'Aanpak misdaad vergt mankracht' Er is zoveel moois te zien... WIEL 'Niemand wist ook maar iets' Dader bereidde zich grondig voor van der Bloemendaalse korpschef laakt inkrimping Paragnostische tips van nul en generlei waarde MAANDAG 11 APRIL 1988 PAGINA 3 OVERVEEN (GPD) Sinds de ontvoering van G.J. Heijn is commissaris A. Brinkman van de Bloemendaalse politie ervan overtuigd geraakt dat de Nederlandse politie niet met 3000 personeelsleden minder toe zal kunnen. Hij leverde gisteren tijdens de persconferen tie over de ontvoeringszaak felle kritiek op de bezuinigingsplannen van 'politiek Den Haag' Onderzoek naar zware criminali teit, zoals uitgevoerd door het re cherche-bijstandsteam in de ont voeringszaak van G.J. Heijn is ui terst arbeidsintensief, zo verklaar de Brinkman. "Indien politiek Den Haag inderdaad van mening is dat de zware georganiseerde misdaad aangepakt moet worden door de politie, dan moet men wel beseffen dat dit haaks staat op de komende vermindering van de sterkte met ongeveer 3000 politiemensen". Kamerleden van CDA en WD hebben Brinkman inmiddels ver weten dat hij 'misbruik' heeft ge maakt van de situatie door tijdens de persconferentie met deze kri tiek te komen. Brinkman verweer de zich door op te merken dat hij slechts melding heeft gemaakt van een "ervaringsfeit", opgedaan in het afgelopen half jaar. "Dat geeft me het recht dit nu naar voren te brengen", aldus de Bloemendaalse korpschef. Naarmate het onderzoek in de ontvoeringszaak langer duurde, gingen meer korpsen klagen dat zij de uitgeleende politiemensen be gonnen te missen. Vandaar ook dat zondagmiddag ter sprake werd ge bracht dat minister Korthals Altes van justitie voortdurend nieuwe ta ken aankondigt die door de politie moeten worden uitgevoerd. "Controleren op de maximum snelheid van 120 kilometer per uur, tegelijk ook paspoorten controle ren van buitenlanders, niet alleen de kleine, maar ook de georgani seerde criminaliteit aanpakken. Als hij zou zeggen: u krijgt er drie duizend politiemensen bij, ak koord. Maar hij wil, samen met de minister van binnenlandse zaken juist minder agenten". Daderanalyse Brinkman ging ook in op de kri tiek, nu blijkt dat de ontvoerder van G.J. Heijn geen enkele over eenkomst vertoont met de signale menten zoals die door het onder zoeksteam naar buiten zijn ge bracht. Een criminoloog noemde de daderanalyse 'een slag in de HAARLEM (ANP) - De politie heeft de afgelopen maanden op in to taal dertien plaatsen in het land gezocht naar het lijk van de ontvoerde Heijn op basis van paragnostische tips. Deze lokatie-onderzoeken leidden tot niets, geen enkele van-de in totaal drieduizend paragnosti sche tips trouwens heeft tot enig resultaat geleid. W. de Lang van de Centrale Recherche Informatiedienst verklaarde dit zondag desgevraagd. De Lang was binnen het politieteam "verant woordelijk" voor de binnengekomen paragnostische tips. Het was in een zaak als deze voor het eerst dat alle paragnostische tips serieus werden bekeken. Dat gebeurde in Utrecht bij het instituut voor toegepaste parapsychologie onder leiding van dr. J. Neu. Neu komt over enkele maanden met een rapport over zijn bijdrage aan de zaak Heijn. De Lang: "Ik wil dat rapport afwachten, voordat ik een definitief oordeel geef over het nut van paragnostische tips. Ik stel wel vast dat ze in de zaak Heijn concreet tot geen enkel resultaat heb ben geleid." De familie Heijn stelde het volgens De Lang overigens wel zeer op prijs dat de politie via dr. Neu serieus op paragnostische tips inging. Eind vorig jaar werden in Haarlem nog twee sessies belegd, waarop paragnosten in contact