advertentie wordt verder ge vraagd om de vrijlating van alle politieke gevangenen in Zuid- afrika; het opheffen van het ver bod op 17 anti-apartheidsorgani saties en grotere vrijheid voor de vakbeweging. De ondertekenaars eisen ook van de talrijke Japanse bedrijven in Zuidafrika dat deze „zich krachtig verzetten tegen het voornemen van de regering-Bo- tha om beslag te leggen op het loon van de zwarte werknemers die deelnemen aan huurboycot- acties". Ook wordt er van het Ja panse bedrijfsleven in Zuidafri ka verlangd „dat zij de vak bondsrechten van hun werkne mers beschermen; hun salaris sen verhogen en de arbeidsom standigheden verbeteren. Tenslotte geven de onderteke naars blijk van hun afkeer over het feit dat Japanners in Zuid- Afrika worden aangeduid als 'ereblanken'. Volgens de rassen- kwalificatiewetten die in Zuid afrika van kracht zijn, wordt ie dere inwoner of vreemdeling die op bezoek komt in een bepaalde rassencategorie geplaatst. Maar voor Japanners en Chinezen die eigenlijk als Aziaten geklassifi- ceerd moeten worden, is hierop een uitzondering gemaakt, zodat ze nu ereblanken zijn. LOS ANGELES (Rtr/DPA) - De Amerikaanse politie is vrijdag nacht opnieuw massaal in actie ge komen tegen elkaar bestrijdende drugsbendes in Los Angeles. Meer dan duizend agenten waren bij de operatie betrokken. Ruim driehon derd bendeleden zijn gearresteerd. De arrestaties hebben nauwe lijks invloed op de drugshandel in Los Angeles, omdat naar schatting 70.000 bendeleden bij de handel in verdovende middelen zijn betrok ken. Veel van de bendeleden zijn jongeren die hele wijken terrorise ren in de strijd om de uitbreiding Politie Los Angeles massaal in actie tegen rivaliserende drugsbendes van hun afzetgebied. Vooral in het zuiden is een grote machtstrijd ont staan tussen rivaliserende groe pen. Het was inmiddels al de tiende maal dat de politie van Los Angeles massaal optrad tegen de bendes. Inmiddels zijn 1124 bendeleden ge arresteerd, aldus een politiewoord voerder. De 'oorlog' tegen de ben des gesproken werd afgekondigd nadat drugshandelaren vorige week zonder reden vanuit een auto op voorbijgangers hadden gescho ten. Daarbij vfël één dode en liepen twaalf mensen, onder wie een jon getje van vier, verwondingen op. Volgens de autoriteiten pleegden de drugsbendes vorig jaar 387 moorden en vielen er dit jaar 85 do den. prins zijn kritische opstelling met ver/e weet te verdedigen. In een onthullend radio-interview legde hij omstandig uit dat het voor hem veel gemakkelijker zou zijn om een rustige en keurig afgeschermd le ventje te leiden. „Ik hoef deze kritische opmer kingen niet te maken. Niemand vraagt dat van mij. Maar ik voel mij betrokken bij 2aken als werkloos heid, de verpaupering van de bin nensteden en het milieu. Als je, zoals in mijn positie stad en land moet afreizen, hoor je veel, zie je veel en leer je veel. Dat kan je niet zomaar naast je neerleggen", sprak de prins. Opiniepeilingen hebben uitge wezen dat er grote publieke be langstelling en ook steun bestaat voor zijn opvattingen. Volgens een recent onderzoek vond 56 procent van de ondervraagden zelfs dat de prins zich best wat meer en sterker zou kunnen uitspreken. Slechts 14 procent verklaarde zich tegen zijn kritische opstelling. En daar heeft Norman Tebbit zich bij aangeslo ten. Protesten tegen onderwijsbeleid regeling China SINGAPORE (GPD) - Universi teitsdocenten in Peking hebben zich openlijk achter de studenten geschaard in hun kritiek op het on derwijsbeleid van de regering. De studenten menen dat het bewind het onderwijssysteem in China on dergraaft. Zij eisen ook meer open heid van de regering en meer de mocratie. Democratie is niet slechts een vorm, maar zij moet ook inhoud worden gegeven, aldus de studenten, die hun kritiek heb ben gespuid in muurpamfletten. Hun voorbeeld werd gisteren ge volgd door de docenten van onder meer