In de Industriebond hadden geen koppen mogen rollen' 'Mensen zitten verstijfd van angst achter het raampje' Interview Groenevelt voelt zich nog verbonden aan 'zijn' bond Nieuw LOI-iiistructiepakket voor vliegangst: Predikanten geen pakezel van God en de gemeente PAGINA 2 MAANDAG 11 APRIL 1988 Zijn naam wordt nog veel ge noemd: Arie Groenevelt. De onwrikbare voorzitter van de Industriebond FNV. Ruim twaalf jaar bestormde hij de ene barricade na de andere. De werkgevers haalden vijf jaar geleden dan ook opgelucht adem toen hij het stokje overgaf aan Dick Visser. In zijn caravan op "Ginkelduin", de camping van zijn bond, her stelt hij op dit moment van een liesoperatie. Maar voor 'de goe de zaak' heeft hij altijd tijd. Zijn haren mogen wat grijzer zijn geworden, de felheid is ge bleven. Zonder scrupules veegt hij Hans Pont de mantel uit, hekelt hij het kabinetsbe leid en adviseert hij het CNV de koffers te pakken. "Die club heeft geen bestaanrecht", klinkt het scherp. Groenevelt ten voeten uit. HILVERSUM - Pont was een goede voorzitter. Hij heeft alleen iets gedaan, waarvan ik zeg, Hans hoe heb je het in je hoofd kunnen halen?: het voorzitterschap van de FNV als een oude jas inwisselen voor 'n andere. Daar begrijp ik niets van. Dan kun je elkaar nog be ter de tent uitvechten, zoals bij de Industriebond. Je kunt je natuur lijk afvragen of het verstandig is wat die mensen hebben gedaan en of je zoiets van grote mensen mag Arie Groenevelt verwachten? Maar het ging ten minste ergens over. Pont was ken nelijk op het grote geld uit en daar mee bewijst hij de vakbeweging een slechte dienst. Dat neem ik hem zeer kwalijk". door Joan Haan Arie Groenevelt (61) is het nog niet verleerd. Op de hem zo type rende wijze voorziet hij de jongste ontwikkelingen van gepeperd commentaar. Hij mag dan vijf jaar geleden de voorzittershamer yan de Industriebond aan de wilgen hebben gehangen (drie jaar later nam hij definitief afscheid), dat wil niet zeggen dat hij de zaak niet meer volgt. Integendeel. Hij geeft ook toe zo nu en dan te worden ge raadpleegd, maar voor een tijdelij ke terugkeer, om het schip weer op de juiste koers te brengen, voelt hij niets. "Nee hoor, mijn tijd is voorbij. Het is onzin om nu als soort redder des vaderlands op te staan. Er zijn in het verleden wel meer proble men geweest. Toen kwamen ze er ook uit zonder oude bokken van stal te halen". Nette meneer Over de stelling, dat de bond een nette meneer is geworden, glim lacht hij. En ook de roep naar ster ke mensen, die zoals hij met gebal de vuist de barricades opgingen, wuift hij weg. "Het zijn mooie ver halen, maar ze deugen voor geen hout. Toen Wim Kok de hamer van André Kloos overnam, zei ieder een: die jongen met die lange ha ren? Wat moet dat nou worden met de vakbeweging? Nemen ze daar verdorie een knaap van Nijenrode, de diplomatenschool. Toen hij wegging was Leiden echter in last". Hetzelfde overkwam overigens Kloos. "Die nam het stokje over van Dirk Roemers. Dat was een bullebijter... mens hou op. Moest die worden opgevolgd door een zachtaardige econoom? Dat kon toch niets worden!" Groenevelt geeft toe, dat deze taferelen niet gelden voor Johan Stekelenburg, de gedoodverfde opvolger van Pont. "Maar wat zegt dat. Hij moet het allemaal nog wel bewijzen", klinkt het koel. Terugkomend op de zaak Pont verklaart de 'socialist van de oude stempel', heel wat mensen te heb ben zien vertrekken. "Het vak van districtbestuurder is zwaar. Alleen de slechtsten hebben een 40-urige werkweek. Zo ligt dat. Maar ook geestelijk wordt er veel van je ge vraagd. Vooral in tijden, dat het economisch tegenzit. Elke dag stap je weer in een poel van ellende. Steeds maar weer bedrijfssluitin gen begeleiden en inpraten op Soms tegen beter weten Goede hout Groenevelt heeft ook mensen