LEIDSCH DAGBLAD Heijn probeerde nog te vluchten Munitie opslag in Pakistan ontploft Politie arresteert 6 vermoedelijke activisten Rara SLA EN VARKENSLEVER VKegtuigkapers doden opnieuw een passagier MAANDAG 11 APRIL 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38596 Honderden doden ISLAMABAD (AFP/AP) - De ex plosie van het wapendepot aan de rand van de Pakistaanse hoofdstad Islamabad heeft aan honderden mensen het leven gekost. In zie kenhuiskringen wordt een aantal genoemd van tussen de 300 en 400 doden. Er zouden meer dan 1000 gewonden zijn. Een vertegenwoordiger van het Rode Kruis meldde vandaag dat het dodental wel eens de 1000 zou kunnen bereiken. Volgens de laatste officiële cijfers van gister middag waren er 80 doden. Het wapendepot waar de explo sie gisteren plaats had lag in het le gerkamp Ojri. Daar was ook een kazerne waar de gezinnen van tien tallen militairen woonden. Van de huizen in een nabijgelegen woon wijk was bijna niets over. De hoofdstad Islamabad leek volgens ooggetuigen een stad in oorlog. Steekvlammen reikten tot honderden meters hoogte. Het duurde wel 35 minuten voor een einde kwam aan het levensgevaar lijke vuurwerk van in alle richtin gen schietende projectielen die de inwoners van beide steden volko men verrasten. Sommige projectie len landden meer dan tien kilome ter van de opslagplaats. In een gebied met een middellijn van enkele kilometers, met het de pot als centrum, lagen her en der niet geëxplodeerde granaten, ra ketten en ander wapentuig. Het mi nisterie van defensie liet een waar schuwing uitgaan waarin de bevol- niet aan te raken, maar bij de explo sievenopruimingsdienst te mel den. VANDAAG 24 PAGINA'S Dirk Demol 'sluipt' naar de overwinning in de klassie ker Parijs - Roubaix. PAGINA 13 Hoofdklasser UVS verkeert na de nederlaag tegen NFC in direct degradatiegevaar. Foto links: Marco van Basten vierde gisteren zijn rentree in de Italiaanse serie A met een wonderschoon doelpunt. (foto ANP) Alphense Boys laat het af weten. PAGINA 16 Koploper Quick Boys gaat ten onder bij DSVP, de nummer voorlaatst op de ranglijst. PAGINA 17 Leython heeft geen kind aan Voorburg. PAGINA 18 s uit voor de bas- van Leiderdorp. PAGINA 19 Binnen de Lijnen met Peter van der Kooy die 450 wed strijden voor Docos speel- Foto rechts: PSV-doelman Hans van Breukelen viert na het behalen van de titel feest met de supporters. Duo verkracht Leidse vrouw op zeer brute wijze tweemaal LEIDEN - Een 22-jarige vrouw uit Leiden is afgelopen zaterdagoch tend omstreeks kwart over drie in de Hooglandse Kerksteeg door twee onbekende mannen ver kracht. De twee, tussen de 20 en 25 jaar oud, waren haar vermoedelijk gevolgd terwijl ze op weg was naar huis. Plotseling werd zij van achte ren beetgepakt en op de grond ge gooid. Een van hen hen ging vervolgens op haar hoofd zitten terwijl de an der haar kleren aan flarden scheur de en haar verkrachtte. Daarna werd ze door de tweede man ver kracht. Bij het zien van een toeval lige passant sloegen de daders ech ter op de vlucht. De voorbijganger heeft de vrouw per taxi naar het huis van haar vriend begeleid. Twijfel over soloactie ontvoerder blijft HAARLEM (GPD/ANP) Ahold-topman Gerrit Jan Heijn heeft op de dag van zijn ont voering, op 9 september vorig jaar, een vluchtpoging gedaan. Dit gebeurde op de Veluwe, vermoedelijk in de buurt van het vliegveld Deelen. Heijn rende in de richting van een pas ting werd geadviseerd de wapens serende autobus, maar keerde op zijn schreden terug toen zijn ontvoerder, de 45-jarige ir. E. uit Landsmeer, dreigde hem dood te schieten. Een radeloze Pakistaanse vrouw wordt getroost nadat haar huis werd verwoest en haar drie kinde ren worden vermist. (foto AP) Dat werd gistermiddag bekendge maakt in het Haarlemse hoofdbu reau van politie. Justitie en politie gaven daar voorlopig opening van zaken. De verhoren van de Lands meerder, die heeft bekend de Ahold-topman te hebben ontvoerd en vermoord, gaan nog door. De man is voorlopig voor een periode van dertig dagen in bewaring ge steld. De man zit nog als enige vast. Justitie gaat er inmiddels wel van uit dat de familieleden van de Landsmeerder volledig buiten de zaak