'Ik ben een sober type' Damwereld begroet titel Sijbrands met instemming Nederlandse ruiters 'presteren uitstekend' Edberg leidt Zweden naar halve finale Davisbeker Schelling komt er in Spanje niet aan te pas Het anonieme bestaan van Van der Kooy bij Doeos Benschop legt beslag op schaaktitel Timman houdt Salov op remise MAANDAG 11 APRIL 1988 PAGINA 21 GOTHENBURG (ANP) - De Ne derlandse deelnemers zijn in Go thenburg in de finale van de tiende editie om de wereldbeker voor springruiters hoger geëindigd dan ooit te voren. Wout-Jan van der Schans deelde de zesde plaats met de beste Amerikaan Hap Hansen, Rob Ehrens werd tiende net als zes jaar geleden in dezelfde plaats, wat tot nu toe als de beste prestatie van een Nederlander te boek stond. - Ondanks de afwezigheid van een groot deel van de Amerikaanse top kwam de wereldbeker opnieuw niet in Europees bezit. De 41-jarige Ian Millar, die donderdag al de lei ding nam in het jachtspringcon- cours, bleef tot het einde toe met de machtige Big Ben, vijfjaar geleden via Emile Hendrix van Bert Romp overgenomen, overeind. De Europese kampioen Pierre Durand (Frankrijk) en de door vrij wel niemand tevoren getipte Belg Philippe Lejeune, respectievelijk tweede en derde, konden niet an ders meer dan met jaloerse blikken kijken naar de ereronde van Millar met de kristallen bokaal, de enve loppe met 25.000 Zwitserse francs (circa 35.000 gulden) en de peper dure personenauto van de hoofdsponsor. De in Gothenburg ongekend populaire Oostenrijker Hugo Simon bleef de enige Euro peaan, die de wereldbeker (in 1979) een keer mee naar huis mocht ne- Van der Schans was er bij de prijsuitreiking voor de volle tribu nes in het Scandinavium - ruim 11.000 mensen hadden de tocht door de plotselinge sneeuwjachten er graag voor over - niet helemaal met zijn gedachten bij. „Ik kan er eigenlijk niet over uit dat ik zo wei- FRANKFURT (Reuter/AFP) - Dankzij Stefan Edberg en ondanks Mats Wilander heeft Zweden giste ren de halve finales van het Davis- beker-toernooi bereikt. In een wed strijd die tot het laatste moment spannend bleef, versloeg de beker houder Tsjechoslowakije in Norr- köping met 3-2. Edberg won de be slissende partij tegen Miloslav Me- cir in de vijfde en beslissende set met 9-7. Het succes kwam voor het grootste gedeelte op naam van de nummer twee van de wereldrang lijst, omdat zijn landgenoot Mats Wilander een slecht weekeinde be leefde. Hij verloor in zijn enkel spel-optredens van zowel Mecir als Srejber. Ruim voordat de beslissing viel in Norrköping, waren de overige halve-finalisten bekend. Frankrijk, Westduitsland en Joegoslavië plaatsen zich voor de halve finales ten koste van respectievelijk Australië, Denemarken en Italië. Frankrijk speelt eind juli tegen Zweden. West-Duitsland lijkt met Joegoslavië de minst zware tegen stander te treffen. Edberg en Wilander, de verte genwoordigers van bekerhouder Zweden, hadden een zenuwslo pend weekeinde. De nummers twee en drie van de wereldranglijst leken na hun dubbelspel-overwin ning van zaterdagavond tegen Me cir en Smid zeker van de overwin ning. Wilander en Edberg hadden slechts één keer eerder samen in het dubbelspel gespeeld. Ze brach ten Tsjechoslo wakije de eerste ne derlaag in de lopende editie van het Davisbeker-toernooi toe. De vorm missende Wilander had weliswaar zijn duel tegen Mecir verloren, maar leek in de ontmoe ting met de oudgediende Smid een gemakkelijke overwinning te gaan behalen. Smid werd echter op het laatste moment vervangen door Srejber, de nummer 57 op de we reldranglijst. De lange Tsjechoslo- waak versloeg Wilander in vier sets. De strijd tussen Edberg en Mecir moest daardoor