om financiële redenen de pijp aan Maarten zien geven. "Zo kende ik een bestuurder die bij een bedrijf personeelschef werd en overal ver kondigde, dat hij 30.000 gulden meer ging verdienen. Ik zei toen te gen hem: goh joh, je hebt een goede leidsman, maar ik ben blij datje op sodemietert. De mentaliteit om je werk goed te doen, heb je kennelijk niet". Hij zucht. "Er zijn nu een maal mensen die bij ons horen en mensen die bij ons zijn. Dat essen tiële onderscheid geldt ook voor Pont. Hij is uit het verkeerde hout gesneden". Dat oordeel spreekt hij heel be wust niet uit over Dick Visser en Jan Schermer, de twee kemphanen van zijn eigen bond. "Het veront rust me, dat de zaak zo op de spits is gedreven. Dat er koppen zijn gaan rollen, had niet mogen gebeu ren. Dat er een heftige, diepgaande discussie plaatsvond over de koers, is niet vreemd. Als bestuurder van de industriebond zit je immers als geen ander in het krachtenveld van economische gewelddadigheden. Die leiden niet alleen tot de onder gang van industrieën, maar ook tot opbloei van geheel nieuwe takken. Probeer in die storm maar eens de goede weg te vinden". Volgens Groenevelt zal de bond regelmatig het verkeerde pad in slaan. "Er zijn immers altijd ele menten, invloeden van buitenaf, die je niet kunt inschatten. In mijn tijd waren dat de Korea-crisis en de ineenstorting van de economie. Nu kan dat de opvolger van Reagan zijn of een plotselinge val van Gor- batsjov. Wie kan dat voorspellen? Niemand toch? Behalve dan een blaaskaak en die zijn er helaas veel te veel". Groenevelt zou het een schande vinden wanneer de nieuwe voorzit ter uit één van de andere bonden komt. "Ik weet dat buiten circuleren. Van r ooit een staking tot een goed ekid hebben gebracht en nu denken de Industriebond te kunnen redden. Onzin. We moeten iemand hebben die de tradities kent, weet hoe er in onze bond wordt gesproken en ge handeld. Trouwens, we hebben mensen zat. Het enige probleem is, dat bijna iedereen vindt, dat hij al lang voorzitter had moeten zijn. Je kunt dat arrogant vinden, maar op die> eigenschap zijn die mensen ge selecteerd. Anders kun je je nooit staande houden in het gevecht met het bedrijfsleven". Poppenkast De gelouterde vakbondsman glimlacht. Hij is bepaald niet pessi mistisch. "Over vijfjaar zeggen ze, weet je nog die grote problemen in '88?". Veel minder te spreken is hij over het bezuinigingsdebat, dat vlak voor Pasen in de Kamer plaatsvond. "Poppenkast", luidt zijn commentaar. "Ze hebben me vroeger altijd verweten, dat ik dacht in termen van complotten en zo, nou volgens mij is daar gewoon een spelletje gepleegd. Het imago van Bert de Vries moest worden opgevijzeld. Lubbers had imago genoeg, die kon wel een beetje kwijt. Er is gewoon handjeklap ge speeld. De aanhang leeft weer in de veronderstelling, dat het CDA toch niet zo'n slechte club is. Nu. daar ging het om. Dat doel is bereikt". Groenevelt is er van overtuigd, dat de jeugdlonen straks worden uitgekleed. "Alleen nu nog niet. Op een later tijdstip, wanneer het wat beter uitkomt. Zo hebben ze in de afgelopen jaren in alles gesneden". De plaatselijke voorzitter van de PvdA-afdeling Vleuten De Meern ("een leuke hobby"), ver wacht dat de coalitie de vier jaar ge woon zal volmakén. "Daar heb je dit soort circusvertoningen voor nodig. Daarna gaan ze gewoon ver der. Ik geloof niets in een verbond met de PvdA. Het CDA is een echte conservatieve club, die heel be wust bezig is geweest om de sociale voorzieningen voor een belangrijk stuk terug te schroeven. Het eind is ook nog niet in zicht. Als de chris ten-democraten met de PvdA aan de slag gaan, moeten ze dingen die ze hebben teruggeschroefd, in de andere richting weer ombuigen. Dat willen ze niet. Ze hebben niet voor niets de linkse mensen uit de partij