staan. Woensdagavond heeft de verdachte in een kort gesprek met zijn vrouw tegenover zijn fami lie spijt betuigd over zijn gedrag. Zaterdagmiddag werd de echtge note als laatste vrijgelaten. De ge zinsleden zijn elders onderge bracht. Toch bestaat er nog steeds twij fel over de vraag of de verdachte al les in zijn eentje heeft gedaan. Na der verhoor en een mogelijke re constructie moeten daarover dui delijkheid brengen. Zo is het nog onduidelijk hoe de ontvoerder met weliswaar goed voorbereid, Invallen in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vanochtend vroeg bij inval len op zeven adressen in Amster dam zeker zes mannen en vrouwen aangehouden, die ervan worden verdacht betrokken te zijn (ge weest) bij de activiteiten van de groep Rara. De arrestaties werden verricht door het landelijke coördinatie- EETHUIS DE STOEP DAGSCHOTEL 9,50 Vandaag: PEPPERSTEAK Oude Rijn 1a, 071-144734 Perioden met zon Perioden met zon en droog. Minimum temperatuur omstreeks 2 graden. Middagtcmpcratuur ongeveer 12 gra den. Matige oostenwind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Woensdag en za terdag mogelijk regen, overigens af en toe zon en middagtemperatuur onge veer 12 graden. Dinsdag 12 april zon op: 06.50 uur. zon onder: 20.33 uur; maan op: 05.33 uur, maan onder: 15.11 Waterstanden te Katwijk hoog water: 00.13 en 12.49 uur; laag water: 07.46 en 21.20 uur. team, dat ruim een jaar geleden door de politie is opgericht voor onderzoek naar gewelddadig poli tiek activisme in ons land. Meer ar restaties worden niet uitgesloten. Rara wordt verantwoordelijk ge houden voor aanslagen op c.q. brandstichtingen in enkele vesti gingen van de Makro (Duiven- drecht, Duiven en Nuth) in ons land. Het moederbedrijf SHV van- de Makro besloot vorig jaar naar aanleiding van deze aanslagen zich' uit Zuidafrika terug te trekken. Ra-i ra claimde ook aanslagen vorig jaar' juni op een oliehandel in Alphen' aan den Rijn. Mogelijk dat ook en-- kele brandstichtingen in Shell-sta-- tions het werk zijn van Rara. RaRa staat voor Revolutionaire Anti Racistiese Actie. De leden van deze tot nu toe anonieme groep be strijden op harde wijze de apart heid in Zuidafrika. De acties van Rara richten zich vooral op Neder landse bedrijven, die door hun aan wezigheid in Zuidafrika het apart heidssysteem in stand houden, zo stelt Rara. Onduidelijk was vanochtend of de politie zaken in beslag heeft ge nomen. De politie noemt het wel opvallend, dat geen van de ver dachten een bij de politie bekende actievoerder is. Alle verdachten leidden een ogenschijnlijk onop vallend leven, aldus de Amster damse politiewoordvoerder. Heijn in een gestolen Fiat Uno r de Veluwe is gereden, terwijl hij zelf aan het stuur zat. Volgens officier van justitie mr. Th. Bot moet er aan alle onzeker heid een einde komen. Justitie wil niet het risico lopen later te ontdek ken dat er mogelijk toch meer per sonen bij de zaak betrokken zijn geweest. Ook over de motieven van de man uit Landsmeer is nog niets bekend. Onduidelijk is waarom de ver dachte zo 'onverstandig' is geweest het (gemerkte) losgeld te gaan uit geven, terwijl hij de ontvoering ui termate zorgvuldig blijkt te heb ben voorbereid. „Hij heeft zich kennelijk vrij veilig gevoeld", al dus hoofdinspecteur H. Muntingh, de leider van het politie-onderzoek, die gisteren een voorlopige recon structie gaf. Vast staat dat de werkloze inge nieur op 9 september Gerrit Jan Heijn bij de garage van zijn Bloe- mendaalse woning heeft opge wacht. De (vermomde) ontvoerder was gewapend met een geweer met afgezaagde loop. Hij dwong Heijn met diens eigen auto naar de vlak bij gereedstaande gestolen Fiat te rijden. Vervolgens gingen beiden naar de Veluwe, waar de Ahold- topman uiteindelijk 's avonds rond 21.30 uur volgens een van tevoren beraamd plan van achteren door het hoofd werd doodgeschoten. De ontvoerder heeft voor de ont voering telefonisch contact gehad met Gerrit Jan Heijn. Hij deed zich voor als zakenman die belangstel ling had voor activiteiten van Ahold in de Verenigde Staten. Hij wilde een afspraak maken met Heijn en kreeg data waarop de Ahold-topman bereikbaar zou zijn. Zo wist de ontvoerder dat Heijn op 