uitsluitsel bren gen. De nummer twee van Tsjechoslowakije, aanvoerder om dat de 'veramerikaniseerde' Lendl niet meer wenst uit te komen voor zijn vaderland, gaf ondanks een rugblessure krachtig partij. Hij nam twee keer de leiding, maar moest de winst alsnog aan Edberg laten. Australië bezat de reputatie on verslaanbaar te zijn voor Frankrijk in het Davisbeker-toernooi. Noah en'Leconte maakten aan die sinds 1925 bestaande traditie een einde. Zowel de enkelspelen als het dub belspel eindigde in Clermont-Fer rand in een overwinning voor de Fransen. Het was een eens te meer een pijnlijk verlies voor de Austra liërs, omdat ze sinds 1975 niet meer hebben ontbroken in de halve eindstrijd. Pat Cash had zich afge meld omdat hij voor de tweede keer vader werd. Woodforde kon het ontbreken van de Wimbledon- kampioen niet compenseren. Zijn landgenoten Fitzgerald en Cahill waren evenmin een gelijkwaardige partij voor de Franse tandem. BOKSEN - De Franse profbokser René Jacquot heeft zaterdag in Grenoble zijn Europese titel in het zwaarweltergewicht behouden door een overwinning op de Belg Eric Taton. In de twaalfde ronde brak de arbiter het gevecht af we gens een blessure bij de uitdager. nig geluk heb gehad", zei hij. „In elk parkoers zat een snert foutje. Vandaag ook weer. Als ik die laatste ronde een beetje mazzel had gehad was alles overeind gebleven. Dan had ik derde kunnen worden. Maar het was me niet gegund. Toch kan ik alles bij elkaar natuurlijk niet ontevreden zijn. Tevoren zou ik voor een zesde plaats hebben ge tekend. En met twee man bij de eerste zes hebben we zonder meer uitstekend gepresteerd. Nu gaan we de blik richten op Seoul. Want dat moet dit jaar het hoogtepunt worden". De delegatie van het organisa tiecomité van Jumping Amster dam heeft een vergeefse reis naar Gothenburg gemaakt. De wereld beker-commissie van de Interna tionale Hippische Federatie (FEI) besloot zaterdag de voorkeur te ge ven aan Dortmund boven Amster dam bij de aanwijzing van de finale voor het jaar 1990. Volgens een verklaring van de FEI viel Amsterdam af wegens de geringere toeschouwerscapaciteit van de RAI vergeleken met de Westfalenhalle, de wat mindere in frastructuur van de zaal en het feit dat de paarden uit de Verenigde Staten en Canada bij de aanwijzing van Amsterdam genoodzaakt zou den zijn enkele dagen in een ten tenkamp door te brengen, omdat de RAI nog niet beschikbaar zou zijn. Volgens de FEI zal een nieuwe kandidatuur van Amsterdam in de toekomst welwillend worden be keken. De finale van Dortmund is voor 12 tot en met 15 april 1990 vastgesteld. Volgend jaar wordt de eindstrijd van 12 tot en met 16 april in Tampa (Florida) gehouden. LEIDEN - Peter van der Kooy is als zijn club: rustig vooral, zéér bescheiden ook en door die eigen schappen tegelijkertijd vrij on bekend en bij buitenstaanders zelfs een beetje onbemind. Wie Docos zegt, ziet de onooglijke res tanten van het nooit afgemaakte viaduct tegenover Holiday Inn voor zich. Het bouwwerk waar mee 'de Duit'ers' in de oorlogsja ren een begin maakten, kreeg veel later een heel andere bestem ming. Docos bouwde jaren terug alweer zijn kantine tussen de be tonnen pijlers en daardoor wor den de velden voor een belang rijk deel aan het zicht onttrok ken. Als je daar dan, zoals Peter van der Kooy gisteren tegen Stompwijkse Boys (uitslag 2-2) je 450ste wedstrijd speelt, is het niet eens vreemd dat negen van de tien Leidenaars nooit van de 34- jarige middenvelder hebben ge hoord. Dat beseft hij zelf ook. "Dit is een rustige club en ik ben bo vendien een nogal sober type. Dan kom je dus niet zo vaak in de belangstelling en staat je naam zelden in