gejaagd". Ook het CNV kan Groenevelt wel schieten. "Dat is geen vakcen trale. Altijd haken ze op het laatste moment af. Hetzij omdat er in de Schrift, hetzij omdat er in de doel stellingen iets staat, dat actie ver hindert. Het is gewoon een hoop la waai. Op het moment dat ze slaan moeten, denken ze 'het doet pijn' en doen ze dus niets". Genoeg te doen Als een soort vloek slingert hij de namen van Lou de Graaf en Jan Lanser de ruimte in. "Rampen zijn het. Beiden zijn hun verleden ver geten. De één gooit te grabbel wat wij met z'n allen hebben opge bouwd en de ander grossiert in commissariaten. Walgelijk!". Groenevelt slikt. "Nee, ik heb geen commissariaten. Geen enke le". Wat doet hij dan? "Ik zet me in voor de Paasheuvel. Ik zit in het be stuur van de stichting Zon en Vrij heid. Wij proberen wat te doen voor jonge mensen uit de kansar me groepen. Dat is mooi en eerlijk werk. Nee, er is nog genoeg voor Arie te doen" DEN HAAG/LEIDEN - Abe Len stra ging voor geen goud het vlieg tuig in. Elvis Presley kwam nooit in Europa, behalve dan tijdens zijn diensttijd in Duitsland, omdat hij weigerde in een 'plane' te stappen. Van Hanegem, Piet Keizer: hetzelf de probleem. De naar schatting 20 tot 25 procent van de Nederlandse bevolking die aan vliegangst lijdt en dat is een voorzichtige schat ting bevindt zich in goed gezel schap. Binnenkort kunnen de 'vliegangstigen' gaan proberen zelf iets aan hun kwaal te doen; met een instructiepakket van de Leidse On derwijs Instellingen (LOI). Een stewardess die overdreven vriendelijk lacht ze heeft zeker iets te verbergen of juist nogal chagrijnig uit haar ogen kijkt, kan voor een vliegangstige reden zijn om totaal in paniek te raken. Een purser die zijn mededeling over la ter landen wegens een grote drukte boven het vliegveld begint met 'ik heb een vervelende mededeling voor u' kan (toch al bange) passa giers met die mededeling laten ril len van angst. Gabriëlle Ecury, cursusleidster sociaal agogogisch onderwijs van de LOI, is vanaf het begin betrok ken geweest bij de opzet van 'Vlie gen zonder angst' en voerde de eindredactie over het pakket, be staande uit drie cassettes en een in structieboek. Op twee van de drie cassettes, beide één uur, wordt een vliegreis nagebootst. De acteur Pieter Lutz schetst de situaties die de beluisteraar van de cassettes zich voor moet stellen. De bijpas sende geluiden, van reisbureau tot brullende motoren, zijn ook te ho ren. De bange vlieger maakt op de cassettes het traject van boeking tot landing mee. Doodeng Het derde element op de cassettes zijn de stemmen van een wat ouder echtpaar dat op een vliegreis een microfoontje bij zich droeg. Ecury: „De man had eerder gevlogen, maar was angstig, voor de vrouw was het de eerste vlucht, zij vond het doodeng. Dat ze een microfoon bij zich hadden, stoorde hen niet in hun spontane uitlatingen. Daarvoor waren de er varingen die ze meemaakten,' te overweldigend. Je hoort de vrouw bijvoorbeeld zeggen: „Moeten wc daar in? Godallemachtig...". „De methode waarmee we wer ken heet systematische desensiti- satie". Ecury moet er zelf om la chen. „Ik heb dat woord nu zo vaak gebruikt dat ik het zonder haperen kan zeggen. Het betekent datje ie mand systematisch ongevoelig maakt voor de vliegangsten die hij of zij uitstaat. Angst is het uit gangspunt in onze instructie. Wan neer je bang wordt, ga je je spieren spannen, wordt je ademhaling op pervlakkiger en stijgt je adrenali- ne-gehalte. De angst wordt daar door weer versterkt en dat willen we doorbreken". De derde cassette bevat daarom ontspanningsoefeningen, gepre senteerd door Tosca Hoogduyn, een AVRO-presentatrice met een zeer rustgevende stem, zoals luiste raars zullen weten die 's nachts ge regeld op Radio 1 en 2 afstemmen voor het programma Easy Liste ning. De