werden gebracht met bij voorbeeld de bril van Heijn. De paragnostische tips werden geselecteerd volgens twee criteria: liepen de gegevens parallel met bepaalde uitkomsten van het politie onderzoek en werd door meerdere paragnosten dezelfde plek ge noemd. Binnenland kort Fietsroutes Staatssecretaris Evenhuis (eco nomische zaken) heeft zaterdag tij dens de opening van de zesde fiets- vakantiebeurs in Amsterdam de eerste 'lange-afstand fietsroute- gids' in ontvangst genomen. De gids, van de stichting Landelijk Fiets Platform, bevat een uitge breide beschrijving van in totaal 3.000 kilometer lange afstandsrou tes boven de grote rivieren. Voor de zuidelijke helft van Nederland verschijnt begin 1989 een gids. ANC-kantoor De vestiging van het kantoor van het African National Congres (ANC) in Amsterdam is enige tijd uitgesteld. De lokatie aan de Prin sengracht die WAS uitgekozen, is bij nader inzien niet geschikt (vei lig) gebleken zodat nu wordt ge zocht naar een ander onderkomen. Een woordvoerder van het Komi- tee Zuidelijk Afrika heeft dit zon dag meegedeeld. Aanvankelijk zou het kantoor al op 1 maart zijn ge opend. Specialisten Minister De Koning (sociale za ken) denkt over een week of zes een beslissing te kunnen nemen over het norminkomen voor spe cialisten. Hij zei dat in een reactie op de uitspraak van de president van de rechtbank in Den Haag over het onderzoek van de Economi sche Controle Dienst naar de spe cialisteninkomens. Dat onderzoek moet worden gestaakt, maar vol gens De Koning zijn er genoeg ge gevens om zonder verder onder zoek te kunnen beslissen. Brand Een brand heeft zondagochtend voor zeker een miljoen gulden schade aangericht in een papier- opslaghal van de Corsmit groep in Zoetermeer, een bedrijf dat zich bezig houdt met 'direct mail' en in binden. Volgens de politie is de brand gesticht door inbrekers. De brand werd om kwart over elf ont dekt en aan het begin van de mid dag was het vuur geheel geblust. Onder de trein Een 17-jarige scholier uit Roer mond is in de nacht van zaterdag op zondag rond half een zo onge lukkig onder een vertrekkende trein op het station in zijn woon plaats terechtgekomen dat zijn rechterbeen geamputeerd moest worden. Hij bracht zijn vriendin naar de trein en bleef met zijn kle ren aan een deurknop haken. lucht'. Ook is steeds aangenomen dat de ontvoering het werk moest zijn van een groep 'zware jongens'. "De bizarre ontknoping van deze ontvoering heeft veel aandacht ge trokken. Uiteraard ook kritiek. Nu is het achteraf, als de feiten op een rijtje kunnen worden gezet, altijd makkelijk praten. Maar men moet zich ook bedenken dat de politie in haar onderzoek, naast een enkele getuige-verklaring uit de buurt, zich alleen kon baseren op de in houd van dertien brieven afkom stig van de ontvoerders", aldus Brinkman. "We hebben een aantal deskun digen op grond van hun weten schap benaderd, om hun visie op de tekst van deze brieven te krij gen. Op die manier kon een onder bouwing worden gegeven aan de dader-analyse. Die dader-analyse werd nog versterkt door de kennis die de politie bezit over het verloop van ontvoeringszaken in en buiten Europa. Want het staat vast dat in bijna alle gevallen ontvoeringen niet worden gepleegd door krui meldieven, maar door groepen van personen met een criminele of ter roristische inslag. Dit geldt ook voor bijna alle in Nederland ge pleegde ontvoeringen". Met een gevoel vol afschuw blik te Brinkman terug op het verloop van de ontvoering. "Uit de nu be kende gegevens blijkt dat de ver dachte een gruwelijk en bizar spel met ons heeft gespeeld, door voor te wenden dat de ontvoerde