de krant. Dit is eigen lijk de eerste keer dat ik met de krant praat. Net als mijn club ben ik niet iemand die de publici teit zoekt. En echt veel mensen ko men de laatste tijd niet naar ons kijken". De vaak met een bunker verge leken kantine is van de Haagse Schouwweg gezien dan ook geen entree zoals je die als club zou wensen. Maar die figuurlijke drempel is niet de belangrijkste reden van het nogal anonieme bestaan van Docos, dat qua om vang nog steeds tot de grootste voetbalclubs van Leiden behoort. Naamloos De naam een rustige vereniging te zijn heeft volgens de leden zèlj alles te maken hebben met de prestaties van het eerste elftal dat zich, enkele uitstapjes in de derde klasse daargelaten, de laatste jaren naamloos in de vierde klasse voortbeweegt. En omdat de selectie nu eenmaal het visitekaartje is van de vereni ging, trekt Docos nauwelijks spe lers van buitenaf en komen de toeschouwers evenmin in groten getale op de thuiswedstrijden af. Nee, volgens de leden zelf heeft dat niets te maken met de katho lieke achtergrond. Die blijkt al leen nog uit de letters RK voor de verenigïngsnaam. "We hebben zelden van buitenaf. Maar als de men sen hier eenmaal zijn, hebben ze het meestal best naar hun zin", zegt de jubilerende Van der Kooy (34), die in zestien jaar zelden een wedstrijd van het eerste elftal heeft gemist en daarom aan zo'n enorm hoog aantal duels is geko men. "Ik heb met Docos ook veel promotie- en beslissingswedstrij den gespeeld. En ik ben gelukkig zelden geblesseerd geweest". "Dat komt omdat hij zich al tijd heel goed verzorgt", zegt Do- cos-trainer Wim Mug ge. "Die jon gen leeft nog echt voor de sport en hij is daardoor een voorbeeld voor de jeugd. Ongelooflijk wat een inzet hij toont. Hij is nog heel veel waard voor het elftal. Als persoon is hij vooral heel rustig en bescheiden. Nee, Peter is be paald geen druktemaker. Nie mand hier trouwens, bij Docos gebeuren geen gekke dingen". Wat dat betreft voldoet de rou tinier aan het beeld dat Mugge zich aan het begin van dit seizoen bij zijn komst in De Mors van de club had gevormd. Of beter ge zegd, dat hem door de voetballers van VTL, zijn vorige club, was opgedrongen. "Ik kon het uitste kend vinden met de spelers bij VTL en ik heb dan ook eens aan een van die jongens gevraagd: 'waarom ga je dan niet mee'? Maar toen ze de naam Docos hoorden, wilden ze nergen van weten. Ze kunnen niet uitleggen waarom, maar ze vinden het ge woon niks". Studeren De vraag is ook of de spelers van een typische gezelligheidsclub als VTL zouden aarden in de De Mors, waar volgens Mugge korter wordt 'nagepraat'. "Dat zou ik best anders willen zien. Ik moet door Fred Segaar zeggen dat de spelers in het eerste geen jongens zijn die echt lang blijven hangen. Meestal gaan ze op trainigsavonden vrij snel weer naar, huis. Daar heb ik na tuurlijk alle begrip voor. We heb ben nogal wat jongens in het team die studeren. En een andere speler heeft weer wat anders te doen". Zoals Peter van der Kooy dus die, als vader van twee kinderen ("De derde is op komst"), thuis zijn haden vol heeft. "Het levert wel eens problemen op. Zo uit je werk naar de training is niet al tijd een pretje. Maar ik ga uiter aard wèl. En als ik er eenmaal ben, heb ik het ook best naar mijn zin. Maar dan blijf ik niet te lang hangen, 's Zondags na de wed strijd blijf ik wèl meestal wat drinken". Dan is zijn vrouw in de meeste gevallen aan zijn zijde. "En dan ligt het toch iets anders", zegt de meter-opnemer bij het Gemeente lijk Energie Bedrijf, die zijn vrouw overigens bij Docos heeft ontmoet. "Zij voetbalde hier in het damesteam en zo is het geko- men". Hij geeft daarmee een 