bedoeling is dat mensen die de 'vluchtcassettes' intensief beluisteren en zich inleven in de si tuaties die daarop geschetst wor den, de daardoor opgebouwde spanningen met die ontspannings cassette van zich af laten vloeien. De methode die de LOI gebruikt, wordt al in een iets andere vorm toegepast op de Vrije Universi teit (VU) in Amsterdam. Twee psy- chologie-studentes, Femma Kruit en Lotte Enting, deden een onder zoek naar vliegangstigen, onder lei ding van professor Vrolijk. Op de VLT wordt de spanning gemeten die vliegangst-patienten voelen wanneer ze naar videobeelden kij ken. Die spanning wordt uitge drukt in getallen, met een 'bio- feedbackapparaat'. Wanneer de spanning te hoog wordt, worden de beelden stopgezet en moeten de patiënten hun spanning zien te ver minderen. De therapie van de VU is al voor maanden volgeboekt. Balans 'Vliegen zonder Angst' is opgezet in samenwerking met de AVRO, de luchtvaartmaatschappij Transavia en de Vrije Universiteit. „Transa via ontwikkelde het idee om een pocketboekje uit te geven voor hun passagiers, zoals dat in Amerika al gebeurt. Passagiers zouden dat boekje mee kunnen nemen op reis, zodat ze minder paniekerig zouden reageren, met wat-gebeurt-er-nou- „Onbekendheid met vliegtuigen is één van de redenen voor mensen om bang het vliegtuig in te stap pen, of maar niet te gaan vliegen. Sommigen blijven de hele reis stijf achter het raampje zitten, bang dat het vliegtuig uit balans raakt, wan neer ze zich bewegen. Ze zijn dan doodsbang wanneer zich een zwaar persoon door het gangpad be weegt". De voornaamste redenen voor vliegangst, vertelt een studente van de VU, zijn hoogtevrees en claustrofobie. Die angsten worden dan nog vaak gecombineerd met andere vrezen,.zoals angst voor wa- het vliegtuig zich daarboven bevindt, angst voor me nigten, angst om de controle uit handen te geven aan een piloot, en zovoort. Daarbij komt dan nog de vrees voor een ongeluk. „En dan kun je wel honderd keer zeggen dat met auto's meer ongelukken ge beuren". Gabriëlle Ecury: „Vliegtuigon gelukken worden altijd breed uit gemeten in de pers. Auto-ongeluk ken zijn zo gewoon, die horen er bij. We hebben in het intructieboek statistieken geplaatst die duidelijk maken hoe veilig vliegen is. Die mogen de mensen wel of niet aan nemen. Je moet ze er toch bijzet ten". „Onze instructie moet ervoor zorgen dat mensen hun irrationele gedachten omzetten in rationale. Daarvoor hebben we denkoefenin gen. Je werkt volgens een stappen plan. Stel: je ziet bijvoorbeeld een vleugel bewegen. Je kunt dan den ken: die vleugel breekt af, ik moet mijn testament opmaken. Die ge dachte moet je stopzetten en ver vangen door: is dat reëel? Nee. Voel ik me beter door die gedach te? Nee. Zo'n vleugel moet name lijk kunnen bewegen, er moet spe- ling in zitten. Je moet het tobben, want dat is het, vervangen door reële gedachten". De AVRO zal in het programma Servicesalon nog twee keer aan dacht besteden aan vliegangst. Na de eerste uitzending kwamen 400 reacties binnen. Daaruit selecteer de de AVRO tien therapie zullen gaan, i king met een therapeute van de LOI. De eerstvolgende uitzending, op 14 april, zullen de vliegangsti gen de hangar ingaan, tijdens de derde uitzending gaan ze de lucht in. De 'patiënten' zijn heel verschil lend. Er is een echtpaar bij, waar van de man extreem angstig is en de vrouw een beetje, dat een vlucht naar Kreta kreeg aangeboden door de kinderen. En een vrouw van een straaljagerpiloot, wiens dochter stewardess is. Controle „Veel mensen zijn bang om de con trole over zichzelf in een vliegtuig te verliezen", aldus Ecury. „Ze ver wachten helemaal in paniek te ra ken als er iets gebeurt. Het is angst om de angst. Een vliegtuig kom je niet zomaar uit, hoog in de lucht, in tegenstelling tot een auto bij een