9 september naar zijn werk zou gaan. De hoofdverdachte heeft vol gens Muntingh "een forse dosis ge luk" gehad dat hij zo lang onge merkt zijn gang kon gaan. Hij was heeft toch niet alles kunnen voor zien, zo meent de hoofdinspecteur. Uit de observaties van E. bleek dat hij weinig contacten had en min of meer geïsoleerd leefde. Zaterdag is het stoffelijk over schot van Heijn op Driehuis Wes- terveld gecremeerd. Dat gebeurde in besloten kring. (zie verder pagina 3) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Sla, krop Varkenslever, 100 gram s 6S ALPHEN AAN DEN RIJN Alphen behoorde vandaag tot de drie plaatsen in ons land waar voor de eerste maal de zogenaamde 'shuttlebus' vertrok. Passagiers reden onder het genot van een kopje koffie en een krant naar Amsterdam Zuidoost. De luxe bussen zijneen initiatief van de samenwerkende openbaar vervoersbedrijven en zo'n 25 procent duurder dan het normale strippenkaarttarief. De 'shuttlebus' is bedoeld als com fortabel alternatief voor pendelende automobilisten. (foto and albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. BASF verantwoordelijk voor vervuiling Rijn met bentazon DEN HAAG (GPD) - De waterlei dingbedrijven in Nederland, vere nigd in de Vewin, hebben vandaag de Westduitse chemiereus BASF aansprakelijk gesteld voor vervui- Kamsteeg Zuid B.V. Geversstraat 30. Oegstgeest. ling van het Rijnwater met het be strijdingsmiddel bentazon. De drinkwaterbedrijven zijn met hun huidige apparatuur niet in staat het water van bentazon te zuiveren en zullen, als BASF niet onmiddellijk stopt met de aanmaak en de lozing van het gif, naar de rechter stap pen. De kosten van een installatie, die met middel van 'actieve koolfilters' het water van bentazon kan zuive ren, bedragen volgens directeur Sprey van het waterleidingbedrijf Noord-Holland, wel tien procent van de huidige waterprijs. Die kos ten worden verhaald op de consu ment, daarom hebben de drinkwa terbedrijven volgens Sprey de plicht ze af te wentelen op de ver oorzaker van de vervuiling. BASF is de enige die bentazon produceert en heeft toegegeven verantwoordelijk te zijn voor de vervuiling. Sinds 1971 loost BASF al in de Rijn. Het bedrijf heeft in middels toegezegd de lozing tot eentiende terug te brengen. Ben tazon is niet afbreekbaar en blijft daarom in het milieu aanwezig. In een aantal gebieden bleken con centraties van 1,6 microgram per li ter voor te komen. Hoewel er een norm geldt van maximaal 0,1 mi crogram is er volgens het ministe rie van milieu geen sprake van ge vaar voor de volksgezondheid. LARNACA (AP) - De kapers van het Kuwaytse verkeersvliegtuig dat sinds vrijdag op de luchthaven van Larnaca staat, hebben vanmid dag een lichaam uit het toestel ge gooid, nadat zij hadden gedreigd een lid van de Kuwaytse koninklij ke familie te zullen doden. Zij eis ten brandstof om naar een 'neu traal land' te vliegen. Nadat een eerder ultimatum was verstreken, zei een kaper tegen de verkeerstoren dat om 14.30 uur (13.30 uur Nederlandse tijd) moest zijn begonnen met het tanken van het toestel, of "jullie ontvangen een lijk". Na het verstrijken van het ul timatum werd een persoon uit het toestel gegooid, die bewegingloos op de landingsbaan bleef liggen. Een AP-fotograaf zag van grote af- Laatste Nieuws stand door zijn telelens een blauw jasje en een grijze of bruine broek. Het nieuwe ultimatum volgde op kort overleg met onderhandelaars die lopend naar het toestel kwa men. De kapers vonden het niet goed dat een rijdende trap naar het vliegtuig werd gebracht. Malaz Abdo, de tweede man van het PLO-kantoor op Cyprus en Mi chael Herodotou, hoofd van de af deling burgerluchtvaart van de Cy prische regering, gebruikten een megafoon om met de kapers te on derhandelen. Zij keerden na enke le minuten terug naar het stations gebouw. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt! I Pef maand 23.95 per half jaar 141,90 (alleen mogelijk met automatische betaling) n per jaar 270.25 per kwartaal 70,95uw voorkeur aankruisen l De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straat Postcode Plaats Telefoon controle bezorging) 2300 vb l

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1