'prak tijkvoorbeeld' van waarop een familievereniging in stand wordt gehouden. Want een groot gezin is Docos volgens Van der Kooy nog steeds. "En dat we zoveel leden hebben, heeft dan weer te maken met het feit dat die katholieke gezinnen vroeger groot waren. Zelf voetbalde ik op straat meestal met jongens van Lugdunum. Maar via m'n broer ben ik bij Docos gekomen. Toen speelde de club nog in de Kikker polder". Anekdotes over het begin van zijn loopbaan daar op het veld aan-de Oesgtgeesterweg zijn niet voorhanden. Hij zelf kan zich geen opmerkelijke dingen herin neren als voetballer van het eer ste team. Hoogtepunten waren er wel. "De kampioenschappen na tuurlijk, vooral die laatste titel herinner ik mij nog goed. Maar voor de rest heb ik altijd gewoon mijn partijtje gespeeld, zonder .dat ik het aan de stok had met te genstanders of scheidsrechters". Leo Nederpél moet het beamen. De verdediger die Van der Kooy de laatste negen jaar van zéér dichtbij heeft meegemaakt, moet héél lang denken als hem naar een anekdote wordt gevraagd. "Nee, Peter is niet iemand die op valt of bij conflicten is betrokken geweest. Ik ken hem niet anders dan als een rustige, bescheiden vent, die zo nu en dan wel eens een heel droge opmerking plaatst. Dat is inderdaad type rend voor Docos. Voetbal vinden we best belangrijk, maar de meesten in ons team hebben iets van: 'er zijn belangrijker zaken". Stofzuiger "Als voetballer is hij niet te stui ten. Echt een stofzuiger van het betere soort", geeft Nederpel een omschrijving van de 'mid-mid'. "Ook als-ie geblesseerd is, gaat Peter tot het uiterste. Hij is van het zogenaamde uitstervende ras. We zullen hem dan ook best missen volgend jaar". Na zestien seizoenen onafge broken in het eerste elftal te heb ben gespeeld, is de motivatie iets minder geworden, herstelt hij toch ook niet meer zo heel snel na een wedstrijd. En vindt hij bo vendien dat zijn vrouw en kinde ren nu écht de aandacht moeten krijgen die ze verdienen. "Het is negentig procent zeker dat ik stop", zegt Van der Kooy. "Tenzij we kampioen worden, ga ik lager spelen. Ik wil gewoon wat min der gaan trainen. Omdat ik toch bezig wil blijven, lijkt het tweede of het derde me wel wat. Daar heb ik natuurlijk wel even over na moeten denken, maar het mo ment gaat nu echt aanbreken". En zal, tegen de gewoonte in, niet onopgemerkt voorbij gaan. JUDO - De Nederlandse judoka Antony Wurth heeft bij de open Engelse titelstrijd in Londen voor een grote verrassing gezorgd. De 20-jarige Wurth won de klasse tot 78 kilogram door in de finale de Brit Lambregt met een houdgreep te kloppen. Het middengewicht was de laatste jaren telkens een prooi voor de Brit Neil Adams. PALMA DE MALLORCA (ANP) - De Spanjaard Doreste heeft voor de kust van Palma de Mallorca de Europese zeiltitel in de Flying- Dutchman-klasse veroverd. De Noor Pollen eindigde als tweede, de Westduitser Batzill werd derde. De Leidenaar Hans Schelling, die met Henry Koning uit Wormerveer vaart, klasseerde zich als 25e. De laatste regatta leverde een zege op voor de Westduitser Eich. Doreste, die ook in het bezit is van de wereldtitel, werd eerste na een zeer wisselvallig toernooi. Vrij dag en zaterdag stond er vrijwel geen wind. Gisteren was die er wel: stormachtig en uit nagenoeg alle richtingen. Koning en Schelling eindigden in de slotrace als 34e, Sjaak Haakman en guido van Alke made werden gediskwalificeerd. Kevin Bacon stapt op ongebruikelijke wijze van zijn paard Santex tij dens de strijd om de wereldbeker voor springruiters in Gothenburg, (foto PUTTEN (GPD) - Met welhaast juichende instemming werd de na tionale titel van Ton Sijbrands be groet. De