ongeluk. Zelfs in een boot denken mensen nog desnoods te kunnen gaan zwemmen". En: „Angst is be smettelijk. Veel mensen indentifi- ceren zich met de slachtoffers uit films als Airport, of, in het vlieg tuig, met een in paniek geraakt kind of volwassenne. Dan krijg je grote paniekreacties". "Wanneer wij ons blindstaren op problemen en noden van an deren en niet zorgen voor tegen wicht, dan bezwijken wij aan de last". Dat was een collegiale waarschuwing van ds. L. de Lief de (Amstelveen-Buitenveldert), voorzitter van de Bond van Ne derlandse Predikanten, vanmor gen op de algemene ledenverga dering van deze bond in Utrecht. "Predikanten", zei hij, "moe ten niet het gevoel krijgen, de pakezel te zijn van God en de ge meente, mensen die telkens te maken krijgen met crises in het leven van anderen, waarbij van hen een zekere autoriteit wordt verwacht. Niet alleen in crisissi tuaties, maar ook in het gewone blije leven 'igt hun opdracht". De Liefde vroeg zich af of pre dikanten wel echt plezier bele ven aan 'leuke dingen' in hun ge meente of daarbuiten, zoals thea ter, concerten en sport. "Of zijn we dan alweer op weg naar de volgende afspraak met proble men of nog steeds bezig met ge dachten rond moeilijkheden die ons gisteren werden toever trouwd?" Het is, volgens de voor zitter van de Bond van Neder landse Predikanten, van groot belang dat predikanten zelf deel hebben aan de Vreugde vari de vrolijke boodschap' die zij bren gen. Gesprek Vertegenwoordigers van de Gereformeerde Kerken in Ne derland en de Christelijke Gere formeerde Kerken hebben met elkaar gepraat. Dit op aandrang van de Gereformeerde Oecume nische Synode, die binnenkort in Zimbabwe haar algemene verga dering houdt en dan onder meer spreekt over het lidmaatschap van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Sommige kerken die lid zijn van deze internationale synode, vinden namelijk de Ne derlandse kerk in dit gezelschap niet passen omdat zij er, naar hun oordeel, verlichte opvattin gen op nahoudt wat betreft de ethiek (bijvoorbeeld homofilie) en de leer (zoals het gezag van de Schrift). Het bestuur van de Gerefor meerde Oecumenische Synode vond het op z'n zachtst gezegd merkwaardig dat de twee Neder landse kerken, die beide lid zijn van deze synode, elkaar wel in dit verband ontmoeten, maar in eigen land niet met elkaar pra ten. Als er wezenlijke geschil punten zijn, dan moeten die eerst in eigen land worden besproken en zo mogelijk opgelost, en dan pas in de oecumenische synode, zei het bestuur. Over het gesprek werden na af loop geen mededelingen gedaan. Verwacht werd echter, dat men niet verder zou komen dan een uitwisseling van standpunten. Het onderscheid tussen beide kerken is dan ook niet gering. De Gereformeerde Kerken gaan te rug tot de Doleantie van 1886 (Abraham Kuyper), de Christelij ke Gereformeerde Kerken tot de Afscheiding van 1834 (Hendrik de Cock). In 1892 lukte een po ging om beide te verenigen maar zeer ten dele, zodat de nazaten van de Afscheiding als kerk zelf standig bleven voortbestaan. Op z'n kortst en oppervlak kig gezegd zijn gereformeer den in allerlei opzichten veel mo derner dan christelijke gerefor meerden. Toch vertonen ze alle bei de nodige nuanceringen in theologisch, ethisch en politiek denken, zowel naar links als naar rechts. Maar mocht een meerder heid van de oecumenische syno de het lidmaatschap van de om streden Nederlandse kerk blij ven steunen, dan is wel te ver wachten dat de andere Neder landse kerk haar lidmaatschap zal opzeggen. Jan Doedel "Deze raad mag geen Jan Doedel worden. Als ik hier zit, wil ik weten dét ik hier zit en waaróm ik hier zit". Dat zei J. Bieckmann uit Heeten op een vergadering van de Pastorale Raad van het aartsbisdom Utrecht in Huis ter Heide. Hij en ook andere leden van de raad