nog in leven was en bewaakt werd. Pas toen er geen antwoord werd gege ven op de gevraagde levenstekens groeide bij ons de twijfel. Maar na het doden van de ontvoerde toch nog losgeld te eisen van de familie, zoals hier gebeurde, is exceptio neel te noemen". Brinkman werd gevraagd waar om losgeld werd betaald, terwijl geen levensteken is gegeven. In Westduitsland gebeurt dat dan niet. De politiechef noemde dat een onderdeel van politieke discus sie. "Ik geloof dat het onverstandig is daar nu te diep op in te gaan. We hebben de wens van de familie ge respecteerd, die vroegen met los geld te rijden. Over de gedragslij nen voor de toekomst moet de Tweede Kamer maar antwoord ge- RENKUM - Drommen dagjesmensen hebben dit weekeinde het 'graf be zocht in de bossen bij Renknm, de plek waar Gerrit Jan Heijn een halfjaar geleden door zijn ontvoerder werd. doodgeschoten. Volgens een boswachter van het Gelders Landschap lopen tot 's avonds laat honderden mensen door het bos, op zoek naar de exacte begraafplaats. Tientallen bossen bloe men liggen op die plek. Langs de weg staan de auto's in file geparkeerd. De Boswachter: „de mensen trappen het bos kapot. Wij kunnen de scha de pas opmaken, als de belangstelling geluwd is, maar het is zeker dat het herstellen heel wat geld gaat kosten. Verder gedragen de mensen zich rede lijk netjes; er is nog geen reden geweest in te grijpen". Ook adjudant Botkamp van de Renkumse gemeentepolitie meldt dat de vele belangstellenden zich keurig gedragen in het Doorwerthse bos. "Het is een soort bedevaartplaats geworden. Wij kunnen de mensen ook niet ver bieden om er heen te gaan, maar zij richten wel een hoop schade aan de wegbermen aan. Die hebben pas geleden nog onder water gestaan en wor den nu door de drassige ondergrond helemaal kapot gereden. Als het zon dag nog drukker wordt, wat wij verwachten, overwegen wij verwijzings borden te plaatsen naar een naburige parkeerplaats", aldus Botkamp. Voor de zekerheid heeft de Renkumse politie bij de toevoerwegen naar het bewuste weggetje vast dranghekken geplaatst met verbodsborden er op. Als de belangstelling voor de macabere plek echt uit de hand gaat lo pen, zal de politie tot afsluiting overgaan. Vooralsnog lijkt het grootste probleem in Doorwerth echter het in- en uitvoegen uit de geparkeerde file, zonder aangereden te worden. (foto anp> Ontvoering 'verbijstert' familie van E. HAARLEM (GPD/ANP) - De fa milie van de hoofdverdachte inge nieur E. uit Landsmeer, is ge schokt en verbijsterd door wat er gebeurd is. „Het kost grote moeite om de gebeurtenissen te verwer ken. Alle woorden schieten tekort om het leed, zeker ook dat van de familie Heijn, te beschrijven", staat letterlijk in een verklaring die de familie gistermiddag heeft uitgege- "Niemand van ons heeft ook maar iets geweten van wat mijn man en onze vader heeft gedaan. De ware toedracht is pas in de ver horen van het recherchebijstands team gebleken", staat er verder te lezen. De familie hecht eraan waarde ring uit te spreken voor de wijze waarop de politie hen heeft ver hoord en voorgelicht. "Ook de co ördinatie rond de vrijlating is op prijs gesteld. Het overleg tussen justitie en de familie verliep open hartig. Hierdoor was het mogelijk dat we elkaar na de vrijlating onge stoord konden ontmoeten". De ingenieur en zijn vrouw heb ben elkaar woensdagavond kort kunnen spreken, in aanwezigheid van de politie. De man heeft in dat gesprek zijn familie spijt betuigd. Verder is er geen contact meer ge weest. De kinderen van de ingenieur zullen voorlopig niet naar school gaan. Zij en de vrouw blijven on dergedoken om aan de