damwereld ziet in hem de Arabische volbloed die de propa- ganda-kar kan trekken van het Klein Duimpje der denksporten. En dat kon wel eens valse hoop blijken, want Sijbrands is veel te gevoelig om zich bezig te houden met promotiestunts en wenst ei genlijk alleen aan het honderd-rui- tenbord aan te schuiven. Boven dien is hij de degelijkheid zelve, wiens grootste zonden bestaan uit het af en toe nuttigen van een alco holische versnapering en het te(?) veel tijd spenderen aan dam-analy- ses. Een héél ander fenomeen dus dan bijvoorbeeld Jannes van der BRUSSEL (ANP) - Zonder te spe len heeft Jonathan Speelman de leiding behouden bij het Grand Prix-toernooi in Brussel. Zijn naas te concurrent Salov werd door Timman op een gelijkspel gehou den. De twee ontmoetten elkaar eerder in het Canadese St. John, waar Timman zich door een zege in de zesde partij plaatste voor de kwartfinales van het kandidaten toernooi. De met zwart spelende Timman kreeg in een dame-indische partij exact dezelfde stelling tegenover zich, die hijzelf (met de witte stuk ken) enkele ronden eerder tegen Sax overtuigend tot winst voerde. De jonge Rus vermoedde waar schijnlijk dat Timman iets spe ciaals had voorbereid en week op de dertiende zet af, waardoor Tim mans vondst: het sterke e4 niet op het bord kwam. Timman zou Tim man niet zijn geweest als hij het bij een passieve verdediging had gela ten. In plaats daarvan iocheerde hij hetgeen nogal wat complicaties tot gevolg had. Salov leek in het voor deel te komen, maar in de laatste zetten voor de tijdcontrole deed de jonge Rus het niet geheel nauw keurig. Desondanks slaagde Tim man er echter niet in de partij naar zijn hand te zetten. Op de zestigste zet werd tot remise besloten. Salov kreeg op de tweede plaats van de ranglijst gezelschap van Karpov, die Sokolov het bos in stuurde. De jonge Sokolov durfde het na de debacle in de uitdagerst weekamp niet op zijn lijfvariant aan te laten komen en koos voor iets wat nauwelijks beter uitpakte. Het blijkt steeds meer dat Soko- lovs repertoire te klein is om zich temidden van de topgrootmeesters te handhaven. Er vielen nog twee beslissingen. Kortsjnoj kwam met een minder goede stelling uit de opening, maar profiteerde van het feit dat Winants de voortzetting niet wist. Verder zegevierde Bel- javski met zwart over Nogueiras, die de opening nogal luchthartig behandelde. Wal en daarom in zekere opzichten minder boeiend. Niettemin werd in kasteel Va nenburg in Putten afgelopen zater dag een zucht van verlichting ge slaakt toen Van der Wal zich on danks een zege net niet plaatste voor de aanstaande WK. Naast Sij brands en de reeds gekwalificeerde Jansen en Clerc verzekerden Van der Zee en outsider Van Aalten zich van het reisje naar Brazilië. „Nu gaat het eindelijk weer eens om alleen het dammen", zeiden sommigen nadat Jannes was afge vallen. Toch zorgt juist Jannes - soms ongewild - voor de incidenten, die door een breder publiek dan alleen het dammende deel der natie gre tig worden geïnhaleerd. Het is niet steeds de meest vleiende publici teit die hij krijgt en kreeg, maar hij bracht wèl de schijvenkunstenaars onder een breed publiek. Echter, de damwereld stelt dat soort aan dacht niet op prijs en vervalt liever weer in de wat suffige allure die het altijd had in plaats van gewoon kleurrijke en soms nukkiger perso nen óók in de armen te sluiten. Op de slotdag van het NK over kwam Jannes overigens iets ty perends. Als enige van de deelne mers reisde hij dagelijks op en neer en vrijdag had hij de speelzaal ver laten in de stelligheid dat Sij brands van Van Aalten zou win nen. Toen hij een dag later van Heusdens won, had hij