hadden scherpe kritiek op het bisdombestuur, dat de raad niet had geraadpleegd over het expe riment met de aanstelling van drie Poolse priesters. Aartsbisschop Simonis kon digde vorige maand aan, dat hij drie priesters uit het Poolse bis dom Opole drie jaar lang in de geestelijke verzorging van zijn bisdom zou laten meewerken. Op dit ogenblik hebben 25 van de 360 parochies geen priester. Vicaris dr. P. Rentinck gaat volgende maand naar Polen om met de drie priesters kennis te maken en allerlei praktische za ken te regelen. Het is de bedioe- ling dat ze in september hier gaan werken. Simonis heeft al leen de priesterraad en het kapit tel om advies gevraagd. Mevrouw M. Mees uit Groenlo vond het heel vreemd dat er geen advies aan de pastorale raad is d, "hoewel het een pasto rale aangelegenheid betreft". "Er is mij veel aan gelegen, de scha kelfunctie tussen parochie en bisdom zo goed mogelijk te ver vullen". Mevrouw W. Bus uit Soesterberg daarentegen be treurde het, dat iedereen het ex periment als een bedreiging er vaart. "Wij moeten erkennen, dat er in Nederland een missionaire situatie is ontstaan. We moeten openstaan voor andere cultu- De kardinaal deelde mee, dat van raadpleging is afgezien om dat de vergaderingen van de raad openbaar zijn. "Dan zou het ex periment voortijdig in de open baarheid komen". Subsidies Het ligt niet voor de hand, dat kerken het hele maatschap pelijke activeringswerk overne men. Ze hebben al financiële ver plichtingen genoeg. Die waar schuwing laat G. J. Hazenkamp, directeur van de Gereformeerde Raad voor Samenlevensaangele- genheden, horen in het blad 'Kerkinformatie'. het maatschappelijk activerings werk, zal dit werk verdampen en zullen gereformeerden minder actief betrokken raken bij knel punten in de Nederlandse sa menleving". Er zijn nu zeventien gerefor meerde werkers op dit gebied. Diakonieën zijn betrokken ge raakt bij onderwerpen als nieu we armoede, werkgelegenheid, emancipatie, milieu en minder heden. De overheid wil mensen zelf meer verantwoordelijklheid laten dragen, maar is niet bereid hiervoor middelen beschikbaar te stellen, schrijft Hazenkamp. Forse bezuiniging op dit werk vindt hij geen goede zaak. Voor de kerk zou het een dubbele bij drage betekenen als de overheid zich als subsidiegever terugtrok. En dat is geenszins vanzelfspre kend. Hervormde Kerk: beroepen te Ridderkerk P. H. van Harten Wapenveld, te Schaarsbergen (hervormde en gereformeerde fe deratie) kandidaat R. P. Ooster- dijk Leiden (voor deelwerk); aan genomen naar Bloemendaal J. Geur'sen Arnhem, naar Dieren J. van Vliet aldaar (eeivol ontheven gereformeerd predikant), de be noeming tot voorganger van de Hervormde Evangelisatie te Rui- nerwold (Dr.) F. Verkade aldaar, de benoeming tot pastoraal wer ker te Durgerdam (deelwerk) K. Touwen Amsterdamn-Zuidoost; bedankt voor Rotterdam-IJssel- monde G. F. Smaling Rijnsburg. Gereformeerde Kerken: be roepen te Urk T. Veenstra Ui- rum; aangenomen naar Naald wijk C. van der Linden Dieren, naar Sint Pancras D. M. Knibbe Anna Jacobapolder/Oud-Vosse- meer, naar Nunspeet E. P. van der Veen Numansdorp. Nederlands Gereformeerde Kerken: bedankt voor Hengelo C. Smil Culemborg. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Rozenburg C. D. Affourtit Leiden, laatstelijk zendingspredikant in Vendaland (Z.-Afrika); bedankt voor Har- derwijk-Zeewolde T. M. Hofman Ouderkerk a.d. Amstel. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Middelburg B. van der Heiden Woerden, voor Oos- terland (Z.) R. Boogaard Leiden. Gereformeerde Gemeenten in Nederland: bedankt voor El- speet F. Mallan Alblasserdam. Baptistengemeenten: aange nomen naar Utrecht-noord (voor deelwerk) kandidaat P. Egberts, pastoraal medewerker aldaar.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2