de prestigieuze universiteit van Peking. In op posters geschre ven Chinese karakters noemden de docenten de zitting van het Volks congres (parlement) een schijnver toning. Beslissingen die het parle ment heeft genomen zijn volgens de docenten voorgekookt door de communistische partij. De universiteitsdocenten be schuldigen de regering er verder van de intellectuelen als vee te be handelen; zij worden onderbe taald. hun salaris bedraagt maar een fractie van het salaris dat hun collega's in Hongkong krijgen. Op één van de posters worden de stu denten opgeroepen om de parle mentariërs te confronteren met hun eis om de begroting af te wij zen. De plannen om de onderwijs uitgaven met 1 procent op te trek ken is volgens de docenten onvol doende, gezien de stijgende infla tie. De studenten en docenten zeg gen dat hun campagne de steun heeft van de universiteitsleiding. Het is voor het eerst dat de univer siteitsstaf openlijk de studenten steunt in hun kritiek op de rege ring. BUDAPEST (GPD) - De interne richtingenstrijd in de Hongaarse communistische partij heeft dit weekeinde een zware nederlaag voor de hervormingsgezinde vleu gel opgeleverd. Vier vooraanstaan de communisten, onder wie een parlementslid, werden uit de partij gezet omdat zij „buiten de partij om" aan bijeenkomsten hadden deelgenomen en „opinies tegenge steld aan de partijpolitiek" hadden geuit. Het royement was de afsluiting van een door de partijtop gelast in tern onderzoek van de centrale controle commissie en komt twee weken nadat het centraal comité een document over de leidende rol van de partij publiceerde dat bol stond van de zalvende termen over de noodzaak van meer democratie. De meest bekende van het vier tal is de journalist Zoltan Kiraly. die bij de laatste parlementsverkie zingen de in zijn district door de partij voorgedragen kandidaat ver nietigend versloeg. In het parle ment toonde hij zich uiterst actief voor hervormingen die erop waren gericht de macht van de volksver tegenwoordiging te vergroten. For meel hoeft hij zijn parlementszetel niet op te geven, maar aangenomen mag worden dat daartoe flinke druk zal worden uitgeoefend op de partijleiding in zijn kiesdistrict. Niet alleen Kiraly kan bogen op populariteit. Dat geldt ook voor Mi- haly Bihari van de Budapester uni versiteit, die vanwege zijn vooruit strevende ideëen groot aanzien on der de studenten geniet. Alle vier waren op enigerlei wijze betrokken bij het Democratisch Forum, een beweging van onafhan kelijke intellectuelen die zich uit drukkelijk niet als oppositie be schouwt, maar met partij "en rege ring mee wil denken over politieke en economische hervormingen die het land uit de crisis kunnen halen. Het royement wordt gezien als een waarschuwing van partijleider Janos Kadar persoonlijk aan te voortvarende hervormers. De vier stonden bekend als geestverwan ten van de zeer populaire Imre Pos- zgay, lid van het centraal comité en voorzitter van de massa-organisa tie Patriottisch Volksfront. Vooral in intellectuele kring wordt hij ge tipt als een mogelijke opvolger van de bejaarde partijleider. WAPENLEVERANTIES - Sovjet leider Gorbatsjov heeft de Costari- caanse president Oscar Arias per brief laten weten dat zijn land be reid is de wapenleveranties aan Middenamerika te staken als de NEW YORK (AFP/UPI) - Ex-presi- dent Richard Nixon van de Vere nigde Staten noemt het „zijn groot ste fout" dat hij als president niet eerder besloot tot het bombarde ren van Noord-Vietnam en het leg gen van mijnen in de Noordvietna- mese havens. „Dat zal u verbazen, maar ik ge loof dat de ergste fout die ik als pre sident gemaakt heb, was dat ik niet al in 1969 deed wat ik op 3 mei en 15 december 1972 liet doen: Noord- Vietnam bombarderen en mijnen in de havens leggen", zei Nixon in een vraaggesprek met het televisie station NBC dat gisteren werd uit gezonden. Nixon zei verder „dat hij al in 1969 wilde bombarderen en dat hij er destijds over sprak met Henry Kissinger (toen minister van bui tenlandse zaken) maar dat hij vast zat aan een besluit om niet te bom barderen, een erfenis van de rege ring onder president Lyndon gens corruptie en machtsmisbruik. Zij kregen boetes opgelegd tot een gezamenlijk bedrag van 2,5 miljoen roebel (bijna acht miljoen gulden). Vietnam Vietnam wil in één jaar tijd 1,3 miljoen baby's van twaalf maan den en jonger vaccineren tegen dif terie, tetanus, kinkhoest, polio, ma zelen en tuberculose. Volgens het officiële Vietnamese persbureau is het bedoeling dat tachtig procent van de dit jaar te geboren baby's wordt ingeënt. Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties, steunt de vaccinatiecampagne, die deze maand begint. Polen Het officeel verboden Poolse vakverbond Solidariteit heeft de aanstaande Dag van de Arbeid, 1 mei, uitgeroepen tot protestdag te gen prijsverhogingen en beknot ting van vakbondsvrijheid. Zuidafrika De Zuidafrikaanse vertegen woordiger bij de Verenigde Naties in New York, die verleden maand scheldend de Veiligheidsraad uit liep, krijgt binnenkort een functie van minder gewicht. In juni ruilt Manley van baan met de Zuidafri kaanse vertegenwoordiger bij de VN in Genève, Shearer, aldus het Zuidafrikaanse ministerie van bui tenlandse zaken. DEN HAAG - Uiterlijk donderdag ondertekenen Afghanistan en Pakistan in Genève het akkoord dat de Russische aftocht uit Afgha nistan bezegelt. Een historisch ak koord. Moskou is opgelucht nu het zich uit het Afghaanse wespennest kan bevrijden zonder haar finan ciële en materiële steun aan het door Margreet Vermeulen communistische regime in Kabul te hoeven staken. Ook de economi sche bindingen met het noorden van Afghanistan hoeft Moskou niet prijs te geven. Voor de Amerika nen onderstreept het akkoord het succes van hun buitenlandse poli tiek. Zeker nu Washington het recht behoudt de Afghaanse op standelingen ook in de toekomst van wapens te voorzien. De supermachten mogen dan te vreden zijn. Het akkoord in de kwestie Afghanistan biedt geen en kele garantie dat er een eind komt aan de Afghaanse tragedie. In alle ijver Gorbatsjov te helpen bij het vinden van de uitgang is het uitein delijk doel van de onderhandelin gen: vrede in Afghanistan in de vergetelheid geraakt. Dat Pakistan en Afghanistan de feitelijke ondertekenaars van het Geneefse akkoord zijn (Moskou en Washington tekenen als garantie macht) betekent niet dat het ak koord de optelsom is van hun res pectievelijke verlanglijstjes. De re gie van de indirecte onderhande lingen tussen de twee landen was immers in handen van de Amerika nen en de Russen, die in Genève achter de schermen zeer nadrukke lijk aanwezig waren. In het scenario van de super machten was geen ruimte voor de Pakistaanse eis dat de vorming van een voor alle partijen aanvaardbare coalitieregering in Kabul onder deel moest uitmaken van het ak koord. Een dergelijk overgangsbe wind zou, zo redeneerde Pakistan, een bloedige burgeroorlog aan haar toch al instabiele grenzen hel pen voorkomen. Bovendien zou vrede in Afghanistan een snelle te rugkeer van de vijf miljoen Af ghaanse vluchtelingen mogelijk maken. Voor het merendeel van deze vluchtelingen fungeert Pakis tan al jaren als uitgemergelde gast heer. Pakistan werd echter aan het verstand gebracht dat het geen plek aan de onderhandelingstafel had gekregen om haar eigen belan gen veilig te stellen. Vervolgens kreeg het land de zwarte piet toege speeld voor het moeizaam verloop van de besprekingen. Pakistan slikte zijn eis in. Glimlachend Ook het Afghaanse bewind heeft pijnlijk veel water bij de wijn moe ten doen. Dat Moskou de VS de Najibullah. (foto anpj vrije hand zou laten bij het bewape nen van de opstandelingen, ook na de Russische aftocht, was voor de Afghaanse president Najibullah onverteerbaar. Maar eind vorige week riep partijleider Gorbatsjov zijn Afghaanse collega in Tashkent op het matje. Na afloop van deze kortstondige ontmoeting verklaar de Najibullah moeizaam glimla chend dat nu niets een akkoord meer in de weg stond. In het akkoord wordt overigens met geen woord gerept over de wa penleveranties. Informeel is echter overeengekomen dat Amerika en Rusland elkaar vrijlaten in de mate waarin ze respektievelijk de op standelingen en het Afghaanse be wind zullen bewapenen. Afghanis tan wordt teruggegeven aan de Af- ghanen. Ze krijgen de vrijheid en de wapens om onderling uit te ma ken welke toekomst hun land tege moet gaat. Daarmee wordt de oor log in Afghanistan ontdaan van zijn gevoelige internationaal-poli- tieke lading en teruggebracht tot de status van een regionaal con flict. De Westerse belangstelling voor een dergelijke 'gewone' bur geroorlog zou wel eens snel kun nen verflauwen. Temeer daar Ame rika elk belang verliest bij de be ëindiging van het conlfikt. De VS wenst immers een communisti sche noch een fundamentalistische staat, en zeker niet in deze contrei en. Ordentelijk Tot zover de zaken die niét in het Geneefse akkoord geregeld zijn. Wel is voorzien in de vrijwillige te rugkeer van de Afghaanse vluchte lingen; de afspraak dat Afghanis tan en Pakistan zich niet zullen mengen in eikaars aangelegenhe den; een tijdschema voor de troe penterugtrekking en de garantie dat de supermachten toezien op naleving van het akkoord. Maar in werkelijkheid garan deert het akkoord slechts een or dentelijke troepenterugtrekking onder het wapend oog van de VN. Want hoe kunnen de supermach ten netjes toezien op naleving van het akkoord als ze zelf door wapen leveranties betrokken blijven bij het conflict? En hoe kan Pakistan zich onthouden van inmenging in de Afghaanse aangelegenheden als de VS het land blijven gebruiken als doorvoerhaven voor wapentuig aan het verzet? En is de vrijwillig terugkeer van de vijf miljoen vluchtelingen niet een illusie zo lang er gevochten wordt in Afgha nistan? Het Afghaanse verzet laat er geen twijfel over bestaan dat de strijd zal worden voorgezet totdat de laatste communist uit Afghanis tan verdwenen is. Bovendien heeft de verzetsalliantie verklaard dat er een eind dient te komen aan alle in vloed van de Sovjetunie. Dat zou kunnen betekenen dat de opstan delingen niet alleen de strijd tegen het regime van Najib voortzetten maar dat ze tevens korte metten willen maken met de omvangrijke economische activeiten van Rus land in het noorden van Afghanis tan, waar zich belangrijke olie- en gasvoooraden bevinden. Bloedbad Maar ook als de Afghaanse ver zetsstrijders er in slagen zich gewa penderhand te verzekeren van de macht, zijn de kansen op een snelle vrede gering. De vanuit Pakistan opererende verzetsalliantie is eens gezind in haar afkeer van alles wat Russisch en communistisch is. Veel verder gaat de eensgezind heid niet. De vrees is dan ook dat de zeven belangrijkste verzetsgroepen een bloedbad onder elkaar zuilen aan richten, zodra de gemeenschappe lijke vijand van het toneel verdwe nen is. En als de alliantie van de ze ven soennitische moslimgroepe ringen al stand houdt zal ze na de machtsovername de regerings macht moeten delen met verzets groepen die vanuit Iran opereren en die de sji'itische tak van de is lam vertegenwoordigen. Ook hierin schuilt een bron van conflic ten. Het akkoord dat Pakistan en Af ghanistan donderdag onderteke nen is er niet op gericht het bloed vergieten tot een minimum te be perken. Het bespaart de Russen een al te smakelijke aftocht en de VS zien het communistisch we relddeel verkleind met het opper vlak van Afghanistan. Kortom de lucht is gezuiverd voor de komen de topontmoeting tussen Reagan in Gorbatsjov in Moskou. De kwes tie Afghanisatn zal er niet meer op de agenda staan.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5