zich nog steeds niet van het tegendeel over tuigd en was al verheugd over mi nimaal een herkamp voor een WK- plaats. Echter, Van Aalten en Sij brands hadden geremiseerd. „Ik was er zó zeker van dat Sijbrands zou winnen dat ik zelfs niet eens geïnformeerd heb naar de uitslag", aldus Van der Wal, die manmoedig de deceptie wegslikte. Ton Sijbrands trok op het toer nooi vrijwel alle aandacht naar zich toe met zyn formidabele rentree. Na zijn overweldigende start met zeven punten uit vier was me nigeen bevreesd dat hij met forse voorsprong zou finishen en vijftien jaar damhistorie moest worden herwaardeerd. „Ik wist vooraf al wel dat zoiets niet zou gebeuren", aldus Sijbrands, „want niemand op zo'n toernooi is tegenwoordig zó zwak datje bij voorbaat wint. Tove ren met mon^erscores is in de kampioenschappen van Neder land en de Sovjetunie echt niet meer mogelijk. En in het begin trof ik gewoon drie tegenstanders die zo vriendelijk waren te verliezen". De twee damweekjes in Putten hadden Sijbrands fysiek nogal aan getast. „Eind vorige week liep ik op m'n laatste benen, doodmoe was ik", aldus de nieuwe Nederlands kampioen, die bij zijn laètste titel in '73 op 23 punten eindigde. „Het was een inspannende bezigheid om elke dag weer een partij te spe len en je 's avonds voor te bereiden. Nee, de drukte erom heen was niet zo vermoeiend al was het storend dat de speelzaal te klein bleek. Het publiek was weinig gediscipli neerd, want er werd voortdurend gefluisterd, met sleutelbossen ge rammeld en op zuurtjes gebeten". Of Sijbrands een vervolg aan zijn rentree geeft, liet hij overigens in het midden. „Ik wil er nog even over nadenken of ik naar de WK ga. Daar zijn namelijk 24 in plaats van 14 deelnemers en dat betekent dus een hele maand dammen. Boven dien is de periode van voorberei ding wel erg kort". Waarna hij er aan toevoegde: „Ik denk dat ik na het weekeinde beslis om wel te gaan. Op dit moment wil ik nog geen definitief besluit nemen om dat de ervaring me heeft geleerd op emotionele momenten nooit ver strekkende beslissingen te ne men". Peter van der Kooy strikt voor de 450ste keer de veters van zijn voetbalschoenen voor een optreden in het eerste elftal van Docos. LEIDEN - Zonder al te grote pro blemen legde Annemarie Ben schop zaterdag voor een tweede maal beslag op de nationale schaaktitel voor meisjes. De 18-ja- rige Wassenaarse heroverde het kampioenschap na vorig jaar haar eerder behaalde titel niet te hebben verdedigd. In Hilversum leek Ben schop aanvankelijk zelfs met grote overmacht te zullen winnen. Zij opende namelijk met een score van zes uit zes, waarbij onder meer een zege op haar grootste concurrente, Renate Linbach. In ronde nummer zeven liep het echter voor de LSG- speelster met een nederlaag in het treffen met Marischka Diub- beldam even spaak. Door haar laatste twee partijen overtuigend te winnen bleef Benschop haar rivale Linbach vervolgens toch nog een beslissend half punt voor. Bij de in Nijmegen verspeelde kampioenschappen in de jongere categroieën zorgde Machiel de Heer voor een Leids succes. De speler van Op Eigen Wieken scoor de in de groep tot en met 13 jaar ze ven uit negen en mocht daarmee de titel delen met de kampioen van vorig jaar, Harmen Jonkman uit Beverwijk. Carolien Slingerland, het enige meisje in het deelnemers veld, reikte met 51/2 punt tot een met onder meer Mark Irwin uit Wassenaar gedeelde derde plaats. In de titelstrijd tot en met 16 jaar moest Zoeterwoudenaar Gert-Mi- chiel de Niet als Leids vertegen woordiger door een score van 41/2 uit 9 met een plaats in de midden moot genoegen nemen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21