publiciteit te ontkomen. Ook op medisch ad vies heeft de familie besloten dat aan geen enkele buitenstaander in formatie wordt verstrekt. De komende periode hoopt de familie dat het gezin de gelegen heid krijgt zich in alle rust te her enigen. Daarom is op de media een dringend beroep gedaan de vrouw en de kinderen met rust te laten. De enige contactpersoon is de Haar lemse advocaat mr. K. van der Leij. Mr. C. Sanders, de Haarlemse ad vocaat die is aangewezen als verde diger van E., heeft na de arrestatie van E. drie uur met de Landsmeer- se ingenieur gesproken. De ver dachte maakt volgens hem een sta biele indruk en is zich goed bewust van alles wat is gebeurd en de situ atie waarin hij nu verkeert. Ook is hij er volledig van op de hoogte dat zijn kinderen enige tijd hebben vastgezeten en zijn verhoord, even als zijn echtgenote. Dreigtelefoontje "Hij reageert hier zeer gelaten op", verklaarde Sanders. E. heeft zich volgens hem wel bereid ver klaard volledig aan het onderzoek mee te werken. Sanders zal dit weekeinde beslissen of hij de ver dediging van de zaak van E., die wordt verdacht van moord, ontvoe ring en afpersing, definitief op zich zal nemen. Hij wil eerst bekijken of hij de verdachte alle juridische bij stand kan verlenen die hij nodig heeft in zijn situatie. Sanders zegt dat een anoniem dreigtelefoontje dat vrijdag op zijn kantoor binnenkwam geen rol speelt. Hij zegt echter zich niet te laten intimideren door dit soort be dreigingen. Sanders vindt dat dit soort reacties een miskenning van de taak van de advocaat zijn. Justitie matigt voorlichting zaak-Heijn 'in belang proces' HAARLEM (GPD) - Om een eer lijke berechting van ir. P. E. moge lijk te maken, zullen politie en jus titie minder gegevens over het ver loop van het onderzoek naar buiten brengen. Dat heeft de Haarlemse officier van justitie mr. Th. Bot gis termiddag verklaard. Mr. Bot: "We willen de voorlich ting gaan matigen, nu heUonder- zoek van opsporing is gekomen in de fase van vervolging en gerechte lijk vooronderzoek. Zo'n gerechte lijk vooronderzoek dient in de no dige rust te worden verricht en zo min mogelijk te worden beinvloed door meningsvorming van buiten af'. De officier begreep dat het niet gemakkelijk zal zijn vanaf heden de publiciteit te vermijden. "Hoe wel de feiten met de bekentenis van de verdachte duidelijk lijken, geldt ook voor hem dat het de rech ter moet zijn die oordeelt hoe hij wordt gestraft". De persconferentie die gister middag in Haarlem over de zaak- Heijn werd gegeven, wordt door Bot gezien als een voorlopige afronding van de zaak naar buiten toe. „We hopen met deze voorlopi ge afronding nu, en een gematigde voorlichting de komende periode, recht te doen aan aan de ene kant de begrijpelijke wens alle ins en outs te vernemen, en aan de andere kant geen afbreuk te doen aan een zo'n objectief mogelijke berech ting". Aan het slot van zijn verklaring sprak mr. Bot zijn waardering uit voor enkele dagbladen, die wisten dat er losgeld in omloop was en van de op handen zijnde arrestatie, maar er niet over schreven. Mr. Bot: "De oplossing van deze zaak is mede mogelijk gemaakt omdat hoofdredacties bereid waren, ten koste van een primeur, niet te pu bliceren wat ze wisten". De Bloemendaalse politiechef Brinkman riep gisteren het pu bliek op de familieleden van de verdachte rust te gunnen. "We heb ben kinderen uit hun bed gehaald die tijdens het verhoor te horen kregen dat hun vader werd ver dacht van het doden van de heer Heijn. Vandaar ook mijn oproep: geef die mensen toch de kans onge stoord verder te leven. Ze hebben heel wat te verwerken". Hoofdinspecteur geeft voorlopige reconstructie Heijn-affaire HAARLEM (GPD) - De 45-jarige P. E. uit Landsmeer, die ervan wordt verdacht Gerrit Jan Heijn te hebben ontvoerd en gedood, heeft zijn daden zeer grondig voorbe reid. Zo schafte hij het geweer waarmee hij de Ahold-topman door het hoofd schoot, al in 1986 in België aan. Dat zei de Zaanse hoofdinspecteur H. Muntingh gis termiddag in het Haarlemse hoofd bureau van politie. Muntingh is lei der van het operationeel comman docentrum in de zaak-Heijn en kwam met een voorlopige recon structie. Voor een definitieve reconstruc tie is het volgens de hoofdinspec teur veel te vroeg. Nog niet alles staat op een rijtje. De verdachte moet over een aantal punten nog (nadere) verklaringen afleggen. Ook het motief is nog onduidelijk. Daar komt bij dat de politie nog te rughoudend blijft bij de informa tieverstrekking. "Veel gegevens zijn nodig ten behoeve van een eventuele reconstructie. En ook moeten er nog veel getuigen wor den verhoord die niet van tevoren mogen zijn beinvloed". Tot slot zwijgt de politie ook om opspo ringstechnieken niet prijs te geven. Bankbiljetten Over een aantal zaken bestaat voor de politie echter geen twijfel. Ook Muntingh bevestigde dat men E. op het spoor is gekomen via de gemerkte bankbiljetten, die deel uitmaakten van het losgeld. "Begin januari bleek ons dat er losgeld in omloop was gebracht. Het geld was vlak voor Sint Nicolaas uitgege ven. In de loop van februari dit jaar bleek ons opnieuw uitgifte. Uitein delijk slaagden we erin door te dringen tot de bron. Het bleek de inwoner van Landsmeer te zijn". Daarop werd de man dag en nacht in de gaten gehouden. "In de eerste plaats wilden we proberen zicht te krijgen op verdere uitgifte van geld dan wel diamanten. Ver der wilden we proberen zicht te krijgen op contacten en relaties van de man. Ten slotte wilden we proberen zicht te krijgen op moge lijke bergplaatsen". "We hebben de uitgifte van een deel van het losgeld een tiental ke ren geconstateerd. Het betrof zo wel bankbiljetten van 250 als van 100 gulden. De tweede doelstelling werd niet gehaald. De verdachte leidde ons niet naar personen die bij de ontvoering betrokken zou den kunnen zijn. Wel bleek ons dat de man bijzonder weinig contact had met anderen. Hij leefde naar onze inschatting vrij geïsoleerd". Daarop werd besloten na pasen tot aanhouding over te gaan. In de woning in Landsmeer werden op 6 april om vijf uur 's ochtends zes ar restaties verricht: man, vrouw, twee kinderen en twee logees. (meer binnenlandnieuws op pagina 11) "Men toonde een zekere gelaten heid. Er was geen enkele sprake van verzet. Een rustige en snelle aanhouding". Ontkenning Het recherchebijstandsteam wist in eerste instantie niet wat de Landsmeerder exact met de zaak- Heijn van doen had. "We hadden aanvankelijk te maken met een ontkennende verdachte. Duidelijk was te merken dat hij zat te vissen naar wat de politie wist. Voor ons een reden om te veronderstellen dat we met de aanhouding van de ze verdachte goed zaten. Vrij vlot werd er bij twee huiszoekingen be lastend materiaal gevonden zoals aantekeningen die verband hiel den met de ontvoering". En onder de vloermat van de auto lag voor 8000 gulden losgeld. Daarop volgde een bekentenis. De man wees de politie waar hij Heijn had begraven. Ook konden op zijn aanwijzingen het losgeld en de diamanten, en ook het geweer waarmee Heijn was doodgescho ten, worden achterhaald. Diaman ten en geld waren verborgen onder de vloer van de woning, onder het grondwateroppervlak. Het geweer, met afgezaagde loop, lag in een na bijgelegen sloot. Inmiddels is gebleken dat de ver dachte de ontvoering grondig en langdurig heeft voorbereid: In 1986 schaft hij zich in België een kogelgeweer aan. Hij heeft bij een Audi-dealer geïnformeerd naar de werkingsme chanismen van de portiersloten. Daardoor weet hij dat hij in de auto van Heijn kan stappen wanneer de Ahold-topman er reeds in zit. Vooraf schaft hij zich allerlei materialen aan zoals plastic, tape, een spade en cassettebandjes. Hij steelt op de Veluwe een personenauto van het merk Fiat, type Uno. Hij zorgt verder voor val se kentekenplaten. De man maakt een aantal kist jes om het losgeld tijdelijk in op te bergen. Hij vindt in de bossen bij Ren- kum een geschikte plaats om Heijn te begraven. Hij schaft zich vermommings materiaal aan. Tevens neemt hij van tevoren telefonisch contact op met Gerrit Jan Heijn. Hij presenteert zich als zakenman die belangstelling heeft voor de activiteiten van Ahold in de Verenigde Staten. Hij wil een af spraak maken en krijgt data waar op beiden elkaar zouden kunnen ontmoeten. Woensdagochtend 9 september is een van de mogelijk heden. E. weet zodoende dat Heijn die dag naar het Ahold-hoofdkan- toor in Zaandam zal komen. Vluchtpoging Muntingh: "Als gevolg daarvan rijdt hij op 9 september met de ge stolen Fiat Uno naar Bloemendaal en parkeert de auto op de Hoge Hoofdinspecteur Muntingh Duin en Daalseweg. Hij wacht ver volgens de heer Heijn op bij de ga rage naast diens woning en stapt op het moment dat Heijn het por tier van zijn auto dichtslaat, vlie gensvlug aan de rechtervoorzijde "Hij bedreigt de heer Heijn met het kogelgeweer en laat hem naar de gestolen auto rijden. Daar stap pen beiden in de Fiat Uno. De ver dachte treft zodanige voorzienin gen dat hij de Fiat zelf kan besturen en tegelijkertijd de heer Heijn vol ledig onder controle heeft. Hij maakt duidelijk dat het om een ontvoering gaat en dat hij naar een plaats zal gaan waar de heer Heijn bewaakt zal worden". De gehele dag verblijft E. met Heijn op de Veluwe. "In de auto maakt de verdachte bandopnamen van Heijn, die daarbij letters en cij fers moet opnoemen. Op een be paald moment, vermoedelijk in de omgeving van het vliegveld Dee- len, terwijl de verdachte en de heer Heijn een wandeling maken, tracht de Heijn te ontvluchten en de aan dacht te trekken. Hij rent plotse ling weg in de richting van een te gemoetkomende autobus. De ver dachte schreeuwt daarop dat hij Heijn zal doodschieten, waarop de ze terugkeert". "Omstreeks 21.30 uur die avond gaat de verdachte met Heijn een bos in de gemeente Renkum in. Aangekomen bij de vooraf uitgeko zen plek schiet hij de heer Heijn plotseling van achteren door het hoofd. Vervolgens haalt hij spullen uit de auto. Hij snijdt de pink van de linkerhand van de heer Heijn af. Daarna graaft hij een vrij diepe kuil, waarin hij het lichaam be graaft. De verdachte rijdt eerst naar zijn woning waar hij de ver schillende materialen, alsmede de pink, verbergt. De Fiat Uno rijdt hij naar Amsterdam alwaar hij de wa gen het IJ inrijdt". "In de periode na 9 september heeft hij de dertien brieven die naar Ahold werden verstuurd, zelf thuis gemaakt. Over de verdere af persingshandelingen, zoals los geldoverdracht, moet de verdachte nog verklaringen afleggen. Wel is bekend dat de verdachte vanuit een serviceflat in Heelsum, waar zijn ouders verblijven, de losgeld- overdracht op 27 november heeft geregisseerd". ADVERTENTIE ANVC-CONTACTLENSSPECIALIST OPTOMETRIST OV Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel. 071-12.41.08. Teijlingerlaan 2, Sassenheim. Tel. 02522-33.11.1 'GRAF